Prętnik Karłowaty

Prętnik Karłowaty - ryba akwariowa fot.ajilbab.com

Prętniki Karłowate - ryby akwariowe

Prętnik Karłowaty (Trichogaster lalius) – słodkowodna ryba akwariowa z rodziny guramiowatych, znana także jako Gurami karłowaty.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty Pochodzenie ryb akwariowych

Gatunek pochodzi z Azji. Prętniki karłowate zamieszkują spokojne wody w Pakistanie, Indiach i Bangladeszu.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Dorosłe samce osiągają ok 7.5 cm długości, odrobinę mniejsze samice 6 cm. Samce są nieco smuklejsze i bardziej ubarwione od srebrzystoszarych samic. Charakteryzują się też większymi płetwami odbytową i grzbietową. W handlu istnieje kilka barwnych odmian np. niebieska – neonowa, czerwona – rubinowa. Ciało ich jest mocno bocznie spłaszczone. Wyposażone są w pomocniczy narząd oddechowy – labirynt, który umożliwia im oddychanie powietrzem atmosferycznym. Stosunkowo łagodne, samce w zbyt małym akwarium mogą przejawiać agresje wobec współmieszkańców.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty Odżywianie ryb akwariowych

Prętniki w naturze żywią się małymi bezkręgowcami, glonami. W akwarium przyjmują większość pokarmów. Możemy je karmić pokarmami suchymi, regularnie podając pokarmy mrożone lub żywe np. Ochotka.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty Akwarium ryb akwariowych

Dla pary Prętników wystarczy akwarium ok 54 litrowe, gęsto obsadzone roślinnością, z dużą ilością kryjówek i miejsc zaciemnionych. Samica musi mieć w czasie godów schronienie przed natarczywym samcem. Umieszczając w zbiorniku suche liście, gałęzie i konary drzew oddamy bardziej naturalny charakter środowiska ryb. Nie powinno również zabraknąć roślin pływających, wśród których ryby budują gniazda. W skąpych aranżacjach Prętniki karłowate będą nieśmiałe i zestresowane, chowając się przed naszym wzrokiem. W naturze żyją w wodzie miękkiej w akwariach mogą przebywać w wodzie średnio-twardej. Prąd wody nie powinien być zbyt silny.

Prętniki karłowate niespecjalnie nadają się do akwarium towarzyskiego. Mogą być trzymane z wieloma gatunkami ryb jednak nie zawsze będzie to dla nich odpowiednie towarzystwo. Są terytorialne a jednocześnie nieśmiałe, dlatego w mniejszych akwariach powinny stanowić podstawę obsady. Samce, szczególnie w okresie tarła, bywają bardzo agresywne np. w stosunku do innych guramiowatych i barwnych gatunków np. gupików. Trzymane z większymi i bardziej żywiołowymi rybami będą nieśmiałe i wystraszone.

Prętniki będą się dobrze komponować z małymi ławicowymi rybami karpiowatymi np. Razbora Hengela, niektórymi brzankami, kiryskami, otoskami, mniejszymi tęczankami czy bocjami karłowatymi. W gęsto zarośniętym zbiorniku towarzystwem mogą być także krewetki karłowate np. Red Cherry. W większych zbiornikach terytorializm jest naturalnie mniej widoczny i inne gurami lub nawet spokojne pielęgnice mogą być brane pod uwagę. Trzymanie większej ilości Prętników karłowatych nie jest wskazane. Przeważnie sprzedawane są w parach i będzie to najlepszy wybór.

Ryba akwariowa Prętnik Karłowaty Rozmnażanie ryb akwariowych

Należą do ryb budujących pieniste gniazdo wśród roślin. Rozmnażanie nie jest zbytnio trudne ale zachowanie samców bywa niekiedy nieprzewidywalne. Do rozmnożenia będziemy potrzebować oddzielnego akwarium ok 45-60cm długości. Nie ma potrzeby stosowania podłoża jednak zastosowanie torfu może być pomocne. Wymagane natomiast są kępy drobno listnych roślin oraz rośliny pływające np. wgłębka. Do filtracji wystarczy niewielki filtr gąbkowy. Zalecane jest obniżenie poziomu wody do ok 15-20 cm i podwyższenie temperatury do 27-28°C.

Zbiornik koniecznie musi być przykryty, ponieważ narybek potrzebuje dostępu do ciepłego, wilgotnego powietrza atmosferycznego, które czerpie znad tafli wody. Nie spełnienie tego warunku ma negatywny wpływ na rozwój labiryntu u młodych Prętników. Część hodowców uważa za korzystne dodanie do wody liści Ketapengu.

Przed planowanym rozrodem ryby należy obficie karmić żywymi lub mrożonymi pokarmami. Kiedy samica jest wyraźnie pełniejsza w okolicy brzucha przenosimy ją do akwarium tarliskowego i kontynuujemy karmienie. Po kilku dniach, najlepiej wieczorem, dodajemy do niej samca. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce samiec rozpocznie budowę gniazda. Konstrukcje na powierzchni wody zaczyna od warstwy bąbelków, którą umacnia drobnymi kawałeczkami roślin. Ten proces zachowań jest niezwykle interesujący dla obserwatora. W tym czasie samiec będzie przeganiał samicę, dlatego tak ważna jest dodatkowa roślinność.

Po zakończeniu budowy zachowanie ryb jest diametralnie odmienne. Samiec przestaje być agresywny w stosunku do swojej potencjalnej partnerki. Samica zaczyna odgrywać dominującą rolę, manewruje samcem pod gniazdem, szturchając go pyszczkiem, a nawet pieści okolice jego brzucha swoimi wyrostami czuciowymi (nitkowate, przekształcone płetwy brzuszne).

Tarło odbywa się pod gniazdem w typowo pionowej pozycji. Samiec obejmuje ciałem samicę, ustawiając się pod nią i wygina ciało w kształt litery U. Manewrując płetwami piersiowymi, obraca się wraz z samicą tak, że samica leży do góry brzuchem pod gniazdem. Samiec zaczyna ściskać samicę i następuje wytrysk mlecza oraz wydzielenie kilkudziesięciu ziaren ikry, które unoszą się w kierunku gniazda. Opadającą ikrę samiec skrupulatnie zbiera w pyszczek i przenosi do gniazda, odganiając przy okazji samicę. Dopiero gdy ikra znajdzie się w gnieździe samiec wabi samicę do następnego aktu tarła. Cały proces jest powtarzany kilkakrotnie. Samica Prętnika może w sumie wydzielić do 700 ziaren ikry.

Po zakończonym tarle, samiec przejmuje odpowiedzialność za gniazdo, strzeże i opiekuje się ikrą. Nie toleruje samicy, którą dla jej własnego dobra najlepiej odłowić. Wylęg zależy od temperatury, jednak przeważnie występuje w ciągu 36 godzin, co łatwo jest zaobserwować poprzez rozpadające się gniazdo. Przy pomocy szkła powiększającego powinniśmy zobaczyć setki narybku. Większość samców może zostać razem z potomstwem przez kilka pierwszych dni, do czasu zużycia ich woreczka pokarmowego. Narybek przez pierwszy tydzień karmimy pyłem, lub pokarmami w żelu. Następnie podajemy mikro nicienie lub Artemię. Z upływem czasu będziemy potrzebować dodatkowych zbiorników, ze względu na zróżnicowane tempo wzrostu.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Trichogaster lalius
synonim:Dwarf Gourami
Rodzina:Guramiowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mały, średni, samiec - 7.5 cm, samica - 6.5 cm
Żerowanie:przy tafli wody
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, suchy, żywy
Długość życia4 - 5 lat
Akwarium:średnie
min-pojemność:54 l
min-długość:60 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko kwaśna, lekko zasadowa, bardzo miękka, miękka, średnio twarda
temperatura:22 - 27 °C
pH:6.0 - 7.5 pH
twardość:2 - 18 ºdGH
Cena:6 - 10 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Prętnik KarłowatyPoważnie o rybach - Prętnik Karłowaty

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 54

 1. Tonia

  Drodzy Akwaryści,

  Czy Waszym zdaniem możliwe jest, aby 5cm dorodna samica prętnika została pożarta w ciągu jednej doby przez następujących współmieszkańców?
  – samiec prętnika
  – 5 młodych 2cm kirysków malutkich
  – 2 otoski (każdy ok 3,5cm)
  – 3 krewetki amano
  ???

  Mam zaledwie 54l akwarium. Przetrząsnęłam je całe. Łącznie z wyjęciem ogromnego pniaka, z anubiasami i mchem… nigdzie nie ma żadnych szczątków.
  Akwarium jest przykryte. Niemożliwe, żeby wyskoczyła. Ale i tak sprawdziłam za i pod komoda, na której stoi akwarium. I nic.
  Czy takie towarzystwo mogło ja zjeść, że nawet osteczki nie pozostały?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  Dodam tylko, że samiec niestety dość mocno ją ostatnio terroryzował. Poza tym rybki są zdrowe, ruchliwe, krewetki co jakieś 2 tyg zarzucają pancerzyk. Wszystko gra..

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   NIEMOŻLIWE.

  2. Rafał

   Ja widziałem jak kiryski 3 szt pochłaniają ślimaka helmet który nie wiem czemu po kilku dniach od przybycia niedomagał, codziennie go przewracalem bo leżał do góry przyssawą, aż pewnego razu patrzę a kiryski ciagają wieczko z farfoclami muszla 20 cm dalej. Ryby widać były przygłodzone troszkę a ślimak musiał trafić na liście anubiasa które ze strzykawki potraktowałem glutaralem (przy nawożeniu dewastuję zielenice – ciekawe, po kilku dniach znikają). Wcześniej z tydzień dwa znikł mi jeden otosek najsłabszy z przesiedleńców, od zakupu miał obgryzioną pletwę ogonową. Prętniki walczą o terytorium, pilnują go. Raczej nie pożerają ale mogą zestresować, uniemożliwić utrudnić jedzenie, okaleczyć inną rybę a jak już jest słaba to zależy co tam się u ciebie dzieje. Ja mam jednego co nażera się do kwadratowego brzucha non stop odganiajac podgryzajac wszystkie pozostałe nawet kiryskom pokarm wyrywa z pod nosa. O jeszcze. Jeśli masz dobrze rozwinięte bakterie to szczątki znikają bardzo szybko, takie poszarpane, sprawdź zawartość azotanow jeśli mocno skoczyło to rybkę zjadają teraz rośliny.

  3. Wlodi13

   OK Rafał, wszystko w porządku, ale nie w ciągu 1 doby???
   5 cm rybka to jednak spora porcja do zjedzenia przez taką obsadę jak ma Tonia.
   Czary…

 2. Pavlo

  Cześć. Mam takie pytanie czy w akwarium 200l mogę trzymać więcej niż jedną parę pretnikow. Mam póki co parkę czerwonych. Akwarium z dużą ilością roślin pare kryjowek. Obsada neonki. Bocje kiryski. Proszę o szybką odpowiedź

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. 2Pac

   Z powodzeniem. 🙂 One wymagają 54l więc w 200 będą miały jak w raju.

  2. Wlodi13

   Nie chodzi o to że starczy miejsca na 2 pary, ale że samce mogą być agresywne wobec siebie. Istnieje takie ryzyko że mogą „kłócić” się między sobą… szczególnie w czasie tarła.

  3. Pavlo

   2Pac Z jednej strony masz rację ,że baniak wystarczająco duży, ale jak napisał poniżej Wlodi13 obawiam się właśnie tego ,że bedą tam ciągle jakieś klótnie miedzy samcami lub o terytorium, albo w czasie tarła. Może ktoś z doświadczenia wie jak zachowują się Prętniki w wiekszej ilości. Proszę o jakieś podpowiedzi. Pozdrawiam

 3. akwarek

  Ryby łatwe do rozmnażania ja z 6 prętników mam teraz 27 🙂

  Odpowiedz
 4. Agata

  mam akwarium 112l, woda miękka, minimalnie kwaśna. Obsada to na razie 15 Neonów Innesa i 6 kirysków pstrych. Chciałabym do tego parkę ramirezek żółtych oraz właśnie parę Prętników karłowatych. I teraz moje pytanie: czy w ogóle łączenie Prętników z jakimikolwiek pielęgniczkami wchodzi w grę? wiem, że pielęgniczki bywają agresywne. Z drugiej strony trzymają się raczej dna, podczas gdy prętniki wolą górne partie akwarium. Czy jeśli zapewnię odpowiednią ilość grot i kryjówek przy dnie, oraz dosyć bujną roślinność przy tafli to takie połączenie jest w ogóle możliwe? A może niezależnie od warunków to będzie za dużo ryb na ten litraż?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. agata

   matko, przepraszam za zamęt. oczywiście chodziło mi o parę PIELĘGNICZEK żółtych

  2. Wlodi13

   Jeśli chodzi o Pielęgniczki, czy to Borelli (żółta), czy Ramireza, Kakadu, Agassisa, są to tak ciekawskie stworki 🙂 że muszą zaglądnąć w akwarium do każdego zakamarka, nawet w ich oczach widać całkowite zainteresowanie co w danej chwili dzieje się w zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu.
   Generalnie możesz stworzyć taką obsadę, jednak spróbuję Tobie wytłumaczyć w czym może zaistnieć problem. Prętniki Karłowate i Pielęgniczki żółte nie będą sobie wchodziły w drogę, jak już wcześniej wspomniałaś zajmują inne strefy w akwarium – przy tafli i dno. Wszystko będzie w porządku poza jednym przypadkiem, gdy Prętniki założą gniazdo i zaczną odchowywać ikrę. Nie ma siły aby Pielęgniczki nie zainteresowały się tak kuszącym przysmakiem, zatem na ten czas powinny być oddzielone do innego zbiornika, gdyż rodzice zrobią wszystko w obronie potomstwa. Jednak aby takie gniazdo powstało musiałabyś mieć specyficzne rośliny (dosyć bujne), umożliwiające Prętnikom jego budowę – jakieś gatunki drobnolistne, wolno-pływające… bez tego po prostu gniazdo nie powstanie. Hodowałem kiedyś Prętniki Karłowate (też w 112l), lecz nigdy nie doczekałem się z ich strony potomstwa a to dlatego że miałem zbyt skromną roślinność ale w zamian dużo skałek, korzeni… Poza tym aby doszło do tarła, należy wówczas podnieść temp. wody do 27-28°C, bez tego nie dojdzie do zbliżenia. Zatem dla takich sytuacji trzeba zasymulować odpowiednie warunki.
   Tak poza tym śmiało możesz stworzyć taką obsadę …i rybek dla 112l nie będzie za dużo.
   Powodzenia.

 5. Sumik 5

  Ładna ryba co prawda nie mam tej rybki ale bym bardzo chciał czy ktoś wie gdzie można kupić?

  Odpowiedz
 6. Tonia

  Czy można trzymać parę pretnikow karłowatych z małym stadkiem (6szt) kirysków pigmej? Czy kiryski nie zostaną potraktowane jako pokarm?

  Odpowiedzi: 5
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Zbyt małe Pigmejki, jeszcze niewyrośnięte mogą okazać się smaczną przekąską, ale dorosłe mające już ok. 2cm śmiało możesz trzymać z Prętnikami, tym bardziej że zajmują one inne strefy w akwarium: Pigmejki – dno, środek, Prętniki – przy tafli, środek, nie będą sobie wchodziły w drogę.
   Ze względu na mały rozmiar tego gatunku Kirysków, polecam grupę przynajmniej 8-10 szt., będą wtedy lepiej się prezentować.

  2. PinkiPL

   W akwarium córki mam parę prętników karłowatych, 10 szt. microrazbora galaxy, 6 kirysków pigmej oraz 2x babka wspaniała. Super dobrana obsada i super to wygląda. Akwarium roślinne. Rybki świetnie się ze sobą dogadują i nie wchodzą sobie w drogę. Dla Kirysów najlepiej piach jako podłoże.

  3. Tonia

   Dziękuję za odpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałam, że kirysków nie będzie. Ale bałam się o jedną krewetkę amano, ma zaledwie 1cm. Mimo że prętniki nie zwracają na nią uwagi, to ona ewidentnie się ich boi i gdy są w pobliżu to schodzi im z drogi i chowa się do kryjówek. Dziś zauważyłam, że brakuje jej fragmentu jednej nóżki.. więc może jednak któryś z pretnikow miał na nią smaka 😑

  4. Wlodi13

   Krewetki Amano takie już są – małe strachajki 🙂 – płochliwe, delikatne, nawet rzadko kiedy przeżywają wszystkie podczas dłuższego transportu (przy zakupie) pod wpływem stresu.
   Ale przy Twojej obsadzie: 2 Prętniki, 2 Otoski, 3 Krewetki i przy litrażu akwarium 54l śmiało możesz dodać jeszcze jakieś rybki, nie będzie za dużo, oczywiście w granicach rozsądku.

  5. Sumik 5

   Wiem że prętnik na pewno nie zje kirysków ale nie wiem czy statek je zje.

 7. Marcin

  Witam, czy prętniki można hodować razem z 1. mieczyk hellera 2. krewetki RC itp., tj chodzi o to żeby nie jadły krewetek ani ich nie goniły, tak aby krewetki były aktywne i widoczne a nie chowały się po kątach? Ponadto jeśli chodzi o ryby prętniki i mieczyki – to w jakiej ilości/ konfiguracji (samce vs samice) można dokupić do akwarium 156 l (wymiar 118x25x53 (dl-sz-wys)), zarybione obecnie 18 szt. neon czerwony + ok 5 sztuk  otosek (otocinklus) przyujściowy?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. Wlodi13

   Witam.
   Zacznijmy od tego jaką w tej chwili masz twardość ogólną wody GH?
   Ponieważ Prętniki można zestawić razem z Mieczykami jeśli GH będzie w zakresie 10-18°d, gorzej z Neonami Czerwonymi, które wymagają 3-10°dGH.
   Teoretycznie jest możliwość hodowli przy twardości 10°dGH, ale są to wtedy skrajne warunki dla Neonków Cz. i dla Mieczyków.
   Mieczyki będą tolerowały taką twardość, dla przykładu ja hoduję Platynki przy twardości GH=10°d i żyją zdrowo, są aktywne, nie chorują a nawet rozmnażają się. A Mieczyki i Platynki są bardzo spokrewnione ze sobą, więc tutaj problemu nie widzę.
   Pytanie jak taką twardość (GH=10°d) zniosą Neonki Cz., gdy optymalne warunki dla nich to 6-7°dGH, nie potrafię odpowiedzieć.
   Co do Krewetek RC raczej bym nie liczył że będą swobodnie sobie żyły (nie będą się chowały). Ze strony Prętników raczej nic im nie grozi, gdyż są to rybki pływające przy tafli wody i strefie środkowej, zainteresowanie wzbudzą wśród Mieczyków. Miałem kiedyś Mieczyki i krewetki ale Amano – ciągle były schowane.
   Jeśli chcesz ryzykować takie zestawienie obsady, koniecznie musisz mieć twardość wody GH=10°d i musi być to wartość niezmienna, wtedy:
   – Prętniki Karłowate – parka (1+1) – nie więcej,
   – Mieczyki Hellera – 1+2(3),
   – Neonki Cz. – 18 szt.
   – Otoski Przyujściowe – 5 szt.

   Powodzenia.

  2. Marcin

   dziękuję za odpowiedź – mówiąc szczerze to nie mierzyłem twardości, ale jakieś dwa tygodnie wpuściłem już jedną sztukę mieczyka (samicę) na próbę, i póki co widze że zarówno pani mieczyk i neonki trzymają się dobrze, a i krewetki się pojawiają (głownie na roślinach/mchu – ale i tak jest lepiej bo jak miałem tęczanki to wszystkie krewetki było pochowane, i na własne oczy widziałem jak jedna krewetka została zjedzone przez tęczankę ) – nie wiem jak to będzie wyglądało jeśli wpuszczę więcej mieczyków (w tym samca). Może to kwestia ‚charakteru/osobowości” tej konkretnej sztuki mieczyka, a kolejne egzemplarze będą bardziej agresywne i ‚wymiotą’ krewetki?

  3. Wlodi13

   Radzę sprawdzić GH, gdyż przy wodzie twardej to że Neonki Czerwone zaczną słabnąć i chorować jest tylko kwestią czasu i na odwrót – Mieczyki źle znoszą wodę miękką.
   Z Mieczykami trochę źle mnie zrozumiałeś, są rybkami wszędobylskimi – lubią obskubywać glony ze wszystkiego co popadnie (ze szyb, z roślin, ze skałek, korzeni itp.) w wyniku czego krewetki mogą czuć się zagrożone i dlatego będą uciekały (chowały się). Jeśli Krewetka RC osiągnie swój rozmiar (będzie już dojrzała) przez Mieczyka nie zostanie zaatakowana, raczej tylko spłoszona, przysmakiem zostanie jedynie gdy będzie zbyt mała, przy odpowiedniej wielkości (2-4cm) ze strony Mieczyka nic jej nie grozi.

 8. Imperator88

  Czy harem prętników można trzymać ze stadem neonów Zielonych? Wodę w kranie mam miękką.

  Odpowiedzi: 4
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Mogą,ale ile litrów ma zbiornik?

  2. Imperator88

   Akwarium 63l, 60x30x35.

  3. UlaUlaśka

   Tak, mogą. Nie zapomnij o roślinach i kryjówkach, natomiast neony potrzebują miejsca do pływania.

  4. Wlodi13

   Witam.
   Mogą pod jednym warunkiem, że woda w akwarium będzie odpowiednio zakwaszona (pH=6,0).
   Nie wystarczy tylko że wodę masz miękką (rozumiem że GH w granicach 1-8°d), ale Neony Zielone są typowymi rybkami z tzw. czarnych wód – BW (Black Water) i środowisko dla nich wymaga odpowiedniego przygotowania. Kranówka zazwyczaj ma odczyn lekko-zasadowy (pH>7,0), musiałbyś sprawdzić jaki jest u Ciebie. Dla przykładu u mnie jest w granicach 7,5-7,6 pH, nawet przepuszczając wodę przez filtr RO3 uzyskuję tylko 6,2-6,4 pH czyli musiałbym jeszcze pH obniżyć – np. stosując armatkę torfową, używając specjalnych garbników (szyszek olchy, kory dębu). Poza tym Neonki Simulans najlepiej czują się w zakresie 5,0-6,0 pH a taka woda dla Prętników Karłowatych będzie już za kwaśna.
   Nie wspomnę, że rybki te szczególnie są wrażliwe na zmiany parametrów pH, GH, KH, przy nagłych ich zmianach (podczas podmiany wody) źle będą to znosiły i mogą zacząć chorować, a utrzymanie tych parametrów na stałym poziomie wymaga dużego doświadczenia.
   Wybrałeś sobie najtrudniejszy z możliwych rodzajów Neonów, nie piszę tego sądząc że nie dasz rady (wszystkie rybki przecież można hodować) ale musisz zdawać sobie sprawę ze specyfiki ich wymogów.
   Oprócz tego ciężko znoszą zbyt wysokie stężenie węglanowe (KH) nie więcej niż 3-4°d, też musiałbyś to sprawdzić, jest to na tyle ważne gdyż przy zbyt dużej twardości KH rybki po prostu zaczną umierać.
   Też nie lubią wysokiego stężenia azotanów (są mało odporne) – podmiany wody przynajmniej raz w tygodniu 30% i odpowiednio gęsta roślinność (aby te związki mocno pochłaniała).
   Jak już wspomniałem Neonki Zielone to rybki wód czarnych – czyli dobrze by było uzyskać w akwarium ciemne herbaciane zabarwienie (są do tego specjalne aplikanty) przy niezbyt jasnym oświetleniu. Oraz ze wszystkich rodzajów (czy Innesa, czy Czerwone, czy Czarne) najbardziej płochliwe – często się chowają. Wymagają też spokojnej wody – czyli żeby filtr nie wytwarzał zbyt silnego prądu.
   Piszę to wszystko gdyż Bystrzyk Błękitny jest niezbyt często wybieranym gatunkiem przez akwarystów ze względu na ich wymagającą hodowlę – potrzeba dużo zachodu aby zapewnić im odpowiednie warunki, a na pewno już nie polecany początkującym…
   Powodzenia.
   P.S.
   Prętniki Karłowate najlepiej trzymać w parkach, ale przy Twoim litrażu może być tylko jedna.

 9. TINNY

  Czy w akwarium 100 l mogą żyć: para bojowników, prętniki, para mieczyków, para molinezji i gupiki ?

  Odpowiedzi: 3
  Odpowiedz
  1. UlaUlaśka

   Zdecydowanie nie. Bojowniki jako samce NIE MOGĄ ŻYĆ RAZEM, JAKIE BYŁOBY TO AKWARIUM. Bojownik powinien żyć w haremie (dwie samice + samiec) lub ewentualnie z mniejszymi rybami. Gupik – mu odpowiada, molinezja też, mieczyki mogą być od niego większe, więc nie. Prętnik karłowaty(?). Jeśli tak, nie pasuje do bojownika. Im większe ryby są do niego dobierane, tym staje się bardziej osowiały i nie ma możliwości do pobierania pokarmu, właśnie przez te większe ryby, tym bardziej GURAMIOWATE. Praktycznie to nie pasuja tu bojowniki. Reszta może zostać.

  2. Wlodi13

   Z Bojownikami bywa różnie, te rybki mają charakterki… Bywa że mogą zaczepiać mniejsze od siebie rybki (szczególnie te z kolorowymi płetwami) lub większe (z płetwami o okazałych rozmiarach), po prostu je podszczypują, a też i wręcz odwrotnie, może się okazać że będą miały zupełnie łagodne usposobienie. Jest zatem pewne ryzyko jakie Bojowniki Tobie przypadną…
   A na jakich rybkach najbardziej Ci zależy? Bo gdyby zrezygnować z Bojowników, pozostała obsada mogła by być, z tym że:
   – Prętniki Karłowate – parka (ON+ONA), i to wszystko z Prętników,
   – Mieczyki Hellera – najlepiej jeden samiec + 2,3 samice,
   – Moloinezje Ostrouste – tak samo jak Mieczyki – 1+2,3,
   – Gupiki – zależy czy chcesz mieć młode, one bardzo łatwo (i szybko) się rozmnażają, wtedy na jednego samca też 2,3 samiczki, jednak jeśli chcesz mieć kolorowo (i bez rozrodu), wówczas same samce (są bardziej okazałe), najlepiej grupkę 6-8 sztuk.
   Zaznaczam jednak, że ze względu na Prętniki Karłowate woda w akwarium powinna być średnio twarda (a nie twarda) w granicach 15-18°dGH. Woda kranowa zazwyczaj jest twarda (w zależności gdzie mieszkasz, bo np. w górach mają kranówkę miękką), a ma to później znaczenie na kondycję rybek.
   Polecam też Kiryski, jako rybki denne będą czyścić akwarium po resztkach niezjedzonego pokarmu.

  3. Kari

   Ja tam lubię bojki możesz je trzymać w ogulniaku ale radziłabym kupić gdzieś prywatnie da się znaleźć łagodne tylko trzeba chcieć a nie kupować z kubeczka. Jak już nie masz wybór to kup takiego pływającego w zoologicznym z innymi rybami ale wiem z doświadczenia że często i samiec i samica są probleatyczne bo oile osobno spokojem to razem wieczne gonitwy, zniszczone płetwy ,agresja względem samic albo samiec pantoflaż itp itp więc albo samiec albo samica lub dwie .Pozatym będzie rególował liczbę narybku gupików. U mnie w akwa pływają małe bojki i jest dobrze małe rosną tylko trochę wolno .

 10. dejw

  Mam 2+2 w zbiorniku 125l filtr jbl901 i rybki sa przepiekne ale dopiero po 2 tygodniach, gdy je kupywalem nie byly takie kolorwe. Dobraly sie w pary i sobie razem plywaja. Swietna ryba z charakterkiem !

  Odpowiedz
 11. Etina

  Dla Samca prętnika dokupiłam samiczkę, 2 dni gonił ją i uderzał pyszczkiem, 3-go dnia bez znanego mi powodu zginął. Kolejnego dnia dokupiłam samiczce młodego samca i role się odwróciły Teraz ona go przegania i dzióbie. Co może być powodem agresywnego zachowania

  Odpowiedz
 12. Andrzej

  Dziś pożegnałem się z parką prętników karłowatych. Objawy choroby wskazywały, według srzedawcy, do którego mam zaufanie, na wiremię wiosenną. Ponoć bardzo częsta u prętników choroba. W zasadzie dotykająca ryby z oczek wodnych, ale odkąd prętniki zaczęto hodować w Azji właśnie w stawach hodowlanych, zaczęły się kłopoty. W sklepie narzekają na – przepraszam za określenie – jakość dostarczanych im rybek.

  Odpowiedz
 13. Verixon

  Ktoś orientuje się może jak rozpoznać pleć u tych ryb? Tak samo jak u gurami?

  Odpowiedz
 14. mateusz

  Rybki są super. Do tarła podchodziły u mnie co jakieś 3 tyg. Udało mi się odchować kilka młodych niestety dorosła parka zdechła przez wakacje.

  Odpowiedz
 15. Damian

  Czy prętniki są wytrzymałymi rybami?

  Odpowiedz
 16. Anna

  Czy prętniki są naprawdę tak mało wytrzymałe?? Czy są bardzo podatne na działanie amoniaku, lub innych niekorzystnych działań?? I jeszcze jedno, trochę odchodzące od tematu- dlaczego młodym (6-10cm) skalarom w moim akwa strzępią się płetwy? Tzn. czasami trochę im ich ubywa (pł. odbytowa, grzbietowa) i czasem trochę się rozdzierają… Robię im kąpiele w healtosanie, ale efekty są krótkotrwałe. I jeszcze jedno pytanko- czy bojownik może być w akwarium z gupikami (mam na myśli harem gupików)?

  Odpowiedz
 17. Katarzyna

  Ja mam 3 prętniki samce, owszem trochę się ganiają, ale nie są agresywne w stosunku do innych a mam jeszcze 8 danio czerwone, 10 zwinnik jarzeniec, 4 półdzióbki, 7 różnych krewetek, 1 ampularie i 5 otosków a miałam 26 🙁 miałam jeszcze pielęgniczkę kakadu (samca i 3 samice) ale niedawno mi padły a były piękne i glonojad też mi padł a był jednym z pierwszych mieszkańców razem z krewetkami. Akwarium mam ładnie zarośnięte 112 litrów. Nigdzie nie mogę dostać samiczek prętnika karłowatego ewentualnie chciałabym się wymienić; 2 samce na 2 samiczki. Jestem z Warszawy.

  Odpowiedz
 18. roza

  Niby w akwarium mam mało kryjówek piszą ze ryby są nieśmiałe i będą uciekać ode mnie a moja rybka jest taka że gdy patrzę z odległości na akwarium to za nic nie mogę jej znaleźć chodź jest największa a gdy podchodzę wychodzi ze swojego ukrycia i podpływa do szklanej ścianki dzieląca nas i przygląda się, pływa pokazując jaka jest piękna 🙂 czy to normalne czy to jej specyficzne zachowanie?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. roza

   To jest samiec

  2. Anna

   Oczywiście. Po prostu gdy nikt nie patrzy nie zwraca na siebie uwagi innych ryb, a gdy podchodzisz… no cóż moje ryby mają tak samo..

 19. Bartek

  Witam. Posiadam parkę prętników. Samiec już po miesiącu zbudował gniazdo. Specjalnie przygotowałem akwarium dla nich. Mech jawajski zaczepiłem o korzeń pod powierzchnią. Narybek się wykluł, a samica z samcem przeniesiona do głównego akwarium. Małe już podrosły i przyjmują suchy pokarm.

  Odpowiedz
 20. Łukasz

  Wczoraj rozpoczęło się tarło, ale samiec nie zbudował gniazda. Pływał tylko wokół znajdującej się na górze moczarki. Pilnował jej i przeganiał inne ryby. Po pewnym czasie podpłynęła samica doszło do zbliżenia :), ale całą ikrę do spółki zjedli rodzice (taki kilka razy). Samiec jest jeszcze młody. Może jeszcze za młody i dlatego nie zbudował gniazda. Macie jakieś wytłumaczenie.

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Verixon

   Takie zachowanie często objawia się albo niedoświadczeniem, albo ryby boja się ze nie odchowają potomstwa (z powodu kiepskich warunków w akwarium). Zacząć trzeba od obsady i litrażu

 21. Grzesiek

  Mój samczyk też padł… Nie wiem co się stało. Wszystko było ok, jadł, zaczynał budowę gniazda. Samiczka do tej pory jest zdrowa. Dokupiłem jej nowego partnera. Zobaczymy co się będzie działo. Ph mam ok, napowietrzenie też ok, dużo roślin, filtracja dobra, brak silnych prądów. Obsada to 2 kiryski, 8 neonków, glonojad drzewniak, i parka ramirezków.

  Odpowiedz
 22. anik

  Kupiłam 2 haremy prętnika /1 samiec+2 samice/. Akwarium 200 l.Od samego początku samce zaczęły budowa gniazda podkradając sobie wzajemnie materiał do budowania. Później przeganiały się wzajemnie.Do tego goniły wściekle wszystkie samice a później ryby innych gatunków również.Do żadnego tarła nie doszło, samce wsciekle pilnowaly swoich gniazd.W końcu przeniosłam jedna parkę do innego akwarium bo wydawało się że się pozabijają.Teraz jest większy spokój choć same samice się przeganiają miedzy sobą. Sama nie wiem jak to się skończy – a chciałam mieć spokojne, ładne rybki !!!!

  Odpowiedz
 23. Wiktoria

  Czy prętnik karłowaty ( bez samicy ) może być razem z gurami złotymi ??

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Linka

   Może. Ja trzymam prętniki z gurami złotymi i mozaikowymi, w ogóle się nie zauważają

 24. Kamil

  Miałem parkę prętników w akwarium 65l (ma 2,5 miesiaca) juz w drugim tygodniu od funkcjonowania zbiornika odbyło sie tarło (jednak nic z tego nie wyszło). Po miesiącu u samca zauważyłem „ubytki” na ciele koło oka. Ryba przestała sie wiele ruszać, mało jadła i jej kolory stały sie mniej intensywne. Po tygodniu zdechła. Wiecie co to za choroba bo nigdzie nie mogłem znaleść?

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Sandra

   Kamil miałam podobne objawy z samcem tej ryby niestety też zdechła
   wydaje mi się że coś może atakowało tą rybę i dlatego zdechła

  2. adek

   Mógł być to wirus DNIV którym cala populacja na farmie w tajlandii została zarażona parę lat temu, objawia się u narybku albo u dorosłych osobników. Niestety jest dziedziczny.
   Akwaryści mają do dziś z tym problem, a trafienie zdrowej ryby graniczy z cudem.

 25. Ewa

  Dwa prętniki karłowate dominowały w towarzyskim akwarium, podgryzały bojownika, zagoniły trzy przeźroczki. Z nieznanych mi przyczyn obydwa zdechły – dzień po dniu. Miałam je trzy miesiące. Akwarium 60 l. Sporo roślin, kryjówka w postaci przestrzennej ozdoby. Czy ktoś ma pomysł, co mogło być przyczyna zgonu?

  Odpowiedz