Ryby akwariowe: Guramiowate

Ryby labiryntowe (błędnikowce) pobierają powietrze atmosferyczne z nad powierzchni wody dzięki dodatkowemu narządowi oddechowemu, który nazywany jest labiryntem. Jest to grzbietowe rozszerzenie komory skrzelowej i składa się z dużej liczby pofałdowanych blaszek kostnych, pokrytych silnie unaczynionym nabłonkiem. Tlen z powietrza wchłaniany jest przez nabłonek a następnie rozprowadzany po ciele ryby. Narząd ten umożliwia bytowanie w miejscach, gdzie stężenie tlenu przejściowo spada, np. w szlamowatych, bardzo ciepłych wodach stojących w rodzaju pól ryżowych czy kanałów nawadniających.

Labirynt wykorzystywany jest także do budowy pienistych gniazd z pęcherzyków powietrza otoczonych śliną. Gniazda najczęściej budowane są przy powierzchni wody ale czasem też w toni wodnej np. pod sklepieniem jaskini. Zaopatrzone w tłuszcz ziarenka ikry po złożeniu unoszą się ku górze i trafiają do gniazda, którym opiekuje się samiec.

Bojownik bezbronny – karłowaty

Bojownik Bezbronny - ryba akwariowa fot.aqleader.com.my

Bojowniki Karłowate – Bezbronne - ryby akwariowe

Bojownik bezbronny (Betta imbellis) – słodkowodna ryba akwariowa znana także jako Bojownik Łagodny, Bojownik Spokojny, Karłowaty. więcej »

Bojownik wspaniały – syjamski

Bojownik Wspaniały - Syjamski - ryba akwariowa

Bojowniki Wspaniałe – Syjamskie - ryby akwariowe

Bojownik wspaniały, Bojownik syjamski (Betta splendens) – bardzo popularna, pochodząca z Azji, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny Guramiowatych. więcej »

Gurami całujący

Gurami całujący - Helostoma temminckii fot. wikipedia.org

Gurami całujące - ryby akwariowe

Gurami całujący (Helostoma temminkii) – popularna, dość duża ryba akwariowa o ciekawych zachowaniach, jedyny przedstawiciel rodziny całuskowatych (Helostoma). więcej »


Gurami czekoladowe

Gurami Czekoladowe - ryba akawriowa fot.nesihonsu.deviantart.com

Gurami czekoladowe - ryby akwariowe

Gurami czekoladowe (Sphaerichthys osphromenoides) – labiryntowa, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych. więcej »

Gurami dwuplamisty – dwuplamy

Gurami Dwuplamisty - Dwuplamy - ryba akwariowa fot.fishforums.net

Gurami dwuplamiste - ryby akwariowe

Gurami dwuplamisty (Trichopodus trichopterus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, chętnie trzymana przez wielbicieli akwarystyki. więcej »

Gurami mozaikowy

Gurami Mozaikowe - ryba akwariowa fot.pxleyes.com

Gurami Mozaikowe - ryby akwariowe

Gurami mozaikowe (Trichopodus leerii) – popularna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami perłowe. więcej »