Bocja wspaniała

Chromobotia macracanthus (Bleeker, 1852)

 • 20 - 30 cm
 • 648 l
 • 5.0 - 7.0 pH
 • 24 - 30°C
 • Azja

Bocje wspaniałe - ryby akwariowe

Bocja wspaniała (Chromobotia macracanthus) – popularna, ciekawie ubarwiona ryba akwariowa z rodziny Bocjowatych (Botiidae), której przysmakiem są ślimaki, niestety często z tego względu trafia do zbyt małych zbiorników.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus Pochodzenie ryb akwariowych

Azja. Występują na wyspach Sumatrze i Borneo w Indonezji. Przeważnie zamieszkują główne kanały rzeczne, ale w okresie pory deszczowej migrują w górę rzek, do mniejszych dopływów, w celu odbycia tarła. W związku z tym, występują w różnorodnych środowiskach wodnych, w zależności od pory roku. Podczas pory deszczowej przepływ i głębokość wód znacząco wzrasta, jak również ich zmętnienie i pH, spada natomiast temperatura.

Wydaje się, że na typ środowiska, w którym występują ma wpływ wiek ryb. Młode pozostają przez kilka miesięcy na zalanych obszarach, podczas gdy dorosłe osobniki, po odbyciu tarła, wracają do głównych kanałów rzecznych, a stare okazy prawdopodobnie nie migrują w ogóle.

W większości wody tamtejszych rzek są miękkie, koloru herbacianego i przepływają przez obszary lasów deszczowych. Leśne tereny zalewowe charakteryzują się marginalną roślinnością, dnem bogatym w detritus, pokrytym warstwą liści, z zanurzonymi korzeniami drzew, pniami i prawie stojącą wodą. W głównych kanałach rzecznych podwodna roślinność prawie nie występuje, prąd wody podczas pory deszczowej jest szybki, a w okresie pory suchej powolny.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Bocja wspaniała - ryba akwariowa fot. aquasaur by Hristo Hristov

chowający się pod skórę kolec

W naturze mogą osiągać nawet 40 cm długości, zazwyczaj średnio dorastają do 20-30 cm, również w akwarium. Ciało wydłużone, ściśnięte, pokryte drobnymi łuskami, z łukowatą powierzchnią grzbietową i płaską brzuszną. Głowa duża, z otworem gębowym skierowanym w dół, z grubymi, mięsistymi wargami i czterema parami wąsików. Ubarwienie białawo-pomarańczowe do czerwono-pomarańczowego, z trzema szerokimi, czarnymi, trójkątnymi, pionowymi pasami. Przednia pręga biegnie od górnej części głowy przechodząc przez oko, środkowa znajduje się między płetwą grzbietową, a głową i owija się wokół brzucha, tylna obejmuje prawie całą część ogonową i przechodzi na płetwę odbytową. Płetwy brzuszne okazów z Borneo są czarne, zabarwione czerwono pomarańczowym kolorem, natomiast u ryb z Sumatry są one w całości czerwono pomarańczowe. Bocje pod oczami posiadają, ukryte pod skórą, ostre kolce, które pokazują się w stresie lub sytuacji zagrożenia. Należy zachować szczególną ostrożność przy wyławianiu ryb z wody, najlepiej do tego celu używać siatki z szerokimi oczkami.

Dymorfizm jest trudny do rozróżnienia. Dorosłe samice są przeważnie większe i bardziej krągłe od samców w podobnym wieku. Według niektórych, niepotwierdzonych teorii, samce można rozpoznać po charakterystycznym kształcie płetwy ogonowej – głęboko wciętej i lekko zaokrąglonej wzdłuż obydwu krawędzi zewnętrznych.

Bocje żyją w dużych grupach, w których panują złożone relacje i w akwarium powinno być trzymanych min. 5 osobników, zalecane 10 i więcej. W odosobnieniu mogą być płochliwe lub atakować inne gatunki o zbliżonym wyglądzie. W przypadku trzymania 2-3 sztuk, dominująca ryba, może zastraszyć pozostałe, nawet to tego stopnia, że przestaną przyjmować pokarmy.

W czasie walk o dominacje, do których dochodzi często np. po powiększeniu grupy czy po zmianie otoczenia, u walczących ryb widoczna jest prawie całkowita utrata barw i wzorów. Czasami walki pojawiają się w obrębie ustalonej już wcześniej grupy np. aby poprawić w niej swój status.

Co ciekawe, niektóre obserwacje sugerują, że charakter dominującego osobnika, wydaje się mieć wpływ na resztę stada, chociaż trzeba zaznaczyć, że badania na temat zachowań bocji są znikome. Z pewnością, jednak pokazują pewnego stopnia osobowość, niektóre okazy cechuje np. większa od innych agresja czy odwaga. Osobnikiem alfa zostaje przeważnie największa z grupy, często samica.

Również w warunkach akwariowych prezentują ciekawe zachowania. Młode osobniki pływają u boku dorosłego, naśladując każdy jego ruch, nawet do czterech młodych z każdej ze stron. Przyczyna takiego zachowania nie jest znana, może to być powiązane z potrzebą pozostania w kontakcie (kiedy gwałtownie wzrasta poziom wód), zmniejsza opór podczas pływania lub ma inną funkcję komunikacyjną. W warunkach hodowlanych takie zachowania są obserwowane w akwariach z silnym jak i słabym przepływem i wydaje się być nawykowym, gdyż w przypadku braku innych przedstawicieli swojego gatunku, niektóre okazy mogą naśladować również inne gatunki.

Bocje czasami wydają z siebie klikające dźwięki, co prawdopodobnie jest pewnego rodzaju sposobem komunikacji np. w przypadku ekscytacji, zagrożenia czy ustalania hierarchii. Dźwięki te mogą się nasilać wraz ze wzrostem emocji. Możliwe, że powstają przez pocieranie zębów gardłowych lub przy pomocy kolców znajdujących się pod oczami.

Innym ciekawym zachowaniem jest tzw. „taniec bocji”, który może obejmować całą grupę. Ryby pływają niespokojnie i nieprzerwanie, wykorzystując przy tym całą długość i wysokość ścian akwarium. Takie zachowanie pojawia się zazwyczaj np. po karmieniu, podmianie wody lub po dołączeniu do grupy nowych osobników i może trwać od kilku minut do jednej doby, a niekiedy nawet dłużej.

Często też wypoczywają w dziwnych pozycjach, układając się pod różnymi kątami, a nawet na grzbiecie i jest to w ich przypadku zachowanie całkowicie normalne.

Bocje prowadzą przydenny, nocny tryb życia, swoją aktywność zaczynają wieczorem, jednak po aklimatyzacji bywają aktywne także za dnia. W porównaniu do innych bocjowatych, nie są specjalnie agresywne, ale ze względu na ich dużą aktywność, nie powinny być trzymane z mniejszymi, spokojnymi rybami.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus Odżywianie ryb akwariowych

Są rybami przede wszystkim mięsożernymi, ale zjadają również materię roślinną, o ile jest dostępna, włączając w to też rośliny o miękkich listkach. Ich dieta obejmuje mięczaki wodne, owady, robaki i inne bezkręgowce. W akwarium nie są wybredne, ale muszą otrzymywać urozmaicone posiłki. Na co dzień można podawać im dobrej jakości suche pokarmy, a uzupełniać żywymi i mrożonymi np. dafnią, tubifexem, artemią, krylem, mysis oraz świeżymi owocami np. bananem, melonem i warzywami np. ogórkiem, groszkiem, blanszowanym szpinakiem, kapustą, sałatą, brukselką, brokułem czy cukinią. Wartościowym, wysokobiałkowym posiłkiem może być również, sparzona, siekana dżdżownica, ale nie powinna być podawana zbyt często. Chętnie zjadają ślimaki,  dosłownie wysysając ich ciało z muszli – czasem można je zaobserwować pływające ze skorupką w pysku. O ten przysmak będą rywalizowały też między sobą. Nigdy jednak nie powinny być kupowane bezmyślnie, jako metoda walki ze ślimaczą plagą.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus Akwarium ryb akwariowych

Dla grupy dorosłych bocji niezbędne będzie akwarium o długości min. 180 cm i min. 60 cm szerokości. Podłoże powinno być miękkie, piaszczyste lub drobnej gradacji. Do dekoracji, która przybliży naturalne środowisko, można użyć większych gładkich kamieni, małych kamyczków (otoczaków), drewna i korzeni. Bocje preferują słabo oświetlone akwaria, w których można umieścić bardziej wytrzymałe i mniej wymagające rośliny takie jak Mikrozoria, Anubiasy czy mchy. Jeżeli nie zależy nam na naturalnym charakterze akwarium, to możemy umieścić też doniczki gliniane, ceramiczne, plastikowe czy rury PCV, w których ryby chętnie będą się chowały.

Bocje lubią eksplorować swoje otoczenie, niestety też chętnie wciskają się we wszelkie szczeliny, dziury, groty i inne trudno dostępne miejsca. Z tego względu należy unikać dekoracji z ostrymi krawędziami, a także zbyt małych przestrzeni, w których mogłyby się zaklinować czy zostać uwięzione. Czasami też skaczą ponad taflę wody i mogą wyskoczyć z akwarium, więc powinno być ono przykryte.

Preferują dobrze natlenioną wodę, z dość silnym przepływem. Wymagają nieskazitelnej jakości wody, są wrażliwe na wyższe stężenia azotanów i innych zanieczyszczeń. Nigdy nie powinny być wprowadzane do świeżo założonego, jeszcze nieustabilizowanego akwarium. W działającym zbiorniku zaleca się stosować duże, cotygodniowe podmiany wody ok. 30%-50%.

Nie wykazują specjalnej agresji w kierunku innych gatunków, jednak nie zaleca się trzymania ich z dużo mniejszymi rybami, które mogą być zastraszone ich rozmiarem i dużą aktywnością. Mogą też podskubywać ryby wolno pływające lub/z długimi płetwami czyli np. pielęgnice, bojowniki czy gupiki. Bardziej odpowiednim towarzystwem będą łagodnie usposobione, pływające w toni, większe karpiowate np. z rodzaju Barilius (B. ardens), Luciosoma ( L. trinema), Balantiocheilos (B. melanopterus – Brzanka rekinia), Barbonymus (B. schwanenfeldii – Brzanka Schwanenfelda). Jeżeli chodzi o gatunki denne to powinny sprawdzić się te z rodzaju Cobitis (C. elongata – Koza wielka), Nemacheilus, Epalzeorhynchos (E. bicolor – Grubowarg dwubarwny), Crossocheilus (C. oblongus – grubowarg syjamski), Garra (G. rufa) i wiele sumokształtnych.

Ryba akwariowa Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus Rozmnażanie ryb akwariowych

Nie odnotowano udanego rozmnożenia tego gatunku w prywatnych akwariach. W pewnym momencie wszystkie sprzedawane okazy pochodziły z odłowu, głównie z Sumatry, ale obecnie są również rozmnażane komercyjnie na farmach hodowlanych w południowo-wschodniej Azji i Europie, przy użyciu specjalnych hormonów. Niestety w ostatnim czasie w ten sposób powstają i są sprzedawane również hybrydy.

W jedynym ze znanych przypadków próby rozmnożenia tego gatunku w akwariach, akwarysta zauważył grupę czterech dorosłych ryb (trzech samców i jednej samicy) pływających w niespotykanej dotąd formacji przypominającej diament, z samicą na przodzie. Ryby zostały przeniesione do mniejszego zbiornika z rusztem ikrowym i tubami PCV. Temperatura wody wynosiła ok. 26°C i miała ok. 4.5 pH. Tak niskie pH osiągnięto przy użyciu kwasu chlorowodorowego. Po kilku dniach hodowca zauważył „tysiące” ziaren ikry na dnie akwarium, które wypadały z rury, gdzie schowane były wszystkie cztery ryby. Niestety ogromna część jaj szybko zapleśniała, a reszta okazała się być niezapłodniona. Prawdopodobnie przyczyną porażki było przeniesienie ryb, co spowodowało ich stres i samica złożyła ikrę bez udziału samców.

W naturze bocje migrują w celu rozmnożenia, przenosząc się z głównych kanałów rzecznych do mniejszych dopływów, z przylegającymi obszarami zalewowymi w czasie pory deszczowej. Migracja zwykle rozpoczyna się na początku września, a ryby wycierają się pod koniec września lub na początku października, chociaż czas ten zaczyna się przesuwać wraz ze zmieniającym się klimatem. Jaja dryfują i osiadają pośród wszelakiej roślinności, gdzie dochodzi do wylęgu i tam też swoje pierwsze dni spędzają w postaci larwalnej. Narybek pozostaje na zalanych terenach, do czasu aż wody nie zaczną się cofać, w tym momencie mierzy średnio ok. 3 cm długości. Następnie ryby przenoszą się do mniejszych dopływów, aż osiągną rozmiary wystarczające na przetrwanie w głównych kanałach, w których pozostają do osiągnięcia dojrzałości płciowej i rozpoczynają własne migracje w celu odbycia tarła.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Bocja wspaniała

Galeria Ryba akwariowa - Bocja wspaniała

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Cena: 12 - 14 zł
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 113

 1. Marcin

  Aktualnie mam 6 szt gdyż najlepiej się czują w stadzie. Są to rybki bardzo ciekawskie, płochliwe a zarazem interesujące. Potrzebują bardzo dużego zbiornika. U mnie są karmione mrożonkami, ale też uwielbiają chrupki dla ryb dennych. Nie wspomnę że uwielbiają ślimaki, ampularia dała radę około 10 dni . helmety żyją, choć i ich nie jestem pewny. Ogólnie rybka bardzo fajna,tylko wymaga dużego zbiornika.

  Odpowiedz
 2. Ancka

  Witam. Posiadam dwie bocje w akwarium i co z wieczora rano wstaje to jest jakaś rybka martwa albo ma ogon wygryziony.? Czy one mogę atakować wieczorem inne ryby.?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Tak, jak w opisie, mogą, szczególnie jeżeli są trzymane w zbyt małej ilości lub/i w zbyt małym akwarium.

 3. Natalia

  Kupiłam dzis 10 bocji , po wpuszczeniu do zbiornika 20 min było w porządki a po chwili jedna Za druga jak porażona szaleniec po akwa i koniec sztywna jak pień. Czy one się jeszcze obudzą? Leżą na boku albo na grzbiecie? Z 10 sztuk jedna była pracowita przez kilka godzin po czym zatrzymała się przy korzeniu i zasnęła (tak mi się wydaje z wszystkich opisow jakie dziś znalazłam) . Akwarum fakt 112l
  4 duze skalary, 2 średnie, 3 male
  4 molinezje
  1 glonojad syjamski
  3 przezroczki
  5 kiryskow w tym 1 albinos
  8 ślimaków Helenka
  Niestety jako niedoświadczona kupilam rosliny ze slimakiem qrwa wsadzilam bez kwarantanny w podłoże.
  Osadzone roślinami choc część zlikwidowana z powodu jaj slimaka
  Akwa na low tech podłożu
  Piekne czyste, woda wymieniana, pelna filtracja. Dodam ze akwarium chwilówki moze ciasne ale szykuje sie do przeniesienia okolo 300l.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   A czy zaaklimatyzowalas ryby przed wpuszczeniem ich do zbiornika?

  2. Marco

   Chcesz mi powiedzieć że masz tyle ryb w tak małym akwa i jeszcze dokupilas 10 bocji?

  3. Nikodem

   Bocje za dnia śpią na boku więc nie ma o co się martwić

  4. Daniel

   Dramat. To co tu napisałaś przypomina mi sytuację w której ktoś nie posiadający prawa jazdy z silną wadą wzroku i kompletnie nie mający pojęcia o zasadach ruchu drogowego kupuje sobie ładny samochód … bo ładny i wyjeżdża na ulice. To nie skończy się dobrze 🙁

 4. Sebastian

  Witam, czy można mieć bocje wspaniale z pyszczakami ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karol

   Ja posiadam i nic sobie nie robią

 5. Maciej

  Cześć. Mam akwarium 120L. Z przyczyn losowych posiadam w nim 3 bocje siatkowane(10-13cm), 2 bocje wspaniałe (4cm) 2skalary, kosiarke(12cm), Labeo(13cm), kiryska, szczelinowca lelupa, trzciniaka(17cm),2 sumiki szkliste i wszyscy żyją w zgodzie i w zdrowiu już ponad 2 lata.

  3
  3
  Odpowiedz
 6. lukaszm

  A zastanawiał się kiedyś ktoś ile wazy piec kaflowy? Myślę ze 1 t spokojnie wiec z akwarium raczej nie będzie problemu byle w pobliżu ściany nośnej.

  Odpowiedz
 7. Weronika

  Hej mam duzy problem z moimi rybkami sa w niespokojne i maja biale kropki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   To pewnie ospa. Kup w sklepie zoologicznym preparat tropical ICHTIO

 8. Michał

  Bocje dobrze będą się czuły z akarą kiryśnikami itp? W zbiorniku 240L.. mogą mieć ciasno? Proszę o sugestie dotyczące ryb bo narazie mój zbiornik dojrzewa i nie ma w nim ryb.

  Odpowiedz
 9. Świderek

  Cześć
  Wczoraj odebrałem akwarium 720l i zastanawiam się czy mogę w nim trzymać trzy bocje, wraz z : Parka Akolitów, 6 helmetami, 5(3) slimakami Batmankami ,30 świderkami, 6 rosnącymi gupikami i 8 Helenkami?
  Bocje kupiłem, zeby wyczyściły mi mniejsze akwarium z plagi rozdetek.
  Prosze o wyczerpujące odpowiedzi.
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , jak dla Bocji to akwarium wręcz idealne ale przyszłość ślimaków rysuje się w czarnych barwach

 10. Kalix

  Widziałem odmianę albino w sklepie i chyba kupię
  15 zł

  Odpowiedz
 11. Robik

  Cześć. Poważnie przymierzam się do dużego akwarium dla kilku bocji o pojemności 450 litrów. Niestety mieszkam w starej kamienicy o drewnianych stropach, czy ktoś się orientuje jaką końcową wagę będzie miało takie akwarium i czy wytrzyma mi strop? Ewentualnie gdzie zasięgnąć takiej porady?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Waga takiego akwarium to około 70-80kg, zależy jak grube będzie szkło. Do tego woda 1L=1kg i podłoże około 40-50kg. Nie licząc innych ciężkich elementów wystroju typu kamienie, jakieś duże korzenie itd to masz na bidę 560-590kg, Doliczając wystrój z pewnością przekroczy 600kg. Standardowe akwarium 450L ma podstawę 150x50cm czyli nawet nie ma metra kwadratowego (0,75m2). Ja bym się bał taki ciężar na tak małej powierzchni stawiać na drewnianym stropie. Tym bardziej, że nie wiadomo w jakim jest stanie.

  2. Aquabat

   Starej daty akwarysta kiedyś tak sobie poradził gdy skleił sobie (kiedyś nie było lekko albo mega drogo albo samemu) ogromne jak na tamte czasy akwarium (nie powiem ile dokładnie miało ale prawie na całą ścianę), mieszkał na wsi w domku i rodzice aż się pocili na sam widok, że im chatę zaleje całą. Pospawał więc solidny stelaż okalający akwarium i do sufitu, do ściany i do podłogi jakimiś kotwami czy czymś. Akwarium do teraz leży za szopką ale swoje paręnaście ładnych lat stało bez problemów. Pomyśl jakoś zmyślnie rozłożyć ciężar jeśli już musisz takiego kolosa ładować, a jak nie to cóż mniejsze weź jakieś.
   ps. Jeszcze wagę szafki dolicz, a i jeszcze zapas musi być.

  3. Tomasz

   Witam. Takie akwarium to poważna i kosztowna inwestycja , w przypadku katastrofy budowlanej koszty rosną niewspółmiernie. Dlatego podejmując takie wyzwanie a mając na uwadze ryzyko jakie ono za sobą pociąga, w tym przypadku nie żałowałbym środków i doinwestował przedsięwzięcie tzn. Zamówiłbym ekspertyzę techniczną przeprowadzoną przez inspektora nadzoru budowlanego. Z tego co się orientowałem koszt kilkuset złotych. Warto chyba jednak trochę dołożyć i spać spokojnie.

  4. Robik

   Dzięki za odpowiedzi. Mniejsze akwarium raczej nie wchodzi w grę, bo chciałem mieć 8 bocji wspaniałych, 12 – 16 brzanek sumatrzańskich, jednego grubowarga dwubarwnego i coś na glony, prawdopodobnie zbrojnika niebieskiego, albo kosiarkę. Chyba faktycznie najlepsza opcja to profesjonalna ekspertyza, nawet gdy rozłożę ciężar mocując szafkę dodatkowo do np. ściany nośnej. Ewentualnie mógłbym zejść do 375 l (150x50x50) zmniejszając nie co wysokość, ale to i tak dużo.

  5. Bocja

   Hej, waga końcowa Twojego baniaka to suma wszystkiego co do niego włożysz/wlejesz + waga tego z czego jest zrobione, na czym będzie stał Twój baniak oraz tego co na baniaku postawisz. Poszczególne wartości (ciężar) znajdziesz w internecie np. wpisując 1 dm 3 szkła = ile waży, to samo z wodą (podpowiem 1 litr wody = 1 kg), podłożem, dekoracjami. Roślinki, ryby czy ślimaki musiałbyś sam zważyć na wadze. Jeżeli nie chcesz dokładnie to przyjmij 600 kg. Tą wartość pomnóż przez 3. Zmierz powierzchnię na jakiej leży akwarium. Użyłem uogólnienia, ponieważ, jeżeli wszystko postawił byś na jednej nodze to siły nacisku na strop licząc na 1cm2 były by oczywiście większe. Teraz należałoby policzyć nacisk, jaki będzie wywierany na 1cm2 powierzchni. Aby się dowiedzieć, jakie maksymalne obciążenie może wytrzymać Twój strop trzeba się udać do zarządcy nieruchomości. Powinien posiadasz dokumentację domu. Jeżeli nowe stropy drewniane buduje się na wytrzymałość 1500kg/m2 to z pewnością z zapasem. W Twoim przypadku mocno bym się nie upierał na takie akwarium. Chyba, że chcesz mieć wspólny pokój z sąsiadami piętro niżej.

 12. Mika

  Czy bocja i Sumik Szklisty może być razem?czy skład do 560 l będzie dobry ? : 7x Sumik Szklisty 6x Bocja wspaniała 3x Barwniak Czerwonobrzuchy 1x trzciniak 2x prętnik karłowaty 1 kiryśnik oraz 1 duch brazylijski Czy taka obsada może być?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   pewnie

 13. Kamil

  Cześć. Mam akwarium 180l, gęsto porośnięte roślinnością, z korzeniami, kamieniami i kokosem. Trzymam w nim 18 neonów innesa, 2 ramirezy boliwijskie, 3 kiryski, 2 kosiarki, glonojada, kilkanaście krewetek, 2 molinezje. Myślę nad kupnem parki bocji. Dużo czytam informacji na tym portalu i widzę, że moja obsada jest skrajnie różna. Ale z moich obserwacji nie zauważyłem niczego złego. Ryby bardzo dobrze ze sobą współżyją. Bocje chcę kupić aby wytępiły ślimaki. Staram się je wyławiać i podawać jako pokarm dla ryb, ale jest ich za dużo.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Nie kupuj bocji w parach bo silniejsza może zamęczyć tą słabszą. Bocje to ryby stadne tworzące złożone hierarchie w obrębie stada. Minimalny zakup to 6 sztuk.

  2. Kamil

   Rozumiem. Czy jest wskazane przy takiej ilosci ryb i takim zbiorniku dokupic tyle bocji? Ja oczywiscie nie mam nic przeciwko, ale czy nie bedzie im za ciasno? Bocje w koncu male nie sa.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Kiedyś kupiłem akwarium 240L m.in. z dwiema bocjami ok 10cm. Nie wiem ile czasu żyły ze sobą, ale zostawiłem je sobie, i żyją ze sobą w zgodzie u mnie już ponad rok. Żadnej agresji ani wobec siebie ani wobec innych ryb, nie są płochliwe, jak wielki glonojad robi awanturę to wszystkie ryby uciekają a bocje przyglądają się wariatowi. Wciskają się wszędzie gdzie się da, nawet w najmniejsza szparę, i siedzą sobie razem, czasem bokiem jakby zdechły… Tobie Kamil odradzam jednak ich zakup, 180L to zbyt mało, jak się okaże, że nie będą takie spokojne i trzeba będzie kupić 5-6szt, to będzie im ciasno. Jak masz problem ze ślimakami (zapewne zatoczki) to kup sobie z 10 ślimaków Helenek. W miesiąc opędzlują Ci cały zbiornik z tej plagi. Przy tym Helenki nie rozmnażają się jak szalone wiec łatwo kontrolować populację

  4. Kamil

   Szczerze mowiac nie wiem jaki to rodzaj slimakow. Sa bardzo malutkie i widac je dopiero nad ranem jak zapale swiatlo. Niektore maja przezroczysta skorupe a inne z kolei cos w odcieniu rozowego. Zdarza sie czasem, ze sa czarne.

  5. rrrrrrrrrrrrrrw

   Zatoczki to te gnidy na poniższych zdjęciach:
   link to i.ytimg.com
   Z resztą wystarczy wpisać w gogle i masz dużo zdjęć do porównania.
   Kupując Helenki szybko zrobisz z tym porządek i wydasz około 10zł, na stadko 5-6 bocji musiałbyś dać 50-70zł i te ryby będą się męczyć w 180L.

  6. Tomasz

   Zgadzam się z przedmówcą ślimaki Helenki załatwią sprawę szybko. U mnie wykończyły nawet Przytuliki z którymi jest w sumie największy kłopot.

  7. Kamil

   Tak, to wlasnie te slimaki ze zdjecia. Ok, dzieki za rady 🙂 kupie pare Helenek i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozniej tez bede musial sie ich pozbyc bo nie chce zadnych slimakow w akwarium.

 14. Sławomir

  Mam 2 bocje ,14 i 12 cm .Kilka lat temu miały po 3 cm .Akwarium 300 l .Do tego kiryski,gupiki,mieczyki i glonojady .Całe towarzystwo jakoś się dogaduje.Pozdrawiam.Sławek

  Odpowiedz
 15. Rafał

  Bocja ma tryb życia nocny. W ciągu dnia śpi na boku. Może być złudne że padła. Ona żyje i odpoczywa. 🙂

  Odpowiedz
 16. Zosia

  Witam zakładam akwarium 90l i planuje kupić 2 skalary 3 gurami 2 kirysy i 2 bocje i glonojada. Pomóżcie proszę bo na każdej stronie piszą sprzeczne informacje

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. majkel

   Póki skalary i bocje będą młode możesz je trzymać w 90 l ale gdy podrosną będziesz musiała pomyśleć o większym zbiorniku. Dla kirysów i gurami i glonków 90 l wystarczy. Nie wiem natomiast czy uda ci się stworzyć takie warunki, żeby wybrane przez ciebie ryby miały odpowiednie warunki bo pochodzą z innych biotopów. Kolega trzymał z powodzeniem skalary z gurami. Na temat Bocji nie wypowiadam sie bo nie miałem

  2. Woit

   Straszny misz-masz. Nawet nie wiem, co zaproponować, bo wszystkie twoje rybki są ekstramalnie różne. Skalary z gurami sobie poradzą, kiryski niezależnie od gatunku lubią chłodną wodę 20-23st., a to za mało dla gurami. Bocja wspaniała (bo mniemam, że o tej myślisz) dorasta do 25cm. W twoim akwarium będzie się czuć, jak Harry Potter w schowku na miotły. Z czego byłabyś skłonna zrezygnować?

 17. Paula

  Posiadam akwarium 112 l mam je 4,5 roku, są w nim 3 bocje wspaniałe, kupione 2-3 lata temu w celu zlikwidowania ślimaków oraz 1 żałobniczka, 3 padły z niewiadomych przyczyn… Elementami wystroju są duże kamienie i sztuczne rośliny (żywe nie przeżywają nawet tygodnia, masakrowane przez ryby). Jako podłoże służy żwirek, niebędący zbyt dobrym wyborem-nie wygląda zbyt ładnie i niektóre kamyczki są ostre, dlatego mam kilka pytań:
  -Co polecacie do akwa? Zastanawiam się nad brzankami, ogólnie b.podobają mi się ryby z Azji, kolorowe;
  -Jakie podłoże? Piasek, czy np. ciemny żwir?;
  -Ryby karmię pokarmem w płatkach, ale raczej niedługo będę chciała kupić ochotkę. Co myślicie?;
  -Czy kupno krewetek/tki amano jest dobrym pomysłem? Posiadam akurat fajne miejsce przy strumieniu wody, na którym mogłyby przesiadywać;
  Chcę teraz, zanim cokolwiek kupię dobrze to przemyśleć, ponieważ wiele razy się zawiodłam na akwa, z własnej głupoty.

  Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. wojciech

   witam z góry chce powiedzieć że krewetki i bocje to złe połączenie (bocje zabiją krewetki) jeśli chcesz krewetki i kolorowe ryby polecam bocje odsprzedać a dla bezpieczeństwa przed ślimakami polecam kupić ślimaka ,,krwawą helene” zabija inne ślimaki…i jest kanibalem więc się nie rozmnoży.Obstawa do akwarium tak samo pozbył bym się innych ryb (są agresywne) polecam ryby stadne i najlepiej pasywne!
   A jaka ma być ta obstawa?Już muwie!
   najpierw ,,ekipa sprzątająca” 5-10 krewetek red cherry i/lub blue velvet i morze parę krewetek filtrujących i ta którą chciałaś pamiętaj o dawaniu krewetką specjalnego pokarmu.do tej ekipy dołączył bym jeszcze 4-5 kirysków i może 2-3 otoski lub 2 zbrojniki zwyczajne.
   Teraz ryby ,,wystawowe” czyli ryby stadne im ich więcej tym lepiej np 8-9 neonów innesa lub Gupiki pawie oczkolub kardynałki ich też 8-9,ale pamiętajmy o miejscu w akwarium żeby nie było za dużo ryb.
   jeśli chciałabyś inne ryby to zawsze pytaj sprzedawcy czy mogą być w akwarium z krewetkami jeśli nie nie kupuj ich i ważna sprawa apropo krewetek NIGDY nie dawaj do jednego akwarium krewetek i raczka czmu? raczek z zimną krwiż zabije je i ryby też jeśli zechce ,skąd wiem? sam tego doświadczyłem! więc to wszystko co powinnaś wiedzieć…

 18. bartek

  Mam 112l a nim:
  -2 bocje wspaniale
  -2 gurami mozaikowe
  -8 zalobniczek
  -2 kiryski pstre
  -2 kosiarki
  -2 otoski

  Co myślicie o obsadzie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mick

   Myślę, że powinieneś wrócić do lektury opisującej wymagania dla wymienionych przez Ciebie gatunków ryb.
   Pozdrawiam

 19. adrian

  Witajcie
  Ja mam akwarium 600L i szczerze mówiąc mam tam.5 bocji wspaniałych, a większa ilość to trochę zbrodnia dla nich jest po za nimi są 4 skalary 10 neonek inesek 6 kardynałek 6 kirysów albino i około 20 gatunków roślin. Uważam ze nawet w tak dużym już zbiorniku obsada jest lekko przesadzona…

  Odpowiedz
 20. Kwiatek

  Słuchajcie, pomocy,
  nie jest najlepiej.
  Zaczęło się od tego, że mój znajomy kupił zbiornik w zoologicznym. Wygląda na to, że jest to zbiornik nie przekraczający 20 l, a do tego trzyma tam:
  Bocję wspaniałą,
  Dwa gupiki,
  5 molinezji
  i jakiegoś zbrojnika do tej pory mówiłam na to glonojad ale jak tu patrze na tej stronie to to się nazywa zbrojnik taki w cętki jest obczytałam wszystkie zbrojnikowate i ten zbrojnik to chyba lamparci się nazywa słyszałam że niektórzy mówia na to pleco tak zdrobniale on jest na razie mały taki 5 cm, ale dorasta podobno do 30 cm jak nawet te akwarium nie ma tylu cm!!!
  Nie znam się na akwarystyce ale troche sie dowiedziałam czytając tutaj o rybach jakie on ma te ryby i sie po prostu zszokowałam. Do pomocy poprosiła mnie jego żona mówi mi że nie może już się na to patrzeć jak on sie nimi opiekuje.
  Akwarium praktycznie jest łyse, ma kilka sztucznych roślinek i kamienie plastkowe, karmi je tylko suszonym pokarmem nie urozmaicając im diety, filtr ma wewnetrzny z firmy Aquael ma napowietrzacz i ma jasny żwirek, duże kamienie, otoczaki nie ma grzałki.
  Światła używa z lampy biurkowej i to wszystko. Kilka razy u niego byłam i nie mogłam się na to patrzeć, nie mam odwagi mu powiedzieć o błedzie bo zacznie mi wytykać o krytykowaniu.. Moim problemem jest pomoc, chciałabym mu pomóc w ulepszeniu warunków do życia. aha i jeszcze zapomniałam o braku kryjówek dla zbrojnika cały cza siedzi za filtrem i sie ukrywa, bocja wspaniała o której wspomniałam skaleczyła sobie kilka razy wasiki o otoczaki i zbrojnik ją skaleczył wyznaczając swoje terytorium. Kilka razy bocja leżała na powierzchni wody ale ja strzachnał, preparatów ma jeden z firmy tropical Esklarin uzdatniacz wody, pokarm suchy tylko jeden. O temp. i parametrach wody nie wspomne, ma chwiejna temp. raz 23 raz nawet 26 stopni.. Chcę go naprowadzić na dobrą drogę bo na razie słabo to wygląda, bardzo słabo.. szkoda mi tych ryb i mam propozycję aby zainwestował w porzadne oświetlenie np. świetlówke ledowa, żeby oddał ryby, kupił żywy mech, gałęzatki i inne drobnolistne rośliny ale żywe, kupił krewetki o nazwie red cherry lub amano kilka takich krewetek i założył krewetkarium no i oczywiście akwarium nie kładł na parapecie tylko na szafce.. Taki mam pomysł nie wiem czy dobry pomocy
  Z góry dziekuję

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Poproś znajomego, aby wszedł na ten serwis i poczytał sobie jakie rybki mają wymagania, są bardzo obszerne opisy, komentarze… może oczy mu się otworzą.

  2. Kwiatek

   Dobrze, pokażę mu ten link do tej strony i sobie poczyta. Ja tez mam taką nadzieję ze mu sie oczy otworzą bo mówie no na razie to wyglada bardzo słabo, a co do krewetkarium to jeszcze czekam na jego odpowiedź.

  3. och

   przede wszystkim niech odda zbrojnika i rybki, bo nie przeżyją…

 21. Dawid

  Świetne informacje ja sam mam akwarium 300l

  Odpowiedz
 22. Konrad

  Mam 2 bocje jedna siedzi w zamku i nie chce się pokazać.
  Niech ktoś napisze odpowiedźle czemu się nie chce się
  pokazać.

  Proszę.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam. Na początku chciałam zwrócić uwagę na ilość ryb – dwie bocje to zdecydowanie za mało. Jeśli to nie ma znaczenia, a w bardzo wielu przypadkach ma, powinna pojawić się w celu poszukiwania pożywienia, a znając rybki denne, będą szukały po całym akwarium.. Możesz zmienić jej kryjówkę, wykombinuj jej jakiś korzeń lub gęsto obsadź tył zbiornika roślinami, aby ryba miała poczucie bezpieczeństwa.
   I jeszcze jedno pytanie: Ile litrów ma akwarium?
   Postaram się tobie pomóc.
   Pozdrawiam

 23. Marcin

  Ja w swoim 112 litrowym baniaku mam 3 bocje . na wiecej niepozwala rozmiar akwarium wiec mam do towarzystwa 6 brzanek sumatrzanskich . z racji podobnego ubarwienia wszystkie tworza wspólne stado i zyja w zgodzie. Problem mam tylko z roslinami. Ogorki sałatę itp nie rusza natomiast roslinki obgryzaja niemiłosiernie

  Odpowiedz
 24. Julia

  Ja mam akwarium ok. 10L!!(wiem ze to głupie, ale wczesniej nic o nich nie wiedzialam). Kupilam 3 bocje za 75zł. Mam je 2/3 miesiace, od 2 tygodni jednej ryby wcale nie widać, dziś zdechla mi jedna bocja.została tak wiec jedna 🙁 nie chce by zdechła, ale nie chce tez by się meczyla.. Lecz nie wiem komu ja oddac…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Daj ogłoszenie na grupach fejsbukowych, portalach ogłoszeniowych, że oddasz bocję i tyle 🙂

  2. Radek

   Jak można zgubić rybę w 10L wody ?

  3. Monika

   Też się zastanawiam jak można zgubić bocję (nie neona) w 10 litrach?!?
   Po drugie jak można trzymać tam cokolwiek innego niż bojownika?!

 25. Ola

  A może być w 112 L czy się będzie męczyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. łukasz

   Zależy ile będziesz ich miała.

 26. mareczek obereczek

  czemu mogły zdechnąć mi 2 bocje były jakieś dziwne bo jakby śluz z nich schodził

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Nieodpowiednie warunki w akwarium. Przerybienie, niewłaściwa filtracja lub brak podmian wody.

 27. Blazej

  Ostatnio kupiłem 3 bocje jedna u mnie była od początku a te 3 nowe są bardzo wychudzone. Co zrobić żeby były bardziej „żywe” i czym je dokarmiać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Bardzo pożywnym pokarmem dla bocji jest ochotka. Pokarm jest co prawda dla bocji dobrym pożywieniem, ale nie powinieneś za dużo jej podawać, bo od tego bocjom „puchną” brzuszki (od oczywiście przekarmienia). Pozdrawiam 🙂

 28. Blazej

  Mam akwarium 200l 4 bocje, 2 pielęgnice papuzie, 4 discihodus afinis, 2 glonojady, 2 kirysy. Czy te ryby nie zrobią bocja krzywdy? Czy bocje lubią rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rener

   Lubią to mało powiedziane, małe stadko, z drobnych roślin potrafi zrobić sieczkę, dla bocji wymagane są twarde rośliny np Anubias, dobrze też podawać im pokarm rosliny w celu by odstąpiły inne rośliny np szpinak

  2. Wlodi13

   Distichodus affinis 😉

 29. krst

  ludziska co z Wami się dzieje. nie umiecie poprawnie i ze zrozumieniem czytać. 300L zbiornik dla bocji do tego więcej jak 5 sztuk.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Matt

   300l odnosi się do dorosłych pełnowymiarowych osobników, a ryba jest długowieczna wiec nie urośnie po roku czy dwóch do tych 20
   cm…

  2. Ukasz

   3000 litrow bocje to potwory naprawde zal czytac 100 litrow to w zupelnosci dla 2 3 bocji ani sie nie mecza ani nie karlowacieja co za bzdury tu wypisuja

 30. Gosia

  właśnie jestem z małego miasteczka i bocja jest ciężka do kupienia a mam plagę ślimaków ratunku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomek

   Gosia, kup sobie kilka ślimaków o nazwie Helenka (Clea helena) one załatwią sprawę, są bardziej skuteczne niż Bocje.

 31. kolo

  Czy bocja nie zje mi moich neonów zielonych bo są małe

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. marek

   raczej nie

 32. KuborPL

  Witam
  Czy Bocje można trzymać w akwarium 112l?
  Bo na innej stronce pisze że od 100l a tu że od 300l
  Proszę o pilną odpowieź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lucyna

   Oczywiście, że może być trzymana w 112 ltr zbiorniku. Ja też w takim mam, kwestia czy będą czuły się dobrze to już inny temat. Jeśli nie będzie ich wiele możesz trzymać tylko kryjówkę postaw, jak grotę

 33. Bamber

  Witam,
  Rozmyślam nad kupnem Bocji
  Akwarium 140l. a w nim 3 molinezje, 8 neon innesa, 6 (w tym malutkie) mieczyków, 2 gurami, 7 gupików, 2 zbrojniki oraz 2 kirysy. W Akwarium jest duży korzeń oraz sporo roślin. Moje pytanie Bocje nie zrobią tam chaosu :D?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Według mnie raczej zrobi ponieważ, w opisie jest napisane że jest ona mięsożerna wiec zapewne zjadła by Neonki.

 34. botiari

  Mam jedną bocję (jedna zdechła dwa dni po kupnie) w towarzystwie 8 brzanek sumatrzańskich, glonojada i 2 kosiarek. Jak myślicie będzie się trzymać w akwa mniejszym jak 100 l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nellie

   Możesz trzymać jedną bocję, chociaż lepiej gdyby mogła mieć towarzystwo. Posiadane ryby z bocją pogodzą się.

 35. Abc

  Niedawno kupiłem od koleżanki bocję i klika danio. Około tydzień temu jedna straciła ogonek, a potem druga. W opisie jest napisane, że to mięsożerna ryba, a w opisie danio napisano, że można je bez problemu trzymać z bocjami. Koleżanka nie miała z nimi takich problemów. Jak myślicie, czy to bocja odgryza?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kacper

   zależy ile ma miejsca ilo litrowy zbiornik ?

  2. kubacd

   To jest bardzo prawdopodobne masz za małe akwarium i bocje walczą o teren

 36. mariusz

  kupiłem 2 bojce ze względu na ślimaki, niestety jakoś one przeczą teorii o ich zamiłowaniu do tego pokarmu, śmigają po całym akwarium i mimo wielogodzinnych obserwacji nie dostrzegłem by choć posmakowały jednego ślimaka, może są jeszcze za małe …

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. t

   spokojnie, miałem inwazję ślimaków, tygodniowo odławiałem ich okolo 40 szt. Kupiłem dwie bocje, na początku też nie widziałem aby je skubały, ale pewnego dnia nie znalazłem ani jednego ślimaka, wyjadły wszystkie !!! prawdopodobnie w nocy.

 37. Kazimierz

  Ja mam 2 bocje kupiłem po 16 zł akwarium 70l pływają tam jeszcze neony innesa 10 szt. 2 glonojady bocje mają około roku dorosły do około 5 cm i pewno większe nie będą, ale są żywe pływają zawsze parą są bardzo ładne i nie wyglądają na „niezadowolone” z małego akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Nellie

   Bocje rosną do 30cm, Twoje jeszcze urosną.

 38. dami881

  Ja mam 6 szt. i wszystkie maja się dobrze a nawet za dobrze zjadły wszystkie ślimaki a teraz niszczą rośliny. W akwa przeszło tornado „bocja” 🙂 .
  akwa – 200 l

  Odpowiedz
 39. kacper

  Ja kupiłem bocje każdą po 10 zł ale po kilku dniach mi zdychają nie wiem dlaczego. Parametry Wody w akwarium mam bardzo dobre co tydzień podmieniam i nie wiem co się im dzieje. Moje akwarium ma 240 l. nie wiem czy są one chore. Na początku kupiłem dwie to jedna jest bardzo aktywna a druga zachowywała się dziwnie. Chowała się gdzieś leżała pod korzeniem aż w końcu zdechła. Kupiłem dwie następne (jedna z wcześniej kupionych nada ma się dobrze) i jedna już zdechła a druga ma się do tego. przed zdechnięciem dziwnie się rusza robi nawet beczki.Proszę o pomoc.

  Odpowiedz
 40. arnie4pl

  Bocje powinno się trzymać w stadzie, 4 to takie rozsądne minimum i akwarium 200 l inaczej ta ryba traci swój urok i co ważniejsze swoje zdrowie.

  Odpowiedz
 41. kacper

  Mam 1 mieczyka , 2 molinezje , 2 glonojady , 2 piskorki , 2 danio czerwone , 1 danio pręgowane i ostronoska czy mogę z nimi trzymać bocje?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Anonim

   wielkość akwa?

  2. Anonim

   Raczej tak, ale pod warunkiem, że baniak masz min. 200l.

  3. arek

   raczej nie skoro masz ostronosa

 42. gość

  Mam akwarium 120l. a w nim:
  1 bocje wspaniałą
  glonojada
  5 kirysków albinosów
  4 tetry czarne
  11-12 gupików

  Bocje mam od ok. roku i dogaduje się z pozostałymi rybami, już prawie pozbyła się plagi ślimaków (sama wcześniej ok 300 ślimaków dziennie odławiałam). Teraz chce kupić rośliny (wszystkie wcześniejsze ślimaki zjadły) i nie wiem jakie żeby bocja ich nie zjadła.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. botiari

   Rośliny muszą mieć trwałą budowę np. anubias

 43. qw

  No ja widziałem bocję po tych kakadu po 20zł, 12 zł to nigdzie takiej ceny nie widziałem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. michał

   w większości sklepach chodza po 12 -16

  2. Artur

   W hurtowni kupiłem po 4.50 pln

 44. aga

  Ja mam dwie bocje i są bardzo agresywne zjadają mniejsze rybki ale są piękne wiec je trzymam i wciąż
  dokupuje nowe 🙂

  Odpowiedz
 45. Julia

  Mam akwarium 42l i niestety miałam problem ze slimakami. Kupiłam dwie bocje i maja sie dobrze w tak malym akwarium. W zbiorniku mam takze bojownika i zyja ze soba w zgodzie 😀 nie zauwazylam, aby sie podgryzaly. ;D

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. selka

   To że wydaje się że ryba ma się dobrze nie oznacza że tak jest. Trzymanie ryby w zbyt małym zbiorniku prowadzi do karłowacenia. Trzeba było kupić helenki – ślimakożerne ślimaki. Trzy sztuki i po miesiącu akwarium czyste.

  2. Gajówka

   Tak i ja zrobiłam na ślimaki kupiłam helenki, które się rozmnożyły, ślimaki pozostały nadal. Kupiłam bocje śliimaki zjadły a helenki tak się rozmnożyły że nie wiem co z nimi robić. Mam ich plagę.

 46. daga

  Moja malutka 10,5zł, zadomowiła się już w zbiorniku, trochę goni brzanki (ta sama kolorystyka), sprawdza się w zjadaniu ślimaków do czasu gdy nie wrzucę żywej ochotki 🙂

  Odpowiedz
 47. hania

  witajcie, mam juz akwarium 72 l mam juz 2 bocje dzisiaj dokupilam jej wieksza, bocja mi nie zdechla ma sie dobrze ,a dokupilam dlatego zeby nie byla plochliwa ,jesli mi urosnie zbyt duza to ja komus oddam lub do zologicznego ,napewno ktos kupi:)
  na you tube znajdziecie moje filmiki i moja bocje suzkajcie pod nikiem otylusia 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. selka

   Nie urośnie. Bedzie karlowata i 15 lat na pewno nie pozyje

 48. miks

  Hania nie męcz tej bocji, oddaj komuś kto ma większe akwarium. Bocja potrzebuje co najmniej 10 razy większego zbiornika!

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Matt

   Minimum 720l?! Skad taki info? ;P

  2. PapuziaxD

   Matt umiesz mnożyć? Ta Marta nie męczy jej w 72l akwa tylko 25l

 49. a

  hania oddaj lepiej tą bocje do sklepu bo się u ciebie męczy chyba że już zdechła.

  Odpowiedz
 50. hania

  ja mialam bojownika zyl 2 lata dzisiaj mi kupione 4 rybki wlasnie 1 bocje 1 platys 1mieczyk 1 glonojad, akwarium mam 25 litrow niestety tylko , no zobaczymy jak to bedzie , mam nadzieje ze dadza rade , niewiem tylko jak ta ryba je podobno w nocy bo dawalam pokarm i inne ryby jadly i z dna i gory a ona tylko plywa przy szybie i tak jakby zjadala to co na niej ,no niewiem nie mialam zadnych rybek tylko bojownika . mam nadzieje ze bedzie dobrze.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. krst

   hania zejdź na ziemie w takim akwarium trzymać tyle rybek!

  2. Pan

   Moja bocja 1 szt. mieszka w 45 litrach od 10 lat. Ma około 10cm i jest faktycznie płochliwa. Najczęściej znikają w akwarium neonki, podjada tabletki dla glonojadów.

 51. Regit

  Ja kupiłem za 8 w osiedlowym sklepie.
  Zdrowa, ładna rybka 🙂
  Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać? 🙂

  Odpowiedz