Otocinclus macrospilus (Eigenmann & Allen, 1942)

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 3.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 sierpnia 2021 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • Observations On The Spawning And Raising of A Member Of the Genus Parotocinclus Eigenmann & Eigenmann, 1889
  https://www.scotcat.com/articles/article19.html
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 360

 1. Mati

  5 dało radę z większością okrzemek w 54l zostały tylko na sessiflorze, z innymi glonami jak nitkowowe nie dają rady :/

  Odpowiedz
 2. Sylwia

  Witam, czy te ryby jedzą krasnorosty. Mam dwie większe i zaobserwowałam, że częściej pływają po całym akwarium. Dwa mniejsze osobniki mniej razy zachowują się mniej aktywnie. Nie wiem jaka tego jest przyczyna. Mam te rybki 2 dni. Mam również 4 kosiarki, które cały czas są w jednym miejscu. Są ukryte za muszlą i nie wiem dlaczego nie pływają w innym miejscu. Posiadam też inne duże ryby skalary. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   Otosek krasnorostów nie rusza. Użyj Carbo, wyczysc filtr i skieruj dysze wylotu do góry. Krasnorosty lubią mocno napowietrzoną wodę z dużą zawartością potasu.

 3. Glalie

  Witam, mam 7 otosków, ale nie są takie jak na zdjęciu, to chyba otocinclus cocama. Żaden nie umarł i mają się dobrze od czterech lat.

  Odpowiedz
 4. M83

  Świetne rybki, bardzo towarzyskie. Pływały razem, chociaż po starcie akwarium były tylko 2. Później dołączyły kolejne i też pływały razem. Pływały nawet z kiryskami😉 Niestety po wpuszczeniu brzanek, które zdominowały przestrzeń w akwarium i onieśmielily swoim wszędobylstwem całą obsadę, otoski siedzą teraz każdy osobno.

  Odpowiedz
 5. JaC

  Pozdrawiam szczęściarzy. Robię drugie podejście do otosków. Przed kilku laty z sześciu zaczęły mi po tygodniu padać wszystkie (98 l). Obecnie z trzech jeden nie dojechał już ze sklepu do domu, drugi zniknął w trzecim tygodniu (140 l). Kiryski, bojownik, wielkopłetw mają się świetnie.

  Odpowiedz
 6. Lisukoksu

  czy mógłbym trzymać je z bocjami, np. siatkowanymi, karłowatymi? Mam 2 w akwa 25l z bojownikami (parką), 2 kiryskami pandami weloniastymi, 2 kiryskami malutkimi, 2 kiryskami pigmejami, 2 razborami klinowymi, 4 razborami mszystymi, 4 razborami henglera i 4 piskorkami kuhla. Wiem, że niektórych ryb jest za mało, ale za ok. 1-2 tygodnie wymieniam na 120/112 (nwm które wybiorę, ale najpierw przeprowadzę test szczelności, bo stały w piwnicy) i dokupię więcej kirysów, razbor i chciałbym dokupić ok. 20-25 sztuk danio perłowego.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Jakub

   Człowieku do takiego małego akwarium jak 25 l to najwyżej jeden samiec bojownika i nic więcej!!! (Jedna mała ryba min. 2 l wody) Po zatym bocja obgryzie płetwy bojownikowi. Za dużo masz gatunków, a za mało osobników. Większość ryb, które wymieniłeś to ryby stadne, których musi być min. 6 osobników. Piskorek i bojownik??? W 100 % zła obsada nawet do 120 l jak już pisałem masz za dużo gatunków, a za mało ryb. A tak wogóle i tak zanim wpuścisz te ryby do 120 l to będziesz musiał czekać około 2 tygodni zanim zbiornik dojżeje. Najprościej jak komuś oddasz rybki i zaczniesz je dobierać od podstaw. W tym 25 l mogą pozostać tylko bojowniki.

  2. Lisukoksu

   panie jakubie, panu chyba przeszkadzać nie będzie jak do 120l wpuszczę (nie licząc moich) 10 razbor (po 10 z wszystkich gatunków) 15 danio perłowego (na chwilę obecną mam 2, ale jak pan i ja pisałem, to ryby stadne, kirysów dokupię z każdego rodzaju 6szt., bojowniki też przeniosę do 120, a piskorki mogę wpuścić do innego akwarium gdzie pływa już trochę piskorków czarnych.

  3. Jakub

   Może Pan również zrobić jak Pan napisał, ale moim zdaniem rybkom żyło by się trochę lepiej, jakby Pan trzymał bojowniki w 25 l, również jak Pan napisał przeniesie piskorków do innego akwarium to tesz dobry pomysł. Dano to bardzo spokojna i ruchliwa ryba.

 7. Patrycja

  Czy bocje wspaniałe nie będą dla nich zagrożeniem?

  Odpowiedz
 8. Arek

  witam mam pytanko ile jest odmian otoska bo mam chyba dwa rodzaje w baniaku trzy są całkowicie żółte z jedną czarną plamką po lewej stronie pozostałe trzy szaro czarne hmmm !!!!? co to za odmiana te żółte wie ktoś może na dodatek większe od innych

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Parototocinclus maculicauda inny gatunek otoska, ryba spotykana w handlu sporadycznie. Bardzo trudna w hodowli. Ubarwienie jasno żółte w cętki. Być może trafiłeś właśnie tą rybę albo jakiś inny gatunek zbrojnika , osobniki młodociane, które ciężko sklasyfikować póki nie podrosną. Pozdrawiam

 9. Paweł

  Jak wrzucę je do krewetkarium , to nie pozbędę się krewetek lub młodych krewetek ? 🙂 Szukam rady na glony w akwarium 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Gęsioł_Akwarysta

   Otoski są ściśle roślinożerne, nie zjedzą krewetek.

 10. Mikołaj

  A otoski zjadają planarię?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktorek

   wszystkie ryby jedzą wypławki

 11. Michał

  Kupiłem kiedyś 8szt 3 zmarły pierwszego dnia 5 pływało razem przez rok później pływały tylko 3 więc dokupiłem 5 i te też długo nie przetrwały zrezygnowałem wiec z nich ostał się jeden ostatni… pływa radośnie 7 lat….

  Odpowiedz
 12. Kubister

  Czy otoski jedzą zielenice?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[KiedyśMichał]

   Tak, jedzą praktycznie wszystkie glony.