Bocja wspaniała

Bocja Wspaniała - ryba akwariowa fot.petsolutions.com

Bocje wspaniałe - ryby akwariowe

Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – chętnie hodowana w akwariach ze względu na jej zamiłowanie do zjadania ślimaków.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Pochodzenie ryb akwariowych

Bocje wspaniałe pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, wody stojące Borneo i Sumatry.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze mogą osiągać nawet 40 cm długości, w akwarium dorastają maksymalnie do 20-25cm. Ubarwienie złotożółte, ciemne pasy w poprzek tułowia. Samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej – głęboko wciętej i zaokrąglonej wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców w podobnym wieku. Nie są specjalnie agresywne ale ze względu na ich dużą aktywność, nie powinny być trzymane z mniejszymi rybami. Jest gatunkiem w którym występują złożone hierarchie, rytuały oraz zachowania i powinny być trzymane w grupach min. 5-6 osobników, zalecane 10 i więcej. Ryby w odosobnieniu mogą być płochliwe lub atakować inne podobnie wyglądające ryby. Jeżeli kupimy parę lub trzy sztuki to bardzo prawdopodobne, że najsilniejsza zdominuje pozostałe. Bocje trzymają się strefy dennej.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Odżywianie ryb akwariowych

Bocja wspaniała to mięsożerna ryba, która nie pogardzi również rośliną, szczególnie narażone są te o delikatnych liściach. Ryby należy karmić zróżnicowanym pokarmem w postaci suchej, żywej i mrożonej, który należy uzupełniać owocami, warzywami np. ogórkiem, cukinią, melonem i szpinakiem. Można także podawać posiekaną, sparzoną dżdżownice. Uwielbia ślimaki dzięki czemu zyskała dużą popularność i niestety często męczy się w zbyt małych akwariach.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Akwarium ryb akwariowych

Potrzebują akwarium o wymiarach co najmniej 120x50x50cm z licznymi kryjówkami. Ryby ciekawskie, lubią poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji w postaci korzeni, kamieni, doniczek itp. Często wciskają się w różne szpary, groty, szczeliny dlatego elementy otoczenia muszą być pozbawione ostrych krawędzi. Ryby skaczą dlatego zalecana jest pokrywa. Światło najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Woda dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta, podmieniana raz w tygodniu (30%-50%). Bocje są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Mają skłonności do skubania płetw i nie powinny być trzymane z rybami wolnymi o długich weloniastych płetwach jak np. bojownik, pielęgnica czy gupik. Mogą mieszkać razem z sumami czy większymi karpiowatymi np. z Labeo, Kosiarką.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie trudne. W naturze ryby migrują w celu odbycia tarła.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Chromobotia macracanthus
synonim:Clown Loach
Rodzina:Piskorzowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia15 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:300 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:2 - 14 ºdGH
Cena:12 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bocja wspaniałaPoważnie o rybach - Bocja wspaniała

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 71

 1. Paula

  Posiadam akwarium 112 l mam je 4,5 roku, są w nim 3 bocje wspaniałe, kupione 2-3 lata temu w celu zlikwidowania ślimaków oraz 1 żałobniczka, 3 padły z niewiadomych przyczyn… Elementami wystroju są duże kamienie i sztuczne rośliny (żywe nie przeżywają nawet tygodnia, masakrowane przez ryby). Jako podłoże służy żwirek, niebędący zbyt dobrym wyborem-nie wygląda zbyt ładnie i niektóre kamyczki są ostre, dlatego mam kilka pytań:
  -Co polecacie do akwa? Zastanawiam się nad brzankami, ogólnie b.podobają mi się ryby z Azji, kolorowe;
  -Jakie podłoże? Piasek, czy np. ciemny żwir?;
  -Ryby karmię pokarmem w płatkach, ale raczej niedługo będę chciała kupić ochotkę. Co myślicie?;
  -Czy kupno krewetek/tki amano jest dobrym pomysłem? Posiadam akurat fajne miejsce przy strumieniu wody, na którym mogłyby przesiadywać;
  Chcę teraz, zanim cokolwiek kupię dobrze to przemyśleć, ponieważ wiele razy się zawiodłam na akwa, z własnej głupoty.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedz
 2. bartek

  Mam 112l a nim:
  -2 bocje wspaniale
  -2 gurami mozaikowe
  -8 zalobniczek
  -2 kiryski pstre
  -2 kosiarki
  -2 otoski

  Co myślicie o obsadzie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mick

   Myślę, że powinieneś wrócić do lektury opisującej wymagania dla wymienionych przez Ciebie gatunków ryb.
   Pozdrawiam

 3. adrian

  Witajcie
  Ja mam akwarium 600L i szczerze mówiąc mam tam.5 bocji wspaniałych, a większa ilość to trochę zbrodnia dla nich jest po za nimi są 4 skalary 10 neonek inesek 6 kardynałek 6 kirysów albino i około 20 gatunków roślin. Uważam ze nawet w tak dużym już zbiorniku obsada jest lekko przesadzona…

  Odpowiedz
 4. Kwiatek

  Słuchajcie, pomocy,
  nie jest najlepiej.
  Zaczęło się od tego, że mój znajomy kupił zbiornik w zoologicznym. Wygląda na to, że jest to zbiornik nie przekraczający 20 l, a do tego trzyma tam:
  Bocję wspaniałą,
  Dwa gupiki,
  5 molinezji
  i jakiegoś zbrojnika do tej pory mówiłam na to glonojad ale jak tu patrze na tej stronie to to się nazywa zbrojnik taki w cętki jest obczytałam wszystkie zbrojnikowate i ten zbrojnik to chyba lamparci się nazywa słyszałam że niektórzy mówia na to pleco tak zdrobniale on jest na razie mały taki 5 cm, ale dorasta podobno do 30 cm jak nawet te akwarium nie ma tylu cm!!!
  Nie znam się na akwarystyce ale troche sie dowiedziałam czytając tutaj o rybach jakie on ma te ryby i sie po prostu zszokowałam. Do pomocy poprosiła mnie jego żona mówi mi że nie może już się na to patrzeć jak on sie nimi opiekuje.
  Akwarium praktycznie jest łyse, ma kilka sztucznych roślinek i kamienie plastkowe, karmi je tylko suszonym pokarmem nie urozmaicając im diety, filtr ma wewnetrzny z firmy Aquael ma napowietrzacz i ma jasny żwirek, duże kamienie, otoczaki nie ma grzałki.
  Światła używa z lampy biurkowej i to wszystko. Kilka razy u niego byłam i nie mogłam się na to patrzeć, nie mam odwagi mu powiedzieć o błedzie bo zacznie mi wytykać o krytykowaniu.. Moim problemem jest pomoc, chciałabym mu pomóc w ulepszeniu warunków do życia. aha i jeszcze zapomniałam o braku kryjówek dla zbrojnika cały cza siedzi za filtrem i sie ukrywa, bocja wspaniała o której wspomniałam skaleczyła sobie kilka razy wasiki o otoczaki i zbrojnik ją skaleczył wyznaczając swoje terytorium. Kilka razy bocja leżała na powierzchni wody ale ja strzachnał, preparatów ma jeden z firmy tropical Esklarin uzdatniacz wody, pokarm suchy tylko jeden. O temp. i parametrach wody nie wspomne, ma chwiejna temp. raz 23 raz nawet 26 stopni.. Chcę go naprowadzić na dobrą drogę bo na razie słabo to wygląda, bardzo słabo.. szkoda mi tych ryb i mam propozycję aby zainwestował w porzadne oświetlenie np. świetlówke ledowa, żeby oddał ryby, kupił żywy mech, gałęzatki i inne drobnolistne rośliny ale żywe, kupił krewetki o nazwie red cherry lub amano kilka takich krewetek i założył krewetkarium no i oczywiście akwarium nie kładł na parapecie tylko na szafce.. Taki mam pomysł nie wiem czy dobry pomocy
  Z góry dziekuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Poproś znajomego, aby wszedł na ten serwis i poczytał sobie jakie rybki mają wymagania, są bardzo obszerne opisy, komentarze… może oczy mu się otworzą.

  2. Kwiatek

   Dobrze, pokażę mu ten link do tej strony i sobie poczyta. Ja tez mam taką nadzieję ze mu sie oczy otworzą bo mówie no na razie to wyglada bardzo słabo, a co do krewetkarium to jeszcze czekam na jego odpowiedź.

  3. och

   przede wszystkim niech odda zbrojnika i rybki, bo nie przeżyją…

 5. Dawid

  Świetne informacje ja sam mam akwarium 300l

  Odpowiedz
 6. Konrad

  Mam 2 bocje jedna siedzi w zamku i nie chce się pokazać.
  Niech ktoś napisze odpowiedźle czemu się nie chce się
  pokazać.

  Proszę.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Na początku chciałam zwrócić uwagę na ilość ryb – dwie bocje to zdecydowanie za mało. Jeśli to nie ma znaczenia, a w bardzo wielu przypadkach ma, powinna pojawić się w celu poszukiwania pożywienia, a znając rybki denne, będą szukały po całym akwarium.. Możesz zmienić jej kryjówkę, wykombinuj jej jakiś korzeń lub gęsto obsadź tył zbiornika roślinami, aby ryba miała poczucie bezpieczeństwa.
   I jeszcze jedno pytanie: Ile litrów ma akwarium?
   Postaram się tobie pomóc.
   Pozdrawiam

 7. Marcin

  Ja w swoim 112 litrowym baniaku mam 3 bocje . na wiecej niepozwala rozmiar akwarium wiec mam do towarzystwa 6 brzanek sumatrzanskich . z racji podobnego ubarwienia wszystkie tworza wspólne stado i zyja w zgodzie. Problem mam tylko z roslinami. Ogorki sałatę itp nie rusza natomiast roslinki obgryzaja niemiłosiernie

  Odpowiedz
 8. Julia

  Ja mam akwarium ok. 10L!!(wiem ze to głupie, ale wczesniej nic o nich nie wiedzialam). Kupilam 3 bocje za 75zł. Mam je 2/3 miesiace, od 2 tygodni jednej ryby wcale nie widać, dziś zdechla mi jedna bocja.została tak wiec jedna 🙁 nie chce by zdechła, ale nie chce tez by się meczyla.. Lecz nie wiem komu ja oddac…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Daj ogłoszenie na grupach fejsbukowych, portalach ogłoszeniowych, że oddasz bocję i tyle 🙂

 9. Ola

  A może być w 112 L czy się będzie męczyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. łukasz

   Zależy ile będziesz ich miała.

 10. mareczek obereczek

  czemu mogły zdechnąć mi 2 bocje były jakieś dziwne bo jakby śluz z nich schodził

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Nieodpowiednie warunki w akwarium. Przerybienie, niewłaściwa filtracja lub brak podmian wody.

 11. Blazej

  Ostatnio kupiłem 3 bocje jedna u mnie była od początku a te 3 nowe są bardzo wychudzone. Co zrobić żeby były bardziej „żywe” i czym je dokarmiać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Bardzo pożywnym pokarmem dla bocji jest ochotka. Pokarm jest co prawda dla bocji dobrym pożywieniem, ale nie powinieneś za dużo jej podawać, bo od tego bocjom „puchną” brzuszki (od oczywiście przekarmienia). Pozdrawiam 🙂

 12. Blazej

  Mam akwarium 200l 4 bocje, 2 pielęgnice papuzie, 4 discihodus afinis, 2 glonojady, 2 kirysy. Czy te ryby nie zrobią bocja krzywdy? Czy bocje lubią rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rener

   Lubią to mało powiedziane, małe stadko, z drobnych roślin potrafi zrobić sieczkę, dla bocji wymagane są twarde rośliny np Anubias, dobrze też podawać im pokarm rosliny w celu by odstąpiły inne rośliny np szpinak

  2. Wlodi13

   Distichodus affinis 😉

 13. krst

  ludziska co z Wami się dzieje. nie umiecie poprawnie i ze zrozumieniem czytać. 300L zbiornik dla bocji do tego więcej jak 5 sztuk.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Matt

   300l odnosi się do dorosłych pełnowymiarowych osobników, a ryba jest długowieczna wiec nie urośnie po roku czy dwóch do tych 20
   cm…

  2. Ukasz

   3000 litrow bocje to potwory naprawde zal czytac 100 litrow to w zupelnosci dla 2 3 bocji ani sie nie mecza ani nie karlowacieja co za bzdury tu wypisuja

 14. Gosia

  właśnie jestem z małego miasteczka i bocja jest ciężka do kupienia a mam plagę ślimaków ratunku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Gosia, kup sobie kilka ślimaków o nazwie Helenka (Clea helena) one załatwią sprawę, są bardziej skuteczne niż Bocje.

 15. kolo

  Czy bocja nie zje mi moich neonów zielonych bo są małe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marek

   raczej nie

 16. KuborPL

  Witam
  Czy Bocje można trzymać w akwarium 112l?
  Bo na innej stronce pisze że od 100l a tu że od 300l
  Proszę o pilną odpowieź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lucyna

   Oczywiście, że może być trzymana w 112 ltr zbiorniku. Ja też w takim mam, kwestia czy będą czuły się dobrze to już inny temat. Jeśli nie będzie ich wiele możesz trzymać tylko kryjówkę postaw, jak grotę

 17. Bamber

  Witam,
  Rozmyślam nad kupnem Bocji
  Akwarium 140l. a w nim 3 molinezje, 8 neon innesa, 6 (w tym malutkie) mieczyków, 2 gurami, 7 gupików, 2 zbrojniki oraz 2 kirysy. W Akwarium jest duży korzeń oraz sporo roślin. Moje pytanie Bocje nie zrobią tam chaosu :D?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Według mnie raczej zrobi ponieważ, w opisie jest napisane że jest ona mięsożerna wiec zapewne zjadła by Neonki.

 18. botiari

  Mam jedną bocję (jedna zdechła dwa dni po kupnie) w towarzystwie 8 brzanek sumatrzańskich, glonojada i 2 kosiarek. Jak myślicie będzie się trzymać w akwa mniejszym jak 100 l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nellie

   Możesz trzymać jedną bocję, chociaż lepiej gdyby mogła mieć towarzystwo. Posiadane ryby z bocją pogodzą się.

 19. Abc

  Niedawno kupiłem od koleżanki bocję i klika danio. Około tydzień temu jedna straciła ogonek, a potem druga. W opisie jest napisane, że to mięsożerna ryba, a w opisie danio napisano, że można je bez problemu trzymać z bocjami. Koleżanka nie miała z nimi takich problemów. Jak myślicie, czy to bocja odgryza?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kacper

   zależy ile ma miejsca ilo litrowy zbiornik ?

  2. Abc

   50l.

  3. kubacd

   To jest bardzo prawdopodobne masz za małe akwarium i bocje walczą o teren

 20. mariusz

  kupiłem 2 bojce ze względu na ślimaki, niestety jakoś one przeczą teorii o ich zamiłowaniu do tego pokarmu, śmigają po całym akwarium i mimo wielogodzinnych obserwacji nie dostrzegłem by choć posmakowały jednego ślimaka, może są jeszcze za małe …

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. t

   spokojnie, miałem inwazję ślimaków, tygodniowo odławiałem ich okolo 40 szt. Kupiłem dwie bocje, na początku też nie widziałem aby je skubały, ale pewnego dnia nie znalazłem ani jednego ślimaka, wyjadły wszystkie !!! prawdopodobnie w nocy.

 21. Kazimierz

  Ja mam 2 bocje kupiłem po 16 zł akwarium 70l pływają tam jeszcze neony innesa 10 szt. 2 glonojady bocje mają około roku dorosły do około 5 cm i pewno większe nie będą, ale są żywe pływają zawsze parą są bardzo ładne i nie wyglądają na „niezadowolone” z małego akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nellie

   Bocje rosną do 30cm, Twoje jeszcze urosną.

 22. dami881

  Ja mam 6 szt. i wszystkie maja się dobrze a nawet za dobrze zjadły wszystkie ślimaki a teraz niszczą rośliny. W akwa przeszło tornado „bocja” 🙂 .
  akwa – 200 l

  Odpowiedz
 23. kacper

  Ja kupiłem bocje każdą po 10 zł ale po kilku dniach mi zdychają nie wiem dlaczego. Parametry Wody w akwarium mam bardzo dobre co tydzień podmieniam i nie wiem co się im dzieje. Moje akwarium ma 240 l. nie wiem czy są one chore. Na początku kupiłem dwie to jedna jest bardzo aktywna a druga zachowywała się dziwnie. Chowała się gdzieś leżała pod korzeniem aż w końcu zdechła. Kupiłem dwie następne (jedna z wcześniej kupionych nada ma się dobrze) i jedna już zdechła a druga ma się do tego. przed zdechnięciem dziwnie się rusza robi nawet beczki.Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 24. arnie4pl

  Bocje powinno się trzymać w stadzie, 4 to takie rozsądne minimum i akwarium 200 l inaczej ta ryba traci swój urok i co ważniejsze swoje zdrowie.

  Odpowiedz
 25. kacper

  Mam 1 mieczyka , 2 molinezje , 2 glonojady , 2 piskorki , 2 danio czerwone , 1 danio pręgowane i ostronoska czy mogę z nimi trzymać bocje?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Anonim

   wielkość akwa?

  2. Anonim

   Raczej tak, ale pod warunkiem, że baniak masz min. 200l.

  3. arek

   raczej nie skoro masz ostronosa

 26. gość

  Mam akwarium 120l. a w nim:
  1 bocje wspaniałą
  glonojada
  5 kirysków albinosów
  4 tetry czarne
  11-12 gupików

  Bocje mam od ok. roku i dogaduje się z pozostałymi rybami, już prawie pozbyła się plagi ślimaków (sama wcześniej ok 300 ślimaków dziennie odławiałam). Teraz chce kupić rośliny (wszystkie wcześniejsze ślimaki zjadły) i nie wiem jakie żeby bocja ich nie zjadła.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. botiari

   Rośliny muszą mieć trwałą budowę np. anubias

 27. qw

  No ja widziałem bocję po tych kakadu po 20zł, 12 zł to nigdzie takiej ceny nie widziałem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. michał

   w większości sklepach chodza po 12 -16

  2. Artur

   W hurtowni kupiłem po 4.50 pln

 28. aga

  Ja mam dwie bocje i są bardzo agresywne zjadają mniejsze rybki ale są piękne wiec je trzymam i wciąż
  dokupuje nowe 🙂

  Odpowiedz
 29. Julia

  Mam akwarium 42l i niestety miałam problem ze slimakami. Kupiłam dwie bocje i maja sie dobrze w tak malym akwarium. W zbiorniku mam takze bojownika i zyja ze soba w zgodzie 😀 nie zauwazylam, aby sie podgryzaly. ;D

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. selka

   To że wydaje się że ryba ma się dobrze nie oznacza że tak jest. Trzymanie ryby w zbyt małym zbiorniku prowadzi do karłowacenia. Trzeba było kupić helenki – ślimakożerne ślimaki. Trzy sztuki i po miesiącu akwarium czyste.

  2. Gajówka

   Tak i ja zrobiłam na ślimaki kupiłam helenki, które się rozmnożyły, ślimaki pozostały nadal. Kupiłam bocje śliimaki zjadły a helenki tak się rozmnożyły że nie wiem co z nimi robić. Mam ich plagę.

 30. daga

  Moja malutka 10,5zł, zadomowiła się już w zbiorniku, trochę goni brzanki (ta sama kolorystyka), sprawdza się w zjadaniu ślimaków do czasu gdy nie wrzucę żywej ochotki 🙂

  Odpowiedz
 31. hania

  witajcie, mam juz akwarium 72 l mam juz 2 bocje dzisiaj dokupilam jej wieksza, bocja mi nie zdechla ma sie dobrze ,a dokupilam dlatego zeby nie byla plochliwa ,jesli mi urosnie zbyt duza to ja komus oddam lub do zologicznego ,napewno ktos kupi:)
  na you tube znajdziecie moje filmiki i moja bocje suzkajcie pod nikiem otylusia 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. selka

   Nie urośnie. Bedzie karlowata i 15 lat na pewno nie pozyje

 32. miks

  Hania nie męcz tej bocji, oddaj komuś kto ma większe akwarium. Bocja potrzebuje co najmniej 10 razy większego zbiornika!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Matt

   Minimum 720l?! Skad taki info? ;P

  2. PapuziaxD

   Matt umiesz mnożyć? Ta Marta nie męczy jej w 72l akwa tylko 25l

 33. a

  hania oddaj lepiej tą bocje do sklepu bo się u ciebie męczy chyba że już zdechła.

  Odpowiedz
 34. hania

  ja mialam bojownika zyl 2 lata dzisiaj mi kupione 4 rybki wlasnie 1 bocje 1 platys 1mieczyk 1 glonojad, akwarium mam 25 litrow niestety tylko , no zobaczymy jak to bedzie , mam nadzieje ze dadza rade , niewiem tylko jak ta ryba je podobno w nocy bo dawalam pokarm i inne ryby jadly i z dna i gory a ona tylko plywa przy szybie i tak jakby zjadala to co na niej ,no niewiem nie mialam zadnych rybek tylko bojownika . mam nadzieje ze bedzie dobrze.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. krst

   hania zejdź na ziemie w takim akwarium trzymać tyle rybek!

  2. Pan

   Moja bocja 1 szt. mieszka w 45 litrach od 10 lat. Ma około 10cm i jest faktycznie płochliwa. Najczęściej znikają w akwarium neonki, podjada tabletki dla glonojadów.

 35. Regit

  Ja kupiłem za 8 w osiedlowym sklepie.
  Zdrowa, ładna rybka 🙂
  Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? 🙂

  Odpowiedz