Brachydanio rerio (Hamilton, 1822)

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com
 • Rozmiar: 5 cm
 • Akwarium: 54 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 8.0 pH
 • Wymagana temperatura: 18 - 24°C
 • Biotop: Azja

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Występowanie

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Charakterystyka i usposobienie

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe, fluo (fluorescencyjne) itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Odżywianie i karmienie

Ryby karmimy pokarmem suchym w płatkach lub granulkach, uzupełnianym mrożonym lub żywym np. dafnią, artemią czy wodzieniem, a także pokarmami roślinnymi z dodatkiem spiruliny. Zbilansowana dieta zapewni im dobrą kondycję i piękne wybarwienie.

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Akwarium

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 20 stycznia 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • średnie
  • min-pojemność: 54 l
  • min-długość: 60 cm
 • Orientacyjna cena: 2 - 3 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): LC - najmniejszej troski

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 206

 1. Guramin

  Czy takie rybki da się trzymać z gurami (najlepiej dwuplamistymi / mozaikowymi)?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. k

   Nie, ze względu na odmienne środowisko życia i preferowaną temperaturę

  2. Monika

   Da się. W widełkach wymagań się łapią. U mnie w akwarium 200l pływa stadko danio i jeden samiec gurami odziedziczony po bracie. Nie wchodzą sobie w drogę.

 2. arek

  witam mam pytanie mam 4 sztuki danio 2 zwykłe i 2 fluo czy będą sie rozmnażać

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. k

   4 to za mało, ale odpowiadając na pytanie to tak, będą, to ten sam gatunek

  2. Tacsso

   Ja miałem 4 Danio i dzisiaj zauważyłem całą gromadkę maluchów. Więc jest to możliwe i to bez specjalnych starań.

 3. Marcin

  mam pytanie.czy danio przeżyje w wodzie około 28-30stopni.bo niestety tyle mam latem. czy nie będzie za ciepła

  proszę o wypowiedzi z własnego doświadczenia

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Tak dadzą radę , ale trzeba mocno napowietrzać wodę oraz zastosować duży ruch tafli. Karmimy w godzinach wieczornych kiedy robi się chłodniej. Przy dłuższych okresach upałów można zastosować chłodzenie w postaci zamrożonych butelek PET

  2. Rafał

   od 24-26 muszą mieć i nie więcej dano rybki one

 4. Pań z brodą

  Czy danio zjada narybej gupika ? Czy słabo bądź wcale się do tego nie na daje

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Bartek

   Tak i Nie . U mnie Danio atakowało gupika i narybek też, ja bym kotną samice dał do kotnika aby uchowało się więcej rybek i żeby samica czuła się lepiej ;D

  2. Michał

   Bartek, ale dowaliłeś, że samica bedzie sie czuła w kotniku lepiej niz normalnie, bedzie sie bardziej stresowac i gorzej to wplynie na stan ryby, najlepiej miec gęsto zarosniete akwarium z dużą iloscia kryjowek, zeby narybek sie uchował

 5. Phoebe

  Czy w 69,1 l (60x35x35) akwarium mogą być: kilka danio, razbor, jedna/dwie pary ramirezek, kiryski pandy, otoski? Mogę zrezygnować z Danio.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Adrian

   nie mogą, ramirezy lubią cieplejszą wodę, około 26-28°C

 6. Hubert

  Jakie rybki mogę mieć z Danio pręgowanym który pływałyby w środkowej części akwarium?
  112 l
  15 x danio
  5 x kirys panda
  Czy mogę mieć krewetki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Aleks

   Amano na pewno ale z mniejszymi odmianami też nie będzie problemu.

  2. Rafał

   tak mogą żyć krewetki z tymi rybami

 7. Małgorzata

  Czy danio pręgowane byłoby szczęśliwe w akwarium typu black water?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Witam , zdecydowanie nie. Danio to rybki szybkich strumieni z chłodną , dobrze natlenioną wodą, średnio twardą . Biotop black water to woda kwaśna i miękka. Królestwo kąsaczowatych. Pozdrawiam

 8. Izabela

  Cześć. Mam akwarium 112 litrów. W obsadzie posiadam 5 gupików, 2 molinezje, 5 neonek, 2 glonojady, 3 bystrzyki amandy. Czy mogę dodać danio? Jeśli tak to jaką ilość optymalnie? Proszę o podpowiedź, jestem początkująca 🙂

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Lisukoksu

   raczej tak, tylko nie jestem pewien co do bystrzyków, sam mam akwa 120l w którym mam gupiki, molinezje, mieczyki, neonki, glonojady, skalary, pielęgniczki ramireza, tęczanki neonowe, kirysy, bocje i wspomniane danio. ogólnie to danio to bardzo ciekawe ryby, tylko trzeba pamiętać, że pręgowane mogą podgryzać płetwy. Ja posiadam 3 gatunki danio: pręgowane w 120l, malabarsie w 112l i perłowe w 25l ( wymienię na większe akwa)

  2. Sky[KiedyśMichał]

   Raczej nie dodawaj danio, dokup neonki i bystrzyki.

  3. Natka

   powinieneś mieć przynajmniej 10 neonków bo inaczej będą mega zestresowane i będą łatwiej horowały

 9. Niki

  Jeżeli ktoś zaczyna z akwarystyką w dość dużym zbiorniku (min.60-70)
  to polecam te rybki każdej takiej osobie, ale warto pamiętać żeby nie kupować sztucznie barwionych osobników np. zielonych czy intensywnie czerwonych bo te zazwyczaj żyją o wiele krócej i łatwiej chorują. A ogólnie są raczej bardzo odporne

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Andrzej

   Z tym się nie zgodzę bo danio fluo mojego kolegi żyją już rok

 10. Piotr

  Czy ktoś z Was trzymał danio fluo lub zwykłe z krewetkami Red Cherry? Chciałbym się dowiedzieć jakie są Wasze doświadczenia na ten temat. Oczywiście wiem, że Red Cherry mogą stać się żywym pokarmem, dlatego proszę o opinię osób, które próbowały takiego połączenia. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudiusz

   Jasne, że możesz trzymać z krewetkami, Danio będą odpowiednio regulowały ich populację. W każdym razie potrzebna będzie spora ilość kryjówek dla krewetek.

 11. Paulina

  Witam, czy jeśli mam w akwarium narybek molinezji to Danio mogłoby je zjeść? Mam jeszcze neon inessa i one są spokojne małe molinezje ich nie interesują.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. -SpinoPolandYT

   Każda ryba zje ci małe ryby jeśli zmieści im się do pyska nie ważne jaki gatunek mogą same molinezja zjeść je.

 12. Kamil

  Jestem początkującym akwarystą. Od miesiąca mam w swoim akwarium kilka Danio. Ostatnio zauważyłem, że jeden z nich ma jakby odstające łuski, z pozostałymi nic się nie dzieje, są takie same jak na początku. Czy to może być objaw jakiejś choroby? A może jest efektem jakiejś krzyżówki?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Me

   Do 112 ile Danio i platynek ? może coś dorzucić żeby było bardziej kolorowo ?

 13. Grażyna

  Hej, powiedzcie mi, czy jeżeli nie przygotowałam książkowo danio do tarła, mogły się trzeć? Wydaje mi się, że dwie z nich mają sporawe brzuszki, no i nadal są gonione w wodzie przez smuklejsze (tak więc wnioskuję, że mam 2 samce i 5 samic). Mam w tym akwarium również 2 glonojady, neony inessa 5 sztuk, 4 gupiki i uwaga – żółwia. Teraz pada kolejne pytanie – czy na wszelki wypadek kupić plastikowy kotnik na allegro (typowy dla żyworodnych gupików), czy czekać i obserwować co się stanie? Czy w tym kotniku może danio złożyć ikrę? Czy trzeba go w jakiś sposób przygotować?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Zdecydowanie odradzam pomysłu z kotnikiem, oczywiście że mogą się trzeć tylko musisz się upewnić że mają gdzie… najlepiej dla nich będzie na jakimś mchu

  2. Filip

   dzień dobry mam pytanie czy dwa skalary,cztery gupiki,dwie molinezje,sześć Danio,kiryski i glonojady będą ok (mam akwarium 70l i 22stopnie)

  3. Dora

   Panie Filipie zdecydowanie nie. Skalary odpadają bo dla nich za małe akwarium, małe rybki zjedzą a ruchliwe danio będzie im przeszkadzać. Danio wymagają przestrzeni do pływania i Pana akwarium może być za krótkie i zdecydowanie wieksza ilość w stadzie. Może być stadko kirysków i jakiś nieduży glonojad a w toni molinezje i gupiki. Tylko proszę pamiętać że żyworódki szybko się rozmnożą i przerybią zbiornik

 14. Piotr

  Mam pytanie dotyczące gonitwy u mnie jest dziwna sytuacja to samica goni samca czy to normalne??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Tak to ryby stadem i pływają za sobą . Nie od razu musi chodzić o sex.

 15. Adam

  Co jeżeli wylęg nie nastąpi po 2 dniach???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Cezary

   Nie wylęgnie się albo to nie danio 🙂
   W moim akwarium gdy jest ikra np: Neonów Innesa to wszystkie gatunki oprócz zbrojnika pilnują aby gamoń[zbrojnik] ich nie wyjadł 🙂

 16. Kostka

  Widziałam ją w sklepie zoologicznym Kakadu

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natka

   chyba każdy je widział

 17. Kuba

  Czytałem o rozmnażaniu i o gonitwach danio, ale ja mam chyba gorszą sytuację, ponieważ u mnie w małym akwa 3 danio gonią ciągle 1 i nie wiem czy te małe danio gonione się nie zamęczy i nie zdechnie, proszę o porady co z tym zrobić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Papugi

   Ile ma litrów akwarium?

 18. laila

  Czy osobniki z weloniastymi, długimi płetwami to tylko samce, czy inna odmiana danio?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Obie płcie mogą mieć weloniaste ogonki 🙂

 19. SpinoPoland

  Mam 3 pytania.
  1.Czy danio fluo tak samo się rozmnażają jak zwykłe?
  2.Czy to prawda ,że do rozmnożenia Danio trzeba mieć leki ?
  3.Ile muszą mieć centymetrów żeby się rozmnożyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Peroczek

   To są te same Danio w innym ubarwieniu więc tak