Ryby akwariowe podobnie jak inne żywe organizmy narażone są na niebezpieczeństwo ataku obecnych w każdym środowisku mikroorganizmów. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia jej łatwiejsze zwalczenie i zapobiegnięcie stratom w obsadzie akwarium. Ważne jest to przede wszystkim tam, gdzie trzyma się dużą liczbę ryb, np. w magazynach rybnych lub hurtowniach. Choroby mogą się błyskawicznie rozprzestrzeniać, tym bardziej że ryby w takich skupiskach są często wygłodzone lub wyczerpane transportem.

Choroba w akwarium? Wyleczyłeś swoje ryby?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 347

 1. Rybiorz

  Witam! Mam problem z karasiami ozdobnymi w moim oczku wodnym. Mają one na sobie białe kropki, ale nie są to takie kropki jak w przypadku ospy, którą wyleczyłem 3 razy w akwarium, ale bardziej są to odstające kawałki mięsa lub skóry, niestety nie jestem w stanie się bliżej przyjrzeć, bo ryby są na tyle ruchliwe że nie dają się złapać. Karpi koi I jazi złotych to nie dotyczy, bo z jakiegoś powodu mimo pływania w jednym stawiku choroba zainfekowała tylko karasie. Dodałem już Manganianiu Potasu czy jakoś tak, dokładnie tak samo jak zrobiłem to w przypadku pleśniawki, którą miałem latem u ryb.

  Odpowiedz
 2. Dominika

  moja rybka stoi w miejscu raczej dryfuje i ledwo ddycha jaka może być przyczyna

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktorek

   Jeżeli to np. mieczyk, gupik, molinezja samica to może urodzić młode. Jeśli inna to może zobacz, czy ma jakieś białe kropki, poobrywane płetwy etc.

 3. Sebastian

  witam serdecznie ,
  potrzebuję pomocy –
  mój skalar kilkuletni od kilku dni pływa bokiem praktycznie na powierzchni , pokarm przyjmuje , co jakiś czas próbuje się zanurzyć ale wypycha go jak bojkę Zauważyłem że bok ma jakby połknął balonik z powietrzem … posiadam 4 skalary i kilka neonek oraz zbrojniki 2 i 2 kiryski .
  obsada niezmienna od 3 lat . Pozostałe rybki bez zmian . nie mam pomysłu co się mogło wydarzyć .
  karma mrożona , sucha …

  Odpowiedz
 4. Sebastian

  Choroba ryby.
  Bardzo proszę o pomoc. W akwarium mam około 15 rybek w typ 6 danio pregowane. Od 3 dni zauważyłem o dwóch osobników dziwne zachowanie. Ryby ciężko oddychają, kładą się na roślinach, żwirku itd. w dziwnych pozycjach (czasami nawet do góry płetwami) pływają jak by nie potrafiły utrzymać równowagi a jak już chwycą bakcyla to płyną na ślepo przez pół akwarium bardzo szybko nierzadko obijając się o coś… Proszę o pomoc.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Andrzej

   to może być choroba pecherza plawnego, odlow chore rybki do osobnego zbiornika, dodaj soli akwarystycznej najlepiej z aloesem, troche uzdatniacza np aquasafe, ogranicz prąd wody do minimum (swietnie sie sprawdzi napowietrzacz zamiast filtra), podnies temperature wody do 28 stopni.
   Jak nie pomoze to dodaj do tego wszystkiego preparat na wiciowce np. Protocaps M lub Protosol

  2. Justyna

   Cześć. Od wczoraj mój danio malabarski przejawia dziwne zachowanie, a mianowicie pływa sobie jak zwykle i w jednej chwili wpada jakby w amok, rzuca się na oślep po akwarium po czym pikuje w dno i dostaje dziwnych drgawek, po około 3-4 minutach wraca do normalnego pływania. Sytuacja ta powtórzyła się już kilkukrotnie, dla jego bezpieczeństwa umieściłam go w innym zbiorniku bez żadnych ozdób żeby nie zrobił sobie krzywdy. Nie przychodzi mi na myśl żadna choroba,która mogłaby go dopaść, nie ma żadnych zmian zewnętrznych, parametry wody są sprawdzane na bieżąco i tutaj też nie ma żadnych odstępstw od norm…Czy miał ktoś kiedyś jakaś podobną sytuację lub ma pojęcie co może dolegać rybce? U pozostałych 9 sztuk nie zaobserwowałam nic niepokojącego.

 5. Ryba Akwariowa

  Co się dzieje z moją molinezją? W jej płetwach robią się bardzo małe, ok. 1 mm mniej więcej, okrągłe i wydłużone dziurki. Są na wylot, zauważyłem, że ,,choroba” ta dopadła niedawno również ogon ryby. Otworki robią się stopniowo, najpierw małe wgniecenie w płetwie, a potem robi się taki powoli prześwitujący otwór, aż jest całkowicie na wylot (tak jakby coś wgryzało się powoli w płetwę). Ponadto na płetwie grzbietowej ryby występują też znacznie większe otworki (ok. 6 mm), duże znajdują się na krawędzi płetwy, rybie brakuje bardzo cieniutkiego paseczka skóry między dwoma promieniami. Na płetwie oprócz dużych braków na krawędzi da się zaobserwować też kilka malutkich otworków przy nasadzie płetwy. Jakby jakiś mały pasożyt atakował rybę. Na płetwach nie białego paska, ryba jest czarna, więc mogę powiedzieć na 110 %, że nie ma tam żadnego białego paska, jak przy martwicy płetw. Na początku myślałem, że podgryza ją inna ryba, ale te nowe małe dziurki są dużo mniejsze niż pysk najmniejszej ryby, jaką posiadam. Molinezja nie ma problemów z pływaniem, ale wykazuje agresje w stosunku do drugiej, żółtej. Ta zamiast otworków ma wystrzępioną płetwę grzbietową z widocznymi gołymi promieniami. Da się zauważyć białawy pas ok. 2 – 2.5 mm na krawędzi płetwy. Dałem do wody trypaflavin, ale ryba dalej ma białawy pas. Chociaż teraz płetwa nie zanika, ale też nie zarasta, chyba, że bardzo powoli. Żółta też nie ma problemów z pływaniem. Akwa 112 l, z miejscami gęsto zarośniętymi roślinnością, wszystkie parametry są ok. Mimo gonitw ryb nie zaobserwowałem żadnego podgryzania. Ryby jedzą płatki, mrożony oczlik, glony i spirulinę. Inne ryby nie mają żadnych postrzępionych płetw, tylko fantomy od chwili zakupu miały przez krótki czas długie rany szarpane na płetwach, teraz już zanikają. Co to, jakiś pasożyt? Nie przeprowadzam kwarantanny z powodu braku drugiego zbiornika, ale molinezje miały wystrzępione płetwy jeszcze przed ich zakupem, więc to nie one naniosły czegoś do akwa.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryba Akwariowa

   A i fantomom po zarośnięciu ubytków rany na płetwach jeszcze powracały przez okres kilku dni. Po prostu stopniowo zarastały, i znowu wszystko od początku. Ale być może zahaczyły nimi o liść, czy o kawałek drewna.

 6. Lisukoksu

  proszę o pomoc z moim płaskobokiem. Pływa do góry brzuchem ale jak chciałem go wyłowić zaczął uciekać. Miał spuchnięty brzuch ale już nie ma. Cały czas próbuje sie odwrócić ale nie potrafi.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ryba Akwariowa

   Może problem z pęcherzem pławnym.

 7. Zuzia

  przełożyłam z cztery dni temu moją ciężarną gupiczkę do kotnika, bo zrobiła się już naprawdę krągła. Wtedy zauważyłam, że ma białą kropkę na ogonie. siedziała sobie w kotniku te cztery dni, nie wykazywała żadnych zachowań chorobowych – jadła normalnie, zachowywała się normalnie, aby trochę niezbyt ruchliwa była, ale doszłam do wniosku że to może przez rozmiar kotnika albo przez ciążę. Ostatnio zauważyłam drugą kropkę na ogonku – znacznie mniejszą, możliwe że była tam wcześniej ale nie zauważyłam. Wtedy ogarnęłam że to może ospa, ale no objawy się nie zgadzają – ma tę białą kropkę czy dwie, malutkie, ale nic oprócz tego. Mam akwarium 54l, tam 5 platek i 8 gupików + 2 glonojady. temperatura ostatnio trochę się wahała, bo miałam starą grzałkę i padła, więc rybki przez niespełna 2 dni nie były dogrzewane; po kupieniu nowej mają teraz od tygodnia mają temp. stałą 26 stopni. Spanikowałam trochę z tą ciężarną gupiczką, więc przełozyłam do w ogóle innego pojemnika i dogrzałam w tym momencie do 33 stopni – pływa dość szybko i nerwowo; trochę się boję żeby nie padła, ale bardziej boję się o resztę obsady. jeśli prawdopodobnie chora ryba była przez parę ostatnich dni w kotniku z raczej kiepską przepuszczalnością(kotnik typu zrób to sam, a ja nie mam za bardzo zdolności, więc wodę wymieniałam jej ręcznie) To jakie jest ryzyko że reszta ekipy się od niej zarazi/zaraziła? I czy te 28 stopni coś da w kontekscie profilaktyki, czy nie ryzykować zdrowiem/komfortem platek i ustawić spowrotem na te 26? Są jakieś leki, które można zastosować profilaktycznie, jak się nie ma pewności że ryby są chore? I ile czasu gupiczka ma przebywać w tej ciepłej wodzie, żeby ją wyleczyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, proponuję trochę się uspokoić i nie wykonywać gwałtownych, nerwowych ruchów. Kropka na ogonie nie musi być od razu jakąś zarazą, tym bardziej, że ryby funkcjonują normalnie. Fundowanie skoków temperatury będzie bardziej szkodliwe od wyczekania sytuacji. Profilaktycznie możesz zastosować specyfik o nazwie MFC. Ryba może również reagować stresem na kotnik , jeśli będzie to zbyt małe naczynie. Pozdrawiam

 8. Norbert

  Cześć mam od 3 msc nowe akwarium 54 l wcześniej miałem welone teraz mam platki i molinezje ale jedna z nich zaczęła opadać na dno i leżeć nie ruchomo tylko oczy latają a wczoraj już zaczęła kręcić się w miejscu jak by baczki robiła i kaput 2 następne maja podobne objawy pomocy ktoś mnie nakieruje jestem amatorem akwarium odmulam dno i podmieniłam wodę raz na 2 tygodnie filtr czyszczę 1-2 razy w tygodniu. Wcześniej wszystko było dobrze ale dokupiłem ostatnio 2 molinezje księżycowe i się zaczęło. Przywiozły coś z tego zoologicznego czy jak?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam, Od razu zapytam , Czy przeprowadziłeś kwarantannę nowo zakupionych ryb? Jeśli nie to masz odpowiedź na pytanie.

 9. miłosz

  moja ryba pielęgnica ramireza próbóje pływać i żyje ale cały czas przechyla ją na prawą strone i spada na dno a inne rybki pływają normalnie

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Anka

   Napisz coś więcej o akwarium i reszcie obsady. Masz grzałkę? Ramirezki lubią bardzo ciepłą wodę 28-30st C. w chłodniejszej osłabia się ich układ odpornościowy. Wstępnie wygląda na problem z pęcherzem pławnym.

 10. Tomek

  Moje dwie razbory klinowe zrobiły się bardzo blade, niechętnie pływają. Czy to jakaś choroba ?

  Odpowiedz
 11. Maja

  Witam, mój kirys panda zaczął pływać przy tafli wody, głównie brzuchem do góry, na którym pojawił się pewnego rodzaju bąbelek. Co to może być i co z tym robić? Dodam, iż jeden z kirysów padł mi jakieś 2 dni temu, lecz nie zachowywał się tak jak ten.

  Odpowiedz
 12. Tomasz

  Dzień dobry, pojawiły mi się jakieś pasożyty w akwarium. Białe nitki ruszające się. Co z tym zrobić i jak toi wytępić ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina

   To zapewne skomposzczety.
   Sa pożyteczne

 13. Oliwier

  Dzień Dobry, moja ryba z gatunku „Danio” ma około 3 lata, zaraziła się od innej mojej ryby „Danio” jakąś chorobą.
  Ma na czarne plamy na grzbiecie i trochę skrzywiony grzbiet. Już ją oddzieliłem od innych ryb. Może mi państwo jakoś pomóc żeby nie krzywdzić ryby i ją wyleczyć albo powiedzieć co to może być za choroba i przez co ona może być spowodowana?
  Może mi państwo napisać przez e-mail.
  (mogę wysłać przez e-mail zdjęcie ryby).
  Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktoria

   przepraszam ale zwracam się z pytaniem bo moja ryba ma taką bulwę na brzuchu jest to glupik i nie wiem co to za choroba proszę o pomoc

 14. Bartosz

  Mam pytanie ponieważ mój kiryśnik czarnoplamy (ma mniej więcej 8cm) ma dosłownie pod górną płetwą białą kropke i wygląda to jakby sobie łuske zdrapał proszę o pomoc ( z góry przepraszam za błędy ortograficzne)

  Odpowiedz
 15. Monika

  Witajcie moja biała molinezja ma na sobie czarne paski, jakby prześwity wnętrzności co to może być ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dorota

   Witam mam problem z samiczką sumika od wczoraj pływa do góry brzuchem wydaje dziwne dzwięki pływa nad powierzchnią

  2. ktoś

   1. Zależy od gatunku sumika, lecz uważam, że to normalne, ponieważ znam sumy wydające dźwięki i pływające do góry brzuchem
   2. Czemu napisała to Pani w odpowiedzi do innego komentarza?