Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe
Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie
Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie
Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.
Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie
Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium
Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie
Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść. Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem). Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Witam. Posiadam stadko brzanek sumatrzańskich i chciałabym jeszcze kilka dokupić. Ostatnio widziałam ogłoszenie o brzankach sumatrzańskich neonowych. Sprzedający twierdzi że od zwykłych różnią się zielonym połyskiem na boku. Ja się jednak obawiam że są po prostu barwione. Czy może ktoś wie czy taka odmiana istnieje czy to kolejne ofiary ludzkiej głupoty ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Raczej są barwione, no chyba że takie GMO (typu GloFish).
nie wiem co masz na myśli : czy mają zielony bok? to chyba są mszyste albo jakiś mutant. mszyste maja ciemno zielony , połyskujący bok
Witam, Proszę o pomoc z wyborem obsady do 120l akwarium. W tej obsadzie musi być Brzanka mszysta. Reszta ryb to gatunki poboczne. Oto lista tych ryb: Prętnik karłowy, Modrok słoneczny, Kirysek malutki, Rozbora, klinowa, borneańska, hangela, Drobnoustek obrzeżony, Drewniak dwubarwny. Jeśli mi nikt nie odpowie wyborem moim będą: Brzanki mszyste, Prętniki karłowate, Kirysek malutki, drobnoustek obrzeżony i ekipa sprzątająca. Jak masz propozycje ryby nie wymienionej to chętnie posłucham. Z góry dziękuje.
Do akwarium z brzankami raczej tylko małe bocje lub kiryski. Fajnie np, 6 sumatrzanskich,6 mszystych,6 albino i np. 4 bocje pregowane
Czy brzanki mogą być z pyszczakami?
Razczej nie pasują do siebie
Zdecydowanie nie
Zdecydowanie nie to zadziorne rybki🐠
Czy można razem z brzankami trzymać platki (zminiaki plamiste).
Witam. Mam platki razem z brzankami i nie zwracają na siebie uwagi. Problem jest raczej z parametrami wody. Górna granica twardości wody dla brzanek jest dolną granicą dla platek. U mnie twardość oscyluje właśnie w tych granicach a brzanki trafiły do mnie z odzysku. Póki co wszystkie ryby mają się dobrze. Warto się jednak nad tym zastanowić.
Hej
Ile brzanek do 125 litrów / kostka 50x50x50 ?
– myslałem o 8 (jednogatunkowe) ?
(tak; kostka nie ma 80cm wzdłuż, ale po przekątnej już ponad 70, i generalnie przestrzeni dużo 🙂
Nie nadają się do kostek. potrzebują minimum 80CM długi zbiornik. Są za ruchliwe i potrzebują miejsca do pływania.
Witam. Myślę że ta kostka będzie ok. Owszem brzanki potrzebują długości ale jak Pan pisze po przekątnej ona jest ( ryby będą pływać po swojemu a nie wzdłuż przedniej szyby akwarium jak się większości wydaje). Poza tym te ryby nie pływają jak opętane jak sugeruje wiele osób. U mnie są bardzo spokojne i zrównoważone, czasem tylko mają jakieś zrywy. Zaznaczę że mają też towarzystwo innych ryb. Sugeruję tylko większe stado ( ja mam 12 i planuję jeszcze kilka dokupić).
Mam te rybki w ilości 22 sztuk. Odkąd je hoduje w większej grupie, obserwuje ciekawe zachowania. Mam wrażenie że w dużej grupie są spokojniejsze i weselsze, nie atakują wtedy innych ryb. Myślę że duża grupa daje im też większe poczucie bezpieczeństwa, a to wpływa na ich zmniejszoną agresję. Polecam, te rybki. Nie można się przy nich nudzić. Pozdrawiam.
Mam pytanie czy mogę wpuścić do akwarium Bojownika? W którym pływają już brzanki 10sztuk, kosiarki 4sztuki, brzanki rekinie 4sztuki , kiryski 4sztuki i 2 glonojadki ?
Możesz, jeśli chcesz uśmiercić bojownika 🙂
Ja mam 7 brzanek sumatrzańskich razem z dwoma samcami bojownika do tego inne rybki w akwarium 240L i jest wszystko ok