Brzanka sumatrzańska

Puntigrus tetrazona (Bleeker 1855)

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com
 • 5 cm
 • 112 l
 • 6.0 - 8.0 pH
 • 22 - 26°C
 • Azja

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Pochodzenie ryb akwariowych

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Odżywianie ryb akwariowych

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Akwarium ryb akwariowych

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Ryba akwariowa Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona Rozmnażanie ryb akwariowych

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Brzanka sumatrzańska

Galeria Ryba akwariowa - Brzanka sumatrzańska

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Puntigrus tetrazona
  • Synonim: Tiger Barb, Puntius tetrazona
  • Opisał: Bleeker 1855
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 119

 1. Diana

  Cześć zastanawiam się czy brzanki sumatrzańskie mogę trzymać razem z danio malabarskim w 120l akwarium, zalerzy mi na szybkiej odpowiedzi myślałam nad 8 sztuk dania i 8 brzanek?

  Odpowiedz
 2. MICHAŁ

  Witam, brzanki tracą/bledną im kolory. Aktywności nie straciły, choć czasami pływają pionowo.
  Akwarium 150l, na noc wyłączam osprzęt.
  Obsada:10 brzanek, 10 neonkow, 10 guzików, 4 molinezje, 2 zbrojniki, 1 kirysek
  Co może być przyczyną utraty kolorów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Grzesiek

   Jak to na noc wyłączasz osprzęt? Filtr i grzałkę też? Filtr musi pracować ciągle, w nocy też. Inaczej filtr w nocy gnije łącznie z całą zawartością.

 3. Jan Kowalski

  Mam akwarium z samymi brzankami. Czasem sie dziwnie zachowują, lubią przesiadywac przy grzałce chodz ta utrzymuje temperature w akwarium 27 stopni. Troche to dziwne bo według wiekszości ludzi to maksymalna temperatura dla tego gatunku

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Sprawdź termometrem temperature wody, może coś nie tak z grzałką. Cyrkulacja wody w akwarium Ok? Jeśli jest słaba, to może ciepło słabo się rozprowadza po akwarium?

 4. Maczeta

  musze sie pochwalic – mam w akwarium towarzyskim 200l (wczesniej w 25l) brzanke sumatrzanska, ktora ma co najmniej 9 lat. jest dl. ok. 5cm, zyje od dawna sama – w sumie to w stadzie z 6 mszystymi, jest żwawa i nigdy nie chorowala.

  Odpowiedz
 5. Wiolka

  Witam! W akwarium mam 4 brzanki, stadko neonkow, dwa glonajady i dwa piskorki. Razem z ta gromada zyly dwa kirysy, ale cos wyzarlo im brzuszki i oczy z czescia glowy. Czy to mozliwe,ze zostaly zaatakowane przez brzanki?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Brzanki to krewne brzan czyli ryb żyjących w rzekach więc mogły zabić kiryski. Brzan może minimum być 8 żeby nie atakowały innych ryb

  2. Kuba

   Brzanki jak nie ma ich 8 i więcej to są agresywne

  3. arek

   Brzanki są agresywne, ale na poziomie podgryzania płetw. Nie atakują ryb tak, żeby wyżreć im brzuchy. Kiryski padły z innego powodu, a potem to miały na nich używanie wszystkie inne ryby przy czym brzanki jako najodważniejsze zostały na tym przyłapane.

 6. aKwarysTyka

  Czy ta ryba jest bardzo wymagająca? Z jako początkujący mogę z nią spróbować?

  Odpowiedz
 7. Ryszard

  Posiadam akwarium 140l, a w nim 9szt. Brzanek sumatrzanskich. Planuję rozmnozenie tego gatunku. Nie posiadam dodatkowego zbiornika na tarlaki. Czy ma ktoś jakieś rady, w jaki sposób mam do tego podejść? Akwarium zarośnięte nurzancem, roślinami lodygowymi. Zakupiłem dodatkowo mech jawajski. Czy powinienem zrobić coś jeszcze?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Przy mocno zarośniętym akwarium, w gęstwinie roślin z całą pewnością będzie dochodziło do tarła. Jest szansa , że kilka sztuk narybku przeżyje jednakże będą to sytuacje sporadyczne. Dorosłe osobniki z upodobaniem będą zjadać ikrę i polować na narybek. Rozmnażałem Brzanki w zbiorniku ogólnym mocno zarośniętym Różdżycą Rutewkowaną , która wytwarza formy pływające z długimi , gęstymi korzeniami. w takich warunkach gdy udało mi się odchodować 2-3 sztuki z tarła uważałem to za sukces.

 8. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH:7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada akwarium to brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzeniec 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada? Czy nią za dużo ryb jak na taki zbiornik?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kuba

   Dokup 2 brzanki sumatrzańskie

  2. Daniel

   Trochę dużo ryb jak na takie akwarium.

 9. Tomek

  Posiadam akwarium 240l
  pH: 7.0
  Twardość:10dGH
  Temperatura:26C
  Obsada brzanka odeska 8szt. brzanka sumatrzańska 6szt. razbora klinowa 10szt. otosek 6szt. zwinnik jarzenie 8szt. Danio lamparci 8szt.
  Czy to dobra obsada i czy nie za dużo ryb jak na takie akwarium???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. aaa

   Wywal zwinniki i otoski (AmPd, reszta to Azja). Otoski od biedy możesz zostawić. Na dno dokup z 10 piskorków, albo 6-8 mniejszych bocji.

 10. krzysiek 87

  pytanie jest ,akwa 45 l w nim 4 brzanki sumatrzańskie,jedna tetra,i 4 kirysy.Do tego rosliny 1 i 2 planowe.To dobre dla brzanek?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. liseł

   Męczysz ryby … Brzanki sumatrzańskie potrzebują MINIMUM 112l akwarium a nie twoje ZACNE 45l… polecam oddanie ryb lub zakup nowego zbiornika

  2. Daro

   Głupoty kolego głupoty

 11. Tomasz

  Jak na ten zbiornik to stadko około 10-12 sztuk będzie w sam raz. la urozmaicenia możesz dać 8 sztuk o ubarwieniu podstawowym i 4 sztuki Brzanki Mszystej. Jako towarzyszy poszukałbym raczej ryb z rodziny karpiowatych. Żałobniczka na pewno nie ta z weloniastymi płetwami.

  Odpowiedz
 12. Marcin

  mam pytanko akwarium 120 litrów ile brzanrk i ile załobniczek moge tam mieć o ile to dobre połaczenie ma ktoś takie doświadczenie ?:)

  Odpowiedz
 13. Franciszek

  Przepraszam czy kiryski mogą żyć z brzankami sumatrzańskimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Reeeekinnn

   Tak

 14. Paweł

  Witam, czy te brzanki pogryza mi otoski i kosiarki ?

  Odpowiedz
 15. Michał

  Miałem je kiedyś ale podgryzały płetwy Skalarom… wtedy wygrały Skalary a dziś chcę się skupić na Brzankach. Ile Brzanek w 140 litrach? Oprócz Brzanek zostawię sobie dwa Zbrojniki, kilka Kirysków i Otoski może.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Masz miejsce na ładne stadko około 12 sztuk.

 16. 25 l.

  Mam akwarium 25 l. a w nim : 7 brzanek i 11 gupików. Czy to dobra ilość?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Jak najszybciej oddaj ryby w dobre ręce i nie męcz ich dłużej

  2. liseł

   Za dużo ryb… jakbyś miał np:. 6 neonów i 4 brzanki było by lepiej…

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Brzanki w 25L???

 17. AKWARIUM

  Ojej zaszła pomyłka chodziło mi o akwarium 240 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   To zależy jakie ryby chcesz hodować. 240 litrów może być wystarczające dla jednej pary pielęgnicy np .niebieskołuskiej lub większej ławicy trzydziestu ryb kąsaczowatych np neona czerwonego.

 18. AKWARIUM

  Ile maksymalnie ryb może być w akwarium 24 l. ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

  2. Tomasz

   Akwarium 24 litry nie nadaje się do hodowli ryb.

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Chyba, że jako kotnik. Hodować można jedynie bojownika i to tylko jedną sztukę.

 19. Franciszek

  Moja brzanka jest strasznie gruba od jakiegoś miesiąca, ale nie jest przekarmiona. Wie ktoś dlaczego?
  Za odpowiedź z góry dziękuję:)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Fabbro

   Miałem kiedyś 10 sztuk tych brzanek w akwa i połowa była taka właśnie tłuściutkich. Nie wiem dlaczego ale żyły kilka lat

  2. Adam

   pewnie to samica z ikrą

 20. ja

  Witam czy Kirysek lub Kardynałek może być w akwarium z brzankami sumatrzańskimi

  Odpowiedz
 21. Benkor

  A więc tak kupiłem dzisiaj 12 sztuk, do akwa 120L akwarium odstane 20 dni, problem polega na tym że brzanki uciekają boją się chowają się pod roślinami, ozdobami, co może być tego przyczyną ? zbyt silne światło ? czy może musza się przyzwyczaić? brzanki sa jeszcze bardzo młode ok 2-2,5 cm, temp 24-25 stopni ciepla

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ja

   Przyzwyczają się, moje też tak miały

 22. Benkor

  Ile makstmalnie można trzymać w 120L?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ja

   20 bez innych ryb

 23. mim

  Mam pytanie. Mam brzanki, przed wczoraj zauważyłem że samica zrobiła się strasznie gruba a samiec bardzo kolorowy więc je odłowiłem i dałem do małego zbiornika tarliskowego (20l) z mchem jawajskim ph7-5 dGH10. Samica nie jadła nic od dwóch dni a samiec tak, czy coś jej jest, czy mogę liczyć na potomstwo i czy coś robię nie tak. Z góry dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   brzanki : samiec może atakować samiczkę może ona być w ciąży ale samca odłów bo zje potomstwo i samica tez jak coś

 24. Łukasz

  Witam, posiadam akwarium 55l chciałem wpuścić kilka brzanek sumatrzańskich i kilka innych brzanek, łącznie chciałbym mieć ich około 10. Czy moje akwarium nie jest za małe na taką obsadę? Czy brzanki wzajemnie również się podgryzają

  Odpowiedz
 25. Ola

  Welonka- temperatura wody 17 -18 stopni reszta ryb około 24 -26

  Odpowiedz
 26. Marta

  Witam. Za radą pani sprzedawczyni kupilam brzanke i żałobniczke do akwarium, w którym mam gupiki, danio, welonki i neonki. Teraz czytam, że nie wolno ich trzymać razem, a pani zarzekała się, że to idealne połączenie. Odkąd mam 2 brzanki i 2 żałobniczki giną gupiki (maja obgryzione płetwy). Proszę o odpowiedź których ryb się mam pozbyć aby gupiki spokojnie żyły? Brzanek czy żałobniczek? a może tych i tych? czy w ogóle brzanki i żałobniczki mogą być razem?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrw

   Niestety, w świecie, którym rządzi pieniądz, sprzedawca w sklepie powinien być ostatnią osobą, do której przychodzimy po porady. Nawet u mnie na lokalnej giełdzie, stoją głównie pasjonaci (chyba samozwańczy…) i jak zobaczą, że ktoś nie bardzo się zna to wciskają wszystko jak leci.

  2. Dawid

   Ja bym na twoim miejscu usunął z akwarium i brzanki i żałobniczki dlatego że obydwa gatunki mają tędencje do obgryzania płetw welonki zostałyby szybko obgryzione jak coś to w sklepach akwarystycznych często pracują pracownicy którzy są kompletnie bez doświadczenia

  3. zenek

   pozbyc się gupików

 27. Marcin

  Wspaniałe ryby, bardzo ruchliwe, pływają po całym akwarium. Najlepsze są walki brzanek między sobą. Jedyny minus to, że brzanki mają skłonność do skubania i wyrywania roślin o cienkich łodygach i liściach.

  Odpowiedz
 28. Dawid

  Ta ryba wogóle sie nie nadaje do akwarium w ktorym są ryby o długich płetwach np skalary bo ich płetwy zostaną podgryzione najlepiej je trzymać z podobnymi brzankami o podobnych rozmiarach lub różnymi bystrzykami itp

  Odpowiedz
 29. Milena lemanska

  Mam pytanko czy brzanki sumatrzanskie mogę być razem z gupikami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie polecałbym takiego zestawienia ze względu na kolorowe ubarwienie Gupików (ogonków które mogą być podszczypywane przez Sumatry). Wszystko zależy od wielkości akwarium i liczebności obsady Brzanek – przy ponad 8 szt. zdecydowanie zanika zainteresowanie innymi gatunkami a rybki te bardziej „wojują” między sobą. Czytałem o akwaryście który z powodzeniem hodował Brzanki (10 szt.) z Neonami Innesa (15 szt.) w 200l zbiorniku, ryby tworzyły osobne grupy wzajemnie nie wchodząc sobie w drogę. Gupiki raczej nie tworzą ławic a pływają chaotycznie po całym akwarium, co może wpływać na irytację Brzanek które będą zaczepiać (przepędzać) kolorowe rybki.

 30. Hussaina

  Mam pytanie czy mozne je trzymac w akwarium z welonkami ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Maxiek

   Przeciez jest napisane ze z weloniastymi nie trzymac bo podgryzaja pletwy

  2. robin

   Nie polecam raz, że będą obgryzać płetwy a dwa że,optymalna temp dla welona to 18 stopni, a dla brzanek 25

 31. Art

  Fajna rybka,zawsze chciałem ją mieć,gdy będę posiadał odpowiedni zbiornik na pewno obsadzę tymi rybkami.

  Odpowiedz
 32. WAAWAka

  Witam czy mogę trzymać brzanki z neonkami , gupikami i danio???

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rybcia

   Najpierw podaj litraż.Jeżeli jesteś bardzo zainteresowany to polecam metodę : 1cm ryby = 1 litr wody akwariowej.Gupiki bardzo szybko się rozmnażają,weź pod uwagę że mógłbyś trzymać same samce.Jeżeli zainwestujesz w akwarium , w filtr i w rośliny to powinno być ok.
   Mam nadzieję że pomogłam,trzymajcie się 🙂

  2. Wlodi13

   Witam.
   Swojego czasu bardzo interesowałem się Brzankami sumatrzańskimi, z prostego względu – chciałem je mieć w swojej obsadzie, gdyż są to piękne i charakterne rybki. Jednak po wizytach w trzech sklepach akwarystycznych, zrezygnowałem z nich – w każdym jednym sklepie odradzano mi ich do mojego ówczesnego towarzystwa, ale ja miałem zupełnie inną obsadę.
   Więc odpowiem nie z własnego doświadczenia, ale z informacji jakie uzyskałem wiele czytając oraz obserwując wypowiedzi na różnych forach akwarystycznych.
   Pod względem warunków wody (pH, GH) oraz wymaganej temperatury – jak najbardziej TAK, zachowując jednak prawidłowe dla nich wartości. Brzanki najlepsze zachowania wykazują przy temp. 22-24°C, należy o tym pamiętać i brać to pod uwagę gdyż są to rybki chłodno-lubne (są wtedy najbardziej żywotne i ruchliwe). Do takiej temp. również będą pasować Neonki (rozumiem że Innesa), Danio pręgowane oraz Gupiki P.O. I oczywiście przy uwzględnieniu odpowiednich parametrów: 7,0 pH (woda obojętna) oraz GH (twardość ogólna) w granicach 10-12°d – dla tego konkretnego układu.
   Przy czym tak jak jest u góry napisane, grupa Brzanek powinna składać się przynajmniej z 8-10 szt. gdyż wtedy diametralnie zmienia się ich zachowanie, w mniejszych są bardziej zaczepne do innych gatunków i wobec siebie. Trzeba wtedy też zapewnić im odpowiednio wielkie akwarium – uwielbiają dużą przestrzeń do pływania.
   Wracając teraz jeszcze do obsady. Czytałem na jednym z forów że pewien akwarysta z pełnym powodzeniem hodował 8 Brzanek sumatrzańskich oraz małą ławicę Neonów Innesa (o ile dobrze pamiętam jakieś 10 szt.). Nie wchodziły sobie w drogę, Brzanki raczej były zainteresowane sobą a Neonki w oddzielnych grupach pływały raczej z dala od Sumatrek – które nie robiły im krzywdy.
   Wątpliwości jednak mam co do Danio oraz Gupików, mogę jednak się mylić – podkreślam Brzanek nigdy nie hodowałem. Z tego względu że Gupiki mają piękne, kolorowe ubarwienie (ogonki) a Danio z wiekiem uzyskują ładne, rozłożyste płetwy, mam obawy czy nie staną się obiektami zainteresowania ze strony Sumatrek – czy nie będą obskubywały im płetw. Może ktoś inny na ten temat się wypowie.
   To tyle z mojej strony, powodzenia.

  3. Akwarysta

   Brzanki z neonkami jak najbardziej, z danio zależy jakim, a z gupikami nie polecam. Brzanki będą podgryzały ogon i płetwy gupikowi. Jeśli danio też ma bardziej weloniasty ogon i płetwy również będzie podgryzany.

 33. Marcin

  Mam pytanie czy brzanki sumatrzańskie pogodzą się z brzankami pięciopręgimi?? Myślę o obsadzie do 125l (6+6). Czy ewentualnie większa liczba ryb do takiego zbiornika wchodzi w grę??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dorota

   mam ok 20 brzanek sumatrzańskich i mszystych + jedna pięciopręga (dodana chyba gratis przez sprzedawcę lub przez pomyłkę) wszystkie pływaja jak jedno wielkie stado 🙂

 34. Paulina

  ~CIĄG DALSZY~
  2.Jakich dennych „gunwożerców” polecacie do tego gatunku?
  3.Na tą chwilę mam wybarwiający pokarm w płatkach Aquael. W najbliższym czasie planuję kupić ochotkę i dawać je na zmianę, np. Pon. -ochotka, Wt-płatki, śr.-ochotka, czw.- płatki itd. Co o tym myślicie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   labeo (grubowarg zielony) lub Grubowarg Złoty lub kosiarka

 35. Paulina

  Witam,
  Posiadam 121 L (robione na zamówienie) akwarium i ……7 rybek-3 bocje wspaniałe, 1 gurami mozaikowe(2 zdechły…) 1 piskorek, 2 żałobniczki, nie ma roślin. Podłoże to taki zaokrąglony….żwirek, kamyczki (?). Pusto się w nim zrobiło, dlatego chciałabym stopniowo zmieniać obsadę, posadzić rośliny… I tu moje pytania:
  1.Ile brzanek sumatrzańskich, zielonych, weloniastych mogłabym trzymać w tym akwa

  Odpowiedz
 36. Krzysiek

  Witam. Mam brzanki sumatrzańskie 6 sztuk. Jedna brzanka zagania całą resztę w jeden kąt, a ona zajęła całe akwarium. Co robić? Są to młode osobniki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   Odlow ją

 37. Andrzej

  Witam, mam pytanie… Czy mogę trzymać kilka gatunków rybek w 200l akwarium? Zbiornik jest w tylnej partii akwarium obsadzony różnymi roślinkami a pośrodku znajduje się niewielki korzeń, który pełni rolę dekoracji oraz schronienia dla małych rybek. Jeśli chodzi o gatunki rybek mam na myśli Danio Pręgowany, Brzankę Sumatrzańską, Prętniki, Molinezję Ostroustną, MIeczyki Hellera, Platynki, Razbory Klinowe, Platynki oraz neonki(rybki z rodziny piękniczkowatych posiadam w haremie)? Wiem, że mając tyle gatunków rybek robię zupe, ale z tego co obserwuję od kilkunastu tygodni rybki żyją w zgodzie, nie chorują ani nic w tym rodzaju. Wymieniam wodę co dwa tygodnie dolewając 50l świeżej wody, dno również czyszczę co dwa tygodnie. Czy postępuje odpowiednio? Jakieś uwagi? Czekam na odpowiedź od doświadczonej osoby, pozdrawiam. 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej, faktycznie zupa… Kilka tygodni to za mało aby stwiedzić że rybki trzymają się dobrze, choroby ryb w większości przypadków nie wynikają z tego że czymś się zaraziły tylko że straciły odporność. A ile w sumie ryb masz w tym swoim akwarium? Bo to nie chodzi nawet o wielogatunkowość (rybki można w różny sposób dobierać) ale o ilość, w 200 litrowym akwarium też można przesadzić. Z tego co opisałeś na wstępie wykluczyłbym razbory klinowe (żyją w miękkiej wodzie) i brzanki sumatrzańskie – zaczepiają inne rybki i obgryzają płetwy (nie są zbyt przyjazne). Jeszcze musisz wziąć pod uwagę że w przyszłości będą się rozmnażać (szczególnie te żyworodne) i w pewnym momencie nie zapanujesz nad ilością ryb w akwarium. Warto też zwrócić uwagę w jakiej strefie rybki lubią przebywać, czy przy tafli wody, czy pośrodku akwarium, czy jako denne. Ponieważ jeśli nawet masz duże akwarium to może okazać się tłoczno. Jeśli już tak dużo gatunków to radziłbym też pozbyć się platynek, to tylko kwestia czasu kiedy pojawią się młode (bardzo szybko się rozmnażają). Pozdrawiam.

  2. Andrzej

   Dziękuję za komentarz, do rozrodu żyworodek mam oddzielnie akwarium, w którym trzymam narybek do momentu kiedy urośnie, następnie sprzedaje przez internet lub w w sklepach zoologicznych. Natomiast wszystkich rybek jest około 35 (z tego 10 neonek). Brzanki z tego co udało mi się zaobserwować są to ruchliwe rybki i gonią się tylko między sobą. Żadna rybka nie ma poobgryzanych płetw. Kiedyś miałem barwniaki czerwonobrzuche to one odgryzały innym rybkom płetwy więc je od razu wpuściłem do innego zbiornika i od tamtego czasu wszystko jest w porządku.

  3. Wlodi13

   Więc jeśli masz 35 rybek to akwarium masz upchane na maksa, ani jednej ryby więcej. Powiem tak, przy tak dużej różnorodności brak intymności, ryby pływają pewnie bardzo chaotycznie, ja osobiście jestem przeciwnikiem takiej wielogatunkowości, wolę skupić się na 4-5 rodzajach a trochę więcej osobników w jednym gatunku, ryby czują się wtedy o wiele swobodniej i bardziej naturalnie. Ale Twój wybór, trochę dziwi mnie że nie masz żadnych rybek dennych, które sprzątałyby pozostały pokarm z podłoża, a ułatwia to bardzo utrzymanie czystości w akwarium.

 38. Kamil

  W 112l chciałbym odtworzyć biotop Azji i zastanawiam się nad towarzystwem dla brzanek sumatrzańskich. Podłoże stanowi drobny żwirek bazaltowy, więc odpadają niektóre ryby denne. Może Wy moglibyście coś doradzić?
  Dziękuję i pozdrawiam 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. roboll

   Polecam tęczankę neonową, tworzy dobry klimat z brzanką, i nie daje się jej. Ale to nie biotop!

 39. Serena

  Witam. Proszę mi podpowiedzieć. Zbiornik 500l w nim 3 duże zbrojniki, 3 zbrojniki niebieskie 11 brzanek denisona 5 tęczanek. Chciałabym do tego towarzystwa wpuścić stadko pomieszane z brzanek mszystych i sumatrzańskich, Czy to towarzystwo się dogada i w jakiej ilości nowych lokatorów…:) Pozdrawiam

  Odpowiedz
 40. Fabbro

  Witam wszystkich,
  Posiadam u siebie w akwa (120l) 6 brzanek sumatrzańskich + 6 brzanek mszystych. Przy oświetleniu led (g+b+r=white) oba gatunki nabierają kolorów jak na wystawach :). Bardzo wdzięczny gatunek a dodatkową frajdę dla oka daje ich karmienie – ryby wtedy opanowują swoim tańcem cały zbiornik 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrw

   Miałem kiedyś oświetlenie RGB zrobione ze standardowej taśmy LED i to prawda, że rybki nabierają super kolorów. Ale to światło jest nienaturalne, powiedzmy, że jest białe, ale ta biel jest trupio niebieska. Przy tym oswietleniu rośliny prawie nie rosną, u mnie korzystały ze światła słonecznego i efekt był taki, że wszystkie rośliny posadzone z tyłu akwarium rosły po przekątnej i końcówki były z samego przodu. Zmieniłem taśmy LED na zwykłe białe (barwa ciepła) i rosliny rosną jak oszalałe i co najważniejsze, pionowo do góry a nie po przekątnej akwarium. Rybki może już nie wyglądają tak kolorowo ale być może czują się lepiej przy świetle zbliżonym do naturalnego.

 41. werr

  Czesc, ja mam 2 brzanki bo 2 mi zdechly nie wiem czemu… ale te 2 chyba samiec i samiczka. Nie umiem rozpoznac plci.. POMOCY!

  Odpowiedz
 42. Magda

  Witam ja posiadam 2 brzanki właśnie złożyły ikrę nawet nie spodziewałam się bo za bardzo czasu nie mam na doglądanie do akwarium, czekam teraz na narybek.

  Odpowiedz
 43. Poczatkujacy

  Witam. Posiadam 3 brzanki sumatrzańskie. Czy możliwe jest, że mój kirysek chowa się za pompka przed nimi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Tak jest zawsze?

 44. michal

  witam, czy mając np brzankę sumatrzańską gdzie min. poj. akwarium jest 110 l i np bocje karłowatą gdzie pojem jest 80 l , muszę zakupić akwarium 200 l czy wystarczy to 110 l przy 10 sztukach tych i tych rybek?

  Odpowiedz
 45. Anna

  witam kupiłam brzanki sumatrzańskie ale coś mi sie nie zgadza bo nie są żółte a płetwy czarne czy to sie zmieni?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Myślę, że tak pewnie to jeszcze młodziki mój bojownik też tak miał, płetwy miał takie krótkie i małe a teraz są jak wachlarz tak samo będzie z brzankami, ja tak myślę

  2. Anna

   poszperałam trochę i jak się okazało, to są samice brzanki purpurowej 🙂 pozdrawiam

 46. Robert

  Hejka. Zauważyłem dzisiaj wieczorem ze jedna Brzanka Sumatrzańska zaczęła pływać na jedna stronę. Dodatkowo nie ma jednego oka. A na dodatek jeden z kirysków chyba tez chory . Czy jakaś bakteria zaatakowała moje rybki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Możliwe bo takie zachowanie ryb nie jest normą :/

 47. malawista

  Mogę je hodować w stadzie 10szt. Z skalarami, długonosem i z jakimiś pielegniczkami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. werr

   Myśle ze tak… Nie mam skalarow ale czy one nie sa agresywne zbyt?

 48. Kamila

  Piękne ryby, szkoda tylko że płetwy zżerają innym rybkom

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ami

   Ja mam te rybki i jakoś nie odgryzały innym płetw.

  2. Akwamaniaczka

   Ale u niektórych obgryzają.

 49. Krzysztof

  Ile razy powinno się je karmić w tygodniu ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. pietrek

   dwa razy dziennie

 50. Jack Strong

  Mam pytanie, mam baniak narożny 2×57 x 82 x 40 cm Mogę wpuścić tam stadko Brzanek Sumatrzańskich?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Czy brzanka rekinia może być z brzanką zieloną ?

 51. Kuba

  Proszę o pomoc!
  Moje więcej czasu spędzają na dnie
  Co to znaczy?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   mi też kiedyś tak siedziały na dnie ale potem zaczęły normalnie pływać

 52. Maciek

  Miałem 6 brzanek 12 gupików i brzankę rekinią w 60 l akwarium i coś mi zaczęło podgryzać gupiki. Wreszcie wszystkie gupiki padły. Kupiłem nowe i to samo, oddałem brzankę rekinią, i dalej gupiki były poszkodowane, oddałem sumatrzańskie cioci, i co? Tam się zagryzły i tylko 1 pływa. Dlatego wole tych ryb nie kupować.

  Odpowiedz
 53. artur

  Ja mam brzanki razem ze skalarami i panuje między nimi zgoda a warunek do takiej sytuacji jest prosty brzanek nie może być mniej niż osiem sztuk. Jak będzie mniej nie odpuszczą innym rybom

  Odpowiedz
 54. antek

  Dostałem 4 sztuki brzanek sumatrzańskich czy będą atakować moje większe ryby takie jak kiryśniki czy skalary

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. admin

   Tak jak w opisie tego gatunku. Jest ich zbyt mało i jak tylko oswoją się z nowym domem to z dużym prawdopodobieństwem będą podgryzać płetwy skalarom.

  2. Linka

   Ja z pewnością nie trzymałabym brzanek ze skalarami. Brzanki będą je podgryzać w zamian skalary je atakować i tak się powybijają na wzajem. Koniec historii będzie taki, że brzanki popodgryzają im płetwy, te je pozabijają uderzeniami, a potem skalary padną, bo w podgryzone płetwy wda się infekcja

  3. Mateusz

   będą ci podgryzać skalary chyba, że kupisz ich trochę więcej to może przestaną

  4. Kajetan

   są agresywne gdy jest ich co najmniej 5-6 (miałem 4 to się gryzły) lecz gdy jest ich 6-7 agresja rozkłada się w grupie i nic im się nie dzieje mimo że wygląda to na początek jak by było to coś poważnego 😛

 55. ziółek

  A co myślicie o połączeniu sumatry i raka ?? Dodam że mój rak w akwarium jest sam woda 20 ~ 23 stopnie (minimalnie niska), rak nie atakuje ryb, ale zależy mi też na jego bezpieczeństwie (to podstawa).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Na bezpieczeństwie raka? Skąd wiesz, że nie atakuje ryb, skoro ich tam nie ma? Bezsens!! W życiu nie wpuscilabym żadnej rybki do żadnego raka, kraba itp.!!

  2. Buzka

   Z rakiem mogą być ryby ale tylko pielęgnice i to duże takie jak pawie oko, piękna ryba, duży zbrojnik albo orange przepiękna ryba da sobie radę, no ewentualnie niebieskouska

 56. Marcun

  Co powiecie na połączenie stadka brzanek z parką bojowników?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Linka

   Ja mówię zdecydowane nie. Wogóle bojowniki to ciężkie rybki

  2. Buzka

   brzanki zabiją bojowniki nie ma szans, choć są wyjątki ale nie polecam brzanki i rybki z dużymi weloniastymi płetwami

 57. Anonim

  Nie jest to P. tetrazona.
  Do tego, prawie każda ryba ma błędna nazwę. Epitety gatunkowe piszemy z małej litery, pomijając kilka wyjątków.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Bleeker, P., 1855 to nazwisko autora pierwszego naukowego opisu tego gatunku czyli Puntius tetrazona. Za uwagę odnośnie nazwy gatunkowej dziękujemy i wkrótce zostaną poprawione.