Ludwigie Repens - rośliny akwariowe
Ludwigia Repens (Ludwigia Płożąca) – gatunek popularnej, bardzo dekoracyjnej rośliny akwariowej z rodziny Wiesiołkowatych.
Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Pochodzenie roślin akwariowych
Roślina występuje na południu Stanów Zjednoczonych, Środkowej Ameryce i Wyspach Karaibskich. Rośnie na brzegach wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych (rzek, jezior, stawów). W płytkiej wodzie często tworzy gęste skupiska z pędami rosnącymi ponad powierzchnią wody. Jest gatunkiem bardzo zróżnicowanym i łatwo podatnym na hybrydyzacje (krzyżowanie) z innymi gatunkami Ludwigi, przez co jej naukowa identyfikacja jest bardzo trudna.
Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Charakterystyka roślin akwariowych
Roślina łodygowa, średniej wielkości. Liście podwodne krótkoogonkowe, szeroko eliptyczne, do 4 cm długości i 3 cm szerokości, rosną naprzemiennie lub naprzeciwlegle. Przy intensywnym oświetleniu listki wybarwiają się na piękny rubinowy kolor. Roślina kwitnie tylko nad wodą – kwiaty drobne, czteropłatkowe, koloru żółtego. Może być sadzona po bokach i z tyłu akwarium.
Ludwigia repens jest jedną z najczęsciej spotykanych roślin w akwariach. W handlu występuje jej kilka odmian. Szczególnie barwą odmianą z okrągłymi liśćmi jest Ludwigia mesakana. Rzekomo Ludwigia „repens” Rubin nie należy do gatunku „repens” ale raczej „glandulosa” i prawdopodobnie jest to hybryda.
Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Rozmnażanie roślin akwariowych
Rozmnażanie wegetatywne przez podział kłącza, podobnie jak u wszystkich roślin łodygowych bardzo łatwe. Wystarczy odciąć boczną lub górną część pędu i posadzić ponownie w podłożu. Przycinanie rośliny wzmaga jej rozrost na boki przez co jest pełniejsza i lepiej się prezentuje.
Roślina Akwariowa Ludwigia Repens - Ludwigia repens - Wymagania roślin akwariowych
Jedna z najłatwiejszych, czerwonolistnych roślin w uprawie. Rośnie dobrze w słabszym świetle 0.4W/l i bez potrzeby dozowania CO2. W silnym świetle lekko płoży się w kierunku światła, wypuszczając mnóstwo bocznych pędów. Kolor czerwony jest bardziej intensywny przy świetle 0.5W/l lub mocniejszym. Czerwoną barwę liści uwydatni utrzymywanie NO3 na poziomie 5 mg/l i Fosforanów w granicach 1.5-2 mg/l oraz dozowanie żelaza i mikroelementów. Korzystne również, może być zastosowanie świetlówek o barwie 8500-9500K.
Ostatnio zmodyfikowano: 12 marca 2016 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Dlaczego puszcza mi korzenie w toń wody? Mam substrat podżwirowy af natural + bazalt na wierzchu. Podaję co2, carbo. Światło to 2x16w plant led. Zbiornik 112 litrów
Czasami tak się dzieje kiedy np. masz dużo roślin i podajesz nawozy do słupa wody to wtedy stara się rywalizować o pożywienie. Może to zależeć też od grubości podłoża
Mam nowe akwarium, w prawym tylnym rogu posadziłam Ludwigię. Już po dwóch tygodniach musiałam ją przycinać. Rośnie jak szalona! Jako podłoże mam tylko zwykły żwirek 2-3mm. Za nawóz służą tylko kulki gliniane z żelazem. Nic więcej. PH 7,5, kH ok10, GH ok 18.
Górne liście barwią się pięknie na czerwono, przy liściach rośnie mnóstwo nowych małych roślinek. Bardzo gorąco polecam tę piękną roślinkę.
🙂 gratulacje niech rośnie
Cześć, widziałem że ludzie sadzą rośliny w doniczkach zrobionych z plastikowych butelek. Czy to nie zagraża rybom?
nie przeszkadza ja np sądzę w pojemniki 250 ml po sałatkach takie prostokątne łatwiej mi sprzątać brudy a mam 300 litrowe akwaria
Posiadam sporą grupkę ludwigii. Ostatnio na jednej z roślinek zauważyłam ciemnozielone kropki na liściach. Co może być tego powodem?
Glony się osadzają ale możesz je zmyć i dodać preparat do wody żeby się pozbyć nadmiaru glonów
ponieważ brak substancji odżywczych
dlaczego slabo się ukorzenia i opadają liscie
Dlaczego liście brązowieją i opadają?