Mchy Jawajskie - rośliny akwariowe
Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri) – gatunek mchu często spotykanego w akwariach z rodziny rokietowatych. Znany jest także pod nazwą Java Moss.
Roślina Akwariowa Mech Jawajski – Java Moss - Taxiphyllum barbieri - Pochodzenie roślin akwariowych
Pochodzi z tropikalnych rejonów Południowo-Wschodniej Azji. W naturze występuje na terenach wilgotnych i zacienionych. Porasta glebę, skały, pnie i powalone drzewa. Spotykany także na brzegach okresowo zalewanych rzek, strumieni i zbiorników wodnych.
Roślina Akwariowa Mech Jawajski – Java Moss - Taxiphyllum barbieri - Charakterystyka roślin akwariowych
Mech jawajski charakteryzuje się długimi cienkimi i wiotkimi łodyżkami, z których wyrastają nieco krótsze gałązki boczne oraz drobnymi (1-1.5mm długości) zielonymi listkami. Roślina tworzy wielkie, rozgałęzione, zwarte skupiska. Może rosnąć nad jak i pod wodą, przez co nadaje się również do paludarium. W akwarium może rosnąć przymocowany za pomocą żyłki do korzenia czy kamienia, na siatce na tylnej ścianie akwarium lub swobodnie na podłożu (pędy przysypane żwirkiem). Java moss pożądany jest w akwariach tarliskowych jako znakomite podłoże, na którym ryby chętnie składają ikrę. W gąszczu mchu schronienie może znaleźć także najdrobniejszy narybek. Jest przysmakiem Grubowarga Syjamskiego (Kosiarka), dlatego uprawa tej rośliny w jego obecności się nie uda.
Roślina Akwariowa Mech Jawajski – Java Moss - Taxiphyllum barbieri - Rozmnażanie roślin akwariowych
Mech sięgający powierzchni wody zaczyna tworzyć zarodnię z zarodnikami, które rozwijają się nad powierzchnia wody. Zarodnie osadzone są na bardzo cienkich trzonkach (do 3 cm długości). W odpowiednich warunkach roślina produkuje dużą ilość ciemnobrązowych zarodników, które wielkością przypominają kaszę mannę. Zarodnik kiełkując tworzy splątek, przypominający wyglądem zieloną nić. W akwariach rozmnażana się najczęściej wegetatywnie – poprzez podział, fragmentacje kłącza.
Roślina Akwariowa Mech Jawajski – Java Moss - Taxiphyllum barbieri - Wymagania roślin akwariowych
Java moss nie ma specjalnych wymagań co do jakości wody. Rośnie dobrze zarówno w wodzie miękkiej jak i twardej, znosi wodę bardzo kwaśną, a także zasadową. Ma małe wymagania świetlne i dobrze rośnie w zacienieniu. Dozowanie CO2 przyspieszy jego wzrost. Jeżeli jest mocno oświetlony łatwo porastają go glony. Trzeba wtedy koniecznie zmniejszyć intensywność oświetlenia lub przenieść roślinę w miejsce zacienione. Wrażliwy jest także na zamulenie przez ryby kopiące w podłożu.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 listopada 2013 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Fałsz, mam w akwarium 4 kosiarki i mech jawajski i nawet go kosiarki nie tykają
Oryzias latipes uwielbiają rozmnażać tę roślinę. Ich drugą ulubioną rośliną jest Najas.
Czy ten mech nadaje się do akwarium
Malawi. Wiem że pyszczaki mogą go poniszczyć ale za to nie będzie się za bardzo rozprzestrzeniał.
Na pewno przyda się mój komentarz, dla ludzi lubiących nawozić Carbo dużymi, o dużo większymi porcjami tego nawozu niż się powinno. (to nic zlego – mówili)
Mianowicie Wasza woda w akwarium ma odpowiednie PH, wszystko gra. (początek akwarium, małe stężenie azotanów i fosforanów)
1. Rośliny pięknie i bardzo szybko rosną
2. Stopniowe zakwaszanie wody, kolejnymi porcjami Carbo/CO2
3. Rośliny w tym też mchy ponownie bardzo ładnie rosną lecz z czasem woda + dodatkowe pokłady materii organicznej NO3 (przerybienie, słabe natlenianie wody, niewydajny zapychający się filtr brązowym osadem od wewnątrz) wpływają na coraz to większe zakwaszanie wody!!
4. Obniżenie Ph do ok. 6, długo utrzymujące się NO3 PO4 (azotanów i fosforanów)
4. Brak biologii (Trudności z przyswajaniem pierwiastków) —> szkliste rośliny, mchy mają ciemno zielony kolor —-> wcale nie lubi kwaśnej wody i lubi jak się go naświetla
To tyczy się raczej wszystkich mchów.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
Prawda! nie lubi kwaśnej wody i dobre świstło praktykowałem już to.
Po prostu poobrywaj stare pędy, ja tak robię i nic się z resztą nie dzieje.Obcinanie nie jest wskazane. Powodzonka!
Jeśli warstwa stara pod warstwą nowych pędów zaczyna gnić ( z powodu braku światła chyba) jest jakiś sposób na usunięcie jej bez wyciągania całości?
Kup nożyczki akwarystyczne i utnij zgniłe pędy. Daj też większe naświetlenie i pokombinuj z nawozami