Hanza HBL-301

Filtr Kaskadowy HBL-301 - Filtry kaskadowe

Filtr akwariowy Hanza HBL-301 - Opis

Nieduży filtr zewnętrzny o prostej ale skutecznej konstrukcji, którego cechują: niska cena, małe zużycie energii i stosunkowo dobra wydajność.

Filtr akwariowy Hanza HBL-301 - Działanie

Filtr zasysa wodę z akwarium, która przechodzi przez wkład gąbkowy, na której zatrzymywane są zanieczyszczenia mechaniczne i biologiczne, następnie przelewa wylewem bezpośrednio do zbiornika. Woda wypadająca wylewem uderza w powierzchnię wody co powoduje jej natlenianie. Przypomina to działanie kaskady – stąd nazwa filtru kaskadowego. Filtr kaskadowy mocuje się na jednej ze ścian akwarium. Zaletą takiego rozwiązania jest łatwość instalacji i oszczędność miejsca w środku zbiornika.

Produkt sprawdzony, bezawaryjny, łatwy w montażu i czyszczeniu. Sprawdzi się we wszystkich rodzajach zbiorników. Dodatkowo posiada oczyszczacz powierzchni tzw. skimmer, dzięki czemu często jest wykorzystywany jako filtr pomocniczy w większych akwariach

Filtr akwariowy Hanza HBL-301 - Media filtracyjne

Filtr ten wyposażony jest jedynie w niewielki wkład gąbkowy.

Filtr akwariowy Hanza HBL-301 Recenzja

Potrzebujesz filtru do niewielkiego akwarium np. krewetkarium? W sklepie stacjonarnym najmniejszy i najtańszy filtr wewnętrzny kosztuje w granicach 50zł. Filtr kaskadowy HBL-301 można kupić w serwisach aukcyjnych za ok 25 zł włączając w to koszty przesyłki!

Po rozpakowaniu pudełka miałem wrażenie, że filtr może być połamany ze względu na swoją budowę z dość cienkiego plastiku. Na szczęście doszedł w całości, zapakowany wyłącznie w kopertę z pęcherzykami powietrza. Wymiary filtra to ok 90x90x110 mm a jego wydajność według producenta to 300 l/h. Kaskada pobiera tylko 2W prądu. Filtr w zestawie posiada małą grubo-ziarnistą gąbkę oraz skimmer, który zbiera zanieczyszczenia z powierzchni wody. Z powodu braku dodatkowych rurek przedłużających, filtr HBL-301 nadaje się do akwarium o maksymalnej wysokości 30 cm, lub do większego jako filtr pomocniczy. Ważna uwaga: w pudełku nie ma instrukcji i należy pamiętać aby przed uruchomieniem kaskady zalać ją wodą.

Filtr początkowo wydawał się bardzo głośny, gdyż przenosił drgania na ścianki akwarium. Nieco ciszej jest po zdjęciu pokrywy. Dołączoną gąbkę wymieniłem na mniej ziarnistą i wypełniłem niemal całą przestrzeń przeznaczoną na media. Dołożyłem, także odrobinę zeolitu co dociążyło filtr i nie wpadał już w takie wibracje. Warto podłożyć gąbkę lub gumę w miejsca, gdzie filtr styka się ze szkłem. Po kilku dniach jest prawie niesłyszalny.

Filtr kaskadowy HBL-301 mogę polecić każdemu, kto szuka małego, niedrogiego filtru.

zalety:

 • wielkość
 • pobór prądu – zaledwie 2W
 • wydajność
 • cena

wady:

 • wykonanie
 • hałas, który można ograniczyć
 • brak instrukcji
Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Filtr akwariowy Hanza HBL-301Video

Filtr akwariowyHanza HBL-301 Galeria

Filtr akwariowy Specyfikacja

Rodzaj:Filtry kaskadowe, Filtry zewnętrzne
Producent:Hanza
Model:Hanza HBL-301
Wysokość:120 mm
Szerokość:120 mm
Głębokość:100 mm
Wydajność:300 l/h - mała, niewielka, słaba
Zalecany do akwarium:10-30 litrów - małe, mikro
Zużycie energii:2 W
Przybliżona cena:25 zł

Zobacz inne filtry akwariowe

Masz ten filtr? Podziel się swoją opinią z innymi!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 5

 1. Krzysiek

  osobiście mam jeszcze inny i najmniejszy filtr(hagena) ale przerobiłem na 5x większa gąbkę,a z filtrów to u mnie reszta kubły fluvala ( też hagen) kto co lubi..fluvale niby markowe..ale ja i tak używanie kupiłem 2 w cenie 1

  Odpowiedz
 2. Jarek

  Posiadam HBL-501 i szczerze powiem ,że jest lepszy niż niejeden „firmowy” nawet kubełkowy , uszyłem sobie woreczki do których w zależności od potrzeb wsypuję co mi potrzeba.

  Odpowiedz
 3. Linka

  Mam taki filter jako pomocniczy w większym zbiorniku. Jest niezawodny, super. Ja ograniczylam hałas w ten sposób, ze w zbiorniku mam takie u góry wzdłuż idące dwie szybki z nimi już go zakupilam no i wycielam dziurkę w pokrywie. Tak więc tą rurke dolną trzyma szybka i od góry pokrywa i w ogóle go nie słychać. Ciężko jest to wytłumaczyć więc musialabym umieścić zdjęcie jednakże sie nie da.

  Odpowiedz
 4. Karol

  Właśnie zakupiłem sobie taki filtr, jestem doświadczonym akwarystą i mam zamiar go przetestować w moim krewetkarium 😉

  Odpowiedz
 5. Marcin

  Witam. Mam filtr hbl-701 jest to największy i zarazem najmocniejszy filtr z tej serii. Był sobie w lekko przerybionym 55l akwarium. Mogę go szczerze polecić do max 120l akwa.

  Odpowiedz