Gupik Pawie Oczko

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa fot.nettaigyo-zukan.com

Gupiki Pawie Oczko - ryby akwariowe

Gupik Pawie Oczko (Poecilia reticulata) – jeden z najbardziej znanych i hodowanych gatunków ryb akwariowych.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Pochodzenie ryb akwariowych

Występuje zarówno w Ameryce Środkowej jak i Południowej. Gatunek zamieszkuje mniejsze rzeki i strumienie w Ameryce Środkowej, częściowo w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Gupiki zostały też wprowadzone sztucznie do innych części świata, aby zwalczyć komary przenoszące malarię, dzięki czemu zaaklimatyzowały się w wielu regionach strefy klimatu zwrotnikowego i podzwrotnikowego.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gupik Pawie Oczko - ryba akwariowa

Gupik – samiec, samica

Ryby charakteryzują się wyraźnym dymorfizmem płciowym. Samica gupika osiąga długość 6 cm. Płetwa odbytowa u samicy jest zaokrąglona. Samiec jest smuklejszy i nieco mniejszy, rośnie do 3-4 cm. Na jego ciele widnieją różnokolorowe plamy a płetwy grzbietowa i ogonowa są wydłużone. Gupiki występują w wielu formach hodowlanych, o różnych kształtach płetw i wielu barwach. W akwarystyce formy pierwotne „dzikie” są praktycznie niespotykane. Są to ryby o pokojowym usposobieniu.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Odżywianie ryb akwariowych

W środowisku naturalnym odżywiają się przede wszystkim larwami owadów, w akwarium przyjmują każdy drobny pokarm suchy, mrożony lub żywy.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Akwarium ryb akwariowych

Dla kilku sztuk gupika minimalne akwarium to 40 l pojemności, gęsto obsadzone roślinami i niezbyt silnym prądem wody. Wskazane rośliny pływające. Woda powinna być średnio-twarda lub twarda. Gupiki źle znoszą wodę zbyt miękką. Można je trzymać z łagodnymi, niezbyt dużymi rybami. Odpowiednim towarzystwem będzie tetra, razbora, kirysek czy inne z rodziny piękniczkowatych. Należy unikać ryb obgryzających płetwy. Jeżeli nie chcemy rozmnażać tego gatunku to do akwarium wybieramy wyłącznie samice lub bardziej kolorowe samce.

Ryba akwariowa Gupik Pawie Oczko Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażanie gupików jak większości ryb żyworodnych jest bardzo łatwe. Ze względu na dużą żywiołowość samców, na każdego samca w akwarium powinno przypadać kilka samic. Do rozrodu nie są wymagane żadne specjalne przedsięwzięcia, wskazana natomiast jest bujna roślinność oraz rośliny pływające, które zapewnią schronienie młodym. Brzemienną samicę rozpoznamy po ciemnej plamie za jej płetwą odbytową, tuż pod brzuchem. Ciąża trwa 4-6 tygodni, z której rodzi się od 5 do 100 małych rybek. Samica po zapłodnieniu przez samca jest zdolna do samodzielnego rozrodu przez kolejnych 6 miesięcy – jest w stanie magazynować mlecz. Jak tylko zauważymy narybek, dorosłe osobniki najlepiej odizolować.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Poecilia reticulata
synonim:Guppy
Rodzina:Piękniczkowate
Biotop:Ameryka Południowa, Ameryka Środkowa
Rozmiar ryb akwariowych:mały, samiec - 4 cm, samica - 6 cm
Żerowanie:środek
Rozmnażanie:żyworodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:40 l
min-długość:45 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, zimna, lekko zasadowa, zasadowa, bardzo twarda, średnio twarda, twarda
temperatura:17 - 28 °C
pH:7.0 - 8.5 pH
twardość:10 - 30 ºdGH
Cena:3 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gupik Pawie OczkoPoważnie o rybach - Gupik Pawie Oczko

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 193

 1. Paula

  Witam, w akwarium mam 2 samiczki i 4 samce, od jakiegoś czasu samce strasznie uwzięły się na jedną samiczkę ganiają ją po całym akwarium i podgryzają czy to normalne? Miały być łagodnymi rybami :(

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. admin

   Ilu litrowe akwarium? Proszę przeczytać punkt dotyczący rozmnażania. Samic powinno być więcej niż samców. Może pomóc bujna roślinność aby samiczki miały gdzie się chować przed samcami.

 2. Moli

  Mam pytanko czy mogę włożyć samice gupika do kotnika gdy jest już gruba i ma czarną plamę?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Ilona

   Jasne. Chociaż dziś zaczęła się kocić moja i w trakcie przełożyłam ją do kotnika. Urodziło się 25 sztuk. Ale ja bym tak nie ryzykowała i przełożyła ją przed porodem. Straciłam nadzieję, że coś z niej wyjdzie i dlatego pływała tyle czasu w ogólnym. Teraz dzieciaki są w kotniku a mama raz z podrośniętymi dzieciakami molinezji pływa w osobnym zbiorniku by odpoczęła po porodzie. Powodzenia 😉

 3. gregory

  Mam problem. mam gupiki samica przed narodzinami młodych została obgryziona przez samca
  nie ma płetwy odbytowej i ogonowej: dlaczego samiec tak postąpił? i co zrobić z samicą ?
  dobić czy odseparować od rybek ???

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. SZWED

   Nie, nie dobijaj. Odseparuj. Płetwy odrosną.

  2. gregory

   Dziś rano zdechła …

 4. Miłosz

  Witam, co to za choroba gupików jak pływają pionowo (głową do góry) i opierają się o podłoże w pionowym położeniu i po 2-3 dniach umierają. Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rafał

   Utrata możliwości pływania (pozycja pionowa) to efekt zapalenia pęcherza pławnego. Ale to nie jest choroba samą w sobie. Zapalenie pęcherza pławnego jest efektem jakiejś infekcji. Czy Twoim gupikom coś dolega? Postrzępione ogony, wyblakłe kolory lub jakieś pęcherze lub plamki?

 5. andrzej

  witam mam akwarium 720 litrów jaki filtr do niego założyć bo ceny są kosmiczne akwarystyke dopiero co zaczynam więc nie za bardzo jestem w temacie zaczynam na razie od gupików ile mogę wpuścić mam w tym akwarium na razie 16 glonojadów małych, 4 dorosłe…. czy potrzebuje kotnik do gupików, czy nie koniecznie? bo mam dosyć dużo zielska będą miały gdzie się chować

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Rybomaniak

   Kotnik nie jest konieczny, jeżeli narybek nie zostanie zjedzony bezpośrednio po narodzeniu to schowa się w roślinach

 6. Akwamaniaczka

  Witam,
  Ostatnio zauważyłam ,że moja samiczka jest „w ciąży”.
  I nie wiem co zrobić, rodzą się w dużej ilości, a więc jak samica zacznie rodzić, czy mam ją odizolować od reszty czy po prostu niech rodzi w akwarium? W akwarium jest dużo roślin, więc małe chyba się uratują? Z góry dzięki i pozdrawiam 😉

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. rrrrrrrw

   Jak masz dużo roślin to część się uratuje, część niestety posłuży jako obiad dla większych ryb. Jak chcesz odchować jak najwięcej młodych to kup kotnik, koszt niewielki a żadna mała rybka nie zostanie zjedzona.

  2. Akwamaniaczka

   Dzięki :)

 7. Adam

  Są bardzo ładne, od nich zacząłem w akwarium, u mnie dobrze rosną na płatkach, polecam dla początkujących (jak ja).

  Odpowiedz
 8. Liliana

  U nas świetnie się przezentują i samice rodzą małe na ogół ładne i fajne rybki

  Odpowiedz
 9. Anna

  moje gupiki pływają przy powierzchni wody – w ogóle mało pływają. Są jakby takie „zmęczone”. Wczoraj pływały tylko przy brzegach akwarium w górę i w dół. Mam dobrą temperaturę filtr może to przez wodę jest ona źródlana (górska)?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Kuroneko

   Jesteś pewna, że to nie zwykła strefa rzeru gupika? Bo one lubią siedzieć przy tafli czasem. Jeśłi rzeczywiście „wyglądają na chore” to to z całą pewnością jest kwestia filtra, a nie wody (jedyna, na której by sobie nie dały rady to Bytomianka, ja leję prosto z kranu i aż furgają). Jakie akwarium i jaki filtr? Po pierwsze spróbuj go dobrze wyczyścić, tych „cudownych” bakterii nitryfikacyjnych i tak nie wybijesz wszystkich, a może się zatkał w którymś momencie. Jeśli nie pomoże to dołóż drugi filtr, suma przepływu wody powinna być co najmniej 3xwiększa na godzinę jak litraż (czyli np. do 112l w sumie 400l/h itp.)

  2. kacper

   to normalne że pływają przy powierzchni wody

  3. Rybomaniak

   Woda nie powinna być „źródlana górska” – tylko zwykła z kranu ale uwaga: w wodzie do akwarium słodkiego potrzebne są specjalne bakterie! Żeby je wychodować wystarczy nalać do dowolnego naczynia (tyle wody ile chcesz wymienić w akwarium) nalać wody z kranu, pozostawić to naczynie w cieniu w temp. pokojowej na 4-6 dni. W tym czasie wytworzą się bakterie potrzebne do lepszego oddychania twoich rybek 😀

   *A to, że pływają przy powierzchni może świadczyć o złej wodzie lub nieodpowiednim dotlenienui tych rybek :)

   Pozdrawiam i polecam się na przyszłość