Geophagus sp. orange head

Ziemiojad orange head Tapajos - ryba akwariowa fot. monsterfishkeepers.com
 • Rozmiar: 20 cm
 • Akwarium: 250 l
 • Wymagane pH: 4.5 - 7.5 pH
 • Wymagana temperatura: 25 - 30°C
 • Biotop: Ameryka Płd.

Ziemiojady orange head Tapajos - ryby akwariowe

Ziemiojad orange head Tapajos, Ziemiojad red head (Geaophagus sp. orange head) – atrakcyjnie ubarwiona, łagodnie usposobiona ryba akwariowa z rodziny pielęgnicowatych. Jeden z najładniejszych i najbardziej rozpowszechnionych w akwarystyce ziemiojadów, który jednak do dnia dzisiejszego nie doczekał się pełnego opisu taksonomicznego. Po raz pierwszy wprowadzony w 1991 r. przez niemieckich akwarystów Christopha Seidela i Rainera Harnossa.

Ziemiojad orange head Tapajos - Geophagus sp. orange head - Występowanie

Ameryka południowa. Gatunek endemiczny, występujący jedynie w rzece Rio Tapajos we wschodniej Brazylii. Głównie preferują łagodnie opadające strefy wzdłuż brzegów lub wysp, z miękkim piaskiem lub mułem. W zależności od lokalizacji mogą być spotykane w pobliżu rozproszonych skał, zanurzonych korzeni drzew, gałęzi i ściółki. W głównym kanale rzeki Tapajos płynie woda przejrzysta, lekko kwaśna, bliska odczynu obojętnego i o stosunkowo niewielkiej twardości, ale ze znaczącą ilością zawiesiny nadającej mętności.

Ziemiojad orange head Tapajos - Geophagus sp. orange head - Charakterystyka i usposobienie

Mogą osiągać do 25 cm długości, w akwarium przeważnie jednak mniej ok. 15-20 cm. Profil głowy o nieco stożkowatym kształcie, z dość wysoko umiejscowionymi oczami. Ciało koloru jasnobrązowego do szarego, w pewnym stopniu poprzecznie ściśnięte, przyozdobione lekkimi, cienkimi pionowymi paskami (8-10) i charakterystyczną ciemną plamą. Płetwy przeźroczyste z opalizującymi złoto-zielonymi do pomarańczowo-czerwonymi znacznikami. Ubarwienie ryb może się zmieniać, blaknąć lub nabierać intensywności, w zależności od nastroju.

Obecnie znane są przynajmniej dwie formy barwne, różnią się przede wszystkich ilością pomarańczowego zabarwienia na głowie. Forma u której pomarańczowy kolor występuje również za pokrywami skrzelowymi nazywana jest Arapiuns a druga, posiadająca kolor tylko na głowie, Araguaia. U Arapiuns pomarańczowa pigmentacja widoczna jest również wzdłuż linii grzbietowej, między płetwą grzbietową a ogonową. Obie formy barwne sprzedawane są jednak pod nazwą Geophagus sp. Araguaia orange head lub red head Tapajos, co bywa mylące i utrudnia identyfikacje. Pomimo różnic, obie formy wydają się reprezentować ten sam gatunek, który powinien być włączony do grupy G. surinamensis w obrębie rodzaju, ponieważ ten jako jedyny posiada pomarańczowe zabarwienie głowy.

Płeć młodych ryb trudna do rozróżnienia. U młodych samców (ok. 10 cm) wcześniej i szybciej pojawiają się wydłużenia płetw, szczególnie płetw brzusznych. Z czasem różnica ta się zaciera, dopiero dorosłe samce są wyraźnie większe (dorastają do 20 cm, samice do 15 cm), intensywniej ubarwione i mają bardziej wydłużone końcówki płetw. U starszych dominujących samców może pojawić się na głowie garb tłuszczowy. Kształt głowy samic jest bardziej stromy.

Aktywne, towarzyskie i jedne ze spokojniejszych pielęgnic, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiary jakie osiągają, dlatego też lepiej wpasowują się do dużych zbiorników społecznościowych, nie będą przeszkadzać mniejszym rybom. Z kolei wolniej od innych pielęgnic Ameryki Południowej osiągają rozmiar dorosłej ryby. Do czasu rozrodu występują zwykle w luźnych skupiskach, szczególnie młode wykazują silny instynkt przebywania w grupie. Do akwarium zaleca się zakup min. 5-8 osobników, w takiej ilości ustali się między nimi zauważalna hierarchia dominacji. W mniejszej ilości hierarchia może nie działać prawidłowo, dominujące osobniki mogą wykazywać wrogość do słabszych, a w grupie będzie panować ogólna nerwowość.

Ziemiojad orange head Tapajos - Geophagus sp. orange head - Odżywianie i karmienie

Z natury bentofagiczne, pobierają substrat, który przesiewają w poszukiwaniu materii jadalnej, a pozostałości wyrzucają przez skrzela i pysk. Stąd też ich powszechna nazwa „ziemiojady”, a zapewnienie odpowiedniego podłoża niezbędne dla ich dobrego samopoczucia. Po aklimatyzacji śmiało będą przyjmować pokarm również z toni wodnej.

Zawartość żołądka u dzikich okazów składała się głównie z małych bezkręgowców wodnych i lądowych, materii roślinnej, nasion i wszelkiego detrytusu. Nawet dorosłe osobniki wydają się niezdolne do prawidłowego spożywania większych pokarmów, co oznacza, że dieta powinna zawierać różnorodne, wysokiej jakości i przede wszystkim drobne pokarmy. Dietę należy uzupełniać żywymi lub mrożonymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego np. dafnią, tubifexem, artemią, larwami komara itp., a także produktami roślinnymi bogatymi w spirulinę.

Dobrze sprawdzą się samodzielnie przygotowane mieszanki suchego pokarmu, skorupiaków, owoców i warzyw, które można kroić na małe kawałki.

Zamiast jednego obfitego posiłku, zaleca się karmienie 3-4 razy dziennie małymi porcjami, aby umożliwić im naturalne zachowania przesiewania podłoża w celu zdobycia pokarmu, które zapewni optymalne tempo wzrostu i dobrą kondycję.

Ziemiojad orange head Tapajos - Geophagus sp. orange head - Akwarium

Dla pary lub haremu (1 samiec, 2-3 samice) zaleca się ok. 250 l akwarium o długości min. 120 cm. Dla nieco większej grupy 180 cm i większe, przy czym w przypadku ziemiojadów bardziej liczy się powierzchnia dna niż wysokość zbiornika. Ze względu na sposób żerowania, preferują piaszczyste podłoże. Żwir lub małe kamyczki mogą utrudniać jego przeszukiwanie. Przede wszystkim należy unikać podłoży z ostrymi krawędziami, które mogą uszkodzić ich włókna skrzelowe. Do dekoracji można użyć kawałków suchego drewna, korzeni czy gałęzi. Suche liście nie są wskazane, ponieważ intensywne przeszukiwanie dna przez ryby zwiększy i przyspieszy ich rozkład, tworząc tym samym nadmierną ilość zawiesiny w wodzie. Będzie to nie tylko brzydko wyglądać, ale także może grozić przyblokowaniem filtracji. Oświetlenie w akwarium nie powinno być zbyt jaskrawe.

Ziemiojady tak jak inne pielęgnice są wyjątkowo podatne na pogarszającą się jakość wody oraz wahania parametrów chemicznych i nie powinny być wprowadzane do niedojrzałego akwarium. Wymagają wydajnej filtracji i dużych cotygodniowych podmian wody (50%). Zaniedbania będą prowadzić do problemów zdrowotnych takich jak np. nadżerki głowy, linii bocznej czy zahamowaniem wzrostu.

Najlepiej będą się czuły w wodzie miękkiej do 10 dGH, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego (4.5-7.5 pH) i temperaturze 25-26°C.

Poza okresem rozrodu jest to zaskakująco spokojny gatunek pielęgnic i nie będzie polował na ryby większe niż kilka milimetrów, dlatego też można łączyć go z większością spokojnych ryb o podobnych wymaganiach środowiskowych. Unikać należy połączenia z agresywnymi i terytorialnymi rybami, a także wymagającymi twardej wody.

Ziemiojad orange head Tapajos - Geophagus sp. orange head - Rozmnażanie

Do inicjacji tarła nie potrzebują jakiegoś szczególnego bodźca, głównymi wymaganiami są przede wszystkim dobra dieta i czystość środowiska.

Najlepiej zacząć od zakupu grupy młodych ryb i pozwolić na naturalne dobranie się pary. Niestety podejście to wymaga cierpliwości, gdyż dojrzałość płciową osiągają dopiero po ok. roku czasu.

Ich zaloty niezbyt rzucają się w oczy, ryby wpatrują się w siebie, stroszą płetwy, pływają dookoła siebie i przepychają głowami. Kiedy są gotowe wybierają odpowiednie miejsce do tarła, najczęściej jest to jakiś element dekoracji np. płaski kamień, część korzenia czy ściana akwarium. Wybrane miejsce jest oczyszczane i pilnowane. W czasie tarła samica składa jaja w jednym lub kilku rzędach, po czym podpływa samiec i uwalnia mlecz. Proces ten jest powtarzany kilkukrotnie w czasie kilku godzin. Dorosła samica może złożyć ok. 200-300 jaj.

Po tarle samica pozostaje blisko ikry, sprawując nad nią opiekę i broniąc przed intruzami, a samiec chroni obrane terytorium.

Wylęg następuje w przeciągu 72 godzin. Przeważnie samica natychmiast zbiera wyklute larwy do pyszczka. Kiedy narybek zaczyna swobodnie pływać, opieką i obroną zajmują się już oboje rodzice. Podział obowiązków często zależy od samca, niektóre angażowane są przez samicę wcześniej a inne w ogóle. W przypadku kiedy oboje rodzice od początku trzymają w pyszczkach narybek, regularnie wymieniają go między sobą. Do wymiany dochodzi w miejscu osłoniętym np. zagłębieniu podłoża.

Poza okresem tarła ryby normalnie jedzą, nawet kiedy trzymają w pyszczkach larwy pobierają niewielkie porcje pokarmu.

Narybek zaczyna swobodnie pływać po ok. 8-11 dniach. Rodzice stopniowo wypuszczają go do karmienia, początkowo ostrożnie na krótki czas, stopniowo zwiększając odstępy. W czasie niebezpieczeństwa narybek jest przywoływany i pobierany z powrotem do pyska, sygnałem rodziców wydaje się być przyspieszony ruch płetw brzusznych.

W miarę upływu czasu i wzrostu narybku, jeżeli obszar terytorium będzie odpowiednio duży, będzie on wracał do pyszczków rodziców tylko na noc.

Wykarmienie potomstwa nie sprawia kłopotu, od momentu wypłynięcia z pyszczków rodziców, mogą przyjmować sproszkowany pokarm suchy, larwy artemii i mikro nicienie.

Ostatnio zmodyfikowano: 1 stycznia 2019 r.
+ Materiały źródłowe - Materiały źródłowe
 • https://www.aquariumdomain.com/adSocial/index.php/geophagus-sp-tapajos-red-head/
 • https://www.cichlidae.com/article.php?id=308
 • https://www.fishlore.com/aquariumfishforum/threads/geophagus-tapajos-orange-head-max-size.154932/
 • https://www.reef2rainforest.com/2013/09/05/friday-photospread-geophagus-sp-orange-head-tapajos-surprise/
 • http://www.tfhmagazine.com/details/articles/geophagus-sp-rio-tapajos-red-cap-an-unclaimed-amazon-jewel.htm
 • https://www.monsterfishkeepers.com/forums/threads/geophagus-sp-red-head-tapajos-sexing-can-you-do-it.393764/
 • http://www.tfhmagazine.com/details/articles/a-survey-of-eartheaters-full-article.htm
 • http://www.infish.com.pl/wydawnictwo/KR/KR_numer/KR2014/Stresz14_04_05.html

 

Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

 • Akwarium:
 • Orientacyjna cena: brak danych
 • Dostępność: umiarkowana
 • Stopień zagrożenia wyginięciem (IUCN): NE - gatunek niepoddany ocenie

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 26

 1. Ktyko

  Pytanie czy zemojad może być ze skalarem?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. ziemniak

   tak, może z nim być

 2. Gabek

  Cześć, chce założyć akwarium (150x50x60) 450l. Czy dobrą obsadą będą:
  4-6x skalar
  1+3 ziemiojad tapajos
  15x kirysek spiżowy/Julii
  2x zbrojnik
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Oskar

   Bardzo dobra obsada ale nie jestem pewien czy kirysków nie zje zemojad

  2. Adrian

   Nie, ziemiojad nie zje kirysków, u mnie w akwarium harem nigdy nie zaatakował żadnej ryby, pozdrawiam.

  3. Adrian Sz

   proponuje:
   -8 skalarow
   -6 ziemiojadow
   -30 rodostomusow
   -15 kiryskow spiozowych
   -2 zbrojniki pospolite/niebieskie
   -1+5/6 gupikow żeby skalary mogły zjeść narybek.

 3. Arek

  Witam, posiadam w swojej hodowli 3 rodzaje ziemiojadow. Geo pindare, geo proximus oraz geo red head tapajos. Super ryby trzymam je z paletkami oraz ze skalarami w zbiornikach 300L. Aktualnie rozmnazam geo pindare.
  Ryby bardzo spokojna a za razem wnoszace duzo zycia w zbiorniku, samce przeganiaja sie caly czas co czasami jest uporczywe, para pilnujaca ikry przejawia agresje ale tylko w okolicy gniazda ale nie zagraza to zdrowiu innych ryb.

  Odpowiedz
 4. marzena

  Rybka moich marzeń.W KOŃCU zdecydowałam się dziś i kupiłam 5 sztuk ok 3-4cm,jedna może 5cm,do mojego 300l akwarium,pływają od 7 godzin i zobaczymy jak to będzie.
  poza nimi w akwarium mam 4letnią parę skalarów
  10 świecików kongolańskich(4samce/6samic)
  1 parę czerwieniaka kongijskiego
  4 pocieszne półroczne kiryśniki
  10letniego glonojada
  i 5 bocji w miare małych

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. marek

   Ja zawsze marzyłem o akwarium 300 litrów 120x50x50 cm
   moja wymarzona obsada:
   – 10 otosków
   – 10 kirysków sterby
   – 20 żałobniczek
   -4 akary z maronii
   – 3 skalary
   gratuluje!!!

  2. marzena

   ja marzyłam o 700l z tapajosami szafke na zamówienie rok temu zrobili,filtry ,podłoze itd kupione tylko że strop nie utrzyma ;/ a mieszkam na ostatnim piętrze max to 350l z moim oskarem na wiecej sie nie powaze

  3. Dorota

   Marzena a to strop drewniany ze nie wytrzyma? Bo jesli to blok czy wiezowiec to spokojnie da rade .
   Inna rada jesli to jednak strop drewniany to jesli akwarium postawisz przy scianie nosnej mozesz polowe ciezaru przerzucic na te sciane .W tym celu zrob (czy ktos) wpust dla stelaza stalowego zeby caly bok stanal na scianie nosnej nie na podlodze . Stelaz stalowy musi byc tak zrobiony zeby opieral sie na podluznych profilach stalowych po calosci ale tylko od strony wzdluznej .Bez polaczenia dolem z bokami krotszymi .700 L na pol to akurat 350 wiec tyle bylo by na podlodze a dla sciany nosnej drugie 350 kg to pestka 😉
   Pamietaj ze stelaz ma dzwigac ciezar tylko po podluznych bokach opierajacych sie o podloze

   A tak w ogole to doradzam ci takie akwarium w ramach a nie tylko klejone .Mozna to zrobic tylko trzeba wiedziec jak .Odpiszesz to ci powiem

   Akwaria klejone lubia sie dzis rozklejac niespodziewanie i to czasami w bardzo krotkim a czasami 2-3 letnim czasie .Niestety (kiedys tak nie bylo)

 5. Tymek

  Witam czy te ryby faktycznie potrzebują pH do 7 ( opis z innych źródeł) czy mogą dobrze funkcjonować przy pH 7.6

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Daniel

   Ryby w takim ph na pewno nie będą w dobrej kondycji moim zdaniem ph7 i tak jest za wysokie.

 6. Daniel

  Ile można trzymać w 250l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Michał

   maksymalnie bym wpuścił 3/4

 7. Piotr

  Zakupiłem 8 sztuk tych rybek… zobaczymy co będzie dalej są niezwykle ruchliwe i ciekawskie, bynajmniej w mojej 500 setce, pomieszkują sobie z dorosłymi severumami,bocjami i innymi rybami. Akwarium towarzyskie, piasek kwarcowy, korzenie dębu, łupek drzewiasty.

  Odpowiedz
 8. Sir Flamingo

  Myślałem nad zakupem takowych ziemiojadów i pielegnic papuzich/meeka – czy to dobry pomysł na akwarium 240l? Jeśli nie, to jakie ryby mogą uzupełniać akwarium (120x40x50)? (To będzie moje pierwsze akwarium powyżej 100l)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Aleksander

   Ziemiojady tak jak jest napisane lubią ryby spokojne. Pielegnica meeka jest bardzo agresywna. W moim 300l mam same pielegnice, bocje i labeo, a meeka poprostu atakuje wszystkie ryby. Ma 4cm i atakuje 12cm Oscary, ale wracając do tematu. Myśle, że papuzia nie zrobią im jakiś większych szkód (zależy jak duże).
   Moim zdaniem możesz dokupić bocje, pielegnice miodowe, pielegnice severum, itd. Poprostu muszą być spokojne. Odpadają wszystkie Oscary, zebry, niebieskołuskie, managuańskie, MEEKI.
   Pozdrawiam, mam nadzieje, że pomogłem.

 9. Beardman

  Czy dla ziemiojada, zwirek o granulacji 1-2 mm będzie odpowiedni ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Hubert

   Nie. Potrzebują piasku.

 10. Seniorro Italiano

  Ostatnio w oceanarium widziałam jak zasuwała po dnie i zjadała piasek. Śmiesznie wtedy wyglądała

  Odpowiedz
 11. tadeusz kościuszkoxd

  Ile mniej więcej potrzeba piasku kwarcowego do akwarium 120 litrów? (wymiary standardowe) będę robił ,,wyspe” i chce się dowiedzieć ( jest tam też 2 kilo żwirku na którym bedzie wyspa)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Niemożliwa

   Ja używam mniej więcej tyle żeby było 6cm. Do 120 litrów mniej więcej 10 – 15 kilogramów wystarczy.

 12. lisek

  WKOŃCUU!!! ZIEMIOJADD!!!! CZEKAŁĘM NA TĄ RYBEEEE

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. bbb

   brednie 120cm ryba 25 cm 😀

  2. admin

   @bbb Przed pisaniem podobnych i nic nie wnoszących, komentarzy prosimy zapoznać się z opisem i tematem, większość hodowców tych ryb zaleca właśnie taki zbiornik jako minimalny dla pary. Długość nie jest dla nich tak istotna jak powierzchnia dna. Wiadomym, nie od dziś, że dla ryb im większe akwarium tym lepiej. Więcej na takie mało konstruktywne komentarze nie będziemy odpowiadać.