Glyptoperichthys gibbiceps

Zbrojnik lamparci (Leopard Pleco) - ryba akwariowa fot. hobbykwekers.nl
 • Rozmiar: 40 cm
 • Akwarium: 450 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 24 - 28°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Zbrojniki lamparcie – Glonojady - ryby akwariowe

Zbrojnik lamparci, Gibiceps (Glyptoperichthys gibbiceps) – osiągająca duże rozmiary, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny zbrojnikowatych.

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Występowanie

Zbrojniki lamparcie pochodzą z Ameryki Południowej. Gatunek o bardzo szerokim zasięgu, zamieszkuje rzeki i strumienie zarówno w środkowym i górnym dorzeczu Amazonki, jak i w dorzeczu Orinoko. Można je spotkać na dnie rzeki lub przy zatopionych pniach i drzewach.

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Charakterystyka i usposobienie

Zbrojnik lamparci w naturze osiąga 50 – 60 cm długości. W akwarium zwykle mniej – 40 – 50 cm. Jego ciało jest masywne i szerokie. Głowa dość duża, płetwy piersiowe i brzuszne – szerokie. Płetwa grzbietowa bardzo wysoka i w odróżnieniu od pozostałych zbrojników składa się z 10 lub więcej promieni (inne zbrojniki 8 lub mniej). Całe ciało łącznie z płetwami pokryte jest ciemnobrązowymi cętkami – o różnorodnych kształtach – rozdzielonymi jasnobrązowym wypełnieniem. Płeć trudna do rozróżnienia. Dojrzałe płciowo samce można rozpoznać po spiczastym kształcie brodawki płciowej. Jest rybą stosunkowo spokojną, jedynie wobec innych ryb żerujących przy dnie bywa agresywny. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Żeruje w nocy, można go jednak przyzwyczaić do trybu dziennego. Nie jest zbyt aktywnym pływakiem.

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem zbrojników są glony – szczególnie przepadają za tymi miękkimi, brązowymi. Nie są rybami wybrednymi przyjmują wszelkie pokarmy opadające na dno: suche, mrożone i żywe. Ich dietę można uzupełniać warzywami np. ogórkiem, sałatą, groszkiem czy szpinakiem. Dorosłym rybom można podawać krewetki lub posiekane filety rybne np. pstrąga. W przypadku braku pokarmu wezmą się za degustację roślin.

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Akwarium

Nie nadają się do małych i średnich zbiorników. Te piękne, olbrzymie sumy należy trzymać w akwarium o długości co najmniej 200cm, wyposażonym w liczne kryjówki oraz korzenie, z których będą mogły zeskrobywać glony. Najlepiej czują się na piaszczystym podłożu. Ze względu na ich rozmiary i kopanie w podłożu, w zbiorniku nie powinno się sadzić delikatnych roślin. Wymagają wydajnej filtracji, dobrze natlenionej wody i częstych podmian.

Zbrojnik lamparci jest rybą łagodną, jednak nie powinien być trzymany z rybami małymi, które mogą stać się jego pożywieniem. Idealnie pasuje do akwarium towarzyskiego z dużymi a także agresywnymi rybami. Dobrym towarzystwem będą brzanki, pielęgnice afrykańskie, tetry, skalary, pielęgnice oskar, bocje. Warto jednak zwrócić uwagę, że trzymany z rybami bocznie spłaszczonymi, takimi jak Skalar czy Paletka, może pozbawiać je w nocy śluzu kiedy te nie są aktywne.

Zbrojnik lamparci - Glyptoperichthys gibbiceps - Rozmnażanie

Ze względu na rozmiary tego gatunku rozmnażanie w akwarium jest niemożliwe. Ryby w handlu pochodzą z farm hodowlanych gdzie do ich rozmnażania wykorzystywane są specjalne stawy z wałami ziemi, w których zbrojniki mogą kopać głębokie tunele i odbywać w nich tarło.

Ostatnio zmodyfikowano: 24 maja 2020 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: 10 - 200 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 76

 1. Marlena

  Czy piasek kwarcowy będzie się nadawał do zbiornika dla zbrojnika lamparciego? Ile cm powinno mieć podłoże dla zbrojnika?

  Odpowiedz
 2. RYGA

  ej ja mam zbiornik 112l i chyba mam w nim tego zbrojnika co zrobić

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Nokia

   Można spróbować wystawić ogłoszenie na jakiejś grupie akwarystycznej albo na olx.

  2. RYGA

   ok dzięki za odpowiedź jeśli urośnie to wystawie

  3. RYGA

   no niestety to zbrojnik lamparci ale czarny

  4. Nokia

   Dorosłe osobniki chodzą po 50zł ale mniejsze 20zł.

 3. Marcin

  Można trzymać zbrojenia w ciemnych wodach?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. MarceliAkwa

   Oczywiście, że tak.
   Zbrojniki żyją w takich właśnie środowiskach, piękny biotop 😍

 4. Tunek 78

  Posiadam 2 osobniki praktycznie od ich narodzin. W akwarium 635 litrów mają się dobrze. W ciągu 3 lat osiągnęły rozmiar 30 cm. Piękna ozdoba mojego akwarium.

  Odpowiedz
 5. Katarzyna

  Miałam wielkiego gibbicepsa a nawet dwa jeden odszedł z pół roku temu ale ewidentnie chorował miał guza na głowie ,a ten drugi dziś padł myślę, że miał co najmniej 24 lata może nawet 25 . Smutno mi ale cieszę się że dożył tak sędziwego wieku.

  Odpowiedz
 6. Rager

  Ja mam zbrojnika gibicepsa w akwarium 3000 l razem z parą pielęgnic pawiookich zbrojnik ma 55 cm ma 11 lat

  Odpowiedz
 7. pearl

  A ja kupiłam takiego wczoraj maluszka, podobno takiego bo ma jakiesś 5-6cm, czeka w 300l aż podrośnie i zamieszka z moim oskarem, mam nadzieje że mnie nie oszukali i nie sprzedali mi jakiegoś innego, czy jest coś po czym można rozruznić na tak małej rybce?

  Odpowiedz
 8. Piotr

  mam dwa takie – spokojne ale jak jeden wpadnie na drugiego to oba popłoch i panika i wtedy wyrywają rośliny robią straszny tumult…
  A że mają oba (?obie?) ponad 20cm a zbiornik „mały” bo jakieś 120L to potrafią narozrabiać – z 15 lat je mam a że rosną i rosną to co zrobić – może kiedyś oddam komuś jednego i drugi się uspokoi…

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. MaKo

   Krótko. Musisz oddać jednego z nich. Masz za mały zbiornik. Przez 15 lat 20 cm? Mój ma 4 i prawie 40 cm. Męczą się i będą robić berze.

  2. Ramirez

   Tak, zdecydowanie za dużo nawet dla jednego. Jeśli chcesz, by żył długo i szczęśliwie, musisz pozbyć się jednego lub zapewnić rybom większy zbiornik.

 9. Patryk

  Mam pytanie, mianowicie czy zbrojnik lamparci atakowałby duże ryby denne, np. platydorę kolczastą?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sky[Kiedyś Michał]

   One nie są agresywne 🙂

  2. MaKo

   Jak masz za mały zbiornik, to będzie ją przeganiał, robiąc przy tym…bałagan.

 10. Marcin

  Moj był kupiony jako spory w 1995. Żyje i ma sie dobrze:)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Prawdziwe oblicze

   To jeszcze roczek mu został XD 🙂

 11. Szymon P

  Witam mój glonek czasami jak bedzie sie na niego spoglądać to unosi „jakieś koce przy skrzelach” co to oznacza

  Odpowiedz
 12. Brygida

  A ja właśnie przygarnęłam 44cm smoka do akwarium 450l. Prezentuje się niesamowicie.

  Odpowiedz
 13. blblb

  Mi się one rozmnożyły w akwarium 2000l na styl rwącej rzeki… miały po 28cm…

  Odpowiedz
 14. Marta

  Witam. Mam problem. Mam gibicepsa ok 20cm w akwarium z welonami. Temp wody wynosi 23 stopnie wiem ze troche duzo dla welonow ale oba gatunki czuja sie dobrze i ładnie rosną. Moj problem pojawil sie niedawno. Gibek zaczal atakowac welony i to ostro sie do nich przysysa. Co robic? Bede musiala go oddac? Dzieki za odpowiedzi

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Tomasz

   Niestety jest to zachowanie naturalne dla zbrojników. Przyklejając się do boków innych ryb pozbawia je śluzu.Następstwem mogą być infekcje grzybiczne powodujące osłabienie porażonych ryb a to może doprowadzić nawet do śmierci słabszych osobników. Pozostaje wybór albo zbrojniki albo welony.

  2. Marta

   Tego sie własnie obawiałam…. 🙁 dziękuje za odpowiedź

 15. lll

  szkoda mi tych stworzeń, tej wielkości ryby nie powinny być dopuszczone do handlu, bo każdy zapewnia im mniejszą lub większą męczarnię…

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Grzegorz Piechociński

   Tak to w ogóle żadne zwierzęta nie powinny być sprzedawane ludziom jeżeli pójdziemy twoim tokiem myślenia, bo każde zwierzę u człowieka jest w niewoli. Pozdrawiam

  2. rrrrrrrrrrrrrrw

   Autorowi nie chodziło tyle o niewolę, a o to, że ludzie kupują (a sprzedawcy wciskają) młode ryby do akwariów 50-100l a później taka rośnie do rozmiarów uniemożliwiających im obrócenie się a właściciel dumny bo ryba NIE MÓWI mu że źle sie czuje, czyli jest OK…

  3. krib

   W pełni się zgadzam. Dotyczy to nie tylko gibicepsa, ale wielu innych gatunków, jak choćby słynnej arowany, którą sprzedaje się tuż po wylęgu, często jeszcze z woreczkiem żółtkowym.
   Powiedzmy sobie szczerze – większość z nas może zapewnić warunki rybkom do 10cm długości. Tylko w niewielu zbiornikach osobniki 15-centymetrowe znajdą minimalną dla siebie przestrzeń, a 20cm to gigant na warunki domowe. Większe powinny być tylko w ogrodach zoologicznych.
   Prawidłowo to podsumował @rrrrrrrrrrrrrw, „ryba NIE MÓWI, że źle się czuje, więc wszystko jest OK”.

 16. Łukasz

  Witam, mam pytanie odnośnie wartości. Ile jest wart zdrowy „Gloni” +35cm ?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. RYGA

   Około 50 zł i w górę

 17. Aśka

  Dostałam tego zbrojnika, mam baniak 300 litrowy o dł. 100 cm. Widzę, że min to 450 l i dł 200 cm, ale na innych stronach jest napisany inny litraż. Może być, czy jednak za mały?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrrrrrrrrw

   Dawno temu kupowałem akwarium 112L z dwoma takimi osobnikami. Miały około 30cm i biedne męczyły się, żeby zawrócić (dno o wymiarach 80×35). Oddałem je kumplowi do 450L i od razu odżyły. Ty prawdopodobnie masz dno 100×60 lub 50 więc niewiele większe. Ja bym dorosłych nie wrzucał do takiego zbiornika ale zrobisz jak uważasz. Tragedii może nie ma ale do minimum trochę brakuje.

  2. Aśka

   Ja bym z chęcią oddała lub zamieniła na inne, ale nie mam chętnych 😉

  3. rrrrrrrrrrrrrrw

   Wystaw na portalach ogłoszeniowych typu alegro, olx, gumtree – za darmo, za zamianę lub za niewielkie pieniądze (taniej niż konkurencja). Ja jak miałem jakiś narybek albo kupowałem jakieś akwaria z rybami to niechciane wystawiałem i zawsze ktoś je wcześniej czy później przygarnął.

  4. Aśka

   Wystawiłam, może ktoś się skusi.

 18. nieznanyanonim

  witam.
  kiedyś słyszałem że istnieje mniejsza odmiana gibbicepsa rosnąca do 15 cm . czy jest to prawda ,a jeśli tak , to gdzie mogę go kupić?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ola

   To zbrojnik pospolity, kupić go można w praktycznie każdym sklepie zoologicznym. Często jest błędnie sprzedawany pod nazwą zbrojnik niebieski

 19. Aneta

  Mi sprzedano tą rybę jako zbrojnika niebieskiego do akwarium 40l… Miał wtedy 2-3 cm. Stwierdziłam że coś mi nie gra, bo rósł błyskawicznie. Nabyłam zbiornik 112l, ale to też już mało. Niebawem czeka mnie przeprowadzka i tam chcę akwarium 240l. Dodam że rybkę mam niecały rok a ma już około 20-25cm. W stosunku do innych lokatorów jest łagodna ale robi straszny bałagan.

  Odpowiedz
 20. marta

  Moj Gibus wcale nie jest lagodny ☺ gdy zobaczy ze ktoras z ryb jest przy dnie, odrazu ja goni. Dno jest jego rewirem i nie pozwala innym tam byc hehe ale i tak jest moim ulubiencem ???? juz nie moge sie doczekac az wyrosnie

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Grzegorz

   Witam mam u siebie w 300l długość zbiornika120cm A mój glonus ma już prawie 20cm, potrzeba więcej kryjówek zapraszam na mój kanał Youtube Master Fish. Pozdrawiam

  2. Marcin

   A kirysy też przegrzania? Bo chcę dokupić.

 21. Marta

  Hejka. Moj gibiceps ma jakies 10 cm dlugosci, w jakim moze byc wieku?

  Odpowiedz
 22. Asia

  Mam kłopot z zidentyfikowaniem rodzaju zbrojnika jakiego mam, może tu ktoś pomoże 😀 są złote i weloniaste z czerwonymi oczami, całe w delikatnie ciemniejsze cętki, jeden ma jakby płetwę pod brzuszkiem, nie rosną im wąsy mimo, że mają już około 7 cm z ogonkiem. Obawiam się, że może być to zbrojnik lamparci albino, tylko nie widzę tu żeby takie były. Ma ktoś pomysł? 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Arek

   Asia, zdjęcie zrób i daj je na jakieś forum akwarystyczne.; Na pewno dostaniesz odpowiedz. Pozdrawiam

  2. UlaUlaśka

   Może to być rzeczywiście albino lamparci, ale samica. Podaj mi jeszcze litraż zbiornika.

 23. Glonek

  Mam glonojada Lamparciego 15 cm kupiłem go 2 tygodnie temu próbowałem go karmić tabletkami dla glonojadów ale jak mu rzuciłem nawet pod pyszczek to odpływał i się bardzo o niego boje Proszę o odpowiedz. Mam akwarium 80L

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Ola

   To zwierze nocne je w nocy a zresztą żadne zwierze nie je kiedy mu to podtykasz pod nos bo się wtedy stresuje

  2. ren,e

   Stanowczo za małe masz te akwarium

 24. Pawel027

  Dostałem 112l akwarium z pełną obsadą w skład, której wchodzą 3 zbrojniki lamparcie – maja teraz 1,5 roku o okolo 15-18 cm. Co robić ? oddać dwa od razu i jednego zostawić sobie czy poczekać i oddać jak bardziej podrosną ? jeden ma mocne kolory a dwa są takie wyblaknięte i nie wiem czy to nie ze względu, że konkurują między sobą. Po zgaszeniu światła bardzo aktywne ale nie demolują akwarium.

  Odpowiedz
 25. Kajetan

  Mam pytanie mój zbrojnik lamparci (ma 20cm) ma dziwne białe plamy to coś poważnego?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Łukasz

   nie podobnie u każdego zbrojnika pojawjają się białe plamy

  2. kajetan

   dzięki teraz jestem spokojny

  3. Mateusz

   Ale białe plamy (tak całkiem białe)? bo jeżeli białe to to może byc choroba. No chyba, że chodzi ci o przejaśnienia, to u każdego zbrojnika jest normalne

 26. Krzysiek

  Piękne ryby wierzę, że je rozmnoże. Rosną bardzo szybko (przeraźliwie). Ale już nie mają towarzyszy innych ryb i roślin. Spokojne ale płochliwe. Trzymam je zapewniając liczne kryjówki, aby chroniły przed ostrym światłem, które potrzebne do szybkiego rozrostu glonów. Pochłaniają ogromne ilości pożywienia, potrzebują częstych podmian wody. Zaskakują ciągle czymś nowym. Bardzo silne i wytrzymałe ryby…

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. rybka.pl

   Powodzenia przy rozmnażaniu ich życzę szczęścia

 27. Daniel

  U mnie wcale nie atakuje małych rybek raczej stroni od towarzystwa. Za to moje skalary lubią go zaczepiać. W odwecie nie atakuje ich a znajduję sobie ustronne miejsca.

  Odpowiedz
 28. Piotr

  Posiadam tego osobnika od roku ma dopiero 18cm ale rzeczywiście jest rybą spokojną ale rośliny przy nim muszą mieć dobre korzenie żeby ich nie powyrywał, łącznie z mchem jawajskim na korzeniach przytwierdzonym.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymon

   Przy takich rybach w akwa nie powinno być roślin, ponieważ żyją one w takim biotopie, który jest dość surowy jeśli chodzi o wystrój (korzenie, piasek, liście na dnie jakieś kamienie itd.).

 29. 30CM

  Czym można karmić i w jaki sposób dorosłego osobnika, po za pokarmem dennym i pokarmem suchym?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Pomocnik

   Możesz je karmić parzonym ogórkiem zielonym lub parzoną marchewką albo sałatą, możesz tez kupować pokarm suchy w granulkach dla nich

  2. Majda

   Ja mam już 6 lat mam pełne rozmiary i je tylko i wyłącznie serca wołowe mrożone i ochotke mrożona. Jak kupie tubifeksy liofilizowane to wyżera wszystko i robi się czarna 🙂
   Jak była mniejsza wrzucałam mrożony kalafior i brokuły.

 30. Nikt

  Zbiornik lamparci nie jest taki tani jak tu piszą. Osobniki około 20 cm kosztują około 40 zł. A wyrośnięte nawet 200zł. Wiem bo za tyle sprzedawałem

  Odpowiedz