Garra rufa (Heckel, 1843)

Garra rufa - ryba akwariowa fot. wikiwand.com
 • Rozmiar: 5 - 24 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 15 - 28°C
 • Biotop: Azja, Europa

Garra rufy – Brzany ssące - ryby akwariowe

Garra rufa, Brzana ssąca, Cudak Kamienny – dość znana ryba akwariowa, która odżywia się martwym naskórkiem, często wykorzystywana komercyjnie w salonach SPA.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Występowanie

Azja Południowa i Południowo-Wschodnia oraz południowo-wschodnia Turcja. Zazwyczaj zamieszkują rwące odcinki dopływów rzek i strumienie. Preferują przejrzystą, wysoko natlenioną wodę, w miejscach nasłonecznionych i porośniętych glonami. Przejściowo spotykane są również w jeziorach czy niewielkich mulistych stojących akwenach.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Charakterystyka i usposobienie

Gatunek charakteryzuje się wydłużonym, cylindrycznym, nieco spłaszczonym ciałem. Dolna warga przekształcona w przyssawkę, dzięki której przyczepiają się do skał. W zależności od występowania mogą dorastać od 5 do 24 cm długości. Największa znana populacja pochodzi z Iraku, najmniejsza z Palestyny. W handlu raczej spotyka się tą drugą. Płeć trudna do rozróżnienia. Dorosłe samce są zwykle większe i mają drobne guzki tarłowe na głowie i pyszczku. Samice są bardziej krępe. Ubarwienie przeważnie szarobrunatne z metalicznym połyskiem.

Nazewnictwo gatunku nie jest do końca jasne. Ryby określane mianem Garra rufy stanowią prawdopodobnie ogólnie znaną grupę bardzo blisko spokrewnionych gatunków Garra, które mają podobne cechy wyglądu i zachowania. Ubarwienie ciała może być różne, większość populacji posiada ciemną lub opalizującą, niebieską plamkę tuż za górną częścią pokrywy skrzelowej i u nasady ogona, która jest bardziej widoczna u młodych osobników. Często u podstawy płetwy grzbietowej widoczna jest seria ciemnych znaczków, a końcówka górnego płata płetwy ogonowej jest czarna.

Brzana ssąca jest spokojnym, towarzyskim gatunkiem, żyjącym w dużych stadach. Nie są płochliwe i chaotycznie pływają po całym akwarium. Zaleca się trzymanie w większej grupie. Trzymane pojedynczo mogą być agresywne w stosunku do podobnie wyglądających ryb. W dobrych warunkach mogą żyć 7-10 lat.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Odżywianie i karmienie

W warunkach naturalnych odżywiają się glonami i zamieszkującymi je drobnymi organizmami. W akwarium należy podawać pokarmy roślinne np. tabletki ze spiruliną, ogórek, melon, szpinak, cukinia uzupełniane pokarmami mrożonymi i żywymi pochodzenia zwierzęcego np. ochotką, rurecznikiem, artemią, siekaną dżdżownicą.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Akwarium

Ze względu na stadny tryb życia i dużą przemianę materii wymagają przestronnego akwarium o długości min. 120 cm, urządzonego na wzór rwącego strumienia lub rzeki, z piaszczystym  podłożem wymieszanym z drobnym żwirem oraz dekoracją z gładkich kamieni i korzeni na których mogą rosnąć wytrzymałe rośliny. Woda w nim musi być bardzo czysta i dobrze natleniona. Pomocne może być dodatkowy filtr i kamienie napowietrzające. Jasne oświetlenie zapewni wymagany przyrost glonów, które ryby chętnie przeszukują.

Relatywnie spokojny gatunek może być trzymany z innymi rybami o podobnych wymaganiach środowiskowych.

Garra rufa – Brzana ssąca - Garra rufa - Rozmnażanie

W naturze rozmnażają się w sposób ciągły i w dłuższych okresach, zwykle od kwietnia do listopada.

Do rozmnożenia niezbędny będzie osobny zbiornik tarliskowy. Ryby można rozmnażać w parach lub w większej grupie. Dla pary wystarczy ok 40 litrowe akwarium. Samiec jest zazwyczaj większy i intensywniej wybarwiony. Do tarła ryby stymulujemy podając większe ilości żywego pokarmu i symulacją pory deszczowej. Możemy to uzyskać np. poprzez odlanie połowy wody i stopniowego, codziennego uzupełniania wodą chłodniejszą i miększą od tej z akwarium tarliskowego. Dno akwarium należy przykryć rusztem ikrowym lub kulami szklanymi oraz kępami drobno liściastych roślin np. mchem java moss.

Garra rufa przy spełnieniu powyższych warunków dość chętnie rozmnażają się w akwariach. Rozrzucają swoją ikrę bezpośrednio na żwir, pomiędzy kamienie i rośliny. Nie wykazują przy tym opieki rodzicielskiej i szybko wyjadają napotkaną ikrę. Do tarła dochodzi zazwyczaj o świcie. Wylęg następuje po ok. 24-30 godzinach. Narybek posiada woreczki żółtkowe z których czerpie pokarm przez kolejne 72 godz. Po tygodniu jest na tyle duży aby przyjmować larwy artemii

Dodatkowe informacje

Niektóre gatunki Garra przystosowały się do życia w ciepłych źródłach gdzie odżywiają się martwym naskórkiem ludzi i zwierząt. Niezwykłe właściwości tych ryb szybko zostały wykorzystane komercyjnie, jednak właściwości lecznicze takich zabiegów, szczególnie w przypadku łuszczycy, są wątpliwe. W dodatku ze względu na dużą popularność można trafić na rybki Chin Chin z rodzaju Tilapia, które zjadają zarówno ten martwy jak i zdrowy naskórek. W kilku stanach w USA i prowincjach Kanady rybie SPA jest prawnie zakazane ze względów higienicznych. Tyczy się to prawdopodobnie przepisu, że po każdym zabiegu kosmetycznym narzędzia należy odkazić lub wyrzucić. W przypadku żywych zwierząt jest to niemożliwe.

Ostatnio zmodyfikowano: 26 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Garra rufa
  • Synonim: Doctor fish, Nibble fish, Kangal fish
  • Opisał: Heckel, 1843
  • Biotop: Azja, Europa
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 10

 1. Spinosaurus Poland

  Bardzo fajna ryba. Wcale nie agresywna. Jednak umie się obronić. Bardzo dobry glonajad czyści bardzo dobrze, prawie wcale nie ma glonów. Gatunek 50/10. Polecam.

  Odpowiedz
 2. olo

  Mam te rybki ale kupiłem je dziś rano ( w liczbie 4, bo tylko tyle było ). Faktycznie ich pływanie jest bardzo chaotyczne. Zupełnie ignorują inne ryby – nie zaczepiają ich ale też nie przejmują się ich omijaniem ( plywają jak uszkodzone torpedy 😉 ). Może wynika to też z radości, ponieważ u mnie mają 3 razy więcej miejsca niż w poprzednim akwarium. Na razie nie mogę nic powiedzieć na temat ich glonożerności ponieważ nie było mnie w domu większość dnia po ich wypuszczeniu.

  Odpowiedz
 3. Klaudia

  Rybka ciekawska, ruchliwa i bardzo żarłoczna. Nie polecam trzymać je z innymi gatunkami. Małe rybki np. młode neony jak i większe kolorowe np. molonezje czy mieczyki są atakowane. Nie krzywdzą kirysków, miedzików.

  Odpowiedz
 4. rad

  parvula vs garra rufa. Parvula niestety nie jest rośliną pływającą i szybko marnieje. montecarlo lepiej w gruncie, ale też lepiej znosi pływanie. ryba fajna wesoła niestety z związku z powyższym trafią do kogoś. Aha, rozmnażąją się u mnie w ogólnym. przeżywalność narybku garry w ugólnym chyba dość mała. widzę kilka osobników różnej wielkości – różne mioty – po 1-2 sztuki z miotu. akwa 450l gęsto zarośnięte, kamienie korzenie itp.

  Odpowiedz
 5. Grzesiek

  Czy te rybki mogłyby być panaceum na glony w biotopie Malawi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Artur

   Obawiam się że pyszczaki dość szybko by je pozbawiły życia.

 6. Klipek

  Czy mogę być hodowane w akwarium roślinnym. Nie są niszczycielami roślin?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Kordian

   Ryby żerują przy dnie, jednak nie spotkałem się z przekopywaniem dna. Co do drobnolistnych rośliny jak np duży henio to zbytnio się nie interesują, wolą anubias czy inne rośliny o dużych liściach.
   (Prawdopodobnie autorowi te informacje nie będą potrzebne, ale może ktoś inny skorzysta)

 7. Pawluszy

  Ryba odkurzacz. Zjada wszystko i w kazdej ilosci. U mnie, przy 2 sztukach na akwarium, jedna z nich rosnie jak na drozdzach, a druga z umiarem. Po niecalym roku wieksza ma z 16 cm, a mniejsza 12.

  Odpowiedz
 8. stanislaw

  Garra rufa potrafi zmieniać odcień i barwe ciała oraz atakuje mały narybek.Tak działo się po wpuszczeniu ryb po zakupie.

  Odpowiedz