Bystrzyk Pereza - ryby akwariowe
Bystrzyk Pereza, Bystrzyk czerwonoplamy (Hyphessobrycon erythrostigma) – ciekawie ubarwiona i usposobiona ryba akwariowa z rodziny kąsaczowatych.
Bystrzyk Pereza – czerwonoplamy - Hyphessobrycon erythrostigma - Występowanie
Południowa Ameryka. Gatunek występuje w górnym dorzeczu Amazonki, w Brazylii, Peru i Kolumbii. W większości zamieszkują wolno płynące wody, niewielkie rzeki, cieki wodne lub jeziora leśne. Spotykane w pobliżu zatopionych korzeni, gałęzi, zwisającej do wody roślinności czy skupisk roślin wodnych. W miejscach ich występowania woda ma małą zawartość rozpuszczonych minerałów i nasycona jest uwalnianymi do wody kwasami i garbnikami z rozkładającej się materii. Podłoże zazwyczaj jest piaszczyste.
Bystrzyk Pereza – czerwonoplamy - Hyphessobrycon erythrostigma - Charakterystyka i usposobienie
Samce dorastają do 6 cm długości, samice do 5.3 cm. Ciało bocznie spłaszczone i relatywnie wysokie, zarówno u samców jak i samic, koloru szaro-zielonego z jasnym czerwonym zabarwieniem. Dolna część ciała w odcieniu srebrzysto czerwony, gardziel i brzuch pomarańczowe. Za pokrywą skrzelową mają charakterystyczną czerwoną plamkę, która przypomina kształtem serce, stąd też wzięła się potoczna nazwa gatunku Bleeding heart tetra.
Samce są większe, ładniej się wybarwiają i mają bardziej wydłużone płetwy. Ich płetwa grzbietowa jest dłuższa i bardziej spiczasta, u samic krótsza z zaokrągloną końcówką – u obu płci widnieją na niej barwy czarna, różowa, fioletowe i biała. Płetwa odbytowa u samców jest biała i dłuższa – u samic kolor nie jest aż tak widoczny.
Mogą być mylone z bardzo podobnymi gatunkami Hyphessobrycon socolofi i H. pyrrhonotus. U dorosłych H. erythrostigma biały pas na płetwie odbytowej obejmuje 70-95% promieni, a u H. socolofi jedynie 45-50%. H. pyrrhonotus jest mniejszy i posiada wyraźnie więcej pigmentu czerwonego w górnej połowie ciała – widoczny podział.
Ryby uchodzą za łagodnie usposobione, jednak trzeba uważać gdyż z wiekiem samce stają się terytorialne, szczególnie w stosunku do podobnie wyglądających gatunków. W akwarium zaleca się trzymanie grupy min. 8-10 osobników, z przewagą samic (optymalnie na 2 samców powinny przypadać 3 samice). W takiej ilości są śmielsze, ładniej się wybarwiają i prezentują ciekawsze zachowania. Trzymane w mniejszych ilościach lub pojedynczo mogą przejawiać agresję w kierunku innych mieszkańców, poprzez skubanie płetw.
Aktywne i żywiołowe, samce często rywalizują między sobą o względy samic i pozycję w grupie.
Bystrzyk Pereza – czerwonoplamy - Hyphessobrycon erythrostigma - Odżywianie i karmienie
W środowisku naturalnym odżywiają się w insektami, larwami owadów i resztkami wpadających do wody owoców. Po zbadaniu ich żołądek zawierał 75% materii pochodzenia zwierzęcego, 20% materii roślinnej.
W akwarium karminie nie sprawia kłopotów. Mogą być karmione dobrej jakości pokarmami suchymi w płatkach lub granulkach z dodatkiem roślinnym. Dieta powinna być regularnie uzupełniana pokarmami żywymi lub mrożonymi np. Dafnią, Artemią, Wodzieniem. Co jakiś czas można również podawać kawałki owoców, należy jednak pamiętać aby nie leżały w wodzie zbyt długo. Mogą to być np. jabłko, banan, miękkie owoce leśne jak np. zgniecione truskawki.
Bystrzyk Pereza – czerwonoplamy - Hyphessobrycon erythrostigma - Akwarium
Grupa 8-10 Bystrzyków Peraza wymaga akwarium o długości co najmniej 80 cm, miejscowo gęsto obsadzonego roślinnością i najlepiej z ciemnym podłożem. W zbiorniku można umieścić dekoracje w postaci suchych kawałków drewna, korzeni czy gałęzi oraz suchych liści. Rozkładające się liście będą uwalniać do wody pożądane taniny, a także zapewnią dodatkowe źródło pokarmu dla narybku. Światło nie powinno być zbyt jasne, najlepiej stłumione roślinami pływającymi.
Ryby wrażliwe na zanieczyszczenia wody, którą należy regularnie podmieniać. Nigdy nie powinny być wprowadzane od nieustabilizowanego zbiornika.
W odpowiednio dużym akwarium towarzyskim prawdopodobnie mogą żyć w zgodzie z innymi podobnych rozmiarów kąsaczowatymi, pstrążeniowatymi, smukleniowatymi, mniejszymi kiryskami czy zbrojnikami i łagodnymi, średniej wielkości pielęgnicami. Nie powinny być łączone z gatunkami spokojnymi i wolno pływającymi. W źle urządzonym, zbyt małym akwarium może dochodzić do agresywnych zachowań – skubania płetw.
Bystrzyk Pereza – czerwonoplamy - Hyphessobrycon erythrostigma - Rozmnażanie
Rozmnażanie Bystrzyków Pereza jest trudne, ale nie niemożliwe. Samice często ignorują zaloty samców, niechętnie przystępują do tarła, a narybek jest trudny do odchowania. Do rozmnażania niezbędne jest osobne akwarium tarliskowe. Woda powinna być doskonałej jakości, bardzo miękka (twardość bliska zeru), kwaśna ok. 5.8 pH i temperaturze ok. 27-28°C. W zbiorniku powinny znaleźć się kępy żywych roślin lub sztuczne mopy akwarystyczne. Dno warto zabezpieczyć siatką z oczkami takimi aby tylko jajeczka przez nie przeszły. Przed planowanym tarłem zaleca się rozdzielić ryby według płci i zwiększyć ilość podawanych pokarmów mrożonych i żywych. Kiedy samice będą wyraźnie grubsze, a samce nabiorą intensywnych kolorów, wybieramy najładniejszego samca i najgrubszą samicę i wieczorem przenosimy do wcześniej przygotowanego zbiornika. Para zazwyczaj wyciera się następnego dnia rano.
Tarło poprzedza energiczne pływanie wśród gęstej roślinności, ryby ściskają się bokami ciała, a po krótkim drżeniu uwalniane są jaja, które przyczepiają się do roślin lub spadają na dno. Jak tylko zauważymy ikrę, rodziców należy odłowić.
Wylęg następuje po ok. 2-3 dniach. Po kolejnych 3-4 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. Jest on niewielkich rozmiarów i trudno go wykarmić. Przez pierwsze dni wymaga podawania najdrobniejszych pokarmów. W sukcesie odchowania narybku bardzo istotna jest też jakość wody – wskazane codzienne podmiany.
Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2019 r.- https://animaldiversity.org/accounts/Hyphessobrycon_erythrostigma/
- http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile71.html
- http://www.fishforums.net/threads/bleeding-heart-tetra.132423/
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
mam te cudne ryby od wielu lat, Prezentuję się świetnie w moim 200l towarzyskim baniaczku. Moje stadko liczy 11 sztuk. doskonale dogadują się ze stadem tęczanek neonowych i blecherami. jedzą z chęcią każdy pokarm i co jakiś czas się trą, ale nie zależy mi na młodych. Trzeba tylko uważać z zapalaniem rano światła z wiekiem robią się płochliwe i nagłe światło bardzo je stresuje ( nawet potrafią wyskoczyć z akwarium) Polecam serdecznie te ryby do dużych zbiorników. Ich dorosłe stado wygląda zjawiskowo. Moim zdaniem to najpiękniejsze bystrzyki