Filtry akwariowe są niezbędnym wyposażeniem każdego akwarium słodkowodnego i morskiego. Usuwają z wody zanieczyszczenia fizyczne i chemiczne, ułatwiają utrzymanie akwariów i zapewniają odpowiednie warunki do życia organizmom wodnym .

W naturalnych akwenach o czystość i stabilność środowiska wodnego dbają niezliczone organizmy np. rośliny, bakterie, pierwotniaki czy plankton. W zamkniętym akwarium nie da się odtworzyć takiego zróżnicowania.

Czytaj więcej......zwiń

Filtry akwariowe – Filtracja mechaniczna

Filtry akwariowe oczyszczają wodę z dużych cząsteczek (np. resztki pokarmu, rozkładające się fragmenty roślin, glony, odchody ryb), które powodują jej zmętnienie. Cząstki te osiadają na wkładzie filtracyjnym, który można systematycznie wypłukiwać. Takie fizyczne usuwanie widocznych zanieczyszczeń z użyciem siatki lub gąbki nazywamy filtracją mechaniczną.

Filtry akwariowe – Filtracja biologiczna

Filtry akwariowe odpowiadają za przetwarzanie odpadów – substancji organicznych, które rozpuściły się w wodzie lub utrzymują się w niej w postaci stałej. Tym procesem zajmują się bakterie znajdujące się na powierzchni wkładu filtracyjnego. W filtracji biologicznej filtr wspomagać mogą również zdrowe rośliny, które kiedy rosną, absorbują część zanieczyszczeń chemicznych.

Filtry akwariowe zapewniają też cyrkulację wody, dzięki czemu ciepło i niezbędna dla roślin substancje odżywcze rozprowadzane są równomiernie po całym zbiorniku. Wydajniejsze filtry mogą też służyć do natleniania wody.


Filtry akwariowe – Wkłady filtracyjne

W niewielkich filtrach wewnętrznych i w małych filtrach kaskadowych najczęstszym wkładem filtracyjnym jest gąbka, która zapewnia zarówno filtrację mechaniczną jak i biologiczną. Filtry zewnętrzne oraz wielokomorowe mogą pomieścić wiele różnorodnych wkładów.

Do dokładnego oczyszczania wody z większych, nierozpuszczonych cząstek służą wkłady z waty perłowej lub gąbki, które umieszcza się na dnie filtra. Kolejną warstwą może być nieco grubsza gąbka o niewielkich oczkach (0.1-0.2 mmm) lub krążki ceramiczne. Większa powierzchnię dla pożytecznych bakterii czyszczących zapewni zeolit, kruszywo wulkaniczne czy gliniane granulki. W dużych filtrach spotyka się wykonane z tworzyw sztucznych tzw. biokule (biobale, biokulki) posiadające największą możliwą powierzchnie oczyszczającą.

Filtry akwariowe – Wkłady na specjalne okazje

Węgiel aktywny stosuje się zwykle po kuracji leczniczej lub w przypadku skażenia wody innymi szkodliwymi substancjami. Aktywny węgiel nie tylko absorbuje (wiąże) szkodliwe związki ale również inne pożyteczne substancje np. cenne dla roślin minerały. Wkład z węglem aktywnym należy używać w uzasadnionych przypadkach a po wykorzystaniu niezwłocznie usunąć z filtra.

Torf pomaga zmniejszyć w akwarium odczyn pH i stopień twardości węglanowej. Hodowcy stosują go do lekkiego zakwaszania wody w zbiornikach tarliskowych.

Zeolit usuwa z wody amoniak i fosforany. Najczęściej stosowany w przypadku nagłego wzrostu stężenia amoniaku w akwarium.

Wykaz filtrów akwariowych

Filtr akwariowy Hanza HBL-301

Filtr Kaskadowy HBL-301 - Filtry kaskadowe

Nieduży filtr zewnętrzny o prostej ale skutecznej konstrukcji, którego cechują: niska cena, małe zużycie energii i stosunkowo dobra wydajność.