Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy, a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 342

 1. Miśka

  Hej mam pytanie.Jestem poczatkujaca I kupilam 120 litrowe akwarium, ile gupikow moze byc w takim akwarium?czy moge kupic glonojada?jakie inne rybki moga byc z nimi w akwarium I jaka karma bedzie dla nich najlepsza?czy potrzebuja grzalki I jesli tak to jaka kupic?I na koniec jaki gatunek gupika jest najlepszy dla poczatkujacego 😉 dzieki z gory

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej.
   Przede wszystkim najpierw musisz sprawdzić jaką wodę będziesz mieć w akwarium (skąd ją będziesz pobierać), czyli zbadać parametry pH, GH, KH (są do tego odpowiednie testy), a dopiero później zastanawiać się nad doborem obsady wg tych kryteriów – patrz na powyższe tabelki z opisami („wymagania”).
   120l daje Tobie szerokie możliwości w wyborze, nie tylko Gupiki, Glonojady…
   Zanim wpuścisz rybki do zbiornika, poczytaj sobie o zakładaniu akwarium – dojrzewanie (cykl azotowy) – jest to bardzo istotny proces aby uzyskać odpowiednie warunki, sprzyjające prawidłowej hodowli.
   Nad grzałką zastanowisz się kiedy ustalisz sobie gatunki rybek, nad karmą również…
   Pozdrawiam.

 2. Malgorzata

  Witam, mam kilka pytań ponieważ stawiam pierwsze kroki jeśli chodzi o rybki, akwarium dostał synek po wujku 250litrow, a wiec chodzi mi o gatunki rybek jakie można łączyć…???bo wydaje mi się ze za dużo rożnych ma tj. Głupiki ok 6szt, neonki10sz, molinezja czarna 3 szt, kiryski 5 szt, guraminki 4szt, i 6szt. Innych ale nie znam gatunku rybek, no i bocja wspaniała (zakupiona do zlikwidowania ślimaków)jedna która wydaje mi się ze zjada małe rybki które się nam rozmnożyły tj głupiki czy to możliwe??i kolejne pyt czym karmić rybki jak narazie dajemy pokarm gotowy ze sklepu suchy…z góry dz za odp.;)

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Malgorzata

   Zapomniałam ze są jeszcze 4 danio, mieczyki było ich 6 zostały 2 i doczytałam iż te nieznane mi to brzanki ok 6 szt.

  2. Wlodi13

   Cześć.
   Przy planowaniu obsady musisz kierować się pewnymi uwarunkowaniami wody jakie trzeba spełnić aby hodowla rybek była prowadzona prawidłowo. Przede wszystkim pierwszym kryterium jest twardość ogólna wody określana parametrem GH oraz temperatura w jakiej rybki powinny przebywać.
   W zależności skąd pobierasz wodę (z kranu, ze studni…), w jakim rejonie mieszkasz (dostarczana woda przez wodociągi w zależności od miejsca zamieszkania jest odmienna) parametr GH może zdecydowanie się różnić. Dopiero kiedy będziesz znać twardość ogólną wody w swoim akwarium, możesz przystąpić do prawidłowego doboru rybek. Testy do sprawdzenia tego parametru dostaniesz w każdym sklepie akwarystycznym. Już na ten moment posiadasz gatunki które pod tym względem wykluczają się, np. Gupiki, Molinezje, Mieczyki wymagają wody twardej a Neonki czy Bocja żyją w wodach miękkich. Jest to na tyle ważne, ponieważ rybki pływające w odmiennych warunkach z czasem będą słabnąć, tracić odporność, chorować aż w końcu padną.
   250l akwarium daje ogromne możliwości do zaplanowania obsady, jednak zbyt duża różnorodność gatunków nie jest zalecana. Lepiej skoncentrować się na 5-6 rodzajach (w Twoim przypadku naliczyłem 9) a rybki będą o wiele szczęśliwsze przebywając w większych grupach swojego gatunku.
   Jeszcze kilka pytań odnośnie rybek:
   – jakie Neonki? Innesa, Zielone, Czerwone, Czarne…
   – jakie Kiryski? Spiżowe, Pstre, Lamparcie, Pandy…
   – jakie Gurami? Dwuplame, Mozaikowe, Czekoladowe…
   – jakie Danio? Pręgowane, Lamparcie, Malabarskie, Perłowe…
   – jakie Brzanki? Sumatrzańskie, Odeski, Różowe, Rekinie…

   Jeśli chodzi o narybek – jest smacznym przękąskiem nie tylko dla Bocji, przy tak dużej różnorodności gatunków żadna nowonarodzona rybka nie ma szans przetrwania.
   Jeśli chodzi o karmienie, dostępne są różne pokarmy – nie tylko płatki, ale granulki, tabletki… pokarm mrożony lub żywy, należy urozmaicić dietę. Na tym serwisie są dosyć dokładne opisy.
   Powodzenia.

  3. UlaUlaśka

   Co do obsady to nie możesz mieszać biotopów tzn. nie możesz mieszać gatunków ryb pochodzenia z kontynentów, mianowicie Gupiki – Ameryka Południowa, Neony – Ameryka Południowa, Molinezja Czarna – Ameryka P. ,kiryski też, ale gurami (jaka odmiana, dwuplame, mozaikowe?) już pochodzi z Azji :/ Bocja wspaniała również, danio jest z Azji, mieczyki z Ameryki Środkowej, brzanki z Azji, pytanie JAKIE brzanki? Jeśli pasiaste to sumatry, jeśli są długie, srebrzyste z czerwonym krótszym i czarnym pasem wzdłuż ciała i z żółtymi plamkami na ogonie to zdecydowanie Denisona, no tych odmian trochę jest 😉
   Biotopy opanowane, czas na parametry wody czyli chemia, chemia i jeszcze raz chemia 🙂
   Gupiki – pH : 7.0-8.5 woda lekko zasadowa – zasadowa, dGH – 10-30 twarda, średnio twarda, temp. od 20-27 stopni
   Neony – pH : 5.5 – 7.5 pH kwaśna, lekko kwaśna, dGH – 1-12 dGH miękka, temp. od 20-26 stopni
   Molinezja – pH : 7.0 – 8.0 pH lekko zasadowa, dGH – 15-30 dGH woda twarda, temp od 24-27 stopni
   Kiryski Pstre? Pewnie pstre – pH – 6.0 – 7.0 lekko kwaśna, dGH – 5 – 15 dGH woda średnio twarda, temp. 20-26 stopni
   Gurami, nie wiem jakie, ale mają podobne parametry wody 5.5 pH do 8.5 pH , dGH 3-35 woda bardzo twarda, temp. 24-30 stopni.
   Ogólnie to masz bradzo dużo odmian, rodzin i biotopów, parametrów, które się ze sobą nie zgadzają, rozmiar zbiornika jest odpowiedni, ale co z resztą? Musisz to wszystko to sobie poukładać jeśli chcesz mieć współpracujące ze sobą akwarium, co z resztą parametrów sobie przeczytasz bo nawet nie wiem jakie masz odmiany ryb, niewiadome gurami, niewiadome kiryski, niewiadome brzanki, niewiadome danio..Bocja wspaniała musi być w grupie, a nie jedna, sama nie będzie ci czyściła bo będzie czuła się nieswojo, zastanów się nad tym, proszę.

 3. wrrh

  Mam pewien problem co do samicy gupika. Jest to dziwna sprawa, ale wolę się spytać. Mianowicie, gupiczka z całej siły przygrzmociła ( bo inaczej nie da się tego nazwać) w szklaną pokrywę w akwarium. Słyszałam wcześnie rano takie ,,puk” o szybę.Sprawdziłam, co się dzieje a tam jak piorun po całym zbiorniku pędzi gupik, normalnie jak jakiś za przeproszeniem jebnięto-niepełnosprytny. I wreszcie gwóźdź programu – Co się z nią stanie? Czy przeżyje? Jeśli tak, to jak będzie się zachowywać i czy będę musiała ją oddzielać od akwarium ogólnego. Na te wszystkie pytania chciałabym znać odpowiedź

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Magda

   Pewnie ci skaczą tak jak moje juz dwa samce mi wyskoczyły z akwarium jak sa zestresowane to tak robia

  2. Wlodi13

   Wszelkie nienaturalne zachowania rybek mogą być spowodowane różnymi przyczynami:
   – złe warunki wody, począwszy od temperatury, parametrów wody (pH, GH, KH) lub nagłych ich zmian, skończywszy na tym czy woda jest dobrze przygotowana (odchlorowana, uzdatniona), dobrze natleniana i filtrowana oraz czy akwarium jest DOJRZAŁE aby przeciwdziałać wydzielaniu się szkodliwych dla rybek amoniaku i azotynów, lub (przy akwarium dojrzałym) nie dopuszczać do zbyt dużych stężeń azotanów oraz czy w wodzie nie brakuje niezbędnych dla rybek mikroelementów,
   – czy akwarium ma odpowiedni litraż i czy nie jest przerybione,
   – bardzo istotna jest odpowiednia obsada rybek, w Twoim przypadku jeśli samców jest więcej niż samiczek, mogła ona po prostu uciekać przed natarczywością partnerów, lub uciekać przed innym towarzystwem (innym gatunkiem).
   Nie napisałaś kompletnie nic o swoim akwarium, więc zbadanie przyczyny to jak wróżenie z kart. Żeby zapobiec skutkom trzeba znać najpierw przyczynę, więc trudno w ogóle rokować czy rybka przeźyje czy też nie, może jest już chora (czy są jakieś zmiany na ciele), czy ma apetyt…
   Nikt tutaj nie jest jasnowidzem aby sensownie doradzić.

  3. Wlodi13

   Też mogą wyskoczyć (jak Magda podpowiada) w wyniku stresu, nagły hałas, mocne uderzenie w podłogę, zapalenie światła w kompletnej ciemności, ale napisałaś że stało się to rano, więc nagłych efektów zew. raczej nie było…
   Tendencję do wyskakiwania mają raczej Gupiki Endlera (tak przynajmniej wyczytałem), dziwne… tyle lat hoduję Gupiki (Pawie Oczko oraz Endlerowskie) i nigdy nic takiego mi się nie przydażyło. Ale jak to w przyrodzie – wszystko jest możliwe 🙂
   Jeśli tak, nie powinnaś się przejmować, pływanie – pędzenie jak „piorun” 😉 było efektem szoku po uderzeniu, i jeśli krzywdy sobie nie zrobiła powinno być wszystko w porządku. Dobrze że była pokrywa.

  4. wrrh

   Już wszystko jest w porządku 🙂 Samica pływa spokojnie, a samców mam dwa, więc raczej nie było to spowodowane przez naterczywność. Ale kto wie, może ten spokój jest chwilowy i zaraz zobaczę rybkę pływającą do góry brzuchem.. Trzeba się przygotować na każdą ewentualność.
   Dziękuję za porady i pozdrawiam

 4. Akwarysta2016

  Dzięki za podpowiedź, spróbuję z tym no plantaria.

  Odpowiedz
 5. Akwarysta2016

  Proszę o pomoc.W moim akwarium od 2 tygodni mam plagę wypławków, boję się, że rybki zaczną chorować od jedzenia ich.W akwarium mam tylko 6 sztuk gupika.Ustawiłem grzałkę na 28’C, dałem 1/4 tabletki manganianu potasu, wyłączyłem światło i nic… to leczenie trwa 5 dni, niestety bez efektów.Są wszędzie na szybach, dekoracjach i sprzęcie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Jeśli jest już plaga to same Gupiki nie będą w stanie ich pozjadać. Po pierwsze, przyczyną wystąpienia wypławków jest nadmierne karmienie płatkami, opadające resztki są dla nich niezłą wyżerką, musisz ograniczyć podawanie pokarmu, jak to się mówi: „co za dużo to nie zdrowo” 😉
   Też trzeba dbać o akwarium, robić częste podmiany (przynajmniej raz w tygodniu), zbierając przy tym wszystkie zanieczyszczenia z podłoża. Pomyśl o jakichś rybkach dennych – np. Kiryskach, pomogą w utrzymaniu czystości. Wypławki nie powinny zaszkodzić rybkom, są okropnymi szkodnikami podczas rozwoju ikry, po prostu żywią się nią.
   Jest kilka sposobów zwalczania wypławków, począwszy od metod z kawałkiem mięsa, wyciągi z kasztanów, czy ekstrakt cytrynowy… jednak pierwsza metoda nie daje 100% powodzenia i jest uciążliwa oraz czasochłonna (po każdej nocy czynność trzeba powtarzać a i tak efekty są mizerne), kolejne wiążą się z odłowieniem wszystkich rybek na czas kuracji… Moim zdaniem najlepiej i najprościej jest zaaplikowanie preparatu No-Planaria, jest chyba najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ nie szkodzi ani rybkom, ani roślinom, a wypławki pozabija. Dostępny w sklepach akwarystycznych lub na Allegro.

 6. Agnieszka

  Czy może być 9 Gupików i 5 Kirysków Panda w akwarium 50 l? I czy mogę dokupić do tego 2 Pielęgniczki Ramireza? Z góry dziękuje.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   9+5+2..
   Szesnaście ryb w pięćdziesięcio-litrowym akwarium..
   Możesz zostawić gupiki i kiryski i zrezygnować z ramirez lub zrezygnować z kirysków, wszystko zależy od ciebie.
   Pozdrawiam

  2. Wlodi13

   Kiryski Panda z Pielęgniczkami wykluczają się pod względem temp. w jakiej lubią przebywać. Pandzie najlepiej czują się gdy woda ma 23-24°C powyżej 25°C będą umierać, natomiast Ramirezki najlepiej tolerują wodę w granicach 26-28°C przy niższych często tracą odporność i chorują co w konsekwencji też kończy się śnięciem rybek.
   Natomiast Gupiki (żyją w wodzie twardej) z Kiryskami Panda lub Pielęgniczkami (żyją w wodzie miękkiej) teoretycznie tak, jeśli twardość ogólną wody (GH) rygorystycznie utrzymasz na poziomie 10-12°d, są to już naprawdę skrajne warunki, których musiałabyś pilnie przestrzegać, i przy jakichkolwiek odchyłkach dla rybek źle by się to skończyło. Ramirezki to bardzo wrażliwe i wymagające rybki, wiem że cieszą się dużym powodzeniem ze względu na swoją wyjątkową urodę, ale jeśli nie stworzysz im odpowiednich warunków (prawidłowe parametry pH, GH, KH) są często wynikiem dużych rozczarowań. Więc jeśli jesteś początkującą akwarystką, nie polecam takiego zestawienia. Przy doborze rybek zawsze kieruj się parametrami wody jakie są podane w powyższych tabelkach.

  3. Agnieszka

   Zrezygnowałam z ramirezek, dziękuje za podpowiedź.

 7. Spirulina

  Czy harem gupików z innymi rybami oczywiście może być w 30 l akwarium?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Może być, pod warunkiem że nie przerybisz akwarium (nie napisałeś/aś ile jest tych innych ryb).

 8. UlaUlaśka

  Mam obecnie 4 samice i 2 samce gupików, jak ja to nazywam, pawich. Trzymają się wspaniale, wszystko jest ok, ale mam pewien problem. Nie potrafię określić czasu, kiedy samica już jest chwilę przed porodem. Jedna samica w ciąży jest moją największą gupiczką w akwarium. Ma już czarną plamkę przy ,,wylocie” i jest gruba. Nie wiem kiedy mam ją odkładać do kotnika.
  Proszę o poradę i z góry dzięki

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wiktor

   Pamiętaj po prostu kiedy była za kocona i odłóż miesiąc bo ciąa przeważnie tyle trwa .

 9. Adrian

  Witam. Zaczynam przygodę z akwarystyką i mam kilka pytań.
  Posiadam akwarium 25l, + filtr z deszczownicą (200l/h) + grzałka (nie używam, ponieważ termometr wskazuje 26-27 stopni) + termometr. Po dłuższym zastanowieniu chcę wziąć się za hodowlę gupika PO, aktualnie w akwarium posiadam : Samca gupika PO, glonojad (samica), kirysek, molinezję (kolor czarny), w akwarium aktualnie jest sztuczna roślinka i zamek. Mam odnośnie kilka pytań :
  1) – jakie rybki mogę dorzucić do akwarium? Planuję dokupić teraz z 3 samiczki gupika PO. I mogę coś dodać jeszcze?
  2) – planuje kupić roślinki w związku z tym, że chce rozmnożyć Gupiki ale nie posiadam żadnej żywej roślinności – co polecacie?
  3) – Po zakupie i przetransportowaniu rybek do nowego domu, jedna rybka atakowała inne w tym jedną zabiła, a dokładnie w woreczku były : gupik PO, glonojad, kirysek,neonek, i dwa molinezja (czarna i żółta) w tym, że ta żółta molinezja zaczęła atakować gupika i neonka w tym, że neonek nie przetrwał transportu do domu po czym szybko rybę odseparowaliśmy do samotnego akwarium. Aczkolwiek dziwne, że ta czarna molinezja nie atakuje innych rybek, dlaczego tak się dzieje?
  4) – Do karmienia używam : tetra guppy colour nadaje się?
  Z góry dziękuje za pomoc 🙂

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Cześć.
   Na samym wstępie, masz za małe akwarium na hodowlę Molinezji czy Zbrojników (Glonojadów), dopóki są małe – fajnie to wygląda, jednak po kilku m-cach sam się przekonasz że będzie im za ciasno. Takie minimum na te rybki to 70l, chociaż Molinezje zdecydowanie lepiej będą się czuły w akwarium >100l. Glonojady dorastają do wielkości nawet 15cm (prawie połowa dł. Twojego akwarium!!!), natomiast Molinezje 8-10cm i są to bardzo żywiołowe rybki które potrzebują przestrzeni do pływania. Ustalając obsadę jaką chcesz mieć, musisz zawsze uwzględniać parametry wody (pH – kwasowość / zasadowość, GH – twardość ogólną), Neonki to rybki żyjące w miękkich wodach, jeśli ten jeden nie przetrwał nie dokupuj ich więcej gdyż zapewne wodę w akwarium masz twardą (taka zazwyczaj jest kranówka). Molinezje nie ważne czy czarna, czy źółta, istotniejsza jest płeć, samce wykazują większą agresję i pewnie ON atakował Gupika i Neonka, dlatego przy planowaniu obsady trzeba stworzyć harem – na 1 samca muszą przypadać 2-3 samice aby rozładować jego pobudliwość, lub po prostu najzwyczajniej był głodny. W większych grupach raczej nie wykazują agresji wobec mniejszych rybek. Dziwne że facet ze sklepu akwarystycznego zapakował wszystko do jednego worka, w małym pojemniku są jeszcze bardziej bojowe.
   Gupiki jak najbardziej 1+3, 2+4 itp. chociaż samce są zdecydowanie ładniejsze ze wzgl. na swoje kolorowe ubarwienie, oraz musisz wziąć pod uwagę że rybki te bardzo łatwo (szybko) się rozmnażają, więc ze samicami lepiej nie przesadzać.
   Jeden Kirysek będzie czuł się samotny, to gatunek który lepiej czuje się w grupie, też trochę małe akwarium na te rybki, max 2-3szt.
   Z roślinek zawsze polecam Moczarki Argentyńskie, ładnie rosną i dobrze pochłaniają związki azotowe (wydzielane podczas rozkładu odchodów i po resztkach niezjedzonego pokarmu), małe akwarium, więc wybór też zawężony, musisz wybrać wedle własnego uznania jakąś mniejszą roślinkę…

 10. Mat

  Przy ciąży trzeba odizolowac samca? Bo moja gupikowa jest w ciazy i mam jeszcze neonki w obsadzie (dac sama samice do innego akwarium?)

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Mila

   nie nie trzeba ale możesz.

 11. Akwarysta2016

  Czy trzeba dawać sól do akwarium z gupikami i jeśli tak to ile na 54l ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie trzeba i nie wolno, Gupiki to rybki słodkowodne.

  2. sketmen dżon

   jeżeli mówisz o soli akwarystycznej to oczywiście że możesz, zapobiega to chorobom a i wływa pozytywnie na przejrzystość wody

  3. Wlodi13

   Dodając sól w akwarium gdzie żyją rybki słodkowodne, utrudnisz im tylko PRZEMIANĘ MATERII…
   Gupiki będą tolerować małe stężenie soli (1 łyżeczka na 10/15 l) tylko po co? jeśli jej NIE WYMAGAJĄ, nie ma to najmniejszego sensu…
   Owszem, sól ma zastosowanie w pewnych przypadkach, można jej użyć (terminowo) podczas leczenia niektórych chorób jako łagodny środek dezynfekujący… jednak Gupiki słonej wody nie potrzebują.

 12. Akwarysta2016

  Ile gupików można trzymać w akwarium 54l i czy mogą być same samce?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. sketmen dżon

   co najmniej 10 szt, ale warto by było kupić jednak kilka samców, są ładniejsze (jak u ludzi 😉 ) a i małych sie dochowasz bez problemu i bedziesz mieć radość

  2. rrrrrrrw

   Na początku może radość będzie wielka ale jak zaczną się rozmnażać i rodzić po kilkadziesiąt sztuk to te 54 litry będą wyglądać jak puszka z sardynkami jak młode dorosną ;p

  3. sketmen dżon

   to prawda, ja mam molinezje które też sie rozmnażają jakby 500+ miały dostać, ale mam tez skalary które bardzo mi pomagają w zapobieganiu przerybienia

 13. Flip

  Mam pytanie. Czy można trzymać gupika i ile w akwarium 25l gdzie są 3 Welony 3 Danio i 1 glonojad?

  Odpowiedzi: 8
  Odpowiedz
  1. RJ

   Glonojad w 25 litrów to już za małe dla niego, a gdzie te 3 welony się jeszcze mieszczą … Niezła zupa rybna Tobie tam pływa. Poczytaj trochę o rybkach, które masz w akwarium.
   Dla dwóch (2!) welonów zbiornik powinien mieć minimum 80 litrów.

  2. Mira

   Męczysz ryby. Na glonojada min 150l…

  3. Agata

   Ja bym oddała glonojada i welonki komuś kto ma dostatecznie duże akwarium, a sobie zostawiła ewentualnie danio i do tego dokupiła kilka gupików, bo chyba tylko one zniosą tak małe akwarium. I następnym razem zanim kupi się jakąś rybkę, to lepiej wcześniej o niej poczytać, bo zdecydowana większość nie nadaje się do tak małego akwarium. Pozdrawiam 🙂

  4. Łukasz

   Szczerze to ja mam w akwarium 25l 5 neonków inessa oraz 2 gupiki i małego glonojada 🙂 faktycznie welony to troszkę duże rybki do takiego akwarium ale osobiście uważam że można trzymac glonojada w akwarium 25l .Bez przesady gdybyśmy chcieli mieć np 10 ramirezek i 2 glonojady to co mamy mieć akwarium na pół ściany ? 🙂

  5. rrrrrw

   Łukaszu, kiedyś kupowałem akwarium 112L wraz z zawartością. Były tam m.in. glonojady: 16cm, dwa po 20cm i jeden 22cm. Oddałem je od razu kumplowi, który ma 450L bo widziałem jak się męczą żeby się obrócić w tak małym akwarium (80x40x35), które jeszcze miało dekorację: wielki korzeń, 4 spore kamienie. Ty chcesz trzymać takie ryby w 25L… Jak cudem uda mu się dorosnąć do 20cm to jak on ma żyć w kwadratowej szklance o wymiarach 40x25x25?

  6. Klaudix

   Łukasz a widziałeś Ty kiedyś dorosłego glonojada? Bo jeżeli mowa o zbrojniku to serdecznie mu współczuje. To tak jakbyś musiał całe życie spać w swoim łóżeczku dziecięcym. Mam nadzieje, że zdajesz sobie z tego sprawę, że będziesz go musiał oddać wcześniej czy później, więc po co sobie i rybą robić kłopot. Jest dużo innych glonożerców np. ślimaki helmety, które możesz w takiej szklance trzymać.

  7. rrrrrw

   Otoski też polecam, super rybki i nadają się do takich malutkich baniaczków

  8. sketmen dżon

   Gupik do tego akwarium sie nadaje, pozostałe oddaj bo będą się męczyły aż w końcu pozdychają

 14. marek

  Witam, akwarium 92 l wymiary 55, 41, 41 jaka obsade wybrac?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rener

   Polecam neony innesa na te akwa spokojnie 10-12 sztuk, i z (dno) 5 kirysków oraz parę glonojadów ancistrus

 15. Jacek

  Posiadam akwarium o pojemności 200l i trzymam w nim
  -5 razborek klinowych
  -pare molinezji żaglopłetwnej
  -10 neonek
  -pare barwniaka czewonobrzuchego
  -pare platynek
  -pare prętników
  – dwie brzanki sumatrzańskie
  – oraz 4 danie pręgowane
  Czy powinienem coś zmienić/ ew. dokupić?
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Pare molinezji – w sensie, że parę, czy kilka molinezji? Bo jeżeli parkę, to zrób z tego harem min. 1+2 dokupując co najmniej jedną samicę. To samo z platkami i prętnikami. Brzanki uno, że powinny być w większej grupie (min.4-6-8 osobników), to jeszcze nie nadają się za bardzo do takiego zestawienia. Danio też powinno mieć więcej, przynajmniej o jedną, dwie, bo gdybyś zrobił z nich duże stado miałbyś już zupę rybną. Najlepszym z rozwiązań byłoby w ogóle ograniczenie liczby gatunków, gdybyś usunął te brzanki, powiększył trochę ilość danio i porobił z tamtych co pisałam wcześniej rybek haremy, myślę, że wszystko byłoby ok.

 16. Robert

  Witam, czy mogę trzymać skalary z rybkami z rodziny piękniczkowatych? (mam na myśli molinezje, platynki oraz mieczyki). Posiadam akwarium o pojemności 200l, czy tyle wystarczy aby pomieścić 4 skalary? Pozdrawiam serdecznie oraz czekam na odpowiedź.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Skalary akwa 300-350l. ;d Podejrzewam że miłośnicy skalarów inaczej by Cię zjedli.

 17. piotr

  cz gurami złote może być z gurami mozaikowym , gupikami i neonami?

  Odpowiedz
 18. Katarzyna

  Witam, miałam 9 malutkich gupikow i ostał mi się jeden, reszta padła.
  czy mogę bez obaw do niego dopuścić dorosłe osobniki?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Dagger

   Zależy, jakiej są wielkości. Jeżeli ma coś ponad 1 cm to bez obaw.

  2. Paweł

   jeżeli młode Ci się rodzą to ich nie odławiaj, z czasem dorosłe do nich przywykną i przestaną je zjadać

 19. Magda

  Jak rospoznać płeć u gupików.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. piotr

   nie możesz bo ci go zjedzą

  2. Zosia

   A skąd masz te gupiki ? mają długie ogony ,a takich nie mogę znaleźć w sklepach …
   I czy byś mogła sprzedać ew. lub doradzić w ich szybkim znalezieniu?

  3. Magda

   Pewnie ci skaczą tak jak moje juz dwa samce mi wyskoczyły z akwarium jak sa zestresowane to tak robia

 20. Wlodi13

  Hej, masz 4 glonojady (zbrojniki pospolite) w 25l akwarium które ma dno 40x25cm, póki są małe to wygląda to fajnie, ale dorosłe osobniki mają średnio 12cm długości (osiągają nawet 15cm). Wyobraź sobie teraz 4 takie olbrzymy na takiej małej powierzchni, nie będą miały jak się poruszać. Dla parki wymagane jest min. 60x30cm, inaczej w przyszłości będą chorować i padną. Dla małych zbiorników są piękne odmiany kirysków, np. karłowate (sierpoplame) i śmiało ich możesz mieć 4 szt. Jeśli chodzi o ślimaki, uważaj bo rozmnażają się błyskawicznie i może być później problem, nie będziesz mogła ich się pozbyć.

  Odpowiedzi: 6
  Odpowiedz
  1. Weronika

   Hej Wlodi13 myślę że zaczym one urosna glonojady to kupię większe akwariu ślimaki są 8 szt dostałam za rybki a jakie byś mi doradzil akwarium myślałam o 40 l co sadzisz

  2. Weronika

   Mam światło energooszczędne żarówka jedna 11 w takie było w komplecie z akwarium filtrem grzałka 25 w i termometrem wladi13

  3. Wlodi13

   Jeśli wszystko było w komplecie to światło powinno być odpowiednie, fachowcy już tak dobrali aby było ok. Jednak w przyszłości jak żarówka się przepali pamiętaj że do roślinek jest potrzebna barwa zimna, 11W to jest moc żarówki czyli jak mocno ona świeci, ale za rodzaj światła decyduje jego barwa i gdybyś kiedyś kupowała nową musi być min. 6000K. Ja mam dwa akwaria, w jednym oświetlenie 6000K w drugim 8000K i roślinki pięknie rosną. Jeśli już chcesz się zdecydować na nowe akwarium zauważ że większość tych mniejszych rybek opisywanych na tej stronie wymogi ma 54l (60x30x30cm) to jest takie optymalne akwarium a możliwość wyboru kolejnych rybek bardzo duża. Wszystko zależy ile masz miejsca w domu, ile chciałabyś maksymalnie wydać pieniędzy no i jakie rybki w przyszłości, pomyśl i sama dokonaj wyboru, poczytaj opisy rybek jakie mają wymogi no i tyle. Rozumiem że z oddawaniem rybek pewnie miałaś trochę problemów, sklepy chcą zarabiać a nie przyjmować ryby z powrotem więc te zamiany, ale mimo wszystko nawet akwarium 54l to 2 glonojady wystarczą, a ślimaki sama zobaczysz i zdecydujesz. Im większe akwarium tym rybki lepiej i swobodniej się czują i łatwiej zachować parametry wody, przy mniejszych trzeba częściej podmieniać wodę. Ja osobiście wolę mniejsze akwaria, są bardziej kameralne i lubię przy nich robić, kiedyś miałem 112l ale się go pozbyłem – trochę za duże jak na moje możliwości mieszkaniowe, więc sama widzisz. Decyzja należy do Ciebie.

  4. rrrrrw

   54litry i 2 glonojady? Niezły z Ciebie doradca, nie ma co…

  5. Wlodi13

   Zbrojnik pospolity – glonojad
   http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/zbrojnik-glonojad-zbrojniki-glonojady/
   podtemat „Akwarium”: Dla pary zbrojników pospolitych odpowiednie będzie 60 cm długości akwarium.
   rrrrrw weź sobie na wstrzymanie, bo w tym momencie podważasz nie moje doradztwo ale opisy zawarte w rybyakwariowe.eu …nie kompromituj się

  6. Dagger

   A ja tak w ogóle z doświadczenia dodam, że nie ma sensu zakładać tak małych akwariów jak 45-54l, bo ile rozumie się 25l. jako małe akwa ozdobne, to 45l już nie prezentuje się tak dobrze i nie można zbyt wiele w nim trzymać. Od razu minimalnie 112l, a najlepiej większe powinno załatwić sprawę.

 21. Weronika

  W tej chwili mam 4 glonojady ale nie syjamskie 3 gupiki engler samice i dwa samce rośliny pływające i około osiem ślimaków żółtych

  Odpowiedz
 22. Kminek

  Ludzie poco te całe kłótnie opanujcie się to nie FaceBook.

  Odpowiedz
 23. Weronika

  rrrrrrw pozjadales wszystkie rozumy swoje opinie zachowaj dla siebie globie jeden

  Odpowiedz
 24. Weronika

  Dziękuję za radę Wlodi13 mam pytanko do ciebie mam 3 gupiki engler samice i dwa samce jak długo światło powinno się palić w akwarium

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Światło w akwarium najważniejsze jest gdy posiadasz roślinki, wtedy żarówka powinna mieć barwę minimum 6000K (barwa zimna) i powinno świecić się przynajmniej 14 godz. Ja osobiście włączam o 6:00, 7:00 i wyłączam o 21:00, 22:00, rybki też muszą kiedyś spać. Gdy masz tylko rośliny sztuczne (chociaż nie jestem zwolennikiem) wystarczy światło o barwie ciepłej (3000K) – są to zwykłe żarówki jakich używa się w pokojach – i odpowiednio krótszy czas świecenia ~12 godz. Pamiętać też należy że przy barwie zimnej – jest to światło jasne, zbliżone do promieni słonecznych – trzeba rybkom zapewnić kryjówki: skałki, korzenie, rośliny z większymi liśćmi, nie wszystkie gatunki lubią gdy ciągle jest jasno. …gupiki bardzo sympatyczne rybki, też od nich zaczynałem 😉

 25. Weronika

  Dobra oddalam ryby i po co ta głupia dalej gadka

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Hej, wskazówka: przy doborze nowych rybek zwróć uwagę w jakiej wodzie one żyją, chodzi o twardość wody, muszą one mieć jednakowy zakres (informacje są podane przy każdym gatunku ryb), jest to bardzo istotne aby miały jednakowy biotop, inaczej będą padały. Wodę będziesz pobierać pewnie z kranu, więc sprawdź jaka jest twardość, są do tego odpowiednie testy dostępne w sklepach akwarystycznych. WAŻNE! Woda koniecznie odchlorowana, chlor zabija rybki.

 26. Weronika

  Witajcie bardzo nie ładnie się nie którzy zachowują obrażają mnie swoimi komentarzami

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Nie przejmuj się, na forach internetowych tak po prostu jest, nikt Tobie prawdy w oczy nie powie, ale pod osłonką anonimowości każdy jest odważny, z tym niestety trzeba się liczyć. Ci wszyscy co rozumy pojedli nie pamiętają już że z akwarystyką też kiedyś zaczynali i nie mieli bladego pojęcia o rybkach, jestem ciekawy ile tym rrrrwy, ssssry w swojej historii ryb pozdychało, ale do tego się nie przyznają. Dobrze że tutaj trafiłaś, jest to bardzo dobra strona, jest dużo opisów ryb, wystarczy trochę poczytać i zaznajomić się, a komentarze miej gdzieś i z upływem czasu akwarystyka będzie dla Ciebie co raz bardziej ciekawa.

  2. rrrrrrw

   Wlodi błądzić rzeczą ludzką ale jak ktoś pyta ileś tam razy, dostaje ileś odpowiedzi, że to co robi jest złe a ten ktoś uważa, że to obrażanie i robi dalej swoje to ręce opadają. Pomijam fakt, że podstawowe informacje sa podane na samym portalu, tam jak byk stoi jakie jest minimum dla glonków. A wielce obrażona Weronika zamiast zrobić tak, jak podpowiada strona i forumowicze, to chyba na złość babci chce odmrozić sobie uszy. Tylko ryb szkoda.

  3. Wlodi13

   Kwestia priorytetów, dla jednych ryby są najważniejsze, dla drugich człowiek… jeśli masz pojęcie o czym piszę. Szacunku nie idzie się nauczyć, wiedzy akwarystycznej tak…

  4. rrrrrrw

   Na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Na pewno nie poprzez znęcanie się nad rybkami.