Akara z Maroni

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de

Akary z Maroni - ryby akwariowe

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara

Ryba akwariowa Akara z Maroni Pochodzenie ryb akwariowych

Ameryka Południowa. Występuje w Surinam, Gujanie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli. Zasiedla wolno płynące lub stojące czarne, brunatne wody, zabarwione dużą ilością związków humusowych. Podłoże na obszarach siedlisk tych ryb jest najczęściej przykryte rozkładającymi się liśćmi i gałęziami. W niektórych miejscach można spotkać również rośliny takie jak Kakoba, Marsylia czy Pistia.

Ryba akwariowa Akara z Maroni Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Ciało barwy żółto-brunatnej lub czerwonej, boki głowy przyozdobione ciemnym, przechodzącym przez oko pasem. Po obu stronach tułowia znajduje się też ciemna, jasno obrzeżona plama, która może rozchodzić się na brzuch. Wzór ten nieco przypomina dziurkę od klucza i stąd wywodzi się potoczna nazwa tej pielęgnicy Keyhole Cichlid. Samiec osiąga do 10 cm długości, jest większy od samicy, intensywniej ubarwiony oraz ma wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Mniejsza samica dorasta do ok. 7 cm. Młode rybki są nie do odróżnienia.

Akary z Maroni są dość spojonym gatunkiem, które nie jedzą ani nie wykopują roślin. W zagrożeniu chowają się pośród roślin, korzeni czy liści i zmieniają barwę na ciemniejszą, wtapiając się w otoczenie.

Ryba akwariowa Akara z Maroni Odżywianie ryb akwariowych

Wszystkożerne ryby, w przyrodzie odżywiają się bezkręgowcami i szczątkami organicznymi. W akwarium nie są wybredne i akceptują większość dostępnych pokarmów. Dobrą kondycję zapewni im dieta bogata w pokarmy żywe takie jak artemia, dafnia itp.

Ryba akwariowa Akara z Maroni Akwarium ryb akwariowych

Wymagają minimum 80 cm długości akwarium (preferowane większe). W zbiorniku powinno się znaleźć ciemne podłoże, kilka płaskich kamieni, korzenie i rośliny pływające, które zapewnią kilka zacienionych miejsc. Taka dekoracja najbardziej odzwierciedli ich naturalne środowisko. Nie lubią zbyt silnego prądu wody oraz jasnego oświetlenia. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody i wymagają jej regularnych podmian.

Poza okresem rozrodu bardzo łagodne, nieśmiałe i strachliwe ryby. Nie zaleca się trzymania z innymi pielęgnicami za wyjątkiem skalarów, paletek i niedużych pielęgniczek z Południowej Ameryki. Nieco śmiałości doda im towarzystwo ławicy małych, łagodnych ryb dennych, kąsaczowatych, razbor itp. Idealnym kompanem będzie trzymający się górnych partii wody drobnoustek np. Beckforda, obrzeżony.

Ryba akwariowa Akara z Maroni Rozmnażanie ryb akwariowych

Monogamiczny gatunek, łatwy do rozmnożenia. Na dobrze zbilansowanej diecie nie potrzebują żadnej dodatkowej zachęty do odbycia tarła. Najlepiej zacząć od zakupu młodych ryb, poczekać, aż w naturalny sposób utworzy się para i ją odseparować.

Samica składa jaja na twardych, płaskich powierzchniach, może to być np. płaski kamień, korzeń, szeroki liść czy szyba akwarium. Młode lub niedoświadczone pary mogą zjadać narybek z pierwszych miotów, szczególnie kiedy poczują zagrożenie albo zostaną przezstraszone. W akcie tarła samica układa jaja w rzędach, po czym zostają zapłodnione przez samca. Dorosła samica jest w stanie złożyć ok. 300 – 400 jaj, którymi pieczołowicie się opiekuje. Samiec odpowiada za patrolowanie i ochronę terytorium.

Rozmnażając akary z maroni w akwarium ogólnym, jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości narybku, zaleca się odłowienie obsady lub przeniesienie jaj do innego zbiornika.

Wylęg następuje w przeciągu 3 – 5 dni. Narybek jest łatwy do wykarmienia i jak tylko zaczyna samodzielnie pływać, może przyjmować dobrej jakości sproszkowany suchy pokarm, larwy solowca, mikro nicienie itp.

Rodzice opiekują się potomstwem nawet do 6 miesięcy. Młode rybki po osiągnięciu ok. 6 cm stają się dojrzałe płciowo, zaczynają dobierać się w pary i obejmować rewiry.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Cleithracara maronii
synonim:Keyhole Cichlid
Rodzina:Pielęgnicowate
Biotop:Ameryka Południowa
Rozmiar ryb akwariowych:średni, samiec - 10 cm, samica - 7 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia10 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:110 l
min-długość:80 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:4.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 15 ºdGH
Cena:8 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Akara z MaroniPoważnie o rybach - Akara z Maroni

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 13

 1. marcinakwarysta

  Piękne,spokojne,dostojne rybki.Polecam tym ktorzy maja 200l lub wiecej.Doskonale pasuja ze skalarami.i jakims śtadkiem ryb ławicowych.Lubia kryjówki,sporo roślin,korzeni/Moje ulubione ryby//obsada 200l 2skalary/3akary z Maroni,2samice samiec//3proporczykowce z cap lopez(2samice+samiec) 6 neon innessa,6 Zwinnik blegera,5razbory klinowe,glonojad,2helenki na ślimaki Filtr 1501e JBL..Polecam super sie sprawuje.woda kryształ..oswietlenie 2*39W T5.polecam świetlówki T5, doświetlam nieraz jesze 2*t8 15W.sporadycznie.. W akwarium dwa korzenie,dobrze zarosniete//żabienica amazońska,ludwigia zielona,rotala zielona,mikrozorium,anubiasy mini,nurzaniec/wszystkie rośliny ładnie rosną..nieraz dodaje nawóz potas,żelazo i mikroelementy i wegiel w lynie codziennie..Karmienie ryb dominuja pokarmy żywe..w koleności które najczesciej //wodzeń,artemia,rurecznik,rozwielitka,doniczkowce mrózóna ochotka +karma sucha.podawana max 2razy w tygodniu

  Odpowiedz
 2. BodzioDPL

  Witam. Zastanawiam się nad parką tych ładnych rybek, tylko nie wiem czy pasują do obsady którą tworze. Mianowicie: 240L baniak z korzeniami, skałami i roślinami ma zamieszkać docelowo: 20-30 neonków, parka Ramirezek, rodzinka Molinezji (4 dorosłe, z 6-7 potomstwo), z 10 razbor klinowych/miedzik i z 6-8 kirysków spiżowych + parka Akara z Maroni? Może być? 🙂

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Maciek

   Nie pasują do siebie wybrane przez Ciebie ryby. Neony, Ramirezy, razbory to woda miękka i kwaśna, molinezje zasadowa, twarda, słonawa. Temperaturowo też nie dobrane.
   Sprawdź na stronie wodociągów, co w kranie piszczy i dobierz ryby pod parametry kranówki, chyba że używasz filtra RO, to wtedy możesz dopasować kwasowość wody do ryb.
   Poszukaj tak ryb, żeby parametry w akwarium były dla nich optymalne, a nie ledwo mieszczące się w widełkach wartości.

  2. marcinakwarysta

   Te molinezje nie pasuja troche,//Nawet do kranowki dodaj szyszki olchy.lekko zakwaszaja wode daja garbiki,mozesz jeszcze dolewac preparat TORUMIN daje fajne efekty wody .I to wszystko.mialem kiedyś Parke ramirezek ,co jakis czas składaly mi ikre.To samo Akary z Maroni i Skalary..A wode w kranie mam lekko twardą i zasadowa..Szyszki olchy i ten preparat daje rade .tylko systematycznie czeba uzywać .móze byc w mniejszych ilosciach nawet jak tam pisze ale systematycznie..Plus korzenie w akwarium substrat tez dają dobre efekty.lekko zmiejczaja i zakwaszaja wode.DELIKATNIE TO WYSTARCZY,PAMIETAJMY OBENNE RYBY NIE SA WYŁAWIANE nop z amazonki/SA HODOWANE W POLSCE>maja miec odpowiednie d€ze akwaria,stabilne warunki,podmienianą wode,kojówki,dużo roslin /TO JEST Najwazniejsze

 3. Ewelina

  Posiadam stadko w 112l. Bardzo spokojne, przyjazne, ciekawskie rybki. Nie są nieśmiałe, wręcz przeciwnie – podpływają do szyby. Może dlatego, że za kompanów mają neonki i one dodają im śmiałości. Ogółem są super, bardzo je lubię 🙂 Jeżeli chodzi o towarzystwo pielęgniczek ramireza bądź boliwijskie to odpada. Miałam razem z nimi parkę najpierw tych potem tamtych. Oby dwie mimo ze mniejsze rozmiarem i ilością to były agresywne wobec nich. Cały czas je goniły i gryzły. Musiały siedzieć w kacie i nie miały w ogóle spokoju. Zostały odseparowane do innego akwa.

  Odpowiedz
 4. Karolina

  Właśnie wpuściłam 5 sztuki do swojego 200 l akwarium. Mam nadzieję że będą się dobrze czuły z parą barwniaka i parą skalarów. Zmieniłam obsadę wydałam dwa dorosłe trzciniaki wielkości 40 cm aby ich nie skonsumowały… Nie wiem dla czego ale barwników nie ruszały…. Może dlatego, że bojowe małe rybki z nich, szkoda że nie udaje się im podejść do tarła…

  Odpowiedz
 5. malawista

  Czy parka może być w 72l?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Akwarystka

   Parka w takim akwarium ma dosyć ciasno ale ze względu na swój dość mały rozmiar mogą być 😉

 6. t

  Mam parę, w akwarium „międzykontynentalnym”, faktycznie są spokojne, zero agresji, oprócz tych akar mam: zbrojniki, kiryski, miedziki, kosiarki, neony, bocje, krewetki filtrujące.

  Odpowiedz
 7. Michał

  Jak myślicie Marony z Paletkami mogą być w 260 l ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Damian

   Myślę, że tak

  2. pawel

   Na pewno idealnie będzie się je razem hodować

  3. Tomel

   Tak mam je z paletkami i jest ok