Herichthys cyanoguttatus (Baird & Girard, 1854)

Pielęgnica perłowa - ryba akwariowa fot. flickr by bluegrassaquatics
 • Rozmiar: 30 cm
 • Akwarium: 200 l
 • Wymagane pH: 6.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 20 - 33°C
 • Biotop: Ameryka Śr.

Pielęgnice perłowe - ryby akwariowe

Pielęgnica perłowa (Herichthys cyanoguttatus) – jedna z większych i bardzo agresywnych ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych.

Pierwszy raz opisana w 1854 r. przez Bairda i Girarda. Natomiast w 1970 r. Alvarez wyodrębnił trzy podgatunki –  Herichthys c. cyanoguttatus (Texas Cichlid), Herichthys c. carpintis (the Green Texas Cichlid) oraz Herichthys c. temporatum.

Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Występowanie

Jedyny gatunek z rodziny pielęgnicowatych występujący naturalnie w Stanach Zjednoczonych, zamieszkuje dorzecze Rio Grande w USA i Meksyku. Został również wprowadzony do kilku obszarów poza naturalnym zasięgiem np. na Florydzie.  Preferuje wolno płynące i stojące wody np. wolniejsze odcinki rzek czy stawy. Często spotykany w pobliżu zatopionych kamieni, gałęzi korzeni drzew oraz skupisk roślin wodnych.

Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Charakterystyka i usposobienie

Duża pielęgnica osiągająca do 30 cm długości. Ciało wysokie, owalne. Ubarwienie brązowo szare z jasno błękitnymi łuskami, które nadają perłowego wyglądu. U dorosłych osobników można zauważyć dwie czarne plamy, jedną na środku tułowia, drugą u podstawy płetwy ogonowej. U młodych pomiędzy tymi plamami jest kilka dodatkowych mniejszych plamek. Dorosłe samce są wyraźnie większe od samic, mają dłuższe i ostrzej zakończone płetwy grzbietowe i odbytowe oraz garb tłuszczowy na czole.

H. cyanoguttatus łatwo pomylić z H. carpintis. Gatunki można zwykle rozróżnić po nakrapianym wzorze na tułowiu. Nie jest to jednak łatwe. W pierwszym przypadku tworzy regularne rzędy małych plam, natomiast w drugim większe plamy są porozrzucane nieregularnie. H. carpintis jest także nieco mniejszym gatunkiem.

Nie jest polecana początkującym. Agresywna w stosunku do innych pielęgnic, a akwarium z czasem urządza według własnego uznania. Zaleca się trzymanie pojedynczo lub w parach. W sprzyjających warunkach mogą żyć 15 lat, średnio ok. 10.

Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Odżywianie i karmienie

W naturze odżywia się głównie bezkręgowcami, ale badania ich żołądka wykazały również dużą ilość materii roślinnej i innego detrytusu. W akwarium nie są wybredne i przyjmują wszelkie podawane pokarmy. Można im podawać dobrej jakości karmę suchą regularnie uzupełnianą mrożonym i żywym pokarmem oraz roślinnym np. suchy zawierający spirulinę, mrożony groszek, sparzony szpinak.

Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Akwarium

Ze względu na osiągany rozmiar wymaga przestronnego akwarium. Dla jednej ryby zupełnym minimum powinien być ok. 250 litrowy zbiornik, a dla pary dwukrotnie większy. Nie należy zbyt dużej wagi przykładać do urządzania i dekorowania akwarium. Pielęgnica perłowa uwielbia przekopywać podłoże. Należy zapewnić jej ok. 5-8 cm warstwę podłoża. Rośliny prędzej czy później wykopie. Ma także skłonność do ich skubania i jedzenia. Do dekoracji możemy użyć większych korzeni i gładkich kamieni, które mogą posłużyć jej jako miejsca do tarła.

Woda powinna być czysta i dobrze natleniona. Niezbędny będzie wydajny filtr kubełkowy i regularne cotygodniowe podmiany wody (25-50%).

Nie nadaje się do zbiorników towarzyskich. W początkowym okresie życia raczej spokojna i nieśmiała, może zostać zdominowana przez inne ryby. Wraz z wiekiem sytuacja się jednak diametralnie zmienia. Jest szczególnie agresywna w stosunku do innych pielęgnic. Niektórzy akwaryści w bardzo dużych zbiornikach z sukcesem trzymają ją z innymi dużymi rybami.

Pielęgnica perłowa - Herichthys cyanoguttatus - Rozmnażanie

Rozmnażanie łatwe w przypadku dobranej pary. Wymagany zbiornik o długości ok. 150-180 cm, w którym należy umieścić kilka dużych kamieni i doniczek ceramicznych. Niestety łączenie dorosłych ryb jest trudnym zadaniem, często samiec zabija obcą mu samicę. Można próbować oddzielać ryby przezroczystą przegrodą, tak aby przyzwyczaiły się do siebie przez kilka tygodni, jednak nigdy nie ma gwarancji na powodzenie tego procesu. Hodowcy zalecają zakup grupy sześciu lub więcej młodych ryb i pozwolenie aby w sposób naturalny dobrały się w pary. Zazwyczaj nie trwa to długo. Samica osiąga dojrzałość płciową przy 5-8 cm długości ciała. Dobór pary łatwo zaobserwować, gdyż pozostałe ryby będą zastraszone trzymały się w przeciwnym kącie akwarium i dla ich bezpieczeństwa powinny zostać jak najszybciej odłowione.

Dobranej pary nie trzeba jakoś specjalnie zachęcać do rozrodu. Gotowe do tarła nabierają pięknej intensywnej barwy. Zaloty mogą trochę trwać i są dość brutalne, ryby uderzają się ogonami i siłują chwytając się pyszczkami. Warto zachować czujność i mieć przygotowaną przegrodę jeżeli samiec byłby zbyt agresywny wobec partnerki. W tym okresie ryby intensywnie przekopują podłoże. Tuż przed rozrodem u samicy będzie wyraźnie widoczne pokładełko.

Ryby jako miejsce do złożenia ikry najchętniej wybierają płaski kamień. W przypadku jego braku może być to inna płaska powierzchnia np. dno zbiornika. Takie miejsce jest wcześniej dokładnie czyszczone. Samica układa jajeczka w rzędzie, po czym ustępuje miejsca samcowi, który je zapładnia. Proces ten jest powtarzany kilkukrotnie. Tak jak w przypadku innych pielęgnic młodzi rodzice mogą zjadać potomstwo w swoich pierwszych próbach.

Wylęg następuje w ciągu 2-3 dni i larwy przenoszone są natychmiastowo do wykopanego zagłębienia w podłożu, gdzie pozostają do czasu zużycia woreczków żółtkowych. Po 4-5 dniach narybek zaczyna swobodnie pływać. W pierwszym okresie należy podawać larwy solowca, najlepiej 2-3 razy dziennie. Jak trochę podrosną można karmić rozkruszonym pokarmem suchym dla pielęgnic.

Ostatnio zmodyfikowano: 19 kwietnia 2017 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Nazwa ryby akwariowej: Herichthys cyanoguttatus
  • Synonim: Texas Cichlid, Rio Grande Perch, Rio Grande Cichlid, Pearl Cichlid
  • Opisał: Baird & Girard, 1854
  • Biotop: Ameryka Środkowa
 • Orientacyjna cena: 5 - 15 zł
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.