Julidochromis dickfeldi (Staeck, 1975)

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) fot. riftlakecichlids.forumotion.com
  • Rozmiar: 8 cm
  • Akwarium: 70 l
  • Wymagane pH: 8.0 - 9.2 pH
  • Wymagana temperatura: 23 - 27°C
  • Biotop: Tanganika

Naskalniki dickfelda - ryby akwariowe

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) –  nieduża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych zaliczana do grupy szczelinowców.

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi - Występowanie

Afryka. Gatunek endemiczny, zamieszkuje przybrzeżne rejony ze skalistym dnem w jeziorze Tanganika. Spotykany jedynie w płytkich wodach pomiędzy Kapampa i Ndole (południowo-zachodnia część jeziora).

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi - Charakterystyka i usposobienie

W akwarium osiąga ok. 8 cm długości. W środowisku naturalnym nieco więcej – 11 cm. Wydłużony, walcowaty kształt ciała z wysoką płetwą grzbietową i grubymi, miękkimi wargami. W odróżnieniu od innych Julidochromis otwór gębowy nieco ostrzej zakończony. Wszystkie płetwy szare, niebiesko obrzeżone. Wzdłuż ciała przebiegają trzy charakterystyczne ciemne pasy. Płeć trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice są nieco większe niż samce.

Naskalniki dickfelda charakteryzują się specyficznym pływaniem, brzuchem równolegle do powierzchni. Przyjmują pozycję pionową płynąc wzdłuż pionowych ścian oraz do góry brzuchem płynąc pod sklepieniem skalnym. Schowane wśród pionowych załamań skalnych zastygają w ruchu robiąc wrażenie przyklejonych do kamiennej ściany.

Spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie rozrodu. Tworzy wielopokoleniowe społeczności – potomstwo żyje zgodnie na wspólnym terytorium z rodzicami.

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi - Odżywianie i karmienie

Nie są rybami wybrednymi i przyjmują większość dostępnych pokarmów, jedynie te pochodzące z odłowu mogą niechętnie przyjmować pokarmy sztuczne. Głównym składnikiem diety powinny być pokarmy żywe lub mrożone, rzadziej suche i roślinne takie jak spirulina czy siekany szpinak.

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi - Akwarium

Parę naskalników Dickfelda najlepiej trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 80x30x30, z piaszczystym podłożem, wyposażonym w dekorację skalną ze szczelinami i jaskiniami, w których ryby znajdą schronienie i złożą jaja. Choć w naturalnych siedliskach rośliny nie występują, to można nimi obsadzić akwarium.

Naskalniki Dickfelda źle znoszą zmiany w akwarium a także należy uważać z podmianami wody. Większa podmiana może spowodować opuszczenie partnera.

Gatunek terytorialny. Z powodzeniem może być trzymany z innymi małymi lub średnimi pielęgnicami z jeziora Tanganiki np. Neolamprologus shelldwellers czy rodzina Cyprichromis. O ile nie dysponujemy odpowiednio dużym zbiornikiem nie mogą to być przedstawiciele Julidochromis. Raz obrane przez te ryby terytoria rzadko kiedy są przez nie opuszczane.

Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi - Rozmnażanie

Łatwe ale wymaga cierpliwości. Gatunek monogamiczny. Naskalniki dickfelda łączą się ze sobą na całe życie. Zalecany zakup grupy młodych ryb i pozwolenie na naturalne dobranie się w pary. Proces ten może trwać ok. roku. Jak tylko utworzy się para pozostałe ryby powinny zostać odseparowane. Zakup dorosłego samca i samicy nie gwarantuje sukcesu – często samiec wykańcza samicę. Zbiornik tarliskowy powinien mieć minimum 75 cm długości, urządzony jak w opisie powyżej. Optymalne parametry wody to pH ok 8.2-9.0 a temperatura 26°C.

Do rozrodu dochodzi w szczelinie lub grocie. Samica składa ok. 100 ziarenek ikry (zwykle jednak mniej), na spodzie lub sklepieniu jaskini. Podczas tarła rodzice są dosyć aktywni i widoczni blisko jaskini nawet przez okres miesiąca. Często bardzo trudno powiedzieć czy doszło do rozmnożenia do momentu kiedy młode zaczynają wypływać z gniazda. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Samica opiekuje się potomstwem bezpośrednio, samiec natomiast chroni obrane terytorium przed intruzami.

Narybek posiada woreczek żółtkowy i nie musi być karmiony do czasu jego opróżnienia. Może się jednak zdarzyć, że zobaczymy je już bez niego więc karmienie należy zacząć od razu. Młode są na tyle duże aby przyjmować artemię i larwy solowca.

Ostatnio zmodyfikowano: 30 stycznia 2015 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Julidochromis dickfeldi
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 70 l
    • min-długość: 75 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 17

  1. mux

    co zrobić, żeby się nie rozmnożyły? Da się trzymać 2 samice?

    Odpowiedz
  2. młody akwarysta

    Hej jakie rybki polecacie do 100l akwarium o biotopie Tanganiki? Na dno idą te naskalniki i muszlowce. Ale jakie rybki na środkową i górną partię wody? I tak przy okazji, do takiego akwarium wystarczyłby ultramax 1000?

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Dobre! Tanganika i gatunki które żyją przy tafli 🙂
      Co do Muszlowców i Naskalników napisz jakie chcesz a coś się skleci 😉

    2. Daniel

      Do Naskalników i Muszlowców nic już nie dodasz to nie gupiki.

    3. młody akwarysta

      Czyli że dla ryb z tanganiki liczy się powierzchnia dna? Co do naskalników to naskalniki dickfielda, a muszlowce to chyba muszlowce wielopręgie. A taki filtr dobry będzie czy raczej pralka? I jak utrzymac ph na dobrym poziomie, bez chemii?…tłuczone muszle?

    4. Daniel

      Ten ultrimax powinien wystarczyć. Ja ph podwyższam sodą i tyle . Dla ryb z tanganika każdy wymiar jest ważny. Jak podniesiesz aranżacje kamieniami w górę to zobaczyć tam tez naskalniki. Na początku kup po 6 młodych muszlowców i naskalników. Myślę ,że muszlowców uda się trzymać więcej niż parę. Nie jestem wielkim ekspertem w tych rybach bo mam tropheusy z tanganiki ,ale jak będziesz miał jeszcze jakieś pytania to pisz .

  3. Kacper

    Można je trzymać z Muszlowcami?
    Akwarium 96l

    Odpowiedzi: 6
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Tak, tylko napisz ile masz muszlowców i ile chciałbyś naskalników

    2. Kacper

      Planuje dopiero zakupić ale chciałbym parę muszlowców brevis, parę multifasciatus i parę naskalników

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      Czyli łącznie 6 ryb?

    4. Kacper

      Tak, łącznie 6 ryb

    5. Sky[Kiedyś Michał]

      Nie widzę problemu w takim razie 🙂

    6. Kacper

      Ok, dziękiii 🙂

  4. Piotr

    Rybki bardzo ciekawe i adaptujące się do akwarium. Mam dorosłą pare w akwarium 56l i 50cm długości żyjące obecnie z trzema pokoleniami młodych . Prawie nie wypływają poza swoje terytorium tj. 35 cm max. Na pozostałych 15cm rosną najstarsze młode pośród mikrozoriów i mniejszch kamieni .
    Mam te same naskalniki również w akwarium z Trofeusami Bemba , bocjami i glonojadami. Dają sobie doskonale radę a , że nie są parą pływają po całym akwarium nie broniąc terytorium (mniejsza w sumie broni jednej muszli) i nie atakują młodych Trofeusów których stale przybywa(ze starymi jakieś przepychanki czasem są ale to w końcu tanganika).
    Polecam te naskalniki są naprawdę eleganckie w swych ruchach i nie wymagające ale faktycznie dla cierpliwych akwarystów . Pierwsze pół roku prawie nie widać rybek a dobierają się po kolejnych 6 miesiącach. Ale jak to mówią cierpliwość popłaca.
    Pozdrawiam Piotr

    Odpowiedz
  5. Wiki

    Można mieć je w akwarium z rybami spoza Tanganiki?

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. OPRETAOR URSUSA

      Najlepiej ryby z tanganiki trzymać z rybami z tego właśnie jeziora

    2. Kacper

      mam naskalniaki w akwarium. Mają bardzo ciekawe zachowanie.