Cleithracara maronii (Steindachner, 1881)

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) fot. galerie.chip.de
  • Rozmiar: 10 cm
  • Akwarium: 110 l
  • Wymagane pH: 4.0 - 7.5 pH
  • Wymagana temperatura: 22 - 28°C
  • Biotop: Ameryka Płd.

Akary z Maroni - ryby akwariowe

Akara z Maroni (Cleithracara maronii) – niezwykle łagodny i nieśmiały gatunek ryb akwariowych z rodziny pielęgnicowatych, co ciekawe potrafi kamuflować się na tle otoczenia i jest jedynym przedstawicielem rodzaju Cleithracara

Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Występowanie

Ameryka Południowa. Występuje w Surinamie, Gujanie, Trynidadzie i Tobago oraz Wenezueli. Zasiedla wolno płynące lub stojące czarne, brunatne wody, zabarwione dużą ilością związków humusowych. Podłoże na obszarach siedlisk tych ryb jest najczęściej przykryte rozkładającymi się liśćmi i gałęziami. W niektórych miejscach można spotkać również rośliny takie jak Kakoba, Marsylia czy Pistia.

Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Charakterystyka i usposobienie

Ciało barwy żółto-brunatnej lub czerwonej, boki głowy przyozdobione ciemnym, przechodzącym przez oko pasem. Po obu stronach tułowia znajduje się też ciemna, jasno obrzeżona plama, która może rozchodzić się na brzuch. Wzór ten nieco przypomina dziurkę od klucza i stąd wywodzi się potoczna nazwa tej pielęgnicy Keyhole Cichlid. Samiec osiąga do 10 cm długości, jest większy od samicy, intensywniej ubarwiony oraz ma wydłużone płetwy grzbietową i odbytową. Mniejsza samica dorasta do ok. 7 cm. Młode rybki są nie do odróżnienia.

Akary z Maroni są dość spokojnym gatunkiem, które nie jedzą ani nie wykopują roślin. Podczas zagrożenia chowają się wśród roślinności, korzeni czy liści i zmieniają barwę ciała na ciemniejszą, wtapiając się w otoczenie.

Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Odżywianie i karmienie

Wszystkożerne ryby, w przyrodzie odżywiają się bezkręgowcami i szczątkami organicznymi. W akwarium nie są wybredne i akceptują większość dostępnych pokarmów. Dobrą kondycję zapewni im dieta bogata w pokarmy żywe takie jak artemia, dafnia itp.

Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Akwarium

Wymagają minimum 80 cm długości akwarium (preferowane większe). W zbiorniku powinno się znaleźć ciemne podłoże, kilka płaskich kamieni, korzenie i rośliny pływające, które zapewnią kilka zacienionych miejsc. Taka dekoracja najbardziej odzwierciedli ich naturalne środowisko. Nie lubią zbyt silnego prądu wody oraz jasnego oświetlenia. Wrażliwe na zanieczyszczenia wody i wymagają jej regularnych podmian.

Poza okresem rozrodu bardzo łagodne, nieśmiałe i strachliwe ryby. Nie zaleca się trzymania z innymi pielęgnicami za wyjątkiem skalarów, paletek i niedużych pielęgniczek z Południowej Ameryki. Nieco śmiałości doda im towarzystwo ławicy małych, łagodnych ryb dennych, kąsaczowatych, razbor itp. Idealnym kompanem będzie trzymający się górnych partii wody drobnoustek np. Beckforda, obrzeżony.

Akara z Maroni - Cleithracara maronii - Rozmnażanie

Monogamiczny gatunek, łatwy do rozmnożenia. Na dobrze zbilansowanej diecie nie potrzebują żadnej dodatkowej zachęty do odbycia tarła. Najlepiej zacząć od zakupu młodych ryb, poczekać, aż w naturalny sposób utworzy się para i ją odseparować.

Samica składa jaja na twardych, płaskich powierzchniach, może to być np. płaski kamień, korzeń, szeroki liść czy szyba akwarium. Młode lub niedoświadczone pary mogą zjadać narybek z pierwszych miotów, szczególnie kiedy poczują zagrożenie albo zostaną przezstraszone. W akcie tarła samica układa jaja w rzędach, po czym zostają zapłodnione przez samca. Dorosła samica jest w stanie złożyć ok. 300 – 400 jaj, którymi pieczołowicie się opiekuje. Samiec odpowiada za patrolowanie i ochronę terytorium.

Rozmnażając akary z maroni w akwarium ogólnym, jeżeli zależy nam na odchowaniu większej ilości narybku, zaleca się odłowienie obsady lub przeniesienie jaj do innego zbiornika.

Wylęg następuje w przeciągu 3 – 5 dni. Narybek jest łatwy do wykarmienia i jak tylko zaczyna samodzielnie pływać, może przyjmować dobrej jakości sproszkowany suchy pokarm, larwy solowca, mikro nicienie itp.

Rodzice opiekują się potomstwem nawet do 6 miesięcy. Młode rybki po osiągnięciu ok. 6 cm stają się dojrzałe płciowo, zaczynają dobierać się w pary i obejmować rewiry.

Ostatnio zmodyfikowano: 7 listopada 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 110 l
    • min-długość: 80 cm
  • Orientacyjna cena: 8 - 12 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 80

  1. Marek

    Hejka mam 2 pytania, 1 czy akara z Maroni jest tak inteligentna jak pielegnica pawiooka (Oskar). Chodzi dokładnie o to czy dałaby mi się pogłaskać. 2 Ile bym mógł dać akar z maroni w akwarium 180l z neonami(20 sztuk), fantomami(20 sztuk), kiryskami (11 sztuk), glonojadami (6 sztuk) i z Bocją karłowatą (3 sztuki).

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Sky

      1 Nie da się tego tak dokładnie określić, zależy od konkretnego osobnika mój jeden zbrojnik daje się głaskać i zawsze podpływa do ręki a drugi się chowa.
      2 To akwarium jest już i tak bardzo przerybione nie ma miejsca na kolejne ryby.

    2. Marek

      A co jeśli bym nie dał neonów i fantomów ?

    3. Sky

      Bez neonów i fantomów powinno być dobrze.

  2. Łukasz

    Witam, widzę że jest tu wiele pytań o obsadę to i ja dołożę swoje i proszę o poradę bardziej doświadczonych akwarystów. Akwarium 240l 120x40x50 czy obsada: 6 otoskow, 20 neonów czerwonych, 5 skalarów (trzymane od maleńkiego będą z neonami żeby się przyzwyczaiły i ich nie zjadły potem) i 6 akar z maronii jest ok? Nie będzie ich za dużo? Wiem że jak się skalary ” sparują” to mogą grandzic ale to ewentualną eksmisja będzie gdyż docelowymi rybami mają być akary

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Witam, fajną obsadę wymyśliłeś i jak widzę przygotowałeś plany awaryjne. To dobrze bo widać , że jesteś świadomym akwarystą. Jeżeli będziesz trzymał rękę na pulsie to ten projekt ma duże szanse powodzenia. Przy zakupie pielęgnic, 6 sztuk to takie minimum, chyba , że nabywamy dobraną parę. Ale wówczas należałoby wprowadzić korekty w obsadzie już na wstępie. Pozdrawiam

    2. Łukasz

      Dzięki za odpowiedz, ręką na pulsie jest cały czas, po dołożeniu akar dokładam, matrixa do kolejnego kosza w kuble żeby to dało rade

  3. Mateusz

    Xzy akara z moroni zje mi neony czarne ?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Jakub

      Raczej nie bo neony są za duże na ich pyszczki

  4. Jakub

    Hej chciałbym założyć 112l akwarium i proszę o wyrażenie swojej opinii jak i posunięcie jakiś rad, poprawek.
    Obsada:
    – 3 akary z maroni
    – 2 akary czerwonobrzuche
    – 5 ramirezów
    – 6 otosków
    – 6 kirysków spirzowych
    -1/3 zbrojniki czerwone
    -10 pstrążnic marmurkowych / 15 bystrzków amandy

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      Zdecydować się na jeden gatunek akar, oraz wybrać pstrążenice marmurkowe bo bystrzyki jak wszystkie ryby podrosną mogą przestać sobie radzić ze względu i na wielkość i na prędkość

    2. Jakub

      Bardzo dziękuję za odpowiedź Sky

  5. ZXC

    Witam, koleżanki i kolegów akwarystów. Chciałbym Was prosić o doradzenie mi obsady do akwarium które planuje urządzić w stylu biotop Ameryki Południowej. Akwarium będzie miało 375 l (wymiary 150x50x50).
    6-8 skalarów
    6 Akar z Maroni
    2 Akary Błękitne
    4 Akary Paskowane
    ok. 20 Neonów Innesa
    6 Kirysków Panda
    6 Zbrojników
    Z góry dziękuję za rady i sugestie.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Paweł

      Witam, co do obsady mam kilka uwag. Po pierwsze skalary i akary błękitne mogą wziąć neony za pokarm. Nie jestem pewny co do tego czy między akarami nie będzie dochodziło agresji. Możesz to jednak rozwiązać na dwa sposoby albo zrobisz w zbiorniku bardzo dużo kryjówek lub skupisz się na jednym gatunku co według mnie jest lepszym pomysłem. Jeżeli chodzi o zbrojniki to nie określiłeś o jakie dokładnie ci chodzi. Odradzam ryb z rodziny Pterygoplichthys. Dobrym wyborem do tego akwarium będzie Ancistrus czy Peckoltia. Jeżeli coś będzie nie jasne albo będziesz chciał dowiedzieć się czegoś więcej to pytaj.

  6. Daniel

    Ryby MEGA płochliwe. Hodowałem te ryby i przez I pół roku podpływały do szyby na mój widok, ale przyszedł dzień, że czegoś się przestraszyły i od tamtej pory tragedia, stały się płochliwe zaczęły wyskakiwać z akwarium, nawet w nocy. Znalazłem nawet taką opinię, że jak już raz się przestraszą to już się nie odstraszą. To jest naprawdę duży problem w przypadku tych ryb i nie rozumiem dlaczego nikt tutaj o tym nie pisze.

    Odpowiedz
  7. Anna

    no tak 🙂 dziekuje za pomoc

    Odpowiedz
  8. Anna

    Witam. Moje akary z maroni skladaja ikre, ale zawsze plesnieje. Co jest nie tak? Pozdrawiam

    Odpowiedzi: 5
    Odpowiedz
    1. Sky[Kiedyś Michał]

      rodzice jej niedoglądają, spróbuj NADFILTRACJI

    2. Anna

      Troskliwie ja wachluja – dlatego sie dziwie, ze bieleje

    3. Sky[Kiedyś Michał]

      A Jakie parametry? bo jak ryby mogą w przypadku akary z maroni żyć w 8pH na przykład, ale dla ikry musi być perfekcyjne parametry wody

    4. Anna

      szczerze – nie sprawdzalam. glonojady mnoza sie na potege. podaj prosze jakie paramatry sa idealne i jak to zmierzyc i czym ewentualnie zmienic jesli beda zle wyniki. dziekuje

    5. Sky[Kiedyś Michał]

      Musisz kupić testy, najlepiej kropelkowe warunki dla Akar z Maroni masz u góry 🙂

  9. Pepe

    Mam zamiar obsadzić akwarium 180l z gęstą roślinnością w następujący sposób: 5 Akar z Maroni, około 15 drobnoustków obrzeżonych i około 10 otosków. Zastanawiają mnie dwie kwestie – czy akary skaczą oraz czy podłoże dark soil nie będzie dla nich zbyt grube?, podejrzewam, że nie będą kopać.

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Mateusz

      Kopią strasznie akary z maronii, ja miałem podłoże u siebie help advanced plants i miałem masakrę w akwarium, lepiej kup piasek jakiś

    2. Pepe

      Po prawie miesiącu obserwacji młodych ryb mogę napisać to i owo: co kilka dni są w stanie przeryć dno i wyrwać rośliny trawnikowe, większych faktycznie nie ruszają. Nie są strachliwe, nie boją się ręki w akwarium, kiedy już się przyzwyczają do nowego lokum. Wiodący samiec ma czarną „dziurkę”, pozostałe rybki tylko górna kropkę, przez pewien czas była druga rybka jakby w parze, tez miała czarny pas na „dziurce”, razem ganiały pozostałe sztuki, teraz znowu jest jeden szef. Ogólnie ryby dość ciekawe w obserwacji.

  10. Natalia

    Dzień dobry chciałabym sie zapytać czy można byłoby trzymać dwie takie akary , dwa skalary , sześć kirysków , dwa zbrojniki pospolite oraz 8 neonów innesa w razem w zbiorniku 112l na początek. (Zamierzam później przełożyć skalary do większego) Dzięki! 😊

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Nie

      Niestety nie gdyż akara urośnie ci do 10cm i z taką obsadą zacznie się męczyć.
      A najpierw przełóż skalary i potem składaj obsadę.
      Zamiast akar polecam ci np. Pielęgniczki 🙂

  11. Fred

    Cześć,
    Czy połączenie Akar z Maroni z neonem zielonym ma sens? Czy neon jednak jest zbyt ruchliwą rybką?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. P.

      dobre połączenie, nie powinno być kłopotów, chociaż oba gatunki przebywają w tym samym poziomie akwarium, może lepszy byłby drobnoustek albo hokejówka?

  12. Kalia

    Czy Akara z Maronii może być razem z Akarą cętkowaną (karłowatą)?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kazelot

      Pewnie 🙂 oba gatunki łagodne i mają podobne wymagania

  13. Paweł

    Czy tą piękną pielęgniczkę można trzymać razem z pięknymi pielęgniczkami ramireza?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Piotr

      dobrze ze sobą żyją

  14. Kapitan torpeda

    Moja akara zachowuje się dziwnie… od wczoraj często plywa przy powierzchni lub się gdzieś chowa , może wiecie co się dzieje?>

    Odpowiedz
  15. liseł

    okey zlekceważyłem rrrrrrrrrw i to ostro po całości.. więc sie ucieszy z faktu że mam te maroni w akwa.120l :))) z neonkami otochami kiryskami i barwniakami 😉 nie licze skalarów i kosiarek (które sa małe) bo i tak zaniedługo pójdą do 500l 😉 pozdro liseł

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Liseł, moja „uciecha” nie jest Ci do niczego potrzebna, najważniejsze żeby rybki, które hodujesz, cieszyły się, że żyją w dobrych warunkach.

  16. Czachor

    Witam kolezanki i kolegow mam pytanko czy Akary z maroni moga byc trzymane z gurami w akwa 360l. Dlugosc zbiornika 160cm z gury dzieki za odpowiedzi

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. lisek

      Oczywiście. Wielkośc akwarium pozwala na hodowanie tych dwóch gatunków razem 😉

  17. Radek

    Moja dobrana para Akarek. (Link poniżej!

    link to youtu.be

    Odpowiedz
  18. liseł

    Czy w akwa 60l moge parke akar hodować?… bo będe kupował 60l i chciałbym tam hodować ALBO parke akar z maronii ALBO parke ramirez z 8 neonami, 4 gupikami i 4 kiryskami

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Tomasz

      Dla pięlęgnic średniej wielkości a Akary z Maronii do takich należą minimalne akwarium rozpoczyna się od 100 litrów. Dla akwarium towarzyskiego minimalny rozmiar to 54 litry i ti pod warunkiem trzymania najmniejszych rybek.Przy Twoich 60 litrach zostałbym przy neonkach i kiryskach bo gupiki totalnie tu nie pasują, z uwagi na zupełnie inne wymagania środowiskowe.

    2. rrrrrrrrrrrrrrw

      liseł w którymś poście niżej ustaliliśmy już, że Twój kolega to wielbiciel znęcania się nad rybami. Nie idź tą drogą. Pisałem też o akarach, i 40L i 60L to za mało, minimum to 100L jak pisze Tomasz i nie zmieni tego nawet 100 razy zadanie tego samego pytania. Tak samo pisałem, że kiepskim pomysłem jest trzymanie neonów z gupikami czy molinezjami (inna twardość, inna temperatura) i z akarami (inna temp). Chcesz gupiki, to je hoduj z kiryskami spiżowymi (one mają spory zakres twardości) ale wtedy odpuść neonki. Chcesz neonki, to odpuść gupiki, tylko wtedy musisz zapewnić miękką wodę. Chcesz akary? To zamiast 60L kup 112L i zapewnij miękką wodę.

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      Ramirezy mogą być z neonami, ale raczej z czerwonymi, inneski mają niższy zakres temperatur. Poza tym ramirezy są mało wytrzymałe na kiepskie parametry wody, zwykła woda z kranu, która zazwyczaj jest średnio twarda lub twarda odpada. Musisz miec filtr RO lub podmieniać wodę mieszaną – kranówa i destylowana w odpowiednich proporcjach ale z doświadczenia wiem, że jest do bardzo kłopotliwe i niezbyt tanie. Dawno temu bawiłem się w to dla pielęgniczek kakadu w 112L i nie polecam. Żyworódki odpuść, gupiki, molinezje, platynki czy mieczyki powinny mieć wodę średnio twardą lub twardą.

  19. liseł

    Mam pytanie: Czy w akwarium 40l mógłbym hodować pare akar z maronii.Mój kolega miał dwie takowe w 40l i mu się rozmnożyły… ja bym chciał parke hodować w akwarium z gupikami i molinezjami proszę o odpowiedź

    Odpowiedzi: 4
    Odpowiedz
    1. rrrrrrrrrrrrrrw

      Nie nie i jeszcze raz nie. A już tym bardziej jak masz tam jeszcze jakieś gupiki i molinezje… Z resztą dla molinezji tak samo jak akar musisz mieć 3x większe akwarium. Jak Twój kolega jest theBil i znęca się nad rybami to chociaż Ty bądź mądrzejszy…

    2. liseł

      NOOO tyle że nawet w zoologicznym mu powiedziano… żę na tyle małe one są żeeee można je hodować w 40l ALE pod jednym warunkiem… dobry filter duzo roślin i nie za jasne oświetlenie tak mu powiedziano

    3. rrrrrrrrrrrrrrw

      W sklepach zoologicznych powiedzą wszystko, bylebyś kupił jak najwięcej. Niestety pasjonaci chyba wymarli jak dinozaury, zostały same biznesmeny co mają w 4 literach czy ryby będą miały dobrze czy będą się męczyć. Dla nich nawet lepiej jak Ci będą zdychać, bo będziesz ich klientem częściej… Co do akar, spójrz wyżej jakie są minimalne wymagania co do zbiornika, jaka twardość wody i jakie pH. O ile pH w wodociągach jest w granicach 7-7,5 i dla akary bedzie skrajna ale „ujdzie w tłumie”, to tak miękkiej wody w wodociągach raczej nie masz. U mnie np jest 23GH.

    4. ZdzichuPaleta

      Chyba możesz

  20. Pawel

    Witam,zastanawiam się,czy akary z Maroni nadają się do trzymania w jednym zbiorniku z kiryśnikami oraz skalarami?Pytam,gdyż spotkałem się już z opinią,że ryby te mogą uśmiercić skalary.Dodam,że zbiornik 240 litrów chciałem obsadzić 4 skalarami,3 kiryśnikami oraz właśnie 3,bądź 4 akar.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Wątpię, by cokolwiek zrobiły skalarom, to naprawdę spokojne rybki. 🙂 Prędzej bałabym się o nie w relacjach ze skalarami, moje generalnie nigdy niczego nie atakują, ale same są przeganiane przez jedno z gurami. Akarek kup najlepiej liczbę parzystą.

  21. Piotr

    Witam. Jak szybko rośnie ta rybka i czy faktycznie dorasta do podawanych wymiarów czyli 10 i 7 cm

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Dagger

      Podpisuję się pod pytaniem. Moje akarki mam już od roku i niewiele od tego czasu urosły, a przynajmniej samcowi 2-3 cm brakuje i nie wiem czy coś źle robię, czy to jeszcze nie ten czas.

  22. Jarek

    Bardzo ładna ryba, od roku posiadam 7 sztuk tych ryb. W tym tygodniu przeniosłem je z 240l do nowego domu 450 l. W zbiorniku jest 60 neonów 5 małych skalarów 10 kirysków, 1 zbrojnik niebieski, 1 ramirezka, 5 piskorków i pełno różnorakich ślimaków. Na razie wszyscy czują się dobrze, z czasem zobaczymy czy obsada jest ok.

    Odpowiedz
  23. Adraga

    Witam, mam pewien problem otórz posiadam akwarium 200l z obsadą: 6 pielęgniczek ramireza, 4 młode akary z maronii, 2 gurami marmurkowe, 8 kirysków spiżowych, 10 otosków, 30 neonów innesa, krewetkę filtrującą i małego giętkozęba wielkości kirysków.Miałem także jednego danio pręgowanego który pozostał po starej obsadzie. Raz jak oglądałem swoje akwarium zauważyłem że jedna akara praktycznie nie ma płetwy ogonowej, zastanawiało mnie wtedy które ryby mogły by to zrobić. Ok tydzień później jak szedłem spać zajrzałem do akwarium, światło było już zgaszone zauważyłem że na powierzchni pływa ciś czerwonego. Na początku myślałem że to jest liść ale jak się przyjżałem to dostrzegłem połowę danio, oczywiście był kuż martwy. Znowu prubowałem wyłonić sprawcę i wydaje mi się że sprawcą może być albo giętkoząb albo kreweta. Bardziej przychylił bym się w stronę krewetki bo giętkoząb raczej nie przegryzł by danio tak idealnie wpół, a krewetka ma przecież szczypce, a poza tym jest dosyć duża. Oba ataki stały się w nocy, ale oba te zwierzęta są nocnego trybu życia. Raz widziałem jak krewetka próbowała dziabnąć kiryska, a giętkoząb jakoś podejżanie się nie zachowuje, a poza tym jest mały więz raczej by nie zabił danio. Piszcie co wy myślicie bo muszę coś odseparować zanim zrobi więcej szkód.

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Kuroneko

      Na 99% gietkozab. Karmienie duzym pokarmem mrozonym typu cale krewetki, z pol stynki na noc powinno pomoc. U mnie potrafil dorwac zdrowe proporczykowce lub mieczyka z obdartym ogonem. Teraz jest spokoj.

  24. marcinakwarysta

    Piękne,spokojne,dostojne rybki.Polecam tym ktorzy maja 200l lub wiecej.Doskonale pasuja ze skalarami.i jakims śtadkiem ryb ławicowych.Lubia kryjówki,sporo roślin,korzeni/Moje ulubione ryby//obsada 200l 2skalary/3akary z Maroni,2samice samiec//3proporczykowce z cap lopez(2samice+samiec) 6 neon innessa,6 Zwinnik blegera,5razbory klinowe,glonojad,2helenki na ślimaki Filtr 1501e JBL..Polecam super sie sprawuje.woda kryształ..oswietlenie 2*39W T5.polecam świetlówki T5, doświetlam nieraz jesze 2*t8 15W.sporadycznie.. W akwarium dwa korzenie,dobrze zarosniete//żabienica amazońska,ludwigia zielona,rotala zielona,mikrozorium,anubiasy mini,nurzaniec/wszystkie rośliny ładnie rosną..nieraz dodaje nawóz potas,żelazo i mikroelementy i wegiel w lynie codziennie..Karmienie ryb dominuja pokarmy żywe..w koleności które najczesciej //wodzeń,artemia,rurecznik,rozwielitka,doniczkowce mrózóna ochotka +karma sucha.podawana max 2razy w tygodniu

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Wojtek

      Czy podłoże dla akar z Maroni może być ciemne (ziemia)

  25. BodzioDPL

    Witam. Zastanawiam się nad parką tych ładnych rybek, tylko nie wiem czy pasują do obsady którą tworze. Mianowicie: 240L baniak z korzeniami, skałami i roślinami ma zamieszkać docelowo: 20-30 neonków, parka Ramirezek, rodzinka Molinezji (4 dorosłe, z 6-7 potomstwo), z 10 razbor klinowych/miedzik i z 6-8 kirysków spiżowych + parka Akara z Maroni? Może być? 🙂

    Odpowiedzi: 2
    Odpowiedz
    1. Maciek

      Nie pasują do siebie wybrane przez Ciebie ryby. Neony, Ramirezy, razbory to woda miękka i kwaśna, molinezje zasadowa, twarda, słonawa. Temperaturowo też nie dobrane.
      Sprawdź na stronie wodociągów, co w kranie piszczy i dobierz ryby pod parametry kranówki, chyba że używasz filtra RO, to wtedy możesz dopasować kwasowość wody do ryb.
      Poszukaj tak ryb, żeby parametry w akwarium były dla nich optymalne, a nie ledwo mieszczące się w widełkach wartości.

    2. marcinakwarysta

      Te molinezje nie pasuja troche,//Nawet do kranowki dodaj szyszki olchy.lekko zakwaszaja wode daja garbiki,mozesz jeszcze dolewac preparat TORUMIN daje fajne efekty wody .I to wszystko.mialem kiedyś Parke ramirezek ,co jakis czas składaly mi ikre.To samo Akary z Maroni i Skalary..A wode w kranie mam lekko twardą i zasadowa..Szyszki olchy i ten preparat daje rade .tylko systematycznie czeba uzywać .móze byc w mniejszych ilosciach nawet jak tam pisze ale systematycznie..Plus korzenie w akwarium substrat tez dają dobre efekty.lekko zmiejczaja i zakwaszaja wode.DELIKATNIE TO WYSTARCZY,PAMIETAJMY OBENNE RYBY NIE SA WYŁAWIANE nop z amazonki/SA HODOWANE W POLSCE>maja miec odpowiednie d€ze akwaria,stabilne warunki,podmienianą wode,kojówki,dużo roslin /TO JEST Najwazniejsze

  26. Ewelina

    Posiadam stadko w 112l. Bardzo spokojne, przyjazne, ciekawskie rybki. Nie są nieśmiałe, wręcz przeciwnie – podpływają do szyby. Może dlatego, że za kompanów mają neonki i one dodają im śmiałości. Ogółem są super, bardzo je lubię 🙂 Jeżeli chodzi o towarzystwo pielęgniczek ramireza bądź boliwijskie to odpada. Miałam razem z nimi parkę najpierw tych potem tamtych. Oby dwie mimo ze mniejsze rozmiarem i ilością to były agresywne wobec nich. Cały czas je goniły i gryzły. Musiały siedzieć w kacie i nie miały w ogóle spokoju. Zostały odseparowane do innego akwa.

    Odpowiedz
  27. Karolina

    Właśnie wpuściłam 5 sztuki do swojego 200 l akwarium. Mam nadzieję że będą się dobrze czuły z parą barwniaka i parą skalarów. Zmieniłam obsadę wydałam dwa dorosłe trzciniaki wielkości 40 cm aby ich nie skonsumowały… Nie wiem dla czego ale barwników nie ruszały…. Może dlatego, że bojowe małe rybki z nich, szkoda że nie udaje się im podejść do tarła…

    Odpowiedz
  28. malawista

    Czy parka może być w 72l?

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. Akwarystka

      Parka w takim akwarium ma dosyć ciasno ale ze względu na swój dość mały rozmiar mogą być 😉

  29. t

    Mam parę, w akwarium „międzykontynentalnym”, faktycznie są spokojne, zero agresji, oprócz tych akar mam: zbrojniki, kiryski, miedziki, kosiarki, neony, bocje, krewetki filtrujące.

    Odpowiedz
  30. Michał

    Jak myślicie Marony z Paletkami mogą być w 260 l ?

    Odpowiedzi: 3
    Odpowiedz
    1. Damian

      Myślę, że tak

    2. pawel

      Na pewno idealnie będzie się je razem hodować

    3. Tomel

      Tak mam je z paletkami i jest ok