Boraras maculatus

Razbora Plamista (Boraras maculatus) fot. by rybyakwariowe.eu
  • Rozmiar: 2.5 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 4.5 - 6.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
  • Biotop: Azja

Razbory plamiste - ryby akwariowe

Razbora plamista (Boraras maculatus) – niewielka rybka akwariowa, jedna z najmniejszych z rodziny karpiowatych. W polskiej literaturze była znana również jako razbora karłowata, którą w rzeczywistości jest jeszcze mniejsza Rasbora urophthalmoides.

Razbora plamista – karłowata - Boraras maculatus - Występowanie

Azja. Gatunek zamieszkuje wolno stojące płynące rzeki lub wody stojące w części Malezjii i na Sumatrze.

Razbora plamista – karłowata - Boraras maculatus - Charakterystyka i usposobienie

Razbora plamista może osiągać długość do 2.5 cm, przeważnie jednak mniej. Samice można rozpoznać po bardziej zaokrąglonym brzuchu i żółtej lub żółto-pomarańczowej barwie ciała. Samce są atrakcyjniejsze, mają intensywne, rdzawo-czerwone ubarwienie. Wzór oraz barwa ciała mogą się różnić w zależności od populacji z jakiej pochodzą. Ryby stadne, powinny być trzymane w ilości co najmniej 10 sztuk. W grupie są mniej płochliwe oraz prezentują się bardziej efektownie i naturalnie. Samce przybierają żywszych kolorów i ukazują ciekawsze zachowania rywalizując między sobą o względy samic.

Razbora plamista – karłowata - Boraras maculatus - Odżywianie i karmienie

Przyjmują rozdrobniony pokarm suchy, jednak wskazane jest uzupełnianie diety małymi pokarmami mrożonymi lub żywymi np. Dafnia, Artemia.

Razbora plamista – karłowata - Boraras maculatus - Akwarium

Pomimo małego rozmiaru, również potrzebują miejsca do pływania. Samce w czasie tarła obejmują tymczasowo rewiry. Dla grupki 8-10 osobników wymagane jest akwarium min 30 l, gęsto zarośnięte (także roślinami pływającymi). Pożądane są też dekoracje z korzeni, gałęzi, suchych liści i wszelkiej materii, która uwalnia garbniki i związki humusowe do wody np. szyszki olchy. Nie lubią zbyt silnego prądu wody i zbyt jasnego oświetlenia. Woda powinna być miękka i kwaśna o ph do 6.5. W akwarium towarzyskim możemy je trzymać tylko z rybami nieznacznie większymi od nich, spokojnie usposobionymi np. kirysek pigmej, otosek, razbora galaxy. Idealnym towarzystwem dla razbory będą krewetki karłowate np. red cherry.

Razbora plamista – karłowata - Boraras maculatus - Rozmnażanie

Tak jak wiele małych karpiowatych gatunek rozrzuca ikrę i pozostawia bez opieki. W dobrze utrzymanym, dojrzałym zbiorniku, niewielkie ilości narybku mogą się pojawić bez naszej interwencji. Jeżeli chcemy mieć większą kontrolę nad rozrodem potrzebne będzie akwarium tarliskowe ok 10-15 l, które zacieniamy. Dno pozostawiamy czyste lub kładziemy siatkę o niewielkich oczkach tak aby przeszła między nimi ikra a dorosłe ryby się do niej nie dostały. Woda powinna być kwaśna 5-6.5 ph, miękka 1-5°dGH o temperaturze 26-28°C. Do akwarium wkładamy dużą porcję mchu lub innej drobno listnej rośliny, tak aby wypełniła połowę dostępnego miejsca. Filtracja nie jest wymagana ale nie zaszkodzi użycie małego filtra gąbkowego. Do tak przygotowanego zbiornika wieczorem przenosimy dwie lub trzy pary. Powoli aklimatyzujemy je z nowym otoczeniem i parametrami wody. Tarło zazwyczaj odbywa się następnego dnia rano.

Mimo, że rodzice zjadają ikrę nie wykazują aktywności w polowaniu na nią. Ryby w akwarium tarliskowym trzymamy nie dłużej niż kilka dni. Wylęg następuję 2 dnia od pojawienia się jajeczek. Po kolejnym dniu zaczynamy karmienie mikro pokarmami. Ok 7-10 dnia od wylęgu podajemy drobny pokarm żywy Artemię, larwy itp. Po tygodniu zaczynamy w niewielkich ilościach podmieniać wodę

Ostatnio zmodyfikowano: 6 listopada 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Boraras maculatus
  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 30 cm
  • Orientacyjna cena: 4 - 6 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 9

  1. Dawid

    Mam pytanie czy te rozbory mogły by być w akwarium z samymi korzeniami .akw. ma 72 l ? woda ciemna styl rzeki (biotopu)

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Blabla

      Mozesz jesli korzenie dadzą duzo kryjowek a swiatlo nie bedzie zbyt jasne

  2. Filip

    U mnie pływają razem z bystrzykami amandy. Jednak zdecydowanie bardziej wolą przeszukiwać mech. Dla chętnych krótki film link to youtu.be

    Odpowiedz
  3. Mateusz

    Witam
    Czy mogę trzymać razbory z 10- 12 sztuk w akwarium 30 l z gupikami i gupikami endlera?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      W 30L możesz trzymać tylko razbory, max 10 sztuk. Dla gupików akwarium masz zbyt małe, a jak chcesz trzymać wszystko na raz, to rybki będą się czuły jak sardynki w puszce.

    2. Blabla

      30 litrow to jest za male akwarium dla ryb.Nadaje sie dla malych krewetek czy slimakow

  4. Klaudia

    Śliczne, ciekawskie i zabawne rybki. Polecam jednak trzymać je w akwarium o długości min 60cm gdyż rybki te lubią sobie pohasać w ławicy, a w krótszych nawet nie zdążą się rozpędzić. Pisze z autopsji. Razborki gdy odpoczywają lubią się zaszyć w gęstych chaszczach lub jakimś zacienionym kąciku. Na prawdę warto im poświęcić czas i zrobić ciekawe akwarium, później miło jest podziwiać jak się ścigają między korzeniami i latają po całym akwarium.

    Odpowiedz
  5. Dominika

    Uwielbiam razbory! Są niesamowite 😀

    Odpowiedz
  6. Michał

    Bardzo majestatyczna rybka. 🙂

    Odpowiedz