Trichopodus trichopterus (Pallas, 1770)

Gurami Dwuplamisty - Dwuplamy - ryba akwariowa fot.fishforums.net
  • Rozmiar: 13 cm
  • Akwarium: 80 l
  • Wymagane pH: 5.5 - 8.5 pH
  • Wymagana temperatura: 24 - 30°C
  • Biotop: Azja

Gurami dwuplamiste - ryby akwariowe

Gurami dwuplamisty (Trichopodus trichopterus) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, chętnie trzymana przez wielbicieli akwarystyki.

Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus - Występowanie

Gatunek szeroko rozpowszechniony, zamieszkuje wolno płynące i stojące wody w Malezji, Tajlandii, Kambodży, Wietnamie i Birmie.

Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus - Charakterystyka i usposobienie

Gurami Dwuplamisty - ryba akwariowa, samiec samica

Gurami – samica, samiec

Gurami dwuplamisty w naturze osiąga długość 15cm w akwariach rośnie do ok 12.5cm. Ryby cechuje niebieskozielone ubarwienie, dwie ciemne plamy – jedna na tułowiu, druga w części ogonowej oraz płetwy brzuszne przekształcone w długie, nitkowate wyrostki czuciowe. Występują także odmiany, u których zamiast okrągłych plam, są większe, ciemne plamy o nieregularnym kształcie (np. gurami marmurkowy), odmiany o jednolitym, złocistym ubarwieniu (gurami złoty) oraz formy pośrednie. Samce można rozpoznać po ostro zakończonej płetwie grzbietowej oraz pomarańczowym obrzeżu płetwy odbytowej. Samice są zwykle nieco mniejsze i bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Gurami dwuplamisty uznawany jest często jako ryba o spokojnym usposobieniu, jednak nie zawsze taką bywa. Jedne osobniki mogą być agresywne, a inne całkowicie pokojowo nastawione. Samce są terytorialne i często rywalizują między sobą. Bywają szczególnie agresywne podczas rozrodu. Można je trzymać z innymi labiryntowymi, bocjami, małymi razborami lub brzankami, które nie mają skłonności do obgryzania płetw.

Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus - Odżywianie i karmienie

Gurami nie są rybami wybrednymi, można je karmić mieszanką suchą, uzupełnioną o pokarmy mrożone, żywe i roślinne.

Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus - Akwarium

Te odporne ryby należy trzymać w akwarium o pojemności min. 80 litrów, gęsto porośniętym roślinami, z niezbyt silnym wymuszonym prądem wody, wyposażonym w kilka roślin pływających, wymaganych do rozrodu. Gurami muszą mieć dostęp do tlenu pobieranego znad powierzchni wody.

Gurami dwuplamisty – dwuplamy - Trichopodus trichopterus - Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku jest dosyć łatwe. Zbiornik powinien być zalany wodą na wysokość 20cm, z delikatnym prądem wody oraz dużą ilością roślin pływających. Na jednego samca powinny przypadać 2-3 samice. Ryby w okresie rozmnażania należy karmić wysoko wartościowym pokarmem żywym. Kiedy samica jest pełna ikry, samiec rozpoczyna budowę dużego, pienistego gniazda – do tego celu również wykorzystuje małe części roślin. Następnie pręży się przed samicą i przy gnieździe dochodzi do wielokrotnego aktu, gdzie samica składa od 500 do 1200 jaj. Samiec po tarle przystępuje do opieki nad gniazdem i przegania samicę, którą najlepiej jest w tym czasie odłowić aby nie wyrządził jej krzywdy.

Młode wykluwają się po 20-30 godzinach a zaczynają pływać po następnych 4-5 dniach. W tym momencie samiec również powinien być odseparowany. W pierwszym tygodniu podajemy im pokarmy w żelu, następnie małe pokarmy żywe jak larwy, artemię, dafnie. Narybek powinniśmy uważnie obserwować i z biegiem czasu, oddzielać większe rybki od mniejszych, gdyż może dochodzić wśród nich do kanibalizmu.

Ostatnio zmodyfikowano: 18 lutego 2018 r.
Literówka? Błąd merytoryczny/stylistyczny?
Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Podsumowanie

  • Nazwa ryby akwariowej: Trichopodus trichopterus
    • Synonim: Three-spot Gourami
    • Opisał: Pallas, 1770
    • Biotop: Azja
  • Akwarium:
    • średnie
    • min-pojemność: 80 l
    • min-długość: 90 cm
  • Orientacyjna cena: 10 - 14 zł

Masz ten gatunek w akwarium?

Podziel się swoimi doświadczeniami!

Dodaj komentarz

zanim napiszesz, proszę zapoznaj się z regulaminem

* pole wymagane, adresów mailowych nigdzie nie udostępniamy i nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarzy: 129

  1. Krystian

    Witam chciałbym się dowiedzieć czy taka obsada jest dobra na akwarium 112l. W sklepie zoologicznym powiedziano mi że jak najbardziej:
    Gurami złote 2
    Gurami dwuplamy 2
    Gurami mozaikowe 4 było 5 ale jedna padła 🙁
    4 mieczyki
    4 kiryski

    Odpowiedzi: 1
    Odpowiedz
    1. k

      Nie. W takim akwarium najwyżej para gurami złotych ALBO dwuplamych, 3 mieczyki (samiec i 2 samice). Gurami mozaikowe bym sobie odpuścił, kiryski 6 i wszystkie z jednego gatunku, a nie jakieś dziwne mieszanki. Pamiętaj o pierwszym przykazaniu akwarysty. Nie będziesz wierzył człowiekowi z zoologicznego