Gurami czekoladowe

Gurami Czekoladowe - ryba akawriowa fot.nesihonsu.deviantart.com

Gurami czekoladowe - ryby akwariowe

Gurami czekoladowe (Sphaerichthys osphromenoides) – labiryntowa, słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych.Znana również jako Czekoladowiec malajski.

Ryba akwariowa Gurami czekoladowe Pochodzenie ryb akwariowych

Gurami czekoladowe pochodzi z Azji. Zamieszkuje mniejsze, ubogie w sole mineralne wody na Półwyspie Malajskim oraz na Sumatrze i Borneo. Występuje przede wszystkim na zalanych terenach leśnych i torfowiskach.

Ryba akwariowa Gurami czekoladowe Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Gatunek osiąga 4-5 cm długości. Charakteryzuje się czekoladowo-brązowym ubarwieniem z jasnymi pasami w poprzek tułowia. Samce w dobrej kondycji mają żółto obrzeżone płetwy grzbietową i odbytową. Szczęka dolna samca jest prosta a kształt głowy bardziej szpiczasty. Samice mają nieco zaokrągloną szczękę dolną, przystosowaną do wylęgu jaj w pysku oraz krótszą płetwę grzbietową. Tak jak inne ryby guramiowate posiadają dodatkowy narząd oddechowy tzw. labirynt dzięki, któremu mogą oddychać powietrzem atmosferycznym. Mimo, że nie są rybami ławicowymi to potrzebują kontaktu z przedstawicielami swojego gatunku. Trzymane w większej grupie pokazują ciekawsze zachowania. Zalecane min. 6 sztuk. W stadzie formują się hierarchie, dominujące ryby przeganiają rywali np. w porze karmienia lub ze swoich ulubionych miejsc. Można także zaobserwować ciekawe zachowania kiedy jeden osobnik, leżąc na boku, pozwala drugiemu na dotykanie dziubkiem swojego ciała i płetw. Zachowanie takie jest całkiem bezpieczne i nie należy do rytuału godowego. Ryby trudne w hodowli, wrażliwe na parametry wody (azotyny, wahania składu chemicznego wody) i choroby.  Reagują znacznie wcześniej na skażenia niż inne organizmy np. tracą barwy, są apatyczne, kulą płetwy.

Ryba akwariowa Gurami czekoladowe Odżywianie ryb akwariowych

Gurami czekoladowe może być z początku wybredne i nie przyjmować pokarmów suchych. Karmimy przede wszystkim pokarmami żywymi i mrożonymi np. Dafnia, Artemia, larwy.

Ryba akwariowa Gurami czekoladowe Akwarium ryb akwariowych

Wymagają akwarium co najmniej 60 l, gęsto obsadzonego roślinami i z dobrą filtracją. Dobrze czują się w wodzie miękkiej i kwaśnej. W naturalnym środowisku żyją w wodzie nawet bardzo kwaśnej do 3.0 pH. Niezbędna jest cotygodniowa podmiana wody jednak nie większa niż (10-15%). Do odwzorowania naturalnego środowiska możemy użyć piaszczystego podłoża, dekoracji z gałęzi i korzeni oraz suchych liści drzew np. dąb, buk, ketapang. Ryby preferują łagodny prąd wody.  Najlepiej prezentują się w niezbyt jasnym świetle. Gurami czekoladowe można trzymać w akwarium z małymi, spokojnymi karpiowatymi np. Razbora galaxy, Razbora klinowa, piskorzowatymi np Piskorek kuhla. Nie jest wskazane trzymanie z rybami większymi i szybkimi. Może krzyżować się z Gurami czekoladowym borneańskim.

Ryba akwariowa Gurami czekoladowe Rozmnażanie ryb akwariowych

Gurami czekoladowe w przeciwieństwie do innych ryb labiryntowych nie tworzy pienistego gniazda przy powierzchni wody ale ikrę (samice) inkubują w pysku. Można rozmnażać je w grupie lub w parach. Zapewniając warunki w akwarium opisane powyżej, rozmnożenie nie powinno przysporzyć kłopotu. W okresie tarła, pasiasty wzór samców staje się ciemniejszy, prawie szary, samice nabierają koloru intensywnego brązu, pionowe pasy stają się niemal złote. Zaloty rozpoczyna przeważnie samiec po czym dochodzi do aktu. Ryby obejmują się w pozycji pionowej. Tarło trwa kilka godzin. Jaja składane są na podłożu i zapładniane przez samca. Następnie samica zbiera ziarenka do pyszczka w którym dojrzewają. Samica w tym okresie bardzo mało je i przesiaduje w spokojnych częściach akwarium. Ikra w pyszczku inkubowana jest od 7 do 20 dni, po czym uwalniane jest ok 10-40 w pełni rozwiniętych młodych rybek. Rodziców odławiamy lub przenosimy narybek do innego zbiornika z wodą o takich samych parametrach. Młode są na tyle duże, że mogą być od razu karmione Artemią. Aby zachować odpowiednią jakość wody należy podmieniać ją codziennie (ok 10%). W celu prawidłowego rozwoju narządu oddechowego – labiryntu, akwarium powinno być przykryte.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Sphaerichthys osphromenoides
synonim:Chocolate Gourami
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, 4 cm
Żerowanie:przy tafli wody, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 lata
Akwarium:średnie
min-pojemność:60 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, kwaśna, lekko kwaśna, bardzo miękka, miękka
temperatura:23 - 30 °C
pH:4.0 - 7.0 pH
twardość:2 - 10 ºdGH
Cena:8 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Gurami czekoladowePoważnie o rybach - Gurami czekoladowe

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 11

 1. Maciek

  Witam. Czy mógłbym trzymać gurami czekoladowe z krewetkami sakura red?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jacek

   Tak, krewetki na pewno będą im smakowały, ja trzymam 2 młode gupiki endlerki z krewetkami i 2,5 cm rybki na nie polują, szczególnie na młode krewetki. Nie ma rybek które by się krewetkami nie zainteresowały. Trzymając krewetki i rybki razem trzeba się liczyć , ze ryby będą „kontrolowały” populacje krewetek.

 2. Robin

  Witam. Czy te rybki można trzymać z molinezjami bojownikami?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Marc

   Przecież ta ryba żyje w wyraźnie kwaśnej wodzie i miękkiej, a molinezja w wodzie twardej i zasadowej a dodatkowo nawet minimalnie słonej to jak je razem można trzymać. Przecież to wystarczy przeczytać jakie maja wymagania.

 3. Elwira

  Witam
  Chciałam dopytać mądrej osoby, bo sama dopiero początkuję w tej materii.
  Bardzo podobają mi się gurami, różne gatunki, czy w jednym akwarium jest możliwość hodowania wielu gatunków, czekoladowców, mozaikowych, plamistych itd. Czy ten gatunek toleruje swoje odmiany?
  Pozdrawiam

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Krzysiek

   Gurami jest bardzo agresywne w stosunku do innych rybek więc radzę uważać. Mi też się zachciało ich bo są piękne, ale bardzo wredne gryzą, ganiają inne rybki. Miałem akurat inny gatunek niż ten. Ale ogólnie nie polecam

  2. Marzena

   Ja mam gurami marmurkowe z innymi rybkami nie goni żadnych rybek tylko z innymi gurami walczył dlatego mam w akwarium tylko jednego i jest spokojny.Inne gurami musiałam oddać.

 4. Filip

  Czy te rybki jedzą coś innego oprócz jedzenia mrożonego i żywego ?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Cyprian

   U mnie jedzą grindala z własnej hodowli, liofilizowaną artemię a najbardziej ku mojemu zaskoczeniu zajadają się płatkami marki Omega-One. Lubią też podskubywać liofilizowaną rozwielitkę i ochotkę ale do niej nie są jakoś przekonane chodź i to jedzą. Także u mnie z apetytem u czekoladowców nie jest źle 😉

  2. Cyprian

   U mnie jedzą też płatki i liofilizowane 😉

 5. Igor

  Wygląda na piękną rybcie…

  Odpowiedz