Ryby akwariowe podobnie jak inne żywe organizmy narażone są na niebezpieczeństwo ataku obecnych w każdym środowisku mikroorganizmów. Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia jej łatwiejsze zwalczenie i zapobiegnięcie stratom w obsadzie akwarium. Ważne jest to przede wszystkim tam, gdzie trzyma się dużą liczbę ryb, np. w magazynach rybnych lub hurtowniach. Choroby mogą się błyskawicznie rozprzestrzeniać, tym bardziej że ryby w takich skupiskach są często wygłodzone lub wyczerpane transportem.

Choroba w akwarium? Wyleczyłeś swoje ryby?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 250

 1. Marianek

  Witam,mam problem ze skalarem od paru dni nic nie je, zrobił się chudy i pływa z głową do góry przy dnie i przy powierzchni i ciężko oddycha, chowa się za filtrem. Momentami pływa normalnie,ale po chwili wraca do poprzedniego stanu. Ma skalar ok.4-5 lat. Czy mógł mu zaszkodzić glonojad, ponieważ od paru tygodni mam małe zbrojniki i parę z nich zniknęło?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Nie, nie mógł ich zjeść…
   ile litrów ma akwarium? Jaka wysokość akwarium? Jakie parametry wody? Możliwe że to też starość 🙂

  2. Marianek

   100litrów
   wysokość akwarium ok.35cm
   Temperatura wody 28C
   Od 12lat hoduję skalary i pierwszy raz mi się zdarzyło mi mieć aż tak chorą rybę.

  3. Sky[Kiedyś Michał]

   Jak można od 12 lat hodować skalary w 100l? przecież każdy akwarysta który chodź raz miał styczność ze skalarami wie że wysokość to minimum 50cm a szerokość 120cm!

  4. Marianek

   Jakoś żyły cały czas. Najstarszy skalar jaki miałem miał 9lat jak zdechł.
   I nie raz wymieniam skalary w zoologiczny na mniejsze jak urosną mi za duże. Ale stwierdziłem że jak te 2 co mam w akwarium zdechną to wezmę sobie 2 pary ramirez.

  5. Sky[Kiedyś Michał]

   35cm wysokości 2 sztuki na raz… Coś jeszcze?

  6. Sky[Kiedyś Michał]

   Jeszcze jedno… W akwarystyce nie chodzi o to że rybka żyje więc jest wszystko ok… Taki skalar nie czuje się dobrze… Wręcz przeciwnie, wyobraź sobie że zamykają cię w pomieszczeniu metr na metr, jakbyś się czuł? Żyłbyś ale nie byś był zadowolony co? To pomyśl sobie jak czuje się teraz taki skalar…

 2. Bea

  Witam, moja młoda welonka już od kilku tygodni, znajduje się przy dnie akwarium i ma problemy z unoszeniem się do góry. Jaka może być przyczyna i postępowanie w takich okolicznościach?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   czy ma postrzępione płetwy? jakie parametry wody? jak często sprzątasz akwarium[welonki strasznie śmiecą więc trzeba często]? Z jakimi rybami ją trzymasz? czy to normalne welonki czy teleskopy,lwy itd?