Erpetoichthys calabaricus

Trzciniak - ryba akwariowa fot.arofanatics.com
  • Rozmiar: 60 cm
  • Akwarium: 400 l
  • Wymagane pH: 6.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 30°C
  • Biotop: Afryka

Trzciniaki - ryby akwariowe

Trzcinnik, Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny wielopłetwcowatych o charakterystycznym „wężowatym” ciele.

Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Występowanie

Gatunek zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące Afryki Zachodniej i Środkowej. Preferuje zamulone i niezbyt głębokie wody.

Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Charakterystyka i usposobienie

W środowisku naturalnym osiąga ok 90 cm długości. W akwarium rzadko przekracza 60 cm. Od pozostałych wielopłetwców odróżnia go długie, węgorzowate ciało oraz brak płetw brzusznych. Ubarwienie oliwkowozielone, brzuch pomarańczowo-żółty. Płetwa grzbietowa złożona z serii wyraźnie oddzielonych promieni twardych. Dorosły samiec ma tych promieni więcej – 12-14 w porównaniu do samicy – 9-12. W okresie tarła płetwa odbytowa samca jest wyraźnie pogrubiona u samicy płynnie przechodzi i łączy się z płetwą ogonową.

Posiadają pomocniczy układ oddechowy – pierwotne, dwupłatowe płuca – dzięki którym mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. W przypadku braku dostępu do powietrza atmosferycznego najzwyczajniej utoną. W środowisku naturalnym żyją w wodzie o niskiej zawartości tlenu, a nawet przez dłuższy czas są w stanie wytrzymać bez niej. Młode trzciniaki, tak jak płazy, mają dodatkowo zewnętrzne skrzela, które z wiekiem zanikają.

Jest to jedyny gatunek z rodzaju Erpetoichthys. Ryby niezwykle wytrzymałe, prowadzące nocny tryb życia. Mają słaby wzrok, ale za to doskonałe rozwinięty zmysł węchu. Określane jako „żywe skamieliny”. Wraz z jesiotrowatymi są jedynymi żyjącymi przedstawicielami ryb kostnochrzęstnych. Zalecane raczej zaawansowanym akwarystom.

Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Odżywianie i karmienie

Trzciniaki są rybami mięsożernymi i zazwyczaj w akwarium nie jedzą pokarmów suchych, choć zdarzają się osobniki, które przyjmują pokarmy dla paletek. Najbardziej odpowiednie będą dla nich pokarmy pochodzenia zwierzęcego – żywe lub mrożone, takie jak krewetki, małe ryby, siekane dżdżownice, kryl, ochotka, larwy owadów itp. Ich przysmakiem są kijanki, małe żabki, ślimaki i małże.

Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Akwarium

Akwarium powinno być przede wszystkim długie i szerokie. Minimum 150 cm długości – głębokość ma drugorzędne znaczenie. Ryby potrzebują licznych kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, wysuszonej kory (z drzewa liściastego). Mogą to być też plastikowe rurki o średnicy ok 5 cm, które poza wejściem i wyjściem, będą przysypane miękkim podłożem. Zbiornik możemy obsadzić roślinami niewymagającymi intensywnego oświetlenia jak np. Nurzaniec olbrzymi, Zwartka, Vallisneria, Kryptokoryna. W części zbiornika najlepiej w ogóle zrezygnować z oświetlenia. Trzciniaki nie lubią silnego prądu wody, najlepiej czują się w wodzie stojącej.

Są ekspertami w uciekaniu z akwarium, które koniecznie musi być przykryte. Dobrym rozwiązaniem jest wklejenie listew wzmacniających wzdłuż wszystkich ścian akwarium. Można też obniżyć poziom wody o co najmniej 15 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie na środku wysepki, na której ryby będą się chętnie wygrzewać. Odwzoruje to ich naturalne środowisko.

Relatywnie łagodny gatunek, może być trzymany w akwarium gatunkowym lub z innymi dużymi spokojnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą ryby sumokształtne,  większe kąsaczowate, pielęgnice Sewerum, Skalary. Małe rybki (ok 3cm), które zmieszczą im się do pyska zostaną zjedzone.

Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus - Rozmnażanie

Nie udokumentowano udanego rozmnożenia tych ryb w akwarium.

Tarło odbywa się najczęściej przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego i podmiany 1/4 wody. Samiec goni samicę podgryzając jej ogon i płetwę odbytową. Trwa to nawet kilka godzin. Kiedy samica jest już zmęczona, podpływa do niej samiec i zaczyna drgać i uderzać swoją głową w głowę samicy. Gwałtownie wzrasta przy tym oddech co świadczy o podnieceniu przed tarłem. Następnie ryby szukają odpowiedniego miejsca do złożenia ikry. Samiec łapie pyskiem tył głowy samicy, płetwy odbytowe układa w miseczkę na którą samica oddaje ikrę, po czym jaja zostają przez niego zapłodnione i rozrzucone.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 czerwca 2016 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Erpetoichthys calabaricus
  • Akwarium:
  • Orientacyjna cena: 25 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 95

  1. Oxy

    Mam zamiar założyć zbiornik 120-150l: tu pojawia się pytanie – czy 1 Trzciniak da sobie tam radę? Nie ukrywam, iż piekielnie podoba mi się ta bestia, aczkolwiek mam miejsce tylko na akwarium o pojemności do 150l.
    Z góry dziękuję za odpowiedź ^.^

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuba

      No nie za bardzo bo jest napisane 400 l to jest litraż minimalny który ryba potrzebuje żeby się dobrze czuła najlepiej dla niej będzie te 500l posiadać

  2. Janusz

    Generalnie, mam trzciniaka w 65 l, czuje się chyba dobrze, je suchy pokarm, co 5-6 dni dostaje ochotki, a w między czasie wyjada ślimaki w akwarium, mam z nim 2 kolcobrzuchy 10 neonów inesa, 4 prętniki i się nie gryzą, a trzciniak siedzi sobie w „jaskini” zrobionej w sporym kamieniu, albo w akwariowym wraku statku

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. dsaf

      jak duży jest ten trzciniak…

    2. Kuba

      Męczysz rybę sam idź żyj w pokoju metr na metr

  3. Agnieszka

    Witam czy można Trzciniaka umieścić razem z pielęgnicami yellow, maigano? Akwarium gęsto porośnięte nurzeńcem

    Odpowiedz
  4. Krzysztof

    Witam. Mam dwa Trzciniaki. Akwarium 200 l są już w nim miesiąc wszystko ok, zachowują się normalnie ale tydzień temu dokupiłem 8 Brzanek Sumatrzańskich i zauważyłem, że podpływają i skubią ogon jednego z nich (on sobie z tego nic nie robi) i moje pytanie brzmi czy w końcu mu nie zaszkodzą? Czy w ogolę mogą mu zaszkodzić? Jeśli tak to od razu eksmisja. Oprócz Brzanek mam jeszcze 6 Molinezji, dwa Kiryśniki i dwa małe Zbrojniki. Chodzi mi tylko o dobro Trzciniaków. Jeśli będzie trzeba uruchomię drugie akwarium na te Brzanki ;/ Pozdrawiam i proszę o odpowiedz 😉

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. zmijos

      Nic mu raczej nie zrobią radze dokupić więcej brzanek bo ja jest więcej to nie zwracają uwagi na inne ryby tylko interesują się sobą, no i akwarium trochę za małe jak na dwa trzciniaki ale ok

    2. Jonatan

      Jeżeli ciągle tak będzie to mogły by mu zaszkodzić

    3. Kuba

      Radzę zakupić większe akwarium bo w końcu zameczysz te rybe

  5. Lol

    Akwarium 240l. 2 Giętkozęby wielkopłetwe, 4 pielęgnice papuzie, da radę jeden trzciniak?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Szymson

      tak 1 da rade ale akwa troche za małe

  6. Akwarysta

    Mam zamiar założyć akwarium 720l. I tu pojawia się pytanie, mianowicie, czy w takim zbiorniku mogłby sobie mieszkać trzciniak wraz z 2-4 pielęgnicami papuzimi? Jeśli tak, to co by tam się jeszcze mogło znaleźć? Dodam, że 4 pielęgnice już mam i mogę się rozstać co najwyżej z dwoma 'nowszymi’, z tymi starszymi jestem dość zżyty i raczej nie chciałbym się ich pozbywać (no chyba, że było by to na prawdę bardzo konieczne). Najlepiej, żeby to było coś w miarę dużego, ale nie stadnego (więc np. płaskobok odpada). Z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Szymson

      możesz dodać pielęgnice sewerum.jest polecana do trzciniaka i pielęgnic papuzich.sam mam z brzankami i nie ma problemu .Ani trochę nie są agresywne w stosunku do nich i innych ryb

    2. Szymson

      Ale nie dawaj roślin bo sewerumy wyrwą i zjedzą.Powodzenia w przygodzie z akwarystyką ????

  7. Janusz

    Trzymam jedna szt. razem z severum w akwarium 200l. Rybka swietna – mozna ją nauczyc jeść z ręki. Moja karmiona glownie dendrobena kalifornijska- na samym poczatku wrzucaną w miejsce gdzie severum nie da rady wplynac- teraz poluje juz na przestrzeni calego akwarium. Zastanawiam sie czy nie dokupic samca, ale nie wiem czy nie za male akwarium

    Odpowiedz
  8. Sumik 5

    Ta ryba jest super nigdy nie widziałem czegoś bardziej super!!!

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akfariofy Waryjot

      Zbyt wiele pofturzeń wyrazu SUPER ale i tak super 🙂 z wyrazami szacunku
      Akfariowy waryjot

  9. Ariel

    Witam, mam 2 trzcinaki juz dobre 2 lata. Wprawdzie ten pierwszy mi zdechl bo jakimś cudem powedrowal do filtra. Z rozpaczy polecialem do sklepu po następnego i razem maja sie dobrze. Akwarium mam zawsze otwarte i nigdy mi się nie zdazylo aby uciekl. Trzymam je razem z neonkami, bojownikiem, gurami, i takie tam jeszcze różne.:p zmierzam do tego ze karmie je raz na 2-3 dni po ok. 2mrozone rybki na głowę. Nigdy mi się nie zdazylo aby któryś z nich pozarl (swojego znajomego z akwa) takze podaje im larwy komara, dżdżownice, nawet kostkę dafni potrafi na raz lyknac. Nawet jak mi rybka padnie, ktora specjalnie zostawiam i czekam zdarzalo sie nawet 3dni. Nie ruszył, on ma poprostu swoje 🙂 jestem bardzo zadowolony z nich wspanialy efekt w akwarium bardzo fajne i bardzo cieszy oczy.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lina

      Nie ruszają neonek? Bardzo chcę Neonki a mój mąż własnie tą rybę i się boje że on je paprostu zje :/

  10. Tomek

    Miałem kilka sztuk na przeciągu 10 lat. Gdy pierwszy wylazł i usechł na podłodze przez noc przerobiłem akwarium. Wszelkie otwory gdzie idą rurki, przewody został zabezpieczone/zaślepione. Klapka w pokrywie dostała zewnętrzne zamknięcie. To ważne, bo miałem prócz niego jeszcze tęczowego kraba gimnastyka co też potrafił uciec. Rzeczywiście małe rybki i sumiki znikały. Spokojnie żywił się tabletkami dennymi (trzeba ją podzielić na 3 – 4 kawałki aby spokojnie łyknął). Ostatni jaki miałem dorósł do około 60 cm, średnica około 1,5 grubości męskiego kciuka. Idealnie pasował do Suma afrykańskiego, w/w kraba, sumów rekinich (płochliwe niezwykle głupie ryby ;-), glonojadów kosiarek, kirysków, brzanek (nie pamiętam odmiany ale wyglądały jak piranie, miały zresztą zębiska 😉 Ogólnie akwarium mięsożerne. Żywy pokarm, mięso i tabletki denne wciągały wszystkie. Pocieszna ryba.

    Odpowiedz
  11. Mateusz

    Mam trzciniaka od chyba 3/4 roku i czuje się świetnie , miałem 2 jeden uciekł w nocy i rano już był suchy.Karmię go suchym pokarmem i normalnie żyje z przeźroczkami , labeo , glonojadem . Kiedyś się chował i niepokazywał a potem było już dobrze i się oswoił.

    Odpowiedz
  12. lysy

    Mam pytanie mogę trzymać trzcinaka z skalarami ,duchem, gurami , bocja , akara electric blue,labeo proszę o podpowiec akwarium375L

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dawid

      Można spokojnie z nimi je trzymać sam mam trzciniaka i hoduje go z podobnymi współmieszkańcami i jest spokojny dlatego ze te ryby co ty masz są za duże by stać się pożywieniem dla tej ryby

  13. Ana

    Ja mam dwa. Faktycznie lubią uciekać. Ostatnio jeden wyskoczył mi z akwarium gdy robiłam podmianę. Mimo że upadł ze sporej wysokości – nic mu się nie stało. Tylko trochę się nagimnastykowałam żeby go złapać. Pływają razem ze skalarami, paletkami, labeo, sumikami szklistymi i dwoma zbrojnikami. Wcześniej miałam też trochę drobnicy (gupiki, danio i neony) ale skończyły jako żywy pokarm. Karmię je surowym mięsem, rybami i jako dodatek – ochotka. W drugim małym akwarium hoduję dla nich na pokarm krewetki i gupiki.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Adaś

      Ty Brutalu jak możesz męczyć tak piękne rybki, krewetki to jakoś ujdzie ale gupiki!!!!! Powiem w prost jesteś nienormalna.

  14. PapuziaxD

    Czy można je trzymać z p.papuzimi, skalarami, kiryskami, giętkozębami wielkopłetwymi, glonojadem syjamskim? Proszę o odpowiedzi. Rozmyślam nad kupnem parki pielęgnica Eliota, ale nie są konieczne. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. PapuziaxD

      Ah jeszcze ramirezki są w akwa ale i tak raczej by zostały zjedzone jak podrośnie.

    2. PapuziaxD

      W akwa są jeszcze ramirezki ale jak on będzie większy to i tak pewnie zostaną zjedzone.

    3. Szymson

      wszystko ok ale kiryski i ramirezki zje, a glonojada wymień na coś z Afryki i będzie ok

  15. PapuziaxD

    Czy można go trzymać z p. papuzimi, skalarami, kiryskami, glonojadem syjamskim i giętkozębami? Akwa ma 240l. Proszę o odpowiedzi. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem parki pielęgnic eliota ale nie są konieczne.

    Odpowiedz
  16. Michu

    Mam pytanie do administratorów? Czy moglibyście dodać takie ryby, jak
    poskoczek mułowy i szczupaczek żyworodny?

    Odpowiedz
  17. Bartosz

    Mogę trzymać je z bocjami szarymi??? Jedna ok.20 cm druga 15cm

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwamaniaczka

      jakie masz akwarium? Chodzi mi o litraż.

  18. tomasz

    Jak często potrzeba je karmić ?

    Odpowiedz
  19. Joanna

    Mi w sklepie zoologicznym powiedzieli, że trzciniaki świetnie czują się w 25-litrowym akwarium!
    Stwierdziłam jednak, że to jakaś pomyłka i umieściłam je w 250-litrowym…
    Były w akwarium z gupikami, neonkami, krewetkami, skalarami i bojownikami. Pożarły wszystko oprócz jednej gupiczki (ze stu), pary bojowników, jednej krewetki i trzech skalarów.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akfariofy Waryjot

      Trzeba było posłuchać pani ze sklepu z wyrazami szacunku
      Akfariowy Waryjot

  20. Justyna

    Witam, przepraszam że się wtrące ale potrzebuje info, czy trzymane w większej ilości są terytorialne? Czy to zależy?

    Odpowiedz
  21. tomasz

    Mój wczoraj kupiony. Wszystko było ok. Dzisiaj osowiały . Stoi pionowo i tylko zasysa wodę. Nie rusza się zbytnio… miał wycieczkę poza akwarium krótką

    Odpowiedz
  22. trzcimiak

    Czy mogę go trzymać z paletką, duchem Amazońskim, ciernionosem, bocją wspaniałą i ewentualnie skalarem?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. KacpeR

      odpad , ciernionos

    2. ciemnogłowy

      Myślę, że z Duchem Amazońskim może pływać pod warunkiem, że będzie mieć pow.15cm
      podobno też ze skalarem ale nie wiem nie próbowałem tak, że robisz na własną odpowiedzialność.

    3. Akfariofy Waryjot

      Możesz ale pamiętaj żeby zbyt często jej nie odbijać tą paletką bo może to spowodować uszczerbek na jej zdrowiu ja troszkę przesadziłem ( HI HI HI ) z wyrazami szacunku
      Akfariowy Waryjot

  23. Monia

    Niestety trzciniak zdechł, tak mi żal tej rybki, a był u mnie tylko 3 dni 🙁 🙁 🙁 nie wiem czy to moje akwarium, czy może kupiłam już chorego, nie wiem 🙁

    Odpowiedz
  24. AnonimowaRyba

    Monia – To objawy katarakty lub ospy rybiej.

    Odpowiedz
  25. Monia

    Pomóżcie!!! Mojemu trzciniakowi zmętniały oczy, jest apatyczny, nie chce pływać, wiem, że to raczej normalne nie jest (kupiłam go dwa dni temu) Proszę pomóżcie

    Odpowiedz
  26. Anonim

    Ja mam dwa i jeden ma takie zgrubienie w połowie takiego kupiłem i nie wiem czy był przygnieciony czy ma rybę w środku. Jest u mnie 3 dni napiszcie jak coś o tym wiecie dzięki.

    Odpowiedz
  27. ptasznik60@interia.pl

    Trzciniaki są bardzo fajne tylko właśnie próbują wyskoczyć z akwarium. To zaobserwujcie bo jak próbują to znaczy że coś w akwarium jest nie tak. Sam mam 7 trzciniaków i żyją w zgodzie .

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Artek

      Witaj, to masz całkiem niezłe doświadczenie z trzciniakami.. czy możesz mi coś więcej o nich powiedzieć?

      Mam 2 szt. narazie od kilku dni, fajnie pływają są żywe i nie atakują innych ryb (inne mam wielkości średniej więc ich nie ruszają..)

      Nie wiem za bardzo czym je karmić.. narazie wrzuciłem im 3 małe gubiki.. puki co się za nie nie biorą

      Jeśli możesz coś podpowiedzieć byłbym wdzięczny

      pozdrawiam, Artek

    2. Jan

      ja karmie trzciniaki mięsem na tatara zmielonym, przygotowałem małe kulki i zamroziłem, karmie co drugi dzień. Jak mnie nie ma w domu tydzień to kupuje gupiki, neonki i tez zjadają. pozdr

  28. Akwarysta

    Kocham moje dwa trzciniaki ale chciałbym stworzyć akwarium biotopowe, poradźcie skład.

    Odpowiedz
  29. Łukasz

    Też mam 2 trzciniaki jeden próbował mi z akwarium wyskoczyć.

    Odpowiedz
  30. Elroy

    Trzciniak jest super sam mam 2 i na razie nie sprawiają problemów są mięsożerne ale jedzą nawet pokarm dla raka którego mam wraz z nimi w akwarium 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Justyna

      Do akwarysty:
      Z trzciniakami możesz trzymać polypterusy i niektóre gatunki opaczka wszystko to biotop afryka centralno -zach. w dużym cudzysłowi centralna. UWAGA!!!! Wszystkie rybki osiągają bardzo duże rozmiary i są drapieżne proponuje akwa nie mniejsze niż 350 l przynajmniej na początek.!!!