Pterophyllum scalare (Schultze, 1823)

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa
 • Rozmiar: 15 cm
 • Akwarium: 240 l
 • Wymagane pH: 6.0 - 7.4 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Skalary - ryby akwariowe

Skalar, Żaglowiec (Pterophyllum scalare) – jedna z najbardziej rozpoznawalnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych. Ulubiony gatunek akwarystów praktycznie od momentu, kiedy pojawiła się możliwość trzymania ryb tropikalnych w domach. W Europie pierwszy raz pojawił się w 1909 r. Ze względu na bogactwo wzorów i barw, cieszy się nieustającą popularnością i jest rozmnażany w nieprawdopodobnych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji. Jego potoczna nazwa „żaglowiec” wzięła się od kształtu płetwy grzbietowej, która przypomina wysoki, rozłożony żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Występowanie

Ameryka Południowa. Naturalny obszar występowania obejmuje część Kolumbii, Gujany, Surinamu, Gujany francuskiej, Peru i Brazylii. Znajdowany w licznych systemach rzecznych, włączając rzeki Oyapock, Essequibo, Ukajali, Solimões i główne dorzecze Amazonki. Występuje także w wielu rzekach w Brazylijskim stanie Amapa.

Zamieszkuje obszary bagienne i zalewowe, z gęstą roślinnością. W przeciwieństwie niż się powszechnie sądzi, żyje w wodach przejrzystych, często z mętną zawiesiną unoszącą się w toni. W wodzie przejrzystej barwa jego ciała nabiera głębi.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Charakterystyka i usposobienie

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalary osiągają przeważnie do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Ciało silnie bocznie spłaszczone, srebrzysto-zielone lub oliwkowe. Na ciele osobników otrzymanych z okazów dzikich znajdują się dwa pionowe czarne pasy srebrzyście obrzeżone oraz jeden na głowie, który biegnie łukiem przez oko. Odstępstwa od tego wzoru często mogą oznaczać jedną z licznych odmian hodowlanych. Gatunek ten ma duży potencjał do modyfikacji, zmian kształtu płetw i ubarwienia, co niestety zostało wykorzystane przez hodowców. Na rynku pojawił się skalar weloniasty, czarny, marmurkowy, niebieski, złoty, srebrny, biały, czerwony, perłowy, księżycowy, duch, zebra, koi. Sztucznie uzyskane formy często mogą mieć wady genetyczne, mniejsze lub większe deformacje, ślepotę czy niepłodność. „Oryginalna” forma powszechnie dostępna w sklepach również mgliście przypomina dostojne dzikie okazy. Płetwy grzbietowa i odbytowa często są niskie i tępe, płetwy piersiowe powykręcane, a kolory i oznaczenia wyblakłe. Przyczyną tego jest zwykle chów w nieodpowiednich, zbyt ciasnych warunkach, mało zbilansowana dieta, a także rzadkie lub niewystarczające podmiany wody.

Stosunkowo nowe są piękne dzikie odmiany z pomarańczowo czerwonym zabarwieniem grzbietu. Jedna pochodzi z Manacapuru, a druga z górnego biegu Rio Negro w okolicy San Isabel (nazywana bywa czerwonym altumem). Obserwacje w akwarium wykazały, że odmiana Manacapuru jest jedną z najłagodniejszych. Pary mogą koegzystować ze sobą na małych przestrzeniach, a także wymieniać się lęgiem. Niestety skalary te mają też tendencję do krótszego życia, po 2-3 latach pojawiają się u nich pierwsze objawy starzenia, a odstępy między tarłami znacznie się wydłużają.

Płeć skalarów można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej (pokładełka). U samic jest długa i tępo zakończona, natomiast u samców krótka i ostra. Patrząc z góry, dojrzała płciowo samica, nosząca jaja będzie szersza za płetwami piersiowymi, a samiec najszerszy będzie w miejscu łączenia się płetw piersiowych z ciałem. Samiec w okresie tarła może również posiadać niewielki garb tłuszczowy na „czole”.

Przez wielu uważane za łagodne, jednak są to ryby charakterne, a nawet można powiedzieć „dwulicowe”. W obecności akwarysty potrafią zachowywać się nienagannie, a kiedy zniknie z widoku, pokazują swoje prawdziwe oblicze, strosząc pokrywy skrzelowe na kolegów i rozstawiając mniejsze ryby po kątach akwarium.

Ze względu na swoją inteligencję są często wykorzystywane w eksperymentach naukowych badających zachowania ryb. Badania wykazały np. że skalary preferują i chętniej wybierają towarzystwo swojego gatunku o takim samym wyglądzie jak one same. Na przykład, jeżeli skalar złotej odmiany dorastał wśród innych złotych skalarów, to po wymieszaniu różnych odmian również będzie towarzyszył złotym. Chociaż nie wiadomo czy mieszanie odmian barwnych ma wpływ na samopoczucie ryb, to może być wskazówką, dlaczego niektóre osobniki mogą nie być tolerowane przez resztę grupy.

Czasami między rybami dochodzi do potyczek, w konkursie o status i władzę, nierzadko prężą się bokiem w stronę przeciwnika. Spekuluje się, że w ten sposób wykorzystują swoje mocno połyskujące łuski, skupiają nimi promień światła, którym rażą oczy rywala. Przy wielu tego typu okazjach widać jak jedna z ryb wydaje się nagle oszołomiona, tak jakby doznała jakiegoś szoku.

Pomimo ich zadziornego charakteru są rybami z natury społecznymi i ustalają między sobą złożone hierarchie. Dopasowanie się do porządków panujących w stadzie nie jest wysoką ceną za zmniejszenie szansy bycia pożartym przez drapieżnika. Biorąc ten aspekt pod uwagę, to tym bardziej staje się oczywiste, dlaczego preferują towarzystwo tak samo wyglądających towarzyszy. Niewyróżnianie się na tle grupy pozwala uniknąć skupienia na sobie uwagi drapieżnika.

Skalary poruszają się powoli, głównie przy pomocy płetw piersiowych, to znaczy, że w połączeniu z wysokim ciałem mają niewielką szansę na ucieczkę przed ścigającym drapieżnikiem. W sytuacji zagrożenia pomocne za to jest ich kamuflujące, pasiaste ubarwienie, które w połączeniu z roślinnością załamuje zarys ciała, przez co w gęstwinie roślin stają się mało widoczne.

Chętnie współpracują między sobą. Nauczyły się bronić przed rybami podgryzającymi i skubiącymi, tworzą pewnego rodzaju formację obronną, chowają ogony do wewnątrz, a gotowe do ataku pyszczki wystawiają na zewnątrz.

Są również jednymi z nielicznych znanych gatunków ryb umiejącymi liczyć. Spośród podobnie wyglądających ławic będą konsekwentnie i instynktownie wybierać te liczniejsze.

W naturze ławica może obejmować szeroki obszar liczący setki osobników. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 5 osobników lub dobraną parę. W dużej grupie czują się bezpieczniej, ładniej wyglądają i prezentują ciekawsze zachowania.

W optymalnych warunkach dożywają nawet 15 lat.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Odżywianie i karmienie

Mikrodrapieżniki. Są wzrokowymi myśliwymi, często wypatrują i wyczekują zdobyczy schowane za korzeniami czy roślinami, wystawiając jedynie głowę. W akwarium będą przyjmować pokarmy suche w płatkach, ale najchętniej zjadają te mrożone i żywe, te pokarmy wrzucone do akwarium często nie zdążą dotknąć nawet podłoża. Dafnia, cyklop czy krewetki zostaną zjedzone łapczywie i z dużą zawziętością. Każda zmiana w aktywności jedzenia może być oznaką tarła lub co gorsze problemów zdrowotnych. Jeżeli przestaną przyjmować żywe lub mrożone pokarmy to znaczy, że coś jest nie tak. Należy jednak zaznaczyć, że niektóre ryby w nowym otoczeniu, przez kilka pierwszych dni mogą nie pobierać suchych pokarmów i jest to całkowicie normalne.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Akwarium

Ze względu na ich wdzięk i dostojność, estetyka wyglądu zbiornika zwykle nie jest tak istotna, gdyż same skupiają dużą uwagę obserwatora. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy zakładaniu akwarium powinno być miejsce. Akwaria 100 cm można wykorzystać co najwyżej jako zbiorniki tarliskowe. Dla dwóch par zaleca się min. 120 cm długości akwarium, dla większej grupy min. 150 cm. Ważna jest również wysokość zbiornika, która w przypadku P. scalare powinna wynosić min. 50 cm. Jako podłoże najlepiej stosować miękki drobnoziarnisty piasek. Unikać należy podłoży zatwardzających wodę np. piasku koralowego i tych o większej gradacji. Skalary lubią przebierać podłoże i łatwo mogą się zadławić większymi kamyczkami. Do dekoracji można użyć suchego drewna, powykręcanych gałęzi i korzeni, tak aby zapewnić im wystarczającą ilość kryjówek. W siedliskach naturalnych P. scalare przeważają jednak rośliny z rodzaju Echinodorus. W naturze żyją w wolno płynących, przejrzystych wodach. Dlatego też, w akwarium przepływ wody nie powinien być zbyt mocny, zaleca się stosowanie filtrów zewnętrznych z długimi deszczowniami, dzięki czemu unikniemy gwałtownego wyrzucania wody. Dobrze będą się czuły w wodzie miękkiej z pH w przedziale 6.0-7.4 i temperaturze 24-28°C.

Za młodu nie zwracają uwagi na mniejsze ryby, ale gdy rosną i ich pyszczki stają się coraz większe, to ciekawość nowych smaków wzrasta. Często może wydawać się, że akwarium towarzyskie funkcjonuje prawidłowo i ryby żyją w harmonii, by kolejnego dnia zauważyć braki w jego obsadzie. Skalary szybko się uczą i kiedy zbadają, że ryba zmieści im się do pyska, to skorzystają z tej wiedzy.

Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym, ale jeżeli zdecydujemy się na zbiornik ogólny, to jako towarzystwo sprawdzą się ryby o wyższym ciele np. Bystrzyk pięknopłetwy , Bystrzyk Pereza (Hyphessobrycon erythrostigma), Fantom czarny (Hyphessobrycon megalopterus). Należy unikać ryb o niskim, torpedowym kształcie jak np. kardynałki, których budowa jest praktycznie stworzona dla anatomii pysku skalara.

Niepożądanym towarzystwem będą również ryby podskubujące płetwy. Jest to często spotykane zachowanie np. u brzanek tygrysich, które skradają się od tyłu, aby oderwać kawałek płetwy ogonowej. Długie, zwisające płetwy brzuszne skalarów bywają również kuszącym kąskiem dla spokojniejszych gatunków.

Najbezpieczniejszym wyborem będą większe kiryski. Tym dennym rybom o beczułkowatym kształcie w większości nie będą przeszkadzać codzienne zachowania skalarów, a będą one pomoce w utrzymaniu czystości w akwarium, zjadając wszelkie niedojedzone resztki, które opadną na dno.

Skalar – Żaglowiec - Pterophyllum scalare - Rozmnażanie

Rozmnażanie skalarów jest dość proste, jeżeli tylko uzyskamy dobraną parę i zapewnimy im odpowiednie warunki. Są rybami monogamicznymi i tworzą ze sobą silne więzi, dlatego też najlepiej kupić grupę młodych ryb i pozwolić na dobranie się pary. Niestety, jeżeli nie dysponujemy dużym akwarium, to kiedy utworzy się para, resztę ryb należy przenieść, gdyż będzie ona zaciekle broniła swojego rewiru, przeganiając potencjalnych rywali. Nawet w dość dużym zbiorniku należy pamiętać, aby zapewnić rybom odpowiednią ilość kryjówek, używając do tego celu roślin i korzeni.

Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gdy są gotowe, do tarła możemy je dodatkowo zachęcić, podając częściej żywe i mrożone pokarmy, zwiększając temperaturę lub zmiękczając nieco wodę (pomocne może być użycie filtra RO). Twardość wody jest kluczowym czynnikiem, jaja mają mikro szczeliny, które w wodzie twardej się zatykają. Optymalna temperatura do rozrodu powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło trwa jedną do dwóch godzin. Samica przy pomocy pokładełka przykleja ikrę w wybrane miejsce. Może to być duży liść, płaski kamień lub fragment szyby. Samiec podąża za samicą i zapładnia jaja. W czasie tarła dorosła samica może złożyć nawet do 1000 ziarenek ikry. W dobrych warunkach dobrana para skalarów wyciera się co 4-5 tygodni.

Kiedy jaja zostają złożone, najlepiej pozostawić rodziców, którzy będą sprawować nad nią opiekę. Inne ryby będą przeganiane, a jaja wachlowane przy pomocy płetw, dostarczając tym samym tlen. Pierwsze kilka prób bywa nieudanych i jedno z rodziców zjada ikrę, należy jednak przy tym odnotować, że rodzice również mogą oczyszczać jaja w swoich pyszczkach.

Jeżeli do tarła dochodzi w akwarium „ogólnym” i chcemy odchować narybek, to najlepiej wyjąć ikrę wraz ze złożem (liściem, kamieniem itp.), przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać.

Wylęg, w zależności od temperatury, trwa ok. 2-4 dni, po tym czasie larwy opadają na dno zbiornika lub lekko unoszą się w toni wodnej.

Przez pierwszych kilka dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Po 6-7 dniach zaczynają swobodnie pływać po akwarium. W pierwszym okresie należy podawać najdrobniejsze pokarmy np. mikro nicienie, plankton zwierzęcy, drobno zmielony suchy pokarm, larwy artemii. Młode karmimy kilka razy dziennie małymi porcjami.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 lutego 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
  • duże
  • min-pojemność: 240 l
  • min-długość: 120 cm
 • Orientacyjna cena: 6 - 12 zł
 • Dostępność: powszechna
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 409

 1. lukasz$$

  mam pytanie moje skalary co 1-3 dni zdychają po jednym nie wiem co to ale się boję
  akwarium 170l. wys.50cm filtr fan 3 aquael grzałka 200W oświetlenie 2x30w
  obsada 5 skalarów, 3 gurami dwuplamy , 2 gurami mozaikowy, 5 żałobniczka, 7 glonojad, labeo, brzanka brokatowa, topornik i kirysek spiżowy ps. moje skalary nie chcą nic jeść

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Masz z małe akwarium na skalary w dodatku masz glonojady które w nocy kiedy ty nie widzisz a twoje skalary są nie aktywne zbrojnik przysysa się do nich co jest bardzo prawdo podobne i pozbawia je śluzu co jest przyczyną zgonu.Ja na twoim miejscu oddał bym skalary komuś i dokupił kiryski spiżowe min. 6-8szt. pamiętaj żałobniczki dokup żeby ich było min. 8 brzanka brokatowa to samo min. 6-8 toprnica też nom i powodzenia życzę i oddaj te skalary to nie dla nich akwarium.

  2. Michał

   Nwm czy ma za małe akwarium ja trzymałem 6 skalarów w 60l tylko od małego ale im nzic się nie działo żyły w zgodzie i miały małe ryby… I się nie atakowały nic

 2. rukula

  Proszę powiedzcie co się dzieje-mam 2 skalary.Nie wiem jaka płeć.Wszystko było w najleprzym porządku.Wczoraj jeszcze pływały sobie normalnie,a dzisiaj rano spostrzegłem,że jeden skalar (ten więkrzy)goni drugiego.Skubie go i pcha w bok,ale nic mu nie zrobił.Ten podgryzany wcale się nie broni tylko gdy ma chwilę skokoju to skubie glony z jakiegoś jednego,dużego liścia.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rukula

   Już nie ważne.Okazało się,że to 2 samce.Zaczęły ze sobą walczyć.

 3. gumilek

  Dostałem od kolegi 2 skalary.Powinny być szaro-czarne.Martwi mnie to,że są jakieś blade.Co to może znaczyć?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Utrata koloru – blaknięcie rybek, jest typową reakcją na nagłe zmiany klimatyczne – temp., pH, GH, KH. Z czasem gdy do nowych warunków już się przyzwyczają, wybarwienie powinno powrócić do normy. Dlatego tak ważny jest proces aklimatyzacji do innych parametrów – powolne wyrównywanie nowych środowisk wodnych, aby rybki czasami nie utraciły również odporności i nie zachorowały.

 4. Nateo

  Cześć, mam mały problem. W jednym akwarium mam skalarka, 2 welonki, gupiki, molinezje, danio i brzanki. Chciałabym je rozdzielić na dwa akwaria, tak, żeby czuły się jak najlepiej i wzajemnie nie atakowały się. (Planuje jeszcze sumiki szkliste kupić. W tym wypadku w ktorym akwarium powinnam je umieścić?)

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. YutaTamamori

   welony osobno, nie sa agresywne ale ani troche nie pasuja do innych ryb akwariowych

  2. rrrrrrw

   Kilka miesięcy temu znajomy, który miał kilkanaście welonów w 450l, musiał wyjechać na ponad tydzień, niestety nie miał kto w tym czasie karmić ryb. Po powrocie został jeden welon, największy.

  3. Wlodi13

   Nie mam doświadczenia z welonami, ponieważ nigdy ich nie hodowałem.
   Jeszcze bym zrozumiał gdyby ten znajomy wyjechał na miesiąc.
   Normalnie szok… żarłacze…

  4. rrrrrrw

   Też nie hodowałem, tylko u znajomego widziałem i czasem u innych ludzu, zazwyczaj w kulach….
   A jeszcze znajomy narzekał, że ile by nie zasadził roślin, to te welony mu wszystko zeżarły.

 5. Aneta

  Hej! Gdy zakładałam pierwsze akwarium (40l) w zoologicznym dobrano mi do tego zbiornika 4!!!! skalary. Początkowo rybki były maleńkie więc wszystko było ok. Ale szybko rosły 😉 Kupiłam im nowe akwarium – 112l ale to też już za mało. Teraz w przygotowaniu jest baniak około 300l (na zamówienie). Ogólnie ryby są fajne, raczej łagodne (są bójki tylko wewnątrzgatunkowe – mam dobraną parę i jak jest tarło to woda aż się gotuje). Strasznie sępią jedzenie – nie można spokojnie koło nich przejść bo już czekają z nadzieją przy szybie.Jedzą wszystko.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. aquamaniaczka

   czy to dobry pomysł trzymać 4 skalary z 2 molizjami?

  2. Tomasz

   Hej
   Jak molinezja mają się gdzie schować to nie ma problemu

 6. Karolina

  Cześć. Planuję nabyć 200l akwarium. W zbiorniku kwarantannym przebywają ryby, które po kupieniu dużego zbiornika wpuszczę. Są tam 3 fantomy czarne (dokupię jeszcze kilka sztuk, bo na razie nie chcę nic zmieniać w kwarantannie) 4 bystrzyki ozdobne (tak samo jak u fantomów, dokupię jeszcze stadko), parkę gupików (są jeszcze trzy małe dwu-miesięczne gupiki, które się urodziły i jeden jednomiesięczny gupik z 25 narodzonych i najprawdopodobniej zjedzonych) a te małe gupiki to 3 samiczki i jeden samczyk, parkę skalarów, ale zamierzam dokupić jeszcze parę, trzy kiryski spiżowe, zbrojnika pospolitego, któremu dokupię samiczkę i krewetkę filtrującą, która jest ze mną już dwa lata.
  Co do krewetki to mam zamiar dokupić jej więcej roślin i towarzyszy. Po zmianie akwarium zbiornik kwarantanny będzie schowany i może użyty do przechowywania narybku ryb.
  Warunki w akwarium:
  Parametry wody – pH: woda lekko kwaśna-kwaśna: 7.2
  twardość ogólna: woda lekko twarda: 13 dGH
  Temp. wody : stabilna – 25 stopni
  I teraz moje pytanie brzmi – Czy taka obsada pasuje do 200l? Chcę dokupić jeszcze więcej ryb, roślin, kryjówek, podłoża..Chcę kupić mikrozorium i nurzańce, które jak dobrze wiem stwarzają naturalne środowisko skalarom, gdyż one lubią się ,,przeciskać” przez bujną roślinność.
  Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Karolina

   Temat już nie jest ważny, okazało się, że nie posiadam tak dużo miejsca w mieszkaniu i zdecyduję się na mniejszy zbiornik.

 7. Miśka

  Witam. Ok. pół roku temu kupiłam 3 skalary koi i 2 z nich urosły (ok.10-15cm), a jeden został malutki. No dosłownie, nie urósł ani trochę. Mam akwa 160l, oprócz skalarów 10 neonów inessa. Maluch je, nie zachowuje się podejrzanie. Coś może mu dolegać, czy po prostu jest karzełkiem ?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Czasami u młodych rybek występuje wada wrodzona – skrzywienie kręgosłupa. Musiałabyś zerknąć z góry na rybkę i zobaczyć czy nie ma wykrzywienia w kształcie litery „S”. Wówczas rybka może nie rozwijać się prawidłowo i faktycznie przyrost następuje bardzo wolno, nigdy nie osiągając prawidłowych rozmiarów. Też mogą być jakieś inne genetyczne wady ukryte, niestety bywają takie przypadki… dlatego rozmnażają się tak licznie, aby wystąpiła naturalna selekcja najzdrowszych i najsilniejszych okazów w bezlitosnym szeregu łańcucha pokarmowego w przyrodzie.

 8. Rafal

  Koledzy mam pytanko:) kupilem aqarium z rybkami i jest jeden skalar juz kombatant 🙂 duzy diabel. Moge mu dokupic partnera? Jak to wyglada bo szkoda mi go tak samotnego!???? Prosze poradzcie!

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Oczywiście, że mu kup! Będzie weselszy 🙂

 9. Ziomek

  Moje skalary już się prawie oswoily z otoczeniem chyba mam samice i samca bo za sobą pływają a moje dawne glupiki od nich uciekają cieszę się z tych skanerów ????

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Cieszymy się Twoim szczęściem… Ale cieszylibyśmy się bardziej, gdybyś pisał posty pod jednym wątkiem bo robi się Los Burdellos. Spójrz niżej, cała strona usiana jest Twoimi komentarzami…

  2. Wlodi13

   co racja to racja… Młody jeszcze nie zna pewnych zasad…

  3. Ziomek

   Ok

 10. Ziomek

  A co polecasz po skalarach m ieczyki i otoski czy gupiki pawie oczko i otoski

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Na Mieczyki też za małe akwarium, przecież wypisałem Tobie jakie możesz mieć rybki!
   Z Otoskami nawet nie próbuj, to bardzo wymagające i wrażliwe rybki na złe parametry pH, GH, KH.
   One potrzebują miękkiej wody, najlepiej GH<10°d oraz źle znoszą zbyt wysoką twardość węglanową KH, wyższa szkoła jazdy – odradzam.

 11. Ziomek

  A na gupiki pawie oczko wystarczy 6.8 ph bo potrzebuje 7.0 ph mogę je hodować ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   7,0 pH to woda obojętna, Twoja kranówka jest delikatnie zakwaszona, prawie obojętna, więc śmiało możesz mieć Gupiki – nic im nie będzie, to wytrzymałe rybki.

 12. Ziomek

  A w moim akwarium co się może z tymi dwoma skalarami stać o i jaki suchy pokarm oprócz ochotek mogę im podawać roślinny , białkowe czy wysokoproteinowe bo mam z tropicala

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Wśród dużych ryb które potrzebują większej przestrzeni do pływania a są w za małych zbiornikach występuje tzw. skarłowacenie – niemożność prawidłowego wzrostu. Jest to na tyle niebezpieczna choroba, gdyż narządy wew. takiej rybki rozwijają się normalnie a sama rybka w pewnym momencie przestaje rosnąć, a skutki są wtedy tragiczne. Nie następuje to od razu, proces ten przebiega długo i powolnie, ale z czasem w końcu rybki zaczną się bardzo męczyć.
   Co do karmienia: płatki możesz mieszać, np. wieloskładnikowy + jakieś 2,3 saszetki pokarmów wzbogaconych, różnego rodzaju mrożonki, z żywych – ochotkę, rozwielitkę (dafnie), artemię, wodzienie, oczliki, doniczkowce… Tropical ma dobre pokarmy z serii „soft line” – Africa, America, Marine – sinking chips, sinking sticks, sinking granules, w trzech rozmiarach – S, M, L – poczytaj sobie, ciekawa propozycja. Dla Skalarów oczywiście seria soft line America 😉
   Pokarm im bardziej urozmaicony tym lepiej…

 13. Ziomek

  I skalary naprawdę mi się podobają moje najulubiensze ryby a akwarium większe jest trochę drogie i nie będę miał gdzie jego postawić ???? ja skalary kocham bo są piękne a Ty jaki masz zbiornik ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   mam 3 akwaria, ale nie będę się chwalił 😉

  2. Konrad

   ja mam 60 l i jest ok tylko musza byc rybki wielkosci mniej wiecej polowy skalara jakiego masz. Jak masz za male akwarium to najwyzej skarlowacieje i tyle. glupoty gadaja akwarium jest do ogladania a nie hodowania. hodowcy sa w zoologicznym i zawsze piepsza ze ta ryba z ta nie pasuje a w rzeczywistosci oni maja 100 ryb w jednym akwarium

 14. Ziomek

  Wlodi a jak możemy mieć kontakt?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Często tutaj bywam, a jeśli chciałbyś kontakt mailowy (żeby się czegoś poradzić) podałem go w rozmowie z Kamilą w dziale „Pielęgniczka Ramireza”.

 15. Ziomek

  Kupiłem 2 skalary Włosi białego i w paski Pani mi powiedziała że W tym akwarium 60 miała 5 skanerów i jak rosły i normalnie wszystko dobrze było to dzięki za pomoc w ph i gg ☺

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   nie ma sprawy…
   ale nie chcę Ciebie martwić – Pani ze sklepu Tobie ŹLE doradziła, póki Skalarki są małe jakoś to jeszcze wygląda, ale te rybki rosną do 35 cm wysokości, więc sobie wyobraź…
   w każdym bądź razie parametry wody pH i GH są obecnie prawidłowe dla Skalarów, ale za jakiś czas sam zobaczysz że w tak małym akwarium będzie im za ciasno

  2. PapuziaxD

   Zgadzam się z Wlodi13 60l to za mało i tak na przyszłość to nie radzę bezgranicznie ufać sprzedawcom w sklepach zoologicznych. Fajnie, że masz pasję itp. i nie robimy wszystkiego, żeby cię zniechęcić czy coś tylko po prostu doradzamy 🙂

 16. Ziomek

  A miasto to jawor

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jestem 🙂
   Kilka lat temu pracowałem w Legnicy, niedaleko Ciebie – widzisz jaki świat jest mały 😉
   Faktycznie raportów z wody dla Twojego miasta nigdzie nie mogłem znaleźć w internecie, ale zadzwoniłem do kierownika wodociągów w Jaworze (sympatyczny Pan) i podał mi niezbędne informacje dla Twojej kranówki: pH=6,8 i GH=14°d – nic prostszego haha.
   Więc teraz możesz zacząć wybierać sobie rybki, podam kilka gatunków a Ty się ze spokojem zastanów które chciałbyś mieć, a później jeszcze możemy wspólnie dobrać odpowiednią ilość dla 60l:
   – Prętnik Karłowaty (7cm) – parka (On+Ona),
   – Prętnik Trójbarwny (5cm) – 1 On + 2 One,
   – Fantom Czarny (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Prystelka Barwna (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Razbora Klinowa (4cm) – min. 5-6 szt.
   – Gupik Pawie Oczko (4cm samiec, 6cm samica) – możesz dobierać w różny sposób (mogą być same samce – są bardziej kolorowe) – ok. 6 szt.
   – Platynka (Zmienniak Plamisty – 5cm samiec, 7cm samica) – 1+2(3), lub jeśli nie chcesz rozmnażać – same samczyki 4-5 szt.
   – Kirysek Pstry lub Spiżowy – 4 szt. – rybki denne, ładnie sprzątają podłoże z resztek pokarmu – zamiast Glonojadów (one rosną do 15cm).

   Wybierz 3-4 gatunki i daj znać, ustalimy ilości rybek…

 17. Ziomek

  Mam 12 lat mimo że choduję ryby już 7 lat to siè nigdy Tym nie interesowałem tak jak teraz ale mi chodzi o jakieś łatwe ryby do 60 i a nie jakieś wymagające zastanawiam się nad glonojadami , platynkami , gupikami ????

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Lawender

   Witam. Mam skalary w jednym ze zbiornikow i sa to rzeczywiście piękne i dostojne ryby. Niestety zarloczne. Nie polecam z zyworodnymi gatunkami choć sam tak mam ale w 270L ( to do młodzieży akwarystycznej) bo nie odchowacie narybku. Cały dzień spędzają na polowaniu na drobnice więc odlawiam czasami kotne ładne samice do innego zbiornika na ,,poród”.
   @ziomek: glonojady/zbrojniki tylko gdy sa młode zjadają zielone z szyb, gdy dojrzeja oszamoczä delikatne rośliny wysysajac je w nocy więc trzeba je dokarmiac zieleninä . Do trawienia potrzebują celulozy czyli korzenia a jaki korzeń wlozysz do 60L? Malutki ogryzek? Pozatym rosną duże i za 1/2 roku będziesz szukał jak się ich pozbyć. Zamiast gloňcòw kup otoski albo kosiarki. Ładne i wdzięczne a jedzą właśnie glony przez całe życie :-). Gupiki i platki ( nie lubie platek bo wyglądają jak mutanty) sa dobre na początek. Kirysek albo dwa i masz ogarnięty temat. Nie mieszaj za bardzo bo 60L to mały zbiornik ( w wiekszym rozmnazam kirysniki 🙂 ) i niezbyt stabilny będzie z obsadą ponad normę.
   Masz 12, ryby od 5 lat a pytasz się o podstawowe rzeczy?

 18. Ziomek

  Tam mam 26 stopni grzałka filtr rośliny i kamyczki i to wszystko w 60 L niewiem jakie ładne ryby mogę wpuścić typu skalary mieczyka proszę o pomoc

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli już nie chcesz kupować testów, sprawdź najpierw w internecie pH i GH Twojej wody – wodociągi podają te informacje dla danego miasta (miejscowości) co 3 m-ce, przecież pisałem o tym, pH i GH (!!!) jest niezwykle ważne dla prawidłowej obsady rybek.
   I nie czytasz ze zrozumieniem co piszę! – jak możesz mieć Skalary (min. akwa 240l !!!), albo Mieczyki (min. akwa 100l !!!), kiedy masz za małe akwarium na te rybki – 60l.
   No prościej już nie potrafię tłumaczyć, a też mam swoją cierpliwość…

  2. Wlodi13

   Albo jeszcze inaczej… czuję że jesteś młodym akwarystom – nie zaawansowany wiekiem 😉
   Napisz w jakiej miejscowości mieszkasz i spytaj się mamy lub taty jakie wodociągi was obsługują (nazwę firmy), a te parametry pH i GH sam wtedy sprawdzę.
   Wtedy doradzę Tobie jakie rybki możesz mieć w swoim akwarium.

  3. Wlodi13

   …oczywiście „młodym akwarystą” – ale siara 😀

 19. Ziomek

  Jakie rybki mogę wpuścić do zbiornika 60L?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Masz u góry tabelki i opisy wg których możesz dobierać obsadę:
   – min. ojętość akwarium – 60l !!! (w Twoim przypadku),
   – temp. – 25-28°C (w domu nie jesteś w stanie utrzymać chłodniejszej),
   – pH – ? – nieznane,
   – GH – ? – nieznane.
   Więc jak można Tobie doradzić jakie możesz mieć rybki???

  2. Wlodi13

   „Ziomek” jeśli nie chcesz jakichś szczególnie wrażliwych gatunków rybek, dla których badanie pH, GH, KH wymaga regularnego sprawdzania tych parametrów, i nie chcesz wydawać kasy na testy, możesz to sprawdzić na stronie internetowej Twoich wodociągów – oni podają informacje kwartalne do opinii publicznej (taki jest wymóg) jaka woda dystrybuowana jest do odbiorców.

  3. Ziomek

   Dzieki

 20. ziomek

  jak sprawdzić GH i PH wody ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Przy pomocy aquatestów (Zoolek, Tropical) informujących ciebie o twojej kwasowości lub twardości wody. Sama posiadam taki aquatest od Zoolka (dobra, dokładna, a co najważniejsze – nie wprowadzająca w błąd firma) określająca pH w moim akwarium. Składa się on z :
   – Fiolki, do której wlewasz 3 krople preparatu dokładniejszego lub mniej dokładnego
   – Strzykawki, do której nabierasz wodę
   – Instrukcji, zawierającej potrzebne informacje
   – Preparat dokładny
   – Preparat ,,mniej” dokładny
   – Tabliczka z kolorami i z parametrami pH
   Nalewasz wody z akwarium do fiolki, wlewasz trzy krople wybranego preparatu (możesz obydwa, ale nie naraz!) woda zabarwia się na żółto lub na całkiem fioletowo, im ciemniejsza barwa, tym większe pH, oczywiście dzięki temu bardziej dokładnemu preparatowi odcienie w wodzie zabarwiają się w inny kolor..
   Z resztą sam zobacz i spróbuj, zawsze warto sprawdzić jakie się ma pH niż nie wiedzieć, tym bardziej, gdy chcesz nabyć jakieś żywe istoty do baniaka (kupujesz ryby, cieszysz się, a potem czeka cię grobowiec i pogrzeb) sam się przekonasz, każdy tego doświadczył lub doświadczy..
   Powodzenia

  2. Marcin

   Witam, posiadam od niedawna drugie akwarium 300l (120x50x50) i zastanawiam się czy oby nie przerybiłem(przesadzilem) z obsadą, na tą chwile mam kilka gatunków a dokladnie:
   -Daniox9,
   -neon czerwony x13,
   -czarnyx2,
   -tetra czerwona x6,
   -tetra czarna x9,
   -skalary x6,
   -gurami x2,
   -gupiki x7,
   -kirysx6,
   -kiryśniki x2,-
   -mieczyki x2,
   -platki x4,
   -razbora klinowa x5,
   -krewetki x4,
   -otoski x2.
   Filtr Tetra 1200, grzalka 300W, temperatura w akwarium 24stopnie, testy wody nie wykazaly nic niepokojącego. Akwarium urządzone po amatorsku… momentami wystaje substrat polozony, malo zwiru wysypalem. Zrobilem plaze z dekoracjami z kokosow tlo strukturalne imitujacego kamien plus kilka roslin. Chetnym zapodam zdjecia na maila, jak sadzicie obsada za duza? zostawic tak jak jest? czy z czego rezygnowac?

 21. ziomek

  Czy mogę wpuścić do akwarium 60L 2 skalary proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Witam.
   Niestety nie jest to dopuszczalne, litraż takiego akwarium nie jest wystraczająco długi i wysoki, aby je tam zmieścić. Żaglowce po prostu rosną za duże, żeby mogły wgl tam pływać, nie wspomnę też o min. dwóch parach, gdyż skalary łączą się w ,,małżeństwo” i dobrze by było, jakby miały miejsce też do składania ikry.. moja odpowiedź na to pytanie to : Nie wolno!

  2. UlaUlaśka

   Niestety nie jest to dopuszczalne, wymiary takiego akwarium nie są wystarczająco długie i wysokie, a skalary trzyma się w parzystej liczbie grupach, ponieważ one łączą się w pary i trzeba zapewnić im miejsce do składania ikry. Pomogłabym ci, gdybym chociaż wiedziała jaką twardość, kwasowość i temperaturę (parametry wody) ma twoja woda w zbiorniku.. nie mogę strzelać w ciemno

 22. Mila

  Wlodi13 dzięki za pomoc urosły a nawet się rozmnożyły

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   No widzisz… cierpliwość czasem popłaca 😉
   Fajnie że wszystko w porządku 🙂
   …i masz radochę z maluchów 😀
   Cieszę się.

 23. Mila

  Wlodi13 Znowu ja znacie moją historie z Papuźkami teraz kolejny mam 3 skalary w akwarium 2250 l i wcale nie rosną kupiłem je w Lipcu z papuźkami i gurami dwuplamistym wszystko pięknie rośnie oprócz skalarów czemu o co chodzi mają kazdy z nich po 7-8 cm . Pomóżcie

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Spokojnie, na Twoim miejscu nie panikowałbym, jest tyle odmian hodowlanych Skalarów – jedne rosną szybciej, inne znowu wolniej… Jeśli kupiłeś je w lipcu, to dopiero 4 m-ce, więc trochę cierpliwości – na pewno urosną… przecież dożywają nawet kilkunastu lat. Sugestia z mojej strony, przy tak dużym akwarium proponowałbym zwiększyć obsadę Skalarów, one lubią żyć w większych grupach, a poza tym łączą się w pary, więc lepiej dobierać parzystą ilość. 🙂

  2. Mila

   Wlodi13 wiem wiem ale kupiłęm 1 miesiąc temu skalara i już jest duży a tamte maluśkie wiem wczoraj 7 skalarów kupiłem tera mam 10

 24. Kura

  posiadam akwarium słodkowodne 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)), zarybione obecnie 20 szt. neon czerwony + 7 sztuk otosek (otocinklus) przyujściowy, i chciałem dodatkowo dokupić kilka większych rybek o długości ok 10-12 cm.
  – ile takich większych rybek mógłbym jeszcze wpuścić?
  – rozważałem np. Skalar Altum, ale nie mogę znależć bardziej dokładnych informacji na ich temat (oprócz tego że są mniejsze niż normalne skalary), i chciałem się spytać jaki jest ich rozmiar, i ewentualnie ile ich mógłbym wpuścić?
  – Ewentualnie byłbym wdzięczny za sugestie innych rybek podobnych np. do prętnika karłowatego (w ubarwieniu pomarańczowo-niebieskim w pionowe paski) ale o większym rozmiarze (jw. 10 -12 cm)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Klaudix

   Może gurami albo brzanki? Ze skalarami bywa różnie. Może codziennie mniejszych ziomków nie będą zajadać, ale obgryzione ogony i zestresowane siedzące po krzakiem neony mogą się zdarzyć. Jak już łączyć małe z dużymi to najlepiej jakieś spokojniejsze wybrać.

 25. początkujący

  Czy są jakieś ryby które można włożyć do akwarium 60 l. I które są z rodziny skalarów lub paletek i nie są agresywne w stosunku do innych ryb chodzi mi o to ze to są bardzo ładne ryby myślę o podobnym kształcie i nie są trudne w utrzymaniu

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   jest srebrzystek karłowaty max 18 cm

 26. Miniu

  Czy skarlom coś się stanie jeśli umieścił bym je w akwarium 60l

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Przecież jako dorosłe mają do 35 cm wysokości, to jak mają się zmieścić?

  2. Miniu

   Nie ma jakiś mniejszych odmian skalarów

  3. Wlodi13

   Obojętnie jakie skalary, 60-litrowe akwarium jest za małe, patrz u góry – min. pojemność to 240L

  4. Grzegorz

   Dodaj jeszcze koncentrat pomidorowy. Będziesz mieć skalara z ketchupem w puszce.

  5. Etna372

   Z tego co mi wiadomo ponieważ się pytałam mojego kolegi, który ma sklep zoologiczny i pasjonuje się akwarystyka to skalary powinny mieć zbiornik minimum 120 litrów do 240 max. W mniejszych zbiornikach może się nie utrzymać…

  6. rrrrrrrw

   240 nie max tylko min. A max? Nie istnieje.

  7. Igor

   To jest skalar:?. Każdy kto da łapkę w górę przedłuży mu życie.

   Ok. Skalary to duże ryby do min.120 cm. W 60 l. karleją. Więc jest odpowiedź.
   PS:Gdzie można kupić suma akwariowego?

 27. Isia

  Witam. Mam pytanie,ponieważ przygotowałam akwarium pod pielęgniczkę kakadu czy mogę dołączyć do nich skalary ? Jeśli tak to ile sztuk przy 240l ? Z góry dziękuję za pomoc.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   Tak możesz ok 4 sztuki

 28. NINKA

  Czy mogę skalary ze sumem Indyjskim???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Wszystko zależy od tego jak duże akwarium posiadasz (szczególnie wysokość), pomimo że sum indyjski jest rybą denną potrafi zaatakować równego rozmiarami sobie. Skalar osiąga nawet do 35cm to wyobraź sobie jak wysokie musiało by być akwarium aby zapewnić bezpieczną strefę. Sum to ryba agresywna (terytorialna) i bardzo żarłoczna a w dodatku prowadząca nocny tryb życia, zaatakuje w nocy wszystko co się mniejszego rusza, dlatego też należy unikać innych przydennych ryb, a skalar nie obroni się przed rybą agresywną. Nie polecałbym takiego zestawienia, do towarzystwa lepiej dobrać coś z rodziny karpiowatych czy kąsaczowatych albo jakieś pielęgnice, ale wielkości równej suma indyjskiego. Masz odwagę aby hodować taką rybę… posiada kolce z gruczołami jadowymi, ukąszenia są bardzo niebezpieczne, nawet śmiertelne!!! Należy szczególnie uważać podczas czyszczenia akwarium, a ono w nocy musi być szczelnie zamknięte, sum indyjski potrafi wypęłznąć i bez wody wytrzymać nawet kilka godzin…

  2. Igor

   Sum indyjski nie jest agresywny, tylko drapieżny. Chodzi ci o hetreropneustes fossilis czy clarias batrachus? Bo tego pierwszego nie mam, więc nie wiem. Ale raczej też łagodny.

 29. magda

  a ja powiem tak mam zbiornik ok. 100l a w nim jednego glonojada ciemnego jednego białego, 2 skalary, 7 gupików pawie oczko, 1 molinezje, 4 neonki,2 złote rybki, 2 welony,4 różowe ale nie pamiętam ich nazwy wszystkie wymienione rybki kupiłam miesiąc temu narazie sie nie gryza ale mialam juz przypadek ze molinezja zrzarła mi neonka został po nim tylko łepek. czy nie jest ich za dużo

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Masakra…

  2. Twist

   Dlaczego ludzie kupują welony(łac. rybo-świnie)???.Ostatecznie nie mam nic przeciwko w tworzeniu wielogatunkowych hodowli ale trzeba je robić z głową. Niestety idąc do sklepu zoologicznego, sprzedawca nie powie wam co i z czym trzymać tylko wepchnie wam tyle ryb ile to tylko możliwe.Później wrzucacie te ryby do swojego nocnika zwanego „akwarium’ i cieszycie się z posiadania „ślicznych kolorowych rybek”.Wiem moi drodzy ze mój hejt jest możne nie na miejscu ale co mi tam.Apeluje do was młodzi miłośnicy akwarystyki! Przeczytajcie kilka postów na forach dla początkujących lub jakas przyjemna lekturę poświęconą akwarystyce i uczcie się zakładać proste akwaria na których będziecie mogli popełniać błędy mniej drastyczne niż te które już robicie.

  3. Art

   żal…

  4. Wlodi13

   Wyobraź sobie rozłożoną dłoń Marcina Gortata, tak – jest duża, właśnie takie rozmiary osiąga dojrzały skalar, akwarium musi mieć co najmniej 50cm wysokości!!! i 120cm długości!!! Sklalary są rybkami wyższymi niż dłuższymi, one potrzebują naprawdę pojemnego akwarium aby w ogóle mogły się poruszać. A Twoje akwarium jest za małe nawet dla molinezji, i dziwisz się że zjadła Ci neonka, po prostu jest agresywna wobec innych rybek ponieważ źle się czuje a poza tym jest samotna. To nie jest już kwestia że masz za dużo rybek, ale masz złą obsadę dla rozmiarów swojego akwarium.

  5. Sabina

   Ja się dziwię, że te neonki jeszcze żyją, skoro są ze skalarami…

  6. Ren/n

   Ja ujmę to tak można trzymać skalary i neony bezpiecznie razem, ALE tylko w wielkim akwarium,i wtedy nie wchodzą sobie w drogę, i skalary nie są wtedy neonami zainteresowane mój brat ma 75-80 neonów i 12skalarów, ale akwarium 560L

  7. UlaUlaśka

   Cóż, 560 l akwarium to bardzo duża możliwość, aby zakładać akwaria wielogatunkowe. Ja bardzo chętnie bym z tego cuda skorzystała, rzecz w tym, że nie mam wystarczająco dużo przestrzeni mieszkaniowej na posiadanie takiego akwarium. Oczywiście, skalary mogą współżyć z neonkami, lecz jest pewne ryzyko. Twój brat pewnie ma miejsce, a niektórzy tego miejsca, w dodatku na taki zbiornik, nie mają. Kilkadziesiąt neonów – nieźle, po przeczytaniu tej informacji brała mnie tylko jedna myśl – jedna wielka kupa błękitno-czerwonych odblasków uszkadzających skalarom wzrok 🙂 Żartuję oczywiście 😉
   Pozdrawiam

 30. Tomek

  Mam w akwarium (70cm długość, 35cm szerokość,30cm wysokość) 4-welonki, 1-suma drewniaka i 1-skalara.
  Czy muszę dokupić jeszcze skalary żeby mój nie był samotny?
  Czy jak skalar urośnie nie będzie jemu za ciasno?
  Ile jeszcze mogę dołożyć tam rybek i jakich?
  Jakie inne rybki mi polecacie do takiego zestawienia? (Muszą to być ryby łagodne, które nie obgryzą welonkom ogonów.)
  Z góry dziękuje za odpowiedzi.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrw

   Do skalarów masz o wiele za małe akwarium, z resztą do 4-ch welonek również. Pomijam już, że te ryby powinny mieć inne warunki w akwa.

  2. Tomek

   Jakoś gdy byłem młodszy ludzie w akwarium 50l trzymali po 2 pary i wszystko było w porządku.
   No ale ok powiedzmy że jest trochę za małe (mam zamiar niedługo wymienić na większe).
   Ale co do warunków to w przypadku mojego akwarium jest ok.
   Jest wyraźnie napisane:
   Skalar-Woda Ciepła, UMIARKOWANA, LEKKO KWAŚNA, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA
   Welonki-Woda UMIARKOWANA, Zimna, LEKKO KWAŚNA, Lekko Zasadowa, MIĘKKA, ŚREDNIO TWARDA, Twarda
   Warunki napisane wielkimi literami są wspólne dla wszystkich ryb które posiadam. Tyczy się to też drewniaka (na tej stronie drewniak dwubarwny)

   I mam jeszcze jedno pytanie niestety muszę się pozbyć jednego welonka (dostałem go bez połowy ogona i widzę że jest mu ciężko) jak to zrobić?

  3. rrrrrw

   Fakt, jak byliśmy młodsi robiliśmy różne rzeczy, które dzisiaj są nie do pomyślenia 😛
   Może z zewnątrz wyglądało na wszystko w porządku ale gdyby ryby mogły mówić, pewnie powiedziałyby łaciną kuchenną co o tym myślą ;p Bo jak dorośnie do 20-25cm i więcej wysokości a akwa ma 30cm to raczej nie będzie mu wygodnie. Co do wody, sama temperatura juz wyklucza trzymanie skalarów z welonkami razem, welonki lubią zimną wodę, kilka stopni mniej niż skalary. Pozdrawiam

  4. jan

   w mniejszym akwarium skalar nie urośnie do 35 cm skarłwoacieje poprosu ludzie