Czy wiesz, że pierwsze publiczne Akwarium otwarto w 1853 r.?

Pierwsze publiczne akwarium fot. www.zsl.org

Akwaria publiczne pojawiły się w połowie XIX wieku. Pierwsze akwarium dla publiczności zostało otwarte w 1853 r. w Londynie w Regent’s Park.

ZSL London Zoo zajmuje bardzo ważne miejsce w historii akwarystyki, ponieważ było to pierwsze miejsce w którym otwarto publiczne akwarium.

18 lutego 1852 r. Rada Towarzystwa Zoologicznego zgodziła się, że prace powinny rozpocząć się niezwłocznie od budowy Wiwarium Wodnego (pierwotny termin na akwarium lub zamknięty zbiornik wodny), które w 1853 r. zostało otwarte dla odwiedzających.

Wkrótce potem Philip Henry Gosse zaczął nazywać Wiwaria wodne Akwariami, a ten znany na całym świecie termin, został przyjęty i spopularyzowany przez londyńskie zoo. Z początku nie podobał się każdemu, ponieważ słowo „akwarium”, w klasycznej łacinie, oznacza miejsce kąpieli bydła.

Wewnątrz pierwszego „Rybiego Domu” było ponad 300 różnych gatunków, nie tylko ryb, ale również innych bezkręgowców. To był pierwszy raz, kiedy zwierzęta wodne były trzymane na tak dużą skalę, w zamkniętych zbiornikach.

Londyńskie Akwarium, jakie znamy obecnie, zostało zbudowane dopiero w 1921 roku, kiedy zapotrzebowanie społeczeństwa na oglądanie ryb wzrosło. Zostało otwarte przez Króla George’a V i jego żonę Królową Mary w kwietniu 1924 r. Znajdowało się w innej części Londyńskiego Zoo niż pierwotne, a teraz umiejscowione jest pod Tarasami Mappin.

Ostatnio zmodyfikowano: 3 października 2019 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!