Brzanka sumatrzańska

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Pochodzenie ryb akwariowych

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec innych mieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innych ryb.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Odżywianie ryb akwariowych

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Akwarium ryb akwariowych

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Rozmnażanie ryb akwariowych

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Puntigrus tetrazona
synonim:Tiger Barb, Puntius tetrazona
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:112 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Brzanka sumatrzańskaPoważnie o rybach - Brzanka sumatrzańska

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 105

 1. aKwarysTyka

  Czy ta ryba jest bardzo wymagająca? Z jako początkujący mogę z nią spróbować?

  Odpowiedz
 2. Ryszard

  Posiadam akwarium 140l, a w nim 9szt. Brzanek sumatrzanskich. Planuję rozmnozenie tego gatunku. Nie posiadam dodatkowego zbiornika na tarlaki. Czy ma ktoś jakieś rady, w jaki sposób mam do tego podejść? Akwarium zarośnięte nurzancem, roślinami lodygowymi. Zakupiłem dodatkowo mech jawajski. Czy powinienem zrobić coś jeszcze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Przy mocno zarośniętym akwarium, w gęstwinie roślin z całą pewnością będzie dochodziło do tarła. Jest szansa , że kilka sztuk narybku przeżyje jednakże będą to sytuacje sporadyczne. Dorosłe osobniki z upodobaniem będą zjadać ikrę i polować na narybek. Rozmnażałem Brzanki w zbiorniku ogólnym mocno zarośniętym Różdżycą Rutewkowaną , która wytwarza formy pływające z długimi , gęstymi korzeniami. w takich warunkach gdy udało mi się odchodować 2-3 sztuki z tarła uważałem to za sukces.

 3. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH:7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada akwarium to brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzeniec 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada? Czy nią za dużo ryb jak na taki zbiornik?

  Odpowiedz
 4. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH: 7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzenie 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada i czy nie za dużo ryb jak na takie akwarium???

  Odpowiedz
 5. krzysiek 87

  pytanie jest ,akwa 45 l w nim 4 brzanki sumatrzańskie,jedna tetra,i 4 kirysy.Do tego rosliny 1 i 2 planowe.To dobre dla brzanek?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. liseł

   Męczysz ryby … Brzanki sumatrzańskie potrzebują MINIMUM 112l akwarium a nie twoje ZACNE 45l… polecam oddanie ryb lub zakup nowego zbiornika

 6. Tomasz

  Jak na ten zbiornik to stadko około 10-12 sztuk będzie w sam raz. la urozmaicenia możesz dać 8 sztuk o ubarwieniu podstawowym i 4 sztuki Brzanki Mszystej. Jako towarzyszy poszukałbym raczej ryb z rodziny karpiowatych. Żałobniczka na pewno nie ta z weloniastymi płetwami.

  Odpowiedz
 7. Marcin

  mam pytanko akwarium 120 litrów ile brzanrk i ile załobniczek moge tam mieć o ile to dobre połaczenie ma ktoś takie doświadczenie ?:)

  Odpowiedz