Trzciniak

Trzciniak - ryba akwariowa fot.arofanatics.com

Trzciniaki - ryby akwariowe

Trzcinnik, Trzciniak (Erpetoichthys calabaricus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny wielopłetwcowatych o charakterystycznym „wężowatym” ciele.

Ryba akwariowa Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek zamieszkuje wolno płynące rzeki i wody stojące Afryki Zachodniej i Środkowej. Preferuje zamulone i niezbyt głębokie wody.

Ryba akwariowa Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym osiąga ok 90 cm długości. W akwarium rzadko przekracza 60 cm. Od pozostałych wielopłetwców odróżnia go długie, węgorzowate ciało oraz brak płetw brzusznych. Ubarwienie oliwkowozielone, brzuch pomarańczowo-żółty. Płetwa grzbietowa złożona z serii wyraźnie oddzielonych promieni twardych. Dorosły samiec ma tych promieni więcej – 12-14 w porównaniu do samicy – 9-12. W okresie tarła płetwa odbytowa samca jest wyraźnie pogrubiona u samicy płynnie przechodzi i łączy się z płetwą ogonową.

Posiadają pomocniczy układ oddechowy – pierwotne, dwupłatowe płuca – dzięki którym mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. W przypadku braku dostępu do powietrza atmosferycznego najzwyczajniej utoną. W środowisku naturalnym żyją w wodzie o niskiej zawartości tlenu, a nawet przez dłuższy czas są w stanie wytrzymać bez niej. Młode trzciniaki, tak jak płazy, mają dodatkowo zewnętrzne skrzela, które z wiekiem zanikają.

Jest to jedyny gatunek z rodzaju Erpetoichthys. Ryby niezwykle wytrzymałe, prowadzące nocny tryb życia. Mają słaby wzrok, ale za to doskonałe rozwinięty zmysł węchu. Określane jako „żywe skamieliny”. Wraz z jesiotrowatymi są jedynymi żyjącymi przedstawicielami ryb kostnochrzęstnych. Zalecane raczej zaawansowanym akwarystom.

Ryba akwariowa Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus Odżywianie ryb akwariowych

Trzciniaki są rybami mięsożernymi i zazwyczaj w akwarium nie jedzą pokarmów suchych, choć zdarzają się osobniki, które przyjmują pokarmy dla paletek. Najbardziej odpowiednie będą dla nich pokarmy pochodzenia zwierzęcego – żywe lub mrożone, takie jak krewetki, małe ryby, siekane dżdżownice, kryl, ochotka, larwy owadów itp. Ich przysmakiem są kijanki, małe żabki, ślimaki i małże.

Ryba akwariowa Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus Akwarium ryb akwariowych

Akwarium powinno być przede wszystkim długie i szerokie. Minimum 150 cm długości – głębokość ma drugorzędne znaczenie. Ryby potrzebują licznych kryjówek. Do dekoracji najlepiej użyć korzeni, wysuszonej kory (z drzewa liściastego). Mogą to być też plastikowe rurki o średnicy ok 5 cm, które poza wejściem i wyjściem, będą przysypane miękkim podłożem. Zbiornik możemy obsadzić roślinami niewymagającymi intensywnego oświetlenia jak np. Nurzaniec olbrzymi, Zwartka, Vallisneria, Kryptokoryna. W części zbiornika najlepiej w ogóle zrezygnować z oświetlenia. Trzciniaki nie lubią silnego prądu wody, najlepiej czują się w wodzie stojącej.

Są ekspertami w uciekaniu z akwarium, które koniecznie musi być przykryte. Dobrym rozwiązaniem jest wklejenie listew wzmacniających wzdłuż wszystkich ścian akwarium. Można też obniżyć poziom wody o co najmniej 15 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie na środku wysepki, na której ryby będą się chętnie wygrzewać. Odwzoruje to ich naturalne środowisko.

Relatywnie łagodny gatunek, może być trzymany w akwarium gatunkowym lub z innymi dużymi spokojnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą ryby sumokształtne,  większe kąsaczowate, pielęgnice Sewerum, Skalary. Małe rybki (ok 3cm), które zmieszczą im się do pyska zostaną zjedzone.

Ryba akwariowa Trzciniak - Erpetoichthys calabaricus Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie udokumentowano udanego rozmnożenia tych ryb w akwarium.

Tarło odbywa się najczęściej przy jednoczesnym spadku ciśnienia atmosferycznego i podmiany 1/4 wody. Samiec goni samicę podgryzając jej ogon i płetwę odbytową. Trwa to nawet kilka godzin. Kiedy samica jest już zmęczona, podpływa do niej samiec i zaczyna drgać i uderzać swoją głową w głowę samicy. Gwałtownie wzrasta przy tym oddech co świadczy o podnieceniu przed tarłem. Następnie ryby szukają odpowiedniego miejsca do złożenia ikry. Samiec łapie pyskiem tył głowy samicy, płetwy odbytowe układa w miseczkę na którą samica oddaje ikrę, po czym jaja zostają przez niego zapłodnione i rozrzucone.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Erpetoichthys calabaricus
synonim:Reedfish, Snake Fish, Ropefish
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Afryka
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 60 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, żywy
Długość życia10 - 20 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:400 l
min-długość:150 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:23 - 30 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:5 - 25 ºdGH
Cena:25 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - TrzciniakPoważnie o rybach - Trzciniak

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 38

 1. Akwarysta

  Mam zamiar założyć akwarium 720l. I tu pojawia się pytanie, mianowicie, czy w takim zbiorniku mogłby sobie mieszkać trzciniak wraz z 2-4 pielęgnicami papuzimi? Jeśli tak, to co by tam się jeszcze mogło znaleźć? Dodam, że 4 pielęgnice już mam i mogę się rozstać co najwyżej z dwoma ‚nowszymi’, z tymi starszymi jestem dość zżyty i raczej nie chciałbym się ich pozbywać (no chyba, że było by to na prawdę bardzo konieczne). Najlepiej, żeby to było coś w miarę dużego, ale nie stadnego (więc np. płaskobok odpada). Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 2. Janusz

  Trzymam jedna szt. razem z severum w akwarium 200l. Rybka swietna – mozna ją nauczyc jeść z ręki. Moja karmiona glownie dendrobena kalifornijska- na samym poczatku wrzucaną w miejsce gdzie severum nie da rady wplynac- teraz poluje juz na przestrzeni calego akwarium. Zastanawiam sie czy nie dokupic samca, ale nie wiem czy nie za male akwarium

  Odpowiedz
 3. Sumik 5

  Ta ryba jest super nigdy nie widziałem czegoś bardziej super!!!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akfariofy Waryjot

   Zbyt wiele pofturzeń wyrazu SUPER ale i tak super 🙂 z wyrazami szacunku
   Akfariowy waryjot

 4. Ariel

  Witam, mam 2 trzcinaki juz dobre 2 lata. Wprawdzie ten pierwszy mi zdechl bo jakimś cudem powedrowal do filtra. Z rozpaczy polecialem do sklepu po następnego i razem maja sie dobrze. Akwarium mam zawsze otwarte i nigdy mi się nie zdazylo aby uciekl. Trzymam je razem z neonkami, bojownikiem, gurami, i takie tam jeszcze różne.:p zmierzam do tego ze karmie je raz na 2-3 dni po ok. 2mrozone rybki na głowę. Nigdy mi się nie zdazylo aby któryś z nich pozarl (swojego znajomego z akwa) takze podaje im larwy komara, dżdżownice, nawet kostkę dafni potrafi na raz lyknac. Nawet jak mi rybka padnie, ktora specjalnie zostawiam i czekam zdarzalo sie nawet 3dni. Nie ruszył, on ma poprostu swoje 🙂 jestem bardzo zadowolony z nich wspanialy efekt w akwarium bardzo fajne i bardzo cieszy oczy.

  Odpowiedz
 5. Tomek

  Miałem kilka sztuk na przeciągu 10 lat. Gdy pierwszy wylazł i usechł na podłodze przez noc przerobiłem akwarium. Wszelkie otwory gdzie idą rurki, przewody został zabezpieczone/zaślepione. Klapka w pokrywie dostała zewnętrzne zamknięcie. To ważne, bo miałem prócz niego jeszcze tęczowego kraba gimnastyka co też potrafił uciec. Rzeczywiście małe rybki i sumiki znikały. Spokojnie żywił się tabletkami dennymi (trzeba ją podzielić na 3 – 4 kawałki aby spokojnie łyknął). Ostatni jaki miałem dorósł do około 60 cm, średnica około 1,5 grubości męskiego kciuka. Idealnie pasował do Suma afrykańskiego, w/w kraba, sumów rekinich (płochliwe niezwykle głupie ryby ;-), glonojadów kosiarek, kirysków, brzanek (nie pamiętam odmiany ale wyglądały jak piranie, miały zresztą zębiska 😉 Ogólnie akwarium mięsożerne. Żywy pokarm, mięso i tabletki denne wciągały wszystkie. Pocieszna ryba.

  Odpowiedz
 6. Mateusz

  Mam trzciniaka od chyba 3/4 roku i czuje się świetnie , miałem 2 jeden uciekł w nocy i rano już był suchy.Karmię go suchym pokarmem i normalnie żyje z przeźroczkami , labeo , glonojadem . Kiedyś się chował i niepokazywał a potem było już dobrze i się oswoił.

  Odpowiedz
 7. lysy

  Mam pytanie mogę trzymać trzcinaka z skalarami ,duchem, gurami , bocja , akara electric blue,labeo proszę o podpowiec akwarium375L

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dawid

   Można spokojnie z nimi je trzymać sam mam trzciniaka i hoduje go z podobnymi współmieszkańcami i jest spokojny dlatego ze te ryby co ty masz są za duże by stać się pożywieniem dla tej ryby

 8. Ana

  Ja mam dwa. Faktycznie lubią uciekać. Ostatnio jeden wyskoczył mi z akwarium gdy robiłam podmianę. Mimo że upadł ze sporej wysokości – nic mu się nie stało. Tylko trochę się nagimnastykowałam żeby go złapać. Pływają razem ze skalarami, paletkami, labeo, sumikami szklistymi i dwoma zbrojnikami. Wcześniej miałam też trochę drobnicy (gupiki, danio i neony) ale skończyły jako żywy pokarm. Karmię je surowym mięsem, rybami i jako dodatek – ochotka. W drugim małym akwarium hoduję dla nich na pokarm krewetki i gupiki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adaś

   Ty Brutalu jak możesz męczyć tak piękne rybki, krewetki to jakoś ujdzie ale gupiki!!!!! Powiem w prost jesteś nienormalna.

 9. PapuziaxD

  Czy można je trzymać z p.papuzimi, skalarami, kiryskami, giętkozębami wielkopłetwymi, glonojadem syjamskim? Proszę o odpowiedzi. Rozmyślam nad kupnem parki pielęgnica Eliota, ale nie są konieczne. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Ah jeszcze ramirezki są w akwa ale i tak raczej by zostały zjedzone jak podrośnie.

  2. PapuziaxD

   W akwa są jeszcze ramirezki ale jak on będzie większy to i tak pewnie zostaną zjedzone.

 10. PapuziaxD

  Czy można go trzymać z p. papuzimi, skalarami, kiryskami, glonojadem syjamskim i giętkozębami? Akwa ma 240l. Proszę o odpowiedzi. Zastanawiam się jeszcze nad kupnem parki pielęgnic eliota ale nie są konieczne.

  Odpowiedz
 11. Michu

  Mam pytanie do administratorów? Czy moglibyście dodać takie ryby, jak
  poskoczek mułowy i szczupaczek żyworodny?

  Odpowiedz
 12. Bartosz

  Mogę trzymać je z bocjami szarymi??? Jedna ok.20 cm druga 15cm

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   jakie masz akwarium? Chodzi mi o litraż.

 13. tomasz

  Jak często potrzeba je karmić ?

  Odpowiedz
 14. Joanna

  Mi w sklepie zoologicznym powiedzieli, że trzciniaki świetnie czują się w 25-litrowym akwarium!
  Stwierdziłam jednak, że to jakaś pomyłka i umieściłam je w 250-litrowym…
  Były w akwarium z gupikami, neonkami, krewetkami, skalarami i bojownikami. Pożarły wszystko oprócz jednej gupiczki (ze stu), pary bojowników, jednej krewetki i trzech skalarów.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akfariofy Waryjot

   Trzeba było posłuchać pani ze sklepu z wyrazami szacunku
   Akfariowy Waryjot

 15. Justyna

  Witam, przepraszam że się wtrące ale potrzebuje info, czy trzymane w większej ilości są terytorialne? Czy to zależy?

  Odpowiedz
 16. tomasz

  Mój wczoraj kupiony. Wszystko było ok. Dzisiaj osowiały . Stoi pionowo i tylko zasysa wodę. Nie rusza się zbytnio… miał wycieczkę poza akwarium krótką

  Odpowiedz
 17. trzcimiak

  Czy mogę go trzymać z paletką, duchem Amazońskim, ciernionosem, bocją wspaniałą i ewentualnie skalarem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. KacpeR

   odpad , ciernionos

  2. ciemnogłowy

   Myślę, że z Duchem Amazońskim może pływać pod warunkiem, że będzie mieć pow.15cm
   podobno też ze skalarem ale nie wiem nie próbowałem tak, że robisz na własną odpowiedzialność.

  3. Akfariofy Waryjot

   Możesz ale pamiętaj żeby zbyt często jej nie odbijać tą paletką bo może to spowodować uszczerbek na jej zdrowiu ja troszkę przesadziłem ( HI HI HI ) z wyrazami szacunku
   Akfariowy Waryjot

 18. Monia

  Niestety trzciniak zdechł, tak mi żal tej rybki, a był u mnie tylko 3 dni 🙁 🙁 🙁 nie wiem czy to moje akwarium, czy może kupiłam już chorego, nie wiem 🙁

  Odpowiedz
 19. AnonimowaRyba

  Monia – To objawy katarakty lub ospy rybiej.

  Odpowiedz
 20. Monia

  Pomóżcie!!! Mojemu trzciniakowi zmętniały oczy, jest apatyczny, nie chce pływać, wiem, że to raczej normalne nie jest (kupiłam go dwa dni temu) Proszę pomóżcie

  Odpowiedz
 21. Anonim

  Ja mam dwa i jeden ma takie zgrubienie w połowie takiego kupiłem i nie wiem czy był przygnieciony czy ma rybę w środku. Jest u mnie 3 dni napiszcie jak coś o tym wiecie dzięki.

  Odpowiedz
 22. ptasznik60@interia.pl

  Trzciniaki są bardzo fajne tylko właśnie próbują wyskoczyć z akwarium. To zaobserwujcie bo jak próbują to znaczy że coś w akwarium jest nie tak. Sam mam 7 trzciniaków i żyją w zgodzie .

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Artek

   Witaj, to masz całkiem niezłe doświadczenie z trzciniakami.. czy możesz mi coś więcej o nich powiedzieć?

   Mam 2 szt. narazie od kilku dni, fajnie pływają są żywe i nie atakują innych ryb (inne mam wielkości średniej więc ich nie ruszają..)

   Nie wiem za bardzo czym je karmić.. narazie wrzuciłem im 3 małe gubiki.. puki co się za nie nie biorą

   Jeśli możesz coś podpowiedzieć byłbym wdzięczny

   pozdrawiam, Artek

  2. Jan

   ja karmie trzciniaki mięsem na tatara zmielonym, przygotowałem małe kulki i zamroziłem, karmie co drugi dzień. Jak mnie nie ma w domu tydzień to kupuje gupiki, neonki i tez zjadają. pozdr

 23. Akwarysta

  Kocham moje dwa trzciniaki ale chciałbym stworzyć akwarium biotopowe, poradźcie skład.

  Odpowiedz
 24. Łukasz

  Też mam 2 trzciniaki jeden próbował mi z akwarium wyskoczyć.

  Odpowiedz
 25. Elroy

  Trzciniak jest super sam mam 2 i na razie nie sprawiają problemów są mięsożerne ale jedzą nawet pokarm dla raka którego mam wraz z nimi w akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Justyna

   Do akwarysty:
   Z trzciniakami możesz trzymać polypterusy i niektóre gatunki opaczka wszystko to biotop afryka centralno -zach. w dużym cudzysłowi centralna. UWAGA!!!! Wszystkie rybki osiągają bardzo duże rozmiary i są drapieżne proponuje akwa nie mniejsze niż 350 l przynajmniej na początek.!!!