Danio pręgowany – zebra

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Pochodzenie ryb akwariowych

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Odżywianie ryb akwariowych

Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów, rozwielitki.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Akwarium ryb akwariowych

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra - Brachydanio rerio Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. Do tarła stymulujemy większą podmianą (40%) świeżej, nieco chłodniejszej i dobrze natlenionej wody. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio
synonim:Zebra danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio pręgowany – zebraPoważnie o rybach - Danio pręgowany – zebra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 101

 1. Kinga

  Robię rozeznanie co do przyszłej obsady. Zatem czy 8 kolorowych danio w 45 litrach będzie dobrym pomysłem? Nie koniecznie chcę robić akwa towarzyskie, więc prawdopodobnie poza kilkoma krewetami RC byłby tam jedynymi mieszkańcami.

  I od razu też pytanie, czy trzeba (i jeśli tak, to w jaki sposób) zapobiegać nadmiernemu rozmnożeniu? Gupiki tym mnie do siebie zniechęcają, że mnożą się jak szalone.. Jak jest w tym przypadku?

  Wodę mam twardą, bo gdyby nie to, nie zastanawiałabym się nawet i wrzuciła stadko simulansów ♥

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Przydałoby się trochę większe bo to szybkie rybki i lubią popływać, ale jeśli nie planujesz innych ryb, to może takie 45 „ujdzie w tłumie”. Z rozmnażaniem nie ma się co przejmować, w przeciwieństwie do gupików, danio trzeba trochę ‚pomóc’. Ja dawno temu miałem danio i nigdy mi się nie wycierały. Gupiki mnożą się jak szalone bez względu na wszystko, nawet trzymane w najgorzej utrzymanym akwarium. Ale wystarczy trzymać same samce i problem z głowy. No i samce są dużo ładniejsze..

  2. Kinga

   Okej, danio jeszcze przemyślę 🙂 Dzięki!

   A czy samce gupików nie będą się atakować w jednopłciowym akwarium? Gdzieś czytałam, że nie jest to polecane właśnie ze względu na agresję. Ale jeśli to nie jest problemem, to ile samczyków mogłabym wpuścić do tych moich 45l?

  3. rrrrrrrw

   Gupiki są bardzo spokojnymi rybkami, nie powinny się atakować. Do Twojego litrażu rozsądna ilość to około 7-8 sztuk. Tylko kup sobie już na tyle dorosłe, żeby można było odróżnić płeć. Bo jak Ci sprzedadzą jakieś samiczki to po kilku miesiącach będziesz miała duży problem z małymi 😛

  4. Tomasz

   Samce gupików nie wyrządzą sobie żadnej krzywdy. Co do ich ilości w Twoim akwarium to uważam, że stadko około 10 sztuk będzie w sam raz.Pozdrawiam

  5. Kinga

   Jasne, tego wysypu małych właśnie chcę uniknąć 🙂 Dziękuję Wam bardzo!

 2. Katarzyna

  Żescie mam pytanie mamy akwarium 30 l podłoże jasne roślinny skorupa kokosa a w nim są 2 glonojady zbrojnik chyba poprawnie się nazywa do tego dwie neon czerwony 3 padły miały białe kropki wypukłe i jeszcze nemo czarny szt 4 jedna padła tez na te kropki syn chciałby jeszcze do tego danio fioletowe lub niebielskie czy będzie pasowało do nich czy lepiej odpuścić i wziąć inne i jeliminuje tak to w jakiej ilości mogę je wziąć czy lepiej neon inessa do tego i dokupić neon czerwonego żeby ich bylo wiecej proszę o rady

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   danio jest rybą która pomimo małych rozmiarów potrzebuje dosyć dużo miejsca do pływania jest bardzo ruchliwa i potrzebuje żyć w większej grupie. Minimalny zbiornik dla tej ryby to dla mnie 54 litry.Pozdrawiam

  2. rrrrrrrrrrrrrrrrw

   Dodam jeszcze, że 30l to za mały zbiornik na wszystkie ryby jakie masz, dla glonojadów ja bym proponował co najmniej 100l. Neony innesa i czerwone, mimo że wyglądają niemal tak samo, nie powinny być trzymane razem. czerwone powinny być trzymane w cieplejszej wodzie, no i woda musi być miękka, a takiej zapewne nie masz w kranie. Do 30l proponowałbym jednego samca bojownika lub kilka samców gupików endlera.