Zbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci (Leopard Pleco) - ryba akwariowa fot. hobbykwekers.nl

Zbrojniki lamparcie – Glonojady - ryby akwariowe

Zbrojnik lamparci, Gibiceps (Glyptoperichthys gibbiceps) – osiągająca duże rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych.

Ryba akwariowa Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps Pochodzenie ryb akwariowych

Zbrojniki lamparcie pochodzą z Ameryki Południowej. Gatunek o bardzo szerokim zasięgu, zamieszkuje rzeki i strumienie zarówno w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki, jak i w dorzeczu Orinoko. Można je spotkać na dnie rzeki lub przy zatopionych pniach i drzewach.

Ryba akwariowa Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Zbrojnik lamparci w naturze osiąga 50 – 60 cm długości. W akwarium zwykle mniej – 40 – 50 cm. Jego ciało jest masywne i szerokie. Głowa dość duża, płetwy piersiowe i brzuszne – szerokie. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka i w odróżnieniu od pozostałych zbrojników składa się z 10 lub więcej promieni (inne zbrojniki 8 lub mniej). Całe ciało łącznie z płetwami pokryte jest ciemnobrązowymi cętkami – o różnorodnych kształtach – rozdzielonymi jasnobrązowym wypełnieniem. Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałe płciowo samce można rozpoznać po spiczastym kształcie brodawki płciowej. Jest rybą stosunkowo spokojną, jedynie wobec innych ryb żerujących przy dnie bywa agresywny. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Żeruje w nocy, można go jednak przyzwyczaić do trybu dziennego. Nie jest zbyt aktywnym pływakiem.

Ryba akwariowa Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps Odżywianie ryb akwariowych

Głównym pokarmem zbrojników są glony – szczególnie przepadają za tymi miękkimi, brązowymi. Nie są rybami wybrednymi przyjmują wszelkie pokarmy opadające na dno: suche, mrożone i żywe. Ich dietę można uzupełniać warzywami np. ogórkiem, sałatą, groszkiem czy szpinakiem. Dorosłym rybom można podawać krewetki lub posiekane filety rybne np. pstrąga. W przypadku braku pokarmu wezmą się za degustację roślin.

Ryba akwariowa Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps Akwarium ryb akwariowych

Nie nadają się do małych i średnich zbiorników. Te piękne, olbrzymie sumy należy trzymać w akwarium o długości co najmniej 200cm, wyposażonym w liczne kryjówki oraz korzenie, z których będą mogły zeskrobywać glony. Najlepiej czują się na piaszczystym podłożu. Ze względu na ich rozmiary i kopanie w podłożu, w zbiorniku nie powinno się sadzić delikatnych roślin. Wymagają wydajnej filtracji, dobrze natlenionej wody i częstych podmian.

Zbrojnik lamparci jest rybą łagodną, jednak nie powinien być trzymany z rybami małymi, które mogą stać się jego pożywieniem. Idealnie pasuje do akwarium towarzyskiego z dużymi a także agresywnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą brzanki, pielęgnice afrykańskie, tetry, skalary, pielęgnice oskar, bocje. Warto jednak zwrócić uwagę, że trzymany z rybami bocznie spłaszczonymi, takimi jak Skalar czy Paletka, może pozbawiać je w nocy śluzu kiedy te nie są aktywne.

Ryba akwariowa Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps Rozmnażanie ryb akwariowych

Ze względu na rozmiary tego gatunku rozmnażanie w akwarium jest niemożliwe. Ryby w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie do ich rozmnażania wykorzystywane są specjalne stawy z wałami ziemi, w których zbrojniki mogą kopać głębokie tunele i odbywać w nich tarło.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Glyptoperichthys gibbiceps
synonim:Leopard Pleco, L083, L165, Gibby
Rodzina:Zbrojnikowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:bardzo duży, 40 cm
Żerowanie:przy dnie
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:glony, mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia20 - 25 lat
Akwarium:bardzo duże
min-pojemność:450 l
min-długość:200 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, miękka, średnio twarda
temperatura:24 - 28 °C
pH:6.5 - 7.5 pH
twardość:5 - 20 ºdGH
Cena:10 - 14 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Zbrojnik lamparciPoważnie o rybach - Zbrojnik lamparci

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 41

 1. nieznanyanonim

  witam.
  kiedyś słyszałem że istnieje mniejsza odmiana gibbicepsa rosnąca do 15 cm . czy jest to prawda ,a jeśli tak , to gdzie mogę go kupić?

  Odpowiedz
 2. JOŁ

  Ile ich mogę trzymać w 45l ???

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marta

   Zadnego. On rosnie do ok 40 cm. W tym litrazu bedzie to dla niego meczarnia. Co zrobisz jak ci taki wielki urosnie? Albo skarlowacieje i zachoruje

 3. Marek

  Mam do sprzedania 2 sztuki ok 35 cm dl. Poznań

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mzz

   Kupię za 250zł za sztukę.
   Podaj adres to za 4 dni podjadę po nie pod twój dom.

 4. Aneta

  Mi sprzedano tą rybę jako zbrojnika niebieskiego do akwarium 40l… Miał wtedy 2-3 cm. Stwierdziłam że coś mi nie gra, bo rósł błyskawicznie. Nabyłam zbiornik 112l, ale to też już mało. Niebawem czeka mnie przeprowadzka i tam chcę akwarium 240l. Dodam że rybkę mam niecały rok a ma już około 20-25cm. W stosunku do innych lokatorów jest łagodna ale robi straszny bałagan.

  Odpowiedz
 5. marta

  Moj Gibus wcale nie jest lagodny ☺ gdy zobaczy ze ktoras z ryb jest przy dnie, odrazu ja goni. Dno jest jego rewirem i nie pozwala innym tam byc hehe ale i tak jest moim ulubiencem 😊 juz nie moge sie doczekac az wyrosnie

  Odpowiedz
 6. Marta

  Hejka. Moj gibiceps ma jakies 10 cm dlugosci, w jakim moze byc wieku?

  Odpowiedz
 7. Asia

  Mam kłopot z zidentyfikowaniem rodzaju zbrojnika jakiego mam, może tu ktoś pomoże 😀 są złote i weloniaste z czerwonymi oczami, całe w delikatnie ciemniejsze cętki, jeden ma jakby płetwę pod brzuszkiem, nie rosną im wąsy mimo, że mają już około 7 cm z ogonkiem. Obawiam się, że może być to zbrojnik lamparci albino, tylko nie widzę tu żeby takie były. Ma ktoś pomysł? 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Asia, zdjęcie zrób i daj je na jakieś forum akwarystyczne.; Na pewno dostaniesz odpowiedz. Pozdrawiam

  2. UlaUlaśka

   Może to być rzeczywiście albino lamparci, ale samica. Podaj mi jeszcze litraż zbiornika.

 8. Misiek

  Ja swojego kupiłem za nie całe 11zł ale on ma dopiero 5cm.

  Odpowiedz
 9. Olgierdo

  Witam posiadam zbrojnika lamparciego ok 18 cm. szukam dla niego większego zbiornika jeżeli ktoś chętny proszę o kontakt. odbiór osobisty Koszalin i okolice. olgierdo87@wp.pl

  Odpowiedz
 10. Glonek

  Mam glonojada Lamparciego 15 cm kupiłem go 2 tygodnie temu próbowałem go karmić tabletkami dla glonojadów ale jak mu rzuciłem nawet pod pyszczek to odpływał i się bardzo o niego boje Proszę o odpowiedz. Mam akwarium 80L

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ola

   To zwierze nocne je w nocy a zresztą żadne zwierze nie je kiedy mu to podtykasz pod nos bo się wtedy stresuje

  2. ren,e

   Stanowczo za małe masz te akwarium

 11. Pawel027

  Dostałem 112l akwarium z pełną obsadą w skład, której wchodzą 3 zbrojniki lamparcie – maja teraz 1,5 roku o okolo 15-18 cm. Co robić ? oddać dwa od razu i jednego zostawić sobie czy poczekać i oddać jak bardziej podrosną ? jeden ma mocne kolory a dwa są takie wyblaknięte i nie wiem czy to nie ze względu, że konkurują między sobą. Po zgaszeniu światła bardzo aktywne ale nie demolują akwarium.

  Odpowiedz
 12. Kajetan

  Mam pytanie mój zbrojnik lamparci (ma 20cm) ma dziwne białe plamy to coś poważnego?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   nie podobnie u każdego zbrojnika pojawjają się białe plamy

  2. kajetan

   dzięki teraz jestem spokojny

  3. Mateusz

   Ale białe plamy (tak całkiem białe)? bo jeżeli białe to to może byc choroba. No chyba, że chodzi ci o przejaśnienia, to u każdego zbrojnika jest normalne

 13. arek d.

  czy mogą być z 3 skalarami?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rybka.pl

   Tak a ile ma litrów twoje akwa?

  2. Jędrzej

   Raczej ze skalarami nie, bo je mogą poważnie uszkodzić…

 14. Adrian

  Mam jednego już 3 lata i ma 30 cm gdzie mogę go oddać? Czy dalej go hodować? Mam akwarium 120 l.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   ja bym radził kupić samice i młode sprzedać trochę kasy się straci ale dużo zyska

 15. marzena

  Glonuś mój ulubieniec w moim akwarium. Mam brzanki i sumki rekinie i mojego ulubieńca jak na razie wszyscy się dogadują.Sumki i glonek rosną jak na drożdżach. Sucha karma raz dziennie i wafelki (dla glonka), raz w tygodniu ochotka dla całej gromadki. 🙂

  Odpowiedz
 16. Krzysiek

  Piękne ryby wierzę, że je rozmnoże. Rosną bardzo szybko (przeraźliwie). Ale już nie mają towarzyszy innych ryb i roślin. Spokojne ale płochliwe. Trzymam je zapewniając liczne kryjówki, aby chroniły przed ostrym światłem, które potrzebne do szybkiego rozrostu glonów. Pochłaniają ogromne ilości pożywienia, potrzebują częstych podmian wody. Zaskakują ciągle czymś nowym. Bardzo silne i wytrzymałe ryby…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rybka.pl

   Powodzenia przy rozmnażaniu ich życzę szczęścia

 17. ziutek

  Cześć, mam do was pytanie – mam akwarium 112l i w nim mama 1 molinezje pomarańczową
  1 całą czarną (nie wiem jak się nazywa), 10 neonków, 3 gupiki, 6 danio, 2 glonojady czy to dużo, mało czy jeszcze coś dorzucić albo odjąć?
  PS. Jednego glonojada trzymam dla wujka

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. arek d.

   Po pierwsze nie ma takiej ryby glonojad jak już to glonojad syjamski ale on należy do karpiokształtnych. Po drugie na jednego gibbicepsa to min.200l więc na dwa około 400l. Możesz sprzedać gibbicepsy a zamiast ich kiryski lub/i otoski, lub wąsacze. To moje uwagi i rady.

  2. barśu

   Arek.d ale ziutek może kupić zbrojnika pospolitego dla parki to 54 l spokojnie im starczy

 18. janek

  mojego kupiłem 3 lata temu za 8 zł a teraz wart jest 60 zł a długość to 30 więc 10 za 10 cm

  Odpowiedz
 19. Anonim

  Mam pięknego „malusiego” – ok 25 cm – ozdoba akwarium!!!!!!! Cudo samo w sobie 🙂

  Odpowiedz
 20. Daniel

  U mnie wcale nie atakuje małych rybek raczej stroni od towarzystwa. Za to moje skalary lubią go zaczepiać. W odwecie nie atakuje ich a znajduję sobie ustronne miejsca.

  Odpowiedz
 21. Piotr

  Posiadam tego osobnika od roku ma dopiero 18cm ale rzeczywiście jest rybą spokojną ale rośliny przy nim muszą mieć dobre korzenie żeby ich nie powyrywał, łącznie z mchem jawajskim na korzeniach przytwierdzonym.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Przy takich rybach w akwa nie powinno być roślin, ponieważ żyją one w takim biotopie, który jest dość surowy jeśli chodzi o wystrój (korzenie, piasek, liście na dnie jakieś kamienie itd.).

 22. 30CM

  Czym można karmić i w jaki sposób dorosłego osobnika, po za pokarmem dennym i pokarmem suchym?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Pomocnik

   Możesz je karmić parzonym ogórkiem zielonym lub parzoną marchewką albo sałatą, możesz tez kupować pokarm suchy w granulkach dla nich

  2. Majda

   Ja mam już 6 lat mam pełne rozmiary i je tylko i wyłącznie serca wołowe mrożone i ochotke mrożona. Jak kupie tubifeksy liofilizowane to wyżera wszystko i robi się czarna 🙂
   Jak była mniejsza wrzucałam mrożony kalafior i brokuły.

 23. Nikt

  Zbiornik lamparci nie jest taki tani jak tu piszą. Osobniki około 20 cm kosztują około 40 zł. A wyrośnięte nawet 200zł. Wiem bo za tyle sprzedawałem

  Odpowiedz