Puntigrus tetrazona (Bleeker 1855)

Brzanka Sumatrzańska - ryba akwariowa fot.seymourfish.com
 • Rozmiar: 5 cm
 • Akwarium: 112 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe

Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie

Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie

Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.

Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie

Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium

Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.

Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie

Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść.  Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem).  Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.

Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Puntigrus tetrazona
  • Synonim: Tiger Barb, Puntius tetrazona
  • Opisał: Bleeker 1855
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 112 l
  • min-długość: 80 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 155

 1. Aikus

  Wiele osób mówi, że Sumatry nadają się głownie do baniaków gatunkowych. Na myśl o trzymaniu ich razem z Neonkami – dostają skrętu kiszek.
  A ja właśnie to zrobiłem. Wpuściłem dwie ławice (po 40 sztuk) Brzanek sumatrzańskich i neonów czerwonych do jednego baniaka 300L.
  I jest pięknie! Zero awantur, żadnych zaczepek… to znaczy Brzanki sie tłuką – owszem, ale między soba.
  Z Neonkami zwyczajnie nie wchodzą sobie w drogę.
  Podobnie jak z Kiryskami, zbrojnikami, Piskorkami i krewetkami.
  IMHO cały szkopuł tkwi w tym, żeby Brzanek w ławicy było DUŻO. 20 sztuk to minimum. Wtedy czują się pewnie, bezpiecznie i poziom agresji spada. Jak jest ich mało to są po prostu nerwowe i rozrabiają.
  Generalnie natomiast są to przesympatyczne ryby. Ciekawskie, żwawe, mega inteligentne – już drugiego dnia nauczyły się w jakich okolicznościach i gdzie mogą się spodziewać pokarmu.
  Polecam każdemu tylko z zastrzeżeniem tego co napisałem powyżej.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dora

   Witam. Dobrze napisane. Ja sama mam stadko brzanek z żałobniczkami, kiryskami i zbrojnikiem. Trafiły do mnie od Pani która twierdziła że są agresywne i nieopanowane. A ja stwierdzam że Brzanki są jednymi z najłagodniejszych ryb jakie miałam. Zero zainteresowania resztą obsady a co do siebie to czasem się trochę poganiają i tyle. Naprawdę super rybki tylko trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Pozdrawiam.

  2. Lisukoksu

   ja mam ich 7. piękne ryby, ale dwa z trzech samców są agresywne do płaskoboka, ale w ostatnich dniach poziom agresji spadł o 99%

 2. Igor

  Ostatnio czytałem książkę akwarystyczną „akwarium moja pasja” i tam pisało że brzanki sumatrzańskie można trzymać już w 60 litrowym zbiorniku. Natomiast na niektórych forach pisze że dla brzanki minimum 100l. Ktoś może mi to wytłumaczyć?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Z tego co znalazłem w internecie, książka jest z 2010 roku, w tedy uważano że w tym przypadku brzanką wystarczy 60l, jednak akwarystyka zmienia się cały czas, i kto wie może za 15 lat dla stadka neonków wypadałoby mieć 150l

  2. Robcio

   Kiedyś miałem małe stadko brzanek odeskch w 60l. To był koszmar, ciągła gonitwa, przeganianie się nawzajem. Rybki wykazywały sporą agresję. W dodatku to bardzo ruchliwe ryby i moim zdaniem 60l to stanowczo za mało. Myślę, że przy sumatrach byłoby podobnie.

 3. PauliX🐠

  Ja dopiero zakładam akwarium (z brzankami). Jest to 105l. Moge jeszcze tam coś tam jeszcze dokupić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Valdez

   Stadko kirysków by nie zaszkodziło

 4. Anna

  Czy pasują do akwarium z barwniakiem czerwonobrzusznym ?

  Odpowiedz
 5. D

  Witam. Posiadam stadko brzanek sumatrzańskich i chciałabym jeszcze kilka dokupić. Ostatnio widziałam ogłoszenie o brzankach sumatrzańskich neonowych. Sprzedający twierdzi że od zwykłych różnią się zielonym połyskiem na boku. Ja się jednak obawiam że są po prostu barwione. Czy może ktoś wie czy taka odmiana istnieje czy to kolejne ofiary ludzkiej głupoty ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. T

   Raczej są barwione, no chyba że takie GMO (typu GloFish).

  2. Wiktorek

   nie wiem co masz na myśli : czy mają zielony bok? to chyba są mszyste albo jakiś mutant. mszyste maja ciemno zielony , połyskujący bok

 6. Filip

  Witam, Proszę o pomoc z wyborem obsady do 120l akwarium. W tej obsadzie musi być Brzanka mszysta. Reszta ryb to gatunki poboczne. Oto lista tych ryb: Prętnik karłowy, Modrok słoneczny, Kirysek malutki, Rozbora, klinowa, borneańska, hangela, Drobnoustek obrzeżony, Drewniak dwubarwny. Jeśli mi nikt nie odpowie wyborem moim będą: Brzanki mszyste, Prętniki karłowate, Kirysek malutki, drobnoustek obrzeżony i ekipa sprzątająca. Jak masz propozycje ryby nie wymienionej to chętnie posłucham. Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. .,.mm..m

   Do akwarium z brzankami raczej tylko małe bocje lub kiryski. Fajnie np, 6 sumatrzanskich,6 mszystych,6 albino i np. 4 bocje pregowane

 7. Brajan

  Czy brzanki mogą być z pyszczakami?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. vvcvccv

   Razczej nie pasują do siebie

  2. Sky[KiedyśMichał]

   Zdecydowanie nie

  3. Paulix

   Zdecydowanie nie to zadziorne rybki🐠

 8. Bartek

  Czy można razem z brzankami trzymać platki (zminiaki plamiste).

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. XYZ

   Witam. Mam platki razem z brzankami i nie zwracają na siebie uwagi. Problem jest raczej z parametrami wody. Górna granica twardości wody dla brzanek jest dolną granicą dla platek. U mnie twardość oscyluje właśnie w tych granicach a brzanki trafiły do mnie z odzysku. Póki co wszystkie ryby mają się dobrze. Warto się jednak nad tym zastanowić.

 9. kulawy_laik

  Hej
  Ile brzanek do 125 litrów / kostka 50x50x50 ?
  – myslałem o 8 (jednogatunkowe) ?

  (tak; kostka nie ma 80cm wzdłuż, ale po przekątnej już ponad 70, i generalnie przestrzeni dużo 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marek

   Nie nadają się do kostek. potrzebują minimum 80CM długi zbiornik. Są za ruchliwe i potrzebują miejsca do pływania.

  2. Zuzu

   Witam. Myślę że ta kostka będzie ok. Owszem brzanki potrzebują długości ale jak Pan pisze po przekątnej ona jest ( ryby będą pływać po swojemu a nie wzdłuż przedniej szyby akwarium jak się większości wydaje). Poza tym te ryby nie pływają jak opętane jak sugeruje wiele osób. U mnie są bardzo spokojne i zrównoważone, czasem tylko mają jakieś zrywy. Zaznaczę że mają też towarzystwo innych ryb. Sugeruję tylko większe stado ( ja mam 12 i planuję jeszcze kilka dokupić).

 10. Lidia

  Mam te rybki w ilości 22 sztuk. Odkąd je hoduje w większej grupie, obserwuje ciekawe zachowania. Mam wrażenie że w dużej grupie są spokojniejsze i weselsze, nie atakują wtedy innych ryb. Myślę że duża grupa daje im też większe poczucie bezpieczeństwa, a to wpływa na ich zmniejszoną agresję. Polecam, te rybki. Nie można się przy nich nudzić. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 11. Piotr

  Mam pytanie czy mogę wpuścić do akwarium Bojownika? W którym pływają już brzanki 10sztuk, kosiarki 4sztuki, brzanki rekinie 4sztuki , kiryski 4sztuki i 2 glonojadki ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Możesz, jeśli chcesz uśmiercić bojownika 🙂

  2. Krzysztof

   Ja mam 7 brzanek sumatrzańskich razem z dwoma samcami bojownika do tego inne rybki w akwarium 240L i jest wszystko ok