Naskalnik Dickfelda

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) fot. riftlakecichlids.forumotion.com

Naskalniki dickfelda - ryby akwariowe

Naskalnik dickfelda (Julidochromis dickfeldi) –  nieduża ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych zaliczana do grupy szczelinowców.

Ryba akwariowa Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi Pochodzenie ryb akwariowych

Afryka. Gatunek endemiczny, zamieszkuje przybrzeżne rejony ze skalistym dnem w jeziorze Tanganika. Spotykany jedynie w płytkich wodach pomiędzy Kapampa i Ndole (południowo-zachodnia część jeziora).

Ryba akwariowa Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

W akwarium osiąga ok. 8 cm długości. W środowisku naturalnym nieco więcej – 11 cm. Wydłużony, walcowaty kształt ciała z wysoką płetwą grzbietową i grubymi, miękkimi wargami. W odróżnieniu od innych Julidochromis otwór gębowy nieco ostrzej zakończony. Wszystkie płetwy szare, niebiesko obrzeżone. Wzdłuż ciała przebiegają trzy charakterystyczne ciemne pasy. Płeć trudna do rozróżnienia. Dorosłe samice są nieco większe niż samce.

Naskalniki dickfelda charakteryzują się specyficznym pływaniem, brzuchem równolegle do powierzchni. Przyjmują pozycję pionową płynąc wzdłuż pionowych ścian oraz do góry brzuchem płynąc pod sklepieniem skalnym. Schowane wśród pionowych załamań skalnych zastygają w ruchu robiąc wrażenie przyklejonych do kamiennej ściany.

Spokojna ryba wykazująca zwiększoną agresję w okresie rozrodu. Tworzy wielopokoleniowe społeczności – potomstwo żyje zgodnie na wspólnym terytorium z rodzicami.

Ryba akwariowa Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi Odżywianie ryb akwariowych

Nie są rybami wybrednymi i przyjmują większość dostępnych pokarmów, jedynie te pochodzące z odłowu mogą niechętnie przyjmować pokarmy sztuczne. Głównym składnikiem diety powinny być pokarmy żywe lub mrożone, rzadziej suche i roślinne takie jak spirulina czy siekany szpinak.

Ryba akwariowa Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi Akwarium ryb akwariowych

Parę naskalników Dickfelda najlepiej trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 80x30x30, z piaszczystym podłożem, wyposażonym w dekorację skalną ze szczelinami i jaskiniami, w których ryby znajdą schronienie i złożą jaja. Choć w naturalnych siedliskach rośliny nie występują, to można nimi obsadzić akwarium.

Naskalniki Dickfelda źle znoszą zmiany w akwarium a także należy uważać z podmianami wody. Większa podmiana może spowodować opuszczenie partnera.

Gatunek terytorialny. Z powodzeniem może być trzymany z innymi małymi lub średnimi pielęgnicami z jeziora Tanganiki np. Neolamprologus shelldwellers czy rodzina Cyprichromis. O ile nie dysponujemy odpowiednio dużym zbiornikiem nie mogą to być przedstawiciele Julidochromis. Raz obrane przez te ryby terytoria rzadko kiedy są przez nie opuszczane.

Ryba akwariowa Naskalnik Dickfelda - Julidochromis dickfeldi Rozmnażanie ryb akwariowych

Łatwe ale wymaga cierpliwości. Gatunek monogamiczny. Naskalniki dickfelda łączą się ze sobą na całe życie. Zalecany zakup grupy młodych ryb i pozwolenie na naturalne dobranie się w pary. Proces ten może trwać ok. roku. Jak tylko utworzy się para pozostałe ryby powinny zostać odseparowane. Zakup dorosłego samca i samicy nie gwarantuje sukcesu – często samiec wykańcza samicę. Zbiornik tarliskowy powinien mieć minimum 75 cm długości, urządzony jak w opisie powyżej. Optymalne parametry wody to pH ok 8.2-9.0 a temperatura 26°C.

Do rozrodu dochodzi w szczelinie lub grocie. Samica składa ok. 100 ziarenek ikry (zwykle jednak mniej), na spodzie lub sklepieniu jaskini. Podczas tarła rodzice są dosyć aktywni i widoczni blisko jaskini nawet przez okres miesiąca. Często bardzo trudno powiedzieć czy doszło do rozmnożenia do momentu kiedy młode zaczynają wypływać z gniazda. Opieką nad potomstwem zajmują się oboje rodzice. Samica opiekuje się potomstwem bezpośrednio, samiec natomiast chroni obrane terytorium przed intruzami.

Narybek posiada woreczek żółtkowy i nie musi być karmiony do czasu jego opróżnienia. Może się jednak zdarzyć, że zobaczymy je już bez niego więc karmienie należy zacząć od razu. Młode są na tyle duże aby przyjmować artemię i larwy solowca.

Literówka? Błąd? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter - nie dotyczy komentarzy.

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Julidochromis dickfeldi
synonim:Brown Julie
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Tanganika
Rozmiar ryb akwariowych:średni, 8 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, roślinny, suchy, żywy
Długość życia5 - 7 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:70 l
min-długość:75 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zasadowa, średnio twarda, twarda
temperatura:23 - 27 °C
pH:8.0 - 9.2 pH
twardość:10 - 25 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Naskalnik DickfeldaPoważnie o rybach - Naskalnik Dickfelda

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.