Bocja wspaniała

Bocja Wspaniała - ryba akwariowa fot.petsolutions.com

Bocje wspaniałe - ryby akwariowe

Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – chętnie hodowana w akwariach ze względu na jej zamiłowanie do zjadania ślimaków.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Pochodzenie ryb akwariowych

Bocje wspaniałe pochodzą z Azji. Zamieszkują przede wszystkim rzeki, wody stojące Borneo i Sumatry.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze mogą osiągać nawet 40 cm długości, w akwarium dorastają maksymalnie do 20-25cm. Ubarwienie złotożółte, ciemne pasy w poprzek tułowia. Samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej – głęboko wciętej i zaokrąglonej wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych. Dorosłe samice są nieco większe i pełniejsze od samców w podobnym wieku. Nie są specjalnie agresywne ale ze względu na ich dużą aktywność, nie powinny być trzymane z mniejszymi rybami. Jest gatunkiem w którym występują złożone hierarchie, rytuały oraz zachowania i powinny być trzymane w grupach min. 5-6 osobników, zalecane 10 i więcej. Ryby w odosobnieniu mogą być płochliwe lub atakować inne podobnie wyglądające ryby. Jeżeli kupimy parę lub trzy sztuki to bardzo prawdopodobne, że najsilniejsza zdominuje pozostałe. Bocje trzymają się strefy dennej.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Odżywianie ryb akwariowych

Bocja wspaniała to mięsożerna ryba, która nie pogardzi również rośliną, szczególnie narażone są te o delikatnych liściach. Ryby należy karmić zróżnicowanym pokarmem w postaci suchej, żywej i mrożonej, który należy uzupełniać owocami, warzywami np. ogórkiem, cukinią, melonem i szpinakiem. Można także podawać posiekaną, sparzoną dżdżownice. Uwielbia ślimaki dzięki czemu zyskała dużą popularność i niestety często męczy się w zbyt małych akwariach.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Akwarium ryb akwariowych

Potrzebują akwarium o wymiarach co najmniej 120x50x50cm z licznymi kryjówkami. Ryby ciekawskie, lubią poznawać swoje otoczenie, wskazana jest duża liczba dekoracji w postaci korzeni, kamieni, doniczek itp. Często wciskają się w różne szpary, groty, szczeliny dlatego elementy otoczenia muszą być pozbawione ostrych krawędzi. Ryby skaczą dlatego zalecana jest pokrywa. Światło najlepiej stłumione roślinnością pływającą. Woda dobrze natleniona i nieskazitelnie czysta, podmieniana raz w tygodniu (30%-50%). Bocje są wrażliwe na wysokie stężenia azotanów. Mają skłonności do skubania płetw i nie powinny być trzymane z rybami wolnymi o długich weloniastych płetwach jak np. bojownik, pielęgnica czy gupik. Mogą mieszkać razem z sumami czy większymi karpiowatymi np. z Labeo, Kosiarką.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie trudne. W naturze ryby migrują w celu odbycia tarła.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Chromobotia macracanthus
synonim:Clown Loach
Rodzina:Piskorzowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 20 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, ślimaki, suchy, żywy
Długość życia15 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:300 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 30 °C
pH:5.0 - 7.0 pH
twardość:2 - 14 ºdGH
Cena:12 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Bocja wspaniałaPoważnie o rybach - Bocja wspaniała

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 77

 1. Sławomir

  Mam 2 bocje ,14 i 12 cm .Kilka lat temu miały po 3 cm .Akwarium 300 l .Do tego kiryski,gupiki,mieczyki i glonojady .Całe towarzystwo jakoś się dogaduje.Pozdrawiam.Sławek

  Odpowiedz
 2. Rafał

  Bocja ma tryb życia nocny. W ciągu dnia śpi na boku. Może być złudne że padła. Ona żyje i odpoczywa. 🙂

  Odpowiedz
 3. Zosia

  Witam zakładam akwarium 90l i planuje kupić 2 skalary 3 gurami 2 kirysy i 2 bocje i glonojada. Pomóżcie proszę bo na każdej stronie piszą sprzeczne informacje

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. majkel

   Póki skalary i bocje będą młode możesz je trzymać w 90 l ale gdy podrosną będziesz musiała pomyśleć o większym zbiorniku. Dla kirysów i gurami i glonków 90 l wystarczy. Nie wiem natomiast czy uda ci się stworzyć takie warunki, żeby wybrane przez ciebie ryby miały odpowiednie warunki bo pochodzą z innych biotopów. Kolega trzymał z powodzeniem skalary z gurami. Na temat Bocji nie wypowiadam sie bo nie miałem

  2. Woit

   Straszny misz-masz. Nawet nie wiem, co zaproponować, bo wszystkie twoje rybki są ekstramalnie różne. Skalary z gurami sobie poradzą, kiryski niezależnie od gatunku lubią chłodną wodę 20-23st., a to za mało dla gurami. Bocja wspaniała (bo mniemam, że o tej myślisz) dorasta do 25cm. W twoim akwarium będzie się czuć, jak Harry Potter w schowku na miotły. Z czego byłabyś skłonna zrezygnować?