Żałobniczka – czarna Tetra

Żałobniczka - Czarna Tetra - ryba akwariowa fot.egunauction.com.au

Żałobniczki – czarne Tetry - ryby akwariowe

Żałobniczka, czarna Tetra (Gymnocorymbus ternetzi) – słodkowodna ryba akwariowa, polecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi Pochodzenie ryb akwariowych

Żałobniczka zamieszkuje gęsto porośnięte roślinnością rzeki i strumienie w dorzeczu rzek Paragwaj i Guapore oraz w stanie Mato Grosso.

Ryba akwariowa Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Żałobniczka - ryba akwariowa, samiec samica

Żałobniczka – samica, samiec

Żałobniczka osiąga długość 6 cm. Charakteryzuje ją wysokie bocznie spłaszczone ciało z ciemnymi poprzecznymi pręgami na srebrnym tle. Samce są odrobinę smuklejsze niż samice, mają wyraźnie szerszą pletwę odbytową i ostro wydłużoną płetwę grzbietową. Koniec płetwy ogonowej u samic jest nieco bielszy. Ryby występują także kilku ozdobnych formach hodowlanych np. żałobniczka welonowa, biała. Żałobniczki są ruchliwymi rybami, raczej spokojnie usposobionymi do innych współmieszkańców. Mają reputację obgryzających płetwy innym rybom jednak zachowanie to zanika gdy trzymane są w większej grupie. W akwarium powinno być minimum 6-8 sztuk tego gatunku.

Ryba akwariowa Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi Odżywianie ryb akwariowych

Żałobniczkom można podawać pokarm suchy, mrożony i żywy np. dafnie, wazonkowce, oczliki.

Ryba akwariowa Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi Akwarium ryb akwariowych

Ze względu na swój ruchliwy temperament potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Rybom należy zapewnić akwarium o pojemności min. 70 litrów. Najlepiej prezentują się w zarośniętych zbiornikach i światłem stłumionym roślinami pływającymi. W akwarium ogólnym jej towarzystwem może być np. danio, razbora, kirysek, inne tetry czy ryby z rodziny piękniczkowatych. Dzięki wysokiej budowie ciała, mało prawdopodobne jest również to, że może znaleźć się w menu większych ryb (np. skalar).

Ryba akwariowa Żałobniczka – czarna Tetra - Gymnocorymbus ternetzi Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie należy do trudnych jednak do rozrodu wymagany jest zbiornik tarliskowy o wymiarach min. 45x30x30 cm. Do akwarium wkładamy duża porcję mchu lub sztuczny mop akwarystyczny. Żałobniczki mogą być rozmnażane w grupie gdzie jeden samiec przypada na jedną samicę. Ryby przed planowanym tarłem karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami. Rozmnażając ryby w parach samce i samice należy odseparować do oddzielnych zbiorników z wodą o temperaturze ok 26°C i obficie karmić. Woda w akwarium tarliskowym powinna być kwaśna lub obojętna o temperaturze ok 28°C. Kiedy u samic brzuszki będą wyraźnie większe a samce nabiorą intensywniejszych kolorów, wybieramy najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca i przenosimy wieczorem do zbiornika tarliskowego. Tarło powinno się odbyć z samego rana. Jak tylko zauważymy ikrę, parę odławiamy. Wylęg trwa 18-36 godzin, a młode zaczynają pływać po kilku dniach. Karmimy mikro pokarmami w żelu lub płynie do czasu aż będą wystarczająco duże na przyjmowanie pokarmów żywych. Ikra i narybek w pierwszych dniach życia jest wrażliwy na światło – akwarium zaciemniamy.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Gymnocorymbus ternetzi
synonim:Black Widow Tetra
Rodzina:Kąsaczowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:20 - 26 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Żałobniczka – czarna TetraPoważnie o rybach - Żałobniczka – czarna Tetra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 30

 1. MLGnoscope

  Pamiętam jak kiedyś miałem właśnie z 10 żałobniczek po roku została tylko jedna największą która miała PONAD 10cm długości miałem wtedy również pielęgnice sajici czy jakoś tak i one się tej żałobniczki bały

  Odpowiedz
 2. Ewa

  Mam dwie żałobniczki. Na początku załatwiły mi jednego gubika (głupia byłam, że się nie zorientowałam). A teraz coś je natchnęło i w ciągu jednej nocy załatwiły dwa gubiki i dwa glonojady. Nic nie jest moim czterem neonkom i dwóm rekinkom. Musiałam załobniczki odizolować i nie wiem, czy dokupić więcej (nie chcę jednak ryzykowac dalszej rzezi) czy oddać te wariatki

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. CowBoy

   Witam co do obgryzania płetw przez żałobniczki innym rybom to sie troszkę niezgodze.. Kiedys mialem 4 w 30l akwarium z gupikami i innym rybami i nigdy zadne ryby niemialy pobgryzanych płetw. Teraz mam 200l akwa. I plywa w nim miedzy innym 7 pieknych samcow gupika i 10 zalobniczek i wszystkie ryby maja całe pletwy a zwłasza ogony.

  2. Tomasz

   Kąsaczowate mogą mieć tendencje do podgryzania płetw innym gatunkom. Dzieje się to z reguły gdy są trzymane w niewłaściwych warunkach. W szczególności chodzi tu o zbyt małe akwarium lub za małą ilość osobników w stadzie.

 3. Marta

  Mogę je trzymać z głupikami?czy obgryza płetwy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Miałem je jakiś czas razem i nie było problemów.

 4. Pawi Ok

  Czy ktoś trzymał te rybki z gupikiem pawie oko? Jak się znoszą, nie podgryzają?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marlena

   Mozna trzymac,sa bardzo neutralne.Mam 3 zalobniczki,trzymaja sie razem I nie sa ciekawe innych moich weloniastych rybek.

 5. Świnka_morska

  Czy ktoś wie jaka rybka jest na filmie, oprócz żałobniczki i neonka?
  Niestety, poszukiwania w necie są nieskuteczne.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Przypomina nieco Zwinnika Blehera, chociaż jest krótsza. Na pewno z rodziny kąsaczowatych, lecz co do gatunku to nie mam pojęcia.

  2. Świnka_morska

   Dziękuję, zawsze to tylko kilkaset gatunków zamiast kilkunastu tysięcy.

  3. Wlodi13

   Charakterystyczny czarny kolor u podstawy ogona obrzeżony na biało, oraz czerwona górna część tęczówki oka wskazuje że jest to Błyszczyk Parański.

  4. Świnka_morska

   W sumie…może to on, tylko w takim razie mocno przekarmiony (:

  5. Wlodi13

   Na zdjęciach w necie (pewnie oglądałaś) są osobniki młode, na filmie to już dojrzałe okazy i z pewnością samiczki (są bardziej krągłe, podobnie jak Razbory – samce smukłe, samiczki pełne), perspektywa filmu i oświetlenie też robią swoje.

  6. Wlodi13

   Specyficzna cecha Błyszczyków Parańskich – ciało mocno wybrzuszone.
   …a raczej dojrzałe samiczki tuż przed tarłem, podobnie wyglądają Razbory Klinowe (bądź Espei) kiedy są już w odpowiednim wieku, samce – smukłe, samice – z silnie wypukłymi brzuszkami.

  7. Emil

   To najprawdobniej jest Platy

 6. aqua

  Pomocy!
  Moje żałobniczki (narazie dwie) dostały bialej wysypki na płetwach (tylko). 🙁
  Czy to rybia ospa?! Jak tak to czy plamki nie powinny być na całym ciele?
  prosze o pomoc i szybką opd 🙁

  Odpowiedz
 7. Kuba

  Czy tetry mogą być trzymane razem z brzankami sumatrzańskimi
  Akwarium 112l
  Obsada:
  4 Brzanki Sumatrzańskie
  6 Razbor klinowych
  3 Kiryski
  Spiżaty
  Albinos
  Pstry

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wojtek

   Witam, mam zbiornik tej samej wielkości i trzymam 4 tetry a brzanek jest 10 do tego razbory klinowe, kirysek, skalarek, gupiki – żyją w zgodzie.

 8. ktoś

  Wczoraj kupiłem tetry i na początku nie miały żadnego koloru i pływały w moim akwarium przez 1 godzinę i nagle są bardzo ładne, wybarwione. Dowiedziałem się, że tetry muszą mieć trochę cienia w akwarium. pozdrawiam.

  Odpowiedz
 9. Symeon

  Tylko wiesz że te tetra color nie są naturalne? Ludzie wstrzykują im kolorowy silikon i taka ryba zdycha po max 2 tygodniach. Po za tym strasznie się męczy. Więc nie kupujcie ryb z takim sztucznym ubarwieniem!!!!!!

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Anonim

   Tetre color mam pół roku i żyją 🙂 ale fakt więcej nie kupię bo żal mi ich. Niestety kupiłam nie wiedząc jak są barwione 🙁

  2. Linka

   Fakt nie powinno się kupować, aczkolwiek jak nie wiedziałam skąd mają takie kolory też kupiłam kiedyś sobie cztery i w sumie mam już je prawie rok. Przez zbiornik przeszła mi ospa i mykobakterioza i nawet ich nie ruszyło. Te dwa tygodnie to przesadzone

  3. krzysiek

   Ja mam w akwa 4 zwykłe i 4 kolor, które dostałem od znajomej bo bała się o bojownika. Z tego co wiem to kolorowe pływały u niej rok u mnie są miesiąc. Z początku ścigały się nawzajem ale teraz bardzo się uspokoiły i jest ok

  4. bartek

   Mi cały czas żyje i nie maxuj 😀

  5. Ola

   Ja tak samo jak anonim i mam też czarne i fakt kolorowe i czarne jak narazie też nie do ruszenia a kolorowe mam już 2 lata

 10. Linka

  Szczególnie polecam odmianę tetra color. Są od neonowych kolorów po metaliczne. Śliczne

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Klaudia

   Tetra Color są sztucznie barwione silikonem, więc radziłabym ich nie kupować.

  2. Virus

   Nie świruj – wcześniej też jakiś anonim pisał że są sztucznie barwione i że żyja góra 2 tygodnie. Oklepany temat i nie pisz głupot

  3. Ramka

   Te ryby są modyfikowane na poziomie embriona – do jajka wstrzykuje się fluorescencyjny barwnik z meduzy. Żyją normalnie, jak inne ryby, a kolor przekazują z pokolenia na pokolenie. Nie są to dla nich tortury, nie podpada to pod dręczenie zwierząt. Co innego przezroczki indyjskie – one są „farbowane” już po wykluciu.