Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio-twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 175

 1. Anna

  moje gupiki pływają przy powierzchni wody – w ogóle mało pływają. Są jakby takie „zmęczone”. Wczoraj pływały tylko przy brzegach akwarium w górę i w dół. Mam dobrą temperaturę filtr może to przez wodę jest ona źródlana (górska)?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  odpowiedz
  1. Kuroneko

   Jesteś pewna, że to nie zwykła strefa rzeru gupika? Bo one lubią siedzieć przy tafli czasem. Jeśłi rzeczywiście „wyglądają na chore” to to z całą pewnością jest kwestia filtra, a nie wody (jedyna, na której by sobie nie dały rady to Bytomianka, ja leję prosto z kranu i aż furgają). Jakie akwarium i jaki filtr? Po pierwsze spróbuj go dobrze wyczyścić, tych „cudownych” bakterii nitryfikacyjnych i tak nie wybijesz wszystkich, a może się zatkał w którymś momencie. Jeśli nie pomoże to dołóż drugi filtr, suma przepływu wody powinna być co najmniej 3xwiększa na godzinę jak litraż (czyli np. do 112l w sumie 400l/h itp.)

  2. kacper

   to normalne że pływają przy powierzchni wody

 2. cobra

  Pomocy! Moje mieczyki mają jasne przebarwienia! Do akwarium wlałam healthosan tropicala. Za 3 dni podmieniam wodę. Kąpiel będzie trwała tydzień. Czy ktoś wie jaka to choroba? Proszę odpowiedzcie szybko;-((

  odpowiedz
 3. Paulina

  Samiczka z dużym brzuszkiem oznacza ciążę? Taka kupiłam w sklepie i nie wiem kiedy może się okocić. Kiedy rozpoznać poród u rybki?

  odpowiedz
  1. rrrrrrrrw

   Czasem warto poczytać opis wyżej ;p
   cyt: „Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy”

 4. karolina

  Anka bardzo mi przykro ale pewnie masz daleko my mieszkamy w Szwecji.

  odpowiedz
 5. karolina

  My mamy akwarium nie długo bo kolo miesiąca mamy już około 30 małych gupików. Chcemy je sprzedać i tu moje pytanie od jakiego wieku rybki są dorosłe i czy takie maluchy 5 tyg tez można sprzedać czy pożyczają przy zmianie akwarium.

  odpowiedz
  1. anka

   chętnie wzięłabym tylko pytanie gdzie są do odebrania?

 6. Donio12

  Hej mam pytanko mam zbiornik 50l i trzymam w nim 3 samce i 6 samiczek Gupika oraz 3 kiryski czy akwarium nie jest za małe? pozdrawiam

  odpowiedz
  1. ATOM

   Odpowiedź trochę spóźniona ale może przyda się na przyszłość :-) Ja osobiście nie lubię przerybionych akwariów dlatego uważam, że twoja obsada jest za duża szczególnie, że gupiki to rybki żyworodne i bardzo szybko ich liczba rośnie. W 50l akwarium myślę, że harem (1 samiec i 2 lub 3 samice) to wystarczająco. Pokusiłbym się jeszcze o małego glonojada który będzie mial

 7. Pat

  Czy mogę trzymać gupiki z molinezjami? Mam akwarium 54 litry i 5 molinezji

  odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Gupiki z molinezjami mogą być, tylko czy te 54 litry to nie za mało na molinezje? Akwarium powinno byc co najmniej 2x większe….

 8. Pax

  Czy mogę trzymać gupiki z molinezjami. Mam 54 litry akwa molinezji mam 5

  odpowiedz
 9. Gula

  Chciałabym kupić gupiki, jakie są wasze opinie na ich temat?

  odpowiedz
  1. Dominika

   Piękne, niedrogie w utrzymaniu, bardzo szybko rozmnażające się małe rybki :) 5 samic na jednego samca to wystarczająca liczba :) Jeżeli o mnie chodzi to ja wolę Pielęgniczki Ramireza :) Piękne ryby.

  2. tesa

   Niektórzy mówią o gupikach, że jest to ,,chwast” i że są nudne. Ta opinia bierze sie stąd, że ta rybka bardzo łatwo sie rozmnaża. Samiczki kocą się tak ogólnikowo mówiąc co miesiąc. I mają sporo młodych w jednym miocie. Więc podstawowym problemem bardzo szybko staje sie przerybienie akwarium. To największy minus, bo przerybienie równa się: choroby rybek i problemy w zbiorniku. Ale inni uwielbiają te rybki. Napiszę, za co JA uwielbiam gupiki:
   1. Usposobienie – nie robią krzywdy sobie nawzajem i innym mieszkańcom akwarium a przy tym są bardzo żywe i ruchliwe.
   2. Bardzo duża różnorodność genetyczna – mając jeden gatunek rybek, możemy mieć akwarium bardzo kolorowe i z rybkami o bardzo różnorodnym wyglądzie.
   3. Nie wiem jak nazwać trzeci, a dla mnie najważniejszy walor gupików. Są to rybki odważne i ufne, nie chowają się po zakamarkach akwarium. Reagują na pojawienie się człowieka (kojarzą z karmieniem), ale to i tak miłe. Kiedy wkłada sie dłoń do akwarium (a wiadomo, że trzeba to robić), nie uciekają, tylko podpływają zaciekawione, potrafią skubać rękę całkiem mocno, można je z ręki karmić.

  3. Barttek

   Przyznam, gupiki się szybko rozmnażają, lecz jeśli jest ich za dużo można je sprzedawać. Jeszcze można je użyć jako pokarm np dla Welonów, lecz ja nie za bardzo popieram ten sposób.

 10. cobra

  Witam. Niedawno urodziła mi gupiczka. Młode są w akwarium 5l. Tylko, że mają zbyt mało tlenu. Czy zna ktoś może jakiś prosty sposób na zrobienie napowietrzacza i kamienia napowietrzającego? U mnie w sklepach są drogie i do litraży od 150l. A może zna ktoś tani napowietrzacz, który można kupić przez internet? Z góry dzięki za info;-)

  odpowiedz
  1. rrrrrw

   Jeśli to ma być na niedługi czas to kup na alegro jakąś najtańszą pompkę, są od 10zł, do tego wężyk 1zł/mb i kamień 2zł. Za 15zł + wysyłka – na tak mały zbiornik rybki dostaną tyle tlenu że hoho. Jedyna wada to głośna praca, nie daj się oszukać zapewnieniom sprzedawcy, że jest bardzo cicha. Mam taką tymczasową pompkę budżetową i czasem mam wrażenie, że obudziłaby zmarłego 😛

  2. cobra

   Bardzo przydadzą mi się Twoje informacje:-). Dziękuję:-).

 11. Ola

  Czy mogłabym trzymać głupiki z ramirezami w akwarium 45l ? Czy pozdychają przy pH 6,5 ?

  odpowiedz
  1. Dominika

   Ja właśnie trzymam je razem, nie gryzą się, są przyjazne wobec siebie,tylko ramirez potrzebuje 2 samiczki, bo inaczej będzie gonił inne rybki!

 12. Tomek

  Witam, czy Gupik Pawie Oczko nadaje się do akwarium otwartego? Nie będzie wyskakiwał? Chciałbym kupić sobie kolorowy mix samców.

  odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Kiedyś jak kupiłem kilka gupików to na godzinkę umiesciłem je w… pudełku po lodach 1,4 litra. Tafla wody była ok. 2cm poniżej krawędzi pudełka i wyskakiwały jak szalone :/

  2. tesa

   Ja mam gupiki w akwarium zakrytym, ale teraz przez te upały, kiedy woda w zbiorniku osiągnęła 30 stopni podniosłam pokrywę, żeby świetlówka dodatkowo nie grzała wody i aby poprawić wymianę gazową. Od kilku dni akwarium jest odkryte dzień i noc, i jak na razie żadna rybka nie wyskoczyła, ani ampularia nie wyszła. Nie slyszę też, żeby rybki rzucały się po powierzchni, co mialo miejsce, kiedy akwarium było przykryte. Kiedy łapalam gupiki, żeby je wydać, to i owszem, potrafiły wyskoczyć z siatki, a nawet z akwarium. Myślę wiec, że jeśli akwarium nie będzie zbyt małe i będzie odpowiednio urządzone to nie będą wyskakiwać. W przypadku @rrrrrrrw były już zestresowane łapanką w sklepie i transportem, a jeszcze zamiast normalnego zbiornika, znalazły się w pudełku.

 13. Ela

  Witam, moja samiczka jest w ciąży czy mam ją dać do osobnego akwarium, krałzki lub coś w tym stylu ??

  odpowiedz
  1. bl♥cked

   W sklepach zoologicznych można nabyć tak zwany kotnik. To plastikowa klatka pływająca po powierzchni wody, lub mocowana do szyby. Ma dwie komory. Do jednej wkłada się samicę. Od drugiej komory oddziela ją plastikowa szybka z dziurami przez które przepływa narybek uciekając w ten sposób przed głodną matką. Są też tak zwane kojce. To takie jakby siatkowe zbiorniczki. Są przeze mnie bardziej polecane, ponieważ w kojcach jest lepszy przepływ wody i narybek nie zdycha z niedotlenienia. To kwestia kilku złotych, a naprawdę pomaga. Pozdrawiam, polecam i życzę powodzenia w wychowaniu narybku:-D

  2. RyboManiak

   Jeżeli w akwarium, w którym znajduje się ta samica są jeszcze jakieś inne gatunki to niebyłby taki głupi pomysł. Podczas porodu młode mogą zostać zjedzone. Najlepiej by było umieścić ją w inny zbiorniku na czas trchwania „ciąży”.
   Pozdrawiam!

   P.S.
   I polecam się na przyszłość 😉

 14. bl♥cked

  Witam, i proszę koniecznie o pomoc! Samiec gupika ma bardzo duży brzuch, a dzisiaj rano zauważyłam, że ma nastroszone łuski. Zachowuje się normalnie, ale szybciej oddycha. Czy ktoś wie jak mam mu pomóc? Proszę o pomoc ;-(

  odpowiedz
  1. hodowca

   Jest to choroba o nazwie puchlina wodna. Można to wyleczyć lub uśmiercić rybke. Zobacz sobie na różnych stronach o tej chorobie.

 15. bl♥cked

  Gupiczka urodziła ok 30 młodych. Tylko czym je karmić? Spiruliną, glonami kelp, bio-vitem, dafnią. Może być? Potem oczywiście urozmaicę pokarm:-)

  odpowiedz
  1. Cass

   Może być. Ja moje małe gupiczki karmię wszystkim czym dorosłe, tylko pokarm dla małych rozgniatam na proszek. Żyją i rosną zdrowo :)

 16. bl♥cked

  Witam. Mam pytanie. Moja samica gupika jest w ciąży. Jest już w zaawansowanym stadium. Chciałbym ją przenieść do kotnika. Tylko boję się, że się zestresuje i opóźni poród. Czy istnieje możliwość szybszego przyzwyczajenia się do nowego miejsca? Do kotnika mogę dołożyć roślinę i przenieść bardziej pod wieczór. Czy mogę coś jeszcze zrobić? PROSZĘ KONIECZNIE O BARDZO SZYBKĄ ODPOWIEDŹ!

  odpowiedz
 17. rrrrrw

  Witam,
  W jakim wieku gupiczki są gotowe do rozrodu?

  odpowiedz
  1. Konrad

   Uważam że około 5-6 miesięcy

  2. RyboManiak

   A nawet szybciej. Wystarczy, że zaczną przypominać wyglądem dorosłe osobniki (tylko w wersji mniejszej 😉 ).

 18. bl♥cked

  Witam, dziś rano rozmnożyły mi się gupiki, ale niestety gdy wróciłam ze szkoły nie było już ani jednej sztuki :-(. Za nic w świecie nie potrafię rozpoznać samicę w ciąży. Niby wiem, że plama ciążowa, duży brzuch i tak dalej, ale ona bardzo często jest u mnie przekarmiona :-( , więc trudno jest mi stwierdzić, czy jest czy nie jest w tej ciąży. Ale mam nadzieję, że nie długo znów będą małe gupiki :-).

  odpowiedz
  1. Konrad

   Jeżeli nie jesteś pewna czy jest w ciąży nie daj jej jeden dzień jeść. Jeśli nadal będzie miała duży brzuch noto niema wątpliwości

  2. bl♥cked

   Dzięki za odpowiedź Konrad. Samiczka znów jest gruba, nie dam jej dzisiaj jeść i zobaczymy co tu jest prawdą:-)
   A co do porodu przełożyć ją do konika gdy już widzę, że rodzi czy wcześniej ?

  3. RyboManiak

   To proste.
   Przeważnie wszystkie dojrzałe samice mają plamę koloru różowego. Gdy zostają zapłodnione kolor plamy staje sie ciemniejszy (prawie czarny). To świadczy, że w najbliższym czasie nastąpi poród :)

 19. tomek

  moja samica urodziła małe rybki i odłowiłem je muszelką i dałem do małej tubki z plastiku, nie wiem czy dać jej coś jeszcze 😛

  odpowiedz
  1. Konrad

   Cześć, lepiej weź mały słoik wlej trochę wody z akwarium i wpuść narybek, nie potrzebują filtra powietrza trzymaj je ze 2-3 tygodnie osobno

 20. ktoś

  miałem samicę gupika, wzięła i pękneła od młodych, bo urodzić nie chciała, chociaż była w na początku tygodnia ciąży, i czy to nie było spowodowane kotnikiem, do którego była wsadzona 2-3 dni przed rzekomą, eksplozją gupiczątek”?

  odpowiedz
  1. Konrad

   Nie chciała urodzić ponieważ gdy przełożyłeś ją do kotnika była przestraszona nie znała tego miejsca lepiej niech koci się w akwarium i tylko wyłapywać narybek

 21. blocked

  Witam wszystkich, mam pytanie. Ile maxymalnie gupików pawie oczko mogę trzymać w akwarium o pojemności 60l? Mogę w nim trzymać jeszcze stadko kirysków panda 6 szt? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, będę bardzo wdzięczna.

  odpowiedz
  1. piczka

   Możesz 6 kirysków a gupików radziłbym ze 6 bo się rozmnożą chyba, że chcesz od razu to spokojnie 15 ale potem uważaj jak będą młode 😉