Bystrzyki Ozdobne - ryby akwariowe
Bystrzyk Ozdobny (Hyphessobrycon bentosi) – mała, słodkowodna ryba akwariowa z charakterystycznie przyozdobionymi płetwami. W starszej literaturze opisywany był pod nazwą Hyphessobrycon bentosi bentosi oraz H. ornatus.
Bystrzyk Ozdobny - Hyphessobrycon bentosi - Występowanie
Bystrzyki ozdobne pochodzą z Ameryki Południowej. Gatunek zamieszkuje płytkie wody przybrzeżne na całym obszarze Amazonki.
Bystrzyk Ozdobny - Hyphessobrycon bentosi - Charakterystyka i usposobienie
Bystrzyki są ruchliwymi rybami o towarzyskim usposobieniu w stosunku do innych gatunków. Dorastają do ok 4.5 cm długości. Samce można rozpoznać po odrobinę większych płetwach odbytowej i grzbietowej. Są tez nieznacznie większe, smuklejsze i nieco intensywniej ubarwione od samic. Ryby żyjące w ławicach, dlatego zalecane trzymanie większej grupy min. 6 osobników, preferowane 10 i więcej. W stadzie czują się lepiej i prezentują znacznie efektowniej, szczególnie kiedy samce rywalizują między sobą, strosząc swoje płetwy. Często mylony z Bystrzykiem różowym (Hyphessobrycon rosaceus), który ma biało obrzeżone płetwy odbytową i grzbietową.
Bystrzyk Ozdobny - Hyphessobrycon bentosi - Odżywianie i karmienie
Niezbyt wybredna ryba, można ją karmić mieszanką suchą uzupełnianą pokarmem mrożonym i żywym.
Bystrzyk Ozdobny - Hyphessobrycon bentosi - Akwarium
Bystrzyki ozdobne wymagają akwarium o wymiarach co najmniej 60x30x30 cm, niezbyt gęsto obsadzone roślinami, żeby zapewnić tym stadnym rybom rozległą przestrzeń do pływania. Zalecane ciemne podłoże, niezbyt jasne oświetlenie i umiarkowany prąd. Ryby preferują wodę miękką, lekko kwaśną. Ich naturalnym biotopem są „czarne wody” – piaszczyste dno, korzenie, suche liście. Nie są najlepszym towarzystwem dla ryb większych (np. Skalar, Paletka) i bardziej żywiołowych. Dobrym towarzystwem będą kiryski (kirysek panda), drobnoustki (obrzeżony, beckforda), małe pielęgnice (pielęgniczka boliwijska), razbory (razbora hengela), barwniaki, niektóre labiryntowe.
Bystrzyk Ozdobny - Hyphessobrycon bentosi - Rozmnażanie
Jeżeli chcemy odchować większą ilość narybku to musimy przygotować ok. 30 litrowe akwarium tarliskowe. Zbiornik zacieniamy i umieszczamy w nim drobno-liściaste rośliny np. java moss. Możemy zastosować także mop i siatkę na dno. Odpowiednia temperatura wody to 28-29°C. Pomocne będzie przefiltrowanie jej przez filtr torfowy lub filtr RO. Woda powinna być miękka i kwaśna w zakresie 5.5-6.5 pH i twardości 1-5°dGH. Do natleniania wody wystarczy kostka napowietrzająca. Rozmnażając bystrzyki w grupie wskazane zachowanie proporcji, na każdą samicę przypada jeden samiec. Rozmnażając w parach przed planowanym tarłem oddzielamy samce od samic i przez kilka dni obficie karmimy żywym i mrożonym pokarmem. Kiedy samice będą pełniejsze w okolicach brzucha a samce nabiorą intensywniejszych kolorów, wybieramy najgrubszą samice oraz najpiękniej wybarwionego samca i wieczorem, przenosimy do akwarium tarliskowego. Tarło odbywa się zazwyczaj rano następnego dnia. Dorosłe ryby wyjadają ikrę, dlatego po skończonym tarle należy je jak najwcześniej odłowić. Wylęg trwa 1-2 dni, po następnych 3-4 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Rybki na początku karmimy mikro pokarmami do czasu aż będą mogły przyjmować Dafnię, larwy ochotki itp. Jajeczka jak i narybek są bardzo wrażliwe na światło.
Ostatnio zmodyfikowano: 28 października 2017 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
czy mogę mieć w 240l bystrzyki Pereza i ozdobne ?
tak możesz trzymać ale nie rób zupy rybnej 🤣
pozdrawiam 🙂😉
Czy jest jakaś metoda, aby określić, czy te ryby są gotowe do tarła? Przy jakiej wielkości można je rozmnażać?
Przy takich wpisach warto podawać litraż akwarium. Bystrzyki trzymane na zbyt małej przestrzeni będą przeganiały inne ryby, również swojego gatunku. Tu prawdopodobnie Galaxy zostały wpuszczone do akwarium, w którym nie było już miejsca na więcej obsady. W dodatku nie miały gdzie się schować.
Za tydzień przenoszę 7 sztuk bystrzyków do roślinnego zbiornika 54l (60x30x30). Planuję jeszcze coś dokupić. Myślałem albo o dodatkowych ok.5 sztukach bystrzyków, lub parze pielęgniczek ramireza. Miał ktoś doświadczenia z podobną obsadą?
Ja bym nic nie dokupywał. Co najwyżej 1-2 bystrzyki. Jak będzie za dużo ryb, to będzie przerybienie. Ryby będą chorować, przeganiać się, więc nie radzę.
Mam 25 sztuk ze skalarami i zbrojnikami i żyją w zgodzie. Śliczne rybki. akwa 450L.
Od jakiegoś czasu moje ryby chowają się w roślinach. Pływają po akwarium tylko w nocy. Akwarium 60l, obsada: 8 bystrzykow barwnych 5 cytrynowych, bocja, 4 kiryski. Jakieś pomysły?
Moim zdaniem to masz zbyt mocne oświetlenie, lub za długi czas świecenia. Jeśli twoje akwarium posiada pokrywę z wymienną lampą to ją (lampę) odwróć bardziej do góry – w stronę pokrywy, lub jeśli masz taką możliwość obniż moc lampy i zmniejsz czas w którym owa lampa działa. Można także zacienić akwarium jakąś rośliną pływającą. Druga opcja jest taka, że ryby są „rozstawiane po kątach” przez pływający w twoim zbiorniku gatunek bocji, ponieważ są to przeważnie duże ryby stadne i w samotności mogą „dokuczać” innym mieszkańcom akwarium – w takiej sytuacji zwiększenie liczby tych rybek nic by nie dało, bo wtedy ryby te będą potrzebowały większego zbiornika. Jeżeli zmiany w oświetleniu nic nie zmienią, a zaobserwujesz ataki za strony bocji wymierzone w pozostałe ryby, pomyśl nad oddaniem bocji do sklepu zoologicznego, lub wyszukaj osobę, która taką rybę do swojego akwarium chciałaby przyjąć. Życzę rozwiązania problemu.
Dziękuję za konkretną odpowiedź.
Witam akwarium 200l mam kilka odmian bystrzyków, amano i kolorowe krewetki red cherry, white pearls… jakie większe ryby moga razem żyć, tak zeby krewetki nie wyginęły i żeby ryb nie stracić
z jakichś większych ryb wybór jest mały, ale np tęczanki wernera są większe około 6 cm + ich długie rozłożyste płetwy mogłyby być
no właśnie zerknelam na tęczanki ładnie się prezentują 🙂 szkoda mi wymieniać obsadę, bystrzyki są urocze, mało chyba doceniane 🙂
Ale chyba problemem nie będzie umieszczenie obu gatunków czy już w tej sytuacji zależy ci tylko na ameryce
zależy mi na krewetkach 😄 oprócz kilku rodzajów bystrzyków mam miedzika obrzeżonego, parke mieczyka, molinezje czarne (wychodowane małe). Wszystko razem żyje, ale chciałbym coś większego, żeby eksponowało sie w akwa, a moze z czasem zastąpić jakieś ryby.Na chwile obecną wiem, że z bystrzyków i krewetek. nie zrezygnuje 😃
To może neony Czerwone?
były z czasem z kilku sztuk zostały mi 2, ale może zamiast dużych ryb prościej bedzie jakaś ławice. Tylko nie neony i rodostomusy 🙂
To może prystelki
zakupiłam tęczanki Wernera zobaczymy jak będą żyły z resztą 🙂
Witam mam 112l akwarium w nim 2 barwniaki. 2 akary z maroni. 6 kiryski i dwa zbrojniki chciała bym jeszcze dokupić 6 bystrzykow ozdobnych nie Bedzie za dużo?
Nie, o ile masz fobrą filtrację
Tak jak kolega Krzysiek napisal. Duzo roslin by sie przydalo ale chyba nie ma za bardzo tam juz miejsca (poza tym potrzebne bylo by podloze np ziemia z kretowiska)
Dobry filtr zewnetrzny (duza pojemnosc i wolny przeplyw) lub filtr hydroponiczny zalatwi sprawe .
Miałam 30 krewetek,w opisie nie ma że w jej diecie są uznawane bezkręgowce itp. A tu patrzę a bystrzyki rwą na strzępy duże(dorosłe)krewetki ..
Moje krewetki także zostały zjedzone przez bystrzyki.
Mi na oczach rozszarpały w 10 sek 10 szt Danio Galaxy, a mam 8 bystrzyków, ustawiły się w ławicy i jak nigdy zaczęły polowanie w grupie, Galaxy fakt miały po 2 cm były małe i dopiero wpuszczone , akcja zaczęła się 15 min od wpuszczenia. Ale podobnych rozmiarów gupiki czy neony nie zostały atakowane. A tu jak piranie się zachowywały
Czy te rybki mogą zjadać inne? Mialam 4 bystrzyki ozdobne i 10 bystrzyków Amandy. Amandy zostało mi 5 szt ale nie znalazłam żadnego „trupa” po prostu się rozpłyneły.
Bardzo stadna rybka. Na początku miałam 3 rybki dokupiłam 2 rybki dużo młodsze i odrazu powstało stadko. Mam rownież 5 rybek rozbory klinowe i 2 pielegnice ramireza electric blu rybki każde mają swoją część akwarium i bacznie jej pilnują. Bardzo łatwe w hodowli i pocieszne
Wymień tylko razbory na neony inessa i będzie dobrze
Do akwa 112l planuję:
10x Drobnoustek Beckforda
10x Razbora Hengela
8x Bystrzyk ozdobny
10x Neon Czerwony
8x Otosek przyujściowy
Dno pokryte drobnym czarnym żwirem, który będzie porośnięty przez mini ponikło, parę innych roślin drugiego i trzeciego planu. Dodatkowo ~10kg smoczych skał. Światło to 2x18w ledy do roślin.
Będzie za gęsto? Jakieś konflikty? (wszystko poza Otoskiem było tutaj podane jako dobre toważystwo)
zmniejsz liczbe razbor drobnoustków i neonów do 8 wtedy za ciasno im nie będzie pozdrawiam 😉
Wymień tylko razborki na neony inessa proponuje ci
10 drobnoustków
8 bystrzyków
20 neonów czerwonych
8 otosków
PS. Otosek ze względy na rozmiary i łagodność jest polecany do wszystkich ryb które go nie zjedzą i są z Ameryki PŁd
Witam czy mogę trzymać 6 sztuk w akwarium 54l ?
Możesz trzymać nawet z 12 szt
Mam pytanie czy bystrzyki orantusy można trzymać z paletkami ??? (PROSZE O KOMENTAŻ)
Odpowiedź i to konkretną masz w opisie wyżej: „nie są najlepszym towarzystwem dla ryb większych (np. skalar, paletka).
Witam, mam akwarium 70 l i planuję kupić 6 bystrzyków ozdobnych, 5 kirysków panda i parka ramirez.
Moje pytanie czy to będzie odpowiednia obsada? Te bystrzyki są piękne, niby bardzo pospolite w akwariach, a jednak wydają się być nieokiełznane. Czytałam o nich trochę i wydaje mi się, że na 70 litrowy zbiornik wystarczają 🙂 No nie wiem, może ktoś mi doradzi…
Pozdrawiam
tak zbiornik powinien wystarczyć 🙂
Witam.
Pielęgniczki Ramireza najlepiej czują się we wodzie o temp. 26-28°C (są ciepłolubne), natomiast Kiryski Panda źle znoszą temp. powyżej 25°C, więc odradzałbym takiego zestawienia.
Bystrzyki Ozdobne są dosyć bojaźliwe… Ramirezki zresztą też, raczej nie pozwolą sobie dokuczać…
Planując taką obsadę musisz zdawać sobie sprawę jakie warunki te rybki wymagają:
– woda kwaśna, lekko kwaśna: pH<7,0
– woda miękka: GH<10°d.
Woda kranowa (jeśli taką będziesz wlewać do akwarium) zazwyczaj jest lekko zasadowa i twarda, więc bez odpowiedniego przygotowania nie będzie się nadawać do hodowli tych gatunków.
Proszę wziąć to pod uwagę, gdyż przyjemność z akwarystyki kończy się później wielkimi rozczarowaniami.
Dobrze, dziękuję za odpowiedź. Co do obsady to postaram się ją zmienić. Rzeczywiście, ramirezy są wymagającymi rybkami jak większość pielęgnicowatych. Woda w moim akwarium jest lekko kwaśna (robiłam testy, wynosiło 6,5) a twardość wynosiła (też robiłam testy) 8,5. Temperatura faktycznie nie będzie odpowiadała kiryskom lub ramirezom. Muszę niestety zrezygnować z jednego gatunku ryb.
Pozdrawiam
Niby towarzyskie a mi goniły wszytskie rybki a bojownikowi obgryzły ogon… a małego naonka zjadły :/
Mojego bojownika też atakowały, w 2 h. obryzły mu ohon, płetwy 🙁
Hmm, wygląda bardzo podobnie do minorów które właśnie oddałem bo obskubywały mi gupiki pawie oczko (a gupiki były dwa razy większe od nich 🙂 )
Ostatnio dokupiłem parkę i przyznam że są śliczne i pięknie się prezentują (spokojne i towarzyskie) 🙂