Epalzeorhynchos bicolor (H. M. Smith, 1931)

Labeo bicolor - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 22 - 26°C
 • Biotop: Azja

Grubowargi dwubarwne - ryby akwariowe

Grubowarg dwubarwny, Labeo bicolor (Epalzeorhynchos bicolor) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny karpiowatych o silnym instynkcie terytorialnym. Gatunek prawdopodobnie wymarły w stanie dzikim.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Występowanie

Labeo pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych zamieszkiwał wody płynące – rzeki i strumienie Tajlandii.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Charakterystyka i usposobienie

Ryba smukła o wydłużonym ciele, aksamitno-czarnym ubarwieniu i opalizującej, czerwonej, rozwidlonej płetwie ogonowej. W hodowli akwariowej osiąga długość 15cm. W akwarium najlepiej trzymać jednego osobnika. Wykazuje silnie rozwinięty terytorializm. Starcia dorosłych ryb w zbyt małym zbiorniku mogą kończyć się śmiercią słabszych osobników. Płeć ryb jest trudna do rozróżnienia. Samice można rozpoznać po nieco bardziej zaokrąglonym brzuchu, mniej intensywnym ubarwieniu oraz zaokrąglonych końcach płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa u samców tworzy wyraźny szpic.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Odżywianie i karmienie

Labeo głównie żywią się glonami oraz pokarmami roślinnymi. Chętnie spożywają pokarmy żywe np. doniczkowce, rureczniki, oczliki, larwy wodzieni, komarów i ochotek. Przyjmuje także pokarm mrożony i suchy.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Akwarium

Rybie należy zapewnić bogatą roślinność, kryjówki z kamieni i korzeni oraz piaszczyste podłoże. Wymaga dużego zbiornika o długości minimum 100 cm. Grubowarg dwubarwny zasiedla dolne partie zbiornika. Nie może być trzymany z rybami o ubarwieniu czerwonym, wolno pływającymi i odmianami weloniastymi. Za współmieszkańców najlepiej dobierać ryby przebywające w środkowych i górnych partiach wody. Akwarium powinno być przykryte.

Grubowarg dwubarwny – Labeo - Epalzeorhynchos bicolor - Rozmnażanie

Gatunek jajorodny, trudny do rozmnożenia w akwariach. W warunkach domowych bardzo rzadko udaje się rozmnożyć grubowargi. Hodowcy stosują specjalne hormony do stymulacji tarła. Ze względu na agresywny temperament ryb powinny być używane zbiorniki o pojemnościach rzędu 500-1000 l. Wymagana woda miękka o pH około 6,5 i temperaturze 26-28°C. Tarło poprzedza taniec godowy – ryby wykonują dziwne ruchy pływając wokół siebie. Ikra rozrzucana jest wśród roślin w ilości około 30 ziaren. W środowisku naturalnym Labeo składały ikrę przy dnie w zagłębieniu. Narybek pokazuje się po 2 dniach.

Ostatnio zmodyfikowano: 2 lipca 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Epalzeorhynchos bicolor
  • Synonim: Red-Tailed Black Shark
  • Opisał: H. M. Smith, 1931
  • Biotop: Azja
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 200 l
  • min-długość: 100 cm
 • Orientacyjna cena: 8 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 93

 1. Krzysztof

  Witam mam tą rybkę z kiryskami zbrojnikami,molinezjami kilka neonek szarych i jeszcze kilka innych których nazw nie ogarniam.Na spokojnie żyje w tym towarzystwie.

  Odpowiedz
 2. Marcin

  Witam wszystkich serdecznie
  mam pytanie do osób bardziej doświadczonych czy ktoś z Was miał w akwarium jednocześnie Labeo i Długonosa Ciernistego ???
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 3. Artur

  Czy do obsady bocja wspaniała, tęczanka neonowa i bosemana, kosiarka i gurami mozaikowe można dać grubowarga dwubarwnego? Zbiornik 450.

  Odpowiedz
 4. Joanna

  Mam od roku, dostałam w spadku po kimś, kto likwidował akwarium, siedział w żałosnych warunkach z kilkoma innymi rybami w jakichś 30 litrach. Nie miałam z nim żadnych problemów, dopóki nie wpuściłam stadka czarnej tetry, wyraźnie mu nie pasowały, z 11 zostały 3, acz przyznam, że nie jestem na 100% pewna, czy to jego sprawka. W akwarium pokojowo pływa z innymi rybkami, w tym wszędobylskimi kiryskami, widzę sporo maluszków, więc ich nie rusza, za to ktoś mi zjada malutkie glonojady, ale niech mu będzie na zdrowie 😉

  Odpowiedz
 5. Paweł

  Moje labeo ma około 12 cm, kawał „konia” i nie toleruje ryb o kolorze żółtym/złotym (glonojad syjamski) . Staje do niej bokiem pręży się i zaczyna atakować i gonić. Akwa ma 170 cm długości a to i tak za mło 😉

  Odpowiedz
 6. Typowy Janusz 3000

  Labeo + bocje wspaniałe + danio malabaski = dobry pomysł czy porażka?

  Nie piszcie mi gościu porabalo cię albo gupi jesteś itp nie jestem w temacie to będzie moje 2 akwarium a te ryby chce mieć pierwszy raz

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Diana

   Mam u siebie taki zestaw i do tego jeszcze kosiarki i kardynałki chińskie. Całe towarzystwo żyje dobrze już ładnych kilka lat i labeo jeszcze nikogo nie dobił. Jak sobie coś zje lubi ganiac kosiarki, ale dzięki temu, że jest trochę roślin i korzeni nikomu krzywda się nie dzieje i jest na co popatrzec:)

  2. Amelia

   Powinno być ok. No chyba że kupisz jakąś upośledzoną rybę

 7. Monika

  Mam jednego w akwarium towarzyskim 240 l z bystrzykami amandy, kidyskami, piskorkami i otoskami. Owszem- na początku doprowadził do śmierci jednego młodego kiryska i wszczynał awantury z bojownikiem, ale w końcu się uspokoił, przyzwyczaił do wszędobylskich kirysków i innych ryb. Ma swoją kryjówkę w korzeniach roślin i w zasadzie widać go podczas karmienia.

  Odpowiedz
 8. razbora klinowa

  Trzymam labeo w 300 litrach z paletkami i 20 sztukami neona czarnego |( są też akary z maronii) zero agresji , każda ryba w swoim świecie a są juz razem 6 miesięcy

  Odpowiedz
 9. Maras

  Mam 4 sztuki 2 czarne i 2 zielone piękne ryby nie zauważyłem jeszcze przejawów agresji czasem zwyczajnie przepędzą inną rybkę lub siebie nawzajem ale nie robiąc przy tym krzywdy dodam że na dnie panuje nieład mam sporo kamieni , korzeni te ryby to lubią muszą mieć izolację od reszty. Jeżeli ktoś ma przysłowiową zupę rybną niech nie obwinia ryby za wytłuczenie stada bo sam jest sobie winny niewiedza niepopłaca

  Odpowiedz
 10. Husky

  Ja mam dwa labeo w 30l akwarium, jedna drugą goni z czego jedna przerosła drugą dwukrotnie. Pomimo małego akwarium jest to tylko walka o terytorium. Są już razem około 4 miesiące i żyją.

  Odpowiedz
 11. Piotr

  labeo tylko jedno lub dobraną pare ale to duże wyzwanie miałem w przeszłości paletki i też jedna z ryb zdominowała pozostałe nie dała zjeść akwarium 240 l i tylko 4 dyski a jednak chciała mieć całe akwarium dla siebie także to nie reguła że labeo jest agresywne dla własnego gatunku do dziś nie rozumie co się działo z tą paletką dlaczego tak sie zachowywała trzymam ryby 28 lat a jednak dalej się ucze pozdrawiam wszystkich akwarystów to niesamowite hobby uczy dużo pokory

  Odpowiedz
 12. Grzegorz

  Witam, a ja mam go od wielu lat jak tylko pokazał się w sprzedaży to zagościł w moich akwariach. Wymaga dużo kryjówek i nie traktowania ostrym światłem przez co może być agresywny. Mam go w ogólnym zbiorniku i jest piękny BLACK SHARK, zaczepia zbrojnika złotego ale ten go ma w poszanowaniu. Nigdy nie zabił lub zjadł innej rybki, jak dla mnie to bzdura, odpowiednie karmienie tzn. Lubi mrożony jak i wszelaki suchy pokarm u mnie uwielbia serce wołowe mojej roboty:( szpinakiem, czosnkiem, papryką czerwona, witaminami A,D,E,C i marchewką). I nie piszcie bzdur że zjada inne ryby lub robi masakrę w akwarium mam go u siebie od ok 30 lat jest agresywny dla swojego gatunku w baniaku 160l miałem dwa, drugi to był zielony niestety nie dał mu się wychlic, ale nie zabił po prostu przeganiał przez co tamten był mniejszy ale żył. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 13. Kondri6

  Nie polecam tej ryby. Potrafi być bardzo „chamska” i złośliwa dla innych ryb tępiąc je tylko za to, że są. Pozbyłem się jej bez żalu.Już wolę środkowoamerykanskie pielęgnice.

  Odpowiedz
 14. Jack_Andre

  Niestety łobuzuje okropnie. Musiałem odłowić, bo wytłukła wszystkie neony, a mieczyki choć duże żyją w ciągłej ucieczce. Ogólnie ryba silna i szybka, mocno terytorialna. Pięknie się prezentuje, ale inne ryby się z nią męczą.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ghazi

   Facet – weź rusz głową, w pobieżnym opisie jest napisane, żeby nie trzymać Labeo z rybami o czerwonym kolorze a Ty narzekasz, że neony zjadł a mieczyki przed nim uciekają … zastanów się jakim bucem jesteś hodując ryby nie sprawdziwszy wcześniej informacji dot. ich biologii, sposobu życia, zaleceń hodowlanych, etc. Brak Tobie zupełnie wyobraźni jeśli rybki 4cm hodujesz z 15cm rybą o zmiennym temperamencie

 15. Kalix

  Mój labeo wcale nie jest agresywny i ten kto ma małe akwarium lub mniejsze rybki niech nie pisze że to jest potwór! labeo mniejsze osobniki bierze jako pokarm LABEO WCALE NIE JEST AGRESYWNY

  Odpowiedz
 16. hEREK

  Ja mam 9 sztuk (12-15 cm wielkości) akwarium 600L + 2 zbrojniki lamparcie (27cm) i zero problemow i nie są agresywne, ale to chyba przez to, że duże akwa, pamiętam jak miałem małe (80l) to labeo wybiły mi wszystkie neony i gupiki, te ryby mają to do siebie że jak upatrzą sobie jakieś miejsce to będa się go trzymać i go bronić

  Odpowiedz
 17. Karola

  Mi ta franca wyżarła pół akwarium, gupiki wszystkie (było ok 20) trzy żółte molinezje, kilka neonków, a teraz zabrała się za danio. Jest coraz większa i grozniejsza.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Natasza

   Polecam odłowiić do tymczasowego i zrobić „reforme ” w akwa….
   Piszcie jeśli pomogłam

 18. Natan

  Neony innesa najlepiej czują się w akwarium z dużą ilością roślin.Czy równie dobrze będą czuć się z roślinami sztucznymi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. hagi

   Jedyny plus będzie taki że bedą miały się gdzie schować, brak prawdziwych roślin to gorzej natlenione akwarium, i gorsza kondycja wody, nieprodukowanie porzytecznych bakteri do akwarium, i zwiększone ryzyko że wywalą glony

 19. Ja

  Czy ta rybka może być w akwarium z kosiarkami

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Igor

   Nie może być z grubowargiem syjamskim.

 20. Tomasz

  Witam
  Ja mam sztukę w akwarium z molinezjami żółtymi i czarnymi , gupikami, kiryskami i jest spokój.

  Odpowiedz
 21. Patrycja

  Hej
  Mam Labeo prawie 2 lata . Jest u mnie spokojna i w miarę spora . Niestety nie spodobał jaj się moj glonojad żółtego ubarwienia , czerwonych rybek się nie czepia mam czerwone gurami , wczesniej bojownika z nimi za to żyła w zgodzie. Nie stety zgodziłam się na prwzent od mamy i wypuściłam paszczaki yellow ( ryby porazka pol akwarium mi wyrzarly, wiecznie glodne) ale utemperowaly charakter labeo. Obecnie żyje z glonojadem ciagle w wojnie ( naszczescie on z tego sobie nic nie robi ) zolwikiem pizmowym , gurami , oraz piraniami zwanymi srebrnymi dolarami ( roslinozerne) i poki co wyglada to wszystko niezle. Musze na nowo kompletowac swoja oaze i mam nadzieje ze uda mi sie odbudować je do stanu swietlnosci sprzed 2 lat bylo w nim wiele rybek , piekne kolory i ciagly ruch 😉

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Wypuściłaś?! Co masz na myśli…

  2. Wlodi13

   Chyba raczej chodziło: „wpuściłam Pyszczaki Yellow…”
   Niestety dbałość pisowni bywa czasem powalająca!!!
   Rozumiem że każdy może się pomylić, ale tyle błędów w jednym poście – masakra polszczyzny…
   „stan świetlności” bije wszystko na łeb 😀

  3. Ziomek

   Droga Patrycjo, Ty tępa dzido: jak już „publikujesz” swoje wypiciny w miejscu publicznym, a takowym jest to zacne akwarystyczne forum, to racz nauczyć się pisać w ojczystym języku. Dziecko ośmioletnie lepiej pisze od Ciebie. Ile Ty masz lat? Dramat!

  4. UlaUlaśka

   Jeszcze mnie zastanowiła ta obsada i akwarium, praktycznie nic nie wiemy o twoim zbiorniku, parametrach wody i wystroju akwarium. Pomieszałaś biotopy, jak zupę – Afryka, Ameryka Południowa, Azja… i jeszcze ten żółw piżmowy, który moim zdaniem powinien żyć w oddzielnym akwarium, ale co ja tam wiem o żółwiach.. Rozumiem, że nasza pomoc w ,,posprzątaniu” akwarium i tak nie pomoże, o języku polskim już nie wspomnę, bo mnie krew zalewa.. Czasem to sama się zastanawiam, czy tacy ,,akwaryści” powinni dzielić się swoimi doświadczeniami.

  5. Czachor

   Niektórzy pisza na telefonach i stad te literowki

  6. Czachor

   Witam mam pytanko czy moge trzymac labeo bicolor z pielegnicami zebra,pawie oko,severum gold i severum zielonym albeo dostalem przez przypadek z likwidowanego akwa mam ich 4ry sztuki moj zbiornik to 450l prosze o pomoc bo niewiem czy je zostawic czy zakladac nowy zbiornik i je przelozyc z góry dziekuje za pomoc

 22. Tomasz

  Nie polecam do akwarium towarzyskiego,mieczyki i molinezje czarne pogryzione,jak dużo kryjówek ciężko ją odłowić (właśnie z tym walczę).Będzie pokarmem dla moich kotów 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. PapuziaxD

   Z tym pokarmem dla kotów żartowałeś co nie?

  2. Joachim Borzyszkowski

   Przepraszam, ale mieczyki to naturalny wróg molinezji.

 23. Domi :)

  nie wiem ale ja też miałem tak tylko z welenonką to było zapalenie 🙁

  Odpowiedz
 24. Shogun03

  Mam Labeo
  Wczoraj zauważyłem że ma on bardzo spuchnięte prawe oko, wygląda jak by miało pęknąć.
  Co mam robić ?
  Co to jest ?
  I czy to jest jakaś groźna choroba 🙁

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Bramamamanana

   Weź Rozgrzej cienki drut zapalniczka i jej przekuj. Odrazu jej przejdzie

 25. goglinka90

  Moje labeo mieszka z sumikami, glonojadami, żabkami, brzankami, molinezjami, drobnoustkami, gupikami, danio, bojowniczka (niebieską) i innymi. Z glonojadami,sumikami i żabkami dzieli swój konar 🙂 I jak zapewni jej się spokojne gatunki to ona też ładnie współpracuje 🙂
  jak nie musi walczyć o terytorium to jest spokojna gorzej jak ma drugą dominującą rybę.
  Z moich obserwacji dobrze jest jej zapewnić dwa osobniki sumików. Bo one mają wylane na agresje Labeo i trochę inaczej kształtują jej charakter 🙂 I jak największa ilość ryb żeby nie upatrywała sobie jednego osobnika. Ja mam dość zarybione akwarium i naprawdę jest niezwykła harmonia.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Pawel

   Masz po prostu szczęście, mój Labeo Bicolor był spokojny przez 2 miesiące po czym z dnia na dzień robił się coraz bardziej agresywny. Dzisiaj zabił brzankę. Kupiłem większe akwarium i dam mu jeszcze szansę, ale jeśli będzie nadal agresywny będę go musiał oddać. Nie dajcie się zwieść, to ryba, która musi być trzymana z innymi swojego rozmiaru lub większymi, nie powinno też w akwarium być innych ryb terytorialnych.

  2. goglinka90

   To jest moje drugie Labeo i poprzednie też nie było agresywne
   Ta ryba jest agresywna jak czuje się zagrożona. Dobrze jest z Labeo trzymać masę ryb (dużą ilość) tak aby nie potrafiła skupić się na jednej. Szybko się rozprasza ruchem innych ryb i przestaje gonić tą wypatrzoną. Po za tym naprawdę sumiki działają cuda-radzę spróbować. Bo mieszkają razem z nią w tym samym korzeniu i ona naprawdę nie umie ich wygonić i z lekka głupieje (nie umiem tego wytłumaczyć do końca) 🙂

  3. Igor

   A sumiki jakie? Sumiki mogą być rekine i szkliste.

 26. Qla

  Czy niebieski labeo, zmieni kolor na czarny?

  Odpowiedz
 27. Mateusz

  Nie będzie atakował moich: kirysków, zbrojników niebieskich, cierniooczków kuhla ?

  Odpowiedz
 28. Małgorzata

  Witam, czy można trzymać go z grubowargiem syjamskim?

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Damian

   Ja bym Ci nie polecił trzymania tych ryb z tamtym gatunkiem gdyż może dojść do groźnie wyglądających walk aczkolwiek do niegroźnych. Pozdrawiam:) mam nadzieje że pomogłem.

  2. Damian

   Powiedz jeszcze ile twój baniak ma litrów

  3. Małgorzata

   144 litry

  4. Igor

   Coooo, 144 litry? A z resztą ta ryba jest tylko czarna, w dodatku agresywna…

  5. lisek

   Nie słuchaj igora on nie ma pojęcia o akwarystyce i jak chcesz miec go z grubowargiem syjamskim… to nie polecam .. za małe akwarium .. albo jedno albo drugie

  6. Igor

   A lisek zna się tylko na lisach????.

 29. Goprhga

  Można trzymać labeo z pyszczakami? Szczególnie podoba mi się w kolorze białym!

  Odpowiedz
 30. damian

  labeo bicolor a nie epalzeocośtam bicolor

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Epalzeorhynchos bicolor (SMITH, 1931)