Aquarium Substrate

Aquarium Substrate - podłoże akwariowe

Podłoże Aquarium Substrate

Aquarium Substrate jest podłożem sztucznym do akwarium, które zostało specjalnie zaprojektowane przez firmę Colomi z Niemiec, aby pomóc w bezproblemowym prowadzeniu akwarium wolnego od glonów, zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów.

Podłoże Aquarium Substrate Colomi występuje w dwóch frakcjach – 1-1,5mm, 2-4mm i kolorach:

 • vulkano
 • capuccino
 • rosso
 • sahara
 • anthrazit/schwarz
 • namibia
 • karibik
 • goldrush
 • polar

Jego cena to ok 90zł za 5 litrów. Aquarium Substrate to podłoże twarde, nie rozpada się z czasem, dość lekkie lecz w porównaniu z substratami Oliver Knott, AquaSubstrate 2+ czy JBL Manado – rośliny sadzi się dużo łatwiej – nie wypływają. Prawdopodobnie ma na to wpływ jego nieregularny kształt, przypominający drobny bazalt.

Woda w akwarium od razu po zalaniu jest przejrzysta, nie ma żadnego zmętnienia.

Granulat Aquarium Substrate

Podłoże absorbuje azotany i fosforany. Mimo wydajnego oświetlenia ogranicza wzrost glonów. Rośliny szybko i dobrze ukorzeniają się w substracie lecz bez dodatkowego nawożenia nie utrzymamy na nim bardziej wymagających roślin.

Podłoże Aquarium Substrate stabilizuje parametry wody, które utrzymują się na stałym poziomie, niezależnie od tego, jaką wodę do podmian stosujemy (mniejsza lub większa twardość).

Podłoże wpływa na parametry wody (przykładowy spadek wartości po zastosowaniu podłoża):

przedpo
GH3420
KH157
ph7.57.5

Opis podłoża jest podsumowaniem tego co można na jego temat znaleźć na forach dyskusyjnych.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Podziel się swoją opinią!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 6

 1. Dyzi

  Przez pierwszy rok jest świetny, bezobsługowy niestety po 2 latach u mnie zaczęły dziać się dziwne rzeczy np brak wchłaniania fosforanów a na potęgę wchłanianie azotanów (zachwianie równowagi 1:10), skakanie PH do nawet 8 bez racjonalnego wytłumaczenia, oraz pojawienie się glonów pewnie przez fosforany (nie mam przerybienia, podmianki co tydzień i nie przekarmiam i leje tylko węgiel w płynie i K+ w zalecanych dawkach). Ogólnie ja osobiście mam dość wynalazków 😉
  I nie radzę przy tym substracie mocno odmulać dna oraz wyrywać z korzeniami roślin.

  Odpowiedz
 2. Rajmund

  Jaki środek polecacie, aby pozbyć się zanieczyszczeń z żwiru i rybich odchodów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Regularne podmiany wody z czyszczeniem dna włącznie i dojrzałe akwarium, kiedy to dobrze rozwinięte kultury bakterii będą nitryfikować (rozkładać) odchody w związki azotowe.

 3. Krzysiek

  only sand! 😉 tylko piasek 😉

  Odpowiedz
 4. Paweł

  Nie wiem co to jest za żwirek i jak dokładnie pracuje… Ale rzeczywiście działa wyśmienicie. Zmiękcza wodę oraz utrzymuję stałe PH u mnie na 7,2 – 7,5. Żwirek przypomina wyglądem trochę bazalt ale jest pozbawiony ostrych krawędzi i jest lżejszy. Co sprawia że roślinki dobrze się ukorzeniają. Pod żwirek polecam dodać parę kulek nawozowych dla bardziej wymagających roślinek. Jeśli chodzi o glony to u mnie ich nie widać wcale, jednak u mojej koleżanki trochę glonków się pojawiło (koleżanka ma mocniejsze światło w akwa). Mam nadzieje że ten żwirek będzie trzymał te parametry wody jak zapewnia producent minimum 3 lata. Ogólna ocena to 9 / 10. Cena dość duża, ale za jakość trzeba zapłacić.

  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. henry

   Witam i co z tym zwirkiem? daje rady ? mozna go dac pod piasek zmieniam podloze i chcialem sprobowac cos trwalszego niz mando z gory dzieki. Pozdrawiam