Pyszczak Hongi

Pyszczak Hongi - Labidochromis Hongi fot. flickr by Brad (bfra07))

Pyszczaki Honga - ryby akwariowe

Pyszczak Hongi (Labidochromis sp. Hongi) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Należy do grupy roślinożernych pyszczaków z grupy Mbuna. Do chwili obecnej gatunek ten nie jest opisany naukowo.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Występują we wschodniej części wybrzeża jeziora Malawi, na obszarze Tanzanii. Najatrakcyjniejsze populacje znajdują się między wyspą Hongi i Lundo. Pływają w małych grupach, w pobliżu raf skalnych oraz w strefie przejściowej z kamienistym dnem, na głębokościach ok. 5-10 m.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze samiec osiąga ok. 9 cm długości, mniejsza samica ok 7cm. W akwarium mogą jednak dorastać do większych rozmiarów – 12 cm. Ubarwienie różne, w zależności od nastroju i pochodzenia. Pyszczaki te są w stanie zmienić swój wygląd w zaledwie kilka sekund. Podstawowym kolorem ciała jest jasno niebieski. Płetwa grzbietowa od barwy żółtej do pomarańczowej. Najbardziej kolorowy jest dominujący samiec, którego ciało nabiera blado liliowego koloru, a płetwa grzbietowa staje się jaskrawo pomarańczowa. Od górnej wargi do końca płetwy grzbietowej przebiegają ciemne, pionowe pasy, które w zależności od nastroju mogą nawet całkowicie zanikać. Na płetwie odbytowej u dorosłych samców występują liczne atrapy jajowe. Samice są mniej atrakcyjne. Ich ciało jest beżowo lub brązowo niebieskie. Wyjątek stanowi okres tarła kiedy to mogą być równie piękne jak samce. W handlu występuje, uzyskana poprzez sztuczną selekcję, forma red top oraz super red top, z czerwonym zabarwieniem na górze tułowia.

Uchodzą za najbardziej agresywne z pośród rodzaju Labidochromis oraz umiarkowanie agresywne w grupie Mbuna. Terytorializm nasila się podczas rozrodu. W akwarium na każdego samca powinny przypadać 3 samice. Wśród samic występują hierarchie, można czasami zaobserwować jak chwytają się pyskami i demonstrują swoją siłę.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywia się peryfitonem (glony, bezkręgowce). W akwarium chętnie przyjmują pokarmy suche. Ich dieta w dużej mierze powinna składać się z pokarmów roślinnych (płatki, granulki ze spiruliną, siekany szpinak, sałata), które raz w tygodniu warto uzupełniać żywymi lub mrożonymi np. artemią czy ochotką.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi Akwarium ryb akwariowych

Dla samca i 3 samic zalecane jest min. 180 litrowe akwarium, z dekoracjami skalnymi i piaszczystym lub żwirowym podłożem. Ryby te lubią przekopywać dno, dlatego też rośliny można umieścić, ale tylko te wytrzymałe o twardych liściach, które będą rosły przyczepione do dekoracji.

Woda dla tych pyszczaków powinna być wysokiej jakości, lekko zasadowa, z dużą zawartością tlenu. Wymagają wydajnej filtracji i cotygodniowych podmian.

W odpowiednio większym zbiorniku można je trzymać z innymi średnio agresywnymi pyszczakami z grupy Mbuna (Saulosi, demasoni, maingano) oraz rodzajem pielęgnic Haplochromis z Jeziora Wiktorii. Najlepiej jednak trzymać je w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie pyszczaków hongi nie należy do trudnych. Samiec wybiera miejsce do tarła, zazwyczaj jest to grota skalna lub zasłonięty zakamarek. Następnie wabi tam samicę. W czasie aktu ryby pływają dookoła siebie, samica składa jaja (15-30 szt.), które zapładnia samiec. Samica zapłodnioną ikrę zbiera do pyszczka. Tarło, z możliwymi przerwami, trwa kilka godzin. W tym czasie samiec może ganiać samicę jak i inne ryby obecne w akwarium. Inkubacja w pysku samicy trwa ok. 3 tygodni. Podczas tego okresu nie przyjmuje ona pokarmów lub jedynie ich małe ilości, zaleca się również odseparowanie jej od pozostałych mieszkańców. Po wylęgu młodym należy podawać larwy solowca i nicienie mikro.

Rybki osiągają dojrzałość płciową mając ok. 5-6 cm długości.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Labidochromis hongi
synonim:Kimpuma, Hongi Red Top, Hongi Cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Malawi
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 12 cm, samica - 10 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, roślinny
Długość życia10 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:180 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 28 °C
pH:7.2 - 8.6 pH
twardość:12 - 20 ºdGH
Cena:6 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Pyszczak HongiPoważnie o rybach - Pyszczak Hongi

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 2

 1. Rybal

  Ta ryba ile żyje tak z waszej opini

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Antoni

   Dopiero zamierzam je kupic⚽