Pielęgnice perłowe - ryby akwariowe
Pielęgnica perłowa (Herichthys cyanoguttatus) – jedna z większych i bardzo agresywnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych.
Pierwszy raz opisana w 1854 r. przez Bairda i Girarda. Natomiast w 1970 r. Alvarez wyodrębnił trzy podgatunki – Herichthys c. cyanoguttatus (Texas Cichlid), Herichthys c. carpintis (the Green Texas Cichlid) oraz Herichthys c. temporatum.
Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Występowanie
Jedyny gatunek z rodziny pielęgnicowatych występujący naturalnie w Stanach Zjednoczonych, zamieszkuje dorzecze Rio Grande w USA i Meksyku. Został również wprowadzony do kilku obszarów poza naturalnym zasięgiem np. na Florydzie. Preferuje wolno płynące i stojące wody np. wolniejsze odcinki rzek czy stawy. Często spotykany w pobliżu zatopionych kamieni, gałęzi korzeni drzew oraz skupisk roślin wodnych.
Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Charakterystyka i usposobienie
Duża pielęgnica osiągająca do 30 cm długości. Ciało wysokie, owalne. Ubarwienie brązowo szare z jasno błękitnymi łuskami, które nadają perłowego wyglądu. U dorosłych osobników można zauważyć dwie czarne plamy, jedną na środku tułowia, drugą u podstawy płetwy ogonowej. U młodych pomiędzy tymi plamami jest kilka dodatkowych mniejszych plamek. Dorosłe samce są wyraźnie większe od samic, mają dłuższe i ostrzej zakończone płetwy grzbietowe i odbytowe oraz garb tłuszczowy na czole.
H. cyanoguttatus łatwo pomylić z H. carpintis. Gatunki można zwykle rozróżnić po nakrapianym wzorze na tułowiu. Nie jest to jednak łatwe. W pierwszym przypadku tworzy regularne rzędy małych plam, natomiast w drugim większe plamy są porozrzucane nieregularnie. H. carpintis jest także nieco mniejszym gatunkiem.
Nie jest polecana początkującym. Agresywna w stosunku do innych pielęgnic, a akwarium z czasem urządza według własnego uznania. Zaleca się trzymanie pojedynczo lub w parach. W sprzyjających warunkach mogą żyć 15 lat, średnio ok. 10.
Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Odżywianie i karmienie
W naturze odżywia się głównie bezkręgowcami, ale badania ich żołądka wykazały również dużą ilość materii roślinnej i innego detrytusu. W akwarium nie są wybredne i przyjmują wszelkie podawane pokarmy. Można im podawać dobrej jakości karmę suchą regularnie uzupełnianą mrożonym i żywym pokarmem oraz roślinnym np. suchy zawierający spirulinę, mrożony groszek, sparzony szpinak.
Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Akwarium
Ze względu na osiągany rozmiar wymaga przestronnego akwarium. Dla jednej ryby zupełnym minimum powinien być ok. 250 litrowy zbiornik, a dla pary dwukrotnie większy. Nie należy zbyt dużej wagi przykładać do urządzania i dekorowania akwarium. Pielęgnica perłowa uwielbia przekopywać podłoże. Należy zapewnić jej ok. 5-8 cm warstwę podłoża. Rośliny prędzej czy później wykopie. Ma także skłonność do ich skubania i jedzenia. Do dekoracji możemy użyć większych korzeni i gładkich kamieni, które mogą posłużyć jej jako miejsca do tarła.
Woda powinna być czysta i dobrze natleniona. Niezbędny będzie wydajny filtr kubełkowy i regularne cotygodniowe podmiany wody (25-50%).
Nie nadaje się do zbiorników towarzyskich. W początkowym okresie życia raczej spokojna i nieśmiała, może zostać zdominowana przez inne ryby. Wraz z wiekiem sytuacja się jednak diametralnie zmienia. Jest szczególnie agresywna w stosunku do innych pielęgnic. Niektórzy akwaryści w bardzo dużych zbiornikach z sukcesem trzymają ją z innymi dużymi rybami.
Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Rozmnażanie
Rozmnażanie łatwe w przypadku dobranej pary. Wymagany zbiornik o długości ok. 150-180 cm, w którym należy umieścić kilka dużych kamieni i doniczek ceramicznych. Niestety łączenie dorosłych ryb jest trudnym zadaniem, często samiec zabija obcą mu samicę. Można próbować oddzielać ryby przezroczystą przegrodą, tak aby przyzwyczaiły się do siebie przez kilka tygodni, jednak nigdy nie ma gwarancji na powodzenie tego procesu. Hodowcy zalecają zakup grupy sześciu lub więcej młodych ryb i pozwolenie aby w sposób naturalny dobrały się w pary. Zazwyczaj nie trwa to długo. Samica osiąga dojrzałość płciową przy 5-8 cm długości ciała. Dobór pary łatwo zaobserwować, gdyż pozostałe ryby będą zastraszone trzymały się w przeciwnym kącie akwarium i dla ich bezpieczeństwa powinny zostać jak najszybciej odłowione.
Dobranej pary nie trzeba jakoś specjalnie zachęcać do rozrodu. Gotowe do tarła nabierają pięknej intensywnej barwy. Zaloty mogą trochę trwać i są dość brutalne, ryby uderzają się ogonami i siłują chwytając się pyszczkami. Warto zachować czujność i mieć przygotowaną przegrodę jeżeli samiec byłby zbyt agresywny wobec partnerki. W tym okresie ryby intensywnie przekopują podłoże. Tuż przed rozrodem u samicy będzie wyraźnie widoczne pokładełko.
Ryby jako miejsce do złożenia ikry najchętniej wybierają płaski kamień. W przypadku jego braku może być to inna płaska powierzchnia np. dno zbiornika. Takie miejsce jest wcześniej dokładnie czyszczone. Samica układa jajeczka w rzędzie, po czym ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Proces ten jest powtarzany kilkukrotnie. Tak jak w przypadku innych pielęgnic młodzi rodzice mogą zjadać potomstwo w swoich pierwszych próbach.
Wylęg następuje w ciągu 2-3 dni i larwy przenoszone są natychmiastowo do wykopanego zagłębienia w podłożu, gdzie pozostają do czasu zużycia woreczków żółtkowych. Po 4-5 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. W pierwszym okresie należy podawać larwy solowca, najlepiej 2-3 razy dziennie. Jak trochę podrosną można karmić rozkruszonym pokarmem suchym dla pielęgnic.
Ostatnio zmodyfikowano: 24 marca 2020 r.Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!
Mam pytanko czy pielęgnica Perłowa pogodzi się z Acarą blu Elektrik ? Może ktoś z Państwa ma te pielęgnice razem i ma większe doświadczenie.
Perłowa z akarą błękitną (electric blue, to odmiana hodowlana) mogą razem koegzystować tylko, gdy są młode. Gdy perłowa osiągnie 20 cm, zaczyna ujawniać swój prawdziwy charakter i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Miałam oba gatunki i akara, choć zadziorna, to jednak nie poradzi sobie z dorosłym samcem perłowej. Moje perłowe (dokładnie miałam odmianę Blue Texas) po przekroczeniu 20 cm zaczęły terroryzować wszystkie inne ryby do tego stopnia, że tamte próbowały wyskakiwać z akwarium (była pokrywa). W akwarium był wieczny armagedon… A najmniejsze z ryb (ok 10 cm długości) potrafiły zwyczajnie zjeść… Rano wyławiałam trupy składające się z głowy, grzbietu i ogona (brzuch i wnętrzności były wyjedzone). Spokój zapanował, gdy resztę ryb odłowiłam i para została sama. Miały ogromne ilości narybku. Niestety nie było na niego popytu. Mimo, że ryby mi pięknie wyrosły i cudnie się wybarwiły, po 2 latach musiałam je oddać z bólem serca. Uważam, że nawet 500 l akwarium, to dla nich za mało. A ryby, które by im ewentualnie podołały, to chyba jedynie inne duże tanki, np. z rodzaju Vieja. Z akar chyba tylko pomarańczowopłetwa…
Nie wiem czy trafiły mi się wyjątkowo agresywne osobniki. Ale nawet gdybyś miała więcej szczęścia, to i tak z wiekiem perłowa sterroryzuje akarę błękitną, tak więc odradzam.
a samą perłową i TYLKO JĄ da rade w 200l . No może jeszcze glonojady da rade
można ale i tak będzie ciasno, oddaj jak będą powyżej 20cm
Do admina:
Chciałbym zgłosić błąd:
W „streszczeniu” jest napisane, że minimalna wielkość akwarium to 200l, a w szczegółowym opisie, że jest to 250 litrów
Proszę o poprawienie tego błędu.
Minimum pojemności a ok. pojemności to różnica żaden błąd
Sky uważasz że rybę o długości 35cm. można trzymać w 200l akwarium?
ok to do 200l same neonki i danio[najlepiej barwione] bo większe ryby nie mogą być 🙂
poza tym 200 a 250 „standardowe” nie różnią się długością 🙂 polecam się zapoznać
200l ma zazwyczaj 100cm a 250l 120cm więc różnica jest
z tego co wiem to oba mają 100cm 🙂
Sky nie uważam, że do akwarium 200 można wpuścić same malutkie ryby ale taka pielęgnica to chyba lekka przesada, akwaria takiego litrażu mają ok. 40 cm szerokości.
Poprawione, dziękujemy!
u pielęgnicy pawiookiej jest ,że na początku osiąga rozmiar 25 cm a potem 35 cm
@Daniel Poprawione, dziękujemy! Artykuł o Pielęgnicy pawiookiej wymaga większej aktualizacji.
wie ktoś może jakie duże pielęgnice można trzymać w akwarium narożnym o wymiarach boki 107×107 wysokosc 50cm dlugosc szyby przedniej 152cm ?
Zasadniczo każdy gatunek który znajdziesz na tej stronie
myślałem o pawiookich ale te chyba nie bardzo a jak tak to jedną i do tego parę sevrum i jakieś małe ziemiojady? Mogło by tak być? Jak nie to może 1 wielobarwną zamiast pawiookiej i do tego severu i ziemojady ?
Pielęgnice musisz sobie wybrać jeden gatunek ziemiojady też