Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio-twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 160

 1. Pat

  Czy mogę trzymać gupiki z molinezjami? Mam akwarium 54 litry i 5 molinezji

  odpowiedz
 2. Pax

  Czy mogę trzymać gupiki z molinezjami. Mam 54 litry akwa molinezji mam 5

  odpowiedz
 3. Gula

  Chciałabym kupić gupiki, jakie są wasze opinie na ich temat?

  odpowiedz
  1. Dominika

   Piękne, niedrogie w utrzymaniu, bardzo szybko rozmnażające się małe rybki :) 5 samic na jednego samca to wystarczająca liczba :) Jeżeli o mnie chodzi to ja wolę Pielęgniczki Ramireza :) Piękne ryby.

  2. tesa

   Niektórzy mówią o gupikach, że jest to ,,chwast” i że są nudne. Ta opinia bierze sie stąd, że ta rybka bardzo łatwo sie rozmnaża. Samiczki kocą się tak ogólnikowo mówiąc co miesiąc. I mają sporo młodych w jednym miocie. Więc podstawowym problemem bardzo szybko staje sie przerybienie akwarium. To największy minus, bo przerybienie równa się: choroby rybek i problemy w zbiorniku. Ale inni uwielbiają te rybki. Napiszę, za co JA uwielbiam gupiki:
   1. Usposobienie – nie robią krzywdy sobie nawzajem i innym mieszkańcom akwarium a przy tym są bardzo żywe i ruchliwe.
   2. Bardzo duża różnorodność genetyczna – mając jeden gatunek rybek, możemy mieć akwarium bardzo kolorowe i z rybkami o bardzo różnorodnym wyglądzie.
   3. Nie wiem jak nazwać trzeci, a dla mnie najważniejszy walor gupików. Są to rybki odważne i ufne, nie chowają się po zakamarkach akwarium. Reagują na pojawienie się człowieka (kojarzą z karmieniem), ale to i tak miłe. Kiedy wkłada sie dłoń do akwarium (a wiadomo, że trzeba to robić), nie uciekają, tylko podpływają zaciekawione, potrafią skubać rękę całkiem mocno, można je z ręki karmić.

  3. Barttek

   Przyznam, gupiki się szybko rozmnażają, lecz jeśli jest ich za dużo można je sprzedawać. Jeszcze można je użyć jako pokarm np dla Welonów, lecz ja nie za bardzo popieram ten sposób.

 4. cobra

  Witam. Niedawno urodziła mi gupiczka. Młode są w akwarium 5l. Tylko, że mają zbyt mało tlenu. Czy zna ktoś może jakiś prosty sposób na zrobienie napowietrzacza i kamienia napowietrzającego? U mnie w sklepach są drogie i do litraży od 150l. A może zna ktoś tani napowietrzacz, który można kupić przez internet? Z góry dzięki za info;-)

  odpowiedz
  1. rrrrrw

   Jeśli to ma być na niedługi czas to kup na alegro jakąś najtańszą pompkę, są od 10zł, do tego wężyk 1zł/mb i kamień 2zł. Za 15zł + wysyłka – na tak mały zbiornik rybki dostaną tyle tlenu że hoho. Jedyna wada to głośna praca, nie daj się oszukać zapewnieniom sprzedawcy, że jest bardzo cicha. Mam taką tymczasową pompkę budżetową i czasem mam wrażenie, że obudziłaby zmarłego 😛

  2. cobra

   Bardzo przydadzą mi się Twoje informacje:-). Dziękuję:-).

 5. Ola

  Czy mogłabym trzymać głupiki z ramirezami w akwarium 45l ? Czy pozdychają przy pH 6,5 ?

  odpowiedz
  1. Dominika

   Ja właśnie trzymam je razem, nie gryzą się, są przyjazne wobec siebie,tylko ramirez potrzebuje 2 samiczki, bo inaczej będzie gonił inne rybki!

 6. Tomek

  Witam, czy Gupik Pawie Oczko nadaje się do akwarium otwartego? Nie będzie wyskakiwał? Chciałbym kupić sobie kolorowy mix samców.

  odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Kiedyś jak kupiłem kilka gupików to na godzinkę umiesciłem je w… pudełku po lodach 1,4 litra. Tafla wody była ok. 2cm poniżej krawędzi pudełka i wyskakiwały jak szalone :/

  2. tesa

   Ja mam gupiki w akwarium zakrytym, ale teraz przez te upały, kiedy woda w zbiorniku osiągnęła 30 stopni podniosłam pokrywę, żeby świetlówka dodatkowo nie grzała wody i aby poprawić wymianę gazową. Od kilku dni akwarium jest odkryte dzień i noc, i jak na razie żadna rybka nie wyskoczyła, ani ampularia nie wyszła. Nie slyszę też, żeby rybki rzucały się po powierzchni, co mialo miejsce, kiedy akwarium było przykryte. Kiedy łapalam gupiki, żeby je wydać, to i owszem, potrafiły wyskoczyć z siatki, a nawet z akwarium. Myślę wiec, że jeśli akwarium nie będzie zbyt małe i będzie odpowiednio urządzone to nie będą wyskakiwać. W przypadku @rrrrrrrw były już zestresowane łapanką w sklepie i transportem, a jeszcze zamiast normalnego zbiornika, znalazły się w pudełku.

 7. Ela

  Witam, moja samiczka jest w ciąży czy mam ją dać do osobnego akwarium, krałzki lub coś w tym stylu ??

  odpowiedz
  1. bl♥cked

   W sklepach zoologicznych można nabyć tak zwany kotnik. To plastikowa klatka pływająca po powierzchni wody, lub mocowana do szyby. Ma dwie komory. Do jednej wkłada się samicę. Od drugiej komory oddziela ją plastikowa szybka z dziurami przez które przepływa narybek uciekając w ten sposób przed głodną matką. Są też tak zwane kojce. To takie jakby siatkowe zbiorniczki. Są przeze mnie bardziej polecane, ponieważ w kojcach jest lepszy przepływ wody i narybek nie zdycha z niedotlenienia. To kwestia kilku złotych, a naprawdę pomaga. Pozdrawiam, polecam i życzę powodzenia w wychowaniu narybku:-D

  2. RyboManiak

   Jeżeli w akwarium, w którym znajduje się ta samica są jeszcze jakieś inne gatunki to niebyłby taki głupi pomysł. Podczas porodu młode mogą zostać zjedzone. Najlepiej by było umieścić ją w inny zbiorniku na czas trchwania „ciąży”.
   Pozdrawiam!

   P.S.
   I polecam się na przyszłość 😉

 8. bl♥cked

  Witam, i proszę koniecznie o pomoc! Samiec gupika ma bardzo duży brzuch, a dzisiaj rano zauważyłam, że ma nastroszone łuski. Zachowuje się normalnie, ale szybciej oddycha. Czy ktoś wie jak mam mu pomóc? Proszę o pomoc ;-(

  odpowiedz
  1. hodowca

   Jest to choroba o nazwie puchlina wodna. Można to wyleczyć lub uśmiercić rybke. Zobacz sobie na różnych stronach o tej chorobie.

 9. bl♥cked

  Gupiczka urodziła ok 30 młodych. Tylko czym je karmić? Spiruliną, glonami kelp, bio-vitem, dafnią. Może być? Potem oczywiście urozmaicę pokarm:-)

  odpowiedz
  1. Cass

   Może być. Ja moje małe gupiczki karmię wszystkim czym dorosłe, tylko pokarm dla małych rozgniatam na proszek. Żyją i rosną zdrowo :)

 10. bl♥cked

  Witam. Mam pytanie. Moja samica gupika jest w ciąży. Jest już w zaawansowanym stadium. Chciałbym ją przenieść do kotnika. Tylko boję się, że się zestresuje i opóźni poród. Czy istnieje możliwość szybszego przyzwyczajenia się do nowego miejsca? Do kotnika mogę dołożyć roślinę i przenieść bardziej pod wieczór. Czy mogę coś jeszcze zrobić? PROSZĘ KONIECZNIE O BARDZO SZYBKĄ ODPOWIEDŹ!

  odpowiedz
 11. rrrrrw

  Witam,
  W jakim wieku gupiczki są gotowe do rozrodu?

  odpowiedz
  1. Konrad

   Uważam że około 5-6 miesięcy

  2. RyboManiak

   A nawet szybciej. Wystarczy, że zaczną przypominać wyglądem dorosłe osobniki (tylko w wersji mniejszej 😉 ).

 12. bl♥cked

  Witam, dziś rano rozmnożyły mi się gupiki, ale niestety gdy wróciłam ze szkoły nie było już ani jednej sztuki :-(. Za nic w świecie nie potrafię rozpoznać samicę w ciąży. Niby wiem, że plama ciążowa, duży brzuch i tak dalej, ale ona bardzo często jest u mnie przekarmiona :-( , więc trudno jest mi stwierdzić, czy jest czy nie jest w tej ciąży. Ale mam nadzieję, że nie długo znów będą małe gupiki :-).

  odpowiedz
  1. Konrad

   Jeżeli nie jesteś pewna czy jest w ciąży nie daj jej jeden dzień jeść. Jeśli nadal będzie miała duży brzuch noto niema wątpliwości

  2. bl♥cked

   Dzięki za odpowiedź Konrad. Samiczka znów jest gruba, nie dam jej dzisiaj jeść i zobaczymy co tu jest prawdą:-)
   A co do porodu przełożyć ją do konika gdy już widzę, że rodzi czy wcześniej ?

  3. RyboManiak

   To proste.
   Przeważnie wszystkie dojrzałe samice mają plamę koloru różowego. Gdy zostają zapłodnione kolor plamy staje sie ciemniejszy (prawie czarny). To świadczy, że w najbliższym czasie nastąpi poród :)

 13. tomek

  moja samica urodziła małe rybki i odłowiłem je muszelką i dałem do małej tubki z plastiku, nie wiem czy dać jej coś jeszcze 😛

  odpowiedz
  1. Konrad

   Cześć, lepiej weź mały słoik wlej trochę wody z akwarium i wpuść narybek, nie potrzebują filtra powietrza trzymaj je ze 2-3 tygodnie osobno

 14. ktoś

  miałem samicę gupika, wzięła i pękneła od młodych, bo urodzić nie chciała, chociaż była w na początku tygodnia ciąży, i czy to nie było spowodowane kotnikiem, do którego była wsadzona 2-3 dni przed rzekomą, eksplozją gupiczątek”?

  odpowiedz
  1. Konrad

   Nie chciała urodzić ponieważ gdy przełożyłeś ją do kotnika była przestraszona nie znała tego miejsca lepiej niech koci się w akwarium i tylko wyłapywać narybek

 15. blocked

  Witam wszystkich, mam pytanie. Ile maxymalnie gupików pawie oczko mogę trzymać w akwarium o pojemności 60l? Mogę w nim trzymać jeszcze stadko kirysków panda 6 szt? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, będę bardzo wdzięczna.

  odpowiedz
  1. piczka

   Możesz 6 kirysków a gupików radziłbym ze 6 bo się rozmnożą chyba, że chcesz od razu to spokojnie 15 ale potem uważaj jak będą młode 😉

 16. gupik endlera

  Witam serdecznie, mam pytanie. Ile gupików endlera mogę trzymać w akwarium 60l? Jakie ryby jeszcze mogę tam zmieścić? Proszę o nie proponowanie neonów, kirysków i ogórków.

  odpowiedz
  1. pupcia

   Jeśli same endlerki to okolo 15 a jeśli z innymi rybami to np z piskorkami, gurami karłowate, żałobniczki, molinezje, platki itp dużo rożnych rybek ale nie brzanki i bojownik

 17. Patryk :)

  Mam 14 lat, akwarystyką zajmuję się od najmłodszych lat od kąt pamiętam zaczynałem od Gupików, potem Bojowniczki i z czasem inne ryby. Posiadam dwa akwaria, jedno ogólne 120l w którym pływają Żałobniczki, Neony Innesa,Gupiki i Danio pręgowane [Udało mi się je rozmnożyć] wszystkie rybki ładnie się dogadują i nie sprawiają problemów. Drugie akwarium uznaję bardziej jako kotnik, lecz w nim pływał narybek danio, teraz trzymam tam 10 neonów innesa, oraz młode pielęgniczki ramireza, jeśli ma ktoś jakieś rady dla mnie śmiało proszę pisać ;]

  odpowiedz
  1. Dominika

   Ja trzymam w 50l akwarium Danio, Gupiki, Molinezje, Mieczyki, Kiryski, Otoski i moje ukochane Ramirezki :) Pięknie się razem prezentują wieczorami, wszystkie mają podobne wymagania hodowlane. Tylko trzeba pamiętać, że Ramirez potrzebuje 2 samiczki :) (Przynajmniej tak jest u mnie )

 18. Grzesiu Hajntze

  Mam gupiczkę z importu duża ok 7 cm i ma duża czerwona plamę kolo odbytu i duży brzuch i nie wiem kiedy urodzi. Ps pływa kolo dna

  odpowiedz
  1. Dominika

   Radziłaby przesadzić do kotnika 😉 Gupiki lubią zjadać młode :(

 19. Krzysiek

  Miałem podobny problem, rośliny niestety musiałem wymienić a wszystkie dodatki oraz kamienie przelać wrzącą woda no i oczywiście akwarium wyczyścić porządnie. Mi pomogło a tobie życzę powodzenia

  odpowiedz
 20. aga2208

  Mąż ostatnio kupił 6 gupików. Wszystkie pływały u góry akwarium tak jak by łapały powietrze, nie spływały niżej. Później po kolei opadały na dno, blakły i zdychały. Trzyma sie jeszcze jeden, ale cały czas jest pod samą powierzchnią. Czy to jakaś choroba?

  odpowiedz
  1. Justyna

   Prawdopodobnie brak im tlenu. Przyda się napowietrzacz

  2. gupik

   Należy bardzo silnie napowietrzyć i przefiltrować wodę. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  3. Konrad

   To nie choroba, tylko brak dobrych bakterii w wodzie ryby nie zdążyły się zaaklimatyzować w zbiorniku prawdopodobnie zostały zbyt szybko wpuszczone mogła to też być również różnica temperatur

  4. Konrad

   Nie zgodzę się z ,,gupik” te ryby muszą mieć wolno filtrowaną wodę

 21. Damian

  HEJ , Mam akwarium 60l z kilkoma gupikami i mam problem ze ślimakami. W aqa znalazły się z roślinami pływającymi które kupiłem w sklepie. Po roku wywaliłem rośliny a ślimaków wciąż przybywa. Czy mógłby ktoś mi doradzić jak się pozbyć tych ślimaków bo od nich rybki mi zdychają a woda dziwnie śmierdzi. PROSZĘ.

  odpowiedz
  1. Shogun03

   Hey też mam akwarium 60l i też miałem taki sam problem ze ślimakami które znalazły się w moim akwarium razem z kupnem roślin, zapewne mają one czarne muszle. Ja rozwikłałem ten problem tak, kupiłem Brzanke Rekinią, która zjada ślimaki, radze ci poczytać o rybach które zjadają ślimaki i zakupić ją 😀

  2. admin

   Odradzamy tego typu pomysły tzn. zakup ryb, które rosną naprawdę duże do małych zbiorników… wystarczy właśnie poczytać o wymaganiach brzanki czy bocji. Na plagę ślimaków w małym akwarium skuteczny jest restart i zakup roślin od sprawdzonych sprzedawców, ewentualnie wprowadzenie innych ślimaków, które żywią się ślimakami a rozmnażają przy tym stosunkowo wolno czyli Helenki.

  3. Shogun03

   Admin. Sam posiadam Brzankę Rekinią i wiem że jest to bardzo spokojna ryba bez większych wymagań! Wiadomo że brzanka rośnie bardzo duża ALE PO JAKIM CZASIE. Swoją mam już 2 lata i ma jakieś 9cm.
   Po drugie na serio restart akwarium, wiesz ile to kosztuje a w dodatku nie wiadomo czy w następnym akwarium nie będzie takich samych ślimaków !!!

  4. admin

   Brzanka rekinia dojrzałość płciową osiąga w okolicach 10-15 cm, wtedy też pokazuje swój charakter i nie bez powodu powinna być trzymana w większym stadzie. W dodatku jest to jedna ze zwinniejszych i szybko pływających ryb. Nie nadaje się do tak małego akwarium! 60 l to nie jest duży zbiornik abyśmy stracili majątek na jego restart w zamian za pożądaną estetykę.

  5. tomczarny

   Hej, zgadzam się z Adminem, rekinka nie polecam, będzie stresował i ganiał mniejsze rybki.

  6. tomczarny

   Cześć, Miałem kiedyś aqua. ślimaków całą masę, były to zatoczki, zdrowe i ryby mi nie zdychały a wręcz przeciwnie, chyba dobrze się razem dobrały :) Ja te ślimaki ostrożnie rozgniatałem a rybki jak poczuły krew to już wiedziały co dalej, darmowa karma dla rybek :).

   Jeśli chcesz się pozbyć ślimaków definitywnie, jak najmniejszym kosztem, to proponuje restart jak Admin, tylko po taniości. mianowicie około 40 litrów wody odlać do wiader, przenieść rybki nawet wpuścić do tych wiader (wiadra muszą być umyte najlepiej płynem do mycia i wypłukane kilka, kilkanaście razy) cały sprzęt i zbiornik umyć chlorem lub wodą utlenioną, Woda bezpieczniejsza, umyć dokładnie używając szczoteczki. Powinno pomóc.

   Opcja inna bocja wcina ślimaki, a ja kiedyś jeszcze kupiłem samice bojownika, mała rybka, i ona wcinała ślimaki.
   Pozdrawiam

   ps. napisz jaką opcje wybrałeś do pozbycia się ślimaków i czy pomogło.

  7. Patryk :)

   Polecam Ci zakupić rybkę, która poradzi sobie z ślimakami w mgnieniu oka ;] A mianowicie Bocja wspaniała, jest jeden minus ryba ta wymaga dość obszernego akwarium, ale myślę, że na styk ją zmieścisz. Druga rzecz to ŚLIMAK kontra ŚLIMAK czyli kup do akwarium ślimaki ,,Helenki” zjadają one inne ślimaki ;] Plusem jest to, że te ślimaczki wolno się rozmnażają, więc nie będzie problemu z kontrolą ilości.

  8. Robin

   Kup ślimaki o nazwie Helenka tak około 5 sztuk, nie więcej i nie musisz wywalać roślinek. One sobie z nimi poradzą.

 22. Łukasz

  wow mam dwa akwa i w mniejszym mam samicę gupika pawie oczko większą niż moje młode gurami dwuplamy [5cm].

  odpowiedz
  1. Krzysztof

   dla bocji minimum 150cm długość akwa najlepiej ślimak kontra ślimak czyli kup se helenki to taki ślimak co zjada inne mniejsze zatoczki myślę, że z powodzeniem 5 zmieści się w twym akwa

 23. Dawid

  MIKA – mam takie samo wrażenie jak ty ze akwarium nie ma znaczenia na ilość rybek :-) jeśli ktoś ma inne rybki to tez potrzebują 3l wody na 1szt.? wydaje mnie się, że jest to trochę dziwne ale dziś podniosę temperaturę do 27 i zobaczymy co z tego wyniknie :-) pozdrawiam

  odpowiedz
 24. Justyna

  Część, chciałabym kupić sobie rybki ponieważ niestety nie mogę mieć żadnych innych zwierząt.
  Chciałabym wiedzieć czy dla kogoś początkującego, kupno gupików jest rozsądne (słyszałam że niektóre gatunki ryb są bardziej wymagające, chorobliwie itd.)
  Czy są jakieś zdrowsze gatunki zimno wodnych ryb?

  Czasami niema mnie ponieważ jestem na wakacjach (nie na długo) i boje się ze mimo to że włożę do akwarium specjalną ‚tabletke’ z żywnośćią to bardziej wymagające rybki zdechną.

  odpowiedz
  1. Ala

   Witam kilka miesięcy temu pytałam się co oznacza , że samiec gupika pływa pionowo. No to teraz wiem to była choroba i kilka tygodni temu zdechł. Jeśli ktoś ma podobny przypadek to proszę się przygotować na to, że wasza rybka niedługo zdechnie. :(

 25. Dawid

  Witam…
  Mam około 30 sztuk gupików w akwarium 50l i cały czas zastanawiam się dlaczego nie chcą się rozmnażać mój znajomy ma podobnie jak ja i nie ma tego problemu co u mnie proszę o jakieś rady co mogę z tym zrobić :-)

  odpowiedz
  1. kuba14

   a czy masz samce i samice w akwarium albo jest ich za duzo

  2. Dawid

   mam samce i samiczki wielkiej różnicy nie ma miedzy samcami a samiczkami temperatura jest stała 23 stopnie. a nie wydaje mi się żeby w 50l akwarium było ich za dużo ponieważ miałem te same rybki w mniejszym akwarium i zdarzyło się ze miałem 2 razy młode a po przeniesieniu ich do 50l akwarium nie miałem jeszcze ani razu młodych wiec nie wiem co jest grane

  3. kuba14

   podwyższ im temperaturę do 25 jak może albo pokarm żywy lub mrożony

  4. Dessi

   Kolego, różnice między samcami a samiczkami są ogromne, samice są duże, tułów zwykle bezbarwny lub lekko zabarwiony, samce natomiast bardzo kolorowe, płetwa ogonowa rozłożysta, kolorowa, bardzo udekorowana, często w stosunku do reszty ciała obejmująca prawie 40% długości ciała, ciałko szczuplutkie, często płetwy w okolicach kloaki również bogate ale niekoneicznie..30 gupików na 50 litrów to ciut za dużo sztuk na takie akwarium.. gupiki są małe ale bardzo ruchliwe, potrzebują miejsca, nie tylko litraż się liczy ale także zawartość ( ilość roślin, dekoracji, ulokowanie dekoracji i roślinności – patrz piętra czyli wysokie rośliny całkiem z tyłu, piętro środkowe nie powinno zajmować sporo miejsca, z przodu najlepiej nic, muszą mieć miejsce do pływania, ozdoby i wysokie rośliny z tyłu przy ściance, aby miały gdzie się oprzeć i odpoczywać.

   Dalej stosunek samców do samic, na jednego samce 2-3 samice minimum, inaczej samce będą bardziej zajęte konkurowaniem między sobą niż skupieniem się na samicy, samica powinna też mieć miejsce do odpoczynku, schowania się, jakaś drobna muszelka, dalej, woda powinna mieć optymalną temp 25 stopni, gdy zachodzi ciągłe wahanie temp samica może nie mieć ochoty się rozmnażać, ciekawostka, ciężarna samica może opóźnić poród, gdy warunki bytowe są wedle jej uznania niepoprawne, gdy ławica jest za gęsta lub za dużo dekoracji, rybki nie będą się rozmnażać.

   Pamiętaj, ze woda w akwarium musi krążyć aby lepiej odparowywały gazy metaboliczne, między innymi amoniak, gdy masz za dużo dekoracji lub za dużo ryb, woda nie nadąża się oczyszczać w sposób naturalny, nawet filtr nie pomoże. Ryby się duszą we własnym sosie, kto by się chciał rozmnażać w takich warunkach. Proponuje ustawić stosunki płci, kontrolować temp wody, zmniejszyć ilość dekoracji, pomyśleć o dobrym pokarmie naturalnym, poza granulkami/płatkami warto dać im roślinę łatwą do jedzenia, roślinki miękkie, kruche (zwykle jasnozielone są „słodkie” w smaku) gupiki muszą takie jeść dla dobrej kondycji. Dla dekoracji warto zamontować rośliny o dużej zawartości garbnika, niskie, ciemnozielone, liście sztywne, twarde, one są „gorzkie” dla gupików, nie będą zjadane, nie zabierają miejsca a produkują dużo tlenu – duża zawartość chlorofilu ) dekorują, dają przestrzeń rybom i miejsce odpoczynku.

   Wyłączaj światło na noc jeśli nie masz oświetlenia nocnego specyficznego dla ryb, ryby nie maja powiek, śpią gdy nie ma światła dziennego, jeśli masz światło białe non stop, nie odpoczywają, są zestresowane i stad tez może być niechęć. Może tez być tak, ze wszystkie rybki są ze sobą spokrewnione, może to doprowadzić do problemów w krzyżowaniu, najlepiej kupować ryby z różnych źródeł, poprosić też możesz kolegę o podmianę rybek. Samice ciężarne są zwykle grube, pękate, skóra w okolicach kloaki jest przeźroczysta a więc u samicy ciężarnej łatwo będzie wypatrzeć ciemna zawartość kloaki, o ile nie jest przeżarta ( one nie znają limitu przy stole 😛 ) to wiedz, że najpewniej jest w ciąży.

  5. Mika

   Zwiększ temperaturę do 26 – 28 stopni ja tak mam i nie mam problemów z rozmnażaniem. Moim zdaniem większość akwarium nie ma tu nic do rzeczy.