Otocinclus macrospilus (Eigenmann & Allen, 1942)

Otosek Przyujściowy - ryba akwariowa
  • Rozmiar: 3.5 cm
  • Akwarium: 30 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 21 - 27°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Otoski przyujściowe - ryby akwariowe

Otosek przyujściowy, Otocinklus przyujściowy (Otocinclus macrospilus) to lubiana przez akwarystów ryba akwariowa – jej przysmakiem są glony.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Występowanie

Otosek zamieszkuje tereny Ameryki Południowej. Występuje w mniejszych strumieniach oraz w gęsto zarośniętych, spokojnych rzekach w stanie Rio de Janeiro w Brazylii.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Charakterystyka i usposobienie

Otosek osiąga długość ok 4-5cm. Otoski charakteryzują ciemne pasy wzdłuż tułowia, ciemna plama u nasady ogona, otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Samce są odrobinę mniejsze i smuklejsze niż samice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Odżywianie i karmienie

Głównym pokarmem Otosków są glony. Ryby należy dokarmiać pokarmem zielonym, drobnym pokarmem żywym i mrożonym, oraz suchym w postaci tabletek opadających na dno.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Akwarium

Otoski przyujściowe należy trzymać w akwarium o pojemności co najmniej 30 l, gęsto porośniętym roślinami, z odpowiednio dobranym oświetleniem żeby zapewnić dostateczny przyrost glonów. Te sumiki lubią także liczne kryjówki i drobnoziarniste podłoże. Najlepiej czują się w wodzie miękkiej. Należy pamiętać, że są to rybki stadne, zalecane przez hodowców minimum to 6 sztuk. Otoski można trzymać z rybami o niewielkich rozmiarach, spokojnym usposobieniu i podobnych wymaganiach środowiskowych np. małe kiryski, pielęgnice.

Otosek przyujściowy - Otocinclus macrospilus - Rozmnażanie

Rozmnażanie podobne do kirysków. W przeciwieństwie do nich, otoski rozrzucają kleistą ikrę w akwarium, najczęściej na liściach roślin lub szybach akwarium. Tarło stymuluje duża podmiana chłodnej wody. Do tarła może je również zachęcić obecność podobnych gatunków np. kirysków. Wylęg trwa około trzech dni. Narybek jest bardzo mały, żywi się najdrobniejszym pokarmem, np. wrotkami, pokarmami mikro lub mającymi postać zawiesiny z zawartością glonów.

Ostatnio zmodyfikowano: 12 sierpnia 2021 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
  • Observations On The Spawning And Raising of A Member Of the Genus Parotocinclus Eigenmann & Eigenmann, 1889
    https://www.scotcat.com/articles/article19.html
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • małe
    • min-pojemność: 30 l
    • min-długość: 30 cm
  • Orientacyjna cena: 5 - 8 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 394

  1. Hanna

    Czy wapienko utwardza wodę w akwarium? Czy mogę mieć otoski w wodzie twardej?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Otoski należy trzymać w wodzie miękkiej i dbać o zbiornik bo są to dość wrażliwe ryby i w przypadku zaniedbań zakończą swój żywot.

  2. Michał

    Mam pytanie czy otoski można trzymać razem z glonojadem

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Bobb

      można. mi niestety padło 7 sztuk i 2 przetrwały. kupilem je zaraz po świętach. podobno są faszerowane lekami żeby przeżyć transport do Polski. wszystkie ryby mają się świetnie a otoski popadały jak muchy

    2. SebixAqua

      Ja mam 4 otoski. Co mam dokupić? Akwarium 112l

  3. Olgierd

    Z 5 otosków mam jednego co żyje już 10 lat i ma się dobrze i jeszcze pociągnie bo w dobrej kondycji. To jak z ludźmi jedni żyją dłużej inni mniej. Mój otosek to gigant ma 6 cm i tylko glony go interesują.. Żadnego żarcia nie jada tylko glony . Dlatego jeśli ktoś ma otoska niech jednej szyby nie czyści z glonów.

    Odpowiedz
  4. Marcin

    Otosek przyujsciowy to affinis, a to co mamy w sklepach to są szerokopase czyli vittatus. Otoski przyujściowe mają złoty połysk, wąski pas boczny i coś co się zwie iris diverticulum czyli taką trójkątne wcięcie na źrenicy. Tak tylko piszę z nudów 😉

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dawid

      Ważne żeby glony wsuwały.

  5. Boing

    mam 3 sztuki tych rybek na razie od 2 tygodni, kupiłem by zjadły mi okrzemki i śluzowca, waliłem w akwa uzdatniacze itp. wpuściłem je po 1,5 tygodnia jak miałem NO2 0 i NO3 5, niestety niektóre rośliny zaczeły mi gnić od dołu (np bakopa) i wywaliło mi NO3 50 i NO2 2, myslałem że wszystkie mi padną (bo wrażliwe na azot) ale wszystkie 3 dalej pływają i nie chcę jeść tabletek tylko glony i sluzowiec jeszcze wcinają, usunąłem bakope, spadł azot i zauważyłem ikrę na szybie/ewentualnie pozostałość po niej… może ktoś wkleić zdjęcie ich ikry? bo nie wygląda na ikrę ślimaków, które mam w akwa… a podmiany robiłem przez azot więc mogło to stymulować… ph 6.8, twardość niska , obecnie wszystko w normie

    Odpowiedz
  6. Marian

    Otoski to rybki które lubią miękką i kwaśną wodę, silny nurt też wskazany. Jeśli ktoś chce je hodować w zasadowej wodzie może to być trudne. Wszystkie w sprzedaży otoski są odławiane z naturalnych zbiorników. Raczej nie możliwym jest by je rozmnożyć. Często w sklepach są bardzo zniszczone przezroczyste a ich płetwy jakby poobgryzane. Wynika to z tego że podczas eksportu handlarze leją duże ilości kwasu by zmiękczać podmienianą wodę i przypalają tym samym te rybki. Najlepiej po kupnie wpuścić je do zbiornika z wodą Ph 6- 6,5 by mogły się zaaklimatyzować. Następnie można zwiększać zasadowość wody i je przyzwyczajać do wody powiedzmy maksymalnie 7- 7,5 ph. Te rybki naprawdę potrafią być bardzo odporne i twarde gdy już się przystosują. Ważną rzeczą też są niskie NO3 i PO4 gdyż są podatne na choroby gdy te wartości są wysokie. Ja mam np. w moich zbiornikach NO3- 20 i PO4- 2 i to w zasadzie im nie przeszkadza. Dokarmiamy chipsami jak dla glonojadów jak i również śmiało pobierają typowy pokarm dla kirysków. Ciekawostką jest również że u mnie zjadają również mrożoną ochotkę i wcale nie szkodzi to im brzuszką.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Lisukoksu

      to się rozmnaża nawet przypadkowo a ty teraz mówisz że są odławiane? człowieku, albo uczyłeś się (bo wiedza zacna, ja tam nwm ile ph itd) z starych książek/forów albo hodujesz otoski ale nie przyujściowe (są różne gatunki)

  7. ZbigLebowski

    Dobra rada : zauważyłem że przeżywalnosc otosków znacząco wzrosła kiedy mają dostep do drewna w wodzie (podobno potrzebuja odrobiny celuluozy tak wyczytałem na forach) i sa dokarmiane warzywami od czasu do czasu (same glony z akwa mogą nie wystarczeć i głodują). Przestały mi padać i żyją radośnie. Wrażliwe na jakosc wody: niskie azotany byc muszą i woda nie za twarda, ph ponizej 7 zdecydowanie.

    Odpowiedz
  8. NanoAkwarium

    Witam, mam 4szt. razem 7 bystrzykami amandy, w 45l. Na początku często się pokazywały, teraz we dnie rzadko je widuję, wieczorem częściej. Karmie je pokarmem roślinnym, tabletkami opadającymi na dno, i oczywiście jedzą glony.

    Odpowiedz
  9. Michał

    Dzień dobry. Mam w zbiorniku 350 l dwie duże pielęgnice pawiookie ok. 30 cm, trzy duże papuzie. Są jeszcze dwa duże sumy cariasy ok. 35 cm. Od kilku dni jedna z pielęgnic pawiookich przestała jeść, zaczęły się strzępić płatwy a poniżej dolnej wargi pojawił się ropny wypustek. Zauważyłem też, że od jakiegoś czasu sumy mocno niepokoiły pielęgnice, Czy może to być przyczyną choroby ryby, to znaczy agresywne zachowanie sumów wobec niej?
    Z góry dziękuję za podpowiedź.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. SebixAqua

      Myślałem o neonkach gurami mozaikowe 2szt. I kirys pstry

  10. Mati

    cześć,
    Obecnie mam akwa 200l, obsada wygląda tak:
    2 skalary, 2 akary z maroni, 8 bystrzyków pereza i parę otosów.
    i mam takie pytanie, czy mógłbym coś jeszcze dodać i czy moglibyście polecić mi jakąś rybę. najlepiej z ameryki, i fajnie jak by nie była ławicowa (tak żeby można było ją trzymać w 1,2,3 sztukach.)

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky

      Mógłbyś dodać trochę skalarów niby są to ryby które robią sobie parki ale jednak są stadne.

    2. Wito

      Polecam neonki czerwone

    3. Natan

      Ale neonki są ławicowe

  11. Patryk

    Witam, mam pytanie czy w akwarium 35l razem z 5 platkami i zbrojnikiem niebieskim mógłbym trzymać np. otoski lub kirysy pigmej lub drobniczki jedniodniówki?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. TęczowyAksolotl

      Witam, 35l to trochę za mało jak na takie ryby. Wiem że ludzie mówią: ,,póki nie zdechnie, to wszystko jest ok”, albo: ,, nie potrzeba większego akwarium”. No niestety potrzeba, jeśli chcesz zapewnić rybom najlepsze warunki.

    2. Patryk

      Czyli najlepiej już nie wpuszczać żadnych dodatkowych ryb do akwarium?

    3. adrian

      najlepiej oddaj te wszyskie ryby i wtedy możesz trzymać same otoski :]

  12. Julia

    Akwarium 120 litrów, 4 welony młode i 1 młody zbrojnik, czy dobrym pomysłem jest dorzucenie 6 otosek? Dodam, że rozglądam się za większym akwarium powyżej 300 litrów

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky

      Otoski i welony to nie najlepsze połączenie, otoski są bardzo ciężkimi rybami do hodowania i są bardzo delikatne na wszystkie zmiany parametrów za to welony są bardzo brudzące i przy nich utrzymanie dobrych parametrów dla otosków jest praktycznie niemożliwe aby obydwa gatunki czuły się dobrze.

    2. olgierd

      Z welonkami powinny być tylko welonki. To nic innego jak karaś który zje wszystko i mnoży się w dużych ilościach.

  13. M

    Czy z otoskiem przujściowym można trzymać neony innesa?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Olegan

      Można ale trzeba zadbać o odpowiednie parametry wody

    2. JEREMANDZ

      Można ale parametry są ważne

    3. Brunson

      Można. Ja tak mam.

  14. Mati

    5 dało radę z większością okrzemek w 54l zostały tylko na sessiflorze, z innymi glonami jak nitkowowe nie dają rady :/

    Odpowiedz
  15. Sylwia

    Witam, czy te ryby jedzą krasnorosty. Mam dwie większe i zaobserwowałam, że częściej pływają po całym akwarium. Dwa mniejsze osobniki mniej razy zachowują się mniej aktywnie. Nie wiem jaka tego jest przyczyna. Mam te rybki 2 dni. Mam również 4 kosiarki, które cały czas są w jednym miejscu. Są ukryte za muszlą i nie wiem dlaczego nie pływają w innym miejscu. Posiadam też inne duże ryby skalary. Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Michał

      Otosek krasnorostów nie rusza. Użyj Carbo, wyczysc filtr i skieruj dysze wylotu do góry. Krasnorosty lubią mocno napowietrzoną wodę z dużą zawartością potasu.

  16. Glalie

    Witam, mam 7 otosków, ale nie są takie jak na zdjęciu, to chyba otocinclus cocama. Żaden nie umarł i mają się dobrze od czterech lat.

    Odpowiedz
  17. M83

    Świetne rybki, bardzo towarzyskie. Pływały razem, chociaż po starcie akwarium były tylko 2. Później dołączyły kolejne i też pływały razem. Pływały nawet z kiryskami😉 Niestety po wpuszczeniu brzanek, które zdominowały przestrzeń w akwarium i onieśmielily swoim wszędobylstwem całą obsadę, otoski siedzą teraz każdy osobno.

    Odpowiedz
  18. JaC

    Pozdrawiam szczęściarzy. Robię drugie podejście do otosków. Przed kilku laty z sześciu zaczęły mi po tygodniu padać wszystkie (98 l). Obecnie z trzech jeden nie dojechał już ze sklepu do domu, drugi zniknął w trzecim tygodniu (140 l). Kiryski, bojownik, wielkopłetw mają się świetnie.

    Odpowiedz
  19. Lisukoksu

    czy mógłbym trzymać je z bocjami, np. siatkowanymi, karłowatymi? Mam 2 w akwa 25l z bojownikami (parką), 2 kiryskami pandami weloniastymi, 2 kiryskami malutkimi, 2 kiryskami pigmejami, 2 razborami klinowymi, 4 razborami mszystymi, 4 razborami henglera i 4 piskorkami kuhla. Wiem, że niektórych ryb jest za mało, ale za ok. 1-2 tygodnie wymieniam na 120/112 (nwm które wybiorę, ale najpierw przeprowadzę test szczelności, bo stały w piwnicy) i dokupię więcej kirysów, razbor i chciałbym dokupić ok. 20-25 sztuk danio perłowego.

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Jakub

      Człowieku do takiego małego akwarium jak 25 l to najwyżej jeden samiec bojownika i nic więcej!!! (Jedna mała ryba min. 2 l wody) Po zatym bocja obgryzie płetwy bojownikowi. Za dużo masz gatunków, a za mało osobników. Większość ryb, które wymieniłeś to ryby stadne, których musi być min. 6 osobników. Piskorek i bojownik??? W 100 % zła obsada nawet do 120 l jak już pisałem masz za dużo gatunków, a za mało ryb. A tak wogóle i tak zanim wpuścisz te ryby do 120 l to będziesz musiał czekać około 2 tygodni zanim zbiornik dojżeje. Najprościej jak komuś oddasz rybki i zaczniesz je dobierać od podstaw. W tym 25 l mogą pozostać tylko bojowniki.

    2. Lisukoksu

      panie jakubie, panu chyba przeszkadzać nie będzie jak do 120l wpuszczę (nie licząc moich) 10 razbor (po 10 z wszystkich gatunków) 15 danio perłowego (na chwilę obecną mam 2, ale jak pan i ja pisałem, to ryby stadne, kirysów dokupię z każdego rodzaju 6szt., bojowniki też przeniosę do 120, a piskorki mogę wpuścić do innego akwarium gdzie pływa już trochę piskorków czarnych.

    3. Jakub

      Może Pan również zrobić jak Pan napisał, ale moim zdaniem rybkom żyło by się trochę lepiej, jakby Pan trzymał bojowniki w 25 l, również jak Pan napisał przeniesie piskorków do innego akwarium to tesz dobry pomysł. Dano to bardzo spokojna i ruchliwa ryba.

  20. Patrycja

    Czy bocje wspaniałe nie będą dla nich zagrożeniem?

    Odpowiedz
  21. Arek

    witam mam pytanko ile jest odmian otoska bo mam chyba dwa rodzaje w baniaku trzy są całkowicie żółte z jedną czarną plamką po lewej stronie pozostałe trzy szaro czarne hmmm !!!!? co to za odmiana te żółte wie ktoś może na dodatek większe od innych

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Parototocinclus maculicauda inny gatunek otoska, ryba spotykana w handlu sporadycznie. Bardzo trudna w hodowli. Ubarwienie jasno żółte w cętki. Być może trafiłeś właśnie tą rybę albo jakiś inny gatunek zbrojnika , osobniki młodociane, które ciężko sklasyfikować póki nie podrosną. Pozdrawiam

    2. Marian

      Odnośnie otosków to w naturze żyją w bardzo miękkiej wodzie o odczynie kwaśnym. Bardzo trudno je zaaklimatyzować nawet w akwa gdzie leje się wodę RO. Wszystkie sprzedawane rybki są odławiane z naturalnych zbiorników. Zderzenie takiej rybki z wodą o odczynie zasadowym np. kranówa szybko kończy się śmiercią. Podobnie wysokie NO3 i PO4. Nie rozmnażają się w warunkach sztucznych. Jeśli mamy niskie Ph 6-7 a im niższe tym lepiej możemy je aklimatyzować. Jak rybki się przyzwyczają stają się naprawdę twarde i odporne. Często w sklepach sprzedawane mają jakby poobgryzane płetwy to nic innego jak przypalenia bo eksportujący leją kwas by uzyskać miękką wodę by mogły przetrwać podróż. Kiedyś kupiłem stadko takich otosków którym nie dawałem szans na przeżycie strasznie popalone te płetwy miały i były zupełnie przezroczyste. Jednak wpuściłem do jednego zbiornika z aktywnym podłożem i woda RO + mineralizacja oczywiście ph 6 i rybki odzyskały w szybkim czasie ok. miesiąca swój piękny wygląd nawet płetwy odrosły w zaskakującym tempie. Obecnie już pół roku mają żadna nie padła i pływają w zbiorniku gdzie ph jest 6.8- 7. Dokarmiamy chipsami roślinnymi jak glonojady i chętnie też pobierają pokarmy dla kirysków. U mnie nawet jedzą ochotkę mrożoną. Powodzenia.

  22. Paweł

    Jak wrzucę je do krewetkarium , to nie pozbędę się krewetek lub młodych krewetek ? 🙂 Szukam rady na glony w akwarium 🙂

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Gęsioł_Akwarysta

      Otoski są ściśle roślinożerne, nie zjedzą krewetek.

  23. Mikołaj

    A otoski zjadają planarię?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wiktorek

      wszystkie ryby jedzą wypławki

  24. Michał

    Kupiłem kiedyś 8szt 3 zmarły pierwszego dnia 5 pływało razem przez rok później pływały tylko 3 więc dokupiłem 5 i te też długo nie przetrwały zrezygnowałem wiec z nich ostał się jeden ostatni… pływa radośnie 7 lat….

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. jadwiga

      zauwarzyłam że często macie mniej niż 6 otosków a przecierz pisze że od 6 w góre .

  25. Kubister

    Czy otoski jedzą zielenice?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Sky[KiedyśMichał]

      Tak, jedzą praktycznie wszystkie glony.