Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 298

 1. marek

  Witam, akwarium 92 l wymiary 55, 41, 41 jaka obsade wybrac?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rener

   Polecam neony innesa na te akwa spokojnie 10-12 sztuk, i z (dno) 5 kirysków oraz parę glonojadów ancistrus

 2. Jacek

  Posiadam akwarium o pojemności 200l i trzymam w nim
  -5 razborek klinowych
  -pare molinezji żaglopłetwnej
  -10 neonek
  -pare barwniaka czewonobrzuchego
  -pare platynek
  -pare prętników
  – dwie brzanki sumatrzańskie
  – oraz 4 danie pręgowane
  Czy powinienem coś zmienić/ ew. dokupić?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Pare molinezji – w sensie, że parę, czy kilka molinezji? Bo jeżeli parkę, to zrób z tego harem min. 1+2 dokupując co najmniej jedną samicę. To samo z platkami i prętnikami. Brzanki uno, że powinny być w większej grupie (min.4-6-8 osobników), to jeszcze nie nadają się za bardzo do takiego zestawienia. Danio też powinno mieć więcej, przynajmniej o jedną, dwie, bo gdybyś zrobił z nich duże stado miałbyś już zupę rybną. Najlepszym z rozwiązań byłoby w ogóle ograniczenie liczby gatunków, gdybyś usunął te brzanki, powiększył trochę ilość danio i porobił z tamtych co pisałam wcześniej rybek haremy, myślę, że wszystko byłoby ok.

 3. Robert

  Witam, czy mogę trzymać skalary z rybkami z rodziny piękniczkowatych? (mam na myśli molinezje, platynki oraz mieczyki). Posiadam akwarium o pojemności 200l, czy tyle wystarczy aby pomieścić 4 skalary? Pozdrawiam serdecznie oraz czekam na odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Skalary akwa 300-350l. ;d Podejrzewam że miłośnicy skalarów inaczej by Cię zjedli.

 4. piotr

  cz gurami złote może być z gurami mozaikowym , gupikami i neonami?

  Odpowiedz
 5. Katarzyna

  Witam, miałam 9 malutkich gupikow i ostał mi się jeden, reszta padła.
  czy mogę bez obaw do niego dopuścić dorosłe osobniki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Zależy, jakiej są wielkości. Jeżeli ma coś ponad 1 cm to bez obaw.

  2. Paweł

   jeżeli młode Ci się rodzą to ich nie odławiaj, z czasem dorosłe do nich przywykną i przestaną je zjadać

 6. Magda

  Jak rospoznać płeć u gupików.

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. piotr

   nie możesz bo ci go zjedzą

  2. Zosia

   A skąd masz te gupiki ? mają długie ogony ,a takich nie mogę znaleźć w sklepach …
   I czy byś mogła sprzedać ew. lub doradzić w ich szybkim znalezieniu?

 7. Wlodi13

  Hej, masz 4 glonojady (zbrojniki pospolite) w 25l akwarium które ma dno 40x25cm, póki są małe to wygląda to fajnie, ale dorosłe osobniki mają średnio 12cm długości (osiągają nawet 15cm). Wyobraź sobie teraz 4 takie olbrzymy na takiej małej powierzchni, nie będą miały jak się poruszać. Dla parki wymagane jest min. 60x30cm, inaczej w przyszłości będą chorować i padną. Dla małych zbiorników są piękne odmiany kirysków, np. karłowate (sierpoplame) i śmiało ich możesz mieć 4 szt. Jeśli chodzi o ślimaki, uważaj bo rozmnażają się błyskawicznie i może być później problem, nie będziesz mogła ich się pozbyć.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Hej Wlodi13 myślę że zaczym one urosna glonojady to kupię większe akwariu ślimaki są 8 szt dostałam za rybki a jakie byś mi doradzil akwarium myślałam o 40 l co sadzisz

  2. Weronika

   Mam światło energooszczędne żarówka jedna 11 w takie było w komplecie z akwarium filtrem grzałka 25 w i termometrem wladi13

  3. Wlodi13

   Jeśli wszystko było w komplecie to światło powinno być odpowiednie, fachowcy już tak dobrali aby było ok. Jednak w przyszłości jak żarówka się przepali pamiętaj że do roślinek jest potrzebna barwa zimna, 11W to jest moc żarówki czyli jak mocno ona świeci, ale za rodzaj światła decyduje jego barwa i gdybyś kiedyś kupowała nową musi być min. 6000K. Ja mam dwa akwaria, w jednym oświetlenie 6000K w drugim 8000K i roślinki pięknie rosną. Jeśli już chcesz się zdecydować na nowe akwarium zauważ że większość tych mniejszych rybek opisywanych na tej stronie wymogi ma 54l (60x30x30cm) to jest takie optymalne akwarium a możliwość wyboru kolejnych rybek bardzo duża. Wszystko zależy ile masz miejsca w domu, ile chciałabyś maksymalnie wydać pieniędzy no i jakie rybki w przyszłości, pomyśl i sama dokonaj wyboru, poczytaj opisy rybek jakie mają wymogi no i tyle. Rozumiem że z oddawaniem rybek pewnie miałaś trochę problemów, sklepy chcą zarabiać a nie przyjmować ryby z powrotem więc te zamiany, ale mimo wszystko nawet akwarium 54l to 2 glonojady wystarczą, a ślimaki sama zobaczysz i zdecydujesz. Im większe akwarium tym rybki lepiej i swobodniej się czują i łatwiej zachować parametry wody, przy mniejszych trzeba częściej podmieniać wodę. Ja osobiście wolę mniejsze akwaria, są bardziej kameralne i lubię przy nich robić, kiedyś miałem 112l ale się go pozbyłem – trochę za duże jak na moje możliwości mieszkaniowe, więc sama widzisz. Decyzja należy do Ciebie.

  4. rrrrrw

   54litry i 2 glonojady? Niezły z Ciebie doradca, nie ma co…

  5. Wlodi13

   Zbrojnik pospolity – glonojad
   http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/zbrojnik-glonojad-zbrojniki-glonojady/
   podtemat „Akwarium”: Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium.
   rrrrrw weź sobie na wstrzymanie, bo w tym momencie podważasz nie moje doradztwo ale opisy zawarte w rybyakwariowe.eu …nie kompromituj się

  6. Dagger

   A ja tak w ogóle z doświadczenia dodam, że nie ma sensu zakładać tak małych akwariów jak 45-54l, bo ile rozumie się 25l. jako małe akwa ozdobne, to 45l już nie prezentuje się tak dobrze i nie można zbyt wiele w nim trzymać. Od razu minimalnie 112l, a najlepiej większe powinno załatwić sprawę.

 8. Weronika

  W tej chwili mam 4 glonojady ale nie syjamskie 3 gupiki engler samice i dwa samce rośliny pływające i około osiem ślimaków żółtych

  Odpowiedz
 9. Kminek

  Ludzie poco te całe kłótnie opanujcie się to nie FaceBook.

  Odpowiedz
 10. Weronika

  rrrrrrw pozjadales wszystkie rozumy swoje opinie zachowaj dla siebie globie jeden

  Odpowiedz
 11. Weronika

  Dziękuję za radę Wlodi13 mam pytanko do ciebie mam 3 gupiki engler samice i dwa samce jak długo światło powinno się palić w akwarium

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Światło w akwarium najważniejsze jest gdy posiadasz roślinki, wtedy żarówka powinna mieć barwę minimum 6000K (barwa zimna) i powinno świecić się przynajmniej 14 godz. Ja osobiście włączam o 6:00, 7:00 i wyłączam o 21:00, 22:00, rybki też muszą kiedyś spać. Gdy masz tylko rośliny sztuczne (chociaż nie jestem zwolennikiem) wystarczy światło o barwie ciepłej (3000K) – są to zwykłe żarówki jakich używa się w pokojach – i odpowiednio krótszy czas świecenia ~12 godz. Pamiętać też należy że przy barwie zimnej – jest to światło jasne, zbliżone do promieni słonecznych – trzeba rybkom zapewnić kryjówki: skałki, korzenie, rośliny z większymi liśćmi, nie wszystkie gatunki lubią gdy ciągle jest jasno. …gupiki bardzo sympatyczne rybki, też od nich zaczynałem 😉

 12. Weronika

  Dobra oddalam ryby i po co ta głupia dalej gadka

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej, wskazówka: przy doborze nowych rybek zwróć uwagę w jakiej wodzie one żyją, chodzi o twardość wody, muszą one mieć jednakowy zakres (informacje są podane przy każdym gatunku ryb), jest to bardzo istotne aby miały jednakowy biotop, inaczej będą padały. Wodę będziesz pobierać pewnie z kranu, więc sprawdź jaka jest twardość, są do tego odpowiednie testy dostępne w sklepach akwarystycznych. WAŻNE! Woda koniecznie odchlorowana, chlor zabija rybki.

 13. Weronika

  Witajcie bardzo nie ładnie się nie którzy zachowują obrażają mnie swoimi komentarzami

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie przejmuj się, na forach internetowych tak po prostu jest, nikt Tobie prawdy w oczy nie powie, ale pod osłonką anonimowości każdy jest odważny, z tym niestety trzeba się liczyć. Ci wszyscy co rozumy pojedli nie pamiętają już że z akwarystyką też kiedyś zaczynali i nie mieli bladego pojęcia o rybkach, jestem ciekawy ile tym rrrrwy, ssssry w swojej historii ryb pozdychało, ale do tego się nie przyznają. Dobrze że tutaj trafiłaś, jest to bardzo dobra strona, jest dużo opisów ryb, wystarczy trochę poczytać i zaznajomić się, a komentarze miej gdzieś i z upływem czasu akwarystyka będzie dla Ciebie co raz bardziej ciekawa.

  2. rrrrrrw

   Wlodi błądzić rzeczą ludzką ale jak ktoś pyta ileś tam razy, dostaje ileś odpowiedzi, że to co robi jest złe a ten ktoś uważa, że to obrażanie i robi dalej swoje to ręce opadają. Pomijam fakt, że podstawowe informacje sa podane na samym portalu, tam jak byk stoi jakie jest minimum dla glonków. A wielce obrażona Weronika zamiast zrobić tak, jak podpowiada strona i forumowicze, to chyba na złość babci chce odmrozić sobie uszy. Tylko ryb szkoda.

  3. Wlodi13

   Kwestia priorytetów, dla jednych ryby są najważniejsze, dla drugich człowiek… jeśli masz pojęcie o czym piszę. Szacunku nie idzie się nauczyć, wiedzy akwarystycznej tak…

  4. rrrrrrw

   Na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Na pewno nie poprzez znęcanie się nad rybkami.