Brzanka sumatrzańska

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntius tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Pochodzenie ryb akwariowych

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec innych mieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innych ryb.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Odżywianie ryb akwariowych

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Akwarium ryb akwariowych

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Rozmnażanie ryb akwariowych

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Puntius tetrazona
synonim:Tiger Barb
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka sumatrzańskaPoważnie o rybach - Brzanka sumatrzańska

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 40

 1. Serena

  Witam. Proszę mi podpowiedzieć. Zbiornik 500l w nim 3 duże zbrojniki, 3 zbrojniki niebieskie 11 brzanek denisona 5 tęczanek. Chciałabym do tego towarzystwa wpuścić stadko pomieszane z brzanek mszystych i sumatrzańskich, Czy to towarzystwo się dogada i w jakiej ilości nowych lokatorów…:) Pozdrawiam

  Odpowiedz
 2. Fabbro

  Witam wszystkich,
  Posiadam u siebie w akwa (120l) 6 brzanek sumatrzańskich + 6 brzanek mszystych. Przy oświetleniu led (g+b+r=white) oba gatunki nabierają kolorów jak na wystawach :). Bardzo wdzięczny gatunek a dodatkową frajdę dla oka daje ich karmienie – ryby wtedy opanowują swoim tańcem cały zbiornik :)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrw

   Miałem kiedyś oświetlenie RGB zrobione ze standardowej taśmy LED i to prawda, że rybki nabierają super kolorów. Ale to światło jest nienaturalne, powiedzmy, że jest białe, ale ta biel jest trupio niebieska. Przy tym oswietleniu rośliny prawie nie rosną, u mnie korzystały ze światła słonecznego i efekt był taki, że wszystkie rośliny posadzone z tyłu akwarium rosły po przekątnej i końcówki były z samego przodu. Zmieniłem taśmy LED na zwykłe białe (barwa ciepła) i rosliny rosną jak oszalałe i co najważniejsze, pionowo do góry a nie po przekątnej akwarium. Rybki może już nie wyglądają tak kolorowo ale być może czują się lepiej przy świetle zbliżonym do naturalnego.

 3. werr

  Czesc, ja mam 2 brzanki bo 2 mi zdechly nie wiem czemu… ale te 2 chyba samiec i samiczka. Nie umiem rozpoznac plci.. POMOCY!

  Odpowiedz
 4. Magda

  Witam ja posiadam 2 brzanki właśnie złożyły ikrę nawet nie spodziewałam się bo za bardzo czasu nie mam na doglądanie do akwarium, czekam teraz na narybek.

  Odpowiedz
 5. Poczatkujacy

  Witam. Posiadam 3 brzanki sumatrzańskie. Czy możliwe jest, że mój kirysek chowa się za pompka przed nimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak jest zawsze?

 6. michal

  witam, czy mając np brzankę sumatrzańską gdzie min. poj. akwarium jest 110 l i np bocje karłowatą gdzie pojem jest 80 l , muszę zakupić akwarium 200 l czy wystarczy to 110 l przy 10 sztukach tych i tych rybek?

  Odpowiedz
 7. Anna

  witam kupiłam brzanki sumatrzańskie ale coś mi sie nie zgadza bo nie są żółte a płetwy czarne czy to sie zmieni?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Myślę, że tak pewnie to jeszcze młodziki mój bojownik też tak miał, płetwy miał takie krótkie i małe a teraz są jak wachlarz tak samo będzie z brzankami, ja tak myślę

  2. Anna

   poszperałam trochę i jak się okazało, to są samice brzanki purpurowej :) pozdrawiam

 8. Robert

  Hejka. Zauważyłem dzisiaj wieczorem ze jedna Brzanka Sumatrzańska zaczęła pływać na jedna stronę. Dodatkowo nie ma jednego oka. A na dodatek jeden z kirysków chyba tez chory . Czy jakaś bakteria zaatakowała moje rybki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Możliwe bo takie zachowanie ryb nie jest normą :/

 9. malawista

  Mogę je hodować w stadzie 10szt. Z skalarami, długonosem i z jakimiś pielegniczkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. werr

   Myśle ze tak… Nie mam skalarow ale czy one nie sa agresywne zbyt?

 10. Kamila

  Piękne ryby, szkoda tylko że płetwy zżerają innym rybkom

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ami

   Ja mam te rybki i jakoś nie odgryzały innym płetw.

  2. Akwamaniaczka

   Ale u niektórych obgryzają.

 11. Krzysztof

  Ile razy powinno się je karmić w tygodniu ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. pietrek

   dwa razy dziennie

 12. Jack Strong

  Mam pytanie, mam baniak narożny 2×57 x 82 x 40 cm Mogę wpuścić tam stadko Brzanek Sumatrzańskich?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Czy brzanka rekinia może być z brzanką zieloną ?

 13. Kuba

  Proszę o pomoc!
  Moje więcej czasu spędzają na dnie
  Co to znaczy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   mi też kiedyś tak siedziały na dnie ale potem zaczęły normalnie pływać

 14. Maciek

  Miałem 6 brzanek 12 gupików i brzankę rekinią w 60 l akwarium i coś mi zaczęło podgryzać gupiki. Wreszcie wszystkie gupiki padły. Kupiłem nowe i to samo, oddałem brzankę rekinią, i dalej gupiki były poszkodowane, oddałem sumatrzańskie cioci, i co? Tam się zagryzły i tylko 1 pływa. Dlatego wole tych ryb nie kupować.

  Odpowiedz
 15. artur

  Ja mam brzanki razem ze skalarami i panuje między nimi zgoda a warunek do takiej sytuacji jest prosty brzanek nie może być mniej niż osiem sztuk. Jak będzie mniej nie odpuszczą innym rybom

  Odpowiedz
 16. antek

  Dostałem 4 sztuki brzanek sumatrzańskich czy będą atakować moje większe ryby takie jak kiryśniki czy skalary

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. admin

   Tak jak w opisie tego gatunku. Jest ich zbyt mało i jak tylko oswoją się z nowym domem to z dużym prawdopodobieństwem będą podgryzać płetwy skalarom.

  2. Linka

   Ja z pewnością nie trzymałabym brzanek ze skalarami. Brzanki będą je podgryzać w zamian skalary je atakować i tak się powybijają na wzajem. Koniec historii będzie taki, że brzanki popodgryzają im płetwy, te je pozabijają uderzeniami, a potem skalary padną, bo w podgryzone płetwy wda się infekcja

  3. hab

   Tak

  4. Mateusz

   będą ci podgryzać skalary chyba, że kupisz ich trochę więcej to może przestaną

  5. Kajetan

   są agresywne gdy jest ich co najmniej 5-6 (miałem 4 to się gryzły) lecz gdy jest ich 6-7 agresja rozkłada się w grupie i nic im się nie dzieje mimo że wygląda to na początek jak by było to coś poważnego 😛

 17. ziółek

  A co myślicie o połączeniu sumatry i raka ?? Dodam że mój rak w akwarium jest sam woda 20 ~ 23 stopnie (minimalnie niska), rak nie atakuje ryb, ale zależy mi też na jego bezpieczeństwie (to podstawa).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Na bezpieczeństwie raka? Skąd wiesz, że nie atakuje ryb, skoro ich tam nie ma? Bezsens!! W życiu nie wpuscilabym żadnej rybki do żadnego raka, kraba itp.!!

  2. Buzka

   Z rakiem mogą być ryby ale tylko pielęgnice i to duże takie jak pawie oko, piękna ryba, duży zbrojnik albo orange przepiękna ryba da sobie radę, no ewentualnie niebieskouska

 18. Marcun

  Co powiecie na połączenie stadka brzanek z parką bojowników?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Ja mówię zdecydowane nie. Wogóle bojowniki to ciężkie rybki

  2. Buzka

   brzanki zabiją bojowniki nie ma szans, choć są wyjątki ale nie polecam brzanki i rybki z dużymi weloniastymi płetwami

 19. Anonim

  Nie jest to P. tetrazona.
  Do tego, prawie każda ryba ma błędna nazwę. Epitety gatunkowe piszemy z małej litery, pomijając kilka wyjątków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Bleeker, P., 1855 to nazwisko autora pierwszego naukowego opisu tego gatunku czyli Puntius tetrazona. Za uwagę odnośnie nazwy gatunkowej dziękujemy i wkrótce zostaną poprawione.