Otocinclus macrospilus (Eigenmann & Allen, 1942)

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 3.5 cm
 • Akwarium: 30 l
 • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 21 - 27°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • małe
  • min-pojemność: 30 l
  • min-długość: 30 cm
 • Orientacyjna cena: 5 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 261

 1. Dodo

  Poradzi mi ktoś odpowiedni filtr do 100-litrowego akwarium (nie kubełkowy)
  Niech ktos poda link lub strone z fajnym, tanim filtrem.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ace

   Ja mam multikani 800 z dwoma pojemnikami i sobie radzi bardzo dobrze. Dosc przystępna cena akcesorii. Można kupić coś zagranicznego ale raz cena a dwa cena akcesorii dość wysoka. Aquael mi zawsze się dobrze spisywał. A przy braku prądu lub awarii nie puszcza wody grawitacyjnie. Wady jakie ma to toporne węże i kiepskie zagięte rurki wylotowe i wlotowe do akwa. Cała reszta jest 100 % ok. Nie przepłacisz a będzie ok

  2. Marcin

   Turbo 500 Aquael. Ja mam go w 60 l i chodzi na pół gwizdka. Woda idealna. W zasobniku na media ceramika. Raz umieściłem węgiel aktywny po leczeniu. Osobiście polecam.

 2. Tomasz

  Nie wiem czy to możliwe ale w akwarium pojawiło mi się 10 nowych rybek , chyba otosków bo malutkie żerują na liściach roślin. Inne małe żerują w wodzie są nieco starsze i to gupiki. Tyle ze podobno niełatwo rozmnożyć otoski a akwarium mam od 2 miesięcy a otoski zaledwie od miesiąca. Czy ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   Otoski mają taki swój sekrecik rozmnażania, fakt nie łatwo je rozmnożyć a nie zostało udokumentowane tarło więc nie wiadomo w jaki sposób to się dzieje 🙂 GRATULACJE!

 3. Lukas

  czy mozna trzymać otoski ze skalarami??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   A czemu nie skalary nie są to agresywne czy terytorialne ryby.Myślę że możesz dać z 10 otosków mniej mogą się zgubić i nie czyścić tak dobrze jak byś chciał.Na resztę rybek dobierz jakieś kiryski i kolorowe 5 cm rybki plywające w stadzie bystrzyki,fantomy lub rozbory.Powodzenia z akwarium

  2. Looki

   Mylisz się. Skalary to terytorialne, agresywne ryby.

  3. Łukasz

   Ok inaczej nie agresywne w stosunku do małych rybek ławicowych nic nie zrobią otoskom bo jest mały,płaski i wciśnie się wszędzie A skalary zamieszkują pierwszy plan akwarium kiedy otoski trzeci w zaroślach

  4. adam

   A właśnie ,że bardzo dokuczają skalary otoskom zwłaszcza jak wiszą na szybie.Moje skalary są jeszcze stosunkowo nieduże. Myślę ,ze większe skalary bez problemu zrobią im krzywdę.

 4. Wloczykijsam

  Właśnie szukam dymorfizmów płciowych, czy ktoś mógłby się podzielić?? Mam 2 otosy i zaczynają sie normalnoe ganiać po akwarium 120L . W planie jeszcze 5 sztuk

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dorota

   Samce są mniejsze i smuklejsze od samic. Ja mam samiczkę i dwa samczyki które trzymają się w grupie i tylko czasem jeden samczyk płynie na drugi koniec akwarium jak tylko bójek zwiedza rewir, żeby trochę skubnac glonów. To są bardzo łagodne ryby. Twoje się ganiają?