Puntigrus tetrazona (Bleeker 1855)

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com
 • Rozmiar: 5 cm
 • Akwarium: 112 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Puntigrus tetrazona
  • Synonim: Tiger Barb, Puntius tetrazona
  • Opisał: Bleeker 1855
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 186

 1. Peroczek

  Dzień dobry, jedna z moich brzanek pływa pionowo i jest blada, ale jak tylko podchodzę do akwarium to reaguje normalnie (czyli wariuje i chce jeść)
  Ph 6.9
  Kh ~7
  Proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź.

  Odpowiedz
 2. Peroczek

  Nie trzeba tego robić, ale może to wpłynąć pozytywnie na maluchy

  Odpowiedz
 3. Robert

  Chciałbym rozmnożyć brzanki. Mam dodatkowe akwarium 30l. Z dojrzałą wodą też nie ma problemu . Zastanawia mnie tylko filtr. Posiadam nowy mały filtr gąbkowy do tego akwarium.Moje pytanie ,czy też muszę go przygotować , wcześniej go uruchamiając np. w głównym akwarium na 2 tygodnie.

  Odpowiedz
 4. Diana

  Cześć zastanawiam się czy brzanki sumatrzańskie mogę trzymać razem z danio malabarskim w 120l akwarium, zalerzy mi na szybkiej odpowiedzi myślałam nad 8 sztuk dania i 8 brzanek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Peroczek

   Możesz, obydwa gatunki są szybkie

 5. MICHAŁ

  Witam, brzanki tracą/bledną im kolory. Aktywności nie straciły, choć czasami pływają pionowo.
  Akwarium 150l, na noc wyłączam osprzęt.
  Obsada:10 brzanek, 10 neonkow, 10 guzików, 4 molinezje, 2 zbrojniki, 1 kirysek
  Co może być przyczyną utraty kolorów?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   Jak to na noc wyłączasz osprzęt? Filtr i grzałkę też? Filtr musi pracować ciągle, w nocy też. Inaczej filtr w nocy gnije łącznie z całą zawartością.

  2. Ewa

   Grzałka również musi pracować cały czas. Kirysków powinno być conajmniej 6.

 6. Jan Kowalski

  Mam akwarium z samymi brzankami. Czasem sie dziwnie zachowują, lubią przesiadywac przy grzałce chodz ta utrzymuje temperature w akwarium 27 stopni. Troche to dziwne bo według wiekszości ludzi to maksymalna temperatura dla tego gatunku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Sprawdź termometrem temperature wody, może coś nie tak z grzałką. Cyrkulacja wody w akwarium Ok? Jeśli jest słaba, to może ciepło słabo się rozprowadza po akwarium?

 7. Maczeta

  musze sie pochwalic – mam w akwarium towarzyskim 200l (wczesniej w 25l) brzanke sumatrzanska, ktora ma co najmniej 9 lat. jest dl. ok. 5cm, zyje od dawna sama – w sumie to w stadzie z 6 mszystymi, jest żwawa i nigdy nie chorowala.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Maczeta

   no i pozegnala sie z tym swiatem, po okolo 11 latach zycia 🙁

 8. Wiolka

  Witam! W akwarium mam 4 brzanki, stadko neonkow, dwa glonajady i dwa piskorki. Razem z ta gromada zyly dwa kirysy, ale cos wyzarlo im brzuszki i oczy z czescia glowy. Czy to mozliwe,ze zostaly zaatakowane przez brzanki?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Brzanki to krewne brzan czyli ryb żyjących w rzekach więc mogły zabić kiryski. Brzan może minimum być 8 żeby nie atakowały innych ryb

  2. Kuba

   Brzanki jak nie ma ich 8 i więcej to są agresywne

  3. arek

   Brzanki są agresywne, ale na poziomie podgryzania płetw. Nie atakują ryb tak, żeby wyżreć im brzuchy. Kiryski padły z innego powodu, a potem to miały na nich używanie wszystkie inne ryby przy czym brzanki jako najodważniejsze zostały na tym przyłapane.

  4. Marta

   Nie zgadzam się. Brzanki zeżarły mi glonojada w jedną noc. Został tylko czyściutki szkielet. Rano byłam w niemałym szoku ??

 9. aKwarysTyka

  Czy ta ryba jest bardzo wymagająca? Z jako początkujący mogę z nią spróbować?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarysta

   Nie jest wymagająca, chociaż bardziej odporne i zdrowotne, żywsze są Brzanki Różowe

 10. Ryszard

  Posiadam akwarium 140l, a w nim 9szt. Brzanek sumatrzanskich. Planuję rozmnozenie tego gatunku. Nie posiadam dodatkowego zbiornika na tarlaki. Czy ma ktoś jakieś rady, w jaki sposób mam do tego podejść? Akwarium zarośnięte nurzancem, roślinami lodygowymi. Zakupiłem dodatkowo mech jawajski. Czy powinienem zrobić coś jeszcze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Przy mocno zarośniętym akwarium, w gęstwinie roślin z całą pewnością będzie dochodziło do tarła. Jest szansa , że kilka sztuk narybku przeżyje jednakże będą to sytuacje sporadyczne. Dorosłe osobniki z upodobaniem będą zjadać ikrę i polować na narybek. Rozmnażałem Brzanki w zbiorniku ogólnym mocno zarośniętym Różdżycą Rutewkowaną , która wytwarza formy pływające z długimi , gęstymi korzeniami. w takich warunkach gdy udało mi się odchodować 2-3 sztuki z tarła uważałem to za sukces.

 11. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH:7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada akwarium to brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzeniec 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada? Czy nią za dużo ryb jak na taki zbiornik?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Dokup 2 brzanki sumatrzańskie

  2. Daniel

   Trochę dużo ryb jak na takie akwarium.

 12. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH: 7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzenie 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada i czy nie za dużo ryb jak na takie akwarium???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aaa

   Wywal zwinniki i otoski (AmPd, reszta to Azja). Otoski od biedy możesz zostawić. Na dno dokup z 10 piskorków, albo 6-8 mniejszych bocji.

 13. krzysiek 87

  pytanie jest ,akwa 45 l w nim 4 brzanki sumatrzańskie,jedna tetra,i 4 kirysy.Do tego rosliny 1 i 2 planowe.To dobre dla brzanek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. liseł

   Męczysz ryby … Brzanki sumatrzańskie potrzebują MINIMUM 112l akwarium a nie twoje ZACNE 45l… polecam oddanie ryb lub zakup nowego zbiornika

  2. Daro

   Głupoty kolego głupoty

 14. Tomasz

  Jak na ten zbiornik to stadko około 10-12 sztuk będzie w sam raz. la urozmaicenia możesz dać 8 sztuk o ubarwieniu podstawowym i 4 sztuki Brzanki Mszystej. Jako towarzyszy poszukałbym raczej ryb z rodziny karpiowatych. Żałobniczka na pewno nie ta z weloniastymi płetwami.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jadwiga

   Mam brzanki i minory ( spokrewnione z żałobniczkami) Świetnie się dogadują. Tworzą jakby jedno stado

 15. Marcin

  mam pytanko akwarium 120 litrów ile brzanrk i ile załobniczek moge tam mieć o ile to dobre połaczenie ma ktoś takie doświadczenie ?:)

  Odpowiedz
 16. Franciszek

  Przepraszam czy kiryski mogą żyć z brzankami sumatrzańskimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Reeeekinnn

   Tak

 17. Paweł

  Witam, czy te brzanki pogryza mi otoski i kosiarki ?

  Odpowiedz
 18. Michał

  Miałem je kiedyś ale podgryzały płetwy Skalarom… wtedy wygrały Skalary a dziś chcę się skupić na Brzankach. Ile Brzanek w 140 litrach? Oprócz Brzanek zostawię sobie dwa Zbrojniki, kilka Kirysków i Otoski może.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Masz miejsce na ładne stadko około 12 sztuk.

 19. 25 l.

  Mam akwarium 25 l. a w nim : 7 brzanek i 11 gupików. Czy to dobra ilość?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Jak najszybciej oddaj ryby w dobre ręce i nie męcz ich dłużej

  2. liseł

   Za dużo ryb… jakbyś miał np:. 6 neonów i 4 brzanki było by lepiej…

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Brzanki w 25L???

 20. AKWARIUM

  Ojej zaszła pomyłka chodziło mi o akwarium 240 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   To zależy jakie ryby chcesz hodować. 240 litrów może być wystarczające dla jednej pary pielęgnicy np .niebieskołuskiej lub większej ławicy trzydziestu ryb kąsaczowatych np neona czerwonego.

 21. AKWARIUM

  Ile maksymalnie ryb może być w akwarium 24 l. ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

  2. Tomasz

   Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Chyba, że jako kotnik. Hodować można jedynie bojownika i to tylko jedną sztukę.

 22. Franciszek

  Moja brzanka jest strasznie gruba od jakiegoś miesiąca, ale nie jest przekarmiona. Wie ktoś dlaczego?
  Za odpowiedź z góry dziękuję:)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Fabbro

   Miałem kiedyś 10 sztuk tych brzanek w akwa i połowa była taka właśnie tłuściutkich. Nie wiem dlaczego ale żyły kilka lat

  2. Adam

   pewnie to samica z ikrą

 23. ja

  Witam czy Kirysek lub Kardynałek może być w akwarium z brzankami sumatrzańskimi

  Odpowiedz
 24. Benkor

  A więc tak kupiłem dzisiaj 12 sztuk, do akwa 120L akwarium odstane 20 dni, problem polega na tym że brzanki uciekają boją się chowają się pod roślinami, ozdobami, co może być tego przyczyną ? zbyt silne światło ? czy może musza się przyzwyczaić? brzanki sa jeszcze bardzo młode ok 2-2,5 cm, temp 24-25 stopni ciepla

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ja

   Przyzwyczają się, moje też tak miały

 25. Benkor

  Ile makstmalnie można trzymać w 120L?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   20 bez innych ryb

 26. mim

  Mam pytanie. Mam brzanki, przed wczoraj zauważyłem że samica zrobiła się strasznie gruba a samiec bardzo kolorowy więc je odłowiłem i dałem do małego zbiornika tarliskowego (20l) z mchem jawajskim ph7-5 dGH10. Samica nie jadła nic od dwóch dni a samiec tak, czy coś jej jest, czy mogę liczyć na potomstwo i czy coś robię nie tak. Z góry dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   brzanki : samiec może atakować samiczkę może ona być w ciąży ale samca odłów bo zje potomstwo i samica tez jak coś

 27. Łukasz

  Witam, posiadam akwarium 55l chciałem wpuścić kilka brzanek sumatrzańskich i kilka innych brzanek, łącznie chciałbym mieć ich około 10. Czy moje akwarium nie jest za małe na taką obsadę? Czy brzanki wzajemnie również się podgryzają

  Odpowiedz
 28. Ola

  Welonka- temperatura wody 17 -18 stopni reszta ryb około 24 -26

  Odpowiedz
 29. Marta

  Witam. Za radą pani sprzedawczyni kupilam brzanke i żałobniczke do akwarium, w którym mam gupiki, danio, welonki i neonki. Teraz czytam, że nie wolno ich trzymać razem, a pani zarzekała się, że to idealne połączenie. Odkąd mam 2 brzanki i 2 żałobniczki giną gupiki (maja obgryzione płetwy). Proszę o odpowiedź których ryb się mam pozbyć aby gupiki spokojnie żyły? Brzanek czy żałobniczek? a może tych i tych? czy w ogóle brzanki i żałobniczki mogą być razem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrw

   Niestety, w świecie, którym rządzi pieniądz, sprzedawca w sklepie powinien być ostatnią osobą, do której przychodzimy po porady. Nawet u mnie na lokalnej giełdzie, stoją głównie pasjonaci (chyba samozwańczy…) i jak zobaczą, że ktoś nie bardzo się zna to wciskają wszystko jak leci.

  2. Dawid

   Ja bym na twoim miejscu usunął z akwarium i brzanki i żałobniczki dlatego że obydwa gatunki mają tędencje do obgryzania płetw welonki zostałyby szybko obgryzione jak coś to w sklepach akwarystycznych często pracują pracownicy którzy są kompletnie bez doświadczenia

  3. zenek

   pozbyc się gupików

 30. Marcin

  Wspaniałe ryby, bardzo ruchliwe, pływają po całym akwarium. Najlepsze są walki brzanek między sobą. Jedyny minus to, że brzanki mają skłonność do skubania i wyrywania roślin o cienkich łodygach i liściach.

  Odpowiedz