Choroby ryb akwariowych

Ryby akwariowe podobnie jak inne żywe organizmy narażone są na niebezpieczeństwo ataku obecnych w każdym środowisku mikroorganizmów. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia jej łatwiejsze zwalczenie i zapobiegnięcie stratom w obsadzie akwarium. Ważne jest to przede wszystkim tam, gdzie trzyma się dużą liczbę ryb, np. w magazynach rybnych lub hurtowniach. Choroby mogą się błyskawicznie rozprzestrzeniać, tym bardziej że ryby w takich skupiskach są często wygłodzone lub wyczerpane transportem.

Filtr akwariowy Oodinioza – choroba aksamitna

Oodinoza - choroba ryb akwariowych fot. flickr by TheLittleMiss

Oodinoza – choroba aksamitna Oodinioza, choroba aksamitna, welwetowa – pospolita choroba ryb akwariowych wywoływana przez pierwotniaki z grupy bruzdnic. U ryb słodkowodnych chorobę wywołuje gatunek Oodinium pillularis lub Oodinium limnetioum. Nie leczona może prowadzić do śmierci ryb. Szczególnie niebezpieczna dla młodych osobników.

Filtr akwariowy Ospa rybia – Ichtioftirioza

Ospa rybia - Ichtioftirioza - choroba ryb akwariowych fot. flickr by FJP

Ichtioftirioza, ospa rybia – prawdopodobnie najczęściej występująca choroba u słodkowodnych ryb akwariowych. Wywołuje ją kulorzęsek podnabłonkowy (Ichthyophthirius multifiliis). Ze względu na charakterystyczne białe kropki znana potocznie jako rybia ospa.

Choroba w akwarium? Wyleczyłeś swoje ryby?
Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 167

 1. Nika

  U mojej rybki pojawiła się spora narośl na skrzelu. Występuje tylko u tej jednej i wygląda na to, że się powiększyła. Czy to może być jakiś nowotwór? Niestety nie mam możliwości dodania zdjęcia.

  Odpowiedz
 2. Raksha.

  Witam, moja tetra czarna chowa się przed innymi i ma tak jakby zapadniety brzuch (wygląda to jakby nie miała go wgl) i nie wiem czy to przez ten brzuch ale tak jakby miała rozszerzone skrzela (trochę odstają) ale je normalnie. Wieczorem było wszystko dobrze, dzisiaj rano to zauwazylam. Co to może być?

  Odpowiedz
 3. Dorota

  Witam. Mam 2 Clarisy. W dzień się „ bawiły „ teraz jednak widzę, ze 1 ma w dwóch miejscach jakby zdarta skore i jednocześnie spochnieta – woda podmieniona jakieś 4 dni temu, filtry wyczyszczone. Co to może być ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sadysta

   terroryste masz w akwa

 4. Marek

  Marcin – jaka woda, temperatura, oświetlenie? Co na podłożu, jakie rośliny? Na dobrą sprawę wszystko może być przyczyną, wliczając chorobę zawleczoną ze sklepu. Ja jestem już starawy nieco, ale jeszcze nigdy nic nie wyparzałem do akwarium. Umyć, wypłukać to tak, nalać wody, posadzić rośliny włączyć filtr. Po paru dniach sprawdzić wodę, jak jest dobrze to wpuszczać ryby. Fachmen ze mnie żaden, ale to działa.

  Odpowiedz
 5. Marcin

  witam tydzien temu zalozylem akwarium wszystko wypazone ryby wpuszczone dopiero po 2 dniach i zdychaja jaki powod

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marcin

   dopowiem ze ryby to gupiki i molinezje

  2. Aquabat

   Jaka jest temperatura wody, ile litrów baniak, czy jest odpowiednia filtracja i napowietrzanie, a co do rybek to czy nie mają może białej galaretowatej kupy, czy martwe noszą jakiekolwiek zmiany (wygięcie kręgosłupa, rany, krosty). Stawiam na to że chore kupiłeś ze sklepu ale pewny nie jestem.

  3. konan

   Tak na szybko to stawiam na zbyt szybkie wpuszczenie ryb licząc od założenia = brak flory bakteryjnej. Co filtruje wodę? Sprawdzałeś temperaturę? Mamy teraz falę upałów. Ile masz roślin? No i jaki litraż/ obsada(ilość ryb)?

 6. Małgorzata

  Cześć!!! Nasza Molinezja pływa głową w dół, wydaje mi się że końcówki jej pletw bledną, momentami wygląda jak noszona prądem wody, lub przebywa nieruchomo przy tafli wody , jakby lekko przechylona
  Z kolei druga pływa za nią jak szalona i mam wrażenie „podskubuje” podbrzusze
  Wtedy też ta chora zachowuje się normalnie, pływa ucieka
  U drugiej chyba końcówki ogona i bocznych płetw tez robią się jaśniejsze
  Z kolei Pan Mieczyk jest jakby otepialy, dużo się chowa , przebywa przy dnie, szybko łyka wodę (powietrze)
  I u niego i Pani Mieczyk mam wrażenie jakby pobladly na czubkach głów i pod pyszczkami, są wręcz białe miejsca
  Może to normalne
  Wcześniej nie zwracalam uwagi na ich pigmentacje
  Zaczęłam wszystkie obserwować jak zauważyłam zachowanie Molinezji

  Mamy akwarium od niedawna więc nie mam doświadczenia
  Dziękuję z góry za pomoc

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. TOMEK

   jak napowietrzasz?
   czy są to jedyne rybki w tym akwarium?
   jakie masz akwarium?
   jaka temperatura?
   jaki filtr?
   ile czasu stoi już akwa?
   czy rybki jedzą?
   jak często i ile podmieniasz wody?

  2. agnieszka

   Mam to samo tez molinezje i mieczyka Plywaja przy dnie chowaja sie Juz padly trzy

 7. Monika

  Witam z 2 miesiące temu welon zaczął pływać do góry nogami (drugi tez ale rybki go zjadły)tego przeniosłam do drugiego akwarium dałam lekarstwo na infekcje pęcherza po 2 tyg już pływał normalnie wrócił do dużego zbiornika. Rano znalazłam go znowu do góry nogami i objedzona płetwa.juz ponad miesiąc jest w osobnym zbiorniku .druga seria lekarstwa nie pomogła.teraz podaje na infekcje bakteriami.zauwazylam ze koło chorej płetwy która prawie w całości odrosła jest bąbel i to on ja unosi.3dni temu bąbel zaszedł krwią choc dziś lepiej wyglada.jakies porady? Dziekuje

  Odpowiedz
 8. Justyna

  Witam.Moja prawie 2 letnia welonka jest wygięta w podkowe i pływa Góra raz dół czy jest chora ?Dziwnie sie zachowuje od 2 dni.Prosze o poradę

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. lisek

   jaki litraż akwarium??

 9. Ewelina

  Witam.
  Tydzien temu do akwarium 35 l wpuscilam 2 teleskopy i 3 welonki. Od wczoraj 2 teleskopy dziwnie sie zachowują. Jeden większość czasu chowa sie za filtrem (przy ścianie akwarium) a drugi za roślinka (rowniez przy scianie akwarium). Co to moze oznacZać? Akwarium jest caly czas natleniane.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   To oznacza, że akwarium jest o wiele za małe. Dla tej obsady absolutne minimum to 160L, a najlepiej 200L. 35L jest dobre jako kotnik albo np dla jednego bojownika. Welonki bardzo brudzą wodę, dużo jedzą i dużo wydalają, więc te 5 dużych ryb pływa we własnym za przeproszeniem g***nym sosie a nie wodzie. Natlenianie prawdopodobnie też jest niewystraczające, woda najlepiej natlenia się poprzez ruch tafli wody, a w 35L powierzchnia tafli jest bardzo mała. Napowietrzanie bąbelkami z filtra czy napowietrzacza jest nieefektywne. Trzecia sprawa, to piszesz, że wpuściłaś rybki po tygodniu, a dojrzewanie akwarium trwa 3-4tyg i dopiero po tym czasie można wrzucić rybki, aklimatyzując je do nowych warunków… Jeśli nie chcesz męczyć rybek to albo zamień akwarium na wieksze, albo zamień rybki na jakieś małe, kilka pozycji z tego portalu nadaje się do 35L.

  2. li

   za małe akwarium! na 5 ryb które masz w 35l potrzebne jest ok. 200l! 80l pierwsza welonka i +30l kolejna welonka i teleskopy więc albo usuń welonki i w tym se hoduj… no nwm parke gupików??? drobniczki??? OTOSKI???

 10. admin

  Niektóre kirysy tak mają, wyczuwają pokarm i szukają go przy tafli. Jeżeli zachowuje się tak przez większość czasu i poza porami karmienia, to niestety ale prawdopodobnie jest chory (któryś z organów wewnętrznych nie pracuje już prawidłowo). Leczenie kirysków jest trudne, są bardziej wrażliwe od innych ryb na działanie soli i innych dostępnych w sklepach lekarstw. Można próbować je leczyć solą, ale w mniejszych dawkach i powoli stopniowo zwiększać jej stężenie oraz preparatami opartymi na bazie ekstraktów naturalnych. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

  Odpowiedz
 11. Tomek

  Mam problem dostałem ostatnio 3 młode kiryski.
  2 zachowują się normalnie a jeden cały czas pływa przy powierzchni i łyka powietrze chyba nic nie je i jest chudy
  Wiesz od czego może się tak zachowywać błagam o pomoc zależy mi na nim

  Odpowiedz
 12. Arti

  Ja, potocznie zwaną Ospę rybią leczę przez wygrzewanie. Niektórzy powiedzą że to przegięcie ale gdy zauważę ospę w akwarium z bólem serca zaczynam ” gotowanie ” Podnoszę temperaturę w ciągu doby o 3-4 stopnie aż uzyskam 32-33stopnie w zbiorniku. Temperatura do tygodnia czasu i tlenu w zbiorniku ile się da ( dwa trzy napowietrzacze na full ) Po ospie zbieramy żniwo – przykre ale padają najsłabsze jednostki Niestety najczęściej neonki i guraminy gdyż te ostatnie są labiryntoskrzelne i je ospa dopada pierwsza. Trzeba robić wszystko aby ospy nie wpuścić do zbiornika. Moja rada wyższa temperatura stała w zbiorniku, woda odkażona do podmian w okresie wiosna -do jesieni. Najważniejsze to patrzeć co chcemy do zbiornika wpuścić – w sklepach sprzedają chore rybki bardzo często ( zwracajmy uwagę czy woda w sklepie jest czysta i czy nie jest podejrzanie zabarwiona )

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   To zależy jakie masz ryby, jak podniesiesz do 32-33st to np. na molinezjach nie zrobi to większego wrażenia ale np. ineski czy platynki będą padać hurtem.

 13. Hubert

  Witam !
  Mam pytanie na temat preparatu na ospę rybią i pleśniawki- Formisol (Zoolek).
  Dzisiaj zalałem pierwszą dawkę preparatu i stopniowo podnoszę temperaturę.Czy jedno zalanie preparatu starczy na całą kurację ? oraz czy warto wspomóc rybki jakimś innym preparatem ?
  Z góry dziękuje !!

  Odpowiedz
 14. Krzysztof

  Witajcie,
  15 lat temu prowadziłem akwarystykę. Teraz chcę aby syn złapał bakcyla jednak wyszedłem z tematu. Założyłem mu akwarium 60 L. Samiec mieczyka był bardzo aktywny, jednak zauważyłem osłabienie, podmianiłem wode i chyba jest jeszcze gorzej. Podejżewam pleśniawkę.
  Szybko i dynamicznie oddycha
  Stacjonuje w jednym miejscu, ukrywa sie
  Jest bardzo bierny
  Widzę małe bielsze przebarwienia, plamki
  Czym mu pomóc?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   To zależy ja bardzo poważnym jest stanie. Jeśli chcesz go ratować to radzę poczytać na opisach i leczeniu chorób na tej stronie. Jednak polecam humanitarną eutanazję np. olejek goździkowy lub
   MS 222. Na wielu innych stronach znajdziesz jak ja przeprowadzić.

  2. Tomek

   jeżeli nie masz zbrojników ani kirysów to proponuje sera mycoforte i sól i temperatura 28 stopni a jak masz
   zbrojniki albo kirysy to bez soli
   sól=płaska łyżeczka na 10 l jak masz tylko mieczyki
   jak masz jakieś inne ryby inne niż gupiki lub molinezje to połowa tego
   sól najpierw rozpuść w szklance
   jeżeli ryba obciera się o podłoże lub dekoracje to zamiast mycoforte to costaforte

 15. Hubert

  Witam!
  Wyleczyłem swoje molinezje żaglopłetwe z ospy rybiej solą i wysoką temperaturą, mam tylko 13lat

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   brawo ty a ja wyleczyłem prętniczkę z powracającej pleśniawki i razborę z puchliny a mam 12 lat

 16. Adrian

  Witam jestem poczatkujacym w sprawach akwarium i rybek, dzis rano obidzilem sie a moj mieczyk ma jedno oko bardzo spuchniete i zaczerwienione czym moze byc to spowodowane wczoraj wieczorem bylo wszystko ok . co moge zrobic by mu pomudz.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   To bardzo częste i z pewnością to jest twoje pierwsze akwarium i pierwsze ryby. Mówiłeś, że twój mieczyk ma wytrzeszcz oczu to może oznaczać poczatkowe objawy posocznicy. Na górze znajdziesz informacje jak leczyć i zapobiegać tej chorobie. Myślę, że pomogłem😉

 17. Bibi

  W moim akwa 112L ryby zaczęły mieć objawy Kapilariozy – długie, szkliste, galaretowate odchody bezbarwne lub lekko białawe. Apetyt miały i mają dobry, ale bardzo ocierają się o dno. Dwa gupiki miały jakby początki ospy (po 2-3 białe kropki w płetwach), ale po podniesieniu temp wody i dodaniu soli dalej się już choroba nie rozwinęła. Ryby ocierają się o żwirek, jedzą normalnie, pływają w większości normalnie (tylko 2 platki się chowają i mają złożone płetwy)… Zastosowałam CAPIFOS T w kapsułkach (pierwsza dawka), a za dwa dni będzie powtórna dawka (połowa wyjściowej).Filtr wydajny razem z dużym natlenianiem (tak zaleca producent)… Mam pytanie – czy pomiędzy pierwszą a drugą dawką leku podmieniać wodę? jaką ilość? Niestety producent NIC nie wspomina o podmianie i nie pisze też w ile dni po drugiej dawce leku włączyć filtrowanie węglem aktywnym oraz jaką podmianę wody należy wykonać… w ogóle w opakowaniu z kapsułkami nie ma żadnej ulotki informacyjnej ze składem czy innymi informacjami, tylko krótka notatka na opakowaniu!
  Może ktoś ma doświadczenie w stosowaniu tego leku i coś podpowie… Dziękuję.

  Odpowiedz
 18. Jakub

  Moje ryby sobie pływają tylko u góry tylko czasami schodzą na du jak im się wymieni wodo co to morze być hymmmm…

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Robert

   mało tlenu

  2. sony200

   Za wysoka temperatura 🙂

 19. monia

  Witam, mam starego kiryska spiżowego, kupiłam go razem z akwarium około 3 lata temu i już wtedy był wielki jak na kiryska (około 7-8cm). Ostatnio zauważyłam, że często pływa pod taflą wody, jak siedzi na dnie to jest lekko wykrzywiony i co najgorsze, to ma zapadnięte oczy, i to sporo. Wygląda jakby ktoś mu wcisnął oczy ze 2mm pod powierzchnię ciała. Parametry wody są w porządku, reszta ryb, w tym inne mniejsze kiryski mają się świetnie. Czy to starość, czy jakaś choroba? Wykluczam uraz mechaniczny, bo oboje oczu zapadły się tak samo :/

  Odpowiedz
 20. Lukasz

  Witam. Potrzebuje pomocy mój bojownik od niedawna posiada biały nalot pod pyszczkiem oraz dwie symetryczne białe kropki w centrum tego nalotu. Od może tygodnia na płetwie wytworzyło się kilka guzków. Rybka dalej ma apetyt, jest bardzo ruchliwa. Nie utraciła żadnych wartości wciąż pięknie wyglada – jest cała czerwona martwią mnie tylko te zmiany jak nalot, Dwie białe kropki pod pyszczkiem i te guzki na płetwie. Podmieniłem 100 procent wody, zredukowaliśmy liczbę roślin. Akwarium 25 litrów, temp: 27 stopni, filtr bardzo wydajny. Pokrywa jest również z bardzo jasnym światłem. Proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Moim zdaniem, ale nie mam pewności brzmi to jak ospa rybia.

 21. Natan

  Moja Molinezja zjadła młode gupika.Co o tym sądzić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   A co można sądzić? Że wszystko jest w porządku. To jest głównie mięsożerna ryba i jeśli gupik zmieścił jej się do pyska to pewnie była zachwycona obiadem.

 22. madigun

  Pomocy! mojej welonce zrasta się pysk i nie może już prawie jeść! czy ktoś wie co to może być? jak jej pomóc?

  Odpowiedz
 23. madigun

  Witam,

  w 19l akwarium mam dwie welonki, parkę małych mieczyków i nieduże 2 glonojady. Akwarium jest w pełni wyposażone, woda czysta itp. Niestety moja jedna welonka dostała zapadniętych policzków… Najpierw zapadł się jeden a teraz już oba i nie może pożądnie pyska otworzyć żaby się najeść. Szukałam na różnych forach informacji, co to może być ale nie znalazłam nigdzie opisu podobnego objawu… Czy to choroba? Jak ją ewentualnie leczyć?

  Za niemiłe komentarze z góry dziękuję, będę ogromnie wdzięczna za pomoc i wyjaśnienia, jeżeli robię coś źle i szkodzę rybkom.

  Pozdrawiam
  m

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Skoro spodziewasz się niemiłych komentarzy, to jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że coś robisz nie tak… ;p Przede wszystkim 19 l akwarium nie nadaje się do hodowania żadnych z tych ryb, które masz. Glonojad minimum 70l, chociaż dla dwóch dorosłych np 15cm okazów ja bym proponował chociaż ze 100l. Mieczyk minimum 100l bo ta rybka jest szybka i lubi popływać a w 19l zanim sie rozpędzi to już ją szyba zaskoczy. Dwie welonki to już minimum 120l. Do tego parametry wody, szczególnie temperatura powinna byc zupełnie inna dla welonek (woda zimna) i dla reszty Twoich rybek (woda ciepła).

  2. madigun

   Hej, tak, niestety, jak zaczęłam szukać informacji o chorobie mojej welonki, to sie dowiedziałam, że mojej akwarium jest za małe… szkoda, że jak mi w zoologicznym doradzali jakie rybki kupić, to nikt nie zdradził, że na mieczyki mam za małe akwarium. Pocieszam się tym, że mieczyki i glonojady są jeszcze małe – około4 cm, welonki może po 6 cm, i nie zdechną albo zachorują za szybko od przebywania w zbyt małym akwarium. Jeśli im się tam nie będzie wiodło, to będę musiała jej usmiercić żeby się nie męczyły. Na razie jednak jeszcze z nimi wszystko ok. A nie wei ktoś, co może być mojej welonce? ona niedługo nie będzie mogła otworzyć pyska, żeby się pożywić…

  3. rrrrrrrw

   Wystaw aukcję na olx czy innym portalu,że oddasz te rybki za darmo, szkoda uśmiercać jeśli jeszcze są zdrowe. A w sklepach nie polecam słuchać jakichkolwiek opinii sprzedawcy, teraz odpowiedzialnych handlarzy prawie już nie ma, są tylko biznesmeni i liczy się tylko $$ a nie rybki.

  4. Madigun

   No właśnie jedna welonka jest chora….

 24. Ewelina

  Witam,
  Posiadam jedna rybke welonke w dosc duzym akwarium. Dzisiaj zauwazylam ze rybka ma jakies podskorne guzki na ktorych stercza jej luski do tego wypuszcza krwisty kal. NIE POSIADA posklejanych pletw, krzywego kregoslupa, zadnych czerwonych widocznych plam NORMALNIE oddycha i je oraz plywa. Ostatnio miala dosc dawno nie zmieniana wode ale dzisiaj oczyscilam i wyparzylam akwarium. Na wszelki wypadek dodalam do wody srodek na zbyt duza ilosc amoniaku. Co to moze byc za choroba i co jeszcze moge zrobic zeby sie wyleczyla i nie zdechala?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   No niestyety żeby uleczyć posocznice to możliwe przy poczatkowym stadjum tetaz jest za późno bo jak zobaczysz te objawy ta choroba jest nie uleczalna😞😥

 25. Jacek

  Na skalarze pojawiły się w okolicy górnej płetwy dwa guzy (narośl) kolor różowy co to jest i jak leczyć.

  Odpowiedz
 26. Jurek

  Błagam moja rybka była w czarne kropki a była pomarańczowa proszę o nazwę horoby bo myśle że moje innne rybki są zarażone umarła moja ulubiona

  Odpowiedz
 27. Paula

  Hej potrzebuje porady od kogos kto sie zna, mianowicie jedna z moich rybek a mam je 2 byla chora od paru dni, bylam w zoologicznym i dali mi środek na grzyba (fungus and finthrot) ktorą wlałam do akwarium (kolo 60-70l zimnowodne akwarium) ale nic nie pomoglo rybka zdechal dziś rano ją wyłowiłam byla to moja ulubiona rybka ( rybki teleskopy ) boje sie ze cos takiego moze stac sie i drugiej, w akwarium mam żwirek normalne ozoby nabyte w sklepie i 3 roslinki zywe. Filtr i napowietrzac wody. Prosze poradzcie mi cos ah i wyjaśniam rybka miala bialy nalot wkoło ust jakby wata i zmieniła lekko kolor. Gdy zmienialam wode kolo 2 tyg temu dodalam plyn ktory pomaga oczyścić wode z metali.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. sunny

   Akwarium 70l to zdecydowanie za mało na 3 złote rybki, one dorastają do ponad 20cm i mają bardzo szybką przemianę materii. W przerybionym akwarium choroby zdarzają się często, to nic dziwnego i nie zmieni się to, jeśli dalej kondycja ryb będzie osłabiana przez trzymanie w wodzie złej jakości (bez równowagi biologicznej, która nie może się wytworzyć przy zbyt dużej ilości odchodów). Częstsze podmiany wody też nie pomogą, bo usuwasz wtedy nie tylko szkodliwe substancje ale też pożyteczne bakterie które usuwają z wody te substancje. Co do samych teleskopów, to są świetnym przykładem tego jak człowiek dla (wątpliwych) wrażeń estetycznych skazuje żywe istoty na cierpienie. Te wszystkie „ozdobne” odmiany welonów z naroślami, nieproporcjonalnym ciałem itd wyglądają i zapewne czują się jak ciężko chore. Teleskopy są szczególnie wrażliwe, a na skutek zbyt dużego stężenia amoniaku (np. w kulach lub za małych akwariach) często gniją im oczy.

 28. zbrojnik123

  Mam rybę chorą na wiciowce i potrzebuje metronidazol czy wie ktoś gdzie go można zdobyć.
  Błagam o pomoc strasznie ją lubie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. anonim

   metronidazol dostaniesz w aptece ( nie jestem pewny czy potrzebna jest recepta ) , albo mozna kupic na olx-ie https://www.olx.pl/oferta/metronidazol-100g-CID103-IDfXsS3.html#6f5aa33811 , tego sprzedawce moge polecic bo sam od niego kupowalem

  2. Bibi

   Chyba najprościej u weterynrza.

 29. Marcin

  dodalem środka cmf i pozbylem sie rybek plywajacych przy tafli
  podwyższylem temp wody poczekam na efekty ogółem spisałem na straty dzis w akwarium brazowo od okrzemków
  podłoże to czarny drobny szklisty żwirek 30kg
  substrat był dany na początku 5kg
  ozdoby to kamień łupkowy i korzenie
  jak do przyszłego tygodnia się nic nie zmieni robię restart
  czyszczę akwa filtra i cala resztę
  kupuje nowy żwir póżniej ryby i rośliny
  jak się pozbyć okrzemków wiem ze trzeba zakryć akwa
  ale jak i na jak długo? i czy karmić ryby?
  dodam ze woda była czysta (teraz cmf jest niebieska)
  przyczyna była zła podmiana wody za niska temp wody i pewnie chlor 🙁

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   dzis na szybie akwarium pojawily sie biale plamki
   padly kolejne ryby juz ich duzo nie zostalo teraz juz chyba wszystkie lapia powietrze mimo napowietrzania

 30. marcysia

  Proszę o pomoc!!
  Moja kometka ma dziwne czerwone plamy na ogonie, na prawej płetwie brzusznej,na płetwie grzbietowej . Pod kątem wygląda jakby było to w kolorze szaro-białym. Rybka ma wszystkie płetwy przy sobie oraz leży na dnie.Jest apatyczna, bardzo spokojna i do jedzenia nie podpływa do góry tylko czeka aż spadnie jej na dno wtedy podpiera się płetwami piersiowymi i je.
  Bardzo proszę o szybka odpowiedz jak można ja wyleczyć i co to jest za choroba.
  Z góry bardzo dziękuję !

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Marcysia.
   Na wstępie powiem że z Kometkami nigdy nie miałem do czynienia (piękne ryby), więc doświadczenie w tym względzie mam bardzo ograniczone, niestety nie hodowałem ich.
   Z Twojego opisu wynika jednak że zapewne jest to jakaś choroba grzybicza i oprócz leczenia należałoby znaleźć przyczynę takiego stanu, dlaczego zachorowała. Każda choroba rybek wywołana jest utratą odporności i w tym kierunku należy szukać przyczyn – nagła zmiana temp., nagła zmiana odczynu pH, nieodpowiednie warunki wodne itd. Czy od dawna masz tą Kometkę? może nieprawidłowa aklimatyzacja w nowym akwarium. A może „towarzystwo” jej dokucza (niewłaściwa obsada), nic nie napisałaś o swoim zbiorniku, tym bardziej trudno stwierdzić co się dzieje.
   Mogę tylko podpowiedzieć że choroby grzybicze najlepiej leczyć takimi środkami jak Healthosan czy też w ostateczności CMF. Pierwszy aplikant należy stosować przy wyłączonym świetle (światło wpływa na szybszy rozkład substancji aktywnej) dlatego może źle wpłynąć na delikatniejsze rośliny akwariowe, ale jest bardziej bezpieczny dla rybek (nawet dla ikry czy też nowo wylęgających się delikatnych gatunków). Natomiast CMF jest bardziej agresywny, przy jego zastosowaniu mogą być „straty” w mniejszych (delikatniejszych) rybkach, ale jest bardzo skuteczny w leczeniu niebezpiecznych patogenów grzybiczych, oraz największą chyba wadą tego typu kuracji jest zabicie całej pożytecznej flory bakteryjnej funkcjonującej w zbiorniku, którą po leczeniu należy odbudować.
   Tyle co mogę podpowiedzieć z mojej strony.
   Dodam jeszcze że zbyt późne leczenie, prawidłowa diagnoza w postępowaniu, niestety przy chorobach grzybiczych kończy się śnięciem rybki. Przy stanach zaawansowanych są trudne do pokonania.

  2. marcysia

   Wlodi13, bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i dobrą radę 🙂

 31. Marcin

  Hej
  cos dzieje sie z moimi rybkami
  2 mieczyki i 2 molinezje plywaja przy tafli wody
  zbiornik 240l filtr eheim professional 3 950l/h drugi aquel turbo 1000 l/h
  temp wody 23-24 C zywe rosliny oswietlenie ledowe
  ryby 3 kiryski albinosy,5 kirysek spizowy,1 glonojad {3 zdechly)
  1 milinezja balonowa(1 zdechla) 8 szklistych rybek zapomialem nazwy
  2 molinezje 3 zdechly ,6 neonkow jeden rekinek czarny z czerwonymi pletwami nie pamietam nazwy
  parametry wody wszystkie w normie testy jbl
  karmione mix pokarmu mrozonego,suchy 2 rodzaje,platki opadajace na dno 4 rodzaje
  zbiornik zostal zmienione 3 miesiace temu z 350l na 240 woda czesc starej czesc nowej
  ryby podczas zdychania
  glonojady- brzuchy ciagnely je do góry jak by mialy powietrze w brzuchu przy tafli wody jeden wystawal na powietrze dzien przed zdechnieciem
  molinezje- biale plamy, plywaly bokiem duze brzuchy tez byly przy tafli wody
  jakie to moga byc choroby i jak je leczyc i jaka przyczyna
  dodam jeszcze ze tydzien temu mialem wysyp glonów brazowa wata w filtrze oraz brazowy osad na roslinach i kamieniu zredukowalem ale nie do konca przez podmiane wody i zaciemienie akwa

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Wszystkie objawy wskazują na posocznicę – puchlinę wodną, która spowodowana jest spadkiem odporności rybek w wyniku złej diety lub złych warunków wodnych, innych przyczyn nie ma.
   Z leczeniem przy tak zaawansowanych stadiach jest kiepsko, należy znaleźć przyczynę:
   1) zbyt mało zróżnicowana dieta (monotonna) lub przekarmianie rybek,
   2) nieodpowiednie warunki wodne lub nagłe ich zmiany (szczególnie temperatury i odczynu pH).
   Jeśli w tej chwili Mieczyki i Molinezje pływają przy tafli wody a ostatnio miałeś wysyp glonów (brązowy osad to okrzemki), coś musi być nie tak ze związkami azotowymi w Twoim akwarium. Przy tak licznych śnięciach rybek to musi być coś nie tak z wodą, piszesz że parametry w normie, jakie parametry? pH, GH, KH? OK. Ale jak wyglądają stężenia związków azotowych? Amoniaku (NH3) powinno być „0”, azotynów (NO2) powinno być „0”, azotanów (NO3) powinno być nie więcej niż 40 mg/l – są do tego też odpowiednie testy.
   Jak często podmieniasz wodę i ile (w %), i czy woda do podmian jest odchlorowana, uzdatniona?

  2. Marcin

   podczas ataku glonów wode podmienialem 3 razy w tyg odstala minimum 6 godzin
   normalnie raz w tygodniu
   moze byc przyczyna wachania temp wody podczas podmian bo byla zimniejsza
   jakis czas temu dodalem preparat na wzrost roslin mikro i makro
   po tym czasie mialem glon na szybie
   dieta mysle ze jest dobra
   pokarm mrozony platki i opadajacy na dno niekiedy zywy
   no2 jest zerowe
   no3 na tescie pokazuje w normie ale na granicy
   jak to leczyc
   dodam ze rekinek dzis tez zdechl
   a kirysek byl przy tafli

  3. Wlodi13

   Kurcze, niepokoi mnie ta ilość śnięć rybek, jak jakaś epidemia, tyle strat…
   Sprawdź jeszcze poziom amoniaku (NH3), wygląda mi to na zaburzony proces nitryfikacyjny, rybki poprostu czymś się trują, to niemożliwe aby w dojrzałym akwarium było tyle zgonów.
   Tydzień temu miałeś wysyp glonów i podmieniłeś wodę trzykrotnie i to jeszcze odstaną tylko 6 godzin. Bez aplikantów (np. Antychlor) woda aby pozbyć się chloru musi odstać przynajmniej 24 godz. (najlepiej 48 godz.), wszystko jeszcze zależy od stężenia w wodociągach. Ja dla przykładu dodaję Antychlor i tak odstawiam jeszcze przynajmniej na 1 dobę.
   Chlor zabija pożyteczne kultury bakterii w naszych akwariach, które regulują prawidłowy rozkład odchodów i resztek niezjedzonego pokarmu właśnie w azotany (NO3). Jeśli flora bakteryjna źle funkcjonuje, odchody te będą rozkładać się w trujący amoniak (NH3) lub azotyny (NO2).
   Pojawiający się brązowy osad to okrzemki – glony które zazwyczaj występują w początkowym okresie od założenia akwarium, po kilku miesiącach stan ten zaczyna się stabilizować i okrzemki ustępują. Dodając preparat makro, zapewne zawierający azot, fosfor, potas, tylko zwiększyłeś jeszcze poziom ich stężenia co przyczyniło się do inwazji glonów. Azot, fosfor – nawozy te naturalnie powstają z odchodów rybek, więc przy odpowiedniej obsadzie (liczebności) dodatkowe ich dodawanie (uzupełnianie) będzie negatywnie wpływało na ich kondycję. Mikroelementy jak najbardziej tak, a jeśli chcesz wodę wzbogacić w potas proponuję Aquaflorin Potassium zawierający ten pierwiastek dla prawidłowego wzrostu roślin.
   Też trzeba uważać aby do podmian nie używać zbyt zimnej wody, niech przez te 1-2 dni odstania nabierze temperatury pokojowej. Każda nagła zmiana temp. powyżej 2°C w akwarium spowoduje utratę odporności rybek, co w konsekwencji będzie przyczyną jakiejś choroby.
   Wracając jeszcze do aplikantów, należy używać ich z rozwagą, nie przesadzać z dawkowaniem, dla roślin będzie to korzystne, niekoniecznie zawsze dla rybek.
   Nie pytałem jeszcze o podłoże jakie zastosowałeś w swoim zbiorniku – żwirek, ziemia, substrat? Może aplikanty nie są wcale wskazane do prawidłowego funkcjonowania akwarium.
   Normalnie szok co tam u Ciebie się dzieje… objawy stanów rybek jakie opisujesz niestety są już nie do wyleczenia.

 32. Kamil

  Witam chciałem zapytać czy AquaSafe,AlguMin Plus TETRA mogę używać z CMF Z TROPICALA

  Odpowiedz
 33. Magda

  Jaka to choroba ? Od kilku dni po kolei padają mi rybki robia się takie jakby białe i zdychaja
  Nie wiem jak załączyć zdj3cie

  Odpowiedz
 34. Zosia

  Dzień dobry, od momentu kupna (ok. 4 tygodni temu) mam problem z samcem gupika. Przedtem miał już pleśniawkę, po której została mu rana. Zaczęła się goić, ale wkrótce pojawiły się kolejne- obok skrzeli, obok płetwy grzbietowej i drobne uszkodzenie płetwy ogonowej. Póki co obwiniłam za to samicę, która m.in. przepędzała samca i nie pozwalała mu jeść. Wsadziłam ją do kotnika, a z samcem mam kolejny kłopot: dziś pociemniały mu oczy (białka) i skrzywił się kręgosłup. Wcześniej, kilka dni temu, widziałam, jak „wkleszczał” się między dekoracje i siedział tam bez ruchu nawet kilka godzin. Kiedy stukałam w szybę, normalnie się stamtąd wydostawał, więc nie może być mowy o utknięciu. Zastanawiam się, czy krzywy kręgosłup to nie objaw ichtiosporidiozy. Proszę, pomóżcie! Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
  PS. Akwarium jest małe (10 litrów). Mam w nim tylko te dwa gupiki. Samica nie ma żadnych objawów. Temperatura 25 stopni, wodę zmieniam raz w tygodniu (ok. 30-40%). Początkowo wlewałam wodę z kranu, czekając chwilę, aż uleci chlor. Teraz wlewam taką, która stoi kilka dni w butelkach. Nie znam pH wody i tego typu spraw. Filtra nie mam, gnijące części roślin, resztki jedzenia, odchody itp. usuwam regularnie. Przed wpuszczeniem ryb akwarium z roślinkami (tylko żywe) stało miesiąc.
  PS2: „chora” ryba je normalnie. Brzuch i skrzela ma w porządku. Pływa dużo, ale niezdarnie (krzywy kręgosłup…).
  Pozdrawiam i liczę na odpowiedź,
  Zosia

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć Zosiu.
   Koniecznie musisz mieć filtr, lub chociaż samą pompkę (element filtra – można kupić za kilka złotych), które będą wprawiały wodę w ciągły obieg. Bez tego woda w akwarium jest nieodpowiednio natleniana, która pobiera tlen z powierzchni (tafli) oraz od roślin. Woda musi być w nieustającym ruchu aby tlen rozprowadzał się po całej objętości. Jeśli masz żywe roślinki ważne jest aby światło było dostatecznie długo włączone – przynajmniej 14 godz. na dobę, należy pamiętać że przy wyłączonym świetle rośliny zamiast tlenu produkują CO2.

 35. kamil

  Witam mam problem z czarną Molinezją pojawiły się u niej białe przebarwienia na całym ciele,tak jak by wychodziły z pod łusek.Rybka spożywa pokarm normalnie pływa nie mam sklejonych płetw dodam tylko ze rybki 2 tygodnie temu przechodziły ospę z której zostały wyleczone.

  Odpowiedz