Pyszczak Hongi

Labidochromis hongi

 • 12 cm
 • 180 l
 • 7.2 - 8.6 pH
 • 23 - 28°C
 • Malawi

Pyszczaki Honga - ryby akwariowe

Pyszczak Hongi (Labidochromis sp. Hongi) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Należy do grupy roślinożernych pyszczaków z grupy Mbuna. Do chwili obecnej gatunek ten nie jest opisany naukowo.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi - Labidochromis hongi Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Występują we wschodniej części wybrzeża jeziora Malawi, na obszarze Tanzanii. Najatrakcyjniejsze populacje znajdują się między wyspą Hongi i Lundo. Pływają w małych grupach, w pobliżu raf skalnych oraz w strefie przejściowej z kamienistym dnem, na głębokościach ok. 5-10 m.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi - Labidochromis hongi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W naturze samiec osiąga ok. 9 cm długości, mniejsza samica ok 7cm. W akwarium mogą jednak dorastać do większych rozmiarów – 12 cm. Ubarwienie różne, w zależności od nastroju i pochodzenia. Pyszczaki te są w stanie zmienić swój wygląd w zaledwie kilka sekund. Podstawowym kolorem ciała jest jasno niebieski. Płetwa grzbietowa od barwy żółtej do pomarańczowej. Najbardziej kolorowy jest dominujący samiec, którego ciało nabiera blado liliowego koloru, a płetwa grzbietowa staje się jaskrawo pomarańczowa. Od górnej wargi do końca płetwy grzbietowej przebiegają ciemne, pionowe pasy, które w zależności od nastroju mogą nawet całkowicie zanikać. Na płetwie odbytowej u dorosłych samców występują liczne atrapy jajowe. Samice są mniej atrakcyjne. Ich ciało jest beżowo lub brązowo niebieskie. Wyjątek stanowi okres tarła kiedy to mogą być równie piękne jak samce. W handlu występuje, uzyskana poprzez sztuczną selekcję, forma red top oraz super red top, z czerwonym zabarwieniem na górze tułowia.

Uchodzą za najbardziej agresywne z pośród rodzaju Labidochromis oraz umiarkowanie agresywne w grupie Mbuna. Terytorializm nasila się podczas rozrodu. W akwarium na każdego samca powinny przypadać 3 samice. Wśród samic występują hierarchie, można czasami zaobserwować jak chwytają się pyskami i demonstrują swoją siłę.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi - Labidochromis hongi Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywia się peryfitonem (glony, bezkręgowce). W akwarium chętnie przyjmują pokarmy suche. Ich dieta w dużej mierze powinna składać się z pokarmów roślinnych (płatki, granulki ze spiruliną, siekany szpinak, sałata), które raz w tygodniu warto uzupełniać żywymi lub mrożonymi np. artemią czy ochotką.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi - Labidochromis hongi Akwarium ryb akwariowych

Dla samca i 3 samic zalecane jest min. 180 litrowe akwarium, z dekoracjami skalnymi i piaszczystym lub żwirowym podłożem. Ryby te lubią przekopywać dno, dlatego też rośliny można umieścić, ale tylko te wytrzymałe o twardych liściach, które będą rosły przyczepione do dekoracji.

Woda dla tych pyszczaków powinna być wysokiej jakości, lekko zasadowa, z dużą zawartością tlenu. Wymagają wydajnej filtracji i cotygodniowych podmian.

W odpowiednio większym zbiorniku można je trzymać z innymi średnio agresywnymi pyszczakami z grupy Mbuna (Saulosi, demasoni, maingano) oraz rodzajem pielęgnic Haplochromis z Jeziora Wiktorii. Najlepiej jednak trzymać je w akwarium gatunkowym.

Ryba akwariowa Pyszczak Hongi - Labidochromis hongi Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie pyszczaków hongi nie należy do trudnych. Samiec wybiera miejsce do tarła, zazwyczaj jest to grota skalna lub zasłonięty zakamarek. Następnie wabi tam samicę. W czasie aktu ryby pływają dookoła siebie, samica składa jaja (15-30 szt.), które zapładnia samiec. Samica zapłodnioną ikrę zbiera do pyszczka. Tarło, z możliwymi przerwami, trwa kilka godzin. W tym czasie samiec może ganiać samicę jak i inne ryby obecne w akwarium. Inkubacja w pysku samicy trwa ok. 3 tygodni. Podczas tego okresu nie przyjmuje ona pokarmów lub jedynie ich małe ilości, zaleca się również odseparowanie jej od pozostałych mieszkańców. Po wylęgu młodym należy podawać larwy solowca i nicienie mikro.

Rybki osiągają dojrzałość płciową mając ok. 5-6 cm długości.

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video Ryba akwariowa - Pyszczak Hongi

Galeria Ryba akwariowa - Pyszczak Hongi

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Labidochromis hongi
 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 180 l
  • min-długość: 120 cm
 • Cena: 6 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 3

 1. Rybal

  Ta ryba ile żyje tak z waszej opini

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Antoni

   Dopiero zamierzam je kupic⚽

  2. Krzysztof

   Ja posiadam i mam dwa samce na zbyciu rejon centrum