Tęczanki Gertrudy - ryby akwariowe
Modrook Gertrudy (Pseudomugil gertrudy) – ciekawie ubarwiona, jedna z najmniejszych przedstawicielek rodziny tęczankowtych.
Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy - Pseudomugil gertrudae - Występowanie
Australia i Nowa Gwinea. Gatunek o szerokim zasięgu, zamieszkuje przede wszystkim mniejsze rzeki i strumienie, ale też obszary bagienne w północnej Australii i na południu Nowej Gwinei.
Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy - Pseudomugil gertrudae - Charakterystyka i usposobienie
Osiągają długość do 4 cm. Ryby mają charakterystycznie ciemno nakrapiane płetwy. Płeć dość łatwa do odróżnienia. Samce są bardziej jaskrawe i wzorzyste a ich płetwy grzbietowa oraz brzuszne bardziej wydłużone i ostro zakończone. Samice są bledsze i mniejsze. Ubarwienie ciała zmienne w zależności od miejsca występowania. Istnieje kilka odmian biała, niebieska i najczęściej spotykana żółta. Uwagę u tych ryb zwraca również oryginalna, niebieska tęczówka oka.
Modrooki są rybami ławicowymi i powinny być trzymane w grupie min. 8-10 osobników. W większej ilości lepiej się prezentują i są bardziej śmiałe. Szczególnie samce efektownie wyglądają rywalizując ze sobą o względy samic.
Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy - Pseudomugil gertrudae - Odżywianie i karmienie
W naturze odżywia się zooplanktonem, pytoplanktonem i małymi bezkręgowcami. W akwarium należy podawać niewielkie lub rozdrobnione pokarmy. Idealna dieta powinna się składać z żywych pokarmów takich jak Dafnia, Artemia czy nicienie mikro ale ryby chętnie przyjmują także małe pokarmy suche.
Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy - Pseudomugil gertrudae - Akwarium
Modrooki Gertrudy należy trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 45x30x30 cm, obsadzonym częściowo roślinami z rozległą przestrzenią do pływania. Najpiękniej prezentują się w zacienionym zbiorniku z ciemnym, drobnoziarnistym podłożem. Wskazane jest również dodanie kilku korzeni, które nadadzą akwarium bardziej naturalnego wyglądu. Woda powinna być dobrze natleniona z wyczuwalnym ruchem. Nie zaleca się wprowadzania tego gatunku do nowo zakładanego zbiornika w którym nie ustabilizowane są jeszcze procesy biologiczne. Ryby są bardzo wrażliwe na zmiany parametrów wody.
Te łagodne lecz płochliwe tęczanki nie nadają się do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać je w akwarium gatunkowym lub z rybami o podobnych wymiarach, usposobieniu i wymaganiach. Dobrym towarzystwem modrooków będą także krewetki z rodzaju Caridina i Neocaridina.
Modrook Gertrudy – Pseudomugil Gertrudy - Pseudomugil gertrudae - Rozmnażanie
Rozmnażanie trudne. Gatunek rozrzucający ikrę i nie wykazujący troski o ikrę czy potomstwo. Dorosłe ryby jak tylko nadarzy się okazja zjadają jaja i narybek. Ryby z rodzaju Pseudomugil żyją dość krótko i na ogół przechodzą przez tylko jeden sezon rozrodczy a dojrzałość płciową osiągają ok 12-18 miesięcy.
Tarło w naturze występuje na początku pory deszczowej (od października do grudnia), kiedy w wodzie znajduje się najwięcej roślin i pożywienia. Samiec w tym samym dniu może być partnerem kilku samic. Samice składają codziennie nieduże ilości jaj przez okres kilku dni. Ziarenka ikry składane są wśród gęstej roślinności do której przyczepiają się przy pomocy lepkich włókien.
Do tarła dochodzi za dnia, w późnych godzinach porannych lub wczesnym południem, kiedy temperatura wody oscyluje w granicach 24-28°C. W akwarium podwyższeniem temperatury zachęcimy ryby do rozrodu.
Ryby możemy rozmnażać w małej grupie składającej się z jednego samca i dwóch lub trzech samic. Niezbędny będzie do tego celu osobny zbiornik z niewielkim filtrem gąbkowym i drobnolistnymi roślinami lub sztucznym mopem akwarystycznym. Akwarium doglądamy codziennie i każde zauważone ziarenko ikry przenosimy do osobnego pojemnika.
Mniej produktywnym ale za to łatwiejszym i mniej zawodnym sposobem będzie rozmnażanie tych tęczanek w dużej kolonii dorosłych osobników, w pełni dojrzałym i udekorowanych akwarium. Narybek w takich warunkach ma większą szanse na przeżycie bo nie jest narażony na wahania parametrów wody i ma stały dostęp do pożywienia.
Sam wylęg bywa często problematyczny tzn. larwy nie mogą się wydostać z osłonek jajowych. W takim przypadku można spróbować przenieść jaja do małego flakoniku wypełnionego wodą z akwarium i energicznie potrząsać.
Okres inkubacji trwa ok 10 dni w zależności od temperatury wody. Narybek przez pierwsze 5 dni wymaga karmienia mikro pokarmami. Po tym czasie powinien przyjmować już artemię, nicienie mikro itp. oraz dobrej jakości sproszkowane pokarmy suche dostępne w sklepach. Młode karmimy dwa razy dziennie małymi porcjami. Niezjedzone resztki powinny być usuwane. Wymagane są też niewielkie regularne podmiany wody.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 listopada 2014 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
wybuch bomby termobarycznej
Witam, czy można trzymać 6 modrooków + 2-3 akary paskowane w akwarium 54l?
raczej nie, są zbyt płochliwe
Nie są płochliwe. Mam je w akwarium towarzyskim razem modrookami paskai, neonami, kiryskami, glonojadami, razborami, barwniakami szmaragdowymi, świecikami i nie ma problemu. Niedawno przenosiłam wszystkie ryby i część roślin do większego zbiornika. Resztę roślin, których nie chciałam zostawiłam w wiadrach z wodą. W starym akwarium też zostawiłam na kilka dni resztę wody, bo pozostała masa małych i większych krewetek. Łowiąc krewetki w tej brudnej wodzie, znalazłam malucha modrooka, około 4mm. Postanowiłam zachować całą resztę wody z akwarium. Co kilka dni w którymś z pojemników odnajdywałam żywe maluchy, z czego ostatnie dwa w nowym akwarium, raźno sobie pływające pod taflą wody, największe z wszystkich do tej pory znalezionych. Jednego wyjęłam z wnętrza filtra podczas czyszczenia i wymiany wkładów. Wszystkie znajdy przenoszę do osobnego pojemnika, mam ich około 12 sztuk. Rybki nie wydają się więc trudne do odchowania, potrafią przetrwać nawet w mocno zabrudzonym filtrze oraz w akwarium pełnym innych ryb i krewetek.
Wcale nie jest płochliwa, zachowują się prawie identycznie czy to w grupie 5 osobników jak i 10. Lubią pływać między przeszkodami. Grzebienie w akwarium im nie przeszkadza. Znoszą wahania temperatury. Tylko trzeba im zapewniać odpowiednio zróżnicowaną dietę. Płatki suchego jedzenia jedzą, wystarczy tylko odpowiednio rozdrobnić. Pływają wśród razbor, kirysków, nie są atakowane, same nie atakują innych mieszkańców akwarium. Ganiają siebie nawzajem i podgryzają się, ale to przez za mały litraż akwarium.
Trochę szalona ryba raczej nie należy do spokojnych…..Nie pływa stadnie……… Takie małe wariaty……