Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 223

 1. Asia

  Witam wszystkich miłośników akwarystyki! Mam pytanie do znawców tematu, czy nie męczę moich ryb (jestem początkującym akwarystą) jeśli mam akwarium 62l, kamyczki rzeczne (żwirek), korzeń, 4 duze roślinki, 2 małe, 2 kulki gałęzatki, trochę pływającej rzęsy i też jakiegoś mchu, a obsada to: parka prętników, parka gupików (juz wiem ze trzeba dokupić kobiet) parka razbora galaxy, grzałkę, filtr Fan 1 Plus

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć. Dlaczego męczysz, jest wszystko ok, roślinki, filtr (moim zdaniem b. dobry), do razborek dokup jeszcze 2-3 parki to są rybki ławicowe lubią żyć w stadkach, z gupikami uważaj nie za dużo – łatwo się rozmnażają, zwróć tylko uwagę na twardość wody – prętniki i razbory wolą trochę mniej twardą wodę 5-15 dGH, gupiki 10-30 dGH (nie są wymagające), a kranówa ma ok. 20 dGH (w zależności od ujęcia wody), dbaj, pielęgnuj, będziesz zadowolona, powodzenia

  2. Bogdan

   Trochę niedobrane masz towarzystwo. Cytat z opisu prętnika karłowatego (nie napisałaś jakie masz): „samce … bywają bardzo agresywne w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków, np. gupików”. Cytat z opisu razbory galaxy: „ryba ławicowa … zalecane minimum 15 sztuk”

 2. Rycel.

  To najfajniejsze z fajnych ryb akwariowych. Sa takie kolorowe. Bardzo lubie moje paletki…

  Odpowiedz
 3. Arek

  Zapewne samce ją zamęczyły ciągłymi zalotami. Samice gupików gdy są w mniejszości w stosunku do samców długo nie pożyją. Proszę, bierz to pod uwagę przy kolejnym zakupie.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Szymek ellllooox

   Ona była wtedy w butelkowym kotniku

  2. Marc

   Przez tydzień to sam sobie siedź w butelkowym kotniku. I jeszcze zdziwienie ze zdechla. To zywe zwierze a nie sztuczna rybka. Co w tym kotniku wode filtrowalo, dotlenialo? W ilu litrach ona tydzień siedziała? Ile stresu jej dodatkowo tym małym kotnikiem dostarczyles? Odpowiedz jest prosta: zameczyłes ją na smierc warunkami jakie jej dałeś w tym pseudo kotniku.

 4. Szymek ellllooox

  Witam. Mam 3 gupiki i dziś samica mi zdechła nie wiem co się stało bo była już 4 tygodnie w ciąży trzymałem ją w plastkikowym butelkowym kojcu przez 1 tydzień. Patrzę dziś a ona sztywna na tafli wody (jeszcze żyje) inne samce z innych gatunków zapładnialy ją gonopodium i ona próbowała uciec 5 min później zdechła. Wyjołem ją i rozkroiłem i było z 50 młodych ale nie żywych i było mi szkoda. Czekam na odp a wogule to prowadze już akwarystyke 1 rok

  Odpowiedz
 5. weronika

  Nie wiem w sumie co się stało, jak to wytłumaczyć… Moja samica okociła się dwa razy, po tym drugim była dziwna. Wyglądała na „drętwą”, w środku zrobiła ie taka… Brązowa. Na jednej z płetw pojawiła się biała plama (kilka tygodni wcześniej leczyłam moje akwarium z rybiej ospy) i następnego dnia – zniknęła. Oczywiste, że zdechła ale nie mg znaleźć jej w kamieniach. Nie wiem co się stało

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Szymek Marczuk

   Może po miocie normalnie zdechła bo nie mogła wszystkich urodzoić

 6. Elwira

  Witam nie wiem czy to dobre miejsce i czy możecie mi pomóc ale znajomy założył dla moich dzieci akwarium. 60 litrów mamy w nim oprócz naturalnej roślinności 3 danio, 2 mieczyki Hellera, glonojada, 10 neonków i chyba teczaka niebieskiego. Ta ostatnia strasznie nerwowa więc chyba muszę pomyśleć o jakimś przyjacielu dla niej. Ale to nie moje pytanie…chciałabym wiedzieć czy możemy sobie pozwolić na jakieś inne rodzaje rybek jak np. Kiryski, molinezje lub gupiki…oczywiście o ich mniejszych odpowiednikach myślałam. Ale boje się ze będzie im już ciasno. Uprzejmie proszę o pomoc i ewentualne podpowiedzi o rodzaj i sztuki… pozdrawiam

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marc

   Już to co masz nie nadaje się do takiego akwarium w takim składzie. Mieczyki – za małe akwarium, woda twarda i zasadowa, neony (jakie? bo różnej temp wymagają) woda kwaśna i miękka, kiryski woda miekka i kwasna i niskie temp jak Neon Innesa, za to Neon czerwony znacznie wyższe temp. Sama widzisz że to co masz nijak nie pasuje, więc nie myśl o dokupywaniu tylko pomysl o dopasowaniu obsady – masz tu podane wymagania, ale nie patrz na skrajne wartości tylko środkowe (przykładowo jak dla jakiejś ryby jest podana temp 22-28 C to znaczy że trzeba brać 24-26C, to samo z twardością wody i pH jak ryby wód miękkich to nie mieczyki, gupiki, molinezje itd… tylko wówczas musisz taka wodę zapewnić, np kupujac filtr RO)
   Zrobisz jak uważasz, tylko proszę nie pisz, że twoje maja się wszystkie świetnie, bo to już się znudziło, no chyba że w wigilie przemówiły ludzkim głosem i ci to powiedziały, ale obawiam się, że wtedy usłyszała byś bardzo przykre słowa… 🙂 )

  2. Elwira

   Dziękuję…I nie napiszę że mają się dobrze bo coś jest nie tak i dlatego zaczęłam trochę czytać ale moja wiedza jest narazie znikoma…mój błąd ze zaufalam i powierzyła założenie to komuś kto się podobno zna…teraz przysiade odkształce się i spróbuję to usastatyzowac aby rybka było u Nas dobrze…Dziekujemy

  3. Marc

   I super Elwira. Z takim podejściem doczytasz co trzeba i zrobisz fajne akwarium. Koniecznie przerób zagadnienie cyklu azotowego w akwarium bo to podstawa oraz poczytaj o filtracji mechanicznej i biologicznej (rodzajach filtrów) no i oczywiście wymaganiach ryb.
   Widzisz wiele osób twierdzi ze ich ryby świetnie się czują w ich akwarium choc mają totalny miszmasz ze skrajnosci w skrajność, a twierdzą tak na podstawie że ryby nie zdychaja i nawet plywaja :). Tym bardziej cieszę się z twojego podejścia. Powodzenia życzę.

 7. księżniczka

  hej, kupilam wczoraj rybe gupika.. dzis rano byla dziwna, plywala przy powierzchni wody, nie byla tak ruchliwa jak na poczatku i co najgorsze niechciala jesc. wyszlam z domu na 3godziny a jak wdocilam to moja rybka nie zyla 🙁 ;( wytlumaczcie mi dlaczego prosze. co zrobilam zle ze mi zdechla??

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Marc

   Co zrobiłaś źle to ci można by powiedzieć, gdybyś napisała co zrobiłaś jakie akwarium masz itd… Może po prostu nie przeprowadzilas aklimatyzacji przy wpuszczaniu rybki do akwarium. Może, może … czarodziejskiej kuli nie mamy ani wróżki na etacie 🙂

  2. księżniczka

   akwarium mam 42l, posiadam pompke i termometr na którym temperatura wynosi 23 stopnie 🙂

  3. Marc

   Akwarium bylo dojrzale nim ja wpuscilas? Cykl azotowy zamkniety? Jaka filtracja ? -nic o tym a to bardzo ważne. Ile innych ryb jest jeśli są? I jak wpuscilas? -tak z worka do akwarium prosto czy poczekalas do wyrównania temp i po trochę dolewalas do worka wody z akwarium?

 8. wiktor

  Czy jak mam otoska i ikre gupików to on jej nie zje ?

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Marc

   Ikrę gupików masz? Ha ha dobre. A ja mam skalary żyworodne…

  2. Paweł

   Jak masz ikrę gupików to jesteś naprawdę profesjonalnym akwarystą zasługującym na Akwarystycznego Nobla 😉

  3. rrrrrrrw

   Albo ‚Jobla” 🙂

  4. RyboManiak

   To fakt, że głupiki są żyworodne 🙂 A co do twojego pytania to… Otoski żywią się glonami z szyb akwarium i roślin (nie zjedzą twojej ikry).

 9. Piotr

  Witam mam 2samce i 4samiczk. Maja dziwne zachowanie pływają blisko filtra a neonki zachowują się normalnie. Dziś zauważylem że jedną z samic pływa praktycznie stoi koło grzałki a temperatura wody to 27 stopni. Przy termometr że mam roślinie i mam nadzieję że tylko się chowa. Ma ktoś jakąś dobra radę ??

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Paweł

   powinieneś zmiejszyć temperaturę ja mam od 22 do 25 st , zresztą dla neonków to dobrze zrobi jakbędziesz miał do 23st a potem a za jakiś czas zwiększysz do 24-25st zobaczysz superowe neonowe tańce godowe 🙂

  2. Marc

   Paweł ale on nie napisał jakie ma neony. Zakladasz że Innesa? Jesli tak to temp 23C jak najbardziej ale skoro u niego zachowują się ok przy 27 to może ma czerwone albo simulans to 23 będzie zdecydowanie za mało no i w żaden sposób nie dopasujesz temp do gupikow nie wspomnę ze niezależnie jakie to neony to muszą miec wode miękką i lekko kwaśna a gupiki twarda i co najmniej nie kwaśną wiec albo jednym albo drugim bedzie w tym samym akw źle lub co gorsza wszytkim 🙂

  3. joanna

   proponuję temperaturę 25 ,u mnie się sprawdza, ale za to cholernie mi się rozmnażają, są aktywne zdrowe i silne

 10. Paula

  Witam, w akwarium mam 2 samiczki i 4 samce, od jakiegoś czasu samce strasznie uwzięły się na jedną samiczkę ganiają ją po całym akwarium i podgryzają czy to normalne? Miały być łagodnymi rybami 🙁

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. admin

   Ilu litrowe akwarium? Proszę przeczytać punkt dotyczący rozmnażania. Samic powinno być więcej niż samców. Może pomóc bujna roślinność aby samiczki miały gdzie się chować przed samcami.

  2. Paula

   Akwarium ma 112 l. są roślinki, zamek, konar. W takim układzie dokupię kilka samiczek i roślinki pływające. Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedź 🙂

  3. RyboManiak

   Nie przejmuj się tym… To normalne u tego gatunku. Te rybki rozmnażałyby się cały czas (uwież mi) – jak dokupisz kila samic to „kopulowanie” trochę się wyrówna 😉

   Pozdrawiam! 🙂

 11. Moli

  Mam pytanko czy mogę włożyć samice gupika do kotnika gdy jest już gruba i ma czarną plamę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ilona

   Jasne. Chociaż dziś zaczęła się kocić moja i w trakcie przełożyłam ją do kotnika. Urodziło się 25 sztuk. Ale ja bym tak nie ryzykowała i przełożyła ją przed porodem. Straciłam nadzieję, że coś z niej wyjdzie i dlatego pływała tyle czasu w ogólnym. Teraz dzieciaki są w kotniku a mama raz z podrośniętymi dzieciakami molinezji pływa w osobnym zbiorniku by odpoczęła po porodzie. Powodzenia 😉

 12. gregory

  Mam problem. mam gupiki samica przed narodzinami młodych została obgryziona przez samca
  nie ma płetwy odbytowej i ogonowej: dlaczego samiec tak postąpił? i co zrobić z samicą ?
  dobić czy odseparować od rybek ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. SZWED

   Nie, nie dobijaj. Odseparuj. Płetwy odrosną.

  2. gregory

   Dziś rano zdechła …

 13. Miłosz

  Witam, co to za choroba gupików jak pływają pionowo (głową do góry) i opierają się o podłoże w pionowym położeniu i po 2-3 dniach umierają. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Utrata możliwości pływania (pozycja pionowa) to efekt zapalenia pęcherza pławnego. Ale to nie jest choroba samą w sobie. Zapalenie pęcherza pławnego jest efektem jakiejś infekcji. Czy Twoim gupikom coś dolega? Postrzępione ogony, wyblakłe kolory lub jakieś pęcherze lub plamki?

 14. andrzej

  witam mam akwarium 720 litrów jaki filtr do niego założyć bo ceny są kosmiczne akwarystyke dopiero co zaczynam więc nie za bardzo jestem w temacie zaczynam na razie od gupików ile mogę wpuścić mam w tym akwarium na razie 16 glonojadów małych, 4 dorosłe…. czy potrzebuje kotnik do gupików, czy nie koniecznie? bo mam dosyć dużo zielska będą miały gdzie się chować

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rybomaniak

   Kotnik nie jest konieczny, jeżeli narybek nie zostanie zjedzony bezpośrednio po narodzeniu to schowa się w roślinach

 15. Akwamaniaczka

  Witam,
  Ostatnio zauważyłam ,że moja samiczka jest „w ciąży”.
  I nie wiem co zrobić, rodzą się w dużej ilości, a więc jak samica zacznie rodzić, czy mam ją odizolować od reszty czy po prostu niech rodzi w akwarium? W akwarium jest dużo roślin, więc małe chyba się uratują? Z góry dzięki i pozdrawiam 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Jak masz dużo roślin to część się uratuje, część niestety posłuży jako obiad dla większych ryb. Jak chcesz odchować jak najwięcej młodych to kup kotnik, koszt niewielki a żadna mała rybka nie zostanie zjedzona.

  2. Akwamaniaczka

   Dzięki 🙂

 16. Adam

  Są bardzo ładne, od nich zacząłem w akwarium, u mnie dobrze rosną na płatkach, polecam dla początkujących (jak ja).

  Odpowiedz
 17. Liliana

  U nas świetnie się przezentują i samice rodzą małe na ogół ładne i fajne rybki

  Odpowiedz
 18. Anna

  moje gupiki pływają przy powierzchni wody – w ogóle mało pływają. Są jakby takie „zmęczone”. Wczoraj pływały tylko przy brzegach akwarium w górę i w dół. Mam dobrą temperaturę filtr może to przez wodę jest ona źródlana (górska)?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Jesteś pewna, że to nie zwykła strefa rzeru gupika? Bo one lubią siedzieć przy tafli czasem. Jeśłi rzeczywiście „wyglądają na chore” to to z całą pewnością jest kwestia filtra, a nie wody (jedyna, na której by sobie nie dały rady to Bytomianka, ja leję prosto z kranu i aż furgają). Jakie akwarium i jaki filtr? Po pierwsze spróbuj go dobrze wyczyścić, tych „cudownych” bakterii nitryfikacyjnych i tak nie wybijesz wszystkich, a może się zatkał w którymś momencie. Jeśli nie pomoże to dołóż drugi filtr, suma przepływu wody powinna być co najmniej 3xwiększa na godzinę jak litraż (czyli np. do 112l w sumie 400l/h itp.)

  2. kacper

   to normalne że pływają przy powierzchni wody

  3. Rybomaniak

   Woda nie powinna być „źródlana górska” – tylko zwykła z kranu ale uwaga: w wodzie do akwarium słodkiego potrzebne są specjalne bakterie! Żeby je wychodować wystarczy nalać do dowolnego naczynia (tyle wody ile chcesz wymienić w akwarium) nalać wody z kranu, pozostawić to naczynie w cieniu w temp. pokojowej na 4-6 dni. W tym czasie wytworzą się bakterie potrzebne do lepszego oddychania twoich rybek 😀

   *A to, że pływają przy powierzchni może świadczyć o złej wodzie lub nieodpowiednim dotlenienui tych rybek 🙂

   Pozdrawiam i polecam się na przyszłość

  4. joanna

   moje pływają na powierzchni kiedy się zbliżam, po prostu chcą jeść