Skalar – żaglowiec

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa

Skalary - ryby akwariowe

Skalar (Pterophyllum scalare) – bardzo popularna ryba akwariowa, słodkowodna należąca do rodziny pielęgnicowatych.Jego nazwa „żaglowiec” przyjęła się ze względu na kształt płetw, które przypominają żagiel. W literaturze występuje także jako ryba księżycowa.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Skalary zamieszkują przede wszystkim gęsto porośnięte wody w środkowym dorzeczu Amazonki aż po Peru i Ekwador.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Skalar Żaglowiec - ryba akwariowa - odmiany

Skalar – odmiany

Skalar to ryba silnie spłaszczona. Osiąga długość 15 cm i wysokość 35cm. Płeć ryb można rozpoznać w okresie tarła, na podstawie kształtu brodawki płciowej, spiczastej u samców, zaokrąglonej u samic. Istnieją liczne odmiany hodowlane, różniące się od formy dzikiej ubarwieniem i długością płetw. Ryba stadna, pokojowo nastawiona do innych mieszkańców zbiornika, może być agresywna podczas tarła. Skalar nie obroni się przed rybami agresywnymi i ruchliwymi. W naturze występuje w kolorach srebrzysto-zielonym lub oliwkowym z ciemnymi pasami, które pomagają w kamuflażu. Inne barwy wyhodowano sztucznie. Skalar może dożyć wieku 15 lat.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Odżywianie ryb akwariowych

Skalary preferują żywy pokarm – larwy komarów, ochotkę, rureczniki (tubifex), plankton, rozwielitkę, oczliki, posiekane dżdżownice, małe rybki znajdujące się w akwarium (narybek gupika, mieczyka, molinezji itp.). Przyjmuje także pokarmy mrożone i suche. Dietę można uzupełniać pokarmem roślinnym.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Akwarium ryb akwariowych

Skalary najlepiej czują się w stadku, w możliwie jak najwyższym akwarium (minimum 50cm) o długości co najmniej 120 cm, z dużą przestrzenią do pływania oraz miejscami gęsto porośniętymi roślinami wąskolistnymi (np. kryptokoryna, nurzaniec, lotos tygrysi, kabomba, moczarka, żabienica). Ryby wśród bujnej roślinności będą mogły znaleźć schronienie. Lubią zbiorniki z pływającymi drobnymi roślinkami dającymi lekki cień. Optymalna temperatura w akwarium powinna wynosić 24-26°C.

Ryba akwariowa Skalar – żaglowiec - Pterophyllum scalare Rozmnażanie ryb akwariowych

Płeć dorosłych skalarów jest trudna do odróżnienia. Samiec posiada niewielki garb tłuszczowy na czole. Skalary osiągają dojrzałość płciową w 7-10 miesiącu, żyjąc w stadzie, dobierają się w pary. W okresie tarła są agresywne, szczególnie w stosunku do swojego gatunku. U samicy w tym okresie pojawia się zaokrąglona brodawka płciowa, tzw. pokładełko – u samca jest ona mniejsza i ostrzej zakończona. Przy pomocy pokładełka samica przykleja ikrę w wybrane miejsce. Takim miejscem może być duży liść, duży kamień, kawałek szyby. Temperatura wody w okresie tarła i rozmnażania się ikry powinna wynosić około 28-32°C.

Tarło skalarów trwa ok. 1-2 godzin. Samica układa ikrę w paseczki a samiec, podążając za nią zapładnia ikrę. Dorosła samica składa nawet do 1000 jajeczek. Dobrana para skalarów w dobrych warunkach składa ikrę co 4-5 tygodni, a opiekuje się nią zazwyczaj do 3 dni.

Jeżeli dojdzie do tarła w akwarium „ogólnym” należy wyjąć ikrę wraz z liściem, kamieniem itp., na którym jest złożona ikra, przenieść do osobnego zbiornika i dobrze natleniać w nim wodę. Zepsute ziarenka należy ostrożnie usuwać. Ikra dojrzewa ok. 2-4 dni, w tym czasie można zaobserwować „ruch”, następnie larwy odrywają się i opadają na dno zbiornika. Narybek leży na dnie zbiornika lub lekko unosi się w toni wodnej.

Larwy przez pierwsze dni pokarm pobierają z woreczka żółtkowego (3-5 dni). Następnie młode rybki zaczynają szukać pokarmu w akwarium. W tym czasie najlepiej podawać: nicienie „mikro”, żywy mikroplankton zwierzęcy, bardzo drobno zmielony suchy pokarm typu roślinnego czy żółtko z jajka.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Pterophyllum scalare
synonim:Angelfish
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:duży, 15 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia5 - 15 lat
Akwarium:duże
min-pojemność:240 l
min-długość:120 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.0 - 7.0 pH
twardość:5 - 15 ºdGH
Cena:6 - 35 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Skalar – żaglowiecPoważnie o rybach - Skalar – żaglowiec

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 293

 1. Damian

  Witam, Zakupiłem ostatnio Akwarium panoramiczne (100cm x30cm x50cm) 200L ?. Mam w nim 5 Skalarów o wielkości koło 10x12cm Dwie Pary i Jednego Samotnika, 40-50 Mieczyków, 5 Glonojadów ( w tym 3 Królewskie ) i Welonka. W Akwarium Panuje Chaos… Skalary walczą ze sobą cały czas o terytorium. Welonka Pływa i wykopuje rośliny. Czy to akwarium nie jest za małe dla tego typu ryb? Proszę o rady. Dopiero zaczynam swoją przygodę z Akwarystyką. Z Góry Dziękuje

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Krystian

   Zdecydowanie za małe 😉 bez Mieczyków i 3 glonojadów będzie ok. 😀

  2. Szymson

   Oddaj samotnika bo parka go zamęczy

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Twoje akwarium ma 150L a nie 200 (100x30x50/1000). A to znaczy, że Twoja obsada to totalne nieporozumienie. Na skalary jest zbyt małe, jeśli już się uprzesz na nie, to nie 5 ale max 2. Glonojady 2-3 niewielkie mogą być. 50 mieczyków to skandal, 10-15 to jest max, jak się zaczną mnożyć to będzie armagedon. Welonka zupełnie nie pasuje do wszystkich w/w ze względu na inną (niższą) temperaturę wody.

  4. Damian

   Wielkie Dzieki ze rady. Kupiłem akwarium z taka obsada. Od początku wydawało mi sie coś nie tak. Mam jeszcze akwaria 27L i 75L. Które rybki poprzekładać do którego akwarium a które oddać? Doszło mi do tego jeszcze 20glupikow i 4 neonki pływają obecnie w akwarium 27L.

  5. rrrrrrrrrrrrrrw

   27L nadaje się raczej tylko na kotnik (a małych mieczyków i gupików będziesz miał mnóstwo), ewentualnie dla jednego bojownika. 75L może być dla tych 20 gupików bez innych ryb, lub dla tej samotnej welonki. Dla mieczyków już będzie zbyt małe. Neonki nie pasują do wszystkich w/w ze względu na inną twardość wody (lub również temperaturę – w zależności co to za neonki masz)

 2. tinka

  Damian akwarium okej, ale tylko jak ryba napisał, nie kupuj Zbrojników. Adam ty przesadziłeś, skalary się zmieszczą ja mam akwa 300l i moja obsada to: 6 skalarów, 7 neonków diamentowych i 4 prętniki. Akwarium z pięknymi dużymi roślinami. Mam te wszystkie ryby od dwóch lat i ani jedna mi nie zdechła.

  Odpowiedz
 3. benek

  Chce ktoś dwa piękne duże skalary? Jeśli ktoś chętny proszę się zgłosić.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sebastian

   czesc benek skąd jestes ?

  2. benek

   Jestem z małopolskiego-miejscowość Książnice Wielkie nr. domu 102 skalarki piękne biało-czarne ale odbiór osobisty.

 4. li

  Czy ten skład pod akwa 120l będzie NARAZIE dobry?: 2 skalary (małe potem pójdą do 300l) 6 neonó czarnych ,4 żałobniczki, 7 brzanek wysmukłych 5 kirysów ,6 otosków i albo barwniaki (parka) albo akary z maroni(parka)

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. sebol

   tylko jesli masz dobry zewnetrzny filtr i podmieniasz wode co tydzien ok 30-50%

  2. li

   mam jeden wewnętrzyny 600l/h i zewnętrzny 1200l/h i podmieniam 45% wody na tydzien

 5. Wiktoria

  Witam, zakładam akwarium 215 l, które na razie dojrzewa, więc planuję obsadę.
  Chciałabym zakupić 4 skalary diamentowe [samice]. Czy pojemność 215 im wystarczy? Jednocześnie chciałabym wpuścić kilka mniejszych ryb dla towarzystwa, które najlepiej się nadadzą?
  Dziękuję za odpowiedzi. 😉

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Litraż akwarium jak najbardziej w porządku , zwróć jeszcze uwagę na jego wysokość dla skalarów minimalne to 50 cm. Skalary mocniej rosną wzwyż niż po długości. Rybki towarzyszące to takie, które nie dadzą się połknąć gdy żaglowiec podrośnie np żałobniczka.

 6. Kamil

  Mam pytanko co ma zrobić jak mi skalary złożyły ikre na filtrze jął to przenieść do drugiego akwarium dzięki

  Odpowiedz
 7. Początkująca

  Niestety rybki zostały zakupione. Jak przyszłam rano nakarmić rybki to dwie błyskotki i jedna molinezja pływała do góry brzuchem (miała wielki brzuch jak ją zakupiliśmy , nie znamy się na tym ale odnieśliśmy wrażenie że będzie mamą) i po akwa pływały malutkie rybki . Niestety większe ryby zaczęły je zjadać. Molinezja która miała najwięcej białych plam , już ich nie ma. Mam w akwa27 stopni , preparat na ospe wlałam 24h temu. Czy mam kuracje stosować preparatem przez 7 dni? Czy od tej ospy mi te rybki popadały?Woda w akwa jak dlamnie jest brudnawa ale to pewnie przez ichtio.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Preparat stosuj zgodnie z instrukcją z opakowania.Natomiast inne problemy wynikły zapewne z nałożenia się kilku błędów .Po pierwsze akwarium jeszcze nie dojrzało, po drugie przerybienie i niewłaściwa aklimatyzacja. Nie wiem jeszcze jaki filtr Tobie polecono. „Fachowiec” z kakadu ma spory wkład w zaistniałą sytuację.

  2. Początkująca

   Filtr aquael fan filter 2 plus do 100-150 L

  3. Tomasz

   Ogólnie to jest taki filtr na styk. Z reguły powinno się kupować urządzenie o rozmiar większe w stosunku do pojemności akwarium. Szczególnie gdy akwarium jest przerybione. O ile dobrze kojarze to w tym filtrze jest tylko wkład gąbkowy, a szkoda bo gdy masz możliwość umieszczania różnych wkładów to możesz popracować nad niektórymi parametrami wody. Przy starcie nowego filtra dobrze jest zaszczepić w nim żywe kultury bakterii filtracyjnych. Możesz kupić gotowy preparat i zaszczepić bakterie na gąbce. Ja stosuje JBL FilterStart i sprawdza się.

 8. Początkująca

  Witam.
  Czytam Wasze komentarze i chyba sprzedawcy nabili mnie w butelkę.
  Oczywiście zaczynam przygodę z akwarium , zakupiłam 112 L . W kakadu Pan doradził nam : 4 skalary (3 czarne , jasny) , 2 welony , 4 molinezje , 4 brzanki , 4 przezroczki , 2 gurami i glonojada acis – z Waszych komentarzy odnoszę wrażenie że za dużo rybek mi polecił. Czy mam rację? Dodam że od wczoraj w akwa mam 27 stopni gdyż u molinezji pojawiły się białe plamki (chyba ospa) ,zakupiłam ichtio (wczesniej bylo 24 stopnie) . Proszę o info. Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Masakra jednym słowem. Sprzedawcy w 99% to pospolite janusze biznesu, dla których liczy się tylko kasa i nie powinno się słuchać ich rad, szczególnie początkujący. Jeśli chodzi o skalary to dla nich potrzeba minimum 2x większe akwarium. Twoje 112 ma najprawdopodobniej 40cm wysokości, a jak spojrzysz na opis wyżej, wysokośc musi być minimum 50cm bo skalary potrafią rosnąc do 30-35cm wysokości. Welony to już w ogóle rybki z innej bajki, powinny mieć temperaturę około 5st niższą niż skalary czy molinezje. Przeźroczki to ławicowe rybki i przydałoby się 2x więcej, ale przy skalarach mogą mieć ciężkie życie, więc lepiej odpuścić. Nie wiem o jakie gurami chodzi, jeśli np mozaikowe to spoko, ale np całujące już nie, bo akwarium zbyt małe. Jeśli jeszcze nie kupiłaś ryb, to na pewno zrezygnuj ze skalarów i welonów, zamiast przeźroczek polecam 5-6szt kiryska spiżowego na dno, przy założeniu, że jako podłoże będzie piasek. Jeśli kupiłaś to lepiej wystawić na sprzedaż albo może ten sprzedawca idi0t@ przyjmie z powrotem, chociaż wątpię… Jeśli chodzi o białe plamki, czyli pewnie o ospę, to polecam błękit metylowy (+ preparat uzupełniający bakterie po kuracji), możesz również podnieść temperaturę do 30st (nie więcej niż 2st na dobę) i trzymać tak 4 dni, ale pod warunkiem, że w akwarium nie będzie welonek, bo padną. Powodzenia.

  2. Tomasz

   Wiadomo, że ryby kupuje się raz na jakiś czas.Pomimo ,że posiadam cztery akwaria lubię odwiedzać sklepy akwarystyczne i sobie popatrzeć, zaplanować w jakąś przyszłą obsadę.Byłem ostatnio w jednym , bardzo popularnej sieci w Warszawie. W jednym akwarium trzymali około 6 cm gurami mozaikowe razem z dobrze podrośniętymi pielęgnicami pawiookimi. Jeżeli sprzedawca decyduje się na taką ekspozycje ryb to jak może fachowo doradzać osobie stawiającej pierwsze kroki w akwarystyce. Wiem , że tego sklepu już nie odwiedzę.

  3. rrrrrrrw

   Ja w mojej miejscowości mam niewielki sklep (nie sieciówka) i kiedyś w akwarium 30L pływało ze 20 gupików w wodzie, która przypominała raczej rozcieńczone mleko. A słowo „pływały” to zbyt wielkie słowo, one dryfowały, kilka do góry brzuchem… Żal było patrzeć.

  4. Tomasz

   Niedługo wybiją 32 lata mojej akwarystycznej przygody dzięki temu pamiętam jeszcze czasy, kiedy sklepy akwarystyczne prowadzili doświadczeni hodowcy .Dla takiego początkującego adepta jak ja byli oni niezastąpioną skarbnicą wiedzy. Niestety te czasy przeminęły, teraz w większości mamy sieciówki nastawione tylko i wyłącznie na zysk a sprzedawców rekrutują chyba z przypadku.

 9. Skalar

  Mam skalara pasiaka je idealnie ale mam problem dlaczego go gupiki dziobiom ma 5cm skalar skalar jest zdrowy zajmuje się akwarystyką od 10lat i nigdy takiego czegoś nie widziałem w akwariach ze skalarami

  Ps: mam do szprzedania pare skalarów miały 2 razy ikrę altumy skalare wielkość 20cm samiec ma 25 samica 21cm wys:10cm samica 13

  Odpowiedz
 10. Marcin

  Witam mam pytanie odnośnie skalarów złożyły ikrę i przeniosłem do drugiego Aqua wraz z rodzicami teraz młode zaczynają pływać.kiedy przenieś rodziców do dużego Aqua.

  Odpowiedz
 11. Ewa

  Witam
  Mam pytanie, bo chyba w zoologicznych nie bardzo się orientują. Kupiłam akwarium z rybami na 99% to 10 Pyszczaków. Dokupiłam dwa glonojady, albo się schowały albo zostały zjedzone. W sklepie w szale zakupów dokupiłam (oczywiście po konsultacji ze sprzedającym) 10 Malezji i już mam tylko 9. Oddzieliłam je (gatunkowo), ale nie bardzo wiem co teraz i gdzie znajdę konkretne informację na temat tego jakie rybki mogę połączyć z jakimi.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   pyszczaki molinezje i zbrojniki to są zupełnie różne biotopy. Taki zestaw ryb jak u Ciebie nie ma szans powodzenia. Dodatkowo charakter pyszczaków i specyficzne warunki jakich wymagają uniemożliwia trzymanie ich z większością ogólnie dostępnych gatunków.

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Jeszcze dodam, że nigdy nie powinno się ufać sprzedawcy, zdecydowana większość albo się nie zna albo się zna ale dla nich najważniejsza jest kasa i jak wyczują klienta, który nie bardzo się zna, to są gotowi wcisnąć nawet rekina do kuli. Być może są uczciwi i profesjonalni sprzedawcy ale ja takich jeszcze nie spotkałem. Jak czegoś nie wiesz to najlepiej popytać na forach, tutaj są fachowcy, którzy bezpłatnie doradzą. I dopiero wtedy można iść do sklepu, uzbrojona w wiedzę kupisz takie ryby, żeby żadne się nie męczyły.

 12. Damian

  Witam wszystkich, niedawno założyłem akwarium 200l i mam plan zakupuć 4 skalary 20 neonków Innesa 10 otosków i 2 zbrojniki (niebieski i złoty) akwarium ma dwa dosyć spore korzenie kryjówki dla ryb dennych i jest gęsto zarośnięte. Akwarium nie ma jeszcze żadnego konkretnego pH i GH wody (ma 25C) czy takie ryby byłyby dobre jeżeli tak ti jakie pH i GH jeżeli nie to jakie ryby, bardzo zależy mi aby skalary zostały bo kupiłem ti akwarium pod nie pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. krzysiek

   Dobrze kombinujesz. Uważaj tylko na no3. Powodzenia

  2. Ryba

   Niestety zbrojniki się nienadają… Dlaczego? Bo będą się przyczepiać do skalarów i pozbawiać ich śluzu-będą bardziej podatne na choroby infekcje itp. Pozdro

  3. Adam

   Za małe akwarium… Jak nie chcesz HODOWAĆ ryb to zakup sobie welonke… Oczywiście do aktualnego akwarium… Starczy jej miejsca na jakieś 2 lata… Nawet dwie max trzy się zmieszczą… I obyś DOBRZE o nie dbał… Potem oddaj… Bo szkoda…

 13. Marcin

  witam,

  mam 3 skalary o tygodnia, i widzę że niestety praktycznie nic nie jedzą (podaję codziennie pokarm suchy oraz 1 w tygodniu mrożony – szklarka). Jeśli chodzi o szklarkę to coś tam próbuję ugryźć ale po chwili wypluwają, Proszę o poradę czy mają one jakieś specjalne wymagania – czy i co innego im podawać?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paulina griga

   Tak żywe robaki u mnie to działa tesz tak mam czarny skalar nie je suchego bialy tesz tylko pasiak je jak nie je nawet żywego to zmień skalary.

 14. roner

  Mam akwarium 190L (narożne,kątowe) i parę skalarów, oraz 2 glonojady Ancitrusy, jeden skalar urósł do pełnych rozmiarów ok 15cm długości i 29 cm wysokości, zaś drugi ledwo 9 cm dlugości i ok 17 cm wysokości i możliwe że ten drugi skarłowaciał? wiem że akwa na skalary to 240 l min ale czy to może mieć znaczenie ?

  Odpowiedz
 15. Paulina griga

  Mam czarnego i ma on 5 miesięcy teraz czytałam poradnik i to nie prawda

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   oco chodzi?? treść nie jasna

 16. zxcvbnmn

  czy to jest możliwe aby skalary zmieniały płeć?Mam skalary i jedna para rozmnażała się 2 razy.To jest dziwne,że przy pierwszym tarle jaja składał inny skalar,a przy drugim inny.Jestem 100% pewien.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Hej
   No niewiem CY na pewno się nie pomyliles

  2. Kamil

   Dziś wszystko jest możliwe XD

  3. tinka

   tak zmieniają płeć. no nie, żartuje tylko musiałeś mieć halucynacje xd

 17. Alton

  Witam, proszę o pomoc w wyjaśnieniu niezrozumiałej dla mnie sytuacji. Dwa zbiorniki (240l i 112l) o podobnych podstawowych parametrach wody: temp. 26stC, pH6,8 gH6, kH4 zachowują się odmiennie. Obydwa zbiorniki są ok. 4 miesięce po restarcie, mają to samo podłoże żwirowe i podobne oświetlenie ok. 0,5W/l oraz czas oświetlania 12godz./dobę. Do jednego i drugiego dozuję CO2 z butli oraz wieloskładnikowy nawóz w płynie w ilości połowy zalecanej dawki (producent nie podaję składu, jednak zapewnia, że jest tam wszystko, czego rośliny potrzebują). Proporcjonalnie do wielkości jest ta sama ilość roślin i gęstość zarybienia ok. 15l wody netto na sztukę. W tym większym poziom PO4 jest znikomy i brak glonów natomiast w mniejszym poziom PO4 wykracza poza skalę testu i utrzymują się glony nitkowate. Podmiany robię co jakieś 10 dni w ilości 20% (woda RO). W 112-tce robiłem podmiany nawet 50% i nic – PO4 ani drgnie. Poza kontrolą pH, gH, kH, PO4 i NO2 innych testów nie robiłem. Czy powinienem poczekać jeszcze, aż 112-tka sama się zbalansuje, czy powinienem zadziałać jakoś inaczej?
  Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

  Odpowiedzi: 7
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Dwa akwaria i dwa odmienne środowiska, dozowanie nawozami możesz na początku przyjąć proporcjonalnie do objętości, ale i tak każdy zbiornik będzie zachowywał się inaczej – różne obsady rybek, różna roślinność, natężenie światła itd. nigdy nie stworzysz dwóch identycznych warunków, dodatkowo jeszcze przy innych litrażach.
   Fosforany można pozyskać tylko w dwojaki sposób – przez nawożenie i z pokarmu dla rybek, więc na Twoim miejscu zmniejszyłbym nawożenie wieloskładnikowym płynem. Szkoda że nie zrobiłeś testów na potas (K), wówczas miałbyś porównanie 240l i 112l akwarium jak wyglądają stężenia fosforanów (PO4) i potasu (K) w dwóch zbiornikach, wiele by to wyjaśniło.

  2. Wlodi13

   Jeszcze jedna istotna sprawa, dla prawidłowego rozwoju roślin stosunek fosforanów (PO4) do azotanów (NO3) powinien wynosić 1 : 10-15.

  3. Alton

   Zrobię tak jak napisałeś, zmniejsze nawożenie i zbadam zawartość potasu i azotanów. Dodam, że 240-tka też przeżyła atak glonów i wysoki poziom fosforanów ale bardziej lub mniej świadomie udało mi się nad tym zapanować.
   Dziękuję i pozdrawiam.

  4. Wlodi13

   Firma „Zoolek” na swojej stronie internetowej ma fajny kalkulator, na którym można przeliczyć, zobaczyć, jakie wartości danych parametrów są najbardziej optymalne dla naszego akwarium (rybek i roślin).
   Pozdrawiam, powodzenia.

  5. Alton

   Dzięki za namiary, kalkulator rzeczywiście niezły. W pewnym sensie pomaga uporządkować wiedzę „świeżo upieczonym” akwarystom takim jak ja.

  6. Kujot

   Larwy komara pokarm dobry dla ryb pod warunkiem że nie wylegnie się osobnik dorosly

  7. Tomasz

   Hej
   Proponuje poczekać i nic nie dodawać

 18. Alton

  Witam, tym razem mam pytanie na temat żywienia Skalarów żywym pokarmem. W opisie tej rybki tłustym drukiem „stoi”, że taki właśnie preferują. W okolicznych sklepach, na pytanie czy dostanę u nich żywy pokarm, słyszę gromkie NIE! Czytałem też przestrogi aby żywy pokarm kupować tylko z „pewnych” źródeł ponieważ wraz z nim można przywlec do akwarium rozmaite choróbska. Szczęśliwie się składa, że w ogródku mam dwie beczki na deszczówkę a w nich dzikich lokatorów – larwy komarów. Czy takie beczki mogę uważać za „pewne” i bezpieczne źródło? Przy okazji w ogródku zmniejszy się flota tych brzęczących fruwadełek.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Proponuję pokarmy liofilizowane – Tubi-Cubi (rurecznik), Red Mico (ochotka), FD Brine Shrimp (artemia), są doskonałą alternatywą do pokarmów żywych i całkowicie bezpieczne. Własnymi pokarmami z beczki (larwy komarów) możesz karmić, tylko nigdy nie będziesz miał 100% pewności czy rybki nie zakażą się pasożytami. Z własnego doświadczenia wiem że nicienie i wiciowce najczęściej występują w żywych pokarmach takich jak: tubifeks (rurecznik) i ochotka (larwy muchówek) których podawanie odradzam. Osobiście z żywych podaję tylko: dafnie, wodzienie i artemię – żadnych zakażeń.

  2. Alton

   Pewnie masz rację, że nie warto ryzykować. Pokarm liofilizowany podawałem ale chętniej pobierają mrożone larwy ochotka, wodzenia czy dafnię. Chyba jednak wrócę do pokarmów liofilizowanych i od czasu do czasu im podam.
   Dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam.

  3. YutaTamamori

   komary z beczki to bezpieczny pokarm, ja moim dawalam wiele lat, takze z naturalnych zbiornikow ale musisz uwazac by nie byly to zarybione zbiorniki bo wtedy ryzyko jest duze

  4. Tomasz

   Hej
   Tez mam swoją beczkę z komarami i nic się nie dzieje .jednak nie dawaj za dużo. Bo możesz mieć komary w domu 😊

 19. Alton

  Witam i proszę o poradę w następującej kwestii, otóż w moim 240l akwarium ze skalarami od pewnego czasu zaczęły grasować zatoczki. Rozgniatam je za pomocą pencety. Moje skalarki wyczaiły, że taki rozgnieciony nieszczęśnik to nie lada przysmak bo na widok pencety pędzą na wyścigi co sił w płetwach aby go skonsumować. Zarówno one jak i ja mamy niezłą zabawę (zatoczki raczej nie). Moje pytanie brzmi czy skalarom nie zaszkodzi na ich układ pokarmowy pożeranie tych ślimaczków wraz z opakowaniem czyli muszelkami. Czytałem, że bocje wysysają ślimaka a muszelkę zostawiają i pewnie wiedzą co jest dla nich dobre a co nie.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć, haha…
   Polak to potrafi… jestem pełen podziwu dla niektórych pomysłów zwalczania zatoczków 🙂
   Skalary (z rodziny pielęgnicowatych) zjedzą każde „mięsko”, wszystko co świeże i do pyszczka się zmieści. Muszelki to głównie wapń, więc myślę że w niewielkich ilościach nie powinno im zaszkodzić, system trawienny Skalarów (to duże rybki) raczej sobie poradzi z przemianą materii ale oczywiście w granicach rozsądku – co za dużo to niezdrowo, a jeśli nie to wydali… I oczywiście dieta nie może być oparta wyłącznie na zatoczkach, inne pokarmy podawać także.
   Sorki, śmiać mi się chce, pierwszy raz słyszę o rozgniataniu zatoczków (żmudna robota), ale jeśli metoda jest skuteczna i ktoś tak lubi się bawić, dlaczego nie 🙂
   Pozdrawiam.

  2. Alton

   Dzięki za szybką odpowiedź i rozwianie moich watpliwości. Oczywiście staram się urozmaicać dietę moim podopiecznym jak tylko mogę a pomysł z „dokarmianiem” zatoczkami podsunęły mi same rybki.
   Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam.