Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio-twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Video

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Galeria

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie ryb akwariowych:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia ryby akwariowej:2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena ryby akwariowej:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.
Pytania odnośnie kupna, sprzedaży bez podania lokalizacji i kontaktu nie będą zamieszczane!

Komentarze: 91

 1. Ala

  Witam
  Mam 4 gupiki. 2 samiczki i 2 samców. Wszystko jest super tylko od jakiegoś czasu jeden z samców pływa pionowo (ogonem w dół). Nie wiem co robić i co to znaczy? Pomocy! Liczę na szybką odpowiedz.

  odpowiedz
  1. Kuroneko

   Tak cały czas? A może tylko przed samiczką się pokazuje albo góra dół przy szybie pływa? I cały jest pionowo, czy tylko jego ogon opada? Jak nie, to o ile jest żywy, nie umiem pomóc.

 2. justyna

  Witam mam pytanie mam Akwarium 60l dostałam 20 sztuk małych gupików maja po 1 cm oraz posiadam glonojady 7 sztuk młodych czy to akwarium im starczy czy trzeba mieć większe proszę pomocy

  odpowiedz
  1. Kuroneko

   Dla gupików jest ok, ale glonojady max dwa zostaw i jak urosną powyżej 10cm to szukaj im domu większego(przynajmniej jednemu).

 3. Kasia

  Witam

  Kupiłam dzisiaj dwa Gupiki zaobserwowałam że jeden czuje się w moim akwarium cudownie a drugi lezy cały czas na dnie i jakby nie mógł się wzbić do góry. Mam akwarium 60l a w nim 3 danio czerwone, 9 neonek, 4 brzanki, 2 brzanki sumatrzańskie, 2 miedziki i 2 glonojady. Czy to przez towarzystwo ?

  odpowiedz
  1. Paweł

   To nie jest problem towarzystwa. Musisz sprawdzić czy ta rybka aby na pewno jest zdrowa. Je pokarm? Pływa w ogóle?

 4. Zuza

  Miałam w swoim akwarium (60l) same samce gupikow i dokupiłam im ostatnio samiczki, więc jak się łatwo domyśleć rozmnażają mi się na okrągło. Jeśli to tylko możliwe oddzielam małe od innych ryb, ale zastanawiam się wciąż kiedy jest dobry moment, żeby były na tyle duże, by je wpuścić do akwarium z resztą ryb (oprócz gupików mam w akwarium 7 neonków, 3 mieczyki, 2 kiryski, glonojada i bojownika) Wie ktoś może mniej więcej jak długo powinnam młode gupiki trzymać oddzielone?

  odpowiedz
  1. Linka

   Poczekaj, aż będą miały 2,5 cm. Wtedy możesz być spokojna

 5. anka

  czy ma ktoś nadmiar ryb na zbyciu?

  odpowiedz
  1. Wiesia

   Ja mam na zbyciu zbrojniki niebieskie, właśnie wykluły się młode. Chętnie oddam, ale musiałabyś po nie do mnie przyjechać. Nie mam możliwości ich przesłania.

  2. Mikołaj

   Wiesia czy mógłbym się spytać gdzie mieszkasz i czy oferta nadal aktualna :D ???

 6. Wiesia

  Ja mam niewielkie akwarium w nim 8 Neonek, 2 Zbrojni niebieskie, 4 Tęczanki neonowe i 8 Gupików (dorosłych). Rybki dobrze jedzą. Jak do tej pory było wszystko dobrze. Do tej pory… Teraz zaczęły mi zdychać Gupiki. Zdechły już 4. Są młode więc rybek nie ubędzie, ale dlaczego starsze zdychają? Inne rybki są w bardzo dobrej kondycji.

  odpowiedz
  1. Linka

   Właśnie u nas dzieje się to samo.

  2. Paweł

   Sprawdź parametry wody , jeżeli coś się gwałtownie zmienia to rybki zdychają np zmiana PH zbyt duża , lub gwałtowny wzrost amoniaku i azotanów w akwarium.

 7. Linka

  Chciałam opisać dziwną rzecz na temat gupików. Ostatnimi czasy dzieje się coś dziwnego. Hoduję rybki już dość sporo czasu i spotkałam się z różnymi rzeczami, ale to co się zaczyna dziać od kilku miesięcy w naszym regionie jest dość dziwne. Od dłuższego czasu dzwonią do mnie ludzie czy nie mam przypadkiem na sprzedaż gupików i dosłownie każdy kto dzwoni mówi mi, że rybki gupiki im zdychają. Żadne inne ryby nie, tylko gupiki i po jakimś czasie u siebie zaobserwowałam to samo. Tylna płetwa się skleja i koniec. Zdychają masowo co dziwne, nie łapie to żadnego innego gatunku. Dziwne, bo sama też nie dokupowałam ryb od nikogo. Nie używam chemi w zbiornikach. Parametry dobre i cała reszta i ni stąd ni z owąd padają. Zastanawiam się czy może coś być w naszej wodzie, ale jak to zbadać? Z drugiej strony dlaczego wszystkim padają gupiki, a innych rybek nie łapie? Czyżby jakaś choroba przenoszona tylko z gupików na gupiki? Nikt nie wie co jest grane.

  odpowiedz
  1. Monika

   Też to zauważyłam u siebie, rozmawiałam z kilkoma doświadczonymi akwarystami i doszliśmy do wniosku, że wpływ na to ma nasza woda kranowa – jej jakość mimo wszystko. Gupiki są wrażliwe na zmiany że tak powiem „w wodzie”. Inną sprawą jest to że gupiki sprowadzane do sklepów z nie wiadomo skąd mają inną florę bakteryjną niż te np wyhodowane w Polsce i puszczone do obrotu co też ma duży wpływ na żywotność bo ludzie w sklepach nie mówią skąd pochodzą ryby które mają na sprzedaż (pewnie sami nie wiedzą).

 8. Klaudia

  A czy mogę hodować tylko samce bez samiczek? Nie zależy mi na rozmnażaniu. Czy brak samiczek nie wpłynie źle na samców?

  odpowiedz
  1. KacpeR

   no wiesz może to być źle dla nich na pewno będą walczyć i się dziwnie zachowywać i z bijatyk może wyniknąć śmierć i będą mało jadły pozdrawiam

  2. admin

   Można śmiało trzymać same samce, które faktycznie w mniejszym akwarium będą często rywalizować o rewiry jednak nie wyrządzą sobie przy tym większej krzywdy.

 9. paweł

  Kupiłem 6 gupików no i wszystkie rybki zaczeły się bawić i pływać po całym akwarium

  odpowiedz
 10. Paweł

  Witam.

  Posiadam właśnie te Gupiki, one są tak kolorowe i piękne że jak dla mnie to są jedne z ładniejszych rybek jakie mam zaszczyt mieć w swoim akwarium. Przy okazji chce podziękować Serdecznie twórcą strony za wszelkie informacje odnoście rybek. Naprawdę dzięki Wam wiem o rybkach więcej :)

  Pozdrawiam Serdecznie no i Wesołych Świąt :)

  odpowiedz
 11. Bob

  A czym można karmić młode gupiki?

  odpowiedz
  1. KacpeR

   karma dla neonków

 12. Bob

  Chciałem się spytać bo moja samica jest bardzo niespokojna i ma czarne kropki po bokach i nie wiem czy może ona być w ciąży.

  odpowiedz
 13. Qba

  Siemka ;) mam pytanko, a mianowicie czy mogę mieć gupiki – 5 razem z neonkami – 12? Są jeszcze kiryski i glonojad ;) Pozdrawiam

  odpowiedz
  1. zuza.e

   Gatunkowo możesz, neonki nic nie zrobią gupikom, co do ilości zależy wielkości zbiornika jaki posiadasz

 14. Marcin

  Witam, chciałem zapytać nie o rybki a o tą piękną roślinę w lewym rogu akwarium, co to jest?
  Pozdrawiam

  odpowiedz
 15. monia

  Witam mam akwarium od niedawna mam7 gupików 6 neonek 4 molinezje dwie czarne, dwie żółte 4 danio. Mam 2 sztuczne roślinki mam kilka pytań. Dlaczego moje rybki obgryzają te roślinki i nie zauważyłam żeby się grzałka włączała możliwe jest, że lampa daje tyle ciepła że woda ma 25 stopni dodam, że lampa idzie maks 12 h.

  odpowiedz
  1. andrzej

   Rybki o których piszesz nie obgryzają ci roślin lecz obskubują glony. Warto zaaklimatyzować jakieś łatwe do hodowli żywe roślinki. Może być rzęsa, najprostsza, mnoży się jak pokrzywa – doświadczenie z przeszłości. Jeżeli nie mamy doświadczenia warto zapytać w zoologu, to żaden wstyd, pomogą. Życzę zadowolenia fajna sprawa, bawiłem się w to ponad 20 lat, ciekawsze niż kryminały w tv.

 16. Krzysiu

  Mam samca i samice. Samica urodziła dwa gupiki lub reszta została zjedzona przez inne ryby. Co mam zrobić z rybkami trzymam je w plastikowym pudełku umocowany w afarium?

  odpowiedz
  1. Adrian

   Jeżeli chcesz się coś dowiedzieć o hodowli gupika napisz do mnie :) Odkąd mam akwarium wyhodowałem 50sztuk :) Gmail. adonisszalkowski@gmail.com chętnie pomoge w każdej sprawie :)

  2. andrzej

   Jeżeli chcesz dochować się swoich rybek dotyczy żyworodnych. Jeżeli widzimy oznaki, że lada dzień nastąpi poród przygotowujemy małe akwarium 20-30 litrów a w nim tzw kotnik, w którym umieszczamy rodzącą. Po fakcie mame przenosimy do głównego zbiornika a młodzież dorasta na boku. Można w akwarium głównym wydzielić kąt i tam próbować hodowli. POWODZENIA

  3. Linka

   50 sztuk i wielki znawca chyba pęknę

 17. wosiu

  Tolek owszem rozmnożą się ale narybek może być zjedzony przez dorosłe bo młode nie maja skrytki. Jeśli chodzi o rośliny poszperaj w necie tam jest wszystko tańsze niż w sklepie :) Pozdrawiam :)

  odpowiedz
 18. Tolek

  Cześć, mam 2 gupiki samca i samice oraz małego glonojada, nie mam żadnych roślin :/ Chciałbym zapytać czy gupiki mogą mnożyć się bez roślin? I czy mogę dokupić więcej parek gupików moje akwarium ma 60 litrów. Ile mniej więcej zapłaciłbym w sklepie za roślinność? Pozdrawiam

  odpowiedz
  1. Linka

   W sklepie na pewno przepłacisz. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem na pewno będzie nurzaniec. Samica podczas porodu lubi się schować pod nurzańcem, a małe wypływają i skrywają się na jego liściach, tak żeby dorosła samica ich nie zjadła. Chociaż ja mam akwarium wielogatunkowe i nie zdarzyło mi się, żeby inne rybki a tym bardziej matka zjadła swoje młode. Najgorsze są mieczyki z żyworodnych. A jeszcze lepszym sposobem będzie zakupienie zwyczajnego kotnika. Kwestia kilku złotych, a przyda się na pewno na długo

 19. Anonim A

  Witam :) chciałabym urządzić swoje pierwsze akwarium i wydaje mi sie ze zakupienie gupika bedzie dobrym rozwiązaniem. Nie wiem tylko czy moze on żyć sam w akwarium ? Czy lepiej kupic kilka ?

  odpowiedz
  1. Piotr

   Kup najlepiej pare i bedzie git

  2. andrzej

   Jest to ryba tzw STADNA czyli dobrze jak będzie ich kilka, dobrze współżyje z neonami, danio, bystrzyk, nie jest agresywny, to jest ważne.

  3. konrad

   najlepiej mieć minimum 6 więcej samic niż samców wtedy będzie najlepiej a jak kupisz więcej to będzie git

 20. Doma

  Dzięki Linka za wiadomość przekaże koleżance.

  odpowiedz
  1. Linka

   Nie ma za co ;-)

 21. maciulka

  Nie zgadzam się co do wielkości moja gupiczka jest większa od molinezji i to ona robi porządek w akwarium.

  odpowiedz
  1. Linka

   Zdażają się wyjątki od reguły. Moje rybki ogólnie wszystkie są ponad normy opisywane, ale to nie powód do niezgadzania się. Zwyczajnie jej się tak urosło. Do mnie ludzie jak przychodzą, to pytają czy je sterydami karmię. Mówię nie! Po prostu rybki to też stworzenia, trzeba o nie dbać, pielęgnować je, dobrze karmić i same się odwdzięczą.

 22. Doma

  A powiedzcie np. jak by młode nie rosły zbyt szybko, ktoś czekałby już z 4 miesiące to co ma robić. Ja tak nie mam ale moja koleżanka tak.

  odpowiedz
  1. Linka

   No właśnie raz tak miałam. Zawsze rosły jak na drożdżach później nie. Wystarczy, że w akwarium z młodymi podkręci temperaturę do 28 stopni i częściej karmi. Tylko, że to ma być akwa tylko z młodymi, bo starszym nie zalecam

 23. Doma

  Dzięki za informacje i sory ,że nie odpisałam wcześniej.
  Mam nadzieja ,że jak wy będziecie mieć pytania to dam rade na nie odpowiedzieć.
  Pozdrawiam! :)

  odpowiedz
 24. Doma

  Cześć mam gupiki pawie oczko i mam młode po jakim czasie urosną do takiej wielkości bym mogła je wpuścić do akwarium z innymi rybami?

  odpowiedz
  1. Klaudia

   Musisz sprawdzić czy duże ryby nie będą próbować zjadać ich jeżeli nie to poczekaj jeszcze tak z tydzień. Ja swoje wpuszczałam po ok. 1,5 miesiącu po urodzeniu.

  2. bartek

   Gdzieś po trzech miesiącach.

  3. Anonim

   Ja w ogólnym akwa mam różne ryby, w tym i takie które z chęcią zjadłyby je. Jak dobrze i często karmisz to myślę, że po dwóch miesiącach możesz. Ja karmie młode kilka razy dziennie różnymi pokarmami i jak już się zaczynają wybarwiać to wpuszczam do głównego

 25. bro

  Czy gupiki mogą się krzyżować

  odpowiedz
  1. Doma

   Facet w sklepie powiedzial że tak.

  2. Bob

   Tak oczywiście że mogą zwłaszcza z gupikami endlera.