Razbora Hengela

Rasbora Hengela - ryba akwariowa fot.plantasdeacuarios.com

Razbory Hengela - ryby akwariowe

Razbora Hengela (Trigonostigma hengeli) – towarzyska, ławicowa ryba słodkowodna często mylona z Razborą Espei.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje na terenach Wielkich Wysp Sundajskich np. Sumatra, Jawa, Borneo, Celebes. Zamieszkują wolno płynące strumienie leśne i dopływy rzek, gęsto porośnięte np. Kryptokoryną.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe ryby osiągają 2.5-3 cm długości. Samice pełniejsze na brzuchu i nieco większe od smuklejszych, bardziej kolorowych samców. Gatunek spokojny, pływający w ławicy, idealny do akwarium towarzyskiego. Ławica powinna liczyć co najmniej 8-10 sztuk. Ryby w większych ilościach prezentują się znacznie lepiej, są intensywniej wybarwione, mniej płochliwe i chętniej pokazują swoje naturalne zachowania. Raczej rzadko dostępne w handlu i często mylone z Razborą Espei i Razborą Klinowa. Z tych trzech podobnych do siebie odmian Razbora Hengela jest najmniejsza i ma przezroczyste ciało przez które przebiega od brzucha po ogon czarny klin, od góry i z przodu wyraźnie obrzeżony jaskrawym, pomarańczowym pigmentem.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Odżywianie ryb akwariowych

Razbora Hengela to mały drapieżnik, w naturze żywi się małymi insektami, robaczkami i planktonem. W akwarium nie są wybredne, można karmić pokarmem suchym, mrożonym i żywym np. artemia, dafnia, ochotka.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Akwarium ryb akwariowych

Najpiękniej wyglądają w akwarium z ciemnym podłożem i gęsto obsadzonym roślinnością. Dla razbor min. to zbiornik 60x30x30 cm. Ryby lubią miejsca zacienione, jaskinie i zakamarki z korzeni czy gałęzi. Nie mają specjalnych wymagań co do chemii wody, jednak w naturze żyją w wodzie miękkiej, lekko kwaśnej. Przy doborze towarzystwa dla razbory hengela należy brać pod uwagę ich niewielki rozmiar. Może być trzymana z większością popularnych ryb akwariowych np. z innymi małymi karpiowatymi, kiryskami, piękniczkowatymi czy kąsaczowatymi.

Ryba akwariowa Razbora Hengela - Trigonostigma hengeli Rozmnażanie ryb akwariowych

Razbora Hengela podobnie jak Razbora Espei nie rozrzuca ikry a przykleja ją do spodu liści. W dobrze utrzymanych zbiornikach, do tarła dochodzi bez interwencji akwarysty. Jeżeli interesuje nas większą ilość narybku to musimy przygotować zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. W zbiorniku na dnie umieszczamy siatkę lub watę akwarystyczną, która zapobiegnie wyjadaniu ikry oraz szeroko listne rośliny np. Kryptokoryna, Mikrozorium, Anubias. Woda do rozrodu powinna być miękka 1-5°H o ph 5.0-6.0 i temperaturze 26-28°C. Wybieramy osobniki starsze w wieku ok 1 roku. Na kilka dni przed tarłem obficie karmimy żywym pokarmem. Kiedy brzuszki samic będą pełniejsze a samce nabiorą intensywniejszego koloru, przenosimy tarlaki do wcześniej przygotowanego akwarium. Do tarła dochodzi najczęściej nad ranem. Jeżeli jednak do niego nie dojdzie w ciągu 3-4 dni to powtarzamy procedurę z inną parą. Po zaobserwowaniu ikry, rodziców odławiamy. Wylęg trwa ok 24-48 godzin. Narybek zaczyna pływać po ok tygodniu. Małe rybki karmimy pyłem lub zawiesiną do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować drobny pokarm żywy.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trigonostigma hengeli
synonim:Glowlight Rasbora
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 3.5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 6 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka
temperatura:23 - 28 °C
pH:5.0 - 7.5 pH
twardość:1 - 10 ºdGH
Cena:3 - 4 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Razbora HengelaPoważnie o rybach - Razbora Hengela

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 2

 1. Akwamaniaczka

  polecam te rybki zwłaszcza gdy na tle występują rośliny takie jak Kryptokoryna 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   To prawda 🙂 Moje idealnie się wtapiają w tło żywozielonych kryptokoryn 😀