Prętnik Karłowaty

Prętnik Karłowaty - ryba akwariowa fot.ajilbab.com

Prętniki Karłowate - ryby akwariowe

Prętnik Karłowaty (Trichogaster lalius) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami karłowaty.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Azji. Prętniki karłowate zamieszkują spokojne wody w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe samce osiągają ok 7.5 cm długości, odrobinę mniejsze samice 6 cm. Samce są nieco smuklejsze i bardziej ubarwione od srebrzystoszarych samic. Charakteryzują się też większymi płetwami odbytową i grzbietową. W handlu istnieje kilka barwnych odmian np. niebieska – neonowa, czerwona – rubinowa. Ciało ich jest mocno bocznie spłaszczone. Wyposażone są w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Odżywianie ryb akwariowych

Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami, glonami. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Możemy je karmić pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy mrożone lub żywe np. Ochotka.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Akwarium ryb akwariowych

Dla pary Prętników wystarczy akwarium ok 54 litrowe, gęsto obsadzone roślinnością, z dużą ilością kryjówek i miejsc zaciemnionych. Samica musi mieć w czasie godów schronienie przed natarczywym samcem. Umieszczając w zbiorniku suche liście, gałęzie i konary drzew oddamy bardziej naturalny charakter środowiska ryb. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, wśród których ryby budują gniazda. W skąpych aranżacjach Prętniki karłowate będą nieśmiałe i zestresowane, chowając się przed naszym wzrokiem. W naturze żyją w wodzie miękkiej w akwariach mogą przebywać w wodzie średnio-twardej. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.

Prętniki karłowate niespecjalnie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą być trzymane z wieloma gatunkami ryb jednak nie zawsze będzie to dla nich odpowiednie towarzystwo. Są terytorialne a jednocześnie nieśmiałe, dlatego w mniejszych akwariach powinny stanowić podstawę obsady. Samce, szczególnie w okresie tarła, bywają bardzo agresywne np. w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków np. gupików. Trzymane z większymi i bardziej żywiołowymi rybami będą nieśmiałe i wystraszone.

Prętniki będą się dobrze komponować z małymi ławicowymi rybami karpiowatymi np. Razbora Hengela, niektórymi brzankami, kiryskami, otoskami, mniejszymi tęczankami czy bocjami karłowatymi. W gęsto zarośniętym zbiorniku towarzystwem mogą być także krewetki karłowate np. Red Cherry. W większych zbiornikach terytorializm jest naturalnie mniej widoczny i inne gurami lub nawet spokojne pielęgnice mogą być brane pod uwagę. Trzymanie większej ilości Prętników karłowatych nie jest wskazane. Przeważnie sprzedawane są w parach i będzie to najlepszy wybór.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty - Trichogaster lalius Rozmnażanie ryb akwariowych

Należą do ryb budujących pieniste gniazdo wśród roślin. Rozmnażanie nie jest zbytnio trudne ale zachowanie samców bywa niekiedy nieprzewidywalne. Do rozmnożenia będziemy potrzebować oddzielnego akwarium ok 45-60cm długości. Nie ma potrzeby stosowania podłoża jednak zastosowanie torfu może być pomocne. Wymagane natomiast są kępy drobno listnych roślin oraz rośliny pływające np. wgłębka. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Zalecane jest obniżenie poziomu wody do ok 15-20 cm i podwyższenie temperatury do 27-28°C.

Zbiornik koniecznie musi być przykryty, ponieważ narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza atmosferycznego, które czerpie znad tafli wody. Nie spełnienie tego warunku ma negatywny wpływ na rozwój labiryntu u młodych Prętników. Część hodowców uważa za korzystne dodanie do wody liści Ketapengu.

Przed planowanym rozrodem ryby należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica jest wyraźnie pełniejsza w okolicy brzucha przenosimy ją do akwarium tarliskowego i kontynuujemy karmienie. Po kilku dniach, najlepiej wieczorem, dodajemy do niej samca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce samiec rozpocznie budowę gniazda. Konstrukcje na powierzchni wody zaczyna od warstwy bąbelków, którą umacnia drobnymi kawałeczkami roślin. Ten proces zachowań jest niezwykle interesujący dla obserwatora. W tym czasie samiec będzie przeganiał samicę, dlatego tak ważna jest dodatkowa roślinność.

Po zakończeniu budowy zachowanie ryb jest diametralnie odmienne. Samiec przestaje być agresywny w stosunku do swojej potencjalnej partnerki. Samica zaczyna odgrywać dominującą rolę, manewruje samcem pod gniazdem, szturchając go pyszczkiem, a nawet pieści okolice jego brzucha swoimi wyrostami czuciowymi (nitkowate, przekształcone płetwy brzuszne).

Tarło odbywa się pod gniazdem w typowo pionowej pozycji. Samiec obejmuje ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wygina ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i następuje wytrysk mlecza oraz wydzielenie kilkudziesięciu ziaren ikry, które unoszą się w kierunku gniazda. Opadającą ikrę samiec skrupulatnie zbiera w pyszczek i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Dopiero gdy ikra znajdzie się w gnieździe samiec wabi samicę do następnego aktu tarła. Cały proces jest powtarzany kilkakrotnie. Samica Prętnika może w sumie wydzielić do 700 ziaren ikry.

Po zakończonym tarle, samiec przejmuje odpowiedzialność za gniazdo, strzeże i opiekuje się ikrą. Nie toleruje samicy, którą dla jej własnego dobra najlepiej odłowić. Wylęg zależy od temperatury, jednak przeważnie występuje w ciągu 36 godzin, co łatwo jest zaobserwować poprzez rozpadające się gniazdo. Przy pomocy szkła powiększającego powinniśmy zobaczyć setki narybku. Większość samców może zostać razem z potomstwem przez kilka pierwszych dni, do czasu zużycia ich woreczka pokarmowego. Narybek przez pierwszy tydzień karmimy pyłem, lub pokarmami w żelu. Następnie podajemy mikro nicienie lub Artemię. Z upływem czasu będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trichogaster lalius
synonim:Dwarf Gourami
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, średni, samiec - 7.5 cm, samica - 6.5 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 18 ºdGH
Cena:6 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Prętnik KarłowatyPoważnie o rybach - Prętnik Karłowaty

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 117

 1. Malina

  Proszę o pomoc!
  Mój prętnik jest chory. nie wiem jak mu pomóc. cały czas leży na dnie lub wisi na powierzchni. Zbladł i jest wychudzony, choć jedzenie mu daję.
  W moim akwarium 112l jest:
  5 prętników (3 samiczki i 2 samce)
  4 kiryski sterby
  11 neonków innesa
  1 zbrojnik albinos
  1 krewetka red cherry (mam zamiar dokupić)
  Czy mam mu podać jakieś leki?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Zbrojnik123

   Czy coś je?
   Czy dawałeś ostatnio jakiś pokarm żywy?
   Jak inne ryby?
   Jakie masz parametry wody?
   Czy zauważyłeś żeby inne ryby go przeganiały?
   Czym go karmisz?
   Ile ma lat?
   Mi wygląda to na robaki.

  2. Malina

   Je normalnie pokarm roślinny i zwierzęcy. podawałam też pokarm żywy. Inne ryby wydają się być zdrowe, ale dziś wszystkie mają ciągnące się odchody. Niestety nie wiem jakie są parametry wody. Nie zauważyłam żeby był przeganiany przez inne ryby. Ma 4 miesiące.

  3. Zbrojnik123

   Spróbuj metronidazolu ale niestety dawek ci nie umiem podać bo nie znam ale spróbuję jeszcze czegoś poszukać.

 2. Szymon

  Witam, mam bocje wspaniałe, dwa glonojady, 8kirysow. Chcialem dokupić do nich pretniki i może danio. Czy taka obsada niebedzie walczyc ze soba?

  Odpowiedz
 3. Kasia

  Witam, od czterech dni jestem posiadaczką 3 pięknych prątników jeden niestety jest kanibalem zjadł mi neonkę- wygryzł jej brzuch. Czy jest to normalne zachowanie tej ryby?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Kaja

   Prętniki nie są zwykle agresywne. Sama hoduję prętniki z neonkami i nigdy nie wchodzą sobie w drogę. Jesteś pewna że to właśnie prętnik to zrobił? Może jakaś inna rybka postanowiła pożywić się neonkiem?

  2. Kasia

   Okazuje się że to jednak mieczyk, który był pierwszy w tym akwarium i wygląda na to że walczył o swoje terytorium. Już go odizolowałam do drugiego akwarium. Dzięki 😊