Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy

Kirysek Karłowaty - Sierpoplamy - ryba akwariowa fot.hobbykwekers.nl

Kiryski Karłowate – Sierpoplame - ryby akwariowe

Kirysek Karłowaty (Corydoras hastatus) – najmniejszy przedstawiciel rodziny kiryskowatych

Ryba akwariowa Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Zamieszkują mniejsze, zarośnięte wody płynące w dorzeczu Amazonki w Brazylii i w dorzeczu rzeki Paragwaj.

Ryba akwariowa Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dojrzała samica osiąga długość 3 cm, samiec 2.5 cm. Kiryski karłowate charakteryzuje ciemna, bardziej lub mniej wygięta, sierpowata plama znajdująca się u nasady ogona. Płeć ryb trudna do odróżnienia. Samice zwykle bardziej zaokrąglone i większe od samców ( różnice bardziej widoczne patrząc z góry). Bardzo spokojny gatunek, stadny, bardzo ładnie trzyma się ławicy. Minimum to 6 osobników, bardziej zalecane jest 10 i więcej. W grupie są bardziej śmiałe i wyglądają bardziej efektownie. Podobnie jak kiryski pigmejki chętniej pływają w środkowych partiach zbiornika.

Ryba akwariowa Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy Odżywianie ryb akwariowych

Mogą być karmione rozdrobnionym pokarmem suchym, żywym lub mrożonym.

Ryba akwariowa Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy Akwarium ryb akwariowych

Akwarium min 40 l gęsto obsadzone roślinami, wyposażone w dobry filtr, ponieważ ryby są wrażliwe na duże stężenia azotanów. Kiryskom należy zapewnić miękkie podłożę, a najlepiej piasek, który przesiewają w poszukiwaniu jedzenia. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne, przydatne będą rośliny pływające. Może być trzymany wyłącznie z niewielkimi, spokojnymi rybami. Znajdzie się w menu większych ryb takich jak np. Skalar, Gurami. Idealnym towarzystwem będą krewetki karłowate np. red cherry lub małe razbory.

Ryba akwariowa Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy Rozmnażanie ryb akwariowych

Akwarium tarliskowe ok 40 l z piaszczystym podłożem, substratem ewentualnie czyste. Wymagany mały filtr gąbkowy i drobnolistne rośliny np. java moss. Odpowiednia temperatura wody to 24°C, ph – 6.5. Wodę filtrujemy przez torf. Na każdą samicę powinno przypadać 2 samców. Kiryski przed planowanym tarłem karmimy zróżnicowanym pokarmem żywym i mrożonym. Kiedy samice są wyraźnie pełniejsze, robimy dużą podmianę chłodniejszej wody (50%-70%). Zwiększamy przepływ wody i silnie natleniamy. Procedurę powtarzamy przez kilka dni do czasu pojawienia się ikry.

Wiele gatunków rozmnaża się tylko sezonowo tak więc jeżeli latem nie uda nam się ich rozmnożyć poczekajmy do zimy i spróbujmy znowu. Pewne gatunki osiągają dojrzałość płciową po kliku latach. Decydujący może być również czas podmian wody, jej natlenienie itp. Wskazana cierpliwość. Jeżeli nie uda się od razu to warto spróbować innego sposobu.

W czasie tarła Kiryski Karłowate są bardziej aktywne. Samce ganiają za samicami aż dochodzi do aktu. Samica pobiera od samca nasienie, którym zapładnia ikrę. Następnie szuka w akwarium dogodnego miejsca do jej złożenia. Kiryski karłowate często przyklejają ikrę w miejscach z silnym prądem wody. Po zakończonym tarle dorosłe należy odseparować. Do zbiornika z ikrą warto dodać kilka kropel błękitu metylenowego, częściowo zapobiegnie to pleśnieniu ikry. W tym celu można także włożyć kilka szyszek olchy a niektórzy hodowcy używają nawet pewnych gatunków krewetek, które wyjadają tylko zepsutą ikrę np. popularna krewetka red cherry.

Wylęg trwa 3-5 dni. Narybek karmimy mikro-pokarmami do czasu aż będą na tyle duże aby przyjmować larwy czy artemię. Zauważono, że młode kiryski są mniej podatne na infekcje przy zastosowaniu piaszczystego podłoża.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej: Corydoras hastatus
synonim:Dwarf Cory
Rodzina:Kiryskowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, samiec - 2.5 cm, samica - 3.2 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia3 - 5 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 26 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 15 ºdGH
Cena:5 - 6 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kirysek Karłowaty – SierpoplamyPoważnie o rybach - Kirysek Karłowaty – Sierpoplamy

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!