Bocja wspaniała

Bocja Wspaniała - ryba akwariowa fot.petsolutions.com

Bocje wspaniałe - ryby akwariowe

Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – chętnie hodowana w akwariach ze względu na jej zamiłowanie do zjadania ślimaków.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Pochodzenie ryb akwariowych

Bocje wspaniałe pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, wody stojące Borneo i Sumatry.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze mogą osiągać nawet 40 cm długości, w akwarium dorastają maksymalnie do 20-25cm. Ubarwienie złotożółte, ciemne pasy w poprzek tułowia. Samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej – głęboko wciętej i zaokrąglonej wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców w podobnym wieku. Nie są specjalnie agresywne ale ze względu na ich dużą aktywność, nie powinny być trzymane z mniejszymi rybami. Jest gatunkiem w którym występują złożone hierarchie, rytuały oraz zachowania i powinny być trzymane w grupach min. 5-6 osobników, zalecane 10 i więcej. Ryby w odosobnieniu mogą być płochliwe lub atakować inne podobnie wyglądające ryby. Jeżeli kupimy parę lub trzy sztuki to bardzo prawdopodobne, że najsilniejsza zdominuje pozostałe. Bocje trzymają się strefy dennej.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Odżywianie ryb akwariowych

Bocja wspaniała to mięsożerna ryba, która nie pogardzi również rośliną, szczególnie narażone są te o delikatnych liściach. Ryby należy karmić zróżnicowanym pokarmem w postaci suchej, żywej i mrożonej, który należy uzupełniać owocami, warzywami np. ogórkiem, cukinią, melonem i szpinakiem. Można także podawać posiekaną, sparzoną dżdżownice. Uwielbia ślimaki dzięki czemu zyskała dużą popularność i niestety często męczy się w zbyt małych akwariach.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Akwarium ryb akwariowych

Potrzebują akwarium o wymiarach co najmniej 120x50x50cm z licznymi kryjówkami. Ryby ciekawskie, lubią poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji w postaci korzeni, kamieni, doniczek itp. Często wciskają się w różne szpary, groty, szczeliny dlatego elementy otoczenia muszą być pozbawione ostrych krawędzi. Ryby skaczą dlatego zalecana jest pokrywa. Światło najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Woda dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta, podmieniana raz w tygodniu (30%-50%). Bocje są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Mają skłonności do skubania płetw i nie powinny być trzymane z rybami wolnymi o długich weloniastych płetwach jak np. bojownik, pielęgnica czy gupik. Mogą mieszkać razem z sumami czy większymi karpiowatymi np. z Labeo, Kosiarką.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie trudne. W naturze ryby migrują w celu odbycia tarła.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Video

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Galeria

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Chromobotia macracanthus
synonim:Clown Loach
Rodzina:Piskorzowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:15 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:300 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:2 - 14 ºdGH
Cena ryby akwariowej:12 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bocja wspaniałaPoważnie o rybach - Bocja wspaniała

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 31

 1. KuborPL

  Witam
  Czy Bocje można trzymać w akwarium 112l?
  Bo na innej stronce pisze że od 100l a tu że od 300l
  Proszę o pilną odpowieź.

  odpowiedz
 2. Bamber

  Witam,
  Rozmyślam nad kupnem Bocji
  Akwarium 140l. a w nim 3 molinezje, 8 neon innesa, 6 (w tym malutkie) mieczyków, 2 gurami, 7 gupików, 2 zbrojniki oraz 2 kirysy. W Akwarium jest duży korzeń oraz sporo roślin. Moje pytanie Bocje nie zrobią tam chaosu :D?

  odpowiedz
 3. botiari

  Mam jedną bocję (jedna zdechła dwa dni po kupnie) w towarzystwie 8 brzanek sumatrzańskich, glonojada i 2 kosiarek. Jak myślicie będzie się trzymać w akwa mniejszym jak 100 l?

  odpowiedz
 4. Abc

  Niedawno kupiłem od koleżanki bocję i klika danio. Około tydzień temu jedna straciła ogonek, a potem druga. W opisie jest napisane, że to mięsożerna ryba, a w opisie danio napisano, że można je bez problemu trzymać z bocjami. Koleżanka nie miała z nimi takich problemów. Jak myślicie, czy to bocja odgryza?

  odpowiedz
  1. Kacper

   zależy ile ma miejsca ilo litrowy zbiornik ?

 5. mariusz

  kupiłem 2 bojce ze względu na ślimaki, niestety jakoś one przeczą teorii o ich zamiłowaniu do tego pokarmu, śmigają po całym akwarium i mimo wielogodzinnych obserwacji nie dostrzegłem by choć posmakowały jednego ślimaka, może są jeszcze za małe …

  odpowiedz
  1. t

   spokojnie, miałem inwazję ślimaków, tygodniowo odławiałem ich okolo 40 szt. Kupiłem dwie bocje, na początku też nie widziałem aby je skubały, ale pewnego dnia nie znalazłem ani jednego ślimaka, wyjadły wszystkie !!! prawdopodobnie w nocy.

 6. Kazimierz

  Ja mam 2 bocje kupiłem po 16 zł akwarium 70l pływają tam jeszcze neony innesa 10 szt. 2 glonojady bocje mają około roku dorosły do około 5 cm i pewno większe nie będą, ale są żywe pływają zawsze parą są bardzo ładne i nie wyglądają na „niezadowolone” z małego akwarium :-)

  odpowiedz
 7. dami881

  Ja mam 6 szt. i wszystkie maja się dobrze a nawet za dobrze zjadły wszystkie ślimaki a teraz niszczą rośliny. W akwa przeszło tornado „bocja” :-) .
  akwa – 200 l

  odpowiedz
 8. kacper

  Ja kupiłem bocje każdą po 10 zł ale po kilku dniach mi zdychają nie wiem dlaczego. Parametry Wody w akwarium mam bardzo dobre co tydzień podmieniam i nie wiem co się im dzieje. Moje akwarium ma 240 l. nie wiem czy są one chore. Na początku kupiłem dwie to jedna jest bardzo aktywna a druga zachowywała się dziwnie. Chowała się gdzieś leżała pod korzeniem aż w końcu zdechła. Kupiłem dwie następne (jedna z wcześniej kupionych nada ma się dobrze) i jedna już zdechła a druga ma się do tego. przed zdechnięciem dziwnie się rusza robi nawet beczki.Proszę o pomoc.

  odpowiedz
 9. arnie4pl

  Bocje powinno się trzymać w stadzie, 4 to takie rozsądne minimum i akwarium 200 l inaczej ta ryba traci swój urok i co ważniejsze swoje zdrowie.

  odpowiedz
 10. kacper

  Mam 1 mieczyka , 2 molinezje , 2 glonojady , 2 piskorki , 2 danio czerwone , 1 danio pręgowane i ostronoska czy mogę z nimi trzymać bocje?

  odpowiedz
  1. Anonim

   wielkość akwa?

  2. Anonim

   Raczej tak, ale pod warunkiem, że baniak masz min. 200l.

  3. arek

   raczej nie skoro masz ostronosa

 11. gość

  Mam akwarium 120l. a w nim:
  1 bocje wspaniałą
  glonojada
  5 kirysków albinosów
  4 tetry czarne
  11-12 gupików

  Bocje mam od ok. roku i dogaduje się z pozostałymi rybami, już prawie pozbyła się plagi ślimaków (sama wcześniej ok 300 ślimaków dziennie odławiałam). Teraz chce kupić rośliny (wszystkie wcześniejsze ślimaki zjadły) i nie wiem jakie żeby bocja ich nie zjadła.

  odpowiedz
  1. botiari

   Rośliny muszą mieć trwałą budowę np. anubias

 12. qw

  No ja widziałem bocję po tych kakadu po 20zł, 12 zł to nigdzie takiej ceny nie widziałem.

  odpowiedz
  1. michał

   w większości sklepach chodza po 12 -16

 13. aga

  Ja mam dwie bocje i są bardzo agresywne zjadają mniejsze rybki ale są piękne wiec je trzymam i wciąż
  dokupuje nowe :-)

  odpowiedz
 14. Julia

  Mam akwarium 42l i niestety miałam problem ze slimakami. Kupiłam dwie bocje i maja sie dobrze w tak malym akwarium. W zbiorniku mam takze bojownika i zyja ze soba w zgodzie :D nie zauwazylam, aby sie podgryzaly. ;D

  odpowiedz
  1. selka

   To że wydaje się że ryba ma się dobrze nie oznacza że tak jest. Trzymanie ryby w zbyt małym zbiorniku prowadzi do karłowacenia. Trzeba było kupić helenki – ślimakożerne ślimaki. Trzy sztuki i po miesiącu akwarium czyste.

  2. Gajówka

   Tak i ja zrobiłam na ślimaki kupiłam helenki, które się rozmnożyły, ślimaki pozostały nadal. Kupiłam bocje śliimaki zjadły a helenki tak się rozmnożyły że nie wiem co z nimi robić. Mam ich plagę.

 15. daga

  Moja malutka 10,5zł, zadomowiła się już w zbiorniku, trochę goni brzanki (ta sama kolorystyka), sprawdza się w zjadaniu ślimaków do czasu gdy nie wrzucę żywej ochotki :)

  odpowiedz
 16. hania

  witajcie, mam juz akwarium 72 l mam juz 2 bocje dzisiaj dokupilam jej wieksza, bocja mi nie zdechla ma sie dobrze ,a dokupilam dlatego zeby nie byla plochliwa ,jesli mi urosnie zbyt duza to ja komus oddam lub do zologicznego ,napewno ktos kupi:)
  na you tube znajdziecie moje filmiki i moja bocje suzkajcie pod nikiem otylusia :)

  odpowiedz
  1. selka

   Nie urośnie. Bedzie karlowata i 15 lat na pewno nie pozyje

 17. miks

  Hania nie męcz tej bocji, oddaj komuś kto ma większe akwarium. Bocja potrzebuje co najmniej 10 razy większego zbiornika!

  odpowiedz
 18. a

  hania oddaj lepiej tą bocje do sklepu bo się u ciebie męczy chyba że już zdechła.

  odpowiedz
 19. hania

  ja mialam bojownika zyl 2 lata dzisiaj mi kupione 4 rybki wlasnie 1 bocje 1 platys 1mieczyk 1 glonojad, akwarium mam 25 litrow niestety tylko , no zobaczymy jak to bedzie , mam nadzieje ze dadza rade , niewiem tylko jak ta ryba je podobno w nocy bo dawalam pokarm i inne ryby jadly i z dna i gory a ona tylko plywa przy szybie i tak jakby zjadala to co na niej ,no niewiem nie mialam zadnych rybek tylko bojownika . mam nadzieje ze bedzie dobrze.

  odpowiedz
 20. Regit

  Ja kupiłem za 8 w osiedlowym sklepie.
  Zdrowa, ładna rybka :)
  Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? :)

  odpowiedz