Proporczykowce Gardnera - ryby akwariowe
Proporczykowiec Gardnera (Fundulopanchax gardneri gardneri) – słodkowodna ryba z rodziny szczupieńczykowatych.
Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax gardneri gardneri - Występowanie
Proporczykowiec Gardnera pochodzi z Zachodniej Afryki. Zamieszkuje stawy i strumienie na terenach lasów tropikalnych, sawanny w Kamerunie i Nigerii.
Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax gardneri gardneri - Charakterystyka i usposobienie
Osiąga 6.5 cm długości. Gatunek pięknie ubarwiony, łatwy do rozmnożenia i stosunkowo długo-żyjący, polecany początkującym hodowcom proporczykowców. W naturze występuje kilka odmian barwnych takich jak nigerianus, lacustris and mamfensis. Samce charakteryzują się niebiesko oliwkowym kolorem z czerwonymi plamkami umiejscowionymi na całym ciele. Płetwy są niebieskie, również nakrapiane, z czerwonym i niebieskim obrzeżeniem (zwłaszcza płetwa ogonowa i grzbietowa). Samce są nieco większe i mają wydłużone zewnętrzne promienie płetwy ogonowej. Samice są szaro beżowe, z jasnym podbrzuszem oraz bordowo brązowymi plamkami. Ryby terytorialne, szczególnie samce bronią swoich rewirów, mają tendencje do zaczepiania, skubania gatunków weloniastych i podobnych do siebie (np. gupik pawie oczko). Przebywają głownie w górnych partiach akwarium.
Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax gardneri gardneri - Odżywianie i karmienie
Powinny być karmione głownie drobnymi pokarmami żywymi i mrożonymi np. Artemią, Dafnią, larwami owadów. Dietę można uzupełniać pokarmem suchym.
Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax gardneri gardneri - Akwarium
Dla haremu składającego się z samca i 2 samiczek wystarczy akwarium 30 litrowe, gęsto obsadzone roślinami, z ciemnym podłożem (najlepiej torfowym) oraz kryjówkami z korzeni i kamieni. Światło należy stłumić roślinnością pływającą. Woda w miarę możliwości przefiltrowana przez torf. Proporczykowce Gardnera najlepiej trzymać w haremach z łagodnymi rybami pływającymi w innych partiach wody np. kiryskami (panda, pstry), pielęgniczkami, zbrojnikami. Samce bywają bardzo agresywne wobec siebie. Więcej niż jednego samca można trzymać jedynie w odpowiednio dużym akwarium. Na samca powinny przypadać 2-3 samice. Ryby mogą wyskakiwać dlatego niezbędna jest pokrywa.
Proporczykowiec Gardnera - Fundulopanchax gardneri gardneri - Rozmnażanie
Proporczykowce Gardnera należą do ryb rozrzucających ikrę, ich rozmnażanie jest stosunkowo łatwe. Wymagane jest przygotowanie 10-15 litrowego akwarium tarliskowego. Woda powinna być miękka i kwaśna o ph 6.0-6.5 (są znane przypadki rozmnożenia w wodzie ok 8 ph). Temperatura wody 21-24°C. Bardzo pomocne będzie przefiltrowanie wody przez torf. Zbiornik zacieniamy. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy.
Hodowcy, przed planowanym tarłem, zalecają oddzielenie samic od samców oraz obfite karmienie zróżnicowanym, żywym i mrożonym pokarmem. Następnie umieszczenie ryb we wcześniej przygotowanym zbiorniku. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Jeżeli woda ma odpowiednie parametry i rodzice są w dobrej kondycji to powinno dojść do tarła.
Samiec intensywnie goni samicę, w pewnym momencie zbliża się do niej i obejmuje swoimi płetwami (grzbietową i odbytową) wyginając charakterystycznie ciało. Następuje szarpnięcie i samica składa jaja. W naturze jaja składane są w podłożu lub w skupiskach roślin, w akwarium stosuje się drobnolistne rośliny takie jak mech, podłoża torfowe czy sztuczne nylonowe mopy.
Ikra może być pozostawiona razem z rodzicami, jednak część jaj zostanie zjedzona. Samica składa ikrę codziennie w ilości ok 10-30 sztuk. Proces ten trwa około 2 tygodnie. Ryby ciężko znoszą tarło (szczególnie samice) dlatego trzymamy je razem nie dłużej niż tydzień. Ikrę można inkubować w warstwie torfu w np. pojemnikach po margarynie. Należy codziennie kontrolować czy ikra nie pleśnieje a każde zapleśniałe jajeczko usuwać. Wylęg trwa ok 14-20 dni, w zależności od temperatury wody. Jaja i narybek są bardzo wrażliwe na światło. Małe osobniki są na tyle duże, że możemy je karmić np. artemią. Pokarm podajemy dwa razy dziennie i podmieniamy wodę co 2-3 dni.
Ostatnio zmodyfikowano: 15 kwietnia 2015 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Będą skubać molinezje?
Ktoś wymieszał je w taki sposób?
Nie powinny ale gardnery i molinezje nie mogą być w jednym akwarium ze względu na twardość wody.
Czy trzciniak zrobi sobie z niego posiłek? Trzymał ktoś razem? Czy lepiej proporczykowiec błękitny, bo większy? Ale tu problem jest z dostępnością:/
Czy można je trzymać z razborami galaxy?
Mi skubały im ogonki i teraz siedzą same.
Ja trzymałam razem bezproblemowo w 60 l, ignorowały się
Dzięki bo sie wachałem
Mam samca i dwie samiczki, niby piszą że pływają przy tafli u mnie pływają przy dnie. Rybki fajne, ale atakują jak jak szczupaki, w czoraj w puściłem cztery Tetry Rubinowe, atak był natychmiastowy, dwie odrazu zostały ziedzone w całości. Małe rybki odradzam.
Mocno terytorialne ryby nawet jeden osobnik atakuje ryby innego gatunku więc nie polecam tych rybek z innymi rybami. Które nie są zbyt szybkie
Rozmnożyły mi się wczoraj Samica mieczyka i samiec proporczykowca Gardnera , trwało to około 2 godzin , Mieczyk jest żyworodny a proporczykowiec jajorodny , przełożyłam mieczyka 2 godziny temu do dużego naczynia z torfem filtrującym, żwirem , żywymi roślinami , będzie narybek?
Prawdopodobieństwo jest tak duże, jak szanse na skrzyżowanie psa z kotem, pozdrawiam.
Udało się , urodziła jedną rybę
Serio urodziła???
To tak jak u mnie. Miałem samca kiryska czarnego i samca molinezji. Molinezja zmieniła płeć w 2 dni, a kilkutygodniowy samiec kiryska, ją zapłodnił.
Witam, mam pytanie czy proporczykowiec może być hodowany w akwarium ogólnym z takimi rybkami jak pielęgniczki ramirezy, babki złote, szczupieńczyk karłowaty, neonki, danio oraz tęczanki parkinsona???
Witam.
Proporczykowce Gardnera + Pielęgniczki Ramireza + Szczupieńczyki Karłowate + Neony Czerwone – TAK, przy utrzymaniu temp. ok. 26°C – wtedy rybki będą czuły się najlepiej. Gatunki te wymagają wody kwaśnej (pH<7,0) i miękkiej (GH<10°d).
Neony Innesa (optymalnie 22-24°C) i Danio Pręgowane (optymalnie 20-22°C) nie będą pasowały ze wzgl. na temperaturę – wolą wodę chłodną, gdzie np. Ramirezki i Neonki Czerwone powinny mieć temp. najlepiej w granicach 26-28°C – są ciepłolubne.
Tęczanki Parkinsona odpadają ze względu na pH=7,5-8,0 – żyją w wodzie zasadowej.
Natomiast Babki Złote preferują wodę słonawą (najlepiej się w takiej czują), chociaż można hodować je też w wodzie słodkiej, ale gdybyś chciała je zestawić z pozostałą obsadą wówczas KONIECZNIE woda obojętna (pH=7,0) i twardość ogólna GH= ~10°d. Zauważ: Ramirezki, Szczupieńczyki, Neonki Czerwone – pH=5,0-7,0 a Babki Złote – pH=7,0-8,5, więc 7,0 będzie wartością skrajną dla tych gatunków.
Witam. Mam kilka pytań, będę bardzo wdzięczny za odpowiedź. Ile maksymalnie samców Proporczykowca Gardnera mogę trzymać w akwarium 112l (80x35x40)? i jaką maksymalną obsadę tych proporczykowców mogę mieć w takim akwarium? Dodam, że akwarium było by jednogatunkowe – same Proporczykowce Gardnera. Te same pytania tyczą się hodowli Proporczykowca Błękitnego czyli maksymalna obsada w 112l. Wiem, że w opisie gatunków nie ma tego rodzaju proporczykowca, ale może Szanowna Redakcja umie odpowiedzieć na te pytania. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź gdyż ciężko jest znaleźć rzetelne informacje na ten temat – źródła podają zwykle minimalne zbiorniki a z kolei hodowcy w sklepach przesadzają z ilością, gdyż chcą po prostu sprzedać jak najwięcej rybek.
Skoro w minimalnym zbiorniku mozna trzymać ok 4 szt czyli w 30 l to w 112 mozna trzymać ok 14 do 16 szt