Długonos ciernisty – Węgorzyk

Długonos Ciernisty - ryba akwariowa fot.kozorog.ru

Długonosy Cierniste - ryby akwariowe

Długonos ciernisty, Węgorzyk ciernisty, Węgorek, Ostronos (Macrognathus aculeatus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny długonosowatych.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Azji. Zamieszkuje przede wszystkim spokojne wody z piaszczystym dnem, głównie w Tajlandii, Wietnamie, Kambodży i południowych Chinach.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwarium osiąga długość 30 cm. Ubarwienie lekko brązowe, zmienne w zależności od miejsca występowania. Wzdłuż ciała przebiega marmurkowy deseń. Rząd charakterystycznych oczek wzdłuż podstawy płetwy grzbietowej. Płeć ryb trudna do rozróżnienia. Samice w okresie tarła są nieco pełniejsze. Gatunek pokojowo nastawiony do innych ryb, poza tymi które zmieszczą mu się w pysku. Z wiekiem bywa terytorialny wobec własnego gatunku. Długonosy cierniste w dzień zagrzebują się w piasku, swoją aktywność wykazują o zmierzchu i nocą.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Odżywianie ryb akwariowych

Tak jak wszystkie długonose akceptuje głównie pokarmy żywe lub mrożone np. larwy owadów, dafnie, wodzień, artemię. Można im podawać również pokrojone mięso rybie.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Akwarium ryb akwariowych

Długonosy cierniste nie nadają się dla początkującego akwarysty. Wymagają przestronnego, dobrze filtrowanego akwarium długości co najmniej 120 cm z licznymi kryjówkami i miękkim podłożem, w którym mogły by kopać. Do dekoracji możemy użyć, kamieni, korzeni, gałęzi czy rurek PCV. Wszelkie ukorzeniające się w ziemi rośliny będą wykopywać. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej i średnio-twardej, dobrze natlenionej. Preferują niezbyt jasne oświetlenie. Akwarium powinno być przykryte aby zapobiec wyskakiwaniu ryb.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie jest bardzo trudne w warunkach domowych. Dojrzałość płciową osiągają mając ok 15 cm długości. Długonosy stymulujemy do tarła podmianami wody i obfitym karmieniem żywymi pokarmami. Samo tarło trwa kilka godzin. Ryby ganiają się wzajemnie po czym samica składa jaja wśród pływających roślin, które następnie są zapładniane przez samca. Wylęg następuje w ciągu 3-4 dni. Narybek jest wrażliwy na infekcje grzybiczne. W odchowaniu pomocne będą częste podmiany wody i środki antygrzybiczne.

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Video

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Galeria

Ryba akwariowa Długonos ciernisty – Węgorzyk Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Macrognathus aculeatus
synonim:Peacock Eel
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 30 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie ryb akwariowych:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:8 - 18 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:250 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:6.5 - 8.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena ryby akwariowej:12 - 16 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Długonos ciernisty – WęgorzykPoważnie o rybach - Długonos ciernisty – Węgorzyk

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 11

 1. smiefan84

  Posiadam tą rybkę od jakiegoś roku, kupiłem jak była mała. W sumie to kupiłem 2 szt. ale jedna mi zdechła i jak czytam wasze komentarze to mi ręce i cycki opadają trzymam ją w akwa 112l WIELOGATUNKOWYM!!! z krewetkami red cherry, amano, gupikami endlera, molinezjami, pielegnicami ramireza, piskorkiem, neonkami i nie zauważyłem by atakowała inne ryby czy krewetki, mało tego dokupiłem ostatnio jeszcze jedna sztukę i czytając, że ta rybka jest agresywna w stosunku do swojego gatunku czy morduje obsadę zbiornika… ludzie co wy za głupoty wypisujecie???? Z pełną odpowiedzialnością polecam tą spokojną śliczną i DUŻĄ rybkę do każdego dużego akwa ale tylko dla tych co maja trochę oleju w głowie…

  odpowiedz
  1. Mateusz

   Piskorki to ryby ławicowe.

 2. kumpe;

  Mogę go trzymać z duchem amazońskim, trzciniakiem i paletką ewentualnie jeszcze z jakimi rybkami.

  odpowiedz
  1. arek d.

   duże ryby, np. brzanka rekinia, grubowargi różnego rodzaju, bocja wspaniała i inne “koksy”.

 3. Łukasz

  Nie polecam wykończył mi krewetki :(

  odpowiedz
 4. Nobe

  Nie polecam tej ryby jest agresywna w stosunku do innych a szczególnie do ryb o kolorowych płetwach. Gdy wpuściłem go do akwarium wszystko było ok. Ale po paru dniach zobaczyłem że gryzie on płetwę gupikowi. Wygryzł mu dziurę 0,5 x 0,5 cm

  odpowiedz
  1. kacper

   a można je trzymać z kiryskami spiżowymi, otoskami, sumikami szklistymi i razborami? żwirek 2-4 mm i dosypie piasek proszę pomóżcie

  2. arek d.

   zeżre wszystko

 5. Weronika

  Ja posiadam dwie sztuki 10 cm, kupiłam je dzisiaj.
  Są świetne, nurkują w piasek i wystają im tylko nosy, często też do skał lub pod skały się chowają, za filtrem też, lubią pływać pomiędzy roślinami, mają przyjazny stosunek póki co do innych ryb.

  odpowiedz
 6. marcin

  Czy mogę trzymać długonosa ciernistego z trzciniakiem bardzo prosze o pomoc

  odpowiedz
 7. Iguś xD

  Posiadam jedną sztukę 4 cm – 5 cm kupiłem go wczoraj w sklepie zoologicznym za 6 zł. Jest to bardzo ładna rybka lecz wymaga też dosyć sporego akwarium myślę, że wystarczy około 150 – 200 litrów na 1-2 szt. + jakieś inne rybki ja trzymam tego 5 cm osobnika w akwarium niestety bardzo małym bo tylko 90l ale mam nadzieję, że wkrótce będę posiadał większe około 150 – 300 l. Bardzo fajna i ciekawa ryba polecam.

  odpowiedz