Brzanki Sumatrzańskie - ryby akwariowe
Brzanka sumatrzańska, Brzanka mszysta, Brzanka zielona (Puntigrus tetrazona) – słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych często spotykana w akwariach.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Występowanie
Brzanka sumatrzańska pochodzi z Azji. Gatunek zamieszkuje strumienie oraz rzeki na Borneo i Sumatrze.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Charakterystyka i usposobienie
Brzanki sumatrzańskie osiągają 5-6cm długości. Ubarwienie ciała żółte, charakterystyczne ciemne pasy w poprzek tułowia. Wzór może się odrobinę różnić u poszczególnych osobników. Samce smuklejsze i jaskrawiej ubarwione niż samice. W hodowlach występują także odmiany: ciemno zielona zwana brzanką mszystą, czerwona, albino, złota, platynowa.
Brzanka sumatrzańska jest rybą stadną. Tworzą luźne hierarchie, samce rywalizują między sobą o względy samic i pozycje w stadzie. W akwarium powinno się trzymać minimum 8-10 sztuk. W większej grupie nie tylko prezentują się ciekawiej, ale także pokazują bardziej naturalne zachowania i zanika ich agresja wobec współmieszkańców. W mniejszych ilościach lub trzymane w zbyt małym zbiorniku mają tendencje to obgryzania płetw innym rybom.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Odżywianie i karmienie
Można im podawać pokarm żywy, mrożony i suchy, systematycznie uzupełniany pokarmem roślinnym.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Akwarium
Ryby bardzo ruchliwe potrzebują dużej przestrzeni do pływania. Dla grupy odpowiedni będzie zbiornik o długości co najmniej 80cm. Najładniej prezentują się w gęsto zarośniętych akwariach z ciemnym podłożem i dekoracjami z korzeni. Światło stłumione roślinami pływającymi. Ryby lubią silny prąd wody. Nie są najlepszym towarzystwem dla piękniczkowatych, pielęgniczek i innych wolno pływających, weloniastych ryb. W akwarium biotopowym można je trzymać z karpiowatymi, piskorzowatymi np. bocja karłowata lub kosiarka. W akwarium towarzyskim z tęczankami czy tetrami.
Brzanka sumatrzańska - Puntigrus tetrazona - Rozmnażanie
Tak jak większość mniejszych karpiowatych, Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i nie wykazuje opieki rodzicielskiej. W dobrze prowadzonych akwariach do rozrodu dochodzi bez specjalnych zabiegów. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość narybku, wymagane jest bardziej kontrolowane podejście. W tym celu należy przygotować mniejszy zbiornik tarliskowy, który zacieniamy. Na dnie umieszczamy ruszt siatkowy o drobnych oczkach takich aby tylko ziarenka ikry mogły przez nie przejść. Można także użyć sztucznej trawy lub kulek szklanych a najlepiej drobno-liściastych roślin. Woda powinna być dojrzała, lekko kwaśna do obojętnej, o temperaturze 25-26°C. Wymagany filtr gąbkowy lub kamień napowietrzający, który zapewni odpowiedni prąd wody i jej natlenienie. Ryby przez kilka dni obficie karmimy a następnie wieczorem, jedną lub dwie pary umieszczamy w akwarium tarliskowym (najlepiej wieczorem). Ryby można rozmnażać w większych grupach stosując odpowiednio większe akwaria. Tarło przeważnie odbywa się rano następnego dnia. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców odławiamy. Wylęg następuje po 1-2 dniach. Narybek zaczyna pływać po następnych 24 godzinach. Karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować Artemię, larwy oczlika itp.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 grudnia 2018 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Cześć, planuję nowe akwa 125l. myślałam o takiej obsadzie: 6x amano, 3x kiryski albino(ryby z obecnego akwa, za bardzo się przywiązałam i nie planuję ich oddać) , kilka cierniooczków, 12x razbory klinowe i nie jestem pewna co do innego gatunku, myślałam o jakiś guriamiowatych, brzankach lub może przeźroczkach. ale nie wiem czy byłyby to odpowiednie gatunki do takiego akwa. czy mógłby mi ktoś coś podpowiedzieć? bardzo zależy na dobrze dobranej obsadzie
Niestety, ale nie będą pasować. Na twoim miejscu dałbym dwa razy więcej krewetek i zwiększył liczbę kirysków do 10. Z innych gatunków możesz dać razobory o których mówiłaś. Więcej ryb bym nie dawał, żeby nie przerybić akwarium.
Witam. Super obsada. Ja obecnie mam taki litrarz a w nim stado razbory klinowej, stado cierniooczków i parę gurami. Do tego 4 stare już kiryski z poprzedniej obsady ( stada nie powiększam bo nie zamierzam dalej mieć kirysków a te spokojnie dożywają swoich dni ). Myślę że warto zdecydować się na tylko jeden gatunek na dno i zrobić solidne stado a nie po kilka sztuk z 2 gatunków. Co do krewetek nie wypowiem się bo się nie znam. Akwarium w połowie bardzo dobrze zarośnięte, druga połowa bardziej pusta z wolną przestrzenią do pływania. Wszystkie ryby świetnie się mają i dogadują. Powodzenia.
Raczej już kolejnego gatunku bym nie dodawał, zwiększyć liczbę kirysków do 6-8 i będzie dobrze
Krótkie pytanie do hodowców brzanek. Czy one pobierają też pokarm który opadnie na dno zbiornika, czy taki pokarm już ich nie interesuje?
Wydziobują z podłoża niczym kury w kurniku 👌
Czy mógł by się ktoś wypowiedzieć co do ich „zadziorności”? Mam akwarium 200L i chciał bym trzymać brzanki, (około 15-20 sztuk) jednak nie wiem na jakie ryby mogę sobie pozwolić jako towarzystwo. Podobają mi się gurami mozaikowe ale nie wiem czy będą odpowiednie.
Gurami nie będą dla nich dobrym towarzystwem. Brzanki sumatrzańskie mogą być trzymane z bocjami karłowatymi (10), brzankami odeskimi (20), bystrzykami kolumbijskimi (15), bystrzykami pereza (15), danio tęczowymi (10) lub tęczankami neonowymi (10). W akwarium 200 l może być 15 brzanek sumatrzańskich i jeden wybrany przez Ciebie z wyżej wymienionych gatunek. Liczby w nawiasach oznaczają ile może być ryb z tego drugiego gatunku
panuję opinia że to ryby tylko do akwarium gatunkowego, czy można je jednak połączyć z kosiarkami i kiryskami? akwa 300l samych brzanek chciałem 30 sztuk do tego 8 kirysków spiżowych i 4 kosiarki
Witam. To błędna opinia pisana przez osoby trzymające te ryby w złych warunkach jak np. za małe akwaria lub za małe stado. Brzanki są ruchliwe i to może niepokoić spokojne gatunki. Poza tym to piękne ryby które interesują się tylko sobą. Myślę że u Pana z taką obsadą będzie ok. Ja od 5 lat trzymam brzanki z kiryskami pstrymi, piskorkami kuhla i żałobniczkami. Wszystko zawsze było w porządku.
Niedawno dodałem kiryski do brzanek. Długo nie mogłem się na to zdecydować, bo bałem się o kiryski, ale brzanki nie są nimi zainteresowane, a nawet zauważyłem, że uciekają przed spokojnymi kiryskami.
Mam pytanie ile tych brzanek mógłbym trzymać w akwarium 240l? I czy krewetki i otoski będą dobrym towarzystwem dla nich?
Witam. Samych brzanek ok. 30-40 szt. zależy od aranżacji akwarium tzn. ile miejsca zabierze. Krewetki zostaną zjedzone.
Mam bardzo ważne pytanie moja brzanka odwiedziliła się od reszty i pływa blisko tafli wody. często pływa bokiem i do góry brzuchem . Jak mam jej pomóc
Zaobserwuj czy są jakieś zmiany na skórze żeby zdiagnozować chorobę. Myślę że dla tej jednej może być za późno. Jednak ważne żeby choroba się nie przeniosła na inne rybki.
Polecam skontaktować się z Watykanem i najlepiej jakimś egzorcystą, pozdrawiam
Witam. Może ktoś udzieli mi pomocy. Rano zauważyłam że jedna z brzanek ma ranę przy płetwie i nie używa tej płetwy. Wygląda to jak zdarcie wierzchniej warstwy. Przypuszczam że rybka w nocy wpłynęła w jakiś kąt i się zraniła. Je i pływa ale głównie przebywa na uboczu bo zapewne rana jej dokucza. Jak jej pomóc. Czy użyć czegoś do dezynfekcji/leczenia i jaki środek polecacie.
Mam 2 pytania:
1 Mam akwarium 200l i zastanawiam się nad brzankami. Ile sztuk mniej więcej mógłbym zakupić do tego akwarium ( w tym akwarium mam jeszcze kilka glonojadów).
2 Czy jeżeli miałbym brzanki i krewetki w tym akwarium to czy brzanki będą atakować krewetki ?
Witam. Wszystko zależy od tego ile i jakie są to glonojady. Ryby te produkują dużo odchodów i bardzo zanieczyszczają zbiornik. Na ten litrarz myślę że takie do 15 cm max. 4 sztuki. Co do brzanek to ok. 20 sztuk będzie w porządku (+-). Jeśli chodzi o krewetki to zostaną zjedzone. Pozdrawiam.
Bez problemów w 200l trzymałem ok 25-30szt tygrysków, 1szt labeo, 6 małych kosiarek, ok 8szt otosków i 5-6 kirysków 😊 Może dużo ale przy odpowiedniej filtracji nic się nie działo.
Witam. Ostatnio przygarnęłam kilka sumatr do mojego stada. Oczywiście wśród nich znalazła się brzanka innego gatunku. Piszę OCZYWIŚCIE bo moje stado składa się po kilka rybek od różnych ludzi. I dodatkowo zawsze wśród sumatr była jakaś ryba innego gatunku bo sprzedawca w sklepie wcisnął bo przecież „podobna”. Tym innym rybkom udawało mi się znaleźć domy z przedstawicielami ich gatunku. Teraz mam rybkę która wygląda jak brzanka pręgowana- inni zwą ją panda. Ale mało kto o niej słyszał. Pływa więc sama wśród sumatrzańskich. Może ktoś miał by na nią jakiś pomysł albo chciałby przygarnąć. Okolice Lublina.
Witam. czy mogę trzymać parę brzanek w akwa 60 l
Raczej nie. Brzanki są rybami stadnymi, trzymając je w stadzie można zaobserwować najwięcej ciekawych interakcji u brzanek. W dodatku w stadzie ryby rozładowują między sobą swoje zadziorne usposobienie. Trzymając je w tak małej ilości, nie dość że ryba będzie gorzej się prezentować, to w dodatku będzie uprzykrzać rzycie (ewentualnej) reszcie obsady.
Pan Tomasz trochę przesadził z tymi 8 sztukami. Jeśli to mają być jedyne rybki to po odjęciu przestrzeni na dno i ozdoby zostanie jakieś 90 l. W tej przestrzeni spokojnie może być 15 sztuk. A nawet powinno bo brzanki lubią pływać w dużych stadach. Pozdrawiam.
Witam , wcale nie uważam abym przesadził. Brzanka sumatrzańska to dosyć żywiołowa ryba, stadna (co do tego się zgadzamy) i osiągająca rozmiar 6-7 cm jeśli zapewnimy jej optymalne warunki. Jeszcze w latach 80 widziałem w nieistniejącym już sklepie w W-wie przy ul .Nowogrodzkiej naprawdę pięknie wyrośnięte egzemplarze. Wśród swoich zbiorników mam jedno akwarium 112l a w nim tylko 12 Bystrzyków Barwnych i wiem ,że gdyby było przerybione to te rybki nigdy by mi tak nie urosły. Dlatego nie zgodzę się ze stwierdzeniem , że w takim akwarium można trzymać 15-20 sztuk takiej rybki jak omawiana brzanka.Pozdrawiam
Witam, czy mogę trzymać w akwarium o pojemności 112l grupkę brzanek sumatrzańskich liczącą 20 sztuk?
Witam , za duża ilość jak na takie akwarium . Maksymalnie stado 8 sztuk . Pozdrawiam
Pan Tomasz trochę przesadził z tymi 8 sztukami. Jeśli to mają być jedyne rybki to po odjęciu przestrzeni na dno i ozdoby zostanie jakieś 90 l. W tej przestrzeni spokojnie może być 15 sztuk. A nawet powinno bo brzanki lubią pływać w dużych stadach. Pozdrawiam.
ja trzymałem 7 sztuk ale nie były jedynymi rybami w obsadzie, bo były też inne brzanki
Czy można raazem trzymać w 100l , w sumie ok. 15 szt.:brzankę brokatową, purpurową oraz pięciopręgą z jednym łagodnym samcem bojownika? Ewentualne , które z brzanek są najłagodniejsze? Nadmienię, że bojownik żyje w zgodzie z 10 szt krewetkami red scherry.
Witam, mam akwarium 102l, planuję po 6-7 szt. sumatrzańskiej, mszystej oraz albino, w sumie ok.20szt. Myślę nad piskorkiem Kuhla lub cudaczkiem. Ile sztuk mogę dodać jednego z nich , tak aby czuły się dobrze? I ]czy na taki litrarz nie zawiele rybek? Maxymalnie ile, biorąc taką obsadę , może być w takim akwarium?
Witam, 20 sztuk to za dużo jak na takie akwarium. Brzanka sumatrzańska otoczona właściwą opieką osiąga rozmiary ok 7-8 cm. Na taki zbiornik dałbym maks 12 sztuk. Do tego 6 sztuk przylgi lub piskorka. Pozdrawiam
Witam. Mam pytanie – jaką minimalną pojemność musi mieć zbiornik tarliskowy dajmy na to dla 1 pary bo nie widzę takiej informacji w opisie. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dla jednej pary około 40 litrów z uwagi na to , że tarłu towarzyszą gonitwy i to bardzo żywiołowe. Pozdrawiam
Dziękuję za odpowiedź – tak też myślałam. To będzie moja 1 próba z brzankami, mam nadzieję że się uda. Pozdrawiam.
Można je trzymać z cierniooczkami Kuhla?
W końcu ten sam biotop – Sumatra, Borneo, Jawa.
Raczej tak. Nie będą przeszkadzać brzanką.
A więc tak. Mam sumatry. Są to piękne ryby. Parametry jakie trzymam to:
Ph: 7,5
gh:10
kh:6
no3:10
fosfor 0,025mg/l
potas 20 mg/l
żelazo 0,2mg/l
magnez 8 mg/l
wapń 30 mg/l
Podmiany co tydzień 40%
Akwarium low-tech
Akwarium mam pół roku.
Aranżacja to spory korzeń red moor wood i skały dragon stone
Podłoże to czarny piasek od jbl
Dokładnijsza obsada: kirys pstry 8 sztuk, brzanka sumatrzańska 21 sztuk
filtracja to aquael turbo 500 z dwoma pojemnikami na media filtracyjne i ostatnio dokupiłam pata mini ze względu że planuje wakacyjny wyjazd i w razie coś się stanie z turbo zawsze będzie pat.
Akwarium 105l na zamówienie. Inspiracje na litraż wziełam z zestawu aquaela.
Mam nadzieją że komuś pomogłam
Po odjęciu litrów na żwir i dekoracje to jak dla mnie za mało miejsca na taką ilość ryb. Nie nazwałbym tego inspiracją.
Wiele osób mówi, że Sumatry nadają się głownie do baniaków gatunkowych. Na myśl o trzymaniu ich razem z Neonkami – dostają skrętu kiszek.
A ja właśnie to zrobiłem. Wpuściłem dwie ławice (po 40 sztuk) Brzanek sumatrzańskich i neonów czerwonych do jednego baniaka 300L.
I jest pięknie! Zero awantur, żadnych zaczepek… to znaczy Brzanki sie tłuką – owszem, ale między soba.
Z Neonkami zwyczajnie nie wchodzą sobie w drogę.
Podobnie jak z Kiryskami, zbrojnikami, Piskorkami i krewetkami.
IMHO cały szkopuł tkwi w tym, żeby Brzanek w ławicy było DUŻO. 20 sztuk to minimum. Wtedy czują się pewnie, bezpiecznie i poziom agresji spada. Jak jest ich mało to są po prostu nerwowe i rozrabiają.
Generalnie natomiast są to przesympatyczne ryby. Ciekawskie, żwawe, mega inteligentne – już drugiego dnia nauczyły się w jakich okolicznościach i gdzie mogą się spodziewać pokarmu.
Polecam każdemu tylko z zastrzeżeniem tego co napisałem powyżej.
Witam. Dobrze napisane. Ja sama mam stadko brzanek z żałobniczkami, kiryskami i zbrojnikiem. Trafiły do mnie od Pani która twierdziła że są agresywne i nieopanowane. A ja stwierdzam że Brzanki są jednymi z najłagodniejszych ryb jakie miałam. Zero zainteresowania resztą obsady a co do siebie to czasem się trochę poganiają i tyle. Naprawdę super rybki tylko trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Pozdrawiam.
ja mam ich 7. piękne ryby, ale dwa z trzech samców są agresywne do płaskoboka, ale w ostatnich dniach poziom agresji spadł o 99%
Jedno po czasie trzeba dodać: Wszystko co napisałem wyżej to prawda, ale narybek innych rybek, to się przy brzaneczkach raczej nie utrzyma, albo utrzyma się w znikomych ilościach…
TO też spowodowało, że – niestety – poniekąd rację mieli Ci, którzy mówili, że Brzanki – do zbiornika gatunkowego.
Ale – jest wartość dodana. Dziś mija około miesiąca odkąd brzanki dostały eksmisję (trafiły do płaskiej niskiej 90L) i oto dziś na liściach Moczarki Kanadyjskiej zobaczyłem ikrę!!! :D:D:D Zatem będą małe brzaneczki! (o ile nie zostaną zjedzone przez rodziców… –
… może jakoś je wyłowię, … wyciągnę te rośliny razem z ikrą i z częścią wody przeniosę do jakiegoś kotnika… Mam takie małe 30L – powinno styknąć. Niech by trochę podrosły…
Ostatnio czytałem książkę akwarystyczną „akwarium moja pasja” i tam pisało że brzanki sumatrzańskie można trzymać już w 60 litrowym zbiorniku. Natomiast na niektórych forach pisze że dla brzanki minimum 100l. Ktoś może mi to wytłumaczyć?
Z tego co znalazłem w internecie, książka jest z 2010 roku, w tedy uważano że w tym przypadku brzanką wystarczy 60l, jednak akwarystyka zmienia się cały czas, i kto wie może za 15 lat dla stadka neonków wypadałoby mieć 150l
Kiedyś miałem małe stadko brzanek odeskch w 60l. To był koszmar, ciągła gonitwa, przeganianie się nawzajem. Rybki wykazywały sporą agresję. W dodatku to bardzo ruchliwe ryby i moim zdaniem 60l to stanowczo za mało. Myślę, że przy sumatrach byłoby podobnie.
Brzanki powyżej 100l,,,,ponieważ są to ryby bardzo ruchliwe,potrzebują przestrzeni dk pływania no i są stadne minimum to 8-10szt
I zależy od stada ale z inna obsada na dłuższą metę to w zbiornikach koło 300litrow i powyżej
Ja dopiero zakładam akwarium (z brzankami). Jest to 105l. Moge jeszcze tam coś tam jeszcze dokupić?
Stadko kirysków by nie zaszkodziło
Już jest armia kirysów
Czy pasują do akwarium z barwniakiem czerwonobrzusznym ?
Witam. Posiadam stadko brzanek sumatrzańskich i chciałabym jeszcze kilka dokupić. Ostatnio widziałam ogłoszenie o brzankach sumatrzańskich neonowych. Sprzedający twierdzi że od zwykłych różnią się zielonym połyskiem na boku. Ja się jednak obawiam że są po prostu barwione. Czy może ktoś wie czy taka odmiana istnieje czy to kolejne ofiary ludzkiej głupoty ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Raczej są barwione, no chyba że takie GMO (typu GloFish).
nie wiem co masz na myśli : czy mają zielony bok? to chyba są mszyste albo jakiś mutant. mszyste maja ciemno zielony , połyskujący bok
Witam, Proszę o pomoc z wyborem obsady do 120l akwarium. W tej obsadzie musi być Brzanka mszysta. Reszta ryb to gatunki poboczne. Oto lista tych ryb: Prętnik karłowy, Modrok słoneczny, Kirysek malutki, Rozbora, klinowa, borneańska, hangela, Drobnoustek obrzeżony, Drewniak dwubarwny. Jeśli mi nikt nie odpowie wyborem moim będą: Brzanki mszyste, Prętniki karłowate, Kirysek malutki, drobnoustek obrzeżony i ekipa sprzątająca. Jak masz propozycje ryby nie wymienionej to chętnie posłucham. Z góry dziękuje.
Do akwarium z brzankami raczej tylko małe bocje lub kiryski. Fajnie np, 6 sumatrzanskich,6 mszystych,6 albino i np. 4 bocje pregowane
Tak ,w takim litrażu, niestety nie można sobie na za dużo pozwolić z brzankami ,,napewno nie pretnik ,,moze jeszcze gurami ale to chyba też zły pomysł
Czy brzanki mogą być z pyszczakami?
Razczej nie pasują do siebie
Zdecydowanie nie
Zdecydowanie nie to zadziorne rybki🐠
Czy można razem z brzankami trzymać platki (zminiaki plamiste).
Witam. Mam platki razem z brzankami i nie zwracają na siebie uwagi. Problem jest raczej z parametrami wody. Górna granica twardości wody dla brzanek jest dolną granicą dla platek. U mnie twardość oscyluje właśnie w tych granicach a brzanki trafiły do mnie z odzysku. Póki co wszystkie ryby mają się dobrze. Warto się jednak nad tym zastanowić.
Hej
Ile brzanek do 125 litrów / kostka 50x50x50 ?
– myslałem o 8 (jednogatunkowe) ?
(tak; kostka nie ma 80cm wzdłuż, ale po przekątnej już ponad 70, i generalnie przestrzeni dużo 🙂
Nie nadają się do kostek. potrzebują minimum 80CM długi zbiornik. Są za ruchliwe i potrzebują miejsca do pływania.
Witam. Myślę że ta kostka będzie ok. Owszem brzanki potrzebują długości ale jak Pan pisze po przekątnej ona jest ( ryby będą pływać po swojemu a nie wzdłuż przedniej szyby akwarium jak się większości wydaje). Poza tym te ryby nie pływają jak opętane jak sugeruje wiele osób. U mnie są bardzo spokojne i zrównoważone, czasem tylko mają jakieś zrywy. Zaznaczę że mają też towarzystwo innych ryb. Sugeruję tylko większe stado ( ja mam 12 i planuję jeszcze kilka dokupić).
Mam te rybki w ilości 22 sztuk. Odkąd je hoduje w większej grupie, obserwuje ciekawe zachowania. Mam wrażenie że w dużej grupie są spokojniejsze i weselsze, nie atakują wtedy innych ryb. Myślę że duża grupa daje im też większe poczucie bezpieczeństwa, a to wpływa na ich zmniejszoną agresję. Polecam, te rybki. Nie można się przy nich nudzić. Pozdrawiam.
Mam pytanie czy mogę wpuścić do akwarium Bojownika? W którym pływają już brzanki 10sztuk, kosiarki 4sztuki, brzanki rekinie 4sztuki , kiryski 4sztuki i 2 glonojadki ?
Możesz, jeśli chcesz uśmiercić bojownika 🙂
Ja mam 7 brzanek sumatrzańskich razem z dwoma samcami bojownika do tego inne rybki w akwarium 240L i jest wszystko ok
Jeśli chcesz się go pozbyć to możesz ale nie polecam szkoda bojka
Brak informacji o litrażu,,,bojownik nie ma szans na przeżycie:)