Danio Lamparci – Pręgowany

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com

Danio Lamparcie – Czerwone - ryby akwariowe

Danio Lamparci – Pręgowany (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna ryba z rodziny karpiowatych.Również służy jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Pochodzenie ryb akwariowych

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze oraz intensywniej ubarwione niż samice. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy weloniaste o bardzo długich płetwach jak i ksantoryczna (jednolite jasne ubarienie). Danio lamparcie (cęntkowane) danio czerwone, zielone i różowe to także odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej. Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Odżywianie ryb akwariowych

Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów. rozwielitki

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Akwarium ryb akwariowych

Danio lubią akwaria z silnym prądem i odpowiednią przestrzenią do pływania, bogato obsadzone roślinnością. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami ryb o podobnych rozmiarach.

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 30 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno wysypujemy gruby żwir lub kładziemy siatkę o drobnych oczkach czy sporą ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca. Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło – samica powinna być już znacznie szczuplejsza. Jeśli danio się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę dlatego należy je koniecznie odłowić. Młode rybki ukazują się do 2 dni. Kiedy zaczynają swobodnie pływać karmimy je pokarmami mikro dla narybku. W następnych dniach podajemy pokarmy żywe np. artemię.

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Video

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Galeria

Ryba akwariowa Danio Lamparci – Pręgowany Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:20 - 27 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio Lamparci – PręgowanyPoważnie o rybach - Danio Lamparci – Pręgowany

Poznaj inne ryby akwariowe

Ilość komentarzy : 5

Dodaj komentarz

 1. Aniela

  Bardzo pomocny ten opis o rybkach danio bo dzisiaj (10.08.2014) je kupiłam i razem z mamą chciałam co nieco o nich się dowiedzieć!

  dodaj komentarz
 2. Linka

  Dzięki. Już do tego doszłam. Miałam dwa razy po dwa tarła i rzecz dziwna. Nie wiem dlaczego. Małe się wykluwają pływają kilka dni i nagle zdychają. Parametry wody są idealne. W ogóle się nie zmieniają, a tu taka lipa. Około 5 dni pływają, a później nagle ani jednej nie ma. A akwarium tarliskowe dla danio ma 50 L.

  dodaj komentarz
 3. Linka

  Właśnie mam spory problem. Mam ich kilka i na pewno są dwie samiczki gotowe do tarła, problem znowu polega na tym, że za cholerę nie potrafię rozkminić który to samiec. Żebym przez pomyłkę nie przełożyła samicy gotowej z nie gotową.

  dodaj komentarz