Brzanka sumatrzańska

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska (Puntius tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Pochodzenie ryb akwariowych

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemnozielona (brzanka mszysta), czerwona, albino, złota, platynowa. Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec innych mieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innych ryb.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Odżywianie ryb akwariowych

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Akwarium ryb akwariowych

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Rozmnażanie ryb akwariowych

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna o odczynie obojętnym (ok 7 ph). Temperatura wody 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby prze kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Video

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Galeria

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Puntius tetrazona
synonim:Tiger Barb
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena ryby akwariowej:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka sumatrzańskaPoważnie o rybach - Brzanka sumatrzańska

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 13

 1. Kuba

  Proszę o pomoc!
  Moje więcej czasu spędzają na dnie
  Co to znaczy?

  odpowiedz
 2. Maciek

  Miałem 6 brzanek 12 gupików i brzankę rekinią w 60 l akwarium i coś mi zaczęło podgryzać gupiki. Wreszcie wszystkie gupiki padły. Kupiłem nowe i to samo, oddałem brzankę rekinią, i dalej gupiki były poszkodowane, oddałem sumatrzańskie cioci, i co? Tam się zagryzły i tylko 1 pływa. Dlatego wole tych ryb nie kupować.

  odpowiedz
 3. artur

  Ja mam brzanki razem ze skalarami i panuje między nimi zgoda a warunek do takiej sytuacji jest prosty brzanek nie może być mniej niż osiem sztuk. Jak będzie mniej nie odpuszczą innym rybom

  odpowiedz
 4. antek

  Dostałem 4 sztuki brzanek sumatrzańskich czy będą atakować moje większe ryby takie jak kiryśniki czy skalary

  odpowiedz
  1. admin

   Tak jak w opisie tego gatunku. Jest ich zbyt mało i jak tylko oswoją się z nowym domem to z dużym prawdopodobieństwem będą podgryzać płetwy skalarom.

  2. Linka

   Ja z pewnością nie trzymałabym brzanek ze skalarami. Brzanki będą je podgryzać w zamian skalary je atakować i tak się powybijają na wzajem. Koniec historii będzie taki, że brzanki popodgryzają im płetwy, te je pozabijają uderzeniami, a potem skalary padną, bo w podgryzone płetwy wda się infekcja

 5. ziółek

  A co myślicie o połączeniu sumatry i raka ?? Dodam że mój rak w akwarium jest sam woda 20 ~ 23 stopnie (minimalnie niska), rak nie atakuje ryb, ale zależy mi też na jego bezpieczeństwie (to podstawa).

  odpowiedz
  1. Linka

   Na bezpieczeństwie raka? Skąd wiesz, że nie atakuje ryb, skoro ich tam nie ma? Bezsens!! W życiu nie wpuscilabym żadnej rybki do żadnego raka, kraba itp.!!

 6. Marcun

  Co powiecie na połączenie stadka brzanek z parką bojowników?

  odpowiedz
  1. Linka

   Ja mówię zdecydowane nie. Wogóle bojowniki to ciężkie rybki

 7. Anonim

  Nie jest to P. tetrazona.
  Do tego, prawie każda ryba ma błędna nazwę. Epitety gatunkowe piszemy z małej litery, pomijając kilka wyjątków.

  odpowiedz
  1. admin

   Bleeker, P., 1855 to nazwisko autora pierwszego naukowego opisu tego gatunku czyli Puntius tetrazona. Za uwagę odnośnie nazwy gatunkowej dziękujemy i wkrótce zostaną poprawione.