Głowaczyk barwny

Głowaczek barwny (Tateurndina ocellicauda) ryba akwariowa fot. aquadico.com/forum

Głowaczyki barwne - ryby akwariowe

Głowaczyk barwny (Tateurndina ocellicauda) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny eleotrowatych.

Ryba akwariowa Głowaczyk barwny Pochodzenie ryb akwariowych

Zamieszkuje tereny Papui Nowej Gwinei. Żyje w płytkich strumieniach, stawach, rzekach. Spotykany w lasach tropikalnych.

Ryba akwariowa Głowaczyk barwny Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Głowaczyk Barwny osiąga długość 7.5 cm. Dorosłe samce są bardziej ubarwione i nieco większe od samic, ich głowa jest wyraźnie większa i wyodrębniona od tułowia. Samice są bardziej krągłe i żółto zabarwione na brzuchu. Młode osobniki można odróżnić po płetwie odbytowej. Większość samic ma ciemny pas biegnący wzdłuż zewnętrznej krawędzi tej płetwy. Ryba wykazuje terytorializm wobec własnego gatunku, jednak nie walczy zaciekle o terytorium a tylko pręży i stroszy płetwy wobec rywali. W naturze żyje w dużych, luźno pływających grupach, najczęściej blisko dna.

Ryba akwariowa Głowaczyk barwny Odżywianie ryb akwariowych

Ryby preferują pokarm żywy i mrożony, dietę można uzupełniać pokarmem suchym.

Ryba akwariowa Głowaczyk barwny Akwarium ryb akwariowych

Dla pary wystarczy ok 50 litrowe akwarium, z ciemnym podłożem, gęstą roślinnością (również pływającą), dekoracjami w postaci korzeni i kamieni. W tak urządzonym zbiorniku ryby będą mniej płochliwe. Wymagają czystej wody i częstych podmian. Prąd wody nie powinien być zbyt silny. Są dobrymi skoczkami, dlatego niezbędna jest pokrywa. W akwarium biotopowym mogą przebywać z Tęczankami. W towarzyskim np. tetrami, kiryskami, razborami, otoskami i innymi małymi, spokojnymi rybami. Można je trzymać z innymi terytorialnymi rybami jak np. pielęgniczka ramireza ale w odpowiednio większym zbiorniku.

Ryba akwariowa Głowaczyk barwny Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie Głowaczyków barwnych jest stosunkowo łatwe. Ryby składają ikrę w jaskiniach i szczelinach. W akwarium możemy użyć np. kawałków rurek PCV, doniczek, łupin orzecha. Przydatne będą również kępy roślin, które zapewnią rybom dodatkowe schronienie. Najlepiej zakupić 6-8 młodych osobników, które w sposób naturalny dobiorą się w pary. Przed planowanym tarłem rybom podajemy pokarmy żywe lub mrożone i podmieniamy ok 20% wody każdego tygodnia. W niedługim czasie powinno dojść do tarła. Kiedy brzuch samicy jest wyraźnie większy, samiec wybiera miejsce i przygotowuje gniazdo. Jak tylko samica podpłynie do groty, samiec zaczyna prężyć się i stroszyć płetwy, wabi ją w ten sposób do środka. Niekiedy zaganiania samice, trącając ją przy tym, w kierunku wejścia.

Jeżeli zaloty samca zakończa się powodzeniem, samica wpływa do groty i składa w niej jaja. Przeciętnie w ilości ok 30-40 sztuk. Ikra jest przyczepiana małymi „niteczkami” w podobny sposób jak u Błazenków. Po złożeniu jaj samica jest przepędzana przez samca. W tym miejscu najlepiej będzie ją wyłowić. Samiec opiekuję się gniazdem, wachlując płetwami ziarenka ikry, zapewniając w ten sposób dopływ świeżej, natlenionej wody.

Wylęg następuje w ciągu 24-48 godzin, po czym samiec przestaje opiekować się ikrą. Narybek należy odseparować do oddzielnego zbiornika w przeciwnym wypadku zostanie zjedzony. Po 2-4 dniach młode rybki zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Łatwo je odchować, są stosunkowo duże i od razu mogą być karmione np. micro nicieniem i larwami solowca.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Tateurndina ocellicauda
synonim:Peacock Goby
Rodzina:Inne gatunki
Biotop:Nowa Gwinea
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 7.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 10 ºdGH
Cena:10 - 15 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Głowaczyk barwnyPoważnie o rybach - Głowaczyk barwny

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 7

 1. Krystyna

  Dzień dobry,

  zainteresowałem się tą rybką. Czy w akwarium o powierzchni dna 60×40 i ze spora ilością roślin, można trzymać dwie pary?

  Jeśli zdecyduje się na trzymanie większej grupki (akwarium jednogatunkowe) to lepiej wziąć samce i samice w stosunku 1:1 czy może jednak przewaga samic? Lepszy wariant 2+2 czy może 2+3?

  Czy znacie kogoś kto hoduje/sprzedaje głowaczyki na terenie śląska? W sklepach zoologicznych praktycznie nie występuje, czy może źle szukam 😉

  pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. benek

   Jak to jednogatunkowe to bez problemu.Lepiej aby była przewaga samic.Lepszy wariant 2+3.Powodzenia!

 2. kasienna

  Potrzebuję rady! Kupiłam 4 głowaczyki tydzień temu. Akwarium dojrzałe (stało miesiąc przed zarybieniem), testy zrobione, PH co prawda w górnej granicy, bo 7,4 ale powinno być ok, GH 6, woda 25 stopni, rybki są żywe, nie osowiałe, aktywne, z chęcią jedzą, wygląda na to, że jest im dobrze. Zastanawia mnie tylko kolor ich oczu – czy to normalne, że u głowaczyków oczy nie są bardzo czarne, tylko takie trochę jasne? Zależy pod jakim kątem patrzę? Czasem wydają się wręcz białe, a potem znowu ciemne. Szukałam zdjęć i wydaje mi się, że na wielu zdjęciach ich oczy sprawiają wrażenie jasnych, a z drugiej strony nie wiem, nigdy nie miałam do czynienia z tym gatunkiem, więc wolę dopytać. W akwarium oprócz nich nie ma innych rybek, tylko kilka krewetek, zbiornik 60 litrów. Czy ktoś miał do czynienia z tymi rybkami i może podzielić się doświadczeniem?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Angello321

   nie ma potrzeby się martwić tym jest wszystko w porządku u Tateurndina ocellicauda to normalne zachowanie zmiany tęczówki pod różnym kątem widzenia. Najczęściej występuje przy szybkich zmianach temperatury jak i walkach o samice. Niech pani da więcej kryjówek np. z rurki pcv wręcz kochają akwa typu dżungla 🙂 wszystko z biegiem czasu się unormuje i będą młodziutkie. Pozdrawiam

  2. Adam

   Tak to wrażenie jest zupełnie normalne. specyfika ich oczu, które czasem wyglądają jak by były ślepe lub chore/martwe miała pewnie jakieś przełożenie na urokliwą nazwę rodziny do której głowaczyki należą: śpioszkowate.
   Ps: warto ostrożnie karmić, bo głowaczyki mają silną tendencje do przejadania się. Poza tym to urocze i bardzo spokojne rybki (choć w swojej ciekawskości mogą zaczepiać krewetki i ślimaki)

 3. Mat

  W Kakadu (Futura w Modlniczce k/Krakowa) widziałem młode osobniki! Fajne rybki 🙂

  Odpowiedz
 4. Jarek

  póki co w Łodzi nie natrafiłem na ten piękny gatunek

  Odpowiedz