Skalar – Żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Skalar Żaglowiec) to ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych. Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują żywy pokarm – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – Żaglowiec Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie, dobierają się w pary. W okresie tarła są agresywne, szczególnie w stosunku do swojego gatunku. U samicy w tym okresie pojawia się zaokrąglona brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samca jest ona mniejsza i ostrzej zakończona. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 jajeczek. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni, a opiekuje się nią zazwyczaj do 3 dni.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Larwy przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – ŻaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – Żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 265

 1. ziomek

  Czy mogę wpuścić do akwarium 60L 2 skalary proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam.
   Niestety nie jest to dopuszczalne, litraż takiego akwarium nie jest wystraczająco długi i wysoki, aby je tam zmieścić. Żaglowce po prostu rosną za duże, żeby mogły wgl tam pływać, nie wspomnę też o min. dwóch parach, gdyż skalary łączą się w ,,małżeństwo” i dobrze by było, jakby miały miejsce też do składania ikry.. moja odpowiedź na to pytanie to : Nie wolno!

  2. UlaUlaśka

   Niestety nie jest to dopuszczalne, wymiary takiego akwarium nie są wystarczająco długie i wysokie, a skalary trzyma się w parzystej liczbie grupach, ponieważ one łączą się w pary i trzeba zapewnić im miejsce do składania ikry. Pomogłabym ci, gdybym chociaż wiedziała jaką twardość, kwasowość i temperaturę (parametry wody) ma twoja woda w zbiorniku.. nie mogę strzelać w ciemno

 2. Mila

  Wlodi13 dzięki za pomoc urosły a nawet się rozmnożyły

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   No widzisz… cierpliwość czasem popłaca 😉
   Fajnie że wszystko w porządku 🙂
   …i masz radochę z maluchów 😀
   Cieszę się.

 3. Mila

  Wlodi13 Znowu ja znacie moją historie z Papuźkami teraz kolejny mam 3 skalary w akwarium 2250 l i wcale nie rosną kupiłem je w Lipcu z papuźkami i gurami dwuplamistym wszystko pięknie rośnie oprócz skalarów czemu o co chodzi mają kazdy z nich po 7-8 cm . Pomóżcie

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Spokojnie, na Twoim miejscu nie panikowałbym, jest tyle odmian hodowlanych Skalarów – jedne rosną szybciej, inne znowu wolniej… Jeśli kupiłeś je w lipcu, to dopiero 4 m-ce, więc trochę cierpliwości – na pewno urosną… przecież dożywają nawet kilkunastu lat. Sugestia z mojej strony, przy tak dużym akwarium proponowałbym zwiększyć obsadę Skalarów, one lubią żyć w większych grupach, a poza tym łączą się w pary, więc lepiej dobierać parzystą ilość. 🙂

  2. Mila

   Wlodi13 wiem wiem ale kupiłęm 1 miesiąc temu skalara i już jest duży a tamte maluśkie wiem wczoraj 7 skalarów kupiłem tera mam 10

 4. Kura

  posiadam akwarium słodkowodne 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)), zarybione obecnie 20 szt. neon czerwony + 7 sztuk otosek (otocinklus) przyujściowy, i chciałem dodatkowo dokupić kilka większych rybek o długości ok 10-12 cm.
  – ile takich większych rybek mógłbym jeszcze wpuścić?
  – rozważałem np. Skalar Altum, ale nie mogę znależć bardziej dokładnych informacji na ich temat (oprócz tego że są mniejsze niż normalne skalary), i chciałem się spytać jaki jest ich rozmiar, i ewentualnie ile ich mógłbym wpuścić?
  – Ewentualnie byłbym wdzięczny za sugestie innych rybek podobnych np. do prętnika karłowatego (w ubarwieniu pomarańczowo-niebieskim w pionowe paski) ale o większym rozmiarze (jw. 10 -12 cm)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudix

   Może gurami albo brzanki? Ze skalarami bywa różnie. Może codziennie mniejszych ziomków nie będą zajadać, ale obgryzione ogony i zestresowane siedzące po krzakiem neony mogą się zdarzyć. Jak już łączyć małe z dużymi to najlepiej jakieś spokojniejsze wybrać.

 5. początkujący

  Czy są jakieś ryby które można włożyć do akwarium 60 l. I które są z rodziny skalarów lub paletek i nie są agresywne w stosunku do innych ryb chodzi mi o to ze to są bardzo ładne ryby myślę o podobnym kształcie i nie są trudne w utrzymaniu

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   jest srebrzystek karłowaty max 18 cm

 6. Miniu

  Czy skarlom coś się stanie jeśli umieścił bym je w akwarium 60l

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przecież jako dorosłe mają do 35 cm wysokości, to jak mają się zmieścić?

  2. Miniu

   Nie ma jakiś mniejszych odmian skalarów

  3. Wlodi13

   Obojętnie jakie skalary, 60-litrowe akwarium jest za małe, patrz u góry – min. pojemność to 240L

  4. Grzegorz

   Dodaj jeszcze koncentrat pomidorowy. Będziesz mieć skalara z ketchupem w puszce.

  5. Etna372

   Z tego co mi wiadomo ponieważ się pytałam mojego kolegi, który ma sklep zoologiczny i pasjonuje się akwarystyka to skalary powinny mieć zbiornik minimum 120 litrów do 240 max. W mniejszych zbiornikach może się nie utrzymać…

  6. rrrrrrrw

   240 nie max tylko min. A max? Nie istnieje.

 7. Isia

  Witam. Mam pytanie,ponieważ przygotowałam akwarium pod pielęgniczkę kakadu czy mogę dołączyć do nich skalary ? Jeśli tak to ile sztuk przy 240l ? Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   Tak możesz ok 4 sztuki

 8. NINKA

  Czy mogę skalary ze sumem Indyjskim???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Wszystko zależy od tego jak duże akwarium posiadasz (szczególnie wysokość), pomimo że sum indyjski jest rybą denną potrafi zaatakować równego rozmiarami sobie. Skalar osiąga nawet do 35cm to wyobraź sobie jak wysokie musiało by być akwarium aby zapewnić bezpieczną strefę. Sum to ryba agresywna (terytorialna) i bardzo żarłoczna a w dodatku prowadząca nocny tryb życia, zaatakuje w nocy wszystko co się mniejszego rusza, dlatego też należy unikać innych przydennych ryb, a skalar nie obroni się przed rybą agresywną. Nie polecałbym takiego zestawienia, do towarzystwa lepiej dobrać coś z rodziny karpiowatych czy kąsaczowatych albo jakieś pielęgnice, ale wielkości równej suma indyjskiego. Masz odwagę aby hodować taką rybę… posiada kolce z gruczołami jadowymi, ukąszenia są bardzo niebezpieczne, nawet śmiertelne!!! Należy szczególnie uważać podczas czyszczenia akwarium, a ono w nocy musi być szczelnie zamknięte, sum indyjski potrafi wypęłznąć i bez wody wytrzymać nawet kilka godzin…

 9. magda

  a ja powiem tak mam zbiornik ok. 100l a w nim jednego glonojada ciemnego jednego białego, 2 skalary, 7 gupików pawie oczko, 1 molinezje, 4 neonki,2 złote rybki, 2 welony,4 różowe ale nie pamiętam ich nazwy wszystkie wymienione rybki kupiłam miesiąc temu narazie sie nie gryza ale mialam juz przypadek ze molinezja zrzarła mi neonka został po nim tylko łepek. czy nie jest ich za dużo

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Masakra…

  2. Twist

   Dlaczego ludzie kupują welony(łac. rybo-świnie)???.Ostatecznie nie mam nic przeciwko w tworzeniu wielogatunkowych hodowli ale trzeba je robić z głową. Niestety idąc do sklepu zoologicznego, sprzedawca nie powie wam co i z czym trzymać tylko wepchnie wam tyle ryb ile to tylko możliwe.Później wrzucacie te ryby do swojego nocnika zwanego „akwarium’ i cieszycie się z posiadania „ślicznych kolorowych rybek”.Wiem moi drodzy ze mój hejt jest możne nie na miejscu ale co mi tam.Apeluje do was młodzi miłośnicy akwarystyki! Przeczytajcie kilka postów na forach dla początkujących lub jakas przyjemna lekturę poświęconą akwarystyce i uczcie się zakładać proste akwaria na których będziecie mogli popełniać błędy mniej drastyczne niż te które już robicie.

  3. Art

   żal…

  4. Wlodi13

   Wyobraź sobie rozłożoną dłoń Marcina Gortata, tak – jest duża, właśnie takie rozmiary osiąga dojrzały skalar, akwarium musi mieć co najmniej 50cm wysokości!!! i 120cm długości!!! Sklalary są rybkami wyższymi niż dłuższymi, one potrzebują naprawdę pojemnego akwarium aby w ogóle mogły się poruszać. A Twoje akwarium jest za małe nawet dla molinezji, i dziwisz się że zjadła Ci neonka, po prostu jest agresywna wobec innych rybek ponieważ źle się czuje a poza tym jest samotna. To nie jest już kwestia że masz za dużo rybek, ale masz złą obsadę dla rozmiarów swojego akwarium.

  5. Sabina

   Ja się dziwię, że te neonki jeszcze żyją, skoro są ze skalarami…

  6. Ren/n

   Ja ujmę to tak można trzymać skalary i neony bezpiecznie razem, ALE tylko w wielkim akwarium,i wtedy nie wchodzą sobie w drogę, i skalary nie są wtedy neonami zainteresowane mój brat ma 75-80 neonów i 12skalarów, ale akwarium 560L

  7. UlaUlaśka

   Cóż, 560 l akwarium to bardzo duża możliwość, aby zakładać akwaria wielogatunkowe. Ja bardzo chętnie bym z tego cuda skorzystała, rzecz w tym, że nie mam wystarczająco dużo przestrzeni mieszkaniowej na posiadanie takiego akwarium. Oczywiście, skalary mogą współżyć z neonkami, lecz jest pewne ryzyko. Twój brat pewnie ma miejsce, a niektórzy tego miejsca, w dodatku na taki zbiornik, nie mają. Kilkadziesiąt neonów – nieźle, po przeczytaniu tej informacji brała mnie tylko jedna myśl – jedna wielka kupa błękitno-czerwonych odblasków uszkadzających skalarom wzrok 🙂 Żartuję oczywiście 😉
   Pozdrawiam

 10. Tomek

  Mam w akwarium (70cm długość, 35cm szerokość,30cm wysokość) 4-welonki, 1-suma drewniaka i 1-skalara.
  Czy muszę dokupić jeszcze skalary żeby mój nie był samotny?
  Czy jak skalar urośnie nie będzie jemu za ciasno?
  Ile jeszcze mogę dołożyć tam rybek i jakich?
  Jakie inne rybki mi polecacie do takiego zestawienia? (Muszą to być ryby łagodne, które nie obgryzą welonkom ogonów.)
  Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Do skalarów masz o wiele za małe akwarium, z resztą do 4-ch welonek również. Pomijam już, że te ryby powinny mieć inne warunki w akwa.

  2. Tomek

   Jakoś gdy byłem młodszy ludzie w akwarium 50l trzymali po 2 pary i wszystko było w porządku.
   No ale ok powiedzmy że jest trochę za małe (mam zamiar niedługo wymienić na większe).
   Ale co do warunków to w przypadku mojego akwarium jest ok.
   Jest wyraźnie napisane:
   Skalar-Woda Ciepła, UMIARKOWANA, LEKKO KWAŚNA, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA
   Welonki-Woda UMIARKOWANA, Zimna, LEKKO KWAŚNA, Lekko Zasadowa, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA, Twarda
   Warunki napisane wielkimi literami są wspólne dla wszystkich ryb które posiadam. Tyczy się to też drewniaka (na tej stronie drewniak dwubarwny)

   I mam jeszcze jedno pytanie niestety muszę się pozbyć jednego welonka (dostałem go bez połowy ogona i widzę że jest mu ciężko) jak to zrobić?

  3. rrrrrw

   Fakt, jak byliśmy młodsi robiliśmy różne rzeczy, które dzisiaj są nie do pomyślenia 😛
   Może z zewnątrz wyglądało na wszystko w porządku ale gdyby ryby mogły mówić, pewnie powiedziałyby łaciną kuchenną co o tym myślą ;p Bo jak dorośnie do 20-25cm i więcej wysokości a akwa ma 30cm to raczej nie będzie mu wygodnie. Co do wody, sama temperatura juz wyklucza trzymanie skalarów z welonkami razem, welonki lubią zimną wodę, kilka stopni mniej niż skalary. Pozdrawiam

  4. jan

   w mniejszym akwarium skalar nie urośnie do 35 cm skarłwoacieje poprosu ludzie

 11. Jarek

  Czy mogę trzymać skalary i gurami w akwa 72l

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Arek

   W takim akwarium nie powinieneś trzymać skalarów. Jest dla nich za małe.

  2. rrrrrw

   Jarek idź na całość i wrzuć wieloryba do tych 72l, oczywiście razem ze skalarami i gurami coby wielorybowi smutno nie było…

  3. Jarek

   Spoko jeszcze w puszczę 3 rekiny i karpia

  4. Marc

   Skoro tu podano min poj 240 litrów i min długość 120 cm to pytanie o 72 litry jest na poziomie baaardzo wysokim. Dodam tylko że to minima wiec dobrze dac im wiecej i pamiętać trzeba ze to bardzo wysokie i płaskie ryby wiec potrzebuja min tyvh 50 cm wysokości akwarium.

  5. Darek 82

   Tak naprawde nie mozesz.Nauczcie sie wszyscy zadajacy tu glupie pytania zakladac akwaria i zacznijcie czytac o rybach.Jak czytam tu wiekszosc ludzi to normalnie az sie czytac nie chce.Zero wiedzy.W akwarium byle co,byle sie podobalo i plywalo w byle jakim akwarium

 12. Ola

  Mam w akwarium 2 welony , 3 molinezje żółte i 3 czarne , 4 mieczyki , 1 glonojada . I chciałam kupić 3 skalary czy nie będą walczyć ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Otto

   Olu. Welony i skalary to najdziwniejsze połączenie, o jakim słyszałem. Te rybki absolutnie nie powinny być razem. Welony są zimnolubne, temp.max 22C. Powyżej czują się źle, natomiast skalar wymaga wręcz ciepłej. Z molinezjami, mieczykami i glonojadem od biedy możesz trzymać skalary, pod warunkiem, że akwarium ma 45-50cm wys i litraż absolutnie powyżej 100. Wielu nawet to skrytykuje i powie, że min 150. Welonki natomiast najlepiej trzymać osobno, tylko wtedy ich hodowla ma sens. Jeśli nie potrafisz zapewnić im osobnego akwarium, to na pewno nie dokładaj tam skalarów. Pozdrawiam.

  2. Marc

   Tak samo jak nie nadaja się do trzymania z welonami bo inne temp tak samo z mieczykami i molinezjami bo calkiem odmienne pozostałe parametry wody jak ph i twardosc. Skalar woda miękka i kwasna a mieczyki i molinezje twarda i zasadowa a nawet lekko slonawa dla molinezji wiec nijak razem w jednym baniaku.

  3. Artur

   Otóż!
   akwarium które mam to 480 l.
   mam w akwarium 16 gatunek ryb.
   Labeo dwubarwny 3 szt
   Bocja siatkowana 1 szt
   Bocja wspaniała 2 szt
   Kirysek złocisty 1 szt
   Zbrojniki glonojad 1 szt
   Brzanka rózowa 2 szt
   Molinezja black molly 5 szt
   Molinezja żółta 1 szt
   Molinezja żółto czarna 12 szt
   Tetra color 3 szt
   Miedżik 4 szt
   Danio pręgowana 2 szt
   Zmiennik plamisty 6 szt
   Mieczyk hellera 12 szt
   Skalar zagłowiec 3 szt
   Skalar pasiasty 3 szt
   Welon złocisty 1 szt
   Welon teleskopowy 1 szt
   Welon czerwony kapturek 1 szt
   Sprawują się świetnie.

 13. koksu

  Z góry dzięki jakby co to akwarium 200-40-50, 50 to wysokość 200l a ryby 5-skalar, 9-gurami dwuplamy, 5-żałobniczka, 7-glonojad wiem że za dużo ryb ale chce dokupić 80 lub 100l dla gurami i żałobniczek.

  Odpowiedz
 14. Radek

  Mam obsadę 2x skalar 3x gurami 8x razbora klinowa 1 zbrojnik 3x mieczyk ( chcę dokupić jeszcze 2) i 1 kirys ( chcę kupić jeszcze 3) czy to nie za dużo jak na akwa 200 litrów?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Dużo nie dużo (dla samych skalarów akwarium powinno mieć ponad 200L), ale skalary z mieczykami, kiryskami (jaki?). Skalary woda ciepła ok 26-27C miekka i lekko kwasna, mieczyki woda twarda i zasadowa, kiryski też woda miekka i kwasna ale jeśli to nie Sterby to woda chłodna 23C. Jak to ma razem pływać? Dostosuj sobie obsadę do wody, albo wodę do obsady tak aby były w akwarium ryby o bardzo zbliżonych wymaganiach. Ufff ile razy ja już to powtarzam, chyba czas se odpuścić.

  2. Radek

   Ale reszta obsady jest ok?

  3. Marc

   Nie nie jest OK jest pomieszana tak jak ci napisałem, ale przede wszystkim nie wiadomo jaką masz wodę w akwarium a od tego trzeba zacząć przy doborze obsady lub dostosować wode pod wybraną i zgodną co do parametrów obsadę.

  4. koksu

   Ta obsada jest ok ale wywal mieczyki i razbory. Marc mówi dobrze, na pewno jest lepszym akwarystą ode mnie więc się nie wtrącam szanuję jego zdanie jak karzdego.

 15. Sara

  Witam. Mamy dostać trzy skalary. Czy skalary mogą zjeść krewetki? Bo mamy.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Kwestia jakie krewetki, ale jak najbardziej mogą a młode krewetki na bank. Kwestia też wielkosci akwarium – w odpowiednio dużym skalary przy odp karmieniu nie będą agresywne, ale to i tak niczego nie gwarantuje…

 16. Ola

  A czy ewentułalnie mogą być z 2 zbrojnikami niebieskimi w 112 L czy nie bardzo?

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. Marc

   Nie Olu skalary w 112L w zadnym wypadku. Zobacz do jakiej wysokości mogąc dorastać, a twoje akwarium ma 40cm wys. W takim akwarium skarłowacieją a to doprowadza do smierci dlugiej i bolesnej bo ciało nie rośnie do odp rozmiarów , a narządy wewnętrzne rosną rozsadzajac wnetrznosci.

  2. Wrona

   Co za pierdoły Marc wypisuje 🙂 Dobrze że Skalar nie wybuchnie 😀 Niewielkie ryby mogą być w mniejszych akwarjach nim urosną, 112l to nie tragedia. Wiem, że nie którzy od razu narybek by do basenu wrzucali.

  3. Marc

   Wrona posiedz sobie tak całe zycie w pomieszczeniu 2x3metry i zobaczymy wtedy co powiesz, choć patrząc na to jakie brednie napisałeś to faktycznie możliwe ze właśnie w takim pomieszczeniu żyjesz bez klamek i bialymi scianami. Argumentów zadnych nie przedstawiłeś bo pewnie skalara doroslego na oczy nie widziałeś albo nie masz pojecia jakie rozmiary ma 112l akwarium. No chyba ze ty piszesz o „akwarjach” bo my mówimy o akwariach. Taka twoja wiedza jak ortografia. A może jesteś sprzedawcą w zoologu bo ci to tak mają nawet welon w 10L kuli dla nich może żyć. Rozumu ci życzę. Nie wprowadzaj jednak ludzi w błąd.

  4. Wrona

   Marc, hoduj narybek w basenie olimpijskim. 🙂

  5. Wrona

   I oczywiście okłamuj wszystkich że 240 litrów zastąpi zwierzęciu wielką rzekę, gdzie występują naturalnie.

  6. Marcin

   Popieram Marca a Ty Wrona się teraz nie wymądrzaj po tym co mówiłeś wcześniej.

  7. Marc

   Wrona nie będę wdawał się z tobą w dalszą dyskusję bo nie na to sensu. Nie podałeś żadnego argumentu poza kłamstwami, jak to, że ja twierdzę iż 240l zastąpi rzekę – choć nic takiego nie powiedziałem. Oczywiście że nie zastąpi dlatego przyjmuje się pewne minima. Daj skalary do 54 l to też im nie zastąpi rzeki jak i 240l więc co za różnica. Nawet tu na stronie (choć często są nieco zaniżone rozmiary akwarium jak i poszerzane zbytnio tolerancje parametrów wody) podane jest minimum 240l a min długość 120cm. Cóż dyskusji dalej z tobą nie będę prowadził. Mamy demokrację i możesz pisać bzdury… tylko potem ludzie pytają czemu skalar zabił mi inne ryby, czemu biją się między sobą, albo czemu zdychają niby bez powodu. Jeszcze raz z okazji Świąt życzę odrobinki rozumku.

  8. Marcin

   @Marc Hahahahaha, Skalary potrzebują dużego akwa, ale z tym rozsadzaniem od wewnątrz to dowaliłeś 😀 Parkę w 112 bez problemu można trzymać chociaz wiadomo, że to ryba stadna, a im wieksze akwa tym lepsze.

 17. Marcin

  Ta ryba przyczyniła się łącznie do zabicia około 15 ryb . Już nigdy jej nie kupię. Oddałem moje do sklepu.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marc

   To nie jej wina tylko twoja. Jakbyś trzymał je w odpowiednim akwarium z rybami z którymi można je trzymać to problemów by nie było. Ciekawe jakiej wielkości to akwarium i jakie inne ryby w nim miałeś?

  2. Michał

   Marcinie … jak się jest idiotą i kupuje się skalary zanim cokolwiek się o nich przeczyta to tak jest.Niestety takich małomózgich osób jak Ty jest wiele i potem komenty odzwierciedlające poziom 😉

 18. Agata

  Moja parka pierwszą ikrę zjadła po 3 dnia. Po 3 tyg kolejne tarło i tym razem dłużej opiekowały się ikra. Wykluł się już narybek. Przeniosły go w pyszczkach w inne miejsce tworząc stadko. Temp wody w moim akwa 24-25 stopni. Zobaczymy co będzie dalej. Na razie są bardzo troskliwie a inne ryby porozstawiały po kątach.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwamaniaczka

   Prawdziwi rodzice 😉 🙂 ???? ???? ???? ????

 19. Adam

  Widocznie u mnie są jakieś dziwne skalary bo składają ikrę co 2 tygodnie pod warunkiem, że się ikrę im zabierze po zapłodnieniu. Najdłużej zostawiałem ikrę 10 dni wtedy opiekowały się nią do wyklucia – wachlowały płetwami,zjadały psującą się ikrę, zbierały tą która opadła na dno. Drugiego dnia przeniosły ikrę na inne miejsce. Gdy wykluł się narybek zaganiały w jedno stadko,a pojedyncze rybki które się oddaliły od stada łapały w pyszczki i przenosiły z powrotem do stada. Za każdym razem składają 400-500 szt ikry. Mogę stwierdzić, że pozostawienie ikry z rodzicami daje więcej narybku który przeżywa ale zmniejsza się ilość tarł. Problemem jest jednak karmienie narybku gdy są z rodzicami. Dorosła parka jest wtedy bardzo agresywna i atakuje wszystko co próbujemy wkładać do akwarium.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. patrycja

   Witam. Mam dobraną parę skalarów, jeszcze młodą, akwarium ma 160 l. Pływają w nim jeszcze 3 inne skalary, 7 tetr cesarskich, 15 neonów czerwonych, 3 otosy i zbrojnik niebieski, docelowo mają zostać 2 pary skalarów, a neony w momencie zauważenia polowania na nie przez skalary być może sprzedam. Pytanie: z jakimi rybami pływa Twoja para? Moja nie jest w stanie obronić ikry, bo w krótkim czasie neony i tetry atakują jaja ławicą i skalary nie są w stanie ich przegonić mimo, że próbują i to dość agresywnie… Czy ryby z czasem nabiorą wprawy, czy lepiej odławiać je do innego akwarium? Jestem zwolennikiem odchowu ikry i młodych przy rodzicach. Czytałam, że gdy ryby nie są stresowane przez innych mieszkańców akwarium, to dość długo opiekują się potomstwem… czy tak jest?

 20. piotr

  Witam czy mogę trzymać skalary w 200 l akwarium z 2 cierniooczkami, 5 kirysami, 3 zbrojnikami i ok. 10 sumikami szklistymi?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. kuba

   nie

 21. akwarysta

  Witam czy skalar może żyć z gurami dwuplamym ( w sensie haremem 1+3 ) , mam 2 duże skalary i nie wiem czy mam dokupić do nich gurami.. Poza tym moja obsada to : 2 skalary, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Jeśli gurami nie będzie odpowiednie to jaki gatunek byście mi polecili? Myślałem coś nad ławicą ale nie wiem jaki gatunek. Moje akwarium ma 200 litrów. Z góry dzięki za odpowiedzi ! 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Awamaniaczka

   Raj będą miały! 200 litrów oczywiście! Życzę powodzenia! Gurami i skalar razem jak będą w takim baniaku będzie spoko.
   Pozdrawiam! 🙂

 22. kuba

  Czy w akwarium 200l z 4 dorosłymi skalarami mogę trzymać stado molinezii? Oraz czy taka obsada była by odpowiednia ? 4 skalary stado molinezji, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki niebieskie. Proszę o odpowiedzi! Z góry dzięki

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ula

   Z molinezjami utworzą nawet naturalny ciąg. Skalary zjadają narybek molinezji, gupików, platek i innych ryb żyworodnych, a więc skalary + molinezje i zbrojniki utworzą harmonijną więź 😉
   Pozdrawiam

  2. kuba

   Czyli mogłoby by być tak O.o Dzięki za odpowiedz tez pozdrawiam ..

 23. mikela

  Mam takie pytanie czy skalar może zjeść kiryski? Jest on mały ok. 5-6 cm? W ogóle co zrobić aby zmniejszyć jego agresje? Pływa za sporym już prętnikiem karłowatym, gurami całującym (ono jest jeszcze małe).

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Liliana

   Skalar zjada mniejsze ryby .

  2. Jakub

   Ja miałem skalara, dwa kiryski, cztery tetry czerwone i dwa zbrojniki. Absolutnie skalar nikogo nie gonił, a tym bardziej nikogo nie zjadł.

 24. Kasia

  Mamy dość duże akwarium, a ryb prawie nic. Skalar wybija wszystkie mniejsze od siebie rybki, zdaje się, że tylko otoski zostały, bo te mu nie przeszkadzają i glonojad w ogóle uciekł na tył, za skałkę akwarium. Czy to jest możliwe, ze brakuje mu samicy? Bo zrobił się taki powiedziałabym agresywny odkąd jego pani padła. Co myślicie? Bo chciałabym ukolorowić trochę to akwarium bo jak na razie to same rośliny i glonojadki. Skalar – pan akwarium, samotnik jeszcze się zbyt przyzwyczai i wtedy już nic nie wpuszczę. (a akw 260l)
  pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. werrr

   Koniecznie kup mu samiczke bo ci jeszcze otoski i glonojada zje 😮 Wtedy poczekaj 2 tyg i zobacz jak sie ma, jak dobrze to dokup jakies rybki

  2. Kasia

   Już trochę późno bo zdechł w zeszłym tyg po tym jak dzieci wyłaczyły filtr i grzałkę w akwarium. 2 dni w chlodnej wodzie i nawet po ogrzaniu nie dał rady. Szkoda. Ale więcej skalara nie kupię, za dużo wojuje.

 25. Grzegorz

  Chciałbym się dowiedzieć czy mogę wpuścić molinezje do skalarów?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   Tak jeśli skalary są młode lub nieagresywne

 26. Aleksandra

  Witam. 2 dni temu kupiłam dwa skalary. Jeden bez żadnego problemu je suchy pokarm, jednak drugi tylko obserwuje i nawet nie próbuje go zjeść.. je tylko mrożone robaki.. co zrobić by zaczął jeść normalnie, bo ja nie daję moim rybą robaków codziennie, a nie chce by on padł :v

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. admin

   Spokojnie. Ryba czasami musi się oswoić z nowym otoczeniem, nabierze pewności i przy braku innego pokarmu zacznie również przyjmować pokarmy suche.

  2. Zszokowany

   Może spróbuj sama jeść paluszki i chipsy.Wyciągnij po tygodniu wnioski jak Twój organizm reaguje.Powodzenia

 27. Marcin

  moje 2 skalary podgryzają nieznacznie roślinki lecz mają około 5 cm więc nie wyrządzą spustoszenia

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   Skalary nie podjadaja roślin a te skalary są małe czy duże a jakie masz jeszcze rybki oprócz skalarow może to inne rybki podjadaja rośliny u mnie wszystkie rybki skubia roślinki ale nie skalary a mam mieczyki molinezje glonojada

  2. Piotr

   Tak skalary lubią zjeść zieleninę czasem (np. mech) zresztą jak wszystkie pielęgnice.

 28. Michallo785330

  Witam. Właśnie kupiłem skalary 2 sztuki mam akwarium 300 l kupiłem je po to by naturalnie ograniczały populację gupików endlera których robi się cała masa. Docelowo akwarium jest holenderskim.
  Ryby to tylko dodatek, czy zauważył ktoś czy skalary zjadają rośliny?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Marysia

   Skalary to ryby mięsożerne też mam dwa i nie zjadają roślin

  2. skalar

   Skalary potrafią zjeść tudzież podskubać trochę zieleninki

 29. Bart

  Witam. Może ktoś mi podpowie co z moim skalarem jest nie tak. Mam ładna parkę kilka razy miały ikre a od jakiegos czasu samiec co chwile przegania samice w róg zbiornika skubie i nie ma chwili by jej nie gonił. Zupełnie nie daje samicy spokoju.

  Odpowiedz
 30. Patusanka

  Na początek może mała uwaga…Nie jestem zwolennikiem sztucznego chowu u skalarów. Zabieranie ikry rodzicom wypacza instynkt rodzicielski w kolejnych pokoleniach tych ryb. Takie postępowanie powinno ograniczać się do wyjątkowych sytuacji… W akwariach utrzymywanych hobbystycznie, nie dla zysku, powinno się ignorować nieudane próby tarła. Nic na siłę. W swojej 21 letniej praktyce hodowlanej zdarzyły mi się tylko dwie pary odchowujące młode w akwarium ogólnym i tylko ich młode odchowywałam, ale respektując prawa natury czyli pozwalałam na naturalną selekcję. Młodych nie było dużo, ale za to niektóre z nich dożyły sędziwego wieku 15 lat! Na koniec pytanie – jaki gatunek kąsaczowców polecacie do skalarów? Nigdy nie trzymałam ich z rybami z jednego rejonu, w czysto biotopowym stylu. Zwykle towarzyszyły im świeciki kongijskie lub razbory klinowe, ale teraz postanowiłam spróbować akwa biotopowego. Kupiłam stadko 12 szt zwinników Blehera i po kilku dniach okazało się to złym pomysłem…skubią płetwy skalarów niczym piranie. Doszło do tego, że skalary ukrywają się w roślinach. Akwarium ma 160 l, 50 cm wys., pozostałą obsadę stanowią otoski i 2 parki ramirezek. Skalary są młode, mają ok 8cm długości od pyska do ogona, dotąd dominowały w akwarium, teraz boją się 5 cm zwinników. Kiedyś próbowałam hokejówek, ale również podgryzały płetwy, jarzeńce też odpadają, bo dorosłe skalary na moich oczach urządzały na nie polowania, to samo neony. Myślałam o tetrze cesarskiej… Czy ktoś z tutaj wypowiadających się trzymał ją ze skalarami? Czy nie gustują w płetwach i jak duże powinno być minimalne stado??

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Patusanka

   Dodam, że w akwarium docelowo ma pozostać jedna dobrana para skalarów, w tej chwili pływa ich 5. Cztery około 8-jo cm i jeden 5-cio cm. I proszę o sensowne komentarze bez zbędnej złośliwości. W niedalekiej przyszłości zmieniam akwa na 450 l i tam pokuszę się o odwzorowanie jak najwierniej odcinka Amazonki, w którym królują skalary.

  2. Grzegorz

   Witaj mam zamiar chować skalary jakie inne ryby polecasz do chowu raz z nimi grzegorz

  3. patryk

   brzanki sumantrzańskie

  4. Piotr

   Patryk po co piszesz jak nie masz pojęcia …. brzanki sumatrzańskie to:
   A) nie ten biotop B)zamęczą skalary podskubywaniem.

 31. ktoś

  mój skalar zjadł mi neonki (rip.gang albani) i nie wiem jakie inne mniejsze ryby kupić o podobnych wymaganiach i ile skalar może przebywać w akwarium 12 l (ma około 8 na 6 cm) bo stare pękło i zbieram na nowe, około 90l (później jak urośnie kupię większe albo oddam)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Jarek

   zależy jaki jest duży ten skalar, ale to jest olbrzymia męczarnia dla niego, 90 litrów jest to zdecydowanie za małe akwarium, ja mam 170 litrów i jestem zmieszany że mam 3 skalary (jeszcze młodziutkie) razem z 10 neonkami parką barwniaków czerwonobrzuchych i zamierzam dokupić 10 danio i nie jest przekonany czy jest to mądre, w każdym bądź razie 50cm wysokośći akwarium to minimum.

  2. ktoś

   Dzięki jarek, jednak to 12 l to akwarium tymczasowe (2-3tygodnie max) a kiedy przestanie rosnąć w 90l to jak wcześniej wspomniałem oddam go albo kupię większe akwarium ; D

 32. Jarek_Lodz

  Witam, zakladam akwarium 170 L ile moge miec skalarów? (zamierzam dołozyć z 3 gatunki typu neon, mieczyk, pawie oczko)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   Obawiam się że to nie jest dobry pomysł skalary mogą zjeść neonki i gupiki akwarium dla skalarow minimum 200 litrów

 33. mauritius2

  Mam 120 litrowe akwarium. Pływa w nim jeden skalar i jeden glonojad. Chciałabym dokupić kilka rybek ale nie wiem które będą odpowiednie. Wcześniej miałam dwa skalary ale oba okazały się samcami I jednego musiałam oddać, proszę o poradę

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Mam kilka propozycji ryb do twojego akwarium: Sum szklisty, Kirysek Panda, Kirysek spiżowy, Danio czerwone, niebieskie, zielone, Brzanka Rekinia (najlepiej niewielka), Ampularia (Bardzo fajny ślimak), Jeżeli chcesz więcej propozycji to napisz 😀 Dziękuję! !!!

  2. mauritius2

   Dziękuję serdecznie za podpowiedź, na pewno coś wybiorę z tej propozycji, pozdrawiam

  3. Malgorzata

   Gurami mogą być odpowiednie i kiryski

  4. Malgorzata

   Danio to chyba mała rybka skalar potraktuje ja jako obiad a brzanki z tego co wiem mogą podgryzac płetwy, kiryski mogą być

  5. patryk123

   jeżeli chodzi o rybki to polecam guraminy i kiryski.

  6. Piotr

   Napiszę komentarz ze względu na innych którzy przeczytają szukając porady i być może uchronię kogoś przed błędami. Shogun po co komentujesz jak nie masz pojęcia ? Danio to ryba preferująca chłodniejsze temperatury, skalar wysoki.Trzymanie brzanki rekiniej która dorasta do ok 30 cm w 120l?

 34. black molly

  Czy skalary można trzymać z gurami mozaikowym, grubowargiem dwubarwnym, bocją wspaniałą i kiryskiem spiżowym? Jaki potrzebuje do takiej obsady litraż? Proszę o bardzo szybką odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. kuba14

   z gurami bocja i kiryskiem można ja tak trzymam i nic nie robią

  2. black molly

   Jaki masz litraż akwarium przy tej obsadzie? I czy labeo dogadać się z tymi rybami ( bocja, skalar, gurami, kirysek) ?

  3. Shogun03

   TAK. Ja posiadam wszystkie te ryby oprócz Bocji Wspaniałej i dobrze się dogadują 😀

  4. Malgorzata

   Co prawda bocji nie mam ale mam pozostałe narazie są małe i nic się nie dzieje a akwarium to minimum 200 litrów dla takich rybek kiryski są przyjazne moje plochliwe labeo jest jak narazie spokojny mam ich dwa a powinien być tylko jeden gurami jak trafi się spokojny to nie będzie przeganial rybek ja mam dwa jeden przegania a drugi nie ale nic złego się narazie nie dzieje a skalary są bardzo ciekawskie ciągle przy szybie jak mnie widzą to się przymilaja żeby im dać jeść mam nadzieję że pomogłam pozdrawiam

 35. Kuba

  Kiedyś jak byłem jeszcze niedoświadczonym akwarystą trzymałem skalary w małej kuli 🙁
  Pani w zoologicznym mi powiedziała że spokojnie mogę je trzymać w kuli 🙁
  Od tamtej pory nic już tam nie kupuje

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Shogun03

   Ja na twoim miejscu napisał bym skargę na ten sklep zoologiczny ponieważ trzymanie jakiejkolwiek ryby w kuli jest dla niej ogromną męczarnią zwłaszcza skalara… i to wszystko dla marnych kilku złotych 🙁