Grubowarg dwubarwny – Labeo

Labeo bicolor - ryba akwariowa

Grubowargi dwubarwne - ryby akwariowe

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor (Epalzeorhynchos bicolor) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych o silnym instynkcie terytorialnym. Gatunek prawdopodobnie wymarły w stanie dzikim.

Ryba akwariowa Grubowarg dwubarwny – Labeo Pochodzenie ryb akwariowych

Labeo pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych zamieszkiwał wody płynące – rzeki i strumienie Tajlandii.

Ryba akwariowa Grubowarg dwubarwny – Labeo Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Ryba smukła o wydłużonym ciele, aksamitno-czarnym ubarwieniu i opalizującej, czerwonej, rozwidlonej płetwie ogonowej. W hodowli akwariowej osiąga długość 15cm. W akwarium najlepiej trzymać jednego osobnika. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm. Starcia dorosłych ryb w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. Płeć ryb jest trudna do rozróżnienia. Samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic.

Ryba akwariowa Grubowarg dwubarwny – Labeo Odżywianie ryb akwariowych

Labeo głównie żywią się glonami oraz pokarmami roślinnymi. Chętnie spożywają pokarmy żywe np. doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmuje także pokarm mrożony i suchy.

Ryba akwariowa Grubowarg dwubarwny – Labeo Akwarium ryb akwariowych

Rybie należy zapewnić bogatą roślinność, kryjówki z kamieni i korzeni oraz piaszczyste podłoże. Wymaga dużego zbiornika o długości minimum 100 cm. Grubowarg dwubarwny zasiedla dolne partie zbiornika. Nie może być trzymany z rybami o ubarwieniu czerwonym, wolno pływającymi i odmianami weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Akwarium powinno być przykryte.

Ryba akwariowa Grubowarg dwubarwny – Labeo Rozmnażanie ryb akwariowych

Gatunek jajorodny, trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Hodowcy stosują specjalne hormony do stymulacji tarła. Ze względu na agresywny temperament ryb powinny być używane zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. W środowisku naturalnym Labeo składały ikrę przy dnie w zagłębieniu. Narybek pokazuje się po 2 dniach.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Epalzeorhynchos bicolor
synonim:Red-Tailed Black Shark
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:200 l
min-długość:100 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:2 - 15 ºdGH
Cena:8 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Grubowarg dwubarwny – LabeoPoważnie o rybach - Grubowarg dwubarwny – Labeo

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 22

 1. Patrycja

  Hej
  Mam Labeo prawie 2 lata . Jest u mnie spokojna i w miarę spora . Niestety nie spodobał jaj się moj glonojad żółtego ubarwienia , czerwonych rybek się nie czepia mam czerwone gurami , wczesniej bojownika z nimi za to żyła w zgodzie. Nie stety zgodziłam się na prwzent od mamy i wypuściłam paszczaki yellow ( ryby porazka pol akwarium mi wyrzarly, wiecznie glodne) ale utemperowaly charakter labeo. Obecnie żyje z glonojadem ciagle w wojnie ( naszczescie on z tego sobie nic nie robi ) zolwikiem pizmowym , gurami , oraz piraniami zwanymi srebrnymi dolarami ( roslinozerne) i poki co wyglada to wszystko niezle. Musze na nowo kompletowac swoja oaze i mam nadzieje ze uda mi sie odbudować je do stanu swietlnosci sprzed 2 lat bylo w nim wiele rybek , piekne kolory i ciagly ruch 😉

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Wypuściłaś?! Co masz na myśli…

  2. Wlodi13

   Chyba raczej chodziło: „wpuściłam Pyszczaki Yellow…”
   Niestety dbałość pisowni bywa czasem powalająca!!!
   Rozumiem że każdy może się pomylić, ale tyle błędów w jednym poście – masakra polszczyzny…
   „stan świetlności” bije wszystko na łeb 😀

  3. Ziomek

   Droga Patrycjo, Ty tępa dzido: jak już „publikujesz” swoje wypiciny w miejscu publicznym, a takowym jest to zacne akwarystyczne forum, to racz nauczyć się pisać w ojczystym języku. Dziecko ośmioletnie lepiej pisze od Ciebie. Ile Ty masz lat? Dramat!

  4. UlaUlaśka

   Jeszcze mnie zastanowiła ta obsada i akwarium, praktycznie nic nie wiemy o twoim zbiorniku, parametrach wody i wystroju akwarium. Pomieszałaś biotopy, jak zupę – Afryka, Ameryka Południowa, Azja… i jeszcze ten żółw piżmowy, który moim zdaniem powinien żyć w oddzielnym akwarium, ale co ja tam wiem o żółwiach.. Rozumiem, że nasza pomoc w ,,posprzątaniu” akwarium i tak nie pomoże, o języku polskim już nie wspomnę, bo mnie krew zalewa.. Czasem to sama się zastanawiam, czy tacy ,,akwaryści” powinni dzielić się swoimi doświadczeniami.

 2. Tomasz

  Nie polecam do akwarium towarzyskiego,mieczyki i molinezje czarne pogryzione,jak dużo kryjówek ciężko ją odłowić (właśnie z tym walczę).Będzie pokarmem dla moich kotów 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Z tym pokarmem dla kotów żartowałeś co nie?

 3. Domi :)

  nie wiem ale ja też miałem tak tylko z welenonką to było zapalenie 🙁

  Odpowiedz
 4. Shogun03

  Mam Labeo
  Wczoraj zauważyłem że ma on bardzo spuchnięte prawe oko, wygląda jak by miało pęknąć.
  Co mam robić ?
  Co to jest ?
  I czy to jest jakaś groźna choroba 🙁

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bramamamanana

   Weź Rozgrzej cienki drut zapalniczka i jej przekuj. Odrazu jej przejdzie

 5. goglinka90

  Moje labeo mieszka z sumikami, glonojadami, żabkami, brzankami, molinezjami, drobnoustkami, gupikami, danio, bojowniczka (niebieską) i innymi. Z glonojadami,sumikami i żabkami dzieli swój konar 🙂 I jak zapewni jej się spokojne gatunki to ona też ładnie współpracuje 🙂
  jak nie musi walczyć o terytorium to jest spokojna gorzej jak ma drugą dominującą rybę.
  Z moich obserwacji dobrze jest jej zapewnić dwa osobniki sumików. Bo one mają wylane na agresje Labeo i trochę inaczej kształtują jej charakter 🙂 I jak największa ilość ryb żeby nie upatrywała sobie jednego osobnika. Ja mam dość zarybione akwarium i naprawdę jest niezwykła harmonia.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Pawel

   Masz po prostu szczęście, mój Labeo Bicolor był spokojny przez 2 miesiące po czym z dnia na dzień robił się coraz bardziej agresywny. Dzisiaj zabił brzankę. Kupiłem większe akwarium i dam mu jeszcze szansę, ale jeśli będzie nadal agresywny będę go musiał oddać. Nie dajcie się zwieść, to ryba, która musi być trzymana z innymi swojego rozmiaru lub większymi, nie powinno też w akwarium być innych ryb terytorialnych.

  2. goglinka90

   To jest moje drugie Labeo i poprzednie też nie było agresywne
   Ta ryba jest agresywna jak czuje się zagrożona. Dobrze jest z Labeo trzymać masę ryb (dużą ilość) tak aby nie potrafiła skupić się na jednej. Szybko się rozprasza ruchem innych ryb i przestaje gonić tą wypatrzoną. Po za tym naprawdę sumiki działają cuda-radzę spróbować. Bo mieszkają razem z nią w tym samym korzeniu i ona naprawdę nie umie ich wygonić i z lekka głupieje (nie umiem tego wytłumaczyć do końca) 🙂

 6. Qla

  Czy niebieski labeo, zmieni kolor na czarny?

  Odpowiedz
 7. Mateusz

  Nie będzie atakował moich: kirysków, zbrojników niebieskich, cierniooczków kuhla ?

  Odpowiedz
 8. Małgorzata

  Witam, czy można trzymać go z grubowargiem syjamskim?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Damian

   Ja bym Ci nie polecił trzymania tych ryb z tamtym gatunkiem gdyż może dojść do groźnie wyglądających walk aczkolwiek do niegroźnych. Pozdrawiam:) mam nadzieje że pomogłem.

  2. Damian

   Powiedz jeszcze ile twój baniak ma litrów

  3. Małgorzata

   144 litry

 9. Goprhga

  Można trzymać labeo z pyszczakami? Szczególnie podoba mi się w kolorze białym!

  Odpowiedz
 10. damian

  labeo bicolor a nie epalzeocośtam bicolor

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Epalzeorhynchos bicolor (SMITH, 1931)