Brachydanio rerio (Hamilton, 1822)

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com
 • Rozmiar: 5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 24°C
 • Biotop: Azja

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Występowanie

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Charakterystyka i usposobienie

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe, fluo (fluorescencyjne) itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Odżywianie i karmienie

Ryby karmimy pokarmem suchym w płatkach lub granulkach, uzupełnianym mrożonym lub żywym np. dafnią, artemią czy wodzieniem, a także pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. Zbilansowana dieta zapewni im dobrą kondycję i piękne wybarwienie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Akwarium

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 2 - 3 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 168

 1. Adam

  Co jeżeli wylęg nie nastąpi po 2 dniach???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cezary

   Nie wylęgnie się albo to nie danio 🙂
   W moim akwarium gdy jest ikra np: Neonów Innesa to wszystkie gatunki oprócz zbrojnika pilnują aby gamoń[zbrojnik] ich nie wyjadł 🙂

 2. Kostka

  Widziałam ją w sklepie zoologicznym Kakadu

  Odpowiedz
 3. Kuba

  Czytałem o rozmnażaniu i o gonitwach danio, ale ja mam chyba gorszą sytuację, ponieważ u mnie w małym akwa 3 danio gonią ciągle 1 i nie wiem czy te małe danio gonione się nie zamęczy i nie zdechnie, proszę o porady co z tym zrobić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Papugi

   Ile ma litrów akwarium?

 4. laila

  Czy osobniki z weloniastymi, długimi płetwami to tylko samce, czy inna odmiana danio?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Obie płcie mogą mieć weloniaste ogonki 🙂

 5. SpinoPoland

  Mam 3 pytania.
  1.Czy danio fluo tak samo się rozmnażają jak zwykłe?
  2.Czy to prawda ,że do rozmnożenia Danio trzeba mieć leki ?
  3.Ile muszą mieć centymetrów żeby się rozmnożyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Peroczek

   To są te same Danio w innym ubarwieniu więc tak