Długonos ciernisty – Węgorzyk

Długonos Ciernisty - ryba akwariowa fot.kozorog.ru

Długonosy Cierniste - ryby akwariowe

Długonos ciernisty, Węgorzyk ciernisty, Węgorek, Ostronos (Macrognathus aculeatus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny długonosowatych.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Azji. Zamieszkuje przede wszystkim spokojne wody z piaszczystym dnem, głównie w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży i południowych Chinach.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwarium osiąga długość 30 cm. Ubarwienie lekko brązowe, zmienne w zależności od miejsca występowania. Wzdłuż ciała przebiega marmurkowy deseń. Rząd charakterystycznych oczek wzdłuż podstawy płetwy grzbietowej. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła są nieco pełniejsze. Gatunek pokojowo nastawiony do innych ryb, poza tymi które zmieszczą mu się w pysku. Z wiekiem bywa terytorialny wobec własnego gatunku. Długonosy cierniste w dzień zagrzebują się w piasku, swoją aktywność wykazują o zmierzchu i nocą.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus Odżywianie ryb akwariowych

Tak jak wszystkie długonose akceptuje głównie pokarmy żywe lub mrożone np. larwy owadów, dafnie, wodzień, artemię. Można im podawać również pokrojone mięso rybie.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus Akwarium ryb akwariowych

Długonosy cierniste nie nadają się dla początkującego akwarysty. Wymagają przestronnego, dobrze filtrowanego akwarium długości co najmniej 120 cm z licznymi kryjówkami i miękkim podłożem, w którym mogły by kopać. Do dekoracji możemy użyć, kamieni, korzeni, gałęzi czy rurek PCV. Wszelkie ukorzeniające się w ziemi rośliny będą wykopywać. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i średnio-twardej, dobrze natlenionej. Preferują niezbyt jasne oświetlenie. Akwarium powinno być przykryte aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk - Macrognathus aculeatus Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie jest bardzo trudne w warunkach domowych. Dojrzałość płciową osiągają mając ok 15 cm długości. Długonosy stymulujemy do tarła podmianami wody i obfitym karmieniem żywymi pokarmami. Samo tarło trwa kilka godzin. Ryby ganiają się wzajemnie po czym samica składa jaja wśród pływających roślin, które następnie są zapładniane przez samca. Wylęg następuje w ciągu 3-4 dni. Narybek jest wrażliwy na infekcje grzybiczne. W odchowaniu pomocne będą częste podmiany wody i środki antygrzybiczne.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Macrognathus aculeatus
synonim:Peacock Eel
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 30 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia8 - 18 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:250 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:6.5 - 8.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:12 - 16 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Długonos ciernisty – WęgorzykPoważnie o rybach - Długonos ciernisty – Węgorzyk

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 47

 1. Pawel

  Miałem 5 sztuk do tygodnia wszystkie zdechł jaka może być przyczyna ktoś może pomóc dziekuje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Jakie miałeś parametry wody? Litraz akwarium podaj ? I z jakimi rybami były?

 2. węgorz

  Czy wie ktoś co jeszcze można dawać węgorkowi.
  Czy mogę go karmić pokrojonymi płotkami lub karasiami.
  Z góry dziękuje za szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Michał

   Polecam dżdżownice odpowiedniej wielkości, najlepiej oczyszczone ( ja wrzucam kilka sztuk do rozdrobnionych płatków owsianych z dodatkiem mleka na 24h, później płukanie w wodzie) wegorki je uwielbiają i świetnie się obserwuje jak „walczą” z posiłkiem

  2. whitespider

   ja mam dwa od niedawna, około 3 tygodni, ok. 12 cm, osobniki wykazujące cechy oswojenia przez hodowcę – siedzą w dzień nawet i zwykle czekają na karmienie z ręki, specjalnie dla nich kupiłam Red Mico – bo wszędzie (w tym filmy na yt) podają że ulubiony ich pokarm to larwy ochotki, te które ja mam jedzą tylko Tubi-Cubi -czyli liofilizowane rureczniki, próbowałam też artemie liofilizowane które uwielbia reszta moich ryb (gupiki, danio lamparcie), oraz Krill gran które też lubią pozostałe ryby, w tym 2 przeźroczki indyjskie -jak na razie długonosy chcą tylko rurecznik i to z ręki najchętniej, Red mico zupełnie ignorują choć reszta ryb je chętnie i to teraz, artemię raz dziobnęły ale chyba za słone im było więcej nie próbowały, żywego ani mrożonego nie podaje rybom od ponad roku, zawsze były potem jakieś pasożyty u rybek, najczęściej przezroczysty kał i chudnięcie więc pewnie wiciowce, liofilizaty nie są może super atrakcyjne dla niektórych ryb bo nie fresh i nie żywe=nie ruszają się, ale wynalezienie tego typu jedzenia dla ryb było strzałem w 10 jeśli chodzi o profilaktykę niektórych chorób

  3. Wlodi13

   Zgadzam się w 100% z @whitespider – pokarmy liofilizowane to strzał w 10-tkę. Red Mico (ochotka), Tubi-Cubi (rurecznik), FD Brine Shrimp (artemia) to znakomita alternatywa do pokarmów żywych i nie ma obawy przed zarażeniem jakimś paskudztwem. Podaję na zmianę te trzy rodzaje pokarmów, wszystkie rybki jedzą z ochotą. Tak samo, z żywego tubifeksu zrezygnowałem już dawno temu, później jeszcze kombinowałem z żywymi doniczkowcami i ochotką, parzyłem, mroziłem, jednak tak spreparowanego pokarmu rybki nie jadły już chętnie, nie ma to jak żywe, ale zawsze obawa przed pasożytami – wiciowcami czy nicieniami.
   Jednak patrząc jak moje Ramirezki uwielbiają żywe robaczki, normalnie jak takie drapieżniki… nie potrafiłem im odmówić czegoś żywego, co się rusza i mogą sobie zapolować, pozostałem jedynie przy dafniach, artemii i wodzieniach od czasu do czasu. Od tamtego momentu żadnych chorób.
   Oczywiście dla wzbogacenia w witaminy także różnego rodzaju płatki, oraz polecam fajny pokarm z serii „soft line” (Tropicala): Africa, America lub Marine – w trzech rodzajach: chips (płatki, chipsy), sticks (pałeczki, patyczki) oraz granules (granulki) – wszystkie jeszcze w trzech rozmiarach: S, M, L, normalnie super sprawa. Ja akurat dla swoich Pielęgniczek stosuję soft line America – sinking sticks (rozmiar S), też chętnie jedzą, patyczki są małe, powykręcane, koloru czerwonego, wyglądają jak robaczki…

 3. Paweł

  Moje osobniki mają po ok 20 cm zaczynają zjadać molinezje nawet dorosłe hm nie fajnie a były takie spokojne

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. benek

   one takie są.mi zjadły 2 kiryski i zjadają narybek!

 4. Paweł

  Mam dwa takie osobniki spore z innymi rybkami są nadzwyczaj spokojne sá z mieczykami molinezjami skalarami brzankami rekinimi krysikami

  Odpowiedz
 5. Robi

  Mam już parę miesięcy 2 osobniki ogólnie zbytniej agresji nie zauważyłem, tylko raz tak sobie od niechcenia złapał kiryska ale momentalnie go puścił. Żyją spokojnie w 200l;)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. ta Siódmego

   6 oosobnikuw mam i nikomu niedam bo tak

  2. Wlodi13

   ortografię wkuwam,
   6 jedynek już mam,
   jak egzaminu nie”_”zdam,
   dwóch osobnik”ó”w w domu czeka…

 6. Paweł

  To bardzo duza ryba mam ja od 8 miesięcy po 5 zabił swojego kolegę za jedna noc zeżarł 14 sporych neonow czerwonych ma ponad 30 cm zje wszystko co sie mu do paszczy zmiesci sliczna i ciekawa rybka ale aqa monimum 200 🙂

  Odpowiedz
 7. Wojtek

  Mam pytanie czy 1-2 sztuki tego gatunku będą dobrze się czuły w akwa 400l? Prosze o odp 😀

  Odpowiedz
 8. malawista

  Witam. Planuje sobie założyć akwarium gatunkowe dla tych ryb. Czy może być 1 lub 2 osobniki w 72 l.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Natalia

   Czytać nie umiesz? Na Długonosy cierniste potrzebne jest akwarium MINIMUM 250 litrów o długości MINIMUM 120 centymetrów. Akwarium 72l ma zazwyczaj 60cm długości, czyli tylko połowę tego. Rosną do 30cm długości, więc jak ty sobie wyobrażasz je w takim akwarium? Bok takiego akwarium ma 30cm… Proponuję przeczytać jeszcze raz wymagania.

  2. jaja

   nie

 9. Shogun03

  POMOCY nie wiem jak skutecznie pozbyć się glonu ze żwiru i korzenia sztucznego czy dobrym rozwiązaniem będzie mała dawka wody utlenionej ???
  Dziękuje za odpowiedź 😀

  Odpowiedz
 10. Monika

  Posiadałam ostronosa ok 6 lat. Dorósł do 25 cm. Jadł tylko i wyłącznie pokarm żywy lub mrożony. Płatków itp nie tykał. Bardzo lubił dżdżownice – zjadał w całości, potrafił upolować zagrzebana w podłożu. Niestety pomimo pokrywy wyskoczył. Trafił na przerwę w pokrywie przy rurce od filtra. Akwarium 200l to moim zdaniem minimum – to serio duża ryba jak urośnie.

  Odpowiedz
 11. Areek

  Mam pytanie co do karmienia mam 3 długonosy od 3tyg i nie widziałem do tej pory żeby coś jadły. Czy jedzą płatki czy koniecznie musi być żywe

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Piotr

   Mój je tylko żywy pokarm:/

  2. Mario

   Żywe lub mrożone..

  3. EDEK

   Prosze o odpowiedz

 12. smiefan84

  Posiadam tą rybkę od jakiegoś roku, kupiłem jak była mała. W sumie to kupiłem 2 szt. ale jedna mi zdechła i jak czytam wasze komentarze to mi ręce i cycki opadają trzymam ją w akwa 112l WIELOGATUNKOWYM!!! z krewetkami red cherry, amano, gupikami endlera, molinezjami, pielegnicami ramireza, piskorkiem, neonkami i nie zauważyłem by atakowała inne ryby czy krewetki, mało tego dokupiłem ostatnio jeszcze jedna sztukę i czytając, że ta rybka jest agresywna w stosunku do swojego gatunku czy morduje obsadę zbiornika… ludzie co wy za głupoty wypisujecie???? Z pełną odpowiedzialnością polecam tą spokojną śliczną i DUŻĄ rybkę do każdego dużego akwa ale tylko dla tych co maja trochę oleju w głowie…

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Mateusz

   Piskorki to ryby ławicowe.

  2. barakud111

   w 100 procentach popieram smiefan84 to bardzo spokojna ryba.

  3. Akwarysta

   Piskorki to nie są ryby ławicowe znawco…

  4. Tomek z Navan

   Poczekaj aż urośnie, bo mój w 5 sekund zjadł 7 neonków. Ma 25 cm. Dzieci się popłakały i resztę musiadłem wyłowić. Pozdrowionka

  5. Piotr

   Sprawa z nimi wygląda tak: jeżeli dostają mięsko i robaki to się najedzą i nie chce im się polować. Ale jak są głodne to neonki są dla nich super pokarmem. krewetki tez bardzo im smakują. I w ogóle to się zmieści do pyszczka to jest mniam mniam. Dzisiaj tylko ogon mojej neonki wystawał z pyszczka tego mordercy. Już kombinuję przeprowadzkę z obecnego 260 litrów mojej żonki do drugiego 200 litrów i skumam go z większymi kolegami i oczywiście więcej mięska będę dawał. Szkoda mi się go pozbywać bo skubany ma swój urok, nawet z neonkiem mojej żonki w pyszczku:) Tak więc podsumowując: jak komuś nie zżarł ryby to labo on za mały albo ryby za duże ale to i tak kwestia czasu, aż podrośnie i mniejsze rybki będą miały przestane:) Np.: duża krewetka filtrująca dała przed nim dyla z akwarium na ziemię heheh

 13. kumpe;

  Mogę go trzymać z duchem amazońskim, trzciniakiem i paletką ewentualnie jeszcze z jakimi rybkami.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   duże ryby, np. brzanka rekinia, grubowargi różnego rodzaju, bocja wspaniała i inne “koksy”.

  2. Tomek z Navan

   Ja mam u siebie ducha 10 cm duże skalary, barwniaki, glonojady i kirysy w 260l.

 14. Łukasz

  Nie polecam wykończył mi krewetki 🙁

  Odpowiedz
 15. Nobe

  Nie polecam tej ryby jest agresywna w stosunku do innych a szczególnie do ryb o kolorowych płetwach. Gdy wpuściłem go do akwarium wszystko było ok. Ale po paru dniach zobaczyłem że gryzie on płetwę gupikowi. Wygryzł mu dziurę 0,5 x 0,5 cm

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. kacper

   a można je trzymać z kiryskami spiżowymi, otoskami, sumikami szklistymi i razborami? żwirek 2-4 mm i dosypie piasek proszę pomóżcie

  2. arek d.

   zeżre wszystko

  3. Paweł

   Fakt nie lubi małych kolorowych rybek aczkolwiek dorosłe neony radzą sobie wiem bo mam razem brzanki rekinie skalary molinezje mieczyki suma krysiki itp

 16. Weronika

  Ja posiadam dwie sztuki 10 cm, kupiłam je dzisiaj.
  Są świetne, nurkują w piasek i wystają im tylko nosy, często też do skał lub pod skały się chowają, za filtrem też, lubią pływać pomiędzy roślinami, mają przyjazny stosunek póki co do innych ryb.

  Odpowiedz
 17. marcin

  Czy mogę trzymać długonosa ciernistego z trzciniakiem bardzo prosze o pomoc

  Odpowiedz
 18. Iguś xD

  Posiadam jedną sztukę 4 cm – 5 cm kupiłem go wczoraj w sklepie zoologicznym za 6 zł. Jest to bardzo ładna rybka lecz wymaga też dosyć sporego akwarium myślę, że wystarczy około 150 – 200 litrów na 1-2 szt. + jakieś inne rybki ja trzymam tego 5 cm osobnika w akwarium niestety bardzo małym bo tylko 90l ale mam nadzieję, że wkrótce będę posiadał większe około 150 – 300 l. Bardzo fajna i ciekawa ryba polecam.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. weronika

   Mam akwarium 25 l i żył przez 4 lata później wyskoczył przez dziurkę w pokrywie koło filtra. Miałam już cztery i robiły to samo ale za każdym razem węgorek był sam plus 2 skalary, 5 neonek które w tajemniczy sposób zniknęły (nie wiem czy to on czy skalary ) 2 kosiary i jeszcze kilka rybek jak zakładałam hodowlę.

  2. Łukasz

   Weronika, 25l i 2 skalary?? 2 „kosiary”? i kilka innych rybek?? Zmiłuj się prosze.

  3. rrrrrrrw

   Weronika, Ty nie zakładałaś „hodowli” tylko takie miejsce dla rybek, jakim kiedyś było Auschwitz w Oświęcimiu dla ludzi…..

  4. qwerty

   Do rrrrrrw i Łukasza. Weronika was podpuszcza

  5. rrrrrrrrw

   To faktycznie, znalazła sobie miejsce na dziecięce zabawy. „pogratulować” poczucia humoru…..

  6. Wil55

   Wybaczcie, ale to nie Weronika żartuje tylko Wy sobie żartujecie. Akwarium 25 litrów i taki tłok, a same skalary dorastają do wielkości małej patelni. Zmiłuj się nad biednymi rybkami, jak je lubisz, to zamień, czym prędzej baniak na 250l.

  7. zbyszek

   A czy słyszeliscie może o karłowaceniu ryb ?