Kolcobrzuch karłowaty

Kolcobrzuch Karłowaty - ryba akwariowa fot.frogforum.net

Kolcobrzuchy karłowate - ryby akwariowe

Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) – mała ryba słodkowodna z rodziny rozdymkowatych.

Ryba akwariowa Kolcobrzuch karłowaty Pochodzenie ryb akwariowych

Zamieszkuje stan Kerala w południowo-zachodnich Indiach na Wybrzeżu Malabarskim.

Ryba akwariowa Kolcobrzuch karłowaty Charakterystyka, płeć i usposobienie ryb akwariowych

Kolcobrzuchy karłowate to urocze ryby o zabawnym usposobieniu i niezwykłym stylu pływania. Osiągają zaledwie 2.5 cm długości. Ubarwienie żółto-złote z ciemnymi plamami. Płeć młodych ryb trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają wyraźną, ciemną linie pod brzuchem oraz wzór rozpoczynający się tuż za linią oka. Dorosłe samice często bardziej krągłe od samców. Kolcobrzuchy mają zdolność do zwiększania swoich rozmiarów (nawet 2-3 krotnie). Przeważnie będąc w zagrożeniu wypełniają brzuch wodą lub powietrzem i w ten sposób próbują zniechęcić drapieżnika do ataku. Jedne z nielicznych ryb które zamykają i mrugają oczami.

Ryba akwariowa Kolcobrzuch karłowaty Odżywianie ryb akwariowych

Tak jak większość kolcobrzuchów żywią się skorupiakami, pokarmem żywym i mrożonym. Niechętnie przyjmują pokarmy suche. Regularnie w diecie powinny znajdować się ślimaki – na ich skorupkach ryby ostrzą (ścierają) swoje zęby, które stale rosną.

Ryba akwariowa Kolcobrzuch karłowaty Akwarium ryb akwariowych

Ryby można trzymać w grupie lub pojedynczo. Na jednego kolcobrzucha zalecane jest ok 12 litrów przestrzeni. Najlepiej czują się w gęsto obsadzonym akwarium z licznymi kryjówkami, zakamarkami z korzeni czy kamieni. Taka aranżacja ograniczy częstotliwość spotkań i zmniejszy agresję między osobnikami a także zapewni zróżnicowany teren do badania tym ciekawskim rybkom. Światło powinno być rozproszone roślinami pływającymi. Ryby w takich warunkach są bardziej aktywne i śmielsze. W naturze zamieszkują wody stojące, dlatego też nie jest wskazany zbyt silny prąd wody. Kolcobrzuchy są bardzo wrażliwe na gorszą jakość wody dlatego wymagane częste podmiany. Nie nadają się do akwarium towarzyskiego, mają tendencje do podskubywania płetw innym, wolno-pływającym lub weloniastym rybom. Z rybami szybkimi, bardziej aktywnymi przegrają rywalizację o pokarm. Natomiast mogą zostać zjedzone przez ryby znacznie większe od siebie. Całkiem dobrym towarzystwem będą małe sumokształtne np. otosek przyujściowy. Hodowcy trzymają kolcobrzuchy karłowate także z krewetkami (jednak z różnym skutkiem).

Ryba akwariowa Kolcobrzuch karłowaty Rozmnażanie ryb akwariowych

Rozmnażane z sukcesami w akwariach. Samce podczas tarła walczą między sobą o samice i często przypłacają to życiem. Hodowcy sugerują rozmnażanie w parach lub haremach gdzie na samca przypadają dwie samice. Większa liczba samic zmniejsza ryzyko zamęczenia pojedynczej samicy zalotami samca. Ryby również można rozmnażać w dużych grupach.

Zbiornik tarliskowy dla pary nie musi być duży – 20-30 litrów będzie w sam raz. Można zastosować niewielki filtr gąbkowy lub często podmieniać niewielkie ilości wody. Do akwarium wkładamy dużą porcje drobnolistnych roślin. Ryby szczególnie preferują mchy np. Java Moss, Willow Moss. Zwiększamy temperaturę wody do ok. 27-28°C. Przed planowanym tarłem ryby obficie karmimy żywymi lub mrożonymi pokarmami a przede wszystkim ślimakami. Samce gotowe do tarła wydają się smuklejsze i przybierają intensywniejszych kolorów. Samiec z wigorem goni samice, często podgryzając i szczypiąc jeżeli nie jest zainteresowana. Pościg kończy się przeważnie w gąszczu niskiej roślinności i dochodzi do aktu, podczas którego składana i zapładniana jest ikra. Jajeczka są drobniutkie, przezroczyste a tym samym trudne do zauważenia (1mm). Przeważnie samica składa 10 lub mniej ziarenek.

Ikrę najlepiej przy pomocy pipety przenieść do osobnego zbiornika. Biało-mleczne, zapleśniałe jajeczka należy usuwać. Wylęg następuje po ok 5 dniach. Po następnych 2-3 dniach, młode zaczynają swoją aktywność w poszukiwaniu pokarmu. W pierwszej kolejności podajemy pokarmy mikro do czasu aż będą na tyle duże żeby przyjmować artemię. Ze względu na kanibalizm, nie jest wskazane trzymanie razem narybku w różnym wieku.

Literówka? Błąd merytoryczny lub stylistyczny? Zaznacz i naciśnij klawisze Ctrl + Enter!

Video

Galeria

Wymagania

Nazwa ryby akwariowej:Carinotetraodon travancoricus
synonim:Dwarf Puffer
Rodzina:Rozdymkowate
Biotop:Azja
Rozmiar ryb akwariowych:mikro, 2.5 cm
Żerowanie:przy dnie, środek
Rozmnażanie:jajorodne
Pokarm:mrożony, ślimaki, żywy
Długość życia2 - 3 lat
Akwarium:małe
min-pojemność:15 l
min-długość:30 cm
Woda:ciepła, umiarkowana, lekko zasadowa, zasadowa, miękka, średnio twarda, twarda
temperatura:22 - 28 °C
pH:6.8 - 8.0 pH
twardość:5 - 25 ºdGH
Cena:10 - 12 zł
Więcej o rybach: Wikipedia - Kolcobrzuch karłowatyPoważnie o rybach - Kolcobrzuch karłowaty

Poznaj inne ryby akwariowe

Masz ten gatunek u siebie w akwarium?
Podziel się swoimi doświadczeniami!

regulamin dodawania komentarzy

Dodaj komentarz

* pole wymagane, na adresy mailowe nie wysyłamy żadnych treści reklamowych.

Komentarze: 85

 1. Carl

  Czy można trzymać mniejsze ilości takie jak 2/3 w mniejszym akwarium. Ile polecacie do akwarium 33x16x22?

  Odpowiedz
 2. Damian

  Czy jeden kolcobrzuch moze byc w akwarium 8l? 20x20x20 [cm]

  Odpowiedzi: 2
  Odpowiedz
  1. Darek

   8 litrowe hmmm… coś… nie nadaje się dla żadnych ryb akwariowych. Sorry.

  2. Damian

   spoko, tak myslałem. Poprostu zalega mi w szafie i cos myslałem nad nim ale nie to nie, zostanie jako lampka nocna z kilkoma roślinkami 😀 bede musiał sie zadowolic tylko 2x 50l ale z niestety a moze stety xd pełnymi obsadami

   1. 8x razbora klinowa i parka ramirezek, 2 kiryski spizowe + otosek (tylko 1 bo wiecej nie maja w sklepie narazie 🙁 )

   2. 3 kiryski i 2 danio ( które chce oddac znajomemu i zająć sie gupikami endlera 😀 )

 3. Hubert

  Czy mógłby być trzymany z parką gupików?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Jaa

   Ja od ponad miesiąca mam razem z guzikami, neonatolodzy zbrojnikami i krewetkami amano i spokój. Maluszek jest bardzooooooo grzeczny, a ślimaki zniknęły

 4. Poty

  Mam akwarium 25 litrów do aranżacji. Mogę mieć w nim harem kolcobrzuchów? Jeśli nie, to jakie rybki polecacie?

  Odpowiedzi: 1
  Odpowiedz
  1. Paweł

   Tak możesz mieć bez problemu