Danio pręgowany – zebra

Danio pręgowany - ryba akwariowa fot.imageevent.com

Danio pręgowane – czerwone - ryby akwariowe

Danio pręgowany, zebra (Brachydanio rerio) – słodkowodna, charakterystyczna i bardzo popularna w akwarystyce ryba z rodziny karpiowatych. Służy także jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra Pochodzenie ryb akwariowych

Ryba pochodzi z Azji. Ten bardzo rozpowszechniony gatunek zamieszkuje strumienie i mniejsze rzeki, a także wody stojące, kanały irygacyjne i zalane wodą pola ryżowe w Pakistanie, Indiach, Bangladeszu, Nepalu i Birmie.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Danio Lamparci - Pręgowany - ryba akwariowa, płeć

Danio – samica, samiec

Smukła charakterystyczna ryba dorastająca do ok 5 cm. Posiada ubarwienie srebrne lub złote z niebieskimi lub fioletowymi pasami wzdłuż tułowia, biegnące od głowy aż po zewnętrzną krawędź płetwy ogonowej, czasem sięgają płetwy odbytowej. Samce są odrobinę mniejsze, smuklejsze oraz intensywniej ubarwione od samic. Oprócz formy dzikiej istnieją też formy hodowlane o bardzo długich płetwach, albino. Danio lamparci (cętkowany) jest mutacją, która zachodzić może również w naturze. Danio czerwone, zielone, różowe itp. to odmiany genetyczne. Formy hodowlane są zwykle wrażliwsze od bardzo odpornej formy podstawowej.

Danio to piękna, pełna energii, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Zasiedla środkowe piętra zbiornika. Najlepiej czuje się w stadku 8-10 osobników. Szczególnie zalecana początkującym akwarystom.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra Odżywianie ryb akwariowych

Ryby karmimy pokarmem płatkowanym, uzupełniając dietę pokarmem roślinnym i zwierzęcym takim jak ochotki, wazonkowce, oczliki, larwy komarów, rozwielitki.

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra Akwarium ryb akwariowych

Dla małej grupy ok. 8-10 osobników wystarczy akwarium 60 cm długości, z dość silnym, wymuszonym prądem wody, bogato obsadzone roślinnością ale jednocześnie z pozostawioną sporą przestrzenią do pływania. Są doskonałym gatunkiem do długich i płaskich akwariów. Ryby najpiękniej prezentują się w zbiorniku z ciemnym podłożem i niezbyt mocnym oświetleniem. Ze względu na upodobanie do wyskakiwania z wody zalecane przykryte akwarium.

W akwarium ogólnym można je trzymać z łagodnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach środowiskowych np. innymi karpiowatymi, kąsaczami, kiryskami, bocjami, sumikami itp..

Ryba akwariowa Danio pręgowany – zebra Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe. Akwarium najlepiej 40 l wypełnione do połowy wodą miękką lub obojętną. Temperatura wody w akwarium powinna wynosić 24 – 26 stopni. Na dno odpowiednie będą szklane kule, siatka o drobnych oczkach lub spora ilość mchu (np. jawajski). Akwarium ustawiamy na parapecie wschodniego okna – tak, aby padały na nie pierwsze promienie słońca.

Na kilka dni przed tarłem ryby rozdzielamy według płci i obficie karmimy, najlepiej pokarmem żywym lub mrożonym. O nadchodzącej porze tarła świadczy powiększony, wypełniony jajami, brzuch samicy, oraz niespokojne zachowanie samców i ogólna, wzmożona aktywność ryb. Wybraną parę umieszczamy w zbiorniku tarliskowym wieczorem, przeważnie następnego dnia następuje tarło.

W zalotach bardziej aktywny samiec, energicznie opływa partnerkę, napina przed nią płetwy, niekiedy uderza delikatnie pyszczkiem w jej podbrzusze. Zaloty poprzedzane są nieustannymi gonitwami. Jeżeli samica jest gotowa do rozrodu, partnerzy chowają się w gąszczu roślin gdzie samiec obejmuje samiczkę i po krótkim trzepotaniu się tarlaków następuje rozrzucenie ikry i jej zapłodnienie. Samiczka składa od 4 do 12 bladoróżowych jajeczek o średnicy 1.2 mm. Akt ten powtarza się wielokrotnie, aż do czasu wyczerpania się zapasu dojrzałej ikry. W zależności od wieku, samica składa od 200 do 1000 ziarenek ikry. Wszystkie gatunki danio składają ikrę niekleistą, która opada na podłoże.

Po zakończonym tarle samica jest zazwyczaj szczuplejsza. Jeśli ryby się nie wytrą odławiamy je i powtarzamy procedurę z inną parą. Dorosłe osobniki wyjadają ikrę, dlatego należy je koniecznie odłowić. Wylęg następuje w przeciągu 2 dni.

Kiedy larwy zaczynają swobodnie pływać karmimy je mikro pokarmami dla narybku a po kilku kolejnych dniach pokarmy żywe np. larwy artemii czy mikro nicienie.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Brachydanio rerio
synonim:Zebra danio
Rodzina:Karpiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 5 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:umiarkowana, zimna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:18 - 24 °C
pH:6.0 - 8.0 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:2 - 3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Danio pręgowany – zebraPoważnie o rybach - Danio pręgowany – zebra

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 38

 1. Krzysiek

  Czy można trzymać Danio z Prętnikiem Karłowatym? Jakie inne ryby do nich pasują? Mam 72 L akwarium.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jak najbardziej tak, mała grupka Danio (6-8 szt.) do tego parka Prętników (nie więcej), chociaż w tym zestawieniu zakres temperatur ogranicza się od 22-24°C, należy na to zwrócić uwagę. Zawsze warto mieć jakieś rybki denne, które będą zjadały opadający pokarm – np. Kiryski.

  2. UlaUlaśka

   Jest u ciebie pewien problem. Zwróć uwagę na temperaturę dla danio i dla prętników. Jak większość ryb guramiowatych, temp. w zbiorniku musi wynosić od 24-27 stopni. Dla danio, odpowiedź masz powyżej na tabeli podsumowującej warunki dla nich.Twardość wody dla danio – 5 – 20 dGH. Prętniki – 2-18 dGH. pH zapewne już znasz. Dwa miesiące minęły, może już to zorganizowałeś, nie wiem, możesz jeszcze poczytać o tym wszystkim, akwarystyka to nie zwykłe trzymanie rybek w akwarium, bo wiedza jest najważniejsza

 2. Sandra

  czy danio mogą być w akwarium z gurami dwuplamistymi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marcin

   Mam danio oraz guraminy i bardzo ładnie razem za sobą żyją, jeszcze kirysy do tego i wszystkie poziomy akwarium za pełnione

 3. Marta

  Witam, mam w akwarium 8 szt Danio czerwonego, wszystkie 7 pływa przy tafli i zachowuje się jakby miały ADHD. Natomiast jedna z nich cały czas jest przy dole akwarium i chowa się za roślinami. Ja mam wrażenie jakby miała duży brzuszek ale nie mam co do tego pewności. W stosunku do reszty jest ciut grubsza. I teraz nie wiem czy ciężarna czy chora? Od trzech dni zachowuje się dziwnie, w sensie że nie podplywa nawet na górę i jest mega spokojna.

  Odpowiedz
 4. Marta

  Witam, mam w akwarium 8 szt. Danio czerwonych i dzisiaj zauważyłam że jedna z rybek pływa bardzo wolno i tak jakby była „przetracona”. Ogólnie chodzi mi o to że wszystkie Danio maja ogon w linii prostej, a ta jedna ma ogon opuszczony i pływa tak jakby miała pod górkę… Nie wiem co się z nią dzieje? Ktoś jakąś sugestie, pomysł? Z góry dzięki.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Czarek

   Myślę, że to może być posocznica, znajdź inne objawy tej choroby w necie i porównaj ze swoją rybką. Ciężko wyleczyć, ale możesz spróbować kąpieli w chloramfenikolu 80mg/litr w oddzielnym zbiorniku

 5. Justyna

  Witam! Mam mały problem. Mam zbiornik 35l i mam w nim bojownika i 3 molinezje. Ostatnio w ramach prezentu urodzinowego dostałam 6 neonów i 6 Danio, w związku z czym na szybko kupiłam 60l. Na więcej nie mam miejsca pomimo najszczerszych chęci. Obecnie ryby są w 35l, ale widzę że jest im tam ciasno, ale akwarium większe dojrzewa. Pytanie: czy mogę jakoś przyspieszyć dojrzewanie akwarium? Co będzie mniejszym złem: wpuszczenie do niedojrzałego akwarium ryb czy czekać i trzymać je w 35? Bojownik jeat baaardzo spokojny, w akwarium małym nie zauważam żadnych ataków między sobą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Ja mogę napisać jak dawno temu musiałem na gwałt przenosić rybki do większego akwarium, ale zaznaczam, że jest to mało profesjonalne… Otóż przelałem większość wody z małego akwarium do nowego, przełożyłem stary filtr bez czyszczenia itd, nowy większy filtr, gąbki i inne wkłady wypłukałem porządnie w wodzie ze starego akwarium, to samo z podłożem. Przełożyłem roślinki i resztę, a na końcu rybki. W pierwszym dniu miałem w około 25% zbiornik wypełniony wodą, codziennie dolewałem po kilka litrów nowej, odstanej wody aż do 100%. Na szczęście miałem mało rybek więc się jakoś pomieściły przy minimalnej głębokości. W wyniku całej akcji nie było żadnych strat w rybkach ani roślinach. Jeśli nie musisz się śpieszyć z przekładaniem to może warto zaczekać, może niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie 🙂

 6. Daniel

  Czy razem z para barwniakow moge trzymac około 10 sztuk danio? akwarium ma 60 litrów.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Dla barwniaków (czerwonobrzuchy czy szmaragdowy) 60L jest za małe.

 7. Patryk

  Witam mam w akwarium 100l 6 danio zebra jedna z samic pływa z wielkim brzuchem ok.6 tygodni i nie składa ikry a mam dwa samce dlaczego już zgupiałem.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. igor

   ojoj to masz problem ta twoja ”ciężarna” samica ma jakąś z tych chorób Rozdęcie – Malawi bloat
   Hexamitoza
   Posocznica – Puchlina wodna
   Ichtiosporidioza
   Spironukleoza – wiciowce
   Zaparcia
   Choroba gazowa
   Mykobakterioza – rybia gruźlica
   Zapalenie przewodu pokarmowego
   Kapilarioza

 8. Docia

  Witam, od niedawna mam założone akwarium a w nim rybki Danio 5 szt-zebry. Jednej z rybek na grzbiecie zrobił się zielony pasek. Czy zmiana koloru świadczy o jakimś stanie lęku, czy strachu? może to przez zmianę otoczenia ?

  Odpowiedz
 9. Adam

  Witam, mam 5 danio czerwonych oraz 5 płatek i kilka krewetek red cherry. Na początku było 25 małych krewetek i kilka dużych. W tej chwili z krewetek zostały tylko te duże . Może ktoś by mi doradził czyja to sprawa ;).

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Majka

   Obstawiałabym na danio. Te diabły są strasznie ruchliwe. Nie raz mi obskubały moje ryby na śmierć… ale podstawowe pytanie: Ile litrów ma twój baniak?

 10. Wera

  Na próbę kupiłam sobie trzy danio, jak się okazało samca samicę i mniejszego samca z dłuższymi płetwami. Niestety w akwarium następnego dnia (dzisiaj) znalazłam prawie martwego małego samca, bez płetwy ogonowej, z dwoma ranami. Zauważyłam również, że te dwa danio mi oskubały gupika :/. Teraz mam dylemat czy sobie odpuścić gupika czy pozbyć się danio.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Bo te dania to takie aparaty. Ja na początku przygody z rybkami kupiłem kilka danio to mi goniły wszystkie mniejsze rybki, wiec się ich pozbyłem. Z resztą gupiki i danio to inne biotopy, trochę inne wymagania dot. wody itd

  2. Mint

   Moje Danio malabarski także rozprawilo się w sposób bezwzględny z jednym z głupików. Natomiast nie mają problemu z obecnością tych osobników z mnieszych gatunków (posiadam głupiki i neony), które wraz z nimi dorastały.

 11. mareczek obereczek

  Możecie mi powiedzieć czemu jeden różowy danio obgryzł ogon danio zielonego.

  Odpowiedz
 12. Karolina

  Witam moje danio które były zielone nagle zmieniły kolor na niebieski czy to normalne. Różowe danio jest ciągle takie samo. Ale wszystkie pływają przy powierzchni nie tak jak kiedyś po całym akwarium. Co się dzieje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Nic się nie dzieje. Też się zdziwiłam kiedy zobaczyłam danio, które było zielone zmieniły się na niebieskie.To nie żadna choroba, nie ma się o co martwić, a po drugie – tak danio pływają przy powierzchni to też norma 😉

 13. Iga

  Mam akwarium od niecałego tygodnia i mały „problem” z narybkiem. Dziś zauważyłam małe rybki pływające po akwarium i nie bardzo wiem co z tym zrobić. W hodowli rybek jestem bardzo początkująca, nie wiem nawet co to za rasa. Mam 8 danio zebra, 2 danio lamparcie, 2 molinezje(parka), 2 gurami(parka) 3 kiryski płci nieznanej, 1 samiec bojownika + 2 samiczki, to samo z głupikami. Dodam jeszcze, że małe rybki mają kolor żółty i raczej pływają po dnie. Na razie rybki odłowiłam i wpuściłam do słoika. Proszę o pilną pomoc

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. di

   Proponuję jutro z rana wizytę w sklepie zoologicznym w celu zakupu kotnika i jakiegoś jedzenia, bo w słoiku rybki długo nie pożyją – brak filtracji, napowietrzenia. Rybki przerzucić do kotnika, karmić jakimś pokarmem mieszanym, drobnym i czekać, co z nich wyrośnie. Może jakaś ryba Ci schudła niespodziewanie, to pewnie ona odpowiada za zamieszanie 😉

  2. rrrrrrrw

   Jeśli masz akwarium tylko kilka dni, to najprawdopodobniej są to molinezje, ewentualnie gupiki, bo one są żyworodne, widocznie kupiłaś już ‚zaciążoną’ rybkę. Jeśli masz jakieś wieksze akwarium a w nim dużo roślin, to wpuść je z powrotem do akwarium, będą chować się między roślinami przed dorosłymi, większość powinna przeżyć. W słoiku mają mniejszą szansę na przeżycie, bo zapewne nie masz tam filtra, grzałki itd, już pomijam niekorzystny kształt słoika. Pokarm przydałby się sproszkowany, sa takie dla narybku, ewentualnie możesz jakieś płatki sproszkować.

 14. Liliana

  Mój danio ma płetwy żółte a nigdy nie ma .5 gupików 2 molinezje i kirysy i glonojad

  Odpowiedz
 15. Przemek

  Mam 10 młodych danio czerwonych w akwa roślinnym 60l, bardzo przyjemne rybki, energiczne, wszędzie ich pełno. Trzymają się głównie tafli wody, więc jak ktoś ma pustkę w górnej części to jak najbardziej polecam. Tylko, że ma to też swoje wady, podczas przycinki bardzo łatwo je złapać do siatki, bo w ogóle się nie boją i same podpływają do ręki/siatki. Super się prezentują przy słabym oświetleniu, albo jakimś z barw rgb.

  Odpowiedz
 16. Jaś

  Moje doświadczenia z Danio, nie są do końca miłe, w zbiorniku 60L miałem 4 sztuki (cieżko było odróżnić płeć) strasznie ,,ruchawe” bardzo ruchliwe, nie potrafią usiedzieć w miejscu energiczne rybki. Jeżeli ktoś oczekuje spokoju i odprężenia patrząc w akwarium to te wariaty nie są dla niego 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Ja mam trzy takie, dwa w miare spokojne a jeden największy goni mi wszystkie ryby :/

  2. Liliana

   Kup gupiki i molinezje są spokojniejsze i mogą żyć z daniami

 17. Przemek

  Mam stadko tych rybek w 60 litrowym roślinniaku a z nimi mieszkają krewetki 🙂 rybki rozmnażają się co chwile i mają bardzo ciekawe zachowania typu ganianie za palcem, skubanie rąk jak się wsadza do akwarium. W dodatku super się prezentują w trawniku z trawki brazylijskiej 🙂

  Odpowiedz
 18. Zuza

  Urocze rybki, miałam 4 sztuki i to były pierwsze ryby jakie kupiłam. Jest z nimi tylko jeden wielki problem – wyskakują z akwarium jak opętane, kupiłam moje pół roku temu i z 4 została 1 bo reszta powyskakiwała gdy czasem zapomniałam zamknąć otwór w pokrywie jak wsypywałam jedzenie, zdarzyło mi się to naprawdę niewiele razy, a one i tak skorzystały z okazji.

  Odpowiedz
 19. Kamila

  Wspaniałe rybki ;D nadają się do wielogatunkowego akwarium

  Odpowiedz
 20. Aniela

  Bardzo pomocny ten opis o rybkach danio bo dzisiaj (10.08.2014) je kupiłam i razem z mamą chciałam co nieco o nich się dowiedzieć!

  Odpowiedz
 21. Linka

  Dzięki. Już do tego doszłam. Miałam dwa razy po dwa tarła i rzecz dziwna. Nie wiem dlaczego. Małe się wykluwają pływają kilka dni i nagle zdychają. Parametry wody są idealne. W ogóle się nie zmieniają, a tu taka lipa. Około 5 dni pływają, a później nagle ani jednej nie ma. A akwarium tarliskowe dla danio ma 50 L.

  Odpowiedz
 22. Asia

  Widzisz tego na pierwszym zdjęciu to jest samiec.

  Odpowiedz
 23. Linka

  Właśnie mam spory problem. Mam ich kilka i na pewno są dwie samiczki gotowe do tarła, problem znowu polega na tym, że za cholerę nie potrafię rozkminić który to samiec. Żebym przez pomyłkę nie przełożyła samicy gotowej z nie gotową.

  Odpowiedz